MENÜ

Doktor Reçete

Doktor Reçete ile ilgili tüm haberleri, son dakika Doktor Reçete haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Doktor Reçete haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 693 Doktor Reçete haberi bulunmuştur.

Doktor Reçete Haberleri

Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Deniz ve havuz keyfi kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Kulak kanalının ıslak kalması, temiz olmayan havuz ve deniz suyu, iltilap, mantar, dış kulak enfeksiyonuna zemin hazırlıyor.

16.07.2018Seyahat
Ağız spreyi verilip eve gönderilen çocuk ölümden döndü

Ağız spreyi verilip eve gönderilen çocuk ölümden döndü

Osmaniye'de ağız spreyi verilip eve gönderilen 12 yaşındaki Doğukan az kalsın şeker komasından ölüyordu! Küçük çocuğun hastaneye gittikten bir gün sonra şeker komasında olduğu belirlendi. 20 gün komada yatan 2 defa kalbi duran Doğukan, yaşam savaşını kazandı ancak ömür boyu ilaç kullanmaya mahkum oldu.

19.03.2018Gündem
Antibiyotik direnci geleceğimizi tehdit ediyor

Antibiyotik direnci geleceğimizi tehdit ediyor

Antibiyotikleri böyle kullanmaya devam eder ve yenileri de geliştirilmezse yakın zamanda “antibiyotik sonrası çağa” yani basit enfeksiyonlardan bile ölebileceğimiz döneme girebiliriz. Dolasıyla doğru ve bilinçli antibiyotik kullanımı sadece sizi yanlış tedaviden korumayacak, geleceğimizi de kurtaracak.

14.02.2015Sağlık
Hâkimli savcılı ahtapot

Hâkimli savcılı ahtapot

Hayali ihracatçıların yargı problemlerini rüşvetle çözdükleri iddiasıyla 41 kişi hakkında 1 yıldan 28 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sanıklar arasında Danıştay eski 9. Daire Başkanı Ali Cengiz Divanlıoğlu, Yargıtay-Danıştay üyesi 3 kişi ile 2 savcı ve 5 avukat da bulunuyor.

11.02.2013Ekonomi
Gereksiz antibiyotikler alarm veriyor

Gereksiz antibiyotikler alarm veriyor

Uzmanlardan, gereksiz antibiyotik kullanımının direnç gelişimine yol açmasının bazı hastalıkların tedavisini olumsuz etkilediği uyarısı geldi.

18.11.2011Kelebek
Gereksiz antibiyotikler alarm veriyor

Gereksiz antibiyotikler alarm veriyor

Uzmanlardan, gereksiz antibiyotik kullanımının direnç gelişimine yol açmasının bazı hastalıkların tedavisini olumsuz etkilediği uyarısı geldi.

18.11.2011Kelebek
Büyükanıtın sır CDsi deşifre edildi

Büyükanıt'ın sır CD'si deşifre edildi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ile Dolmabahçe’de yaptığı görüşmenin içeriğinin yer aldığı iddia edilen sır CD’den ilaç, doktor, reçete ve kooperatif bilgileri çıktı. 8 klasörün bulunduğu CD’yi inceleyen bilirkişi, Dolmabahçe görüşmesine ilişkin herhangi bir bağlantı bulunamadığını açıkladı.

17.12.2010Gündem
‘Eşim, vekil olduğumu keşke görebilseydi’

‘Eşim, vekil olduğumu keşke görebilseydi’

Milletvekilleri, kanserle mücadele etmek için kurdukları araştırma komisyonunda acı öykülerini paylaştı.

19.06.2010Gündem
Doğru ilaç kullanma rehberi

Doğru ilaç kullanma rehberi

İyileşmek için aldığımız ilaçlar yanlış kullanılınca ölümlere dahi yol açabiliyor. ABD’de yapılan araştırmalar, hastanede ölenler göz önüne alındığında, ilaç etkileşimleri ve yan etkilerinin, tüm hastanede ölüm nedenleri arasında 4. sırada geldiğini ortaya koyuyor. İlaçların etkisinden yararlanabilmek için doğru kullanılması çok önemli. İşte ilaçlardan en efektif yararlanma rehberi...

26.12.2008Kelebek
Çinde genç adamın kulağından hamam böceği ailesi çıkarıldı

Çin'de genç adamın kulağından "hamam böceği ailesi" çıkarıldı

Çin'de dayanılmaz ağrıyla hastaneye kaldırılan genç adamın kulağından "hamam böceği ailesi" çıkarıldı.

7.11.2019Dünya
Doktorun karanlık oyunu Muayenesinden çıkanlar şaşkına çevirdi

Doktorun karanlık oyunu! Muayenesinden çıkanlar şaşkına çevirdi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, uyuşturucu madde kullanan kişilere çeşitli haplar sattığı, para karşılığı turistlere sahte rapor düzenlediği iddiasıyla jandarma tarafından gözaltına alınan doktor Ü.O.nun muayenehanesinde FETÖ’nün elebaşına ait kitap da bulundu.

6.11.2019Gündem
Oyunculuğu meslek olarak görmüyorum

Oyunculuğu meslek olarak görmüyorum

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle bir araya gelen oyuncu Ercan Kesal, dizilerin daha kısa olması gerektiğini belirterek, "Setler daha insani olmalı, teknik ekip daha iyi koşullara sahip olmalı." dedi.

1.11.2019Keyif
Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır

Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılır?

Kızılay personel alımı için başvuru süreci devam ediyor. Personel alımı yapılacağını resmi internet sitesi üzerinden duyuran Kızılay, alımların hangi illerde yapılacağını açıkladı. Peki, Kızılay personel alımı başvurusu nereden ve nasıl yapılabilecek? İşte, Kızılay için yayınlanan ilanlar ve aranan nitelikler hakkında bazı bilgiler

31.10.2019Ekonomi
Yasak ama satışı sürüyor Ünlü kalp doktoru uyardı: Ani ölüme neden olabilir

Yasak ama satışı sürüyor! Ünlü kalp doktoru uyardı: 'Ani ölüme neden olabilir'

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gıdada taklit ve tağşiş yapılan ürünleri açıkladığı listede içinde ilaç etken malzemeleri yer alan bitki çayları ve çikolataların satışı birçok yerde sürüyor. Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Ritim bozukluğu nedeniyle ani ölümlere neden olabilirler" dedi. İstanbul polisi de bu tür ürünlere yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

22.10.2019Gündem
Dehşeti yaşadı: Geceleri uyanıyorum

Dehşeti yaşadı: Geceleri uyanıyorum

İZMİR'de, diz ağrısı çeken ve istediği ilacı yazmadığı için saldırıya uğrayan Dr. Kadir Songür (26) taburcu edildi. Jiletle boğazından yaralanan genç asistan doktora saldıran kişinin ise uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı. Talihsiz olayın ardından psikolojisi bozulan Songür, Korkularım var, gece sık sık uyanıyorum ve sürekli biri saldıracakmış gibi hissediyorum. Sürekli bu olayı hatırlıyorum" dedi. “Bir dinlenme döneminin ardından mesleğime ve hastalarımı tedavi etmeye devam edeceğim” diyen Kadir Songür’ün annesinin, babasının, eşinin, amcasının ve dayısının da doktor olduğu ortaya çıktı.

18.10.2019Gündem
Zorunlu takip

Zorunlu takip

Sağlık Bakanlığı, 18 yaşından sonra her bireyin aile hekimlerince tansiyon, 40’tan sonra da hem tansiyon, şeker ölçümlerinin hem de kalp takiplerinin yılda en az bir kez yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

4.09.2019Gündem
Skandal görüntünün ardından İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti

Skandal görüntünün ardından İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, yüksek ateş şikayeti ile devlet hastanesine götürülen Merva Tekçe’ye (3), iddiaya göre, doktor muayenesinin ardından gönderildiği müşahede odasında görevli olmadığı için müdahale edilmedi. Bunun üzerine annesi çocuğun ateşini kendi imkanları ile soğuk su ve havluyla düşürmeye çalıştı. Bu anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülenirken, Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlatılacağını belirtti.

31.08.2019Gündem
Şehit annesine yazdığı reçete gözyaşlarına boğdu

Şehit annesine yazdığı reçete gözyaşlarına boğdu

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan’ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi duygulandırdı.

21.08.2019Gündem
Mahkemeden jet karar... Kanser hastalarına iyi haber: Akıllı ilaç bedava

Mahkemeden jet karar... Kanser hastalarına iyi haber: Akıllı ilaç bedava

Ankara 25. İş Mahkemesi, ileri düzeyde kanser tedavisi gören hastalar için örnek bir karara imza attı. Mahkeme kamuoyunda akıllı ilaç olarak bilinen ve pahalı olan Opdivo (Nivolumab) adlı ilacın bedelsiz olarak doğrudan hastaya verilebileceğine karar verdi. Yaşam hakkının kutsallığına vurgu yapılan kararın ayrıntıları şöyle:

10.08.2019Gündem
Gaziantepte şoke eden olay Doktora saldırdı, hastaneyi dağıttı...

Gaziantep'te şoke eden olay! Doktora saldırdı, hastaneyi dağıttı...

GAZİANTEP'te, psikiyatri hastası M.P. (23), istediği ilacı yazmayan Doktor Salih K.'yı darbetti, Acil Servis'teki masa ve bilgisayarları kırdı.

3.08.2019Gündem
Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Beslenmenin Ağrı Üzerine Etkileri

Uzman Dr. Mehmet Ali Elmacıoğlu, beslenmenin ağrı üzerindeki etkilerini sizler için anlattı.

2 milyonluk vurgun Aralarında doktor ve eczacılar da var…

2 milyonluk vurgun! Aralarında doktor ve eczacılar da var…

Kayseri merkezli 7 ilde, renkli reçeteyle verilen ilaçları yasa dışı yollardan sattıkları iddiasıyla 9'u tutuklu 20 kişi hakkında hazırlanan iddianame, 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Şüphelilerin, yasa dışı yollarla sattıkları ilaçlardan yaklaşık 2 milyon TL gelir elde ettikleri öne sürüldü.

18.04.2019Gündem
Hastası tarafından tehdit edilen doktor tek bir şartla şikâyetinden vazgeçti: Gel de şartları gör

Hastası tarafından tehdit edilen doktor tek bir şartla şikâyetinden vazgeçti: Gel de şartları gör

Batuhan Altun (19), 4 Aralık 2018 tarihinde gece saat 02.00 sıralarında göğsünde oluşan hafif sıyrıklar nedeniyle Bayrampaşa Devlet Hastanesi’ne gitti. Görevlilerin yardımıyla sedyeye yatırılan Altun’dan cam kırıkları nedeniyle kanlı olan elbiselerinin çıkarılması istendi. Batuhan Altun’un iddiasına göre görevli bir doktor, 5 saniye gibi kısa bir süre içinde Altun’u muayene edip yerine döndü. Daha sonra başka bir doktor da Altun’un yanına gelerek tedavi için yazılmış reçeteyi uzatarak taburcu olduğunu söyledi. İddiaya göre Altun, taburcu etmesine sinirlenerek doktora “Bittin sen” dedi. Hastane polisine giden doktor Ahmet Şimşek (32) kendisini tehdit ettiği iddiasıyla Batuhan Altun’dan şikâyetçi oldu.

5.04.2019Gündem
Aynaya bakmaya korkuyordu, şimdi yüzü gülüyor

Aynaya bakmaya korkuyordu, şimdi yüzü gülüyor

Antalya’da beyaz diş hayaliyle operasyona girip çenesindeki ağrıları yüzünden 32 dişini çektirmek zorunda kalan ve ‘delirten hastalık’ olarak bilinen 'trigeminal nevralji' teşhisiyle sinirleri kesilen Sunay Öztürk, 8 aylık tedavisinin ardından protez dişlerini takıp aynanın karşısına geçti, gülücükler saçtı. Daha önce aynaya bakmaya bile korkan Öztürk, "Aynaya bakıp gülmek bile çok güzel. Kullanamasam da bu kadarı bile şimdilik yeter" dedi.

12.03.2019Gündem
Bilimin yetim hastaları

Bilimin yetim hastaları

28 Şubat ‘Dünya Nadir Hastalıklar Günü’ydü. Birçok kişinin ismini ilk kez duyduğu bu hastalıklara doğru tanı konulması da tedavi süreci de oldukça zor. İlaç geliştirme çalışmaları yetersiz, tedavi seçenekleri az. Bunların yanında bir de eğitime ulaşamamak, toplumdan ve iş hayatından dışlanmak hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Bu hafta nadir hastalara ses verip, sıkıntılarını dinledik.

3.03.2019Gündem
Sahte doktor skandalıyla gündeme gelmişti Kadına şiddetten tutuklandı

'Sahte doktor' skandalıyla gündeme gelmişti! Kadına şiddetten tutuklandı

“Sahte doktor” skandalıyla adını duyuran Ali Haktan Yılman, bu kez kız arkadaşını yaralayıp hürriyetinden yoksun bıraktığı gerekçesiyle cezaevine gönderildi.

11.02.2019Gündem
Fil hastalığına yakalanan Filistinli tedavi olacağı günü bekliyor

Fil hastalığına yakalanan Filistinli tedavi olacağı günü bekliyor

Halk arasında "fil hastalığı" olarak bilinen lenfödem rahatsızlığına yakalanan Filistinli Besam Ebu Yusuf, sadece bir tanesi yaklaşık 30 kilogram ağırlığındaki ayaklarının tedavi edileceği günü umutla bekliyor.

7.02.2019Dünya
Akılalmaz olay Kendisini doktorum diye tanıtıp...

Akılalmaz olay! Kendisini 'doktorum' diye tanıtıp...

Karabük’te, iddiaya göre kendini doktor olarak tanıtan kişi, alışveriş yaptığı esnafı parasını ödemeyerek dolandırdı. Polis güvenlik kameralarını inceleyerek kimliğini belirlediği kişiyi yakalamak için çalışma başlattı.

3.02.2019Gündem
Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar!

Ailesinde istisnasız herkesin kalp rahatsızlığı vardı. Kendi kendine “Sen de bunu yaşayacaksın, boşuna uğraşma” diyordu. Ama tesadüfen denk geldiği bir makale hayatını değiştirdi. Bitkisel beslenmeyle kalp hastalığından korunabileceğini öğrendi, dört buçuk yıl önce vegan oldu. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Murat Kınıkoğlu, bugün Türkiye’de veganlığın en sıkı savunucularından biri. Kınıkoğlu’yla kendi hayatını da kökünden değiştiren bu akımı konuştuk.

13.01.2019Hürriyet Pazar
18 kişiye sahte reçete gözaltısı

18 kişiye sahte reçete gözaltısı

KANSER gibi pahalı ilaçların hasta olmayan kişiler üzerine yazdırılıp yurt dışına satıldığı iddiasıyla başlatılan “sahte reçete” operasyonunda 10’u doktor 18 kişi gözaltına alındı.

13.12.2018Gündem
Son dakika... Sahte reçete soruşturmasında doktorların da olduğu çok sayıda gözaltı

Son dakika... Sahte reçete soruşturmasında doktorların da olduğu çok sayıda gözaltı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca haklarında "sahte reçete soruşturması" kapsamında gözaltı kararı verilen 10'u doktor 20 kişiden 18'i yakalandı.

12.12.2018Gündem
Genç bir kız kendi hikayesini yeniden yazarsa...

Genç bir kız kendi hikayesini yeniden yazarsa...

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor, kitabıyla adını duyuran Dicle Keskinoğlu, yeni romanında bu kez bir genç kızın isyan ve arayışlarını anlatıyor.

8.11.2018Keyif
Üç ilde operasyon Doktor, sağlık personeli ve hademe...

Üç ilde operasyon! Doktor, sağlık personeli ve hademe...

Kırklareli merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda aralarında doktor, sağlık personeli ve temizlik görevlilerinin de bulunduğu 11 şüpheli gözaltına alındı. Devlet Hastanesinde görevli şüphelilerin rüşvet karşılığında sağlık raporu, başkalarına ait kimlik bilgileri ile hastanede yatış yaptırarak sahte raporlar hazırladıkları belirlendi.

17.10.2018Gündem
Büyük skandal: Hastaların reçete bilgilerini WhatsApp gruplarında paylaştılar

Büyük skandal: Hastaların reçete bilgilerini WhatsApp gruplarında paylaştılar!

Japon ilaç şirketi Daiichi Sankyo’da işten çıkarılan çalışanlar şirketin geçmiş dönem uygulamalarını ortaya döktü. İddialara göre şirketin üst düzey yöneticileri, Daiichi’nin ilaçlarını daha çok yazan doktorları ödüllendirdi. Doktorlar, ceplerinden para çıkmadan kongrelere gönderildi. Ayrıca ilaç mümessilleri yasak olmasına rağmen doktorların yazdığı reçeteleri şirket yöneticileri ile paylaştı.

16.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Yaz aylarında kulak sorunları artıyor

Deniz ve havuz keyfi kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Kulak kanalının ıslak kalması, temiz olmayan havuz ve deniz suyu, iltilap, mantar, dış kulak enfeksiyonuna zemin hazırlıyor.

15.07.2018

Her antibiyotik bir bombadır

Antibiyotiklerin doğru zamanda, doğru doz ve sürede kullanıldıklarında hayat kurtarıcı oldukları bir gerçek. Ama bilinçsiz ve dikkatsiz kullanılmaları durumunda sağlığımızın canına okuyabilen zararlı maddelere dönüşebiliyorlar.

25.07.2016

Aile Hekimlikleri

Merhabalar sevgili okurlar. Sağlık Bakanlığı’nın birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve verilen sağlık hizmetinin kalitesini artırmak amacı ile oluşturduğu “Aile Hekimlikleri” yaklaşık iki buçuk yıldır hizmetimizde.

20.12.2012

Rakamlara bakılırsa herkes depresyonda

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de antidepresan ilaç kullanımının ‘patladığı’nı ortaya koyan bir rakam telaffuz edildi. Bu rakamlara bakılırsa, her üç kişiden biri depresyonda olmalıydı.

2.12.2012

İstek üzerine reçete yazılır mı?

BİR süredir SSK'nın yayınladığı ilaç talimatnamesi ile hekimlerin reçete yazmalarına getirdiği kısıtlamaları eleştiren yazılar yazıyorum. SSK bu konuda yanlışlar yaptı, nitekim Türk Tabipleri Birliği de iptal edilmesi konusunda dava açtı.

13.01.2003

Demir Eksikliği Anemisi: Yeterince Demir Alıyor Musun?

Demir büyüme ve gelişme için gerekli besin maddedir ve vücuda oksijen transferinde kritik bir rol oynamaktadır.

20.05.2019

Haftanın filmleri

Bu hafta, yakın tarihin kıyılarında yola çıkıyoruz. Oxford İngilizce Sözlüğü’nün yaratıcılarının şaşırtıcı hikâyesini anlatan “Deli ve Dahi”, Paolo Sorrentino’nun Silvio Berlusconi’nin hayatını konu alan filmi “Loro” ve Colin Firth ve Matthias Schoenaerts ile Kursk denizaltısında yaşananları izleyeceğimiz “Kursk”, tarihe meraklı izleyiciler için sinemalarda.

29.03.2019

Torunlarımız bizden az yaşayacak

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr Halit Yerebakan, modern tıp hekimlerinin yaptığı en iyi şeyin insan ömrünü uzatmak olduğunu belirtirken, hayatımızın merkezinde yer alan stres ve sağlıksız beslenme ile tüm kazanımlarımızı kaybetmekle karşı karşıya olduğumuza dikkat çekti. Dr. Yerebakan, “Çocuklarımıza böyle sağlıksız bakmaya devam edersek, torunlarımız bizden daha az yaşayacak,” dedi.

29.10.2018