MENÜ

Doğum Kontrol Hapları

Doğum Kontrol Hapları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Doğum Kontrol Hapları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Doğum Kontrol Hapları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 607 Doğum Kontrol Hapları haberi bulunmuştur.

Doğum Kontrol Hapları Haberleri

Hâlâ ‘geri çekiliyoruz’

Hâlâ ‘geri çekiliyoruz’

Araştırma şirketi A.C. Nielsen verilerine göre Türkiye’de 2016’da 98 milyon, 2017’de ve 2018’de 113’er milyon adet prezervatif satıldı. Aile planlamasında en sık kullanılan yöntem ise %25.5 ile geri çekilme yöntemi. Sınırlı etkisine rağmen bir türlü düşme eğilimine girmeyen geri çekilmeyi, %16.8 ile rahim içi araç, %15.8 ile prezervatif, %9.4 ile tüplerin bağlanması, %4.6 ile de doğum kontrol hapları izliyor. Diğer yöntemlerden farklı olarak, prezervatif cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da koruyor. Batı ülkelerinde prezervatif tercihi %60-80’leri buluyor.

28.06.2019Gündem
Dış gebelik nedir Dış gebelik riskleri neler

Dış gebelik nedir? Dış gebelik riskleri neler?

Ektopik gebelik halk tarafından bilinen adıyla dış gebelik, bir gebelik komplikasyonudur. Ektopik gebelik en sık olarak Fallop tüplerinde (tuba uterina) görülür ve tubal gebelik adını alır. Bununla birlikte yumurtalıkta, servikste, abdomende de görülebilir. Hatta rahimi alınmış kadınlarda bile gösterilmiştir. Peki, dış gebelik tam olarak nedir? Dış gebelik riskleri neler?

15.04.2019Sağlık
Polikistik Over nedir Belirtileri nelerdir

Polikistik Over nedir? Belirtileri nelerdir?

Polikistik Over, çoğunlukla 30 yaş üstü kadınlarda görülmektedir. Bu hastalık, hormonal dengeyi bozabilmektedir. Yumurtalıklarda bazı sıkıntılar oluşturan bu rahatsızlık, hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, obezite gibi sonuçları doğurabilmektedir. Erkeklik hormonunun baskın bir şekilde artış göstermesi üzerinde adet düzensizliği ve tüylenme ile sonuçlanmaktadır.

26.02.2019Sağlık
Kadına kötülük: Ertesi gün hapını rutinleştirmeyin

Kadına kötülük: Ertesi gün hapını rutinleştirmeyin

Sadece acil durumlarda alınması gereken ertesi gün hapları (acil doğum kontrol ilacı) pek çok kadın tarafından rutin doğum kontrol yöntemi olarak kullanılıyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Cihat Ünlü “Bunlar yüksek doz hormonlar ve bu kadar sık alınması doğru değil. Kadınlar kendilerine kötülük yapıyor” diyerek uyarıyor.

29.12.2018Gündem
Swinger çetesine şok operasyon Sosyal medya üzerinden...

Swinger çetesine şok operasyon! Sosyal medya üzerinden...

Balıkesir Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Ahlak Bürosu polisleri, aylardır takibe aldıkları fuhuş çetesini çökertti. Zanlılarla sosyal medya üzerinden pazarlık yapan polisler, takibe aldıkları eş değiştirme (swinger) ve eskort çetesini filmleri aratmayan bir operasyonla yakaladı.

19.10.2018Gündem
Doğum kontrol hapları beyni nasıl etkiliyor

Doğum kontrol hapları beyni nasıl etkiliyor?

Doğum kontrol hapları dokuz farklı hormon içeriyor. Bunların bazıları kadınlarda hafif 'erkekleşme' etkisi gösteriyor. Bunun nedeni ne, endişe duymalı mıyız?

2.09.2018Teknoloji
Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli

Hava yolculuğu yapacaklar bunlara dikkat.. Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Uçak yolculuğu, özellikle de uzun mesafeli yolculuk, yolcuları, kendilerinin sağlık durumlarını olumsuz bir şekilde etkileyebilecek birçok faktöre maruz bırakmaktadır. Geçmişte hastalık problemleri olan yolcular bu faktörlere karşı daha hassas olabilirler. Eğer yolcu planlarını dikkatlice yapar ve yolculuk öncesinde ve sonrasında ve yolculuk sırasında birtakım basit tedbirleri alırsa, hava yolculuğu ile ilgili sağlık riskleri asgari düzeye indirilmiş olur. Peki Uçak yolculuğu yaparken nelere dikkat edilmeli?

17.07.2018Gündem
Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) nedir Nasıl anlaşılır

Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) nedir? Nasıl anlaşılır?

Mol Gebelik ya da diğer bir adıyla üzüm gebeliği, hamilelik döneminde vajinadan üzüm taneciklerinin düşmesiyle ortaya saptanmaktadır. Sabahları şiddetli bulantının yaşandığı mol gebelikte, tam ve kısmi türler bulunmaktadır. Peki, mol gebelik nasıl anlaşılır? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

16.07.2018Gündem
Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu belirtileri neler

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

Her 5 kadından 1’inde ortaya çıkan ve genç kadınlarda görülen polikistik over sendromu (PCOS) en sık görülen hormon bozukluklarından bir tanesi olarak biliniyor. Bu hastalıkltan muzdarip kadınlar, hastalığın belirtilerini ve tedavi yöntemlerini araştırıyor. Peki, Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu belirtileri neler?

12.07.2018Gündem
Canan Karatay kandırılıyorsunuz dedi ve uyardı

Canan Karatay 'kandırılıyorsunuz' dedi ve uyardı!

Prof. Dr. Canan Karatay insan ömrünün uzadığı iddiasına karşı çıkarak "Nereye uzuyor insan ömrü Allah aşkına? Kandırılıyorsunuz efendim. Kan-dı-rı-lıyor- su-nuz! İnsan ömrünün uzadığı falan yok. İngiltere, Amerika, Fransa hepsi endişe içinde, “Çocuklarımız bizden daha kısa ömürlü olacak” diye. Neredeyse bütün çocuklar, gençler hasta. Gençlerin hepsi sorunlu" şeklinde konuştu.

7.07.2018Gündem
Polikistik over sendromu nedir Polikistik over sendromu tedavisi var mı

Polikistik over sendromu nedir? Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

Polikistik over sendromu nedir sorusu bu hastalık hakkında bilgi arayan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Polikistik over sendromu doğurganlık çağında en sık görülen hormonal bozukluktur. Peki, Polikistik over sendromu tedavisi var mı?

4.07.2018Sağlık
Hipertansiyon nedir Hipertansiyon tedavi edilebilir mi

Hipertansiyon nedir? Hipertansiyon tedavi edilebilir mi?

Hipertansiyon nedir sorusu birçok kişi tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Tansiyon rahatsızlıkları ülkemizde en çok görülen hastalıklardan biridir ve tedavi edilmediği sürece kötü sonuçlar verebilir. Peki, hipertansiyon nedir? Hipertansiyon tedavi edilebilir mi?

3.07.2018Sağlık
Adet gecikmesi neden olur

Adet gecikmesi neden olur?

Genellikle gebelik belirtisi olarak görülen adet gecikmesi farklı sebeplerden kaynaklanabiliyor. Uzmanlar, adet gecikmesinin üç ay devam etmesinin normal olmadığını belirtiyor. Peki, adet gecikmesinin nedenleri neler olabilir?

3.07.2018Sağlık
Her 100 kadından 15inde görülüyor

Her 100 kadından 15'inde görülüyor

Adet düzensizliği, kadınlarda yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme ve çocuk sahibi olamama gibi belirtiler ile kendisini gösteren polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız polikistik over sendromunun belirtileri, polikistik over sendromunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

9.01.2018Sağlık
Seçkin Piriler büyük oğlunu evden kovdu mu İddialara yanıt verdi

Seçkin Piriler büyük oğlunu evden kovdu mu? İddialara yanıt verdi

Kaan Tangöze ile 2016 yılında resmi olarak yollarını ayıran Seçkin Piriler'in çocuklarına kötü davrandığı hatta büyük oğlu Hakan'ı geçtiğimiz günlerde evden gönderdiği haberleri gündeme bomba gibi düştü. Bir süre sessizliğini koruyan Seçkin Piriler, o iddialara avukatı aracılığıyla yanıt verdi.

19.12.2017Magazin
Doğum kontrolünde erkekler de rol almalı

Doğum kontrolünde erkekler de rol almalı

Doğum kontrolü konusunda erkeklerin de en az kadınlar kadar sorumlu olduğunu belirten Üroloji, Androloji, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, erkeklerde uygulanan doğum kontrol yöntemlerini anlattı.

18.07.2017Sağlık
Sağlığa multivitamin desteği

Sağlığa multivitamin desteği

Multivitaminler vücudun beslenmesini sağlamaya yardımcı takviyelerdir. Peki, multivitaminler ne işe yarar, faydaları nelerdir, kimler multivitamin kullanmalı? Diyetisyen Şeyma Yılmaz bu soruların yanıtlarını bizlerle paylaştı.

5 maddeyle kaygı ve depresyonun gerçek nedenleri

5 maddeyle kaygı ve depresyonun gerçek nedenleri

Depresyon ve kaygının toplum arasında nedenleri genelde ruhsal olarak biliniyor. Günümüzde depresyon ve kaygının tedavi yöntemlerinin ruhsal ve psikolojik bazlı tedaviler olduğunu görüyoruz fakat bu yöntemler maalesef hastalarda yeterince iyi sonuçlar vermiyor. Bu durumla birlikte depresyon ve kaygının temel nedenlerinin gerçekten ne olduğunu sorgulayan araştırmaların sayısı hızla artmaya başladı ve sonuçlar temel nedenlerin aslında fiziksel ve zihinsel olduğunu gösteriyor. Bu süreçte bu hastalıklar birer semptom olarak kabul edilmeye başlandı ve tedaviler bu yönde değişiklikler gösterdi. Alınan sonuçlar eskisinden çok daha iyiydi.

29.05.2017Sağlık
Meme kanseri tedavisinde iyi haberler

Meme kanseri tedavisinde iyi haberler

Uzmanlar, tüm meme kanseri tipleri için artık, “Tanıdan itibaren kronik bir hastalık” diyor. Çünkü yeni ‘akıllı’ ilaçlarla, hem yaşam süresi uzatıldı hem de metastaz önemli ölçüde ‘ötelendi’. Kısacası meme kanseri türleri, bir nevi, sürekli tedavi alan kronik hastalıklar halini aldılar.

8.11.2016Sağlık
Rusya istenmeyen bebek kutularını yasaklamayı planlıyor

Rusya 'istenmeyen bebek kutularını' yasaklamayı planlıyor

Rusya, istenmeyen bebeklerin anneleri tarafından bırakıldığı 'bebek kutularını' yasaklamayı planlıyor. Rus senatör Elena Mizulina tarafından önerilen yasa tasarısına Rus hükümeti de destek veriyor. Ancak bu yasak ormanlara ve çöplere bırakılan ölü bebek sayısını artıracağı eleştirisiyle karşı karşıya.

30.09.2016Dünya
Çocuk isteyen çiftler korunurken hekime danışmalı

Çocuk isteyen çiftler korunurken hekime danışmalı

Bebek sahibi olmak istemeyen çiftlerin etkili bir gebelikten korunma yöntemi kullanması gerektiğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları & Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Osman Denizhan Özgün, doğal ve tıbbi korunma yöntemlerini anlatıyor.

7.08.2016Sağlık
Doğum kontrolü insan hakkı

Doğum kontrolü insan hakkı

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük küresel konferans olan Women Deliver’da, doğum kontrolünün insan hakkı olduğu vurgulandı. Buna karşılık gelişmekte olan ülkelerde her beş kızdan biri 18 yaşın altında gebe kalıyor.

19.05.2016Gündem
Doğum kontrolü insan hakkı

Doğum kontrolü insan hakkı

Kadın sağlığı ve hakları konusundaki en büyük global konferans olan Women Deliver’da, doğum kontrolünün insan hakkı olduğu vurgulandı. Buna karşılık gelişmekte olan ülkelerde her beş kızdan biri 18 yaşın altında gebe kalıyor.

19.05.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Hipotiroidi kısırlık nedeni mi?

Çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftlerin tiroit hastalığı yönünden, özellikle de hiportiroidi bakımından dikkatle araştırılması gerekir. Tedaviyle tiroit hormon düzeyleri normale getirilen hastalarda üreme fonksiyonları normale döner.

14.12.2018

Saçlar neden dökülüyor?

Saçlar en az cildimiz kadar önem verdiğimiz yapılar. Aynı zamanda da pek özendiğimiz kozmetik aksesuvarlarımız!

26.07.2018

GGT’niz yüksekse dikkatli olun!

Karaciğer enzimi GGT’deki artış, bazı sorunlara işaret eder. O nedenle yılda bir kez GGT seviyelerinizi kontrol ettirmenizde fayda var.

24.01.2018

Fazla şeker belleği bozar

Şeker toksik! Şeker zehir! Tamam ama çok da lezzetli. Üstelik bağımlılık yapma gücü bile var. Ve zaten bu nedenle de şekerden kaçmak öyle kolayca başarılabilecek bir iş değil. Dikkatli ve daima ‘uyanık olmanız’ lazım.

13.08.2017

Kilonuzla kavga etmeyin!

İki-üç ay önce ciddi bir karar verip “bu yaz şu fazla kilolardan biraz kurtulayım!” dediniz. Başlangıçta işler iyi gitti. Beklediğinizden daha iyi kilo verdiniz. Durum böyle olunca da “en iyisi ben bu sorunu kökünden çözeyim” kararına varıp kilo programınızı inat, dikkat ve gayretle uygulamaya devam ettiniz. Ne var ki üçüncü aydan sonra kilolar adeta yerine çakıldı kaldı. Bir gram bile kilo veremiyorsunuz. Siz umutsuz ve mutsuz, diyetisyeniniz de müthiş telaşlı. O listeyi deniyor olmuyor, bu listeyi deniyor tutmuyor. Sorun net ve basit aslında. “Kilo direnci” devreye girdi. Peki ne oldu? Sebep ne? Merak ediyorsanız buyurun...

11.07.2017

Böbrek damarı darlığı ve dirençli hipertansiyon

Prof. Dr. Ali Başçı, en fazla dozda, en az 3 çeşit ilaca karşın, tansiyonun normale gelmediği, ‘dirençli hipertansiyon’un nasıl aşılabileceğini anlattı. Başçı, dirençli tansiyon yüksekliklerinin yüzde 20-30’unun böbrek nedenli olduğunu vurguladı.

5.03.2017

Kilonuzla kavga etmeyin!

Diyetinize aynı şekilde devam ettiğiniz halde, kilo verememeye mi başladınız? Vücudunuz sizinle inatlaşıyor gibi mi hissediyorsunuz? Yapmanız gereken ilk şey metabolizmanızla itişip kakışmayı ve kavga etmeyi bırakmaktır. Kendinize önce ve hemen şu soruyu sorun: Bu diyetleri daha önce de yaptım. Hep bir noktada takıldım. Acaba bunun nedeni nedir?

17.01.2017

Kullandığım ilaç yüzünden 8 aydır regl olmuyorum

1 yıllık evliyim. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladığımdan beri regl olmuyorum. 8 ay oldu... Doktora gittim normal dedi ama benim aklım almadı...

27.07.2016