MENÜ
Arşiv

Doğan Hızlan

Doğan Hızlan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doğan Hızlan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.579 Doğan Hızlan haberi bulunmuştur.

Doğan Hızlan Haberleri

Babaya son görev

Babaya son görev

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan Coşkun’un önceki gün, 73 yaşında kalp yetmezliğinden vefat eden babası, emekli Silivri Müftüsü Hamdi Coşkun, dün toprağa verildi.

25.8.2013Gündem
Hamdi Coşkun son yolculuğuna uğurlandı

Hamdi Coşkun son yolculuğuna uğurlandı

HÜRRİYET Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan Coşkun’un dün 73 yaşında kalp yetmezliğinden vefat eden Emekli Silivri Müftüsü babası Hamdi Coşkun bugün toprağa verildi. Coşkun’un naaşı Silivri Piri Mehmet Paşa Camisi’nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Silivri Yeni Mezarlık’ta son yolculuğuna uğurlandı.

25.8.2013Gündem
Genç Kalemler Hikâye Yarışması’nın başvuruları başladı

Genç Kalemler Hikâye Yarışması’nın başvuruları başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, genç yeteneklere sahip çıkmak amacıyla ‘Genç Kalemler Hikâye Yarışması’ düzenliyor. Edebiyat dünyasına yeni yazarlar kazandırılması amacıyla iki kategoride düzenlenecek yarışmaya adaylar, 22 Kasım’a kadar başvurabilecek.

21.8.2013Eğitim
Gazeteni yap ‘mini’ kazan

Gazeteni yap ‘mini’ kazan

Hürriyet Çocuk Kulübü, ‘Kendi Gazeteni Yap’ yarışmasını yeniden başlattı.

24.7.2013Gündem
Kendi Gazeteni Yap iPad kazan

'Kendi Gazeteni Yap' iPad kazan

Hürriyet Çocuk Kulübü, “Kendi Gazeteni Yap” yarışmasını yeniden başlattı.

24.7.2013Gündem
Yılın en önemli kitap müzayedesi

Yılın en önemli kitap müzayedesi

Arslan Kaynardağ Koleksiyonu müzayedesi 7 Temmuz'da Rixos Pera otelinde gerçekleştirilecek.

6.7.2013Gündem
SEYAHAT 10. YIL

SEYAHAT 10. YIL

Seyahat İlavesi 10 yıldır, yazarlarıyla, okurlarıyla dünyayı geziyor.

28.6.2013Advertorial
Tema yok hiçlik var

Tema yok hiçlik var

Evin Sanat Galerisi tarafından her yıl bir genç sanatçıya verilen ‘Nuri İyem Resim Ödülü’nde bu kez biraz sorun yaşandı.

22.6.2013Kelebek
Opera ödülleri sahiplerini buluyor

Opera ödülleri sahiplerini buluyor

Semiha Berksoy Opera Vakfı, 2012-2013 Sezonu Opera Ödülleri belirlendi.

19.6.2013Ankara
Nuri İyem Resim Ödülü’nün sahibi Hayriye Diliuzun

Nuri İyem Resim Ödülü’nün sahibi Hayriye Diliuzun

Türkiye’nin pek çok şehrinden yoğun katılımın olduğu ‘Nuri İyem Resim Ödülü’ resim yarışması Evin Sanat Galerisi tarafından bu yıl 8’inci kez düzenlendi.

10.6.2013Gündem
Metin Altıok Ödülü Cenk Gündoğdu’nun

Metin Altıok Ödülü Cenk Gündoğdu’nun

Bu yıl altıncısı düzenlenen Metin Altıok Şiir Ödülü’ne ‘Issız’ adlı kitabıyla Cenk Gündoğdu değer görüldü.

29.5.2013Gündem
“Kadının Hala Adı Yok” Roman Ödülü sahibini buldu

“Kadının Hala Adı Yok” Roman Ödülü sahibini buldu

Doğan Kitap’ın Duygu Asena anısına 5'inci kez verdiği “Kadının Hala Adı Yok” Roman Ödülü’ne jüri üyelerinin önerileri doğrultusunda “Hayatı Sevme Hastalığı” adlı eseriyle Sibel K. Türker layık görüldü. Yazar Sibel K. Türker’e ödülü Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı tarafından verildi.

15.5.2013Gündem
‘Mimar Sinan’ kitaplığına kavuştu

‘Mimar Sinan’ kitaplığına kavuştu

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Bomonti Kampusu’nda bulunan Fen-Edebiyat Fakültesi’nin kütüphanesi önceki gün açıldı. Aralarında Doğan Hızlan’ın da bulunduğu 10 bağışçının kitaplarıyla oluşturulan kütüphanenin açılışına Hürriyet gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da katıldı.

10.5.2013Gündem
59. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi açıklandı

59. Sait Faik Hikâye Armağanı’nın sahibi açıklandı

Yazar Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen 59. Sait Faik Hikâye Armağanı, Bazen Hayat adlı eseriyle Sine Ergün’e verildi.

10.5.2013Gündem
Yeni fakülteye yeni kütüphane

Yeni fakülteye yeni kütüphane

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin yeni Fen-Edebiyat Fakültesi’nde bugün, ‘Kütüphane Salonu’nun açılışı gerçekleştirildi.

9.5.2013Gündem
24 yıl sonra yeniden Akademi Kitabevi

24 yıl sonra yeniden Akademi Kitabevi

1971’de Nişantaşı’nda Hadi Olcan tarafından kurulan Akademi Kitabevi, kitapçılık dünyasında efsane mertebesine yükselmiş, yazar ve şairlerin buluşma noktası olmuş bir mekândı. 20 senenin ardından bugün Kadıköy’de yeniden ayaklanıyor. Dahası, Akademi Ödülleri de verilmeye devam edecek.

3.5.2013Kelebek
Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu

Duygu Asena Roman Ödülü sahibini buldu

Doğan Kitap’ın Duygu Asena’nın anısına saygı duruşu olarak düzenlediği “Kadının Hâlâ Adı Yok” Roman Ödülü sahibini buldu.

2.5.2013Gündem
Öykünün başkenti Ankara

Öykünün başkenti Ankara

BU yıl 13’üncüsü düzenlenen ‘Uluslararası Ankara Öykü Günleri’ bugün başlıyor.

30.4.2013Kelebek
Sosyal medya sahtekârlığına hapis cezası

Sosyal medya sahtekârlığına hapis cezası

SOSYAL medyada sahte hesaplar (fake hesap) ünlüleri harekete geçirdi. Yazarlar, sanatçılar, sporcular ve şirketler kendileri adına açılmış sahte hesaplardan hakaret edenler hakkında hukuk mücadelesi başlattı. Avukatlar, “Bu hesapları açanlara 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası bulunuyor” dedi.

29.4.2013Ekonomi
Çözüm sürecine ilkeli destek

Çözüm sürecine ilkeli destek

Doğan Şirketler Grubu Onursal Başkanı Aydın Doğan başkanlığında ikinci kez bir araya gelen Doğan Yayın İlkeleri Kurulu, “Çözüm sürecine destek veriyoruz, bunu evrensel gazetecilik ilkeleri içinde yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

29.4.2013Gündem
Çözüm sürecine destek veriyoruz

'Çözüm sürecine destek veriyoruz'

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu üyeleri, Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Onursal Başkanı Aydın Doğan'ın başkanlığında ikinci kez Kanal D binasında bir araya geldi.

29.4.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Öğrenmek uğruna

Ian Crofton’un kaleme aldığı ‘Kılçıksız Bilim Buluşlar, Keşifler ve Trajik Çuvallamalar Tarihi’ adlı kitap buluşların ardındaki ilginç gerçekleri anlatıyor.

20.9.2013

Anıtkabir defterinin tezhibini o yaptı

Tezhip sanatının en önemli ustalarından Rikkant Kunt (1903-1986), öğrencisi F. Çiçek Derman’ın kaleme aldığı ‘Rikkant Kunt-Hoca Hanım’ kitabıyla anılıyor.

13.9.2013

Külleri kaldı, yürekte...

Ali Dilber’in ‘Selânik Alev Alev’ adlı yeni romanında, olağan günlerdeki hayatla, göç rüzgârının hissedilmeye başladığı hayat arasında gittikçe büyüyen farkları okuyacaksınız.

6.9.2013

Gezi’nin düşünsel arka planı

İki yeni kitap Gezi Parkı olaylarının arka planına bakarken devlet-vatandaş ilişkisini, devletin davranışını da sorguluyor.

30.8.2013

Sanatçı dostlukları kalıcı mıdır?

YABANCI bir dergide* okuduğum ve bazı yazarların dostluklarına değinen yazının başlığı: “Unutulmaz Dostluklar”dı.

27.8.2013

Aşırı uçtakilerden gezi öyküleri

Bir hareketin tartışılabilmesi için, muhakkak edebiyatta yer alması gerekir. Edebiyatçıların yorumu, katılan ya da katılmayan herkesin algılaması için en gerekli yoldur. Gezi Parkı öyküleri bu açıdan bir önem taşıyor.

24.8.2013

Çekin dilinizi o insanın üzerinden

SİYASETTEN sıtkımın fena halde sıyrıldığı bir dönemimdeyim.

19.8.2013

Sesimi duyan var mı?

17 Ağustos depreminin 14. yıldönümünde Kadir Yüksel’in hazırladığı ‘Fay Boşluğu’ adlı kitap Türkiye’den deprem öykülerini bir araya getiriyor.

16.8.2013

Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü Turgay Fişekçi’nin

MELİH Cevdet Anday Şiir Ödülü, bu yıl Turgay Fişekçi’nin Güzelle Büyü (*) kitabına verildi. Ödül, sekiz yıldır veriliyor.

14.8.2013

On dört rotayla devr-i âlem

İstanbul Bitmeden kitabı sizi 14 rotada, yarımadayı gezdiriyor. Bunu yaparken bu konuda yazılmış başka kitaplara gönderme yapıyor, okurun bilgisini de enginleştiriyor.

10.8.2013

Adanın romanı

Gökçeada’da yaşayanlarla, burayı terk edenlerle, zaman zaman dönenlerle yapılan konuşmalar sayesinde ‘Hüzün Adasında Bir Köy’ kitabı belgesel özelliğinin yanı sıra bir adanın romanı niteliği de taşıyor.

2.8.2013

Yararlı ama eksik bir kitap

Ünlü şairin 80’inci yaşı vesilesiyle yayımlanan Sezai Karakoç’u Anlamak kitabındaki önemli yazıları takdir ediyorum.

27.7.2013

Yaşayanlardan ölen ustalarına

Türk ve dünya edebiyatının tanınmış, ebediyete intikal etmiş birçok yazarına yaşayan yazarların mektup göndermesi... Bu ilgi çekici, özgün fikri kabul edenlerin yazılarıyla Yeraltına Mektuplar projesi çıktı ortaya.

19.7.2013

Özkök’ün gerçek ve sanal kadınları

Kadınlara çoğulcu ve küresel bir objektiften bakıyor Ertuğrul Özkök. Fakat ne olursa olsun, çıkış noktası ‘bireysel’ bir özellik taşıdığı için, onun egemenliğini kabul ederek yapıyor bunu...

12.7.2013

Bir şiirden şairi kuşatmak

BİR şairin tek şiirinden yola çıkıp, bütün şiirini kuşatan eleştiriler, okur için ilgi çekicidir.

11.7.2013

Sanatçının yoksul yaşamı

100 Sahne Sanatçısı’nı okurken, çok sevdiğiniz, sık seyrettiğiniz, hep dinlediğiniz tiyatro sanatçıların koşullarını, yaşadığı ortamı düşünün, onların da tarihini algılayın.

5.7.2013

Çocuklar için üç klasik

Yaz tatilinde çocuklarınızı televizyondan, bilgisayardan kurtarmanın bir yolunu önereceğim bugün: Hayatı görebilmeleri ve yaşayabilmeleri için hiç eskimeyen üç klasik kitap

28.6.2013

Kadın kahramanların usta yaratıcısı

PERİDE CELAL, son haftaların hengâmesi içinde sessiz sedasız aramızdan ayrıldı. Celal, Türk edebiyatında ilk yazdıklarından sonra büyük aşamalar geçirmiş bir ustadır.

23.6.2013

Yemeğin ve sofranın tarihi

Deniz Gürsoy, ‘Yiyelim, İçelim, Tarihini Bilelim’de yemek sorunuyla aristokrasinin ve burjuvazinin bağlantılarını ele alıyor.

21.6.2013

Ömer Uluç’la konuşmalar

İYİ ressam Ömer Uluç’un zengin yönsemeleri, gelişimleri, değişimleri içeren sanatını anlamak, yeniden değerlendirmek için size bir kitabı salık vereceğim.

20.6.2013

Kemandan kemençeye

‘Bedia’, bir kişinin ekseninde Türkiye’yi anlatan uzun bir öykü. İstanbul’dan Karadeniz’e uzayan bir aile öyküsüyle başlıyor.

14.6.2013

Biraz daha İzmir’i tanımak

Kentler üzerine yazılmış kitapları çok severim. Efdal Sevinçli’nin ‘Gölgedeki İzmir Yazıları’ da kenti çok yönlü biçimde bize sunuyor.

7.6.2013

Evliya Çelebi’nin kentlerini gezmek

Evliya Çelebi Atlası’nı okursanız, gittiğiniz şehirlere başka gözle bakar, zevkine varırsınız.

31.5.2013

Piri Reis’in büyüsü

Yavuz Sultan Selim’e takdim ettiği haritası 400 yıl sonra değer bulan Piri Reis’i farklı yönleriyle değerlendiriyor Piri Reis 1513 Dünya Haritası ve Piri Reis-Kitâb-ı Bahriye kitap seti.

24.5.2013

Ara Güler’in gıyabında

Semra Aktunç ve rahmetli Hulki Aktunç’un Ara Güler kitabı ilgi çekici bir yöntem denemesi. AraName adlı kitapta iki yazar, ünlü ustanın fotoğraflarını tartışıyor. İkisi bir fotoğraf karşısındaki yorumlarını saptamaya çalışırken, Ara Güler’in yaşamıyla fotoğrafları arasında bağlantılar kuruyorlar.

17.5.2013

Bu romanda ben de varım

Ateş Denizi’ni okurken o eski kişiler, o semtler, o ortam yeniden gözümde canlandı, öznel beğenişimin gerekçeleri oldu. Tanıdığım insanları nasıl anlattığına odaklandım, tanıdığım insanla okuduğum arasındaki benzerliklere veya farklara dikkat ettim.

10.5.2013

Dünya şairleri İzmir’de buluştu

KONAK BELEDİYESİ’nin düzenlediği İzmir 8. Uluslararası Şiir Buluşması, 3-4 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

7.5.2013

Bilge Karasu’yu okumak ve okutmak

Bilge Karasu sıradan yaklaşımlarda anlatılacak ve anlaşılacak bir yazar değildir. Yayın hayatına yeni başlayan Teorik Bakış dergisi Karasu’yu farklı bakışlarla ele alıyor, onun hakkında yeni şeyler söylüyor.

3.5.2013

Yassıada’da bir edebiyatçı

Samet Ağaoğlu, Yassıada’da yargılanmış, darbe sonrası nice dostları onu tanımazlıktan gelmiştir gelmesina ama bence Edebiyatçılar Derneği’nden çıkarılması vefasızlığa en acı örnek

26.4.2013