MENÜ

Doçentlik

Doçentlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doçentlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 882 Doçentlik haberi bulunmuştur.

Doçentlik Haberleri

YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı YÖKDİL soru - cevap sayfası

YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı? YÖKDİL soru - cevap sayfası

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen YÖKDİL sınavı 5 Kasım Pazar günü gerçekleşti. Sınav sürecini geride bırakan vatandaşların gözü kulağı şimdi YÖKDİL soruları ve cevaplarında! Peki yoğun katılımın olduğu YÖKDİL soruları ve cevapları yayımlandı mı?

7.11.2017Eğitim
Doçentlikte yeni döneme öğretim üyelerinden tepki: Endişeliyiz

Doçentlikte yeni döneme öğretim üyelerinden tepki: Endişeliyiz

YÖK’ün yeni başlattığı doçentlikle ilgili çalışmaya Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği’nden itiraz geldi. Dernek Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, akademi dışında çalışanlara doçentlik unvanı verilmesi ve yardımcı doçentliğin ve sözlü sınavların kaldırılmasının doğru olmadığını savundu. Yeşildere, üç konuda eleştirilerini ve önerilerini sıralayarak, kriterlerin yüksektilip, sistemin iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, “Dernek olarak endişeliyiz” dedi.

2.11.2017Eğitim
YÖK’ten doçentlik için ikinci adım... Akademisyenler de öneride bulunacak

YÖK’ten doçentlik için ikinci adım... Akademisyenler de öneride bulunacak

YÖK, doçentlik sınav süreci konusunda üniversitelerin yanı sıra tüm akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının da görüş ve önerilerinin alınmasını kararlaştırıldı.

30.10.2017Eğitim
YÖK doçentlik sınavı için görüş istedi

YÖK doçentlik sınavı için görüş istedi

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), doçentlik sınav süreci konusunda üniversitelerin yanı sıra tüm akademisyenler, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarının da görüş ve önerilerinin alınması kararlaştırıldı.

30.10.2017Gündem
YÖKDİL sınav giriş belgesi adaylarla paylaşıldı İşte, sınav yerleri

YÖKDİL sınav giriş belgesi adaylarla paylaşıldı! İşte, sınav yerleri

YÖKDİL sınav giriş yerleri, sınavın gerçekleştirilmesinde işbirliği yapan Anadolu Üniversitesi tarafından yayımlandı. Toplam 80 sorunun yöneltileceği sınavda, adaylara 180 dakikalık hak tanınacak. Peki, YÖKDİL sınav giriş yerleri nasıl öğrenilecek? İşte, adayların merak ettiği YÖKDİL sınav giriş belgesi ve detaylı bilgiler

30.10.2017Eğitim
YÖK doçentliğin ikinci aşamasını üniversitelere devrediyor

YÖK doçentliğin ikinci aşamasını üniversitelere devrediyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, daha önce başlattıkları ademimerkeziyetçi yaklaşımla yetki devri konusunu doçentlikte de devam ettirmek istediklerini belirtti. Saraç, "Doçentliğin ikinci aşamasının üniversitelerce yürütülmesi, üniversitelerimize kimlik kazandıracak" dedi.

28.10.2017Eğitim
YÖK Başkanı Saraç’tan üniversitelere çağrı... Doçentlik sınavıyla ilgili görüş bekliyoruz

YÖK Başkanı Saraç’tan üniversitelere çağrı... Doçentlik sınavıyla ilgili görüş bekliyoruz

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, doçentlik sınavıyla ilgili adaylardan gelen şikayetler üzerine üniversitelere bir yazı gönderilerek görüş beklendiğini duyurdu. Buna göre, 6 Kasım’a kadar üniversiteler görüşlerini YÖK’e iletebilir. Gelen görüşler dikkate alınarak düzenleme yapmaya hazırlanılıyor.

27.10.2017Eğitim
YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak YÖKten açıklama

YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? YÖK'ten açıklama

YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı sorusunun yanıtını merak eden binlerce aday konuyla alakalı araştırmalarına devam ediyorlar. YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üçüncü YÖKDİL sınavının tarihi belli oldu. Sınava katılım sağlayacak olan adaylar ise sınav yerlerinin belli olacağı tarihi merak ediyorlar. Peki, YÖKDİL sınav yerleri açıklandı mı? YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte detaylar.

26.10.2017Eğitim
ÖRAV’dan 29 Ekim’e özel konuk

ÖRAV’dan 29 Ekim’e özel konuk

ÖRAV Sohbetleri bu ay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel bir konuyu ele alacak. Etkinliğin konuğu, Köy Enstitüleri hakkında çalışmaları bulunan Doç. Dr. Aynur Soydan Erdemir olacak.

18.10.2017Eğitim
Öğretmenim Canım Benim şarkısının ünlü bestecisi vefat etti

"Öğretmenim Canım Benim" şarkısının ünlü bestecisi vefat etti!  

“Atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor” gibi çok sayıda meşhur okul şarkılarının bestecisi, Dr. Erdoğan Okyay hayatını kaybetti.

18.10.2017Magazin
YÖKDİL başvuru işlemi için son günler YÖKDİL ne zaman

YÖKDİL başvuru işlemi için son günler! YÖKDİL ne zaman?

YÖKDİL başvuru işleminde bulunmak isteyen vatandaşlar, akademik anlamda yabancı dil bilgilerini resmiyete dökecekleri sınav için müracaatlarını tamamlayacak. YÖK tarafından yeni uygulanmaya başlanan YÖKDİL, 5 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek. Peki, YÖKDİL başvurusu ne zamana kadar yapılabilecek? İşte, sınavın geçerlilik süresi ve detaylı bilgiler

5.10.2017Eğitim
Yeni ÖSYM Başkanı Mahmut Özer kimdir

Yeni ÖSYM Başkanı Mahmut Özer kimdir?

Yeni ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile görevi devraldı. Bir önceki başkanın görevinden istifa etmesinin ardından boş kalan koltuk, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'e devredildi. Peki, ÖSYM'nin yeni başkanı Mahmut Özer kimdir, nerelidir?

4.10.2017Eğitim
YÖKDİL ne zaman yapılacak YÖKDİL başvuru işlemi

YÖKDİL ne zaman yapılacak? YÖKDİL başvuru işlemi

YÖKDİL başvuru işlemi nasıl yapılacak sorusu, sınava katılım sağlamak isteyen vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Yabancı dil konusundaki yeterliliklerini YÖK'ün yapacağı YÖKDİL sınavı ile resmiyete dökecek olan adaylar, akademik başvurularda bu sonuç belgesini kullanabilecek. İşte, YÖKDİL ne zaman sorusunun detayları ve başvuru yapmak isteyen adaylar için detaylı bilgiler

2.10.2017Eğitim
Taç Kapı cinayeti

Taç Kapı cinayeti

Antalya Korkuteli’nde Selçuklu beylikler dönemine ait yaklaşık 800 yıllık Alaaddin Cami restorasyonu sırasında taş ustalığının eşsiz örneklerinden Taç Kapı harap edildi. Taç Kapı’nın yerine fabrikasyon taşlarla bambaşka bir yapı kondu. ‘Tarihi cinayet’in acı öyküsü şöyle:

29.09.2017Gündem
Adana ile Kaliforniya birbirine benziyor

Adana ile Kaliforniya birbirine benziyor

New York’tan gelen Amerikalı oyuncu – yönetmen Jason Hale ile Adana’da, Devlet Tiyatrosu için yönettiği Fareler ve İnsanlar’ın prova arasında buluştuk.

29.09.2017Keyif
YÖKDİL başvuru işlemi ne zaman yapılır Sınavın geçerliliği ne kadar

YÖKDİL başvuru işlemi ne zaman yapılır? Sınavın geçerliliği ne kadar?

YÖKDİL başvurusu için süreç başlıyor. Kasım ayında gerçekleştirilecek YÖKDİL sınavıyla birlikte adaylar, akademik anlamda yabancı dil yeterliliklerini sağlamaya çalışacak. Sınav sonucunda elde edecekleri puan, üniversitelerde lisansüstü eğitim gören bireylerin mevki atlamalarına olanak sağlayacak. Peki, YÖKDİL başvuru işlemi nasıl yapılacak? İşte, kasım ayında gerçekleştirilecek olan YÖKDİL sınavı hakkında detaylı bilgiler

26.09.2017Eğitim
YÖKDİL başvurusu başladı... YÖKDİL sınavı ne zaman

YÖKDİL başvurusu başladı... YÖKDİL sınavı ne zaman?

YÖKDİL başvuruları bugün ÖSYM'nin resmi sayfası üzerinden alınmaya başlandı. 2017'nin 3. YÖKDİL sınavına başvurular Başvurular ‘yokdil.yok.gov.tr’ internet adresi üzerinden yapılabiliyor. Peki İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerini kapsayan YÖKDİL sınavı ne zaman gerçekleşecek?

25.09.2017Eğitim
‘Yrd. Doç.’ için 24 saat geçmeden ilk adım atıldı

‘Yrd. Doç.’ için 24 saat geçmeden ilk adım atıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması’na ilişkin toplantıda, “Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Bizim hocalara ihtiyacımız var. Yardımcı doçentlikle ön kesiyorsunuz” sözlerinin üzerinden 24 saat geçmeden YÖK yardımcı doçentlikle ilgili ilk adımı attı.

27.07.2017Eğitim
YÖKDİL sonuçları Anadolu Üniversitesi sorgulama sayfası

YÖKDİL sonuçları Anadolu Üniversitesi sorgulama sayfası

YÖKDİL sonuçları bugün açıklandı. 9 Temmuz 2017 Pazar günü Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı'nın sonuç açıklaması Anadolu Üniversitesi'nin resmi sayfası üzerinden yapıldı. Duyuruda sınav sonucunun sisteme giriş yaparak görüntülenebileceği bilgisi verildi. İşte YÖKDİL sonuçları sorgulama sayfası!

27.07.2017Eğitim
Yardımcı doçentlik kalkıyor mu YÖK Başkanı açıkladı

Yardımcı doçentlik kalkıyor mu? YÖK Başkanı açıkladı!

Yardımcı doçentlik konusunda ilk adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerçekleştirdiği yardımcı doçentlik açıklamasının ardından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ilk adımı attı. Konuyla ilgili bir çalışma grubu oluşturduklarını dile getiren YÖK Başkanı Yekta Saraç, yardımcı doçentlerin hiçbir mağduriyet yaşamamaları için azami dikkatin gösterileceğini kaydetti.

27.07.2017Gündem
YÖKte yardımcı doçentlikle ilgili çalışma grubu oluşturuldu

YÖK'te yardımcı doçentlikle ilgili çalışma grubu oluşturuldu

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklamasından sonra bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini ve çalışmalara hızlı bir şekilde başladıklarını belirtti.

27.07.2017Eğitim
YÖKDİL sonuç sorgulama

YÖKDİL sonuç sorgulama

YÖKDİL sonuçları için bekleyiş son buldu. Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adayların 9 Temmuz tarihinde girdikleri YÖKDİL sonuçları Anadolu Üniversitesi adresi üzerinden duyuruldu. Sonuçlar kişisel bilgiler sisteme girilerek görüntülenebiliyor. İşte YÖKDİL sonuç sorgulama sayfası!

27.07.2017Eğitim
Üniversitede her fikrin yeri olmalıdır

Üniversitede her fikrin yeri olmalıdır

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Teröre bulaşmayan, şiddeti kutsamayan her türlü fikrin üniversitede yeri olmalıdır” dedi. Beştepe’de İslam Dünyası Yükseköğretim Alanının Oluşturulması Konferansı’nda konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

26.07.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rektörlerimizden bir ricam var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rektörlerimizden bir ricam var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemdeki rektörlerimizden de ricam var, YÖK Başkanımız ile de bunu konuşuyorum, Allah aşkına şu yardımcı doçentlik olayı nedir? Şunu bir gözden geçirin. Yardımcı doçentlikle ön kesiyoruz. Dünyanın kaç yerinde acaba yardımcı doçentlik var? Ben araştırdığım yerlerde doğrusu böyle bir mekanizma pek görmüyorum. Bunu birileri birilerini oyalamak için yapmışlar. Bu, gerçekten ilmiye sınıfına bir paravan, engel oluşturuyor. Bunu aşmamız lazım ve aşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

26.07.2017Gündem
FETÖ’den tutuklanan savcı, suçu FETÖ’ye attı

FETÖ’den tutuklanan savcı, suçu FETÖ’ye attı

ASELSAN’da mühendislerin ölümüyle ilgili o dönem soruşturmayı yürüten ve Aksaray Cumhuriyet Savcısı iken FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla tutuklanan eski savcı Murat Demir, ASELSAN soruşturmasını sürdürmesinin FETÖ tarafından engellendiğini öne sürdü.

21.07.2017Gündem
Cumhurbaşkanı YÖK Başkanını seçti

Cumhurbaşkanı YÖK Başkanı'nı seçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YÖK Başkanlığına Yekta Saraç'ı yeniden seçti.

20.07.2017Eğitim
YÖKDİL sonuçları açıklandı mı Yabancı dil sınavı ne zaman açıklanacak

YÖKDİL sonuçları açıklandı mı? Yabancı dil sınavı ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınavı 9 Temmuz tarihinde gerçekleşti, yabancı dil sınavında çıkan sorular ve cevapları kısa sürede yayımlandı. Sınava girenler şimdi büyük bir merakla sonuçlara odaklandı. Yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar başta olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini ölçmek isteyenlerin girdiği YÖKDİL sonucu ÖSYM üzerinden açıklanacak. Peki, YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

19.07.2017Eğitim
YÖKDİL sınav soruları yayımlandı Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak

YÖKDİL sınav soruları yayımlandı! Sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sınav soruları için adayların beklentisi sona erdi. 9 Temmuz tarihinde YÖK tarafından gerçekleştirilen akademik yeterlilik sınavı için sorular, sınava dahil olan adaylar tarafından sorgulanmaya başlanmıştı. YÖKDİL sınav soruları ve cevapları, sınavın uygulayıcılarından Anadolu Üniversitesi internet sitesi aracılığıyla adayların erişimine açıldı. İşte, YÖKDİL sınav soruları ve cevapları ile ilgili detaylı bilgiler

13.07.2017Eğitim
YÖKDİL soruları ve cevapları sonuçlar öncesinde ne zaman açıklanacak

YÖKDİL soruları ve cevapları sonuçlar öncesinde ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL soruları, 9 Temmuz tarihinde gerçekleşen sınavın ardından araştırılmaya başlandı. YÖKDİL soruları ve cevapları bilgisine erişmek isteyen adaylar, sınavda işaretledikleri soruları ve cevapları yeniden kontrol etmek istiyor. YÖKDİL ne zaman açıklanacak sorusuna da cevap arayan adaylar, ÖSYM'nin konuyla ilgili yapacağı açıklamayı bekliyor. Peki, YÖKDİL soruları ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

10.07.2017Eğitim
YÖKDİL sınavı sona erdi

YÖKDİL sınavı sona erdi

Yükseköğretim tarihinde ilk "alana özgü dil sınavı" olan ve ikinci kez düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavı sona erdi.

9.07.2017Eğitim
Hatice Karahan Cumhurbaşkanının ekonomi başdanışmanı oldu

Hatice Karahan Cumhurbaşkanı'nın ekonomi başdanışmanı oldu

Yiğit Bulut ve Cemil Ertem'den sonra Yenişafak Gazetesi yazarı Doç. Dr. Hatice Karahan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi başdanışmanı oldu.

6.07.2017Gündem
Hakim: Maktule toplumsal kayıp

Hakim: Maktule toplumsal kayıp

İSTANBUL Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Temel Tasarım Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Aytanga Dener (54), 17 Ocak 2014 günü Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi önünden, Salih Karabudak’ın (50) kullandığı minibüse bindi.

30.06.2017Gündem
Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır

Aziz Sancar kimdir, kaç yaşındadır?

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında doğmuştur. Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. 1997 yılından beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk Amerikalı Türk olarak tanınır. Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

29.06.2017Gündem
Kadın hareketi yasta... Şirin Tekeli hayatını kaybetti

Kadın hareketi yasta... Şirin Tekeli hayatını kaybetti

Türkiye'de kadın hareketi ve kadın araştırmaları konusunda öncü isimlerden Doç.Dr. Şirin Tekeli yaşamını yitirdi.

14.06.2017Gündem
YÖKDİL başvuruları için son gün 9 Haziran

YÖKDİL başvuruları için son gün 9 Haziran

YÖK tarafından yapılacak ikinci YÖKDİL sınavı başvuruları 9 Haziran’da sona erecek.

8.06.2017Eğitim
YÖKDİL başvurusu için son tarih 9 Haziran

YÖKDİL başvurusu için son tarih 9 Haziran

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, ikinci YÖKDİL Sınavı’na son başvuru tarihinin 9 Haziran Cuma günü olduğunu hatırlatarak, “Sizlerden gelen yoğun talepler kapsamında 2’nci YÖKDİL sınavı, İngilizcenin yanında Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde de yapılacak” dedi.

3.06.2017Eğitim
YÖKDİL başvuru ücreti ne kadar YÖKDİL başvurusu ne zaman bitecek

YÖKDİL başvuru ücreti ne kadar? YÖKDİL başvurusu ne zaman bitecek?

YÖKDİL başvurusu, kurumun internet sitesi üzerinden erişime açıldı. Toplam dört dilden sınava girebilecek olan adaylar, akademik kariyerlerini yönlendirebilmek için ter dökecek. YÖKDİL başvurusu İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca alanları için yapılacak. İşte, YÖKDİL başvurusu hakkında detaylı bilgiler

31.05.2017Eğitim
YÖKDİL başvurusu ne zaman yapılacak 2017 YÖKDİL başvuru tarihi

YÖKDİL başvurusu ne zaman yapılacak? 2017 YÖKDİL başvuru tarihi

YÖKDİL başvurusu için geri sayım başladı. İlk kez bu sene gerçekleştirilen ve akademik İngilizce alanında başarılı sonuçlar alınan YÖKDİL sınavı için yeni sınav takvimi belirlendi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın sosyal medya üzerinden verdiği bilgilere göre YÖKDİL başvuruları 30 Mayıs-9 Haziran tarih aralığında gerçekleşecek. İşte, Başkan Saraç'ın yaptığı açıklamanın detayları

25.05.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Hiç senin yanılgınla diğerlerininki bir olur mu Hüseyin Gülerce?

HÜSEYİN Gülerce dünkü yazısında “Yanıldım, yanıltıldım” demiş.

28.07.2017

Madem öyle...

Derhal harekete geçildi:

27.07.2017

Allah’ım... 30 yıl sonra nasıl böyle bir dünya...

BU fotoğrafı geçen sonbaharda Los Angeles yakınlarındaki Joshua Tree Milli Parkı’nda çektirdim.

19.07.2017

İbn-i Haldun’a bugün kim erişecek?

İbn-i Haldun, miladi 14-15’inci asır dönemecinin Endülüs zihniyetli adamı, Arap beşerî coğrafyasına ve Ortadoğu’nun tarihine neredeyse Rönesans döneminin Vico’su gibi bakıyor. Kaynakları da bugünkü sosyologlarda olduğu gibi fakir ve yarım yamalak toplanmış değil. Belki Batılı laiklerin hoşuna gitmesinde bir anlam var. Peki günümüzün doğulu Müslümanları neden bu kadar bayılıyor ona? Sadece Batı’daki laikler bayıldığı için bana kalırsa.

3.06.2017