MENÜ

Doçentlik

Doçentlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Doçentlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 882 Doçentlik haberi bulunmuştur.

Doçentlik Haberleri

Askerlerin intihar rakamlarını Devlet Su İşleri mi verecek

Askerlerin intihar rakamlarını Devlet Su İşleri mi verecek

Tolga İslam, askerde kötü muamele görenlerin başvurularını toplayan askerhaklari.com web sitesinin kurucusu. Arkadaşlarıyla birlikte askerdeki hakaret, dayak, işkence, intihar ve şüpheli ölümlere karşı sivil bir girişim yürütüyor. O aslında Cihangir, Galata gibi semtlerde yaşanan ‘soylulaşma’ süreçlerini araştıran bir kent sosyoloğu ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi

18.02.2012Kelebek
O öğretim görevlisi konuştu

O öğretim görevlisi konuştu

Uşak Üniversitesi'nde şok etkisi yaratan kopya skandalına adı karışan 3 öğretim görevlisinden biri olan Ozan Örmeci iddiaları reddederek, üniversitenin kötü niyetli bir suçlamada bulunduğunu YÖK'ün vereceği karardan umutlu olduğunu söyledi.

13.01.2012Gündem
Uşak Üniversitesinde kopya skandalı

Uşak Üniversitesi'nde kopya skandalı

Uşak Üniversitesi eski rektörünün eşi Ayşin Şişman’ın da aralarında bulunduğu 3 öğretim görevlisi hakkında YÖK Disiplin Kurulu, doçentlik sınavında kopya çektikleri iddiası ile soruşturma başlattı.

11.01.2012Gündem
ADANALI BİLİM İNSANININ BÜYÜK BULUŞU

ADANALI BİLİM İNSANININ BÜYÜK BULUŞU

Doktora ve yardımcı doçentlik çalışmalarını Eindhoven Teknoloji Üniversitesi'nde sürdüren Mehmet Ali Dündar, 'Optofluidic and photothermal control of InGaAsP photonic crystal nanocavities' adlı çalışmasıyla ışığın mikronlarına kadar inip, enerjiyi hapsetmeyi başardığını belirtti. Dündar, kristalize edilen ışınlar sayesinde bilgisayarlarda günümüz teknolojisinden daha hızlı ve kayıpsız veri aktarımı mümkün kılan buluşa imza attığını vurguladı. Yardımcı doçentlik unvanını alan Dündar, buluşun tamamlanması halinde bilgisayarlar başta olmak üzere bir çok teknolojik ürünün onlarca kat daha hızlı çalışıp, hacimlerinin de küçüleceğini anlattı.Dündar "Bu çalışma sayesinde, saç kılının binde biri kadar hacimli bir alana, milyonlarca Gb bilgiyi depolamak, aktarmak mümkün olacak. Hiç bir kayba uğramadan aynı anda, ışık, ses ve enerji gibi verileri binlerce kat daha hızlı aktarma imkanı sağlanacak, maliyet de düşecek" dedi.Fatih KARAÇALI-ADANA-DHA

20.12.2011Haber
Bizim bile göğsümüz kabardı

Bizim bile göğsümüz kabardı

Adana’nın kenar semtlerinde asgari ücretli bir babanın 7’nci çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Ali Dündar, burslu okuduğu Koç Üniversitesi’nden fizik mühendisi olarak mezun olduktan sonra, doktorasını yapmak üzere gittiği Hollanda’da bilgisayar teknolojisini geliştiren çalışmalarda yer aldı. Şoför babası Ahmet ve ev kadını annesini Nevin Dündar’ı ziyarete gelen Mehmet Ali Dündar, yaptıkları çalışmalarda bilgisayarlarda günümüz teknolojisinden daha hızlı ve kayıpsız veri aktarımının mümkün kılındığını söyledi.

20.12.2011Teknoloji
İstiklal Mahkemeleri arşivi raftan iniyor

İstiklal Mahkemeleri arşivi raftan iniyor

Cumhuriyet tarihinin önemli belgeleri, gün ışığına çıkarılıyor.

5.12.2011Gündem
Yemek siyasettir

Yemek siyasettir

Öğretim üyeliğiyle gazeteciliği Artun Ünsal kadar başarılı biçimde birleştiren, peynirden kan davasına, simitten Anayasa Mahkemesine kadar kalem oynatabilene pek kolay rastlanmaz. Onun kadar hayat dolu, onun kadar yaptığı işten keyif alana da... Ünsal son kitabında yemek kültürüyle siyasi birikimini birleştiriyor.

13.08.2011Kelebek
Fakülte atama raporu Erdoğan ve Yazıcı’dan

Fakülte atama raporu Erdoğan ve Yazıcı’dan

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Dr. Osman Can’ın Marmara Üniversitesi (MÜ) Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı’na atanmasının yolunu açan olumlu raporların, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Yazıcı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erdoğan tarafından hazırlandığı anlaşıldı.

30.06.2011Gündem
‘Özel atama’ya üniversite tepkisi

‘Özel atama’ya üniversite tepkisi

Eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Dr. Osman Can’ın Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne atanması üzerine hem dekanlık, hem de Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu’ndan art arda itirazlar geldi. Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kaboğlu, usulsüzlükleri tek tek sıraladı. Dernek de, “İktidar gücünü, üniversiteye dokunmamaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

27.06.2011Gündem
Başbakan’la tarihi anlara tanıklık ettim

Başbakan’la tarihi anlara tanıklık ettim

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Arap liderlerle görüşmelerinde tercümanlığını yapan AK Parti’den Ankara Milletvekili olarak Meclis’e giren eski Başbakanlık Başdanışmanı Emrullah İşler, “Arapça tercümanlığını yapmam nedeniyle başbaşa görüşmelerde 5 yıl boyunca sayın Başbakanımızın yakınında bulundum. Tarihi anlara tanıklık ettiğim gibi başkalarına kolay kolay nasip olmayacak çok önemli tecrübeler de kazandım” dedi.

16.06.2011Gündem
Akademik personel alınacak

Akademik personel alınacak

Ufuk (Ankara), Çankaya (Ankara), Fırat (Elazığ), Bingöl ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlükleri, çeşitli fakültelerde istihdam edilmek üzere profesör, doçent ve yardımcı doçent alacak.

15.06.2011Ekonomi
TBMM’nin en kıymetli vekili

TBMM’nin en kıymetli vekili

Mükerrer kayıtları önlemek için dört yıl önce uygulamaya konulan adrese dayalı nüfus kayıt sistemi, Türkiye’nin en küçük ili Bayburt’ta eksen kaydırdı. Nüfusu birden bire 20 bin kişi azalan Bayburt’un iki olan milletvekili sayısı bire düştü. Başka şehirlerde 157 bin 191 kişi bir vekil seçerken, Bayburt milletvekili 74 bin 412 kişiyle seçilecek ve TBMM’nin en kıymetli vekili olacak. En güçlü üç partinin adaylarıyla en kıymetli vekil olmanın ağırlığını konuştuk

14.05.2011Gündem
Avukatlık yolu açıldı

Avukatlık yolu açıldı

Eski Demokrat Yargı Derneği Başkanı ve eski Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can avukatlık yapabilecek.

22.04.2011Gündem
Sağlık çalışanları ‘iş bırakma eylemi’ başlattı, Bakan ‘Marjinal grup’ saydı

Sağlık çalışanları ‘iş bırakma eylemi’ başlattı, Bakan ‘Marjinal grup’ saydı

Sağlık çalışanları, “Tam Gün Yasası ve Performansa Dayalı Ücret Uygulamasını” protesto etmek, “özlük haklarının korunmasını” istemek amacıyla yurt genelinde iki günlük iş bırakma eylemi başlatırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, eylemi, “Küçük marjinal gruplar olabilir” diye yorumladı.

19.04.2011Ekonomi
Hastanelerde dev eylem

Hastanelerde dev eylem

Sağlık çalışanları, iş, gelir ve can güvencesi taleplerini dile getirmek için gerçekleştirecekleri 2 günlük hizmet üretmeme eylemlerine bugün başladılar. Eylem kapsamında Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde çadır kurulurken, Ankara'da da çalışanlar bazı hastanelerde toplandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hekimlerin iki gün iş bırakma eylemine ilişkin olarak, “Marjinal gruplar olabilir” dedi.

19.04.2011Gündem
Çalışmadan profesör oldular

'Çalışmadan profesör oldular'

Ankara Tabip Odası Başkanı Bayazıt İlhan, basında yer alan “hülle yoluyla profesörlük” haberleriyle ilgili “Hiçbir üniversitede bir saat ders vermeden rektör olan profesör, tıp fakültesi dekanı, Sağlık Bakanlığı tedavi hizmetleri genel müdürü, il sağlık müdürü ve başhekim bulunmaktadır” iddiasında bulundu.

29.03.2011Gündem
İki üniversiteye akademik personel alımı yapılacak

İki üniversiteye akademik personel alımı yapılacak

Samsun Ondokuz Mayıs ve Giresun Üniversitesi Rektörlüğü, çeşitli birimlerde istihdam edilmek üzere profesör, doçent ve yardımcı doçent alacak.

21.02.2011Gündem
Adnan Menderes Üniversitesi 81 öğretim üyesi alacak

Adnan Menderes Üniversitesi 81 öğretim üyesi alacak

Adnan Menderes Üniversitesinin (ADÜ) 81 öğretim üyesi alacağı bildirildi.

3.02.2011Gündem
YÖK, Istanbul Hukuk’ta kadro açtı

YÖK, Istanbul Hukuk’ta kadro açtı

YÖK, kısa süre önce Anayasa Mahkemesi Raportörlüğü görevinden ayrılan ve üniversiteye dönmek istediğini açıklayan Doç. Dr. Osman Can için İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde kadro açtı. YÖK, üniversiteden gelen doçentlik kadrosu talebini Can için kabul etti.

11.10.2010Gündem
Üniversitede ağlatan ders

Üniversitede ağlatan ders

Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin (ZKÜ) akademik yıl açılış töreninde, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) maden ocağında çalışan lise mezunu maden işçisi Sertan Adıyaman, gözyaşları içinde açılış dersini verdi.

5.10.2010Gündem
Bakan Akdağ: Perçem tartışmalarından hicap duyuyorum

Bakan Akdağ: Perçem tartışmalarından hicap duyuyorum

SAĞLIK Bakanı Recep Akdağ, 2010 yılında insanlara nasıl giyinip, oturacaklarını, kalkacaklarını öğretmeye çalışmanın ayıp olduğunu, perçem tartışmalarını yaşamaktan hicap duyduğunu söyledi.

4.10.2010Gündem
ÖSYM Başkanı istifa etti

ÖSYM Başkanı istifa etti

KPSS'de kopya çekildiğinin ortaya çıkmasının ardından ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan görevinden istifa etti.

21.09.2010Gündem
Doçentliğe yükselme sınavında usulsüzlük

Doçentliğe yükselme sınavında usulsüzlük

Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı’nda keman ve şan dersleri veren Yard. Doç. Dr. Ferda Öztürk, Nisan 2009’da doçentlik sınavına başvurdu.

29.08.2010Gündem
Gitarlarımla adeta sevişirim

Gitarlarımla adeta sevişirim

Gitar virtüözü Ahmet Kanneci, bugünlerde iki sebepten çok mutlu... Hem 20. yüzyılın en önemli gitarcısı olarak kabul edilen İspanyol sanatçı Andres Segovia adına düzenlenen ödülü aldı hem de 53 yaşında ilk kez baba olmaya hazırlanıyor

21.08.2010Kelebek
Trakya Üniversitesi akademik personel alacak

Trakya Üniversitesi akademik personel alacak

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü, çeşitli birimlerde istihdam edilmek üzere devamlı statüde 6 profesör ve 41 doçent alacak.

12.07.2010Gündem
Klasik caz severim cazın özü ağıttır

Klasik caz severim cazın özü ağıttır

Beşir Atalay, İçişleri Bakanı olmasına rağmen sesi en az duyulan bakanlardan biriydi. Sanki bir görünmezlik zırhı örmüştü çevresine. Ortadaydı ama dikkat çekmiyordu. O zırh, ‘Demokratik açılım’, başka bir deyişle ‘Kürt açılımı’nın koordinasyonuyla görevlendirilmesiyle birlikte ortadan kalktı. Bu kez de açılımı konuştu. Bu söyleşi istisnalardan biri oldu; Atalay bu kez kendini anlattı.

10.07.2010Kelebek
İlk hastalarım oyuncaklarımdı

"İlk hastalarım oyuncaklarımdı"

Ruhsal psikoloji özellikle de ilaç bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Özcan Köknel öğrencilik yıllarından emekliliğine kadar meslek yaşamı ve psikiyatrinin gelişim sürecini anlattı.

25.06.2010Gündem
İşte yeni MİT

İşte yeni MİT

Türkiye’nin içeride ve dışarıda tarihinin en zorlu sınavlarını verdiği bir dönemde Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Müsteşarlık koltuğuna 42 yaşındaki Hakan Fidan oturdu. Fidan’ın atanması ile ülkenin en esrarengiz ve en kritik kurumunda yeni bir dönem başlıyor.

27.05.2010Gündem
Doğançay’ın otizmli çocuklara sürprizi

Doğançay’ın otizmli çocuklara sürprizi

Şişli’nin hercümerci içinde böyle bir bina ve böyle bir bahçe olduğunu tahmin edemezsiniz. Burası Tohum Otizm Vakfı. Bakımlı bahçesi “özel” çocuklarla dolu, güzelim tarihi binasındaysa bir ressam var. Ressamı tanırsınız; eserleri rekor fiyatlara satılan Burhan Doğançay.

9.05.2010Kelebek
Burhan Doğançay’ın otizmli çocuklara sürprizi

Burhan Doğançay’ın otizmli çocuklara sürprizi

Şişli’nin hercümerci içinde böyle bir bina ve böyle bir bahçe olduğunu tahmin edemezsiniz. Burası Tohum Otizm Vakfı. Bakımlı bahçesi “özel” çocuklarla dolu, güzelim tarihi binasındaysa bir ressam var. Ressamı tanırsınız; eserleri rekor fiyatlara satılan Burhan Doğançay.

7.05.2010Kelebek

Yazar Sonuçları

40 yaş kadını için şart: Omega-3

“Karatay Diyeti”ni orada burada duymuştum ama Profesör Canan Karatay kimdir, nasıl biridir bir fikrim yoktu. Bu röportajı yapma sebebim, onu daha yakından tanımaktı.

5.03.2012

CHP ‘kitap’ yazacak

KEMAL Kılıçdaroğlu telefonla aradı. Pazartesi günkü kurultaydan genel merkeze döner dönmez bir gazeteciyi, hem de CHP’ye mesafeli bir gazeteciyi araması ‘liderliğe’ nasıl ısındığının bir göstergesidir.

28.02.2012

Gerçek iktidar

DEĞERLİ bilim insanı Ergin Yıldızoğlu Cumhuriyet gazetesindeki sütununda “Tek Parti Egemenliği Yapışkan Statüko” başlıklı önemli bir yazı yayınladı (09.11.2011). Benim de üzerinde durduğum “Gerçek İktidar” sorununu bilimsel olarak açıkladı.

7.01.2012

Vay benim ortalama profesörüm

Hayır, AKP TÜBA’nın yapısını değiştirdiği için değil. O yapılan işin konuşulacak bir tarafı yok. Evrim teorisi midir dert...

19.11.2011

Doçentlik jürileri de tamam

TOPLANTIYA ellerinde basılmış komisyon listeleriyle geliyorlar. Üniversiteler Arası Kurul üyesi olan muhafazakar öğretim kadrosu çok hazırlıklı.

4.11.2011

Kusura bakmayın sizi yine önemli bir başarı için rahatsız ediyorum

“Sevgili Fatih Çekirge,

100 dolarlık ihracatın ancak 7 doları teknolojik ürün olan bir ülkede AR-GE yatırımı için ilgi ve teşvik beklemenin ne kadar lüks olduğunu bilerek bir kez daha sizden yardım istemek durumdayım. ”

12.08.2011

Haksız kadrolaşma

ANKARA Tabip Odası, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ndeki ‘Noter Tasdikli Akademik’ skandalla ilgili olarak yargıdan durdurma kararı alındığını belirten bir açıklama yaptı.

26.07.2011

Jet profesörler

SON yıllarda gittikçe artan biçimde kullanılan bir yöntemle Türkiye’de üniversitede çalışmadan profesör olmak mümkün. Bu yönteme hekimler kendi aralarında ‘hülle yoluyla profesörlük’ diyorlar.

30.03.2011

Muhteşem sefalet

“MUHTEŞEM Yüzyıl” ve “Muhteşem Süleyman ve şürekâsı” hakkında konuşanların çoğu sanal bir falaka hak ediyor ama neyse! Özellikle de Osmanlı’yı ve düzenini zemzemle yıkayan milliyetçi ve İslamcı yobaz tayfası. Bir de Osmanlı ailesinin kalıntılarına bir sözümüz var: Osmanlı’nın saltanat boyunca yaptığı azgınlık ve borcun altından kalkamazlar!

20.01.2011

Bilime keyifli bir yolculuk

SANIRSINIZ ki, doktora, hayır doçentlik, hatta profesörlük tezi. O kadar iddialı, o kadar ayrıntılı ve derine inen bilimsel analizlerle dolu.

19.11.2010

İyi-kötü haberler

TANIYAN tanımayan arıyor. İnsanlar çaresiz, bir şeyler anlatıyorlar yahut bir konuya dikkat çekiyorlar. Sözü uzatmayalım ve dünkü bir günün ‘trafiğinden’ bir özet aktaralım:

27.10.2010

Kaybedenlerin ‘kimsesi’ olmak

PAZAR akşamı sonuçlar geldiğinde oturup şahsi bir muhasebe yaptım.

13.09.2010

Türkiye bir mucizeyi gerçekleştirecektir

ÖNCEKİ akşam Çukurova GİAD Başkanı Hakan Çelik ve dernek yöneticileriyle yemek yiyen Baykal’ın dünkü konuşmasının başlığı “Referandum Süreci ve 2020’ye Doğru Türkiye”ydi.

4.09.2010

Bilim mi katakulli mi

HÜRRİYET’in 30 ağustos tarihli sayısında “Doçentliğe yükselme sınavında usulsüzlük” başlıklı bir haber yeraldı. Yapılan haksızlıklar karşısında bir öğretim üyesinin yargıya düşmesi kabullenilebilir bir şey olmasa gerek.

1.09.2010

‘Şeker çocuk’

ANAYASA Mahkemesi raportörü Osman Can, bu görevinden vazgeçerek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Kürsüsü’ne ‘talip’ olduğu İstanbul Üniversitesi çevrelerinde bomba gibi patladı. Bunu bize Ankara’dan bir grup öğretim üyesi haber verdi. Neler söylediler, neler? Olayın arkasında kimlerin olduğunu, kimlerin kandırıldığını ve kullanıldığını; yani iki aylık süreci anlattılar.

25.08.2010

Ben asıl 12 Ekim'i bekliyorum

“MÜCEVHER, kadının en iyi dostudur...”

Bu sözleri söyleyen kadının fotoğrafına bakıyorum.

4.08.2010

Alzheimer Derneği kapanmasın

ALZHEİMER Derneği İzmir Şubesi zor durumdan bir türlü kurtulamıyor.

14.05.2010