MENÜ

Dna

Dna ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dna haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.669 Dna haberi bulunmuştur.

Dna Haberleri

Büyük veri: Biri bizi gözetliyor

Büyük veri: Biri bizi gözetliyor

Dijital çağla birlikte hayatımıza giren 'büyük veri' teknolojileri, özellikle sağlık alanında olumlu gelişmeler sağlasa da uzmanlar bu verilerin gelecekte 'gözetim' mekanizmalarına yol açabileceği konusunda uyarıyor.

16.11.2018Teknoloji
Turpun faydaları nelerdir İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler

Turpun faydaları nelerdir? İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler

Turpun faydaları nelerdir sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Her yemeğin yanına farklı bir tat katmayı başaran turpun içinde birçok besin kaynağı yer alıyor. Ayrıca turp yüksek oranda potasyum içerir. Peki, turpun faydaları nelerdir? İşte turpun içinde bulunan zengin içerikler.

15.11.2018Sağlık
100 kiloluk altın parayı, okuldan arkadaş çalmış

100 kiloluk altın parayı, okuldan arkadaş çalmış

Almanya’nın başkenti Berlin’deki müze soygunun ayrıntıları ortaya çıktı. Bild gazetesinin haberine göre soygunculara güvenlik görevlisi yardım etmiş.

15.11.2018Avrupa
Kanserde erken teşhise Türkiye’den de katkı

Kanserde erken teşhise Türkiye’den de katkı

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin (TOBB ETÜ) yer aldığı uluslararası bilimsel araştırmada, kanserin çok erken safhada teşhis edilebilmesi için önemli bir buluşa imza atıldı. Geliştirilen ışınla, hücrelerin dizilimlerindeki tek bir temel değişim bile hızla yakalanabilecek. Bu buluş sayesinde, kanseri çok erken safhada tespit etmek mümkün olabilecek.

13.11.2018Gündem
Petar Naumoski Hürriyete konuştu: Türkiye benim annem gibi

Petar Naumoski Hürriyet'e konuştu: Türkiye benim annem gibi

Ailesinin kökleri Yugoslavya’ya ait olan bir çocuk, altyapıda basketbol eğitimi aldığı kulüple, 2003-2004 sezonundaki Ülker-Efes Pilsen maçına gidiyor. Üst üste attığı sayılarla parkede fırtınalar estiren bir isim hemen dikkatini çekiyor... ‘Güzel oyun’a olan sevdası daha da artıyor. O çocuk benim... Basketbol sevdamı arşa çıkaran parkedeki yıldız ise, önceki gün bir tele-röportaj yaptığım Petar Naumoski...

7.11.2018Basketbol
Geçmişin uyanışı

Geçmişin uyanışı

Keith Thomas, polisiye, gerilim ve bilimkurguyu bir araya getirdiği romanı ‘Uyanış’ta, reenkarnasyon, zihin kontrolü, siyasi komplo, ölümden sonra yaşam fenomeni gibi temaları iç içe geçirerek ve bunları da bilimsel spekülasyonlarla süsleyerek gizemli bir maceraya davet ediyor.

7.11.2018Kitap Sanat
Pepe: Beşiktaşın DNAsında mücadele var

Pepe: Beşiktaş'ın DNA'sında mücadele var

Spor Toto Süper Lig'in 11'inci haftasında Medipol Başakşehir, Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti. Karşılaşmanın ardından Beşiktaş'ın tecrübeli futbolcusu Pepe basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

3.11.2018Futbol
Yaşlandığınızı gösteren 9 biyolojik emare

Yaşlandığınızı gösteren 9 biyolojik emare

"Biyolojik anlamda, yaşlandıkça daha iyiye giden hiçbir şey bilmiyorum." İspanya'daki Ulusal Onkolojik Araştırmalar Merkezi'nden doktor Manuel Serrano'nun bu sözleri fazlasıyla iç karartıcı.

29.10.2018Teknoloji
Ayakkabı kutuları arasında büyüdüm

Ayakkabı kutuları arasında büyüdüm

Sex and the City’den aklımızda ne kaldı: Tabii ki Manolo Blahnik’ler! Kadınların hayallerini süsleyen markanın CEO’su, Manolo Blahnik’in yeğeni Kristina Blahnik’le İstanbul ziyaretinde bir araya geldik: “Giyeni değiştiren ayakkabılar tasarlıyoruz.” ◊ Aslı BARIŞ/abaris@hurriyet.com.tr

26.10.2018Hürriyet Cumartesi
Tüm Türkiye Haydi Sahaya şimdi

Tüm Türkiye 'Haydi Sahaya' şimdi!

Hürriyet Gazetesi’nde Fatih Saboviç’in hazırladığı Basketbol Arena sayfasına özel açıklamalar yapan TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Basketbolun her mahallede oynanmasını ve sağlıklı nesiller yetişmesini sağlamak istiyoruz” dedi.

25.10.2018Basketbol
ZLAB inisiyatifi tanıtıldı

ZLAB inisiyatifi tanıtıldı

Manajans J. Walter Thompson, Türkiye’deki Z neslinin tutum ve davranışlarını analiz ederek markaların iletişim stratejilerini yeni jenerasyona adapte etmelerinin yollarını anlatmayı amaçlayan ZLAB inisiyatifini tanıttı.

25.10.2018İK/Yeni Ekonomi
Tüm oklar ona döndü: Dikkat çeken detaylar

Tüm oklar ona döndü: Dikkat çeken detaylar

Suudi gazeteci ve Washington Post gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı'nın kayboluşuyla haberlere yer veren ABD ve Fransız basını, son günlerde tüm okları Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a çevirerek, eleştirel yayınlar yapmaya başladı. Öte yandan İngiliz dış istihbarat servisi MI6’nın eski başkanı John Sawers, delillerin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrinin çok büyük ihtimalle Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiğini gösterdiğini söyledi.

19.10.2018Dünya
Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği yeni iş alanları yaratıyor

Genetik mühendisliği hem bugün hem de gelecekte birçok yeni mesleğe kapıları açacak. Ancak çözüm bekleyen bazı tartışmalı konular hala sonuçlanmış değil.

17.10.2018Teknoloji
Miraç’ın yeniden yürüyebilmesi için kök hücre tedavisi gerekiyor

Miraç’ın yeniden yürüyebilmesi için kök hücre tedavisi gerekiyor

Geçirdiği Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum olan 9 yaşındaki Miraç Aydın’ın tekrar yürümesi için Hindistan’da yapılacak kök hücre tedavisine ihtiyaç duyuluyor.

16.10.2018Gündem
Hawking öldükten sonra da uyardı: Zenginler insanüstü ırk yaratacak, insanlık yok olacak

Hawking öldükten sonra da uyardı: Zenginler insanüstü ırk yaratacak, insanlık yok olacak

Dünyaca ünlü fizikçi Stephen Hawking'in, ölmeden önce yazdığı makalelerinden birinde insanlık için yeni bir tehlikeyi anlattığı görüldü. Hawking'e göre, zenginlerin çocuklarının DNA'ları üzerinde yapacakları değişikliklerle oluşacak insanüstü ırk, insanlığın sonunu getirebilir.

15.10.2018Teknoloji
İstanbul sahnelerinden  tadımlık havadisler

İstanbul sahnelerinden tadımlık havadisler

Tiyatro camiası her sezon el artırıyor sevgili seyirciler. Prova mekânlarından gelen haberler pek güzel; izlemeye doyamadığımız bir dolu başarılı oyuncu bu sezon yine sahnelerde... Saymakla bitmeyecek kadar bol ve çeşitli yeni üretim, seyircisini bekliyor. Ekimde açılan, kasım ve aralıkta iyice yoğunlaşacak sezondan tadımlık bir seçki hazırladık. ◊ Bahar ÇUHADAR / bahar.cuhadar@hurriyet.com.tr

12.10.2018Hürriyet Cumartesi
İki dişi fareden erkeksiz yavru dünyaya getirdiler

İki dişi fareden erkeksiz yavru dünyaya getirdiler

Çin Bilimler Akademisi'ndeki uzmanlar iki dişi fare kullanarak, erkek olmadan yavru fareler doğurmayı başardı.

12.10.2018Dünya
Çindeki araştırmada iki anneli fare yavruları dünyaya getirildi

Çin'deki araştırmada iki anneli fare yavruları dünyaya getirildi

Çin Bilimler Akademisi'ndeki uzmanlar iki anneyle, baba olmadan yavru fareler ürettiklerini açıkladı.

12.10.2018Teknoloji
Bilim insanlarından kanser tedavisinin etkinliğini artıran yeni yöntem

Bilim insanlarından kanser tedavisinin etkinliğini artıran yeni yöntem

Rusya Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’nden (MEPhl) bilim insanları ve Fransa’daki Nantes Üniversitesi ile Reims Champagne-Ardenne Üniversitesi’nden araştırmacılar, kanser tedavisinin etkinliğini kat kat arttıran, kuantum noktaları temelli mikroçip geliştirdi.

10.10.2018Kampüs
Cinsel tacizden DNA’ya en kötü genetik miras

Cinsel tacizden DNA’ya en kötü genetik miras

Nobel ödüllü James Watson’ın bir sözü var: “Kaderimizin yıldızlara yazılı olduğuna inanmıştık. Şimdi büyük ölçüde genlerimizde yazılı olduğunu biliyoruz”. Bilim dünyası insanoğlunu her gün yeni bir bilgiye uyandırıyor. Harvard ve British Columbia Üniversitesi’nin üst üste açıkladığı çalışmalar, çocuklarda cinsel tacizin etkisinin sadece psikolojik travmayla sınırlı kalmadığı ve DNA’larında torunlarına bile aktarılabilecek değişikliklere neden olduğuna işaret ediyor. Nöroloji uzmanı Doktor Banu Taşcı Fresko, bu mirasın kendini genellikle hastalıklar, özellikle de ağrılarla ve depresyonla belli ettiğini söylüyor. Travmalar ve ağrı üzerine çalışan Fresko’yla aileden gelen bu mirasın nasıl kalıtımsal değişikliğe yol açtığını konuştuk.

7.10.2018Gündem
‘Karelerimin içi doludur’

‘Karelerimin içi doludur’

Renkli, gösterişli ve hareketli kadın figürlerinin yer aldığı tablolarıyla tanınan usta ressam Mustafa Ayaz’ın sanat hayatının 50 yılının izini süren retrospektif sergisi İş Sanat Kibele Galerisi’nde açıldı. DNA’sını çizimlerine yansıttığını söyleyen Ayaz, sergisini ve resme bakış açısını anlattı.

3.10.2018Kitap Sanat
Anneden sonra o da şikâyetten vazgeçti... Sonuç: 14lük Ayşe sapığına iade

Anneden sonra o da şikâyetten vazgeçti... Sonuç: 14'lük Ayşe sapığına iade!

Ayşe, 3 yıl boyunca üvey baba tecavüzüne uğradı. Kaçtı, devlete sığındı. Üvey babaya 25 yıl verildi. Ama önce anne, sonra Ayşe şikâyetlerini geri çekti. Ve küçük kız şimdi yeniden tecavüzcü üvey babasıyla aynı evde...

2.10.2018Gündem
Son dakika... Taksimde tecavüz dehşeti davasında karar

Son dakika... Taksim'de tecavüz dehşeti davasında karar

İstanbul Taksim'de 21 Ocak 2017'de iki kadından birini bıçaklanıp diğerinin ise omuza alınıp kaçırıldıktan sonra götürüldüğü evde tecavüze uğramasına ilişkin 2 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, "Nitelikli cinsel saldırı" ve "Hürriyet yoksun kılma" suçlarından ayrı ayrı sanık Engin K.'ya toplam 24 yıl hapis, sanık Dursun A.'ya ise 20 yıl hapis cezası verdi.

2.10.2018Gündem
Polis Instagramda fark etti... Katili düğme ele verdi

Polis Instagram'da fark etti... Katili düğme ele verdi

Ali Güney, istediği parayı vermeyen komşusu Tatiana Açan’ı boğazından bıçaklayarak öldürdü. Cinayetin önündeki sır perdesini boğuşma sırasında Güney’in hırkasından kopan düğme araladı.

29.09.2018Gündem
Cengizin konuşması büyük tepki çekti Gerginlik...

Cengiz'in konuşması büyük tepki çekti! Gerginlik...

Galatasaray Kulübü Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda kulüp başkanı Mustafa Cengiz'in konuşması sırasında gerginlik yaşandı.

29.09.2018Futbol
Tüketilen gıdanın DNAya net etkileri tespit edildi

Tüketilen gıdanın DNA'ya "net" etkileri tespit edildi

Konya'da, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gürbilek ile Dr. Nejla Özer'in 2 yıl süren çalışmasında, DNA karakterini etkilediği tespit edilen bitkisel ve hayvansal gıdaların bazı hastalıklarla ilişkilendirebileceği ortaya kondu.

24.09.2018Teknoloji
BMC yeni kamyon ailesi Tuğra ile döndü

BMC yeni kamyon ailesi Tuğra ile döndü

TÜRKİYE’nin önde gelen ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, yeni kamyon ailesi Tuğra ile yollara geri döndü.

22.09.2018Ekonomi
Renaultdan kişiye özel teslimat yapabilen robot otomobil

Renault'dan kişiye özel teslimat yapabilen robot otomobil

Hannover Otomobil Fuarı 2018’de Renault Grubu, EZ-PRO’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

19.09.2018Teknoloji
Kıbrısta kayıp hayatların peşinde

Kıbrıs'ta kayıp hayatların peşinde

Birleşmiş Milletler’in (BM) katılımıyla Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının liderleri tarafından 1981 yılında kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), 1963-1974 yılları arasında meydana gelen olaylar sonucunda kaybolan 2 bin 2 kişiyi arıyor. Bugüne kadar 890 kayıp bulunarak cenazeleri ailelerine teslim edildi. Kıbrıs’taki arama faaliyetlerine eşlik ettik, yıllar sonra yakınlarının izini bulan ailelerle konuştuk.

17.09.2018Gündem
Üniversiteli Ferayın davasında mesafe karmaşası

Üniversiteli Feray'ın davasında 'mesafe' karmaşası

Mersin’de polis memuru Fatih Burak A. tarafından evinde vurularak öldürülen 23 yaşındaki üniversite son sınıf öğrencisi Feray Şahin ile ilgili davada silahın hangi uzaklıktan ateşlendiği konusunda karmaşa yaşanıyor. Adli Tıp Kurumu'ndan olayda kullanılan silahla uzaktan atış yapıldığı yönünde rapor çıkarken, savcılık ise silahın 40 santimetre ve üzerinden atış yapıldığı yönünde görüş bildirdi.

16.09.2018Gündem
Davranışların hepsi doğuştan

Davranışların hepsi doğuştan

İngiltere’nin en ünlü psikologlarından Robert Plomin yeni kitabında insan davranışının büyük kısmının genler tarafından belirlendiğini yazdı.

15.09.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Bu konuda yapılmış ciddi bir araştırma var.

Su içmenin cilde iyi geldiği bir gerçek. Ama aşırı su içmek de ciltte olumsuz neticelere yol açabiliyor.

13.11.2018

Yaşlanmanın 8 farklı işareti

Ne zaman yaşlıyız? Bana göre yanıtlaması en zor sorulardan biridir bu. Nedeni de herkesin yaşlılık algısının, beklentisinin değişkenliği, farklı oluşudur.

29.10.2018

Ankara vahşeti anlatırken Riyad’dan gelen 2 fotoğraf

ÖNCEKİ gün Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’da dünyanın kanını donduran Kaşıkçı cinayetini detaylarıyla anlatırken, Riyad’dan dünyaya iki fotoğraf düştü.

24.10.2018

Kadavra uzmanlığından kemik testereli cinayete

KONSOLOSLUK cinayetinde başından beri gözüm hep iki kişi üzerinde.

17.10.2018

Cinsel tacizden DNA’ya en kötü genetik miras

Nobel ödüllü James Watson’ın bir sözü var: “Kaderimizin yıldızlara yazılı olduğuna inanmıştık. Şimdi büyük ölçüde genlerimizde yazılı olduğunu biliyoruz”. Bilim dünyası insanoğlunu her gün yeni bir bilgiye uyandırıyor. Harvard ve British Columbia Üniversitesi’nin üst üste açıkladığı çalışmalar, çocuklarda cinsel tacizin etkisinin sadece psikolojik travmayla sınırlı kalmadığı ve DNA’larında torunlarına bile aktarılabilecek değişikliklere neden olduğuna işaret ediyor. Nöroloji uzmanı Doktor Banu Taşcı Fresko, bu mirasın kendini genellikle hastalıklar, özellikle de ağrılarla ve depresyonla belli ettiğini söylüyor. Travmalar ve ağrı üzerine çalışan Fresko’yla aileden gelen bu mirasın nasıl kalıtımsal değişikliğe yol açtığını konuştuk.

7.10.2018

İnsanın alfabesini bulduk

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Gökhan Hotamışlıgil insan bedeninin gizli alfabesini bulduklarını söyledi.

6.10.2018

Hamilelik efsaneleri açığa çıkıyor

Genler her şeyi belirler mi? Gerçekten iki kişilik yiyebilir misiniz? Bebeğin cinsiyetini belirlemek elinizde mi? Efsanelerin arkasındaki gerçekleri öğrenin.

29.09.2018

Selenyumun marifetleri saymakla bitmez

Son 6 ayda çok sık magnezyum yazısı yazdık. Son derece önemli fonksiyonları olan magnezyuma hak ettiği ilgiyi gösterip size mühim bilgiler aktardık. Şimdi de sıra selenyumda. Çünkü selenyum da magnezyum kadar marifetli bir mineral. Besinlerle ihtiyaç duyulan miktarda selenyum kolayca karşılanabiliyor. Yeter ki siz doğru ve dengeli beslenin. Ayrıca kan seviyelerini analizlerle takip etmek de mümkün. Gerektiğinde kullanılabilecek etkili selenyum hapları da var. Ama benim önerim bu minerali de besinlerle doğal yoldan ve düzenli olarak temin etmeniz. Selenyumun marifetlerini özetledim. Sanırım okuyunca bir hayli şaşıracaksınız.

21.09.2018