MENÜ

Dna

Dna ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dna haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.627 Dna haberi bulunmuştur.

Dna Haberleri

Tüketilen gıdanın DNAya net etkileri tespit edildi

Tüketilen gıdanın DNA'ya "net" etkileri tespit edildi

Konya'da, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gürbilek ile Dr. Nejla Özer'in 2 yıl süren çalışmasında, DNA karakterini etkilediği tespit edilen bitkisel ve hayvansal gıdaların bazı hastalıklarla ilişkilendirebileceği ortaya kondu.

24.09.2018Teknoloji
BMC yeni kamyon ailesi Tuğra ile döndü

BMC yeni kamyon ailesi Tuğra ile döndü

TÜRKİYE’nin önde gelen ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, yeni kamyon ailesi Tuğra ile yollara geri döndü.

22.09.2018Ekonomi
BMC yeni kamyon ailesi TUĞRA ile geri döndü

BMC yeni kamyon ailesi TUĞRA ile geri döndü

Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, yeni kamyon ailesi TUĞRA ile yollara geri döndü. Uzun zamandır merakla beklenen TUĞRA, Almanya Hannover’da gerçekleşen IAA Otomotiv ve Yan Sanayii Fuarı’nda ilk kez dünya sahnesine çıktı.

20.09.2018İzmir
Renaultdan kişiye özel teslimat yapabilen robot otomobil

Renault'dan kişiye özel teslimat yapabilen robot otomobil

Hannover Otomobil Fuarı 2018’de Renault Grubu, EZ-PRO’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

19.09.2018Teknoloji
Kıbrısta kayıp hayatların peşinde

Kıbrıs'ta kayıp hayatların peşinde

Birleşmiş Milletler’in (BM) katılımıyla Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarının liderleri tarafından 1981 yılında kurulan Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK), 1963-1974 yılları arasında meydana gelen olaylar sonucunda kaybolan 2 bin 2 kişiyi arıyor. Bugüne kadar 890 kayıp bulunarak cenazeleri ailelerine teslim edildi. Kıbrıs’taki arama faaliyetlerine eşlik ettik, yıllar sonra yakınlarının izini bulan ailelerle konuştuk.

17.09.2018Gündem
Üniversiteli Ferayın davasında mesafe karmaşası

Üniversiteli Feray'ın davasında 'mesafe' karmaşası

Mersin’de polis memuru Fatih Burak A. tarafından evinde vurularak öldürülen 23 yaşındaki üniversite son sınıf öğrencisi Feray Şahin ile ilgili davada silahın hangi uzaklıktan ateşlendiği konusunda karmaşa yaşanıyor. Adli Tıp Kurumu'ndan olayda kullanılan silahla uzaktan atış yapıldığı yönünde rapor çıkarken, savcılık ise silahın 40 santimetre ve üzerinden atış yapıldığı yönünde görüş bildirdi.

16.09.2018Gündem
Davranışların hepsi doğuştan

Davranışların hepsi doğuştan

İngiltere’nin en ünlü psikologlarından Robert Plomin yeni kitabında insan davranışının büyük kısmının genler tarafından belirlendiğini yazdı.

15.09.2018Dünya
Televizyon programında akıl almaz olay Babası sanıyordu... Kadın DNAsı çıktı

Televizyon programında akıl almaz olay! Babası sanıyordu... Kadın DNA'sı çıktı

Biyolojik ailesini bulmak isteyen Bahadır Oduncuoğlu güçlükle açtırdığı babasının mezarından kadın DNA’sı çıkınca şoke oldu.

14.09.2018Gündem
Peggy cinayetinde sürpriz gözaltı

Peggy cinayetinde sürpriz gözaltı

17 yıl önce kaybolan iki yıl önce de öldürüldüğü kesinleşen Peggy Knobloch olayında yeni gelişme... Peggy’nin katili olduğu gerekçesiyle 11 yıl suçsuz yere hapis yatan Ulvi K.’nın da suçladığı 41 yaşındaki Manuel S., eşiyle birlikte gözaltına alınıp sorgulandı.

13.09.2018Avrupa
Yıldız Tilbeden Darwin tweeti: Ne bilsin zavallı

Yıldız Tilbe'den Darwin tweeti: Ne bilsin zavallı

Şarkıcı Yıldız Tilbe, Twitter'dan bilim insanı Darwin için ilginç bir paylaşımda bulundu. Tilbe, "Darwin yaşasaydı evrimi reddederdi , onun zamanında bilim bu kadar ilerde değildi , ne bilsin zavallı" dedi.

29.08.2018Magazin
Diyetisyen Altuntaş: Günde 3-4 kayısı bağırsakları koruyor

Diyetisyen Altuntaş: Günde 3-4 kayısı bağırsakları koruyor

Diyetisyen Altuntaş: Günde 3-4 kayısı bağırsakları koruyor

27.08.2018Merkez
Kadınlardan çıkacak fikirlerin yok sayıldığı her topluluk eksiktir

Kadınlardan çıkacak fikirlerin yok sayıldığı her topluluk eksiktir

Onu ekranda ilk gördüğümüzde ‘Canım Ailem’ dizisinin masum kızıydı. Ardından tiyatro ve televizyona tam gaz devam etti. Funda Eryiğit, bu sezon dört iddialı projeyle karşımıza çıkmaya hazır: Ekranda ‘Can Kırıkları’ dizisiyle, tiyatroda ‘Fotoğraf 51’ ve ‘Ev’vel Zaman’ oyunlarıyla, beyazperdede Nejat İşler’le başrolü paylaştığı sinema filmiyle... Eryiğit farklı karakterler arasında geçiş yapmaktan değil ama içinde bulunduğu tempodan devrelerinin yandığını söylüyor.

25.08.2018Hürriyet Pazar
Tatil yaklaşıyor, seyahat etmek ne hissettirir

Tatil yaklaşıyor, seyahat etmek ne hissettirir?

Seyahat etmek bazıları için asla vazgeçilemez bir istek, büyük bir tutku. Peki insanlar neden seyahat etmeyi sever? Bayram tatilinin yaklaştığı şu günlerde birçoğumuz tatil planlarımızı yaptık. Rotalarımız hazır belli olmuşken, tatil bitiminde seyahat etmenin hissettirecekleri hakkında Psikiyatrist Emel Kurt ile yaptığımız konuşmadan önemli notları sizlerle de paylaşmak istiyorum.

16.08.2018Seyahat

Ölümcül hastalığa yakalanma riskimiz hesaplandı

Bilim insanları, gelişmiş bir yeni algoritma sayesinde bir bireyin beş ölümcül hastalık riskini tahmin edebildiklerini açıkladı.

14.08.2018Kampüs
Miyelom nedir Miyelom belirtileri neler

Miyelom nedir? Miyelom belirtileri neler?

Nedeni tam olarak bilinemeyen kan ve kemik iliği rahatsızlığı olan miyelom böbrek yetmezliği,  kemiklerde erime ve özellikle bel kemiğinde olmak üzere kemiklerde kırıklar ve kansızlıkla kendini gösteriyor. Bu hastalığın tam olarak ne olduğunu ve belirtilerini merak eden vatandaşlar da 'Miyelom nedir?' sorusuna yanıt arıyor.

14.08.2018Sağlık
Yeni antibiyotiklere ışık olacak araştırma

Yeni antibiyotiklere ışık olacak araştırma

Yeni antibiyotiklere ışık olacak araştırma

10.08.2018İzmir
Atinadaki yangında ölenlerin sayısı 93e yükseldi... Yangının çıkış nedeniyle ilgili şok iddia

Atina'daki yangında ölenlerin sayısı 93'e yükseldi... Yangının çıkış nedeniyle ilgili şok iddia

Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarındaki orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısının 93’e çıktığı bildirildi. Kathimerini gazetesine göre yangın, Pendelli Dağı’nda bir kişinin topladığı kuru dalları ateşe vermesiyle çıktı.

9.08.2018Dünya
Kolektifliği ve hayal gücünü bir araya getiren konser

Kolektifliği ve hayal gücünü bir araya getiren konser

Kolektifliği ve hayal gücünü bir araya getiren konser

9.08.2018Bergama
Havludaki derin şüphe

Havludaki derin şüphe

Emniyet müdürü Ömer Lütfi Evci 2014’te, otel odasında bıçaklanarak öldürüldü. Üç yan odada kalan Bayram Çakır, odasındaki havluda ‘maktule ait gözle görülemeyecek ölçüde küçük kan lekesi’ bulununca müebbet hapse çarptırıldı.Başmüfettiş, Evci’nin odasından çıkıp Çakır’ın odasına giren polisin üzerindeki tulumdan ya da her iki odadaki eşya üzerine bırakılan numaratörden kan bulaşmış olabileceği sonucuna vardı. Ancak zamanaşımı süresi dolduğu için polislere ceza uygulanamadı.

7.08.2018Gündem
Bilim insanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor

Bilim insanları kanser hücrelerini ‘sonsuz bir uykuya yatırıyor'

Avusturalyalı bir grup biliminsanı, kanser hücrelerinin diğer sağlıklı hücrelerle bir araya gelip çoğalmasını önleyen ve onları ‘sonsuz bir uykuya yatıran' bir madde geliştirdi.

6.08.2018Teknoloji
Otofaji nedir Otofaji ne anlama gelir

Otofaji nedir? Otofaji ne anlama gelir?

Otofaji nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. İnternet aramalarında oldukça popüler olan otofaji kelimesinin hem anlamı hem de nasıl bir hastalık olduğu merak ediliyor. Peki, Otofaji nedir? Otofaji ne anlama gelir?

6.08.2018Sağlık
Kayıp aileleri yardım bekliyor: Bizleri umutsuz bırakmayın

Kayıp aileleri yardım bekliyor: Bizleri umutsuz bırakmayın

Türkiye’nin en eski sivil girişimlerinden biriydi Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği ve ‘Umut Otobüsü’. Kayıp insanların fotoğraflarıyla Türkiye’yi turlayan otobüs basının da, halkın da ilgi odağıydı. Yüzlerce kişinin bulunmasına vesile oldu, ödüller aldı. Oğlu 1992’de kaybolan bir babanın kurduğu dernek, maddi sıkıntılar nedeniyle çalışamaz halde. ‘Umut Otobüsü’ kontak kapatınca, onun yerine yola eski minibüsle devam ettiler. Ancak şimdi o minibüse de yakıt bile bulunamıyor. Kayıp yakınları otobüsün yeniden yollara çıkmasını ve umut olmaya devam etmesini istiyor.

4.08.2018Gündem
Türk İnsanının genetiğine uygun kozmetik ürünler geliştirilecek

Türk İnsanının genetiğine uygun kozmetik ürünler geliştirilecek

Türk İnsanının genetiğine uygun kozmetik ürünler geliştirilecek

3.08.2018Merkez
Selenyum nedir Selenyum eksikliği neden olur

Selenyum nedir? Selenyum eksikliği neden olur?

Selenyum nedir sorusu birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Selenyumun, vücudun hastalıklara ve strese karşı direncini arttırdığı biliniyor. Peki, selenyum nedir? Selenyum eksikliği neden olur?

24.07.2018Sağlık
Genital siğil nedir, belirtileri neler

Genital siğil nedir, belirtileri neler?

Genital siğiller en çok görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birisidir. Genital siğillere human papilloma virüs (HPV) denilen bir virüs neden olur. Birçok HPV tipi vardır. Peki, genital siğil nasıl anlaşılır, belirtileri neler?

23.07.2018Gündem
İnsan embriyosunun genleri değiştirilebilir

İnsan embriyosunun 'genleri değiştirilebilir'

Gelecek nesillerin DNA'ları üzerinde değişiklik yapma iznimiz olmalı mı olmamalı mı?

17.07.2018Teknoloji
İnsan embriyosunun genleri değiştirilebilir

İnsan embriyosunun 'genleri değiştirilebilir'

İngiltere'de bağımsız bir tıbbi gözlemci kurumu, bir insan embriyosunu genetik olarak değiştirme konusunda etik olarak bir sakınca bulunmadığına karar verdi.

17.07.2018Dünya
Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz D vitamini eksikliğini gidermek için doğru saatler

Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz? D vitamini eksikliğini gidermek için doğru saatler

‘Gün içerisinde ne zaman güneşlenmeliyiz?’ Her sene olduğu gibi bu yaz da en çok sorulan sorulardan biri bu oldu. Doğru şekilde güneşlenmek, vücudumuzdaki D vitamini açığını gidermemizi sağlıyor ancak yanlış saat seçimi bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Osman Müftüoğlu, güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenleri yazdı.

14.07.2018Gündem
Herpes simpleks nedir

Herpes simpleks nedir?

Sinir hücrelerine yerleşen bu virüs, birçok insanda görülen uçuk sebebidir. Uçuk virüsü olarak bilinen herpes simpleks bulaşıcıdır. Gelişimini baskılamak üzere uçuğun ilaçla tedavisi mümkündür. İşte, herpes simpleks ile ilgili merak edilenlerin detayları!

14.07.2018Gündem
Tereciye tere satıyoruz

Tereciye tere satıyoruz

İtalya ve İspanya, dünya seramik sektörüne birçok marka kazandırmış ülkeler. Çin ise dünyanın en büyük üreticisi konumunda. Son yıllarda markalaşma adımlarını hızlandıran NG Kütahya Seramik ise bu ülkelere ihracat yapıyor. NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral’ın tabiriyle, adeta tereciye tere satıyor.

13.07.2018Ekonomi
Otopsiden çıkan gerçek

Otopsiden çıkan gerçek

Ankara’da lüks bir plazanın 20. katından düşerek ölen Şule Çet’in otopsi raporu ortaya çıktı. Raporda, daha önce intihar ettiği ileri sürülen Çet’in ölümünden önce ilişkiye zorlandığına dair bulgulara rastlandığı belirtildi. Çet’in düştüğü iddia edilen pencerede ise kendisine ait parmak izine ulaşılamadı.

12.07.2018Gündem
Aziz Sancar kimdir nerelidir

Aziz Sancar kimdir nerelidir?

Aziz Sancar, bilime ve insanlığa kattıkları dolayısıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü'nü almaya hak kazanmıştır. Mardin'de orta gelirli bir ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Aziz Sancar, TÜBİTAK'tan edindiği burs ile yurt dışına çıkmış ve biyokimya alanında eğitim almıştır. Tıp alanında gelişimini sürdürmek isteyen Sancar, ABD'nin yolunu yeniden tutarak bu kez Teksas Üniversitesi'nde araştırmalarını sürdürmeye başlamıştır. Peki, Aziz Sancar kimdir ve kaç yaşında? İşte, merak edilen bilim insanı hakkında bazı bilgiler

9.07.2018Gündem
Suyun berraklığında...

Suyun berraklığında...

25. İstanbul Caz Festivali, 9 Temmuz’da Küba’dan muazzam bir ikiliye ev sahipliği yapacak; Omar Sosa ve Yilian Canizares. ‘Su’ya ve aşk tanrıçası Oshun’a adadıkları ilk ortak albümleri ‘Aguas’ta Afrika ve Küba melodilerini cazla harmanlayan ikili, “Daha derin düşünceye dalmış gibi bir albüm olmasını istedik” diyor.

5.07.2018Kitap Sanat
‘Cep Herkülü’nün mezarı açıldı

‘Cep Herkülü’nün mezarı açıldı

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat şampiyonu milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun mezarı DNA örneği alınmak için açıldı.

4.07.2018Gündem
Naim Süleymanoğlunun mezarı açılıyor (2)

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (2) 

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (2) 

4.07.2018İstanbul
Naim Süleymanoğlunun mezarı açılıyor (3)

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (3)

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (3)

4.07.2018Fatih
Naim Süleymanoğlunun mezarı açılıyor

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor

4.07.2018Merkez
Naim Süleymanoğlunun mezarı açılıyor (2)

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (2)

Naim Süleymanoğlu'nun mezarı açılıyor (2)

4.07.2018Fatih

Yazar Sonuçları

Selenyumun marifetleri saymakla bitmez

Son 6 ayda çok sık magnezyum yazısı yazdık. Son derece önemli fonksiyonları olan magnezyuma hak ettiği ilgiyi gösterip size mühim bilgiler aktardık. Şimdi de sıra selenyumda. Çünkü selenyum da magnezyum kadar marifetli bir mineral. Besinlerle ihtiyaç duyulan miktarda selenyum kolayca karşılanabiliyor. Yeter ki siz doğru ve dengeli beslenin. Ayrıca kan seviyelerini analizlerle takip etmek de mümkün. Gerektiğinde kullanılabilecek etkili selenyum hapları da var. Ama benim önerim bu minerali de besinlerle doğal yoldan ve düzenli olarak temin etmeniz. Selenyumun marifetlerini özetledim. Sanırım okuyunca bir hayli şaşıracaksınız.

21.09.2018

İtibarınızdan daha önemli bir şey yok

BİZİM literatürümüze sponsorluklar 80’lerde girmeye başladı. Öncesinde de bu meseleyi kafaya takmış ve stratejiler geliştirmiş şirketlerimiz vardı ama genel kabul görmesi 80’lerde oldu.

6.09.2018

Türkbükü pozlarıyla “Burning Man” Süreyya

Yılın o zamanı geldi. Yani Burning Man zamanı.

1.09.2018

Paranın içinde doğdum ama 'sonradan görme' dediler

Zayıflık takıntısı yüzünden geçen yıl ölümden dönen İrem Derici, zor günleri arkasında bıraktı, hayatında yeni bir sayfa açtı. Ünlü şarkıcı, Bodrum’da Ömür Gedik’in sorularını yanıtladı, ilginç itiraflarda bulundu.

23.08.2018

Bikinili Gülriz kadar konuşulmadı!

Kaç gündür 89 yaşındaki Gülriz Sururi’nin bikinili fotoğrafı konuşuluyor.

20.08.2018

Tatil yaklaşıyor, seyahat etmek ne hissettirir?

Seyahat etmek bazıları için asla vazgeçilemez bir istek, büyük bir tutku. Peki insanlar neden seyahat etmeyi sever? Bayram tatilinin yaklaştığı şu günlerde birçoğumuz tatil planlarımızı yaptık. Rotalarımız hazır belli olmuşken, tatil bitiminde seyahat etmenin hissettirecekleri hakkında Psikiyatrist Emel Kurt ile yaptığımız konuşmadan önemli notları sizlerle de paylaşmak istiyorum.

14.08.2018

5. manşeti Bedirhan bebek için atacağız

HÜRRİYET’in bu sayfası, bundan 25 yıl önce, 24 Ekim 1993 günü yayınlandı.

2.08.2018

Stresin fazlası telomer törpüsü

Telomerlerimiz ne kadar hızlı kısalıyorsa, ömrümüz de o hızla tükeniyor demektir. Telomeri örseleyip, törpüleyen faktörlerin en tepesinde de “stres” sorunu var.

30.07.2018

Ne zaman obeziz!

'ŞİŞMAN BİRİ’ olmak ille de “OBEZ” ve “HASTA OLMAK” anlamına gelmiyor.

29.07.2018

Bu fikir birliğini önemsiyorum

SON dönemde hoşuma giden bir fikir birliği var.

19.07.2018

Glutatyonun 6 temel faydası

Glutatyon en güçlü antioksidan. Kuvvetli, etkili, mükemmel bir paslanma ve yaşlanma freni. Harika bir “serbest radikal” avcısı. “Hastalık-sağlık” arasında gelgitler yapan bedenimizin hangi safta yer alacağının temel karar vericilerinden de biri. “Peki nedir yapısı ve nasıl başarıyor bu kadar mühim bir işi, başka işlere de yarıyor mu?” diyorsanız eğer, buyurun...

16.07.2018