MENÜ
Arşiv

Dirimart

Dirimart ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dirimart haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 118 Dirimart haberi bulunmuştur.

Dirimart Haberleri

Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Eserlerimi en çok Türkiye anladı

Dirimart, Shirin Neshat’ın ‘The Book of Kings’ serisine ait ‘Mourners’ başlıklı çalışmalarını ve video yerleştirmelerini, Nişantaşı’ndaki galeri mekânında ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul sergi alanında izleyicilerle buluşturuyor.

14.6.2013Gündem
Londra ve New York sanat piyasası sallantıda

Londra ve New York sanat piyasası sallantıda

Bu hafta New York’ta düzenlenen The Armory Show, dünyanın en büyük sanat fuarlarından biri. 210 galeri ve yaklaşık 50 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarın direktörü Deborah Harris, Londra ve New York’un ‘dünyanın sanat merkezi’ ünvanlarının sallantıda olduğunu söyledi.

8.3.2013Kelebek
İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

Dünyanın önemli çağdaş sanat fuarlarından İspanya’nın başkenti Madrid’de 13-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak Arco’nun 2013 yılı konuk ülkesi ‘Türkiye’.

9.2.2013Kelebek
Oganer’in hayaller ülkesi

Oganer’in hayaller ülkesi

Bahar Oganer’in üçüncü kişisel sergisi ‘Dreamland’, Dirimart’ta 26 Ocak tarihine kadar devam ediyor. Oganer, daha önceki sergilerinde şehir yaşamını ele alırken, bu çalışmasında doğaya kaçışı romantizm altında işliyor. Bembeyaz bir galeri, yüzü gizli bir kadın ve serbest bırakılmış duygularla aşk, özgürlük, huzur temaları kurgulanmış resimlerle ön plana çıkıyor.

5.1.2013Kelebek
ARCOmadrid’in konuk ülkesi Türkiye

ARCOmadrid’in konuk ülkesi Türkiye

Uluslararası Güncel Sanat Fuarı ARCOmadrid’in önümüzdeki yıl onur konuğu Türkiye olacak. 13-17 Şubat tarihleri arasında 32’ncisi düzenlenecek olan ARCOmadrid’e Türkiye küratör Vasıf Kortun tarafından seçilen on galeriyle katılacak.

23.11.2012Kelebek
Ne tema ne konu var

Ne tema ne konu var

Alman sanatçı Katharina Grosse’un adını internette arattığınızda açık söyleyelim, gözünüz bayram ediyor. Sanatçı daha çok, büyük galerilerin zemininden tavanına neredeyse tüm mekânlarını kullandığı rengarenk enstalasyonları ve yine doğal malzemelerle ürettiği resimleriyle ünlü.

7.7.2012Kelebek
Bu şehir sıfırlanmak üzere

Bu şehir sıfırlanmak üzere

Canlı ve parlak renkler, adeta kod adı Alman sanatçı Franz Ackermann’ın. Geçen hafta Dirimart’ta açtığı ‘Transit: Again/Always/Forever’ sergisi de bunu kanıtlayan cinsten. Geçen bir ayını İstanbul’da geçiren Ackermann, izlenimlerini ve gördüklerini işlerine yansıttı. Karmaşık bir arka planı bütünleyen enstalasyonları mutlaka görülmeli.

13.4.2012Seyahat
Önyargılarınızla yüzleşmeye hazır mısınız

Önyargılarınızla yüzleşmeye hazır mısınız

Dirimart Galeri yeni bir proje mekânı açtı: Garibaldi. Burada önümüzdeki altı ay boyunca, Heinz Peter Schwerfel direktörlüğünde sanat ve sinema alanında öne çıkmış altı dünyaca ünlü sanatçı ağırlanacak.

5.1.2012Kelebek
Küba’dan yeni sesler

Küba’dan yeni sesler

Çok uzun değil, birkaç yıl öncesini hatırlayın şöyle bir. Hani YouTube ya da Myspace’in olmadığı dönemi...

25.11.2011Kelebek
Çağdaş sanatın kalbi Art Beat’te atacak

Çağdaş sanatın kalbi Art Beat’te atacak

Çağdaş sanatın yeni buluşma noktası Art Beat İstanbul, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda bu akşam yapılacak resmi açılışla başlıyor. 18 Eylül tarihine kadar açık kalacak etkinliğe 27 galeri katılıyor.

12.9.2011Gündem
Çağdaş sanatın kalbi Art Beat Istanbul’da atacak

Çağdaş sanatın kalbi "Art Beat Istanbul"’da atacak

İstanbul’un yeni çağdaş sanat platformu Art Beat Istanbul, 14-18 Eylül’de sanatseverlerle buluşuyor. İstanbul’daki çağdaş sanat galerilerini ve profesyonel sanat dünyasını temsil eden Art Beat, İstanbullu sanat profesyonellerine ve yatırımcılarına yeni bir zemin oluşturmayı, aynı zamanda İstanbul sanat dünyasını, sanatçılarını ve galerilerini dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

12.9.2011Kelebek
Bienalin rüzgarıyla

Bienalin rüzgarıyla

İstanbul’da bienal koşuşturması başladı. Entelektüel yerli ve yabancı turistler çoktan şehirde. 17 Eylül’de açılacak 12. İstanbul Bienali ‘İsimsiz’in hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, diğer galeriler de yeni sergilerini açmaya başladı. Amaç belli, bienal için gelenlerin galerilerine de uğramasını sağlamak. Bu sayede çoğunda önemli isimlerin işleri yer alacak. Bakın hangi sanatçılar son serilerini bizlerle paylaşacak...

9.9.2011Kelebek
Edgar Allan Poe’nun çizgi dünyası

Edgar Allan Poe’nun çizgi dünyası

Bu yıl Almanya’da yayımlanan ‘Rising’ adlı kitapta, yükselen genç sanatçılar arasında gösteriliyor Yeşim Akdeniz Graf. ‘Uydurukçu Kalp’ ise, çalışmalarını 1994’ten beri yurtdışında sürdüren sanatçının Türkiye’ye döndükten sonraki ilk sergisi. Adını Edgar Allan Poe’nun aynı adlı eserinden alan ‘The Tell - Tale Heart / Uydurukçu Kalp’i Yeşim Akdeniz ile birlikte gezdik.

10.6.2011Kelebek
‘Hayvanlar’ı öksüz kaldı

‘Hayvanlar’ı öksüz kaldı

Karikatürist İsmail Gülgeç önceki gece 64 yaşında hayatını kaybetti. Son olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Hayvanlar’ adlı bir bant çizen Gülgeç, daha önce de ‘Memo’, ‘İnsanlar’ ve ‘Ormangiller’ adlı çizgi dizilere imza atmıştı.

16.2.2011Gündem
Aşk mevsimi

Aşk mevsimi

Yaratıcı yönetmenliğini Mehmet Turgut’un yaptığı 46 dergisi, 14 şubat’ı atlamadı ve altıncı sayısında aşk konseptini işledi. Fotoğraf çekimlerinin tümünde aşka gönderme yapıldı, aşk sorgulandı ve ünlü konuklarla “aşk” konuşuldu.

24.1.2011Kelebek
Saniyede dört aşk romanı satıyorlar

Saniyede dört aşk romanı satıyorlar

114 ülkede, 28 dilde aşk romanları yayınlayan, 2009 yılında 130 milyon kitap satarak saniyede dört kitap satma rekorunu kıran dünyanın önde gelen yayıncılarından Harlequin, uluslararası ağını genişletme projesi kapsamında 20’nci ofisini Türkiye’de açtı.

3.2.2010Gündem
10 üstünden puan veriyorum

10 üstünden puan veriyorum

Not defterimi açtım, ekim ayı boyunca yaşadığımız belli başlı kültür sanat olaylarına puanlarımı veriyorum.

31.10.2009Kelebek
Bu sergiye gitmek yürek ister

Bu sergiye gitmek yürek ister

Hayvan kadavraları, kan ve meyve gibi malzemelerle yaptığı işlerle pek çok kişinin tepkisini alan, gösterileriyle tartışmalar yaratan sanatçı Hermann Nitsch (71), Türkiye’deki ilk kişisel sergisini 6 Kasım’da İstanbul Dirimart’ta açıyor.

29.10.2009Gündem
Bienal turistleri

Bienal turistleri

Nişantaşı, Taksim ve Beyoğlu’nu kapsayan yaşam alanımda azınlıktayım bugünlerde. Sağıma bakıyorum Ganalı Tom, soluma bakıyorum İsrailli Eva. Hindistan’dan kalkıp gelen Sengupta. Rusya’dan Sergey Solovyev. Bankasının koleksiyonundan sorumlu Avustralyalı Tony Fiddes...

15.9.2007Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

14.6.2007Kelebek
Nereye gitsek

Nereye gitsek

Bu hatta sonu nereye gideceğinez daha karar vermediniz mi? Ya da önümüzdeki hafta için programınız ne? İstanbul Life dergisi yeni sayısında kapsamlı bir Şehir Rehberi kitapçığı hediye ediyor. İstanbul'daki bütün restoranlar, barlar, kafeler, pastaneler, gece kulüpleri. Adresleri ve haklarında ayrıntılı bilgiler.... Hepsi bu kitapçığın içinde. Bu özel ekte bir de gün gün İstanbul kültür rehberi yer alıyor. İşte İstanbul Life'ın kitapçığından sizin için seçtiklerimiz.

14.6.2007Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

5.4.2007Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

7.12.2006Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

5.10.2006Kelebek
Picasso’nun ardından Segui de İstanbul’da

Picasso’nun ardından Segui de İstanbul’da

İstanbul, Pablo Picasso’nun ardından bu kez de yaşayan en ünlü ressamlardan Arjantinli Antonio Segui’nin (71) açacağı sergiye ev sahipliği yapıyor. Resimleri halen, 32 ülkedeki 105 müzede sergilenen Segui’nin 19 figüratif eseri, Nişantaşı’ndaki Dirimart Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başlandı.

7.12.2005Kelebek
Üç aylık aşk

Üç aylık aşk

27.6.2005Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

30.12.2004Kelebek
Bu hafta sona ermeden

Bu hafta sona ermeden

30.12.2004Kelebek
Bienalle yarışıyorlar

Bienalle yarışıyorlar

Şu anda İstanbul'da iki büyük sanat etkinliği birden sürüyor: Biri 8. Uluslararası İstanbul Bienali diğeri de Art İstanbul 2003 Sanat Fuarı. Dev bir sanat galerisine dönen kentte, çeşitli ülkelerden birçok sanatçının eserleri sergileniyor. Ancak, bu iki büyük organizasyonun dışında da birçok önemli sergi tam şu sırada açıldı.

25.9.2003Seyahat
Bienalle yarışıyorlar

Bienalle yarışıyorlar

25.9.2003Seyahat
Türkiyenin en iyi 10 sanat galerisi

Türkiye'nin en iyi 10 sanat galerisi

Bu hafta jüri üyelerimiz Türkiye'nin en iyi sanat galerilerini seçti. Seçilenler ilk 10'a sığmadı, bir de ikinci 10 listesi oluştu. Jüri üyelerimiz seçim yaparken elbette bazı kriterleri esas aldı.

6.3.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni nedir sorusunu burada cevaplayacaksınız

İlk kez bu yıl, 12-14 Haziran 2013 arasında açılan ve 44’üncü kere düzenlenen Art Basel’i gezdim.

15.6.2013

90’lılar dosyasını açıyorum!

Geçtiğimiz günlerde iki akademisyen beni sorguya çekti!

19.10.2012

Alo? Yeni 1 Hayat orada mısın?

Gülben Ergen cep telefonuyla aşk yaşayan ünlülerdendir.

13.3.2012

Arkeoloji Müzesi'ne TÜRSAB öpücüğü

Arkeoloji Müzesi'ne TÜRSAB öpücüğüİstanbul'daki müzelerde acayip bir modernleşme söz konusu. Modern gişeler, sesli rehber cihazlar ve dahası... Bu çalışmanın arkasında TÜRSAB'ın imzası var. Bu sayede müzelerden elde edilen geliri de bir yılda yüzde 50'dan fazla artırmışlar

14.1.2012

İstanbul’da sanatın ritmi yükseliyor

DÜN sabah Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Artbeat’i gezdim.

17.9.2011

Gülşen’in pop art tablo merakı

Thomas Bayrle, Alman pop-art’ının önde gelen isimlerinden biri.

1.3.2011

Kısmen özgür, ileri demokrasi ülkesi

ABD’de 70 yıl önce kurulan insan hakları ve özgürlükleri izleme örgütü Freedom House’un “dünyada özgürlükler” raporunda, bu yıl Türkiye’ye 3 puan verildi.

14.1.2011

Uluslararası bir sanat fuarının anatomisi

Canhıraş pazarlıkların sessiz ve derinden yürütüldüğü, bir tablonun galeri standından prestijli bir koleksiyonerin ya da kaçın kurası bir sanat tacirinin eline geçtiği anda dökülen kanın mucizevi şekilde buharlaştığı bir mezbaha...

6.3.2010

Acun: “Ali Taran’ı Ali diye yazamazdık”

Yetenek Sizsiniz Türkiye programını izlerken dikkatimi çekmişti.

3.12.2009

10 üstünden puan veriyorum

Not defterimi açtım, ekim ayı boyunca yaşadığımız belli başlı kültür sanat olaylarına puanlarımı veriyorum. Ve bunu hiç de sıfırcı hoca düğmeme basılmış gibi değil, şefkatli ve sevgi dolu bir Ezgi olarak yapıyorum. En azından başlarken iyi niyetliyim, sonrası kader kısmet...

31.10.2009

18 yaşından büyük tutuculara yassah!

Önemli duyuru: Eğer entel görünümlü bir püritenseniz ya da engel olamadığınız tutucu bir tarafınız varsa; İnsanoğlunun üreme ve boşaltım sistemiyle ilgilenen sanat eserleri gördüğünüzde “Hiiii ne ayıp!” ya da “Bööghh! Şimdi kusarım bak” filan gibi tepkiler veriyorsanız;

3.10.2009

Kargalar kahvaltı etmeden resepsiyon!

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, görevdeki ilk resepsiyonunu dün sabah saat 11.00’de verdi.

Daha önce Köşk’ten yapılan açıklamada, resepsiyonun bu tarihte yapılma nedeni olarak "TBMM tatile girmeden yapılması için" denilmişti.

5.9.2007

Bu turnuva uluslararası olmalı

Bu yıl Antalya’daki Adam&Eve Otel’de 7’ncisi düzenlenen Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu Golf Turnuvası’nda Gülben Ergen sahne aldı.

31.5.2007

Zirveye katıldılar

Dünya İş Kadınları Zirvesi geçtiğimiz akşam Çırağan Sarayı’nda gerçekleşti. Türkiye İş Kadınları Derneği’nce düzenlenen davete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Devlet Bakanı Ali Babacan ile eşi Zeynep Babacan, Suriye Devlet Başkanı’nın eşi Esma Esad, Türkan Sabancı, Semahat Arsel, Hülya Avşar, Ayfer Toprak ve Neşe Kavak gibi pek çok ünlü sima katıldı.

30.4.2006

Üç aylık aşk

Ayşe Çavuşoğlu, üç aydır kendinden üç yaş küçük Batu Aksoy’la aşk yaşıyor.

27.6.2005

Sergi için İsviçre’ye gittiler

Türkiye’deki Burger King’lerin, Escada ve Ata Yatırım’ın sahibi Korhan Kurdoğlu’nun kayınvalidesi İnci Ertuğ, 41 tablonun yer aldığı ‘41+’ adlı sergisini, İsviçre’nin Gstaad kentinde bulunan Galeri Adler’de açtı.

16.2.2005