MENÜ

Dimitris Avramopoulos

Dimitris Avramopoulos ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dimitris Avramopoulos haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 111 Dimitris Avramopoulos haberi bulunmuştur.

Dimitris Avramopoulos Haberleri

Almanyadan Türkiyeye mülteciler için muhtemel ilave yardımlar açıklaması

Almanya'dan Türkiye'ye mülteciler için muhtemel ilave yardımlar açıklaması

Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Stephan Mayer, Alman hükümetinin mülteciler konusunda Yunanistan ve Türkiye'ye muhtemel ilave yardımları incelediğini belirtti.

1.10.2019Dünya
AB’den Türkiye’ye mülteci ziyareti

AB’den Türkiye’ye mülteci ziyareti

TÜRKİYE’nin özellikle Suriye kaynaklı göç için yük paylaşımını gündeme getirmesinin ve Yunanistan’a kuraldışı geçişlerin artmasının ardından Avrupa Birliği kanadında adımlar hızlandı.

1.10.2019Dünya
‘Türkiye, AB’nin vazgeçilmez ortağı’

‘Türkiye, AB’nin vazgeçilmez ortağı’

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye’nin AB’nin vazgeçilmez bir ortağı ve her zaman stratejik açıdan önemli bir komşu olacağını söyledi.

9.08.2019Gündem
Yunanistan göçmenlerin Türkiyeye iadesini hızlandırmak istiyor

Yunanistan göçmenlerin Türkiye'ye iadesini hızlandırmak istiyor

Yunanistan'da göçmen meselesini gündemine alan yeni hükümet, Türkiye-Avrupa Birliği arasındaki göçmen mutabakatını tamamen uygulamaya koyarak, göçmenlerin Türkiye'ye iadesini hızlandırmayı planlıyor.

16.07.2019Dünya
Arifede AB ve KKTC mesaisi

Arifede AB ve KKTC mesaisi

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan dün ilk olarak Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu AB Komiseri Dimitris Avramopoulos’u, daha sonra da KKTC Başbakanı Ersin Tatar’ı kabul etti.

4.06.2019Gündem
İstanbul’da göçmen dalaşı

İstanbul’da göçmen dalaşı

Dünyanın ‘göç’ü konuştuğu 6. Bakanlar Konferansı’nda, mülteci haklarına ilişkin ‘İstanbul Taahhütnamesi’ kabul edildi. Macaristan “Göçmenlik bir insan hakkı değildir” diyerek itiraz ederken, Avrupa Birliği Komiseri Avramopoulos, mülteciler konusunda Türkiye’nin yaptıklarını örnek gösterdi.

21.02.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni bir göç dalgasını tek başımıza göğüsleyemeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'ndaki Budapeşte Süreci Toplantısı'nda konuştu. "Kimse gücenmesin... Açık ve net söylüyorum; acaba Afrika'nın altını elması kimler tarafından sömürüldü? Katliamları kimler yaptı? Bunlar gizleniyor, bunlar konuşulmuyor." diyen Erdoğan "Yeni bir göç dalgası yaşanması halinde artık biz bunu tek başına göğüsleyemeyeceğiz." dedi.

19.02.2019Gündem
Akdenizde günlerdir bekleyen göçmenlerin durumu çözüme kavuştu

Akdeniz'de günlerdir bekleyen göçmenlerin durumu çözüme kavuştu

Akdeniz'de Alman sivil toplum örgütüne ait iki gemide 19 gündür bekleyen 49 düzensiz göçmenin karaya çıkartılmaları ve AB ülkeleri tarafından kabul edilmeleri yönünde anlaşma sağlandı.

9.01.2019Dünya
Son dakika... Akdenizdeki göçmen krizi çözüldü

Son dakika... Akdeniz'deki göçmen krizi çözüldü

Malta Başbakanı Joseph Muscat, Akdeniz'de kurtarma gemilerinde bekletilen 49 göçmen ile ilgili açıklamada bulundu.

9.01.2019Dünya
BMnin göç mutabakatı ABdeki ayrılığı derinleştirdi

BM'nin göç mutabakatı AB'deki ayrılığı derinleştirdi

Yasa dışı göç ve insan kaçakçılığıyla mücadelede iş birliğini artırmayı öngören BM Küresel Göç Mutabakatı, AB ülkeleri arasında bölünmüşlüğü tekrar ortaya çıkardı.

12.12.2018Dünya
AB Komiseri’nden şaşırtan vize çıkışı

AB Komiseri’nden şaşırtan vize çıkışı

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Türkiye’nin vize muafiyeti için kriterleri karşılamaya ‘çok yakın’ olduğunu söyledi.

29.11.2018Dünya
Son dakika: ABden vize muafiyeti ile ilgili çok önemli Türkiye açıklaması

Son dakika: AB'den vize muafiyeti ile ilgili çok önemli Türkiye açıklaması

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi, Türk vatandaşlarına vize serbestisine dair, "Yerine getirilmesi gereken 72 kriteri tamamlamaya çok yakınız." dedi.

28.11.2018Dünya
‘Türkiye’nin Avrupa yolculuğuna inandım’

‘Türkiye’nin Avrupa yolculuğuna inandım’

AB Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye’nin Avrupa yolculuğuna yönelik inancını dile getirdi. Hürriyet’e konuşan Avramopoulos, Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefi doğrultusunda ilerlemesinin ve Avrupa’ya yakınlaşmasının zamanı geldi” dedi. Avramopoulos ayrıca vize serbestisiyle ilgili olarak, "Türk vatandaşları için vize serbestisi önemli bir güven mesajı olacaktır ve Türkiye’nin Avrupa perspektifine yeni bir boyut daha açacaktır. Ben vize serbestisinin teknik boyutlarına ilişkin kalan bir kaç hususu yakında netleştirebileceğimiz konusunda ümitliyim" diye konuştu.

14.10.2018Dünya
Türkiyeye destek mesajı: Yalnız değil

Türkiye'ye destek mesajı: Yalnız değil

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Avramopoulos, göç meselesi konusunda, "Bu kadar insanın Türkiye'ye maliyeti yüksek. Maliyet yüksek olsa da Türkiye yalnız değil." dedi.

3.10.2018Dünya
ABde İdlibten göç endişesi

AB'de İdlib'ten göç endişesi

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, İdlib'ten gelebilecek olası göç dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere Yunanistan'ı ziyaret edecek.

17.09.2018Dünya
Eski AB Bakanı Egemen Bağış Yunan haber ajansına konuştu

Eski AB Bakanı Egemen Bağış Yunan haber ajansına konuştu

Türkiye ve Yunanistan ilişkilerindeki son gelişmeler üzerine Atina Makedon Haber Ajansına (AMNA) konuşan Avrupa Birliği ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, Yunan yargısının bazı kararlarını mantıksız bulduğunu söyledi ve zaman zaman iç veya dış baskıların iki ülke arasındaki ilişkileri sabote etmek amacıyla baskı yaptığından şüphelendiğini ekledi.

25.08.2018Gündem
İsviçre, İtalya ve Yunanistan’dan sığınmacı kabul etmeyecek

İsviçre, İtalya ve Yunanistan’dan sığınmacı kabul etmeyecek

İsviçre hükümetinin, AB yeniden yerleştirme programı kapsamında İtalya ve Yunanistan’dan artık sığınmacı kabul etmeyeceği bildirildi.

2.07.2018Avrupa
İtalya’dan Türkiye’ye 3 milyar Euro blokajı

İtalya’dan Türkiye’ye 3 milyar Euro blokajı

İTALYA'da yeni hükümet, AB'nin Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye aktarmayı planladığı ikinci 3 milyar Euro’luk kaynağa blokaj uyguluyor.

13.06.2018Dünya
Türkiyenin kararı Atinada büyük panik yarattı

Türkiye'nin kararı Atina'da büyük panik yarattı

Türkiye’nin, Yunanistan ile olan geri kabul anlaşmasını durdurması, Yunanistan'ın başkenti Atina’da endişe yarattı.

8.06.2018Dünya
Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunan meclisi Novartis dosyasını yargıya sevk etti

Yunanistan’da meclis, eski başbakan ve bakanların adının karıştığı İsviçre ilaç firması Novartis’e ilişkin yolsuzluk dosyasını, meclisin yetki alanı üstünde olduğuna hükmederek yargıya sevk etme kararı aldı.

19.05.2018Avrupa
Kurala uyana kolay Schengen

Kurala uyana kolay Schengen

AVRUPA Birliği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin vatandaşları için ‘çile’ anlamına gelen Schengen vizesi alanında önemli değişikliklere gidiyor.

14.03.2018Dünya
AB’den Türkiye’ye 3 milyar Euro’ya  onay

AB’den Türkiye’ye 3 milyar Euro’ya onay

AVRUPA Birliği ile Türkiye’nin üzerinde anlaştığı mülteci krizi odaklı 18 Mart mutabakatının en önemli unsurları arasında yer alan ikinci 3 milyar Euro’luk yardım dilimine AB Komisyonu’ndan vize çıktı. 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna şehrinde Türkiye ile yapılacak liderler toplantısı öncesinde, ‘taahhütlerine bağlı olduğu’ mesajı vermek isteyen AB Komisyonu’nun attığı bu ilk adım sonrasında üye ülkelerin de harekete geçerek kendi paylarına düşen kaynağı serbest bırakmaları gerekecek.

14.03.2018Dünya
Schengen vizesi alacaklar için önemli değişiklik

Schengen vizesi alacaklar için önemli değişiklik!

AVRUPA Birliği, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin vatandaşları için ‘çile’ anlamına gelen Schengen vizesi alanında önemli değişikliklere gidiyor. AB Komisyonu’nun Göçten Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos tarafından açıklanan öneriler gereği, kuralları ihlal etmeyenler için Schengen vizesi almak daha kolay olacak.

14.03.2018Dünya
Son dakika Avrupa Birliği Türkiyeye ödemeyi onayladı

Son dakika! Avrupa Birliği Türkiye'ye ödemeyi onayladı

AVRUPA Birliği ile Türkiye’nin üzerinde anlaştığı mülteci krizi odaklı 18 Mart mutabakatının en önemli unsurları arasında yer alan ikinci 3 milyar Euro’luk yardım dilimine AB Komisyonu’ndan resmi onay geldi.

14.03.2018Dünya
Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan Meclisinde ‘Novartis’ komisyonu

Yunanistan parlamentosunda, Novartis ilaç firmasının ülkede bazı politikacı, bürokrat ve doktorlara rüşvet vererek ilaç fiyatlarını şişirdiği iddialarıyla ilgili soruşturma komisyonu kuruldu.

6.03.2018Dünya
Eski bakana göre yolsuzluk iddiaları komplo

Eski bakana göre yolsuzluk iddiaları komplo!

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, adının geçtiği Novartis yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili “Bu komployu düzenleyen alçaklar mahkemede hesabını verecek” dedi.

21.02.2018Dünya
ABden vizesiz seyahat açıklaması: Türkiye ile son düzlüğe girdik

AB'den vizesiz seyahat açıklaması: Türkiye ile son düzlüğe girdik

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye ile vizesiz seyahatte son düzlüğe girildiğini açıkladı.

28.11.2017Dünya
AB: Türkiye ile mülteci anlaşması işliyor

AB: Türkiye ile mülteci anlaşması işliyor

AB Göç Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye-AB mülteci anlaşmasının Yunanistan kaynaklı zorluklara rağmen işlediğini söyledi.

16.11.2017Dünya
AB’den İtalya’ya sığınmacı desteği

AB’den İtalya’ya sığınmacı desteği

Avrupa Birliği (AB), merkezi Akdeniz rotası olarak bilinen Libya ve Mısır üzerinden İtalya’ya geçen sığınmacıların sayısındaki artış nedeniyle İtalya’ya destek sağlayacağını açıkladı.

4.07.2017Dünya
AB Komisyonu’ndan 3 ülkeye göçmen davası

AB Komisyonu’ndan 3 ülkeye göçmen davası

Avrupa Birliği, geçen yılki dayanışma planına karşın göçmen kabul etmeyen üye ülkeler Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ne karşı dava sürecini başlattı.

14.06.2017Dünya
Almanyadan ABDye sert eleştiri: Güçler dengesinde bir değişim oldu

Almanya'dan ABD'ye sert eleştiri: Güçler dengesinde bir değişim oldu

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, hafta sonu yaşanan G7 zirvesinin başarısız geçtiğini ve dünyadaki güçler dengesinde birdeğişim yaşandığını savundu.

29.05.2017Dünya
Uçaklarda dizüstü yasağı AB’yi de mi kapsayacak

Uçaklarda dizüstü yasağı AB’yi de mi kapsayacak?

ABD’nin on havalimanında uyguladığı kabinde dizüstü bilgisayar yasağının, Avrupa havaalanlarını da kapsayacak şekilde genişletileceği iddiası Avrupa Komisyonu üyelerini harekete geçirdi.

12.05.2017Dünya
AB, Schengen sınır denetimlerini son kez uzatacak

AB, Schengen sınır denetimlerini son kez uzatacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avusturya, Almanya, Danimarka, İsveç ve Norveç gibi Schengen bölgesinde yer alan ülkelerin uyguladığı geçici sınır denetimlerinin son kez olmak üzere altı aylığına daha uzatılmasını önerdi.

3.05.2017Dünya
Kapıda vizeye devam

Kapıda vizeye devam

AVRUPA Birliği Komisyonu, Yunanistan’da büyük tepkiye neden olan, Yunan adalarına girişte Türklere yönelik ‘kapıda vize’ uygulaması konusunda geri adım attı.

8.03.2017Ekonomi
AB’den Gürcistan’a  vize muafiyeti

AB’den Gürcistan’a vize muafiyeti

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği arasında aralıksız sürdürülen teknik çalışmalara rağmen vize serbestisine ilişkin tıkanıklığın çok kısa vadede aşılacağına dair sinyal gelmezken Gürcistan hedefine ulaştı.

27.02.2017Dünya
İstanbuldaki saldırıya dünyadan tepki yağıyor

İstanbul'daki saldırıya dünyadan tepki yağıyor

İstanbul'daki terör saldırısının ardından, diğer ülkelerin yetkilileri yaptıkları açıklamalarla Türkiye'yle dayanışma içinde oldukları mesajını verdi.

1.01.2017Dünya
AB: Türkiye  7 şartı yerine getirmedi

AB: Türkiye 7 şartı yerine getirmedi

AB Komisyonu, Ankara ile Brüksel’in arasındaki vize muafiyeti mutabakatının uygulanmasının zorlu koşullara rağmen mümkün olmayı sürdürdüğünü açıkladı.

8.12.2016Dünya
AB, Schengen’de sınır kontrollerinin uzatılmasını kabul etti

AB, Schengen’de sınır kontrollerinin uzatılmasını kabul etti

AB Komisyonu geçen yıl İsveç, Danimarka, Norveç, Almanya ve Avusturya’nın başlattığı sınırlarda kimlik kontrolü uygulamasının uzatılmasını kabul etti. Komisyonun kararına göre uygulama üç ay daha uzatılabilecek.

26.10.2016Dünya
Türkiye-Bulgaristan sınırına AB koruması

Türkiye-Bulgaristan sınırına AB koruması

AB’nin sınırlarının korunmasından sorumlu yeni kuruluşu Avrupa Sınır ve Sahil Koruma Ajansı görevine bugün başladı. Ajans ilk etapta Bulgaristan’ın Türkiye sınırında görev yapacak.

6.10.2016Dünya
Avrupa Birliğinden vize açıklaması

Avrupa Birliği'nden 'vize' açıklaması

AB Bakanı Ömer Çelik ile AB Komisyonu'nun göç işlerinden sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos Ankara’da görüştü.

1.09.2016Dünya
AB komisyonu, Türkiye’ye sinyal mi veriyor

AB komisyonu, Türkiye’ye sinyal mi veriyor?

AB Komisyonu, vize muafiyeti kavgası üzerine Türkiye’nin şartları yerine getirmesine destek amacıyla bu hafta uzmanlar gönderecek. Uzmanlar, Türkiye’nin vize muafiyeti için gerekli şartları plana göre yerine getirmesine yardımcı olacak.

22.08.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Beştepe'deki tören üzerinden Türkiye'nin dış ilişkilerini okumak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün görevine başlaması dolayısıyla Beştepe Külliyesi’nde düzenlenen törene yabancı ülkelerin katılım düzeyini bir ölçüt olarak alırsak, Türkiye’nin dünya ile ilişkileri bakımından ne söyleyebiliriz?

10.07.2018

Almanya ve Türkiye: Ne yapmamalı?

Avrupa Birliği ile ilişkilerin görümü adeta freni boşalmış bir otobüsün içindeki yolcularla birlikte duvara doğru son sürat gidişini andırıyor.

30.11.2016