MENÜ

Dil Bayramı

Dil Bayramı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dil Bayramı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.014 Dil Bayramı haberi bulunmuştur.

Dil Bayramı Haberleri

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türk Dil Bayramı’nda büyük buluşma

Türkiye’den ve dünyadan 120 akademisyen 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nda Polonya’nın başkenti Varşova’da Türk dili için buluştu. Kurultay Düzenleme Başkanı Prof. Dr. Rasim Özyürek, “Bayrağımızı koruduğumuz gibi dilimizi de korumalıyız” dedi.

26.09.2018Ekonomi
Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

Bahçeli: Türkçe’yle şer oyunu bozarız

MHP lideri Devlet Bahçeli 26 Eylül Türk Dil Bayramı ile ilgili Twitter'dan mesaj paylaştı. Bahçeli "Hakikaten Türkçe düşünürsek ayrık otlarını birer birer ayıklarız. Türkçe duruş gösterirsek milli vicdanın çağrısını işitiriz. Af ise beklenen çıkartırız, ekonomik kuşatmaysa yapılan yararız, siyasal kanama ve sosyal parçalanmaysa kurgulanan biz Türkçe’yle şer oyunu bozarız" dedi.

25.09.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Türk Dil Bayramı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Türk Dil Bayramı" mesajı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkçemizin son birkaç yüzyılda geçirmiş olduğu dönüşümlerden kaynaklanan olumsuzluklar ve dilimize sirayet eden yabancılaşma ile mücadele ederken, bize özgü düşünmeyi öğrenmemiz, bilimsel çalışmaları artırmamız, kültür, sanat ve edebiyat alanında seçkin eserler üretmemiz büyük önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

25.09.2018Gündem
Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir

Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

Türk tarihinde önemli bir yeri olan Karamanoğlu Mehmet Bey'in kim olduğu ve neler yaptı merak konusu oldu. Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan Türkçeyi ilk kez resmi dil olarak ilan eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in hayatını merak eden vatandaşlar, konuya dair detayları internette araştırıyor. Peki, Karamanoğlu Mehmet Bey kimdir?

23.09.2018Gündem
Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız

'Dilimizi korumalı, yeni nesle anlatmalıyız'

Türkiye'den ve farklı ülkelerden 144 akademisyen Bükreş'te Türkçe için buluştu. Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rasim Özyürek, "Dilimizi daima korumalıyız yeni nesle bunu anlatmalıyız" dedi.

28.09.2017Gündem
Türk Dil Bayramı ne zaman Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı ne zaman? Türk Dil Bayramı tarihçesi

Türk Dil Bayramı, Twitter’ın ‘trend topic’ listesinde yer aldı. Pek çok siyasi isim de Türk Dil Bayramı ile ilgili mesajlar verdi. Peki tarihi 1932 yılına dayanan Türk Dil Bayramı ne zaman kutlanır?

26.09.2017Gündem
Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Türk edebiyatının önde gelen çevirmen ve yazarlarından Ahmet Cemal vefat etti. Dünya edebiyatının pek çok önemli ismini dilimize kazandıran Cemal 75 yaşındaydı.

1.08.2017Kitap Sanat
Yargıtay, Van’daki KCK ana davasında kararları bozdu

Yargıtay, Van’daki KCK ana davasında kararları bozdu

VAN’daki KCK Ana davasında,aralarında Van eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya’nın da bulunduğu 13 kişiye verilen cezalar, Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’nce bozuldu. Yargıtay,’suç’ olarak gösterilen taziye ziyaretleri, nevruz, Kürt dil bayramı, 8 Mart, Anayasa referandumunu boykot mitingleri gibi eylemlerde yapılan konuşmaların suç sayılmasının kanuna aykırı olduğunu vurguladı.

20.06.2017Gündem
Kılıçdaroğlu teröre isyan etti: Yeter diyoruz artık

Kılıçdaroğlu teröre isyan etti: Yeter diyoruz artık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Şırnak-Uludere karayolu üzerindeki cezaevi yakınlarında bulunan kontrol noktasında çıkan çatışmada 6 askerin şehit olmasıyla ilgili "Bu işin sorumlusu siyaset kurumudur. Ülkeyi kim yönetiyor Allah aşkına? Ne olacak bu ülkenin hali? Varsa bir sorun getirin, çözelim. Ne istiyorsanız çözelim, ne istiyorsanız yapalım. Bu dursun artık, 'Yeter' diyoruz artık" dedi.

26.09.2016Gündem
2011 Türkçe Sözlük yenileniyor

2011 Türkçe Sözlük yenileniyor

Türk Dil Kurumu, ‘müsait’ ve ‘kirli’ kelimelerinin karşılığıyla ilgili yapılan tartışmalar üzerine 2011 baskılı Türkçe Sözlük’ü güncelleme kararı aldı.

7.05.2016Gündem
Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

Erdoğan: Türkçemizi yükseklere taşımak önceliğimiz olmalıdır

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dil Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

26.09.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Dil Bayramı

1277: Bir devlet adamı, Karamanoğlu Mehmet Bey, fermanla kıvılcım çakmış. “Her yerde Türkçe kullanılsın!” Kıvılcım ateşe dönüşememiş. 700 yıl önce Yunus Emre, 500 yıl önce Karacaoğlan veya 400 yıl önce Dadaloğlu gibi ozanlarla bu güzel dil ışıldamaya devam etmiş elbet.

25.09.2017

Esra Özatay’ın komutanlığı Cumhuriyet’in zaferidir

HV. PLT. BNB. Esra Özatay’ın Türk Yıldızları Akrobasi Filosu Komutanlığı’na atanması haberini, inanın sevinç ve gururdan gözlerimden yaş gelerek okudum.

12.09.2016