MENÜ

Didem Şenol

Didem Şenol ile ilgili tüm haberleri, son dakika Didem Şenol haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Didem Şenol haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 124 Didem Şenol haberi bulunmuştur.

Didem Şenol Haberleri

Garsonlar, komiler, yamaklar ve şefler anlatıyor: Dışarıda döner, köfte, lahmacun yemeyin

Garsonlar, komiler, yamaklar ve şefler anlatıyor: Dışarıda döner, köfte, lahmacun yemeyin!

Çalışanların haklarına riayet edilmiyor,hijyen kurallarına uyulmuyor, kötü malzeme kullanılıyor...

Yemek yapmaya yeni başlayanlara ilham verecek 10 öneri

Yemek yapmaya yeni başlayanlara ilham verecek 10 öneri

Sevginizi katın, kısık ateşte pişirin.Kilo vermek/sağlıklı beslenmek/para biriktirmek... Yeni yıl kararlarınız arasında bunlardan en az biri varsa yolunuz evde yemek yapmaya çıkıyor demektir. Mutfak, pek uğradığınız bir yer değilse nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Alanında uzman isimlerin, başlangıç seviyesindekiler için hazırladığı bu önerilere göz atın. Şimdiden elinize sağlık!

Herkesi şef yapan kadın girişimci

Herkesi şef yapan kadın girişimci!

Psikoloji okurken, “Ben psikolog olmak istemiyorum, benim lokantam olmalı” diyerek yön değiştirme cesaretini bulan, yurtdışında eğitim aldıktan ve deneyim kazandıktan sonra Türkiye’ye dönen Didem Şenol Tiryakioğlu’nu ilk olarak Lokanta Maya’nın sahibi olarak tanıdık. Ardından Gram’ı, Kanyon Corner ve Bebek Corner da hizmete açtı. Yeme içme sektöründe farklılık yakalayan Tiryakioğlu’yla konuştuk.

Herkesi şef yapan kadın girişimci

Herkesi şef yapan kadın girişimci!

Didem Şenol Tiryakioğlu çocukluğundaki yemek kokularının ve lezzetlerinin izinden gitmiş bir kadın. Psikoloji okurken, “Ben psikolog olmak istemiyorum, benim lokantam olmalı” diyerek yön değiştirme cesaretini bulan, yurtdışında eğitim aldıktan ve deneyim kazandıktan sonra Türkiye’ye dönen Didem Şenol Tiryakioğlu’nu ilk olarak Lokanya Maya’nın sahibi olarak tanıdık. Ev yemeği lezzetindeki yemekleriyle kısa sürede tanındı. Lokanta Maya’nın kısa sürede müdavimleri oldu. Karaköy’deki Lokanta Maya’nın ardından Didem Şenol Tiryakioğlu Gram’ı açtı. Beyaz yakalıların sağlıklı yemek adresi olan Kanyon Gram ve Orjin Gram’ın küçük kardeşleri de oldu. Kanyon Corner ve Bebek Corner da hizmete başladı. Diem Şenol Tiryakioğlu aynı zamanda catering hizmeti de vermeye başladı. Ve Didem Şenol Tiryakioğlu son olarak da “gramevde” yi başlattı. Gram tarifleriyle birlikte günlük yemek ihtiyaçlarını eve taşıyarak yeme içme sektöründe farklılık yakalayan Didem Şenol Tiryakioğlu’yla konuştuk.

31.08.2018Haber
Kadınların yarattığı 9 muhteşem restoran

Kadınların yarattığı 9 muhteşem restoran

Kadınlar her yerde olduğu gibi yeme içme sektöründe de özellikle son dönemde çok başarılı işler ortaya koyuyorlar. İster şef ister işletmeci olsunlar, kadınların yönetiminde çok sayıda parlak mekân bulunuyor. İşte bunlardan birkaçı...

Hürriyet yazarları İncili Gastronomi Rehberi için ne diyor

Hürriyet yazarları İncili Gastronomi Rehberi için ne diyor?

Hürriyet'in en sevdiğiniz yazarlarından, en lezzetli rehber hakkında yorumlar...

İngiliz Monocle dergisi, yeme-içmede dünya markası olmuş Türk değerlerini seçti: Türkiye’nin gizli ulusal güçleri

İngiliz Monocle dergisi, yeme-içmede dünya markası olmuş Türk değerlerini seçti: Türkiye’nin gizli ulusal güçleri

Bu yıl 10’uncu yaşını kutlayan İngiliz Monocle dergisi, aynı zamanda ‘daha iyi bir yaşam için kılavuz’ niteliğinde, arşivlik kitaplar üretiyor. Bu serinin son halkası olan ‘The Monocle Guide To Drinking&Dining’ (Monocle Yeme-İçme Rehberi), dünyanın örnek alması gereken Türk restoranına, şefine, kahvesine ve yeme-içme markalarına da yer verdi.

O canavar, bu renkleri de soldurdu

O canavar, bu renkleri de soldurdu

Her yeni güne bin bir acının düştüğü bu topraklar cana doymuyor. Terör ağırlıklı suçlu, ama trafik de var; insanlarımızı aramızdan birer birer çekip alan... Hayatlarımıza renk getirmek için çabalayan iki güzel insan, Esen Yeşilırmak ve Abdullah Hilmi Özmelek, elim bir kaza sonucu ne yazık ki hayatlarını kaybetti.

31.07.2015Hayat
Sabahları kibrit kutusuyla olmaz o iş...

Sabahları kibrit kutusuyla olmaz o iş...

Bu hafta birbirinden yetenekli üç insandan, üç farklı ve güzel haberim var. İlki, rengârenk, coşkulu bir İstanbul Yahudisi Reca Delişon’un 2010’da hazırlayıp pişirdiği, demlene demlene ancak 2015’te yayımladığı kitabı ‘Reca’nın Mutfağı’. İkincisi, gurur duyduğumuz restoranlardan Lokanta Maya’nın kurucusu Didem Şenol’un ‘Biraz Maya, Biraz Gram’ı. Üçüncüsüyse müjdeli bir haber: Mehmet Gürs’ün Mikla ile San Pellegrino’nun dünyanın en iyi 100 restoranı listesine girmesi. Bu topraklardan beslenen, bu çeşitlilikle var olan bir restoranın böyle bir sıralamaya girmesi, arkası takır takır gelecek yeni bir yolculuğun başlangıcı.

Her yemek mevsiminde güzel

Her yemek mevsiminde güzel

Memleketin yetenekli, güler yüzlü, eli lezzetli şeflerinden Didem Şenol, iki restoranı Lokanta Maya ve Gram’ın bir yılını özetledi. Ortaya İstanbul’da mevsim malzemeleriyle yemek pişirmenin kitabı çıktı. Kitabı vesile ettik, Şenol’dan bu ayın tavsiyelerini aldık.

Çağdaş bir esnaf lokantası

Çağdaş bir esnaf lokantası

Şemsa Denizsel, bundan 15 yıl önce ‘çağdaş bir esnaf lokantası’ olarak tarif ettiği Kantin’i açtığında lokanta gibi fikir de yeniydi. Türkiye bugün mutfaktaki iddialı, pırıltılı, havalı şeflere alıştı. Şemsa Denizsel de 15’inci yılını, kariyeri Kantin’den genç şeflerle kutluyor. Civan Er (Yeni Lokanta), Didem Şenol (Lokanta Maya), Maksut Aşkar (Neolokal), Aylin Yazıcıoğlu ve Kaan Sakarya (Nicole), 20 ve 21 Ocak’ta özel kutlama yemekleri pişirecek. Bu kutlamanın bir de bonusu olacak: Bülent Erkmen tarafından hazırlanan bir kitap... Biz de Şemsa Denizsel’le küçük bir Kantin anketi yaptık.

Sonbaharda mutfak başkadır

Sonbaharda mutfak başkadır!

Balık mevsimi açıldı. Balkabağı, nar, kestane, ayva ve çeşit çeşit mantarlar tezgâha düştü. Şefler bu sonbahar yine aşka geldi, bize yine ziyafet yolları gözüktü.

Denizden bayram çıksa yerim

Denizden bayram çıksa yerim

Gün oldu, devran döndü; Boğaz’ın kralı lüfer yine sofralardaki tahtına kuruldu. Slow Food İstanbul ve Fikir Sahibi Damaklar, İstanbul’un gözbebeği bu lezzetin farklı pişirilme teknikleri için kolları sıvadı. Bayram, şehrin hemen her iyi lokantasında farklı bir tarifle kutlanıyor.

Beyaz yakalı salatalar

Beyaz yakalı salatalar

Bu kavanozdaki malzemelerin yanına, başka bir kavanozda da sosunu hazır edip koyduğunuzda, istediğiniz zaman soslayıp, kavanozu çalkalayarak salatanızı hazırlayabilirsiniz.

Türk mutfağının yeni elçisi

Türk mutfağının yeni elçisi

İngiltere’nin popüler gazetecilerinden Rebecca Seal, işi gücü bıraktı kendini Türk mutfağını parlatmaya adadı.

15.11.2013Kelebek
Egenin pazarları New York Timesta

Ege'nin pazarları New York Times'ta

ABD’nin en önemli gazetelerinden New York Times, seyahat sayfalarında Ege’nin semt pazarlarına yer verdi.

26.05.2013Ege
Türkiye’nin semt pazarları New York Times’da

Türkiye’nin semt pazarları New York Times’da

ABD’nin en önemli gazetelerinden New York Times, bugün seyahat sayfalarında Türkiye’deki semt pazarlarına yer verdi.

26.05.2013Kelebek
Bize de aynısından

Bize de aynısından!

Ağız tadıyla bir kış geçirmeniz dileğiyle, Türkiye’nin 25 popüler şefi bu kış denemeniz gereken tabakları, taze keşiflerini, her daim favorilerini sıraladı. Ortaya, kesip saklanası okuyup denenilesi gurme bir kılavuz çıktı. Aç karnına bakmayın, sindire sindire okuyun, tadını çıkarmaya bakın

10.11.2012Seyahat
Bir solukta Karaköy

Bir solukta Karaköy

Uzun süredir Cihangir’in 10 yıl önceki halini yaşıyor. Artık gece gündüz yaşayan şahane mekanlarıyla ünlü. Son açılan Nublu ve Bank’ı duyunca Karaköy’ün güzellerini size bir hatırlatalım dedik.

14.09.2012Seyahat
İstanbul’un lezzet rehberi

İstanbul’un lezzet rehberi

Tuba Şatana tam 94 ülkeden okuru bulunan yemek blogu istanbulfood.com’un sahibi. Yabancı misafirler onunla İstanbul’da yemek turu yapmak için sıraya giriyor. Şatana’yla hem İstanbul’da bir günlük yemek turu yaptık hem de hikâyesini dinledik

30.06.2012Seyahat

Yazar Sonuçları

MasterChef'i kimin için izliyorum?

Zaten midesine düşkün insanım, televizyonda veya bilgisayarda bir şeyler izlemeyi de çok seviyorum. Doğal olarak ekranda ne zaman yeme içmeye yönelik bir yarışma programı görsem takip etmeye çalışıyorum.

15.10.2019

Sonbaharda Beşinci Tat

Sonbaharı çok severim, hüzün-hazan mevsimi asla demem. Benim için hep başlangıçtır ama bu kez biraz daha farklı geçiyor. Sanırım mevsimler de çağın karmaşasına ve hızına uydu. Belki de yaşamın temposu gibi başlangıçlar ve bitişler, açılışlar ve kapanışlar, sevinçler ve hüzünler bir arada.

12.10.2019

Türkiye’nin dünyada eşdeğeri yok

Bu sözler, Maça Kızı’nın işletmecisi Sahir Erozan ile bir süre önce yaptığımız sohbetten. Erozan yurtdışından gelen turist sayısında yaşanan artıştan memnun.

29.06.2019

Bir tarafta cağ kebabı diğer tarafta güveç

İstanbul Havalimanı’nda 4 bin 200 metrekarelik alanda onlarca restoran işleten BTA’nın lezzetlerini tattım. Şirketin CEO’su Sadettin Cesur, TAV Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül ile bir ziyafet turu yaptık. Mükemmel bir ziyafet zinciri oluşturulmuş. Gerçekten yeni havalimanının zenginliği olmuş. Tadında Anadolu’dan Japon mutfağına ne ararsanız var. Üstelik lezzetler dorukta.

1.05.2019

Gastronominin küresel trendlerini Ebru, Gizem, Ayşe izliyor

TURİZM Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) bu yıl ikincisini düzenlediği Global Gastro Ekonomi Zirvesi’nde gastronominin yeni trendleriyle yakından tanıştık.

17.03.2019

Yalnızlık günde 15 sigara içmek kadar tehlikeli mi

PEANUTS çizgi romanlarından aklımda kalan iki kare var.

10.03.2018

Michelin Rehberi: Erkek dayanışması mı, cinsiyet eşitliği mi?

Bu yılki Fransa Michelin Rehberi 57 restorana daha yıldız verdi.

2.03.2018

Üçüncü kuşak kadınlar işbaşında

Geçen hafta sonu, iki yıl önce aramızdan ayrılan Gloria otellerinin kurucusu Nuri Özaltın anısına düzenlenen Nuri Özaltın Memorial Golf Trophy için Antalya Belek’teydim.

16.02.2018

2018 Gastronomi Trendleri

Dünyanın önde gelen mutfak sanatları okullarından Le Cordon Bleu ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Gastronomi Trendleri Buluşması”nın ikincisi, geçen perşembe günü Fransız Sarayı’nda yapıldı.

19.01.2018

Gram, ev şubesini sunar!

Akşam işten eve geliyorsun, yorgunsun.

6.12.2017

Kasabam küllerinden doğuyor

Mum dibine ışık vermezmiş. Uzun süredir memleketim hakkında hiçbir şey yazmadığımı, son dönemde de çok az gidebildiğimi fark ettim.

8.09.2017

Sofralarımız hep bayram olsun

Sofralar bizi birleştirir, tüm kutlamaların en güzel anları sofralarda yaşanır.

2.09.2017

Bayram öncesi kaçış

Aslında Ağustos’ta Turunç’a pek gitmem. Sıcaklık zirve yapar bu ayda. İnsanı bunaltır. Gölgeliklere sığınmaya teşvik eder. Temmuz’un da pek farkı yoktur. O da kavurur, bunaltır. Geceler bile insanı bıktırır. Uyutmaz. Ama öyle güzel koyları, öyle berrak denizi vardır ki, sıcağı unutturur. Açıklarda bile denizin dibindeki taşları saymak mümkündür. Zaten deniz böylesine güzel olmasa, Temmuz ve Ağustos’ta Turunç cehenneme döner.

29.08.2017

İstanbul’da kalanlar ve gelenler için...

Son yılların yükselen trendlerinden biri de sokak aralarında açılan mahalle lokantaları, barları, kafeleri. Kendimizi güvende hissettiğimiz, sıcak, samimi ortamlarda sosyalleşmek, iyi vakit geçirmek, eğlenmek istiyoruz.

23.06.2017

Umut ve heyecan veren restoranlar

Gastronomi kültürü üzerine yazanlar her şeye eleştirel gözle bakmayı sever. Neyin eksik olduğuna yoğunlaşır, mükemmeli arar çoğu zaman. Güzel bir rastlantı galiba. Son haftalarda gittiğim hemen her lokantadan tadı damağımda yemeklerle ayrıldım...

18.02.2017

Kış zamanı…

Bu soğuk havada olmazsa olmaz, sakatat.

11.01.2017

2016'nın ardından…  

Ne yıldı ama. İyi salladı bizi! 

4.01.2017

Sanat ve yemek kültürü her zaman yan yana

Endişe, heyecan ve belirsizliğin her yanımızı sardığı zor bir dönemden geçiyoruz. Hangi alanda yazarsak yazalım içimizde bir boşluk var. Ama bir yandan da biliyoruz ki bu girdaba kendimizi kaptırmamalı, hayatı normal akışına döndürmeliyiz. Bugünkü ajandamızda, kapandığına çok üzüldüğüm bir restoran ve çok etkilendiğim bir sergi var...

29.07.2016

Aklımızda terör kurbanları

Atatürk Havalimanı’na IŞİD terör örgütünün saldırı haberini Roma’ya tepeden bakan bir restoranda kentin binlerce yıldır ayakta duran mimarisini ve kültürünü konuşurken aldık.

1.07.2016

Kumlubük’ün saklı cenneti

Geçen hafta sonu Marmaris Marina’dan tekneye binip Kumlubük Koyu’na doğru yol alırken doğrusu neyle karşılaşacağımı bilmiyordum.

24.06.2016

Müşteri her zaman haklı değildir

Müşteri velinimettir ve her zaman haklıdır, öyle mi? Çoğunluğa göre ‘Evet’. Ama yaptığı işe saygı duyanlar için yanıt, ‘Hayır’dır. Çünkü yaptıkları iş onların eseridir, müşteri en fazla beğenip beğenmediğini söyleyebilir. O kadar!

23.04.2016

Farklı renkleriyle İstanbul mutfağı

Bu hafta birbirinden yetenekli üç insandan, üç farklı ve güzel haberim var. İlki, rengârenk, coşkulu bir İstanbul Yahudisi Reca Delişon’un 2010’da hazırlayıp pişirdiği, demlene demlene ancak 2015’te yayımladığı kitabı ‘Reca’nın Mutfağı’.

30.05.2015

O meşhur öğlen lokantasının 15 yıllık sırları

15 yıl önce açıldı... Sadece öğlenleri yemek servis etmesi ve menüsünü kara tahtaya yazması en önemli özelliği oldu. Yemeklerinin hafif oluşu hep sevildi. Başka yerde şube açmadı, biricik kalmayı yeğledi. Yarın ve çarşamba gecesi ise 15. yılını müdavimleriyle kutluyor. Üstelik bu kutlamada yemekleri İstanbul’un genç ve parlak şefleri yapıyor. Nişantaşı’ndaki Kantin ve yaratıcısı Şemsa Denizsel’den bahsediyorum. Şimdi söz onda...

21.01.2015

30. yıl kutlaması

Dünyaca ünlü Ortopedi Profesörü William Jay Bryan, Metin Ağcaoğlu’nun 30’uncu yılını imzaladığı kitapla kutladı.

28.03.2014

Beyaz yakalı salatalar

Bu kavanozdaki malzemelerin yanına, başka bir kavanozda da sosunu hazır edip koyduğunuzda, istediğiniz zaman soslayıp, kavanozu çalkalayarak salatanızı hazırlayabilirsiniz.

14.02.2014

Dışı yeşil içi sarı tadı nefis sosu şahane!

Hep ham, hep sert, rafta olgunlaşsın diye körpe toplanmış ithal avokado devri bitti.

14.12.2013