MENÜ

Devlet Okulu

Devlet Okulu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Devlet Okulu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.230 Devlet Okulu haberi bulunmuştur.

Devlet Okulu Haberleri

Yine Türk okulları yaygarası

Yine Türk okulları yaygarası

Almanya’da yayımlanan günlük Süddeutsche Zeitung gazetesi, geçen hafta bir haberinde, Almanya’nın başkenti Berlin, Köln ve Frankfurt kentlerinde Türk okulları açılması için Alman ve Türk yetkililerin hukuki zemin oluşturacak ortak bir metin üzerinde müzakere ettiklerine yer verdi.

18.01.2020Avrupa
Okullarda 2904 kadın müdür

Okullarda 2904 kadın müdür

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer’in Milli Eğitim Bakanlığı’nda kadın ve erkek çalışan ile kadın yönetici sayılarına ilişkin yazılı sorularını yanıtladı.

6.01.2020Gündem
Cambridge’in Türkçe anadil sınavında dünya birincisi

Cambridge’in Türkçe anadil sınavında dünya birincisi

İSTANBUL Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rümeysa Hakyemez, Cambridge Üniversitesi Türkçe anadil sınavında ‘Dünyada En Yüksek Puan’ (Top in the World) ödülünü aldı.

20.11.2019Eğitim
Çocuğum ‘üstün yetenekli’ olabilir mi

Çocuğum ‘üstün yetenekli’ olabilir mi

Çocuğunuzun üstün yetenekli olduğunu nasıl anlarsınız? Eğitimleri nasıl olmalı? İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Emir, bu soruları yanıtladı. Doç. Dr. Emir, “Üstün yetenekli çocuklar toplumun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan özel bir grup ve özel gereksinimleri var. Bir çocuğun üstün yetenekli kabul edilmesi için tarama şart” diyor.

5.11.2019Eğitim
FETÖnin F tipi binası devlet okulu oldu

FETÖ'nin "F" tipi binası devlet okulu oldu

Elazığ'da FETÖ soruşturması kapsamında kapatılıp İl Emniyet Müdürlüğüne verilen ve 3 binden fazla şüphelinin ifadesinin alındığı bina, devlet okuluna dönüştürüldü. Uydu görüntülerinden binanın, FETÖ elebaşısının adının baş harfi "F" şeklinin olduğu ortaya çıktı.

9.09.2019Haber
3 bin FETÖ’cü burada hesap vermişti Şimdi devlet okulu…

3 bin FETÖ’cü burada hesap vermişti! Şimdi devlet okulu…

Elazığ'da FETÖ soruşturması kapsamında kapatılıp İl Emniyet Müdürlüğüne verilen ve 3 binden fazla şüphelinin ifadesinin alındığı bina, devlet okuluna dönüştürüldü. Uydu görüntülerinden binanın, FETÖ elebaşısının adının baş harfi ‘F’ şeklinin olduğu ortaya çıktı.

9.09.2019Gündem
3 bin FETÖ’cü burada hesap vermişti Şimdi devlet okulu…

3 bin FETÖ’cü burada hesap vermişti! Şimdi devlet okulu…

Elazığ'da FETÖ soruşturması kapsamında kapatılıp İl Emniyet Müdürlüğü'ne verilen bina devlet okuluna dönüştürüldü. Uydu görüntülerinden binanın FETÖ elebaşısının baş harfi "F" şeklinin olduğu ortaya çıktı.

9.09.2019Gündem
Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Sırlar uzun süre sır olarak kalamaz

Netflix’in gençlik dizilerinden ‘Élite’nin Madrid setindeyiz. Bir sahnenin çekimini izledikten sonra ikişer, üçer kişilik gruplar halinde bizimle tanışmaya gelen oyuncularla sohbet ediyoruz... İZLEMEDEN GEÇMEYİN Elçin Yahşi öneriyor elcinyahsi@ekranella.com

MEBBİS girişi ile mazerete bağlı yer değiştirme tercihleri nasıl yapılır

MEBBİS girişi ile mazerete bağlı yer değiştirme tercihleri nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme tercihleri başladı. Tercihler işlemleri MEB'İn hizmete açtığı MEBBİS sistemi üzerinden yapılacak. Peki, MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır? İşte, öğretmenlerin merak ettiği o konu hakkında bazı bilgiler

22.08.2019Gündem
İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros: 14’ünde üniversite eğitimine başlayacaklar

İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Toros: 14’ünde üniversite eğitimine başlayacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen İTÜ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, gelecek öğretim yılında eğitime başlayacak. Okula Lise Geçiç Sınavı (LGS) puanıyla 90 öğrenci alınacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Beşiktaş’ta Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kampusunda faaliyet gösterecek okulun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Liseyle bir üniversitenin iç içe olduğu nadir eserlerden birisini mesleki ve teknik alanda ilk olmak üzere’ ortaya koymuş bulunuyoruz” demişti.

9.07.2019Eğitim
Çocukları yaşama hazırlayın

Çocukları yaşama hazırlayın

İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı (İELEV), İstanbul Erkek Lisesi (İEL) mezunları tarafından 1982’de kuruldu. Vakfın amacı ,İEL’i desteklemek ve okullar açarak sarısiyah kültürün temelini oluşturan değerleri ve çok kültürlülüğe dayalı amacını yeni kuşaklara taşımak olarak belirlendi. Cağaloğlu’nda anasınıfı, ilkokul, ortaokul, Çekmeköy’de ise anaokulundan liseye kadar tüm kademelerde eğitim veriliyor.

7.07.2019Eğitim
Liseye giden 5 yol

Liseye giden 5 yol

Liseler için tercihler dün başladı. Adaylar 12 Temmuz’a kadar tercihlerini yapabilecek. Adrese dayalı, pansiyonlu ve sınavla alan 1531 lise için 5’er tercih hakkı olacak. Özel okullar da kayıt sürecine girdi. Uzmanlar, adayları LGS ile alan okul listesi oluştururken puanlara değil yüzdelik dilimlere bakmaları konusunda uyarıyor. Kendi dilimlerinden daha düşük liseleri de yazmalarını öneriyor. Tercih sonuçları ve boş kontenjanlar 22 Temmuz’da ilan edilecek. Biz de liseli olmanın beş yolunu sizin için derledik.

2.07.2019Eğitim
Eğitimin bir süreç olduğu unutmamalı

Eğitimin bir süreç olduğu unutmamalı

Çocuğunu özel okula kaydettirmeyi düşünen veliler ya da ilk kez veli olacaklar, kurum arayışı telaşında. Velilerimizin unutmaması gereken en temel konu, eğitimin bir süreç olduğudur. Öncelikle aileler, sosyo-ekonomik durumlarını göz önünde bulundurarak bir okulu tercih etmeleri gerekiyor. Okul ile ev arasındaki mesafe, öğretmen kalitesi ve okulun eğitim politikaları da dikkat edilmesi gereken konulardan. Özel okul düşünen velilerin bu ay sonuna kadar sürecek erken kayıt avantajlarını da unutmamaları gerekiyor.

29.04.2019Eğitim
Bodrum katta antrenman yaptılar, Türkiye şampiyonu oldular

Bodrum katta antrenman yaptılar, Türkiye şampiyonu oldular

Edirne İsmail Güner Ortaokulu’nun beş kız öğrencisinden oluşan dart takımı, okulun bodrum katında yaptığı antrenmanlarla hazırlandıkları ‘Okullararası Yıldızlar Dart Türkiye Şampiyonası’nda, 32 ilden gelen ve aralarında milli sporcuların da bulunduğu tüm rakiplerini yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

24.04.2019Eğitim
Bodrum katından gelen Türkiye şampiyonluğu

Bodrum katından gelen Türkiye şampiyonluğu

İsmail Güner Ortaokulu’nun 5 kız öğrenciden oluşan dart takımı, okulun bodrum katında yaptığı antrenmanlarla hazırlandıkları Okullararası Yıldızlar Dart Türkiye Şampiyonası’nda, 32 ilden gelen ve aralarında milli sporcuların da bulunduğu tüm rakiplerini yenerek Türkiye şampiyonu oldu.

24.04.2019Diğer
30 okul, tanıtım için stant açtı

30 okul, tanıtım için stant açtı

Harbiye Askeri Müzesi’nde, ‘Lise Tanıtım ve Kariyer Planlama’ etkinliği düzenlendi. Programda, hem okul tercihinde dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı hem de çocuklar stantları gezerek bölgedeki okulları tanıma imkânı buldu. Stantları, yaklaşık 4 bin öğrenci, velileriyle birlikte ziyaret etti.

26.03.2019Eğitim
Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu kimdir

Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu kimdir?

Gündemdeki haberler ardından Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler merak konusu oldu. Uzun yıllar yurt dışında eğitim gören Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu, emekli olduktan sonra Türkiye’ye döndü. İşte Prof. Dr. Zeki Fındıkoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler…

26.03.2019Gündem
Feci kaza Ünlü profesör cipiyle yayaların arasına daldı…

Feci kaza! Ünlü profesör cipiyle yayaların arasına daldı…

Üsküdar’da ünlü Profesör Zeki Fındıkoğlu cipini park ederken yanlışlıkla fren yerine gaza basınca kaldırımdaki yayaların arasına daldı. Yayaları ezdikten sonra panikleyen sürücü, ardından park halindeki bir kamyona arkadan çarptı. Kamyona çarpan sürücünün art arda yaptığı kazalar, güvenlik kamerasına yansıdı.

26.03.2019Gündem
Çocuklar ‘Teknoloji Odası’nda proje üretecek

Çocuklar ‘Teknoloji Odası’nda proje üretecek

Tarsuslu öğrenciler ‘Teknoloji Odası’nda, elektronik ortamda üç boyutlu tasarımlara imza atacak. ‘Teknoloji Odası’ ilçedeki devlet okulu öğrencilerine de açık olacak.

18.02.2019Eğitim
Kolej gibi devlet okulu

Kolej gibi devlet okulu

Türkiye'nin en kalabalık anasınıfına sahip ilk 10 okulu arasında yer alan Tekirdağ Çorlu Fevzi Çakmak İlkokulu, farklı bir okul profili sergiliyor. Devlet okulu olmasına karşın okulda İngilizce’den kodlama eğitimine, bisiklet parkurundan dans, tekvando kurslarına, özel oyun alanlarından, meyve-sebze bahçesine, basketbol sahasından halı sahaya kadar pek çok alanda eğitim veriliyor.

27.12.2018Eğitim
Hüseyin Şimşek: Asıl sınav üniversiteden çıkışta yapılmalı

Hüseyin Şimşek: Asıl sınav üniversiteden çıkışta yapılmalı

1985 yılında Çağdaşım Anaokulu ile başlayan eğitim kervanına 1991 yılında Marmara Eğitim Kurumları’nı, 1997 yılında da Maltepe Üniversitesi’ni katan Hüseyin Şimşek’in 33 yıl önce başlayan bu eğitim sevdası günümüze kadar artarak devam ediyor. Büyük bir eğitim kampüsü olan 'Marmara Eğitim Köyü'nde açık ve kapalı spor alanları, hayvanat bahçesi, yüzme havuzu, çok sayıda açık ve kapalı amfi, uygulama atölye ve hangarları, laboratuvarlar, büyük bir merkezi kütüphane, her fakülteye özgü ihtisas kütüphaneleri yer alıyor.

28.10.2018Eğitim
Ortaokul öğrencileri sudan tasarruf sağlayan sulama sistemi geliştirdi

Ortaokul öğrencileri sudan tasarruf sağlayan sulama sistemi geliştirdi

Manisalı ortaokul öğrencilerinin toprak üstünden yapılan geleneksel sulama yöntemlerinin neden olduğunu su israfına karşı geliştirdikleri akıllı sulama sistemi, hem yüzde 40 su tasarrufu sağlıyor hem de sulama için insan gücüne duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

18.10.2018Teknoloji
ABDde devlet üniversiteleri milyarlarca dolar bağış kampanyası başlattı

ABD'de devlet üniversiteleri milyarlarca dolar bağış kampanyası başlattı

ABD'de devlet okullarına yönelik kamu kaynaklarının küçülmesiyle bağış kampanyalarının arttığı ve bu kapsamda Michigan Üniversitesinin 5 milyar dolar bağış topladığı bildirildi. Ayrıca Kuzey Carolina Üniversitesi 4,25 milyar, Florida Üniversitesi 3 milyar dolar ve Illinois Üniversitesi 2,25 milyar dolarlık bağış kampanyaları başlattı.

4.10.2018Dünya
MEBBİS nedir MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır

MEBBİS nedir? MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) zaman zaman en çok rağbet gören sayfalardan biri oluyor. Öğretmenler ve atama bekleyen öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan MEBBİS’te eğitim ile ilgili tüm resmi işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor. Peki, MEBBİS tam olarak nedir? MEBBİS öğretmen girişi nasıl yapılır?

26.09.2018Gündem
Devlet okulu elektrik üretti, kâra geçti

Devlet okulu elektrik üretti, kâra geçti

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin çatısına kurulan güneş enerji panelleri ile okulun yüzde 50 elektrik ihtiyacı karşılanırken, 4 yılda ise 240 bin TL’lik elektrik tasarrufu sağlandı.

5.09.2018Eğitim
Türk halk müziği temalı liseye başvuru zamanı

Türk halk müziği temalı liseye başvuru zamanı

Türk halk müziği temalı okul olarak bu yıl ilk kez öğrenci alacak olan Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi'ne ön kayıtlar 10-17 Temmuz arasında alınacak. Okula 60 öğrenci özel yetenek sınavıyla kabul edilecek.

9.07.2018Eğitim
Yerleştirmede üç önemli sıkıntı

Yerleştirmede üç önemli sıkıntı

Liselere yerleştirmeyle ilgili yaşanan sıkıntılar, kafa karışıklığı ve sistemdeki hatalar mağduriyetlere yol açabilir.

6.07.2018Eğitim
LGS tercihi yaparken nelere dikkat etmeli Yüzdelik dilim önemli mi

LGS tercihi yaparken nelere dikkat etmeli? Yüzdelik dilim önemli mi?

LGS (Liselere Geçiş Sınavı) 2018 sonuçlarının açıklanması ardından gözler tercih sürecine ve bu süreçte yapılacaklara çevrildi. Bu yıl ilk kez uygulanan LGS'de tercihlerin nasıl yapılacağına yanıt rehber öğretmenlerden geldi. Okulların geçen yılki yüzdelik dilimine bakıp birebir tercih yapmanın yanıltıcı olacağı vurgulanıyor. Peki, LGS tercihi yaparken nelere dikkat etmeli?

2.07.2018Eğitim
Özel okul kayıtlarında veliler net olmalı

Özel okul kayıtlarında veliler net olmalı

Özel okullara kayıt süreci 27 Haziran’da başladı. Devlet liseleri için tercihler de 2-11 Temmuz arasında. Bu süreçte özel okul tercihinde bulunacak ailelerin ve öğrencilerin net olması gerekiyor. Çünkü özel okula kesin kayıt yaptıracak öğrenci, devlet okulları tercih sisteminden çıkarılacak.

2.07.2018Eğitim
MEB Müsteşarı: Tercih edilmeyen okula yerleştirme olmayacak, yüzdelik dilim açıklayacağız

MEB Müsteşarı: Tercih edilmeyen okula yerleştirme olmayacak, yüzdelik dilim açıklayacağız

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. Ancak velilerin kafası karışık. Yerel yerleştirmeyi düşünenler, tercihlerinde istemediği okula girebilir endişesi taşırken, sınavla bir okula gidecekler ise kolej-devlet okulu arasında koşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, velilere şu uyarılarda bulundu:

29.06.2018Eğitim
Matematikte 83 öğrenci tam yaptı

Matematikte 83 öğrenci tam yaptı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, NTV’deki canlı yayında LGS’de 18 birinci olduğunu açıklayarak, “Zor dedikleri matematikte ilk 10 soruyu yapan 80 bin, tamamını yapan 83 öğrenci var” dedi. 5 tercih yapmanın zorunlu olmadığını belirten Bakan Yılmaz’ın açıklaması özetle şöyle:

28.06.2018Eğitim
Bakan Yılmaz tarih verdi... LGSde lise kontenjanları ne zaman belli olacak

Bakan Yılmaz tarih verdi... LGS'de lise kontenjanları ne zaman belli olacak?

LGS sonuçlarının açıklanması ve adrese dayalı yerleştirme kılavuzunun açıklanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, canlı yayında konuyla ilgili soruları yanıtladı. Bakan Yılmaz LGS’de birinci sayısıyla ilgili olarak, '18 öğrencimiz bütün soruları yaptı' dedi. Bakan Yılmaz ayrıca, zor olduğu için eleştirilen matematik testinde ilk 10 soruyu doğru yapan öğrenci sayısının da 80 bin olduğunu belirtti. İsmet Yılmaz ayrıca, yerleştirme sonuçlarının ne zaman ilan edileceğini de açıkladı...

28.06.2018Eğitim
Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Yurtdışında eğitim denildiğinde çoğumuzun aklına yükseköğretim geliyor. Ancak aileler, çocuklarını lise hatta ilkokul işin bile başka ülkelere gönderebiliyor. Türkiye’de ailelere danışmanlık sağlayan kuruluşlar, son yıllarda ortaöğretim düzeyinde de yurtdışına ilginin arttığını belirtiyor. Peki, hangi ülkeler bu alanda ön plana çıkıyor? Başvuru için neler isteniyor? Sizin için Kanada, ABD, İngiltere ve İsviçre’yi araştırdık.

24.06.2018Eğitim
Meral Akşener: Suriye politikasını değiştireceğim

Meral Akşener: Suriye politikasını değiştireceğim

İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçilir seçilmez Suriye politikasını değiştireceğini belirterek, "Suriyeli arkadaşlarımızı hemen sağlıklı, sıhhatli, düzgün bir şekilde ülkelerine göndereceğiz ve seneye 2019'da inşallah Sayın Erdoğan Şam camisinde namaz kılamadı ama 81 ilimizden 81 temsilci ile beraber ben Halep'te, Türkiye'den memleketine, vatanına gitmiş Suriyeli mültecilerle iftar edeceğim" dedi.

16.06.2018Gündem
Sendikalar eğitim öğretim yılını değerlendirdi: Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı

Sendikalar eğitim öğretim yılını değerlendirdi: Sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı

2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte eğitim sendikaları dönem değerlendirmelerini yayınladı. Değişen sınav sistemleri, artan özel okul sayıları, öğretmenlere getirilen performans değerlendirme sistemi sendikaların gündeminde olan konulardan bazıları. Sendikaların ortak talebi ise sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına son verilmesi.

7.06.2018Eğitim
Öğrenciler dersten sonra da okulda

Öğrenciler dersten sonra da okulda

Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde okul yönetimi, veli, öğretmen ve öğrenci işbirliğiyle çeşitli sosyal etkinlik alanları oluşturulan ve bir devlet okulu olan Şehit Kemal Ay Anadolu Lisesi’nde, öğrenciler derslerin dışında çeşitli aktiviteler yapma imkanı buluyor.

6.06.2018Eğitim
Yeşilçam filmleri bana çok ilkel geliyor

Yeşilçam filmleri bana çok ilkel geliyor

Öyle bir oyunculuk ki, bir projede sesiyle yürek titretirken diğerinde kahkahasıyla iç ısıtıyor. Hem komedinin, hem aksiyonun içinde, yani her telden vuruyor. Örnekse; “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”ın Ünal Kaplan’ı olarak kaç sezondur ekranda, buna rağmen “Bal Kaymak”taki sıcacık rolünü yadırgayan yok. Bu işin sırrını merak ettim, yılların oyuncusu Tarık Ünlüoğlu’nun kapısını çaldım. Oyunculuktan seslendirmeye, yüz vermediği Eric Morris metodundan emeklilik planlarına her şeyi sordum. Tülay Demir Oktay'ın röportajı...

28.05.2018Magazin

Yazar Sonuçları

Ben buraya Mudanya'dan geldim

İsmet Paşa ve Britanya delegasyon reisi Lord Curzon arasında adamakıllı münakaşa edilmiştir. Mondros Mütarekesi sırasında bu rejimin (kapitülasyonlar) tekrar ele alınıp tashihine gidileceği belirtilmişti. George Curzon’un bunu hatırlatması da İsmet Paşa’yı çileden çıkardı. “Ben buraya Mudanya’dan geldim” dedi. Konferans kesildi ve yeniden toplandı.

28.07.2019

Yerleştirmede üç önemli sıkıntı

Liselere yerleştirmeyle ilgili yaşanan sıkıntılar, kafa karışıklığı ve sistemdeki hatalar mağduriyetlere yol açabilir.

5.07.2018

MEB Müsteşarı: Tercih edilmeyen okula yerleştirme olmayacak yüzdelik dilim açıklayacağız

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sonuçları açıklandı. Ancak velilerin kafası karışık. Yerel yerleştirmeyi düşünenler, tercihlerinde istemediği okula girebilir endişesi taşırken, sınavla bir okula gidecekler ise kolej-devlet okulu arasında koşturuyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, velilere şu uyarılarda bulundu:

28.06.2018

Yeşilçam filmleri bana çok ilkel geliyor

Öyle bir oyunculuk ki, bir projede sesiyle yürek titretirken diğerinde kahkahasıyla iç ısıtıyor. Hem komedinin, hem aksiyonun içinde, yani her telden vuruyor. Örnekse; “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”ın Ünal Kaplan’ı olarak kaç sezondur ekranda, buna rağmen “Bal Kaymak”taki sıcacık rolünü yadırgayan yok. Bu işin sırrını merak ettim, yılların oyuncusu Tarık Ünlüoğlu’nun kapısını çaldım. Oyunculuktan seslendirmeye, yüz vermediği Eric Morris metodundan emeklilik planlarına her şeyi sordum.

28.05.2018