MENÜ

Dergi

Dergi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dergi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.584 Dergi haberi bulunmuştur.

Dergi Haberleri

Nepal değil Manisa Foto safari tutkunlarının uğrak yeri oldu...

Nepal değil Manisa! Foto safari tutkunlarının uğrak yeri oldu...

Manisa'nın Demirci ilçesine bağlı Kargınışıklar Mahallesi'nde sert iklim yapısı ve sarp arazisi nedeniyle ahşap ve kerpiç kullanılarak birbirine geçmeli şeklinde kurulan yapı görenlerin ilgisini çekiyor. Nepal'i andıran evler foto safari tutkunlarının uğrak yeri haline geldi.

15.02.2019Seyahat
Bir ‘Çevirgen’in  çevirmenleşmesi

Bir ‘Çevirgen’in çevirmenleşmesi

Celâl Üster, çevirmenlik anılarını anlattığı ‘Bir “Çevirgen”in Notları’nda 1960’lardan bu yana Türkiye’nin edebiyat ve yayın yaşamından önemli kesitleri de anımsamamızı sağlıyor. Ama sadece bir anı kitabı değil. Çevirdiği ya da çevirmeyi arzuladığı kitapları anlatırken o kitapların, yazarlarının dünyalarına da giriyor.

13.02.2019Kitap Sanat
Sultan Işık kimdir Sultan Işıkın biyografisi

Sultan Işık kimdir? Sultan Işık'ın biyografisi

Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık'ın kim olduğu ve kariyeri, basında yer alan haberlerin ve katıldığı televizyon programlarının ardından merak konusu oluyor. 2018 yılından bu yana Yeşilay Genel Müdürü olan Sultan Işık'ın lisans diploması psikoloji alanındadır. İşte, Sultan Işık'ın biyografisi...

11.02.2019Gündem
Kitap, dergi ve gazetede KDV sıfırlanıyor

Kitap, dergi ve gazetede KDV sıfırlanıyor

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, kitapta ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfırlanacağını belirterek, hem yayıncıları hem de satıcıları kapsayacak şekilde genişletileceğini açıkladı. Bu hafta yasa değişikliğinin torba teklif olarak TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Böylece 20 liraya satılan bir kitapta yüzde 8 üzerinden 1.6 lira olan KDV sıfırlanmış olacak. Kitabın fiyatının 18 lira 40 kuruşa inmesinin yolu açılacak.

11.02.2019Gündem
Son dakika... Bakan Albayraktan KDV oranı mesajı

Son dakika... Bakan Albayrak'tan KDV oranı mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kitap, dergi, gazete gibi basılı yayınlardaki KDV oranının sıfırlanmasına ilişkin paylaşımda bulundu.

10.02.2019Ekonomi
Yazılı medyaya KDV desteği birçok sektörü ilgilendiriyor

Yazılı medyaya "KDV desteği" birçok sektörü ilgilendiriyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kitapta, dergide, gazetede yüzde 8 olan KDV oranının sıfırlanacağının açıklanması, Türkiye'de birçok sektör için "müjde" niteliği taşıyor. Türkiye'de 2017'de 6 bin 124 gazete ve dergi yayımlanırken, bunların yüzde 59,6'sını dergiler oluşturdu. Türkiye genelinde önceki yıl 58 bin 27 kitap yayımlandı.

10.02.2019Ekonomi

Suudileri de suçladı

Dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos, ABD Başkanı Trump’a yakın olan National Enquirer’ın kendisine yönelik çıplak selfie şantajında Suudi Arabistan’ın da parmağı olabileceğini ima etti. Jeff Bezos, İstanbul’da öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın köşe yazarlığı yaptığı ve cinayeti sürekli güncel tutan W.P. gazetesinin de sahibi. Suudi Bakan iddiayı reddetti.

10.02.2019Dünya
Son dakika... İstanbulda DEAŞ operasyonu: 22 gözaltı

Son dakika... İstanbul'da DEAŞ operasyonu: 22 gözaltı

İSTANBUL'da yapılan DEAŞ operasyonunda Suriye'ye gitmeye çalışan 22 kişi gözaltına alındı.

5.02.2019Gündem
Enflasyon sepeti güncellendi

Enflasyon sepeti güncellendi

Bu yıl TÜFE'de 418 madde, 895 madde çeşidi kapsanacak. Enflasyon sepetinde, 28 bin 711 iş yeri ve 4 bin 274 konuttan her ay 544 bin 256 fiyat derlenecek.

4.02.2019Ekonomi
Mitroglou Fransada gündem oldu

Mitroglou Fransa'da gündem oldu

Galatasaray'ın Olimpik Marsilya'dan 1,5 yıllığına kiraladığı Kostas Mitroglou'nun sarı-kırmızılı formayla oynadığı ilk maçtaki kötü futbolu Fransa'da da gündem oldu.

4.02.2019Futbol
Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemeleriyle tanınan ünlü karikatürist kimdir

Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemeleriyle tanınan ünlü karikatürist kimdir?

Avanak Avni, Gırgır sayfalarında yarattığı ünlü bir çizgi-kahramandır. Bu karikatür, ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek yaratılmıştır. Peki, Avanak Avni’nin yanı sıra Utanmaz Adam karikatürüyle tanınan ünlü karikatürist kimdir?

4.02.2019Gündem
Özdemir Asaf kimdir Özdemir Asaf vefat yıl dönümünde anılıyor

Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf vefat yıl dönümünde anılıyor

Çağdaş Türk şiirinin güçlü şairlerinden Özdemir Asaf, ölümünün 38. yılında anılıyor. Türk edebiyatına ölümsüz eserler bırakan Özdemir Asaf, yakınları tarafından hayata her zaman duygu dolu gözlerle bakan nazik birisi olarak nitelendiriliyordu. Peki, Özdemir Asaf kimdir? İşte, Özdemir Asaf'ın biyografisi...

28.01.2019Gündem
İnsan arada yolundan ve sözünden sapmalı, saçmalamalı ve bunları kendinde hak görmeli

İnsan arada yolundan ve sözünden sapmalı, saçmalamalı ve bunları kendinde hak görmeli

Çalışma arkadaşımız, gazeteci Ali Tufan Koç dört yıl önce kendine yeni bir yol çizmeye karar verdi ve ABD’ye yerleşti. Bir süre New York Üniversitesi’nde dersler aldıktan sonra bir içerik ajansı kurdu. Metropolde yaşamak ve modern hayat üzerine atölyeler düzenledi. Sumac isminde uluslararası bir gastronomi dergisini yayına hazırladı. Bu çalışmalarına bir de kitap ekledi. Metroda geçen bir 24 saati konu alan ‘Kimse Ölmez Bu Şehirde’ raflarda...

26.01.2019Hürriyet Cumartesi
Şairin denemesi şiire dahil

Şairin denemesi şiire dahil

Şair olarak tanıdığımız Haydar Ergülen, ‘İnce Tren’ ve ‘İdilikler’ kitaplarıyla karşımızda. İki kitabı birlikte okuyunca Ergülen’in denemelerinin şiirine ne kadar yakın durduğunu bir kez daha fark ettim. O rahat söyleyiş şiirden denemeye akmış, iyi de olmuş.

24.01.2019Kitap Sanat
Büyük Set Resifini robotlar korumaya başlıyor

Büyük Set Resifi'ni robotlar korumaya başlıyor

Küresel ısınmanın etkilerinin en açık biçimde görülebileceği Avustralya kıyılarındaki Büyük Set Resifi (Great Barrier Reef), bir grup uzmanın iddialarına göre inanılmaz bir hızda değişen iklimler yüzünden artık geri dönüşü olmayan bir hale geldi. Uzmanlar, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen resifi kurtarmaya çalışmak yerine resifin ekolojik işlevinin korunması için önlemler alınması gerektiğini söylüyor.

23.01.2019Seyahat
Şok detaylar ortaya çıktı FETÖ, kredi kartına 10 taksitle bunu da yapmış...

Şok detaylar ortaya çıktı! FETÖ, kredi kartına 10 taksitle bunu da yapmış...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ bünyesinde faaliyet gösterdiği tespit edilen Işık Yayıncılık çalışanlarına yönelik soruşturma kapsamında, 55 şüpheli hakkında fezleke hazırlandı.

22.01.2019Gündem
Defineciler dergi çıkardı... Arkeologlar isyan etti

Defineciler dergi çıkardı... Arkeologlar isyan etti

TÜRKİYE’nin neredeyse her köşesinde yaptıkları kaçak kazılarla kültür mirasına geri dönüşü olmayan zararlar veren define avcıları, şimdi de dergi çıkarmaya başladı. ‘Define’ adıyla çıkarılan dergide, Türkiye’de bulunan gizli hazineler, cinlere soru sormak, define çubuğunun hareketleri, tuzaklar, bulunmayı bekleyen defineler nasıl aranır, nasıl bulunur, nerede olur başlıklarıyla sözde makaleler yer alıyor.

22.01.2019Gündem
Türkiyenin ilk magazin YouTuberı Şokopop: En çok Yıldız-Sezen küslüğü merak ediliyor

Türkiye'nin ilk magazin YouTuber'ı Şokopop: En çok Yıldız-Sezen küslüğü merak ediliyor

Onu YouTube’da 55 bin, Instagram’da 186 bin magazin tutkunu takip ediyor. Videoları ortalama 200 bin tıklanıyor. Şokopop yaptığı işi “Kavga, polemik, basitlik, skandal, hepsi bu kanalda” diye özetliyor. Seda Sayan’ın Kadırga yıllarını ‘Bir Bacının Anatomisi’ başlığıyla mercek altına alıyor; bir diğer videoda Demet Akalın-Hande Yener kavgasını aydınlatıyor. Magazine yeni bir format getiren Şokopop’la bir araya geldik.

20.01.2019Hürriyet Pazar
ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

ÖSYM Başkanı açıkladı: Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Başkan Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. Bu yıl tüm sınavlarda şimdiye kadar yasak olan ulaşım kartı, ev anahtarı, metal para, tel toka, piercing, başörtüsü için kullanılan her türlü toplu iğne serbest olacak.

18.01.2019Eğitim
Yeni rekorlar yolda

Yeni rekorlar yolda

2018 yılını cumhuriyet tarihinin ihracat rekoruyla kapatan Türkiye, bu yıl yeni rekor için dünyanın dört bir yanına uzanan firmaları teknolojiden tasarıma, markalaşmadan pazarlamaya kadar birçok alanda destekleyecek.

17.01.2019Ekonomi
Yeni beslenme trendleri Gastrokeşif dergisinde toplanıyor

Yeni beslenme trendleri 'Gastrokeşif' dergisinde toplanıyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi(İGÜ) Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (UBYO) Gastronomi Bölümü öğrencileri, Artizanal dersi kapsamında yeni beslenme trendleri hakkında 30’dan fazla dergi yayınladı.

17.01.2019Yemek Kültürü
Bakan Dönmez açıkladı: Çocuklara enerji bilincinde önemli adım

Bakan Dönmez açıkladı: Çocuklara enerji bilincinde önemli adım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından çocuklarda enerji kaynakları, elektriğin üretimi, çevre ve enerji ilişkisi, enerji verimliliği gibi konularda farkındalık ve bilinç oluşturmak amacıyla "Ali'nin Enerji Serüveni-2" adlı özel bir dergi hazırlandı.

17.01.2019Ekonomi
Burcu Biricik: Tarzım hep daha maskülen, erkek çocuğu halimi seviyorum

Burcu Biricik: Tarzım hep daha maskülen, erkek çocuğu halimi seviyorum

İlk oyunculuk denemesinden sonra bu işi yapmamaya karar verdi. Çevresinin baskısıyla devam etti. Kısa sürede güzelliğini başarılı oyunculuğuyla birleştirip başrollerin aranan ismi oldu. 2019’da hem ekran hem de beyazperdede karşımıza çıkacak Burcu Biricik’le bir Alman casusu canlandırdığı yeni filmi ‘Çiçero’ için buluştuk: “Sarı bir damarım var, alanıma fazla müdahale edilirse pençelerimi çıkarabilirim.”

13.01.2019Hürriyet Pazar
Yemek yapmaya yeni başlayanlara ilham verecek 10 öneri

Yemek yapmaya yeni başlayanlara ilham verecek 10 öneri

Sevginizi katın, kısık ateşte pişirin.Kilo vermek/sağlıklı beslenmek/para biriktirmek... Yeni yıl kararlarınız arasında bunlardan en az biri varsa yolunuz evde yemek yapmaya çıkıyor demektir. Mutfak, pek uğradığınız bir yer değilse nereden başlayacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. Alanında uzman isimlerin, başlangıç seviyesindekiler için hazırladığı bu önerilere göz atın. Şimdiden elinize sağlık!

12.01.2019Hürriyet Cumartesi
Polis, Cristiano Ronaldodan DNA örneği alınmasını istedi

Polis, Cristiano Ronaldo'dan DNA örneği alınmasını istedi

ABD'nin Las Vegas kentinde polis, tecavüzle suçlanan Juventus'un Portekizli yıldızı Cristiano Ronaldo'dan DNA örneği alınmasını istedi. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, talebin İtalya'da mahkemeye iletildiğini yazdı.

11.01.2019Dünya
Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Bugün, İkinci Yeni akımının en tanınan ve en sevilen isimlerinden Cemal Süreya’nın ölüm yıl dönümü. Cemal Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde 59 yaşındayken şeker komasından hayatını kaybetmişti. İşte, vefatının üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen gönüllerde taht kurmaya devam eden Cemal Süreya’nın hayatı ve sözlerinden bazıları...

9.01.2019Gündem
Darülfünun nedir Darülfünun ne zaman açıldı

Darülfünun nedir? Darülfünun ne zaman açıldı?

Darülfünun nedir, ne zaman açıldı sorusunun yanıtı, tarihe meraklı birçok kişi tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Anlamı üniversite demek olan darülfünunun tarihçesi merak ediliyor. Peki, darülfünun nedir? Darülfünun ne zaman açıldı?

8.01.2019Gündem
Atatürk Havalimanı çalışanından 100 farklı portre projesi

Atatürk Havalimanı çalışanından 100 farklı portre projesi

Atatürk Havalimanı çalışanlarından Mustafa Çankaya, fotoğrafa olan ilgisini çalıştığı yer ile birleştirerek 100countries100faces projesini gerçekleştirdi.

7.01.2019Gündem
Altın Küre’nin en  şıkları kim olacak

Altın Küre’nin en şıkları kim olacak?

Moda Konseyi’nden kırmızı halı tahminleri: Bu sene 76’ncısı düzenlenen Altın Küre’nin en havalı isimleri hangi yıldızlar olacak? Gelmiş geçmiş en rüküşler kimlerdi? Konsey araştırdı...

6.01.2019Magazin
İşte 2018’in Gladyatörleri

İşte 2018’in Gladyatörleri

OTOMOTİV Distribütörleri Derneği’nin (ODD) markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendirmek ve sektöre yeni bir hareket ve mücadele ruhu katmak amacıyla organize ettiği ODD Satış ve İletişim Ödülleri’nin dokuzuncusu renkli ve heyecanlı bir törene sahne oldu.

6.01.2019Ekonomi
Otomotiv sektörünün Gladyatörleri belli oldu

Otomotiv sektörünün "Gladyatörleri" belli oldu

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendirmek ve sektöre yeni bir hareket ve mücadele ruhu katmak amacıyla organize ettiği ODD Satış ve İletişim Ödülleri’nde, toplam 18 daldaki ödüller sahiplerini buldu.

5.01.2019Ekonomi
Oynanamayan oyunun kitabında buluştular Yıldız ile Haldun...

Oynanamayan oyunun kitabında buluştular! Yıldız ile Haldun...

2018’i iki dünya sanatçımız Yıldız Kenter ve Haldun Dormen’in 90’ıncı yaşlarını kutlayarak kapadık. Yeni yılı ise çok sükse yapacak bir ‘oynanamayan oyun’la karşılıyoruz. Onlar 60 yıllık dostluklarında sahnede sadece bir kez ve Londra’da bir araya geldiler. Altı-yedi yıl önce Türkiye’de sahnelenmek için Dormen’in yazdığı oyun ise ne yazık ki perde yüzü göremedi. Metni kitaplaştırılan ‘Yıldız ile Haldun’un öyküsünü, editörü anlatıyor.

5.01.2019Hürriyet Cumartesi
Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi

Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi?

Aslı Uçar ‘1950’ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri’ çalışmasında dergileri bir bir incelerken kültür ve edebiyat hayatımızın tarihsel atmosferini çizmeye çalışıyor.

2.01.2019Kitap Sanat
Değişmedi, değişmeyecek de

Değişmedi, değişmeyecek de

Almanya’da özellikle son dönemlerde tam bir paranoya yaşanmaya başladı. Nerede bir bomba patlasa, ilk akla gelen aşırı İslamcı teröristler oluyor. Nerede bir cinayet işlense, ilk akla gelen Müslüman sığınmacılar oluyor. Nerede bir sarkıntılık olsa, ilk akla gelen yine Müslümanlar oluyor.

2.01.2019Avrupa
Anneanne yasakları

Anneanne yasakları!

Reklamlarda yeni dönem 2019’da başlıyor. Buna göre çocuklara cips, kola, sürpriz çikolata reklamı yapılamayacak. Ayrıca hamburger ve cips gibi ürünlerle çocuklara sunulan oyuncaklar da yasaklanacak. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, düzenlemeye ilişkin kararı alırken içeriğine anneanne gözüyle baktığını söyledi.

29.12.2018Ekonomi
İzmirde PKK operasyonu Gözaltılar var...

İzmir'de PKK operasyonu! Gözaltılar var...

İzmir merkezli yapılan PKK/KCK operasyonunda 15 şüphelinin gözaltına alınması için harekete geçildi. Yapılan operasyonda çok sayıda dijital malzeme PKK/KCK terör örgütü propagandası içeren kitap ve dergi ele geçirildi.

27.12.2018Gündem
Kütüphanecilerden KDV tepkisi

Kütüphanecilerden KDV tepkisi

En çok üniversite kütüphanelerini etkiledi. E-yayın aboneliklerini iptal ediyorlar.

27.12.2018Kitap Sanat
İbrahim Büyükak, ‘Gelecek filmde Eser de olacak’

İbrahim Büyükak, ‘Gelecek filmde Eser de olacak’

Ünlü oyuncu İbrahim Büyükak ve eşi Nurdan Büyükak ile Akmerkez’de alışveriş yaparken görüldü.

25.12.2018Magazin
Pentagon ona emanet

Pentagon ona emanet

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in görev süresini tamamlamasını beklemeyen Trump, Pentagon’un iki numarası Patrick Shanahan’ı göreve vekâleten atadı. Yeni isim, iş dünyası kariyeri ile dikkat çekiyor. Boeing’in yeni Dreamliner uçağının teknik arıza sürecinin aşılmasındaki rolünden ötürü ‘tamirci’ lakabı takılan Shanahan, şirketin füze savunma biriminde de önemli rol oynamış.

25.12.2018Dünya
Geçmiş ağlattı

Geçmiş ağlattı

DEMET Akbağ’ın fotoğraflarından oluşan “Geçmişten Geleceğe Başarı Hikayesi” adlı sergi önceki gün Kale Outlet Center’da açıldı.

23.12.2018Magazin
ABD’den Spiegel’e sahte haber tepkisi

ABD’den Spiegel’e sahte haber tepkisi

Almanya merkezli Der Spiegel dergisinin ödüllü muhabiri Claas Relotius’un (33) bazı haberlerindeki karakterlerin düzmece olduğunu itiraf etmesinin ardından sahte haber krizi ‘uluslararası boyut’ aldı.

23.12.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Gül’ü anlatan üç kelime: Ürkek, kurnaz ve hırslı

Dört gün önce İstanbul’da bir toplantıda konuşma yaptı Abdullah Gül.

11.02.2019

Erdoğan’ı öven ilandaki muazzam çelişki!

Zeynel Abidin Erdem adlı bir işadamı, gazetelere tam sayfa ilan verdi.

9.02.2019

Rabia işareti yapsaydı yine 'Sehven' postalanır mıydı

Mogadişu’dan gelip, anında uçağa bindirilip Mısır’a postalanan Mısırlı gençle ilgili kafamda şu soru var:

9.02.2019

Büyük değişim

THY satın aldığı, teslimat bekleyen Airbus 350 ve Boeing 787 uçaklarının içini yeniden yarattı. Kabin memurlarının yeni üniformaları ile bütünlük sağlayacak şekilde kabin içinde koltuk düzenlemeleri yapıldı. Gerçek bir Business sınıfı oluşturuldu. Ekonomide oluşturulan derinlikler iki ayrı uçağı da mükemmel gösterdi.

6.02.2019

A’dan Z’ye Mesud Cemil

Müzik dünyamızda öyle adlar vardır ki onların hayatını yazdığımızda Doğu-Batı sarmalında Türkiye’deki müzik tarihinin de önemli olaylarını, kişilerini, dönemeçlerini yazmış oluruz. Onlardan biri de Mesud Cemil’dir. Hüseyin Kıyak’ın hazırladığı ‘Mızrabı, Yayı ve Kalemiyle Mesud Cemil’ kitabı bu gerekçeyle önem taşıyor.

19.01.2019

Sınavlarda artık ulaşım kartı, anahtar, toka, piercing serbest

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün ile geçtiğimiz hafta bir araya geldik. Başkan Aygün, milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

19.01.2019

Kitap mirastır

Kendine has fotoğraf dili sayesinde yakından takip ettiğim isimlerden biridir, Serkan Çolak. Şubat ayında yayınlanacak “Yolda” isimli fotoğraf kitabının hazırlıklarını sürdürürken, geçtiğimiz hafta Hindistan’daki uluslararası bir fotoğraf festivalinde ödül alması, Türk fotoğraf dünyası için mutlu bir haber oldu. 

15.01.2019

Tan Oral’ın yeni sergisi

Yılın ilk karikatür sergisini Tan Oral açtı.

10.01.2019