MENÜ

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş ile ilgili tüm haberleri, son dakika Deniz Gezmiş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Deniz Gezmiş haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.412 Deniz Gezmiş haberi bulunmuştur.

Deniz Gezmiş, 28 Şubat 1947 tarihinde Ankara'nın Ayaş ilçesinde dünyaya geldi. Türk sosyalist devrimci, öğrenci lideri ve siyasi aktivisttir. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO)'nun kurucu üyelerinden biridir.

Deniz Gezmiş'in dedeleri Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Cimil köyündendir. Babası Ilıca, Erzurum nüfusuna kayıtlı ilköğretim müfettişi Cemil Gezmiş, annesi ise Erzurum'un Tortum ilçesinden ilkokul öğretmeni Mukaddes Gezmiş'tir. Ailenin üç erkek çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Bora Gezmiş, Hukuk Fakültesinden ayrılıp bankacılıkla uğraşmıştır. Kardeşi Hamdi Gezmiş ise mali müşavirdir.

Deniz Gezmiş, ilk ve orta öğrenimini Sivas'ta, liseyi İstanbul'da Haydarpaşa Lisesinde okudu. Henüz lise öğrencisiyken sol düşünceyle tanıştı ve kendini dönemin eylemleri içinde buldu.

Devamı

Deniz Gezmiş Haberleri

Elektrikler ne zaman gelecek BEDAŞ 25 Haziran programı

Elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ 25 Haziran programı

BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş), İstanbul Avrupa Yakası’nın birçok ilçesinde elektrik kesintisi yaşanacağını duyurdu. Yapılan duyuruda elektrik kesintisinden etkilenecek mahalleler ve kesintilerin saat aralığı paylaşıldı. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? BEDAŞ 25 Haziran programı…

25.06.2019Gündem
Seyirci şikayet etti...Şarkıcı Alpay’a terör soruşturması

Seyirci şikayet etti...Şarkıcı Alpay’a terör soruşturması

Şarkıcı Alpay konser sırasında, "Sıradaki şarkım, devlet tarafından zalimce katledilen insanlara gelsin" dedi. Seyircinin ihbarı sonrası, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

4.06.2019Magazin
İdam sözünü bir daha ağzımıza almamalıyız

İdam sözünü bir daha ağzımıza almamalıyız

27 Mayıs İhtilali’nin üzerinden tam 59 yıl geçti. Sonunda Başbakan Adnan Menderes ile başlayan idamlar Türkiye’de demokrasinin de infazı oldu. Gazeteci-Yazar Altan Öymen, o günlerde yedek subaylığını yapan 28 yaşında bir gazeteciydi. 1961 Anayasası hazırlanırken Kurucu Meclis’te görev aldı. Ve Yassıada sürecini yine bir gazeteci olarak izledi. Altan Öymen ile 59 yıl önceye gittik, o günlere nasıl gelindi, ihtilal engellenebilir miydi ve Yassıada’da neler yaşandı, konuştuk.

27.05.2019Gündem
O Ses Türkiyeden neden ayrıldılar

O Ses Türkiye'den neden ayrıldılar?

İnanması güç ama onlar hayatımıza gireli tam 30 yıl olmuş. Sevilen müzik grubu Athena’yla Koç Spor Fest sırasında buluştuk. Müzikte geldikleri noktayı, ‘O Ses Türkiye’ dönemini ve Twitter’da yükselen popülaritelerini sorduk.

Googleda en çok neleri aradık

Google'da en çok neleri aradık?

Dünya devi Google, Türkiye genelinde 6-13 Mayıs tarihleri arasında yapılan yoğun aramaları paylaştı. Bakın Türkiye'de en çok ne aradık?

13.05.2019Teknoloji
‘Üç fidan’a ziyaretçi akını

‘Üç fidan’a ziyaretçi akını

68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan idam edilişlerinin 47’nci yıldönümünde Ankara Karşıyaka’daki mezarları başında anıldı.

7.05.2019Gündem
Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan mezarları başında anıldı

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan mezarları başında anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idamlarının 47. yılında Ankara'daki mezarları başında anıldı.

6.05.2019Gündem
‘Deniz’ler anıldı

‘Deniz’ler anıldı

68 gençlik hareketi önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idam edilişlerinin 47. yıldönümünde İstanbul Dolmabahçe’de denize karanfiller bırakılarak anıldı.

6.05.2019Gündem
Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Mektuplarla ‘sevgili Erdal’

Erdal Öz, kendisini sevgi ve iyilikten inşa etmiş, sağlığını sanki arkadaşlıkta bulan bir insan gibiydi. ‘Sevgili Erdal – Erdal Öz’e Mektuplar - 1. Cilt’te yazar ve şairler yazdığı mektuplarla Türkiye’deki yayıncılığın bu erdemler üzerinden dönüşümünü dile getiriyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Haftanın ilk günü İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak – Elektrikler ne zaman gelecek

Haftanın ilk günü İstanbul’da elektrik kesintisi yaşanacak – Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası’ndan elektrik kesintisi haberleri gelmeye devam ediyor. BEDAŞ ve AYEDAŞ’ın dört günlük kesinti programına göre, birçok ilçeye bakım ve onarım çalışmaları nedeniyle elektrik verilemeyecek. Peki, elektrikler ne zaman gelecek?

10.03.2019Gündem
Googleda en çok ne arıyoruz

Google'da en çok ne arıyoruz?

Google, Türkiye genelinde 25 Şubat - 4 Mart tarihleri arasında en çok nelerin arandığını açıkladı. İlk sırada "Süper Lig Puan Durumu" arama kriteri göze çarparken bakın listeye başka kimler girdi?

4.03.2019Teknoloji
Duayen gazeteci Mahmut Sabah hayatını kaybetti

Duayen gazeteci Mahmut Sabah hayatını kaybetti

Kayseri'nin duayen gazetecilerinden, birçok gazeteci yetiştiren Mahmut Sabah (81), bugün evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

20.02.2019Gündem
2018’in en iyileri Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

2018’in en iyileri! Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yaşam koşturmacası içinde bazen zor ve yorucu zamanların üstesinden dizilerle, filmlerle, kitaplarla, sergilerle, şarkılarla ve yeni açılan mekânlarla geldik. Yıl boyu, bu alanlardaki yenilikleri sizlerle paylaşmıştık. 2018’i uğurlamaya hazırlanırken sıra geldi, en iyileri seçmeye...

23.12.2018Hürriyet Pazar
1968 Ankarasından 2018 medyasına Son 50 yılın dedikodulu tarihi

1968 Ankara'sından 2018 medyasına! Son 50 yılın dedikodulu tarihi

Türkiye’nin en renkli ve sivri dilli gazetecilerinden Tuğrul Eryılmaz’la, ‘68’li ve Gazeteci’ kitabı için bir araya geldik. Medyaya ve siyasete yön veren en etkili isimlerin sırlarını öğrendik.

18.11.2018Hürriyet Pazar
İki kardeş, bir hayat  ve bir karga

İki kardeş, bir hayat ve bir karga

İsmail Güzelsoy, son romanı ‘Süslü Hatıralar Sahnesi’nde en çok, kardeşliğin kimsenin dokunamayacağı mahrem güzelliğini betimliyor.

7.11.2018Kitap Sanat
Bir konserden fazlasıydı: Hakkâri, Hakkâri olalı...

Bir konserden fazlasıydı: Hakkâri, Hakkâri olalı...

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Osmanlı Dönemi Müziği Uygulama Araştırma Merkezi OMAR’la Hakkari’de konser veren Gönül Paçacı Tunçay, izlenimlerini Hürriyet’e yazdı: İndiğimiz andan dönüşümüze dek unutamayacağımız bir sıcaklık ve ağırlama, kadirbilir bir ilgi... Dinlemeye gelen sade vatandaşların ve sahne arkasındaki görevlilerin yoğun ve yapıcı ilgisi hepimizi etkiliyor. Vazifemizi doğru yerde, doğru insanlarla yaptığımızı duyumsuyoruz...

29.10.2018Kitap Sanat
CHPden Metin Oktay Sezonu için yasa teklifi

CHP'den "Metin Oktay Sezonu" için yasa teklifi

Kendisi de Galatasaray taraftarı olan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Türk futbolunun ve Galatasaray'ın efsane isimlerinden Metin Oktay'ın adının, Türkiye Süper Ligi 2019-2020 sezonuna verilmesi için kanun teklifi sundu.

22.10.2018Futbol
Bülent Eczacıbaşı’ndan iş hayatı önerileri

Bülent Eczacıbaşı’ndan iş hayatı önerileri

Türkiye’de köklü aile geleneği düşünülünce de, iş dünyası deyince de, kültür sanattan bahsedince de akla ilk gelen isimlerden biri o. Eczacıbaşı Holding ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu, İstanbul Modern Sanat Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanı Bülent Eczacıbaşı, pek çok hayata yön verecek deneyim ve birikimlerini bir kitapta topladı. ‘Işim Gücüm Budur Benim’i fırsat bilip buluştuk. Geçmişten bugüne hayatını, dünyaya bakışını, memleketin yönünü ve gençlere önerilerini konuştuk.

22.09.2018Hürriyet Pazar
AYM gösteri-yürüyüş hakkını genişletti

AYM gösteri-yürüyüş hakkını genişletti

Anayasa Mahkemesi, 20 dakika yol kapatan beş göstericiye verilen idari para cezasını ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlali’ saydı. Mahkeme ‘katlanılabilir’ bu tür eylemlere ceza verilmemesi gerektiğine hükmetti.

24.05.2018Gündem
Adayların 4’te 1’i kadın

Adayların 4’te 1’i kadın

VATAN Partisi, aday listesinde 150 kadına yer verirken, adayların 120’si gençlerden oluştu. Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil Ankara 1. Bölge 4. sıradan, Doğu Perinçek’in eşi Hacer Şule Perinçek de İstanbul 1. Bölge 2. sıradan aday gösterildi.

21.05.2018Gündem
68 Hareketi’nde bir sanatçıyı etkileyecek her şey var: Risk, devrimcilik, başkaldırma,  yeni bir yaşam tarzı  ve estetik anlayışı...

68 Hareketi’nde bir sanatçıyı etkileyecek her şey var: Risk, devrimcilik, başkaldırma, yeni bir yaşam tarzı ve estetik anlayışı...

Sanatçı Bedri Baykam, 68’li yılların 50’nci yılını kapsamlı bir karma sergiyle gündeme taşıyor. Farklı kuşaklardan 22 sanatçının eserlerini bir araya getiren ‘1968: Yarım Asırlık Genç’ vesilesiyle buluştuğumuz Baykam: “68 kuşağı; direnci, korkusuz tepki verme geleneğini, ölümden korkmamayı, insanın kendi değerleri için mücadelesinin kaçınılmazlığını dünyaya miras bıraktı.”

Kılıçdaroğlu: Tarihe kanlı pazartesi olarak geçecek

Kılıçdaroğlu: Tarihe kanlı pazartesi olarak geçecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu İsrail'in Gazze'de yaptığı katliama sert tepki göstererek, 'Dün yaşananlar tarihe kanlı pazartesi olarak geçecektir. Bir tarafta ellerinde en gelişmiş silahlar, öbür tarafta sadece ve sadece barış gösterisi, kendi topraklarını isteyen Filistin halkı var. Ve siz o gelişmiş silahlarla insanları tarıyorsunuz, katlediyorsunuz. Bu mudur ahlak, bu mudur adalet? Sayın Trump kendi ülkesinde bilim adamlarına sorsun. Nasıl oluyor da Ortadoğu kan gölüne dönüşüyor' dedi.

15.05.2018Gündem
İdamlardan sonra memleket kan davası güdülür hale geldi

İdamlardan sonra memleket kan davası güdülür hale geldi

Gazeteci Altan Öymen’in 2000’li yıllarda çalışmaya başladığı ‘Anılı Kitaplar’ın beşinci ve son cildi ‘Umutlar ve İdamlar 1960-61’ yayımlandı. Bu kez 27 Mayıs İhtilali öncesi yaşananlara odaklanan Öymen’e göre, Adnan Menderes ve iki bakanın idam edilmesi, 1961 Anayasası ve onun getirdiği özgürlükleri gölgede bıraktı.

Yazar Sonuçları

Hoşça kal ülkesi

Bir ay ışığında baykuşlara masal anlatıyoruz sanki...         

8.07.2019

O fotoğraf değişti

Menderes idam edilmişti. Birkaç gün sonra bir polis geldi, evinin kapısına idam kararının bir örneğini astılar. İdam sehpasında Menderes’in boynuna asılan kararın bir sureti kapısında bir hafta asılı durdu. Sonra bir görevli daha geldi. Kapıyı Berin Hanım açtı. Bu kez idam ipinin parasını istiyorlardı. Sadece ipin parası istenmiyordu. Menderes’i asan celladın parası, idam ipinin parası, kefen parası, bir de yediği yemeğin parası. Darbeciler cömertlik yapıp sehpanın parasını istememişti. Menderes’in ailesi, cellat parası olarak 150 lira ödedi. Kefen parası, ip parası, yemeğin parası kuruşu kuruşuna tahsil edildi. Darbe böyleydi işte. Hem asar hem de astığı ipin parasını senden isterdi.

27.05.2019

Beni çektiler diye kameramanları işten atmışlar

ŞÖYLE bir açıklama yapmış Ekrem İmamoğlu:

25.05.2019

İçeride ‘çetecilikten’ kaç hâkim ve savcı var

CUMHURBAŞKANI Erdoğan adli yargı kura töreninde aynen şunu söyledi:

24.05.2019

Arınç ve Kahraman o köşke neden askeri üniforma ile gitti

BÜLENT Arınç’ın hatıralarını anlattığı söyleşi kitabı* gerçekten çok ilginç.

15.03.2019

CHP İzmir’i ekşitiyor

İZMİR ne kadar güzel bir şehir...

18.01.2019

Duran adam ve kırmızılı kadının verdiği asıl zarar

O sabah İstanbul Emniyet’ince yapılan açıklamadaki o cümleleri görünce içimden “Eyvah!” dedim...

20.11.2018

İDO yanlış yatırım mı?

İstanbul Deniz Otobüsleri 1 Aralık’tan itibaren iç hat seferlerini kaldıracak.

16.11.2018

Sahi mi Metin, bu son mu?

Futbol yaşantısı boyunca binlerce manşette başrol oynamış olan Metin Oktay’ın jübile maçına çıkacağı günden bir gün öncesinin manşetidir bu:

10.09.2018

O kantine gelseydim dayak yiyecektim, işte o yüzden görmedin beni

BUGÜN yazılarıma şahsi ama eğlenceli bir konuyla başlıyorum.

4.08.2018

Google’da silahlı yapay zekâ isyanı

SKANDAL dün patladı... Geçen eylül ayından beri Google’da büyük bir iç savaş yaşanıyormuş.

2.06.2018

Oğlunuz yaşça büyük bir kadına âşık olursa

VE siz bir anne olsanız, o kadına ilk sorunuz ne olur?

26.05.2018