MENÜ

Dengeli Beslenme

Dengeli Beslenme ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dengeli Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dengeli Beslenme haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.129 Dengeli Beslenme haberi bulunmuştur.

Dengeli Beslenme Haberleri

Zatürre nedir Zatürre belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir Zatürre bulaşıcı mıdır

Zatürre nedir? Zatürre belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Zatürre bulaşıcı mıdır?

Zatürre hastalığı özellikle çocuklarda ve 65 yaş üstünde tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Tıbbi ismiyle pnömoni denilen zatürre akciğerin bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli mikroplarla oluşan bir iltihaptır. Yaşlılar ve çocukların yanı sıra böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahip olanlarda sigara kullananlarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalık veya ilaç kullanımı varlığında daha sık görülür. Türk TORAKS Derneği 1'inci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu zatürre hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

20.02.2018Sağlık
İkinci dönem ‘okul sütü’yle başladı

İkinci dönem ‘okul sütü’yle başladı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, ‘Okul Sütü’ dağıtımı dolayısıyla Çankaya'daki Muazzez Karaçay İlkokulu'nda düzenlenen programa katıldı. Bakan Yılmaz, ‘Okul Sütü Programı’yla ilgili, "Bu dönem toplam 6 milyon öğrencimize yaklaşık 255 milyon paket süt dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylelikle 7 yıllık uygulama sonunda öğrencilerimize dağıtmış olduğumuz kutu süt miktarı 1 milyar 750 milyonun üzerine çıkacak" dedi.

5.02.2018Eğitim
Her 100 kadından 15inde görülüyor

Her 100 kadından 15'inde görülüyor

Adet düzensizliği, kadınlarda yüz ve vücutta tüylenme, sivilcelenme ve çocuk sahibi olamama gibi belirtiler ile kendisini gösteren polikistik over sendromu kadınlarda yaygın olarak görülüyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız polikistik over sendromunun belirtileri, polikistik over sendromunun tedavisi hakkında bilgi verdi.

9.01.2018Sağlık
İyi mayalanmış ve tam buğdaysa kilo yapmaz

İyi mayalanmış ve tam buğdaysa kilo yapmaz

Dr. Yavuz Dizdar, tam buğday unundan hazırlanan ve iyi mayalanan pizzanın kilo yapmadığını söyledi. Usulüne uygun, doğru ve taze malzemelerle yapılmış pizzanın hem sağlıklı hem de besleyici bir yiyecek olduğunu belirten İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Dizdar, şöyle dedi:

5.01.2018Dünya
Gebelikte egzersizin faydaları

Gebelikte egzersizin faydaları

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük cevapladı; Gebelikte egzersizin faydaları

Sağlık, iyi bir bağışıklık sistemi ile korunur

Sağlık, iyi bir bağışıklık sistemi ile korunur

Mevsim değişiklikleri ve özellikle ani ısı değişimleri bağışıklık sistemimizi zayıflatarak, en azından şaşırtarak, özellikle enfeksiyonlara kapı aralar. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Danacı, kış aylarında düşen bağışıklık sistemimizi nasıl destekleyebileceğimizden bahsetti.

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Saç Bakımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

Hangi besinler saçlara iyi geliyor, hangisi uzamasına yardımcı oluyor? Pantene'in Madrid'deki gelişmiş inovasyon merkezinde markanın kullandığı son teknolojiyi uzmanlar eşliğinde inceledik. İngiliz Beslenme Uzmanı Charlotte Debeugny ile saç bakımı ve sağlığı üzerine röportaj gerçekleştirdik. İşte beslenmeden bakıma uzmanından tavsiyeler...

22.12.2017Alışveriş
Meslek liseliler staj için yaşlı evinde tamirat yapacak

Meslek liseliler staj için yaşlı evinde tamirat yapacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın imzasıyla yayınlanan genelge kapsamında, meslek liselerinde öğrenim gören 1 milyon 700 bin öğrencinin, kimsesi olmayan yaşlıların evlerinde toplum hizmeti vermesi için 81 il genelinde proje başlatıldı.

22.12.2017Eğitim
KYKlı gençlere sıfır beden ve obezitenin tehlikesi anlatılacak

KYK'lı gençlere "sıfır beden" ve "obezite"nin tehlikesi anlatılacak

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), gençlerin sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeleri için başlatılacak "Kendine İyi Bak" programı kapsamında, Prof. Dr. Canan Karatay, Doç. Dr. Halit Yerebakan ve Dr. Ender Saraç gençlerle buluşacak.

10.11.2017Eğitim
Genlerinizin Size Nasıl Beslenmeniz Gerektiğini Söylüyor

Genlerinizin Size Nasıl Beslenmeniz Gerektiğini Söylüyor!

Sağlıklı bir yaşam için tek yapmanız gereken hayatı akışına değil genlerinizin rehberliğine bırakmak. DNA şifrelerinizin analizine dayanan Genetik Beslenme Profiliniz ile kişisel beslenme rutininiz, uygun diyet & spor türünüz ve obezite, kalp hastalığı, hipertansiyon vb. kronik hastalıklardan korunmak için ihtiyacınız olan tek şey, beslenme rehberiniz “QLife Fit Testi”nde!

2.11.2017Alışveriş
Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

Sağlıklı Yaşlanmanın 7 Anahtarı

Yaşam süresinin uzamasıyla beraber sağlıklı ve kaliteli yaşlanmanın önemi de arttı. İşte sağlıklı yaşlanmanın 7 anahtarı...

Et ve sütte sıfır KDV talebi

Et ve sütte sıfır KDV talebi

SÜT ve et sektörü, hükümetten “sosyal bir beslenme anlayışı” için tüm hayvansal protein ürünlerinde sıfır KDV talep etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’yı ziyaret eden Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu, bu talebin de bulunduğu sektör raporunu bakana sundu. Halen söz konusu ürünlerde KDV oranı yüzde 8 olarak uygulanıyor.

29.10.2017Ekonomi
Tüm tatlılar içinde dondurmanın yeri ayrı...

Tüm tatlılar içinde dondurmanın yeri ayrı...

Doğudan batıya, kuzeyden güneye dünyanın dört bir yanında hemen her kültürde ortak olarak tüketilen, en çok sevilen tatlıların başında dondurma geliyor.

Yazar Sonuçları

Günde kaç öğün yemeliyiz?

Önce şunu iyi bilelim: Bedenlerimiz gibi metabolizmalarımız da “fabrikasyon” imalatlar değil. Metabolizmaları birbirinden farklı düzende çalışan insanlarız. Bir başka deyişle “fabrika ayarlarımız” farklı, “kullanım bilgilerimiz” çeşitli. Bu nedenle herkes “günde üç öğün” yemek zorunda, “aksini yapanlar hasta olur” diyen de; “günde iki öğün” yemek zorundayız şeklinde fetva veren de; “en iyisi altı öğündür, bu metabolizmamızı da hızlandırır” düşüncesinde ısrar eden de “külliyen” haklı değil. Hepsinin doğru olabileceği farklı bedenler var. Kısacası başlıktaki sorunun yanıtı birden fazla. Peki, değişmeyen, sadık kalmamız gereken bazı beslenme kuralları yok mu? Tabii ki var. Detaylar için buyurun...

4.02.2018

İyi beslenenler neden daha iyi yaşarlar

İyi beslenmek her şey değilse bile çok şeydir de ondan! Beslenme sadece karın doyurmak, yalnızca “yakıt deposu doldurmak”tan daha fazlasıdır da ondan. Yaş ilerledikçe yıkılanı, kırılıp döküleni, paslanıp bozulanı düzelten “doğal ilaçlar” sadece besinlerle kazanılabilir de ondan...

25.01.2018

Çocuklar için ‘sağlıklı adımlar’ şart

‘Ağaç yaşken eğilir’ diye boşuna dememiş atalarımız. Ailede anne, baba, kardeş, dede, nineden gördüğünü, okulda öğretmeninden, müdüründen, arkadaşlarından öğrendiğini hemen kapıyor, o bilgiler de küçüğün yaşamı boyunca rehberi oluyor.

13.11.2017

Okul çocukları ‘yemekte denge’yi öğreniyor

Günümüz çocuklarının beslenme alışkanlıkları anne-babaları çileden çıkarıyor. Anne ‘brokoli yiyeceksin’ diye diretirken, çocuk patates kızartmasından başka bir şey istemiyor. Çocuklar arasında obezitenin ve dengesiz kilo alımının arttığı bu dönemde Sabri Ülker Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir projeye imza attı. Çocukların yemekte dengeyi öğrendiği projeyi ve çocuklara sağlıklı beslenme yollarını öğretmenin püf noktalarını Sabri Ülker Vakfı Genel Müdür Begüm Mutuş ile konuştuk.

3.11.2017

Okul çocukları ‘yemekte denge’yi öğreniyor

Sabri Ülker Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa, çocukların yemekte dengeyi öğrendiği bir proje başlattı. Vakfın genel müdürü Begüm Mutuş ile projenin detaylarını konuştuk.

3.11.2017

Okul çantası yük olmasın

Çocukların okula giderken yaptığı en büyük yanlışlardan biri de okul çantasına tüm ders malzemelerini doldurmak. Ağırlaşan okul çantası sadece çocuğa fiziksel zarar vermiyor, onları okuldan da soğutabiliyor. Ağır çanta taşıyan çocukların bel, sırt ve boyun ağrıları ise erken yaşlarda başlıyor. Konuyu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk ile konuştuk.

22.09.2017