MENÜ

Demir Eksikligi

Demir Eksikligi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Demir Eksikligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.199 Demir Eksikligi haberi bulunmuştur.

Demir Eksikligi Haberleri

Akdeniz anemisi nedir

Akdeniz anemisi nedir?

Akdeniz Bölgesi’nde yerleşik genetik bir problem. Yaygın olarak rastlanılan Akdeniz anemisi taşıyıcıları, hastalık genlerini çocuklarına da geçirebiliyor. Peki, Akdeniz anemisi nedir, nasıl anlaşılır?

5.10.2018Gündem
Aft neden çıkar Aft nasıl geçer

Aft neden çıkar? Aft nasıl geçer?

Aft, ağız içerisinde oluşan ve genellikle yeme içme alışkanlıklarını etkileyici düzeylere erişebilen bir rahatsızlıktır. Ağzın hemen her bölgesinde gözlemlenebilen aft, tuzlu ya da ekşi gıda maddelerinin tüketimi halinde acı verici etki göstermektedir. Peki, aft neden çıkar ve nasıl geçer? İşte, hemen her yaştan kişilerin karşılaşabileceği bu sorun hakkında bazı bilgiler

2.10.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Tanısı için neler yapılmalı

Huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusunun yanıtı yüz binlerce vatandaş tarafından araştırılan ve merak edilen hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Bacaklarda sıklıkla ‘uyuşma’ ya da ‘karıncalanma’ şeklinde tarif edilen rahatsız edici hisler ortaya çıkaran bu hastalığın neden olduğu sorgulanıyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Tanısı için neler yapılmalı?

9.09.2018 Sağlık
Rapunzel sendromu nedir Rapunzel sendromunun tedavi yöntemleri neler

Rapunzel sendromu nedir? Rapunzel sendromunun tedavi yöntemleri neler?

Rapunzel sendromu nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Halk arasında Rapunzel sendromu insanlarda saç yeme hastalığı (trikofaji) nedeniyle görülen bir tür bağırsak rahatsızlık olarak biliniyor. Peki, Rapunzel sendromunun tedavi yöntemleri neler?

5.09.2018Sağlık
Demir eksikliği nasıl giderilir İşte içerisinde demir bulunan besinler

Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte içerisinde demir bulunan besinler

Demir eksikliği nasıl giderilir sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Vücuda oldukça faydası bulunan demirin hangi besinlerde bulunduğu merak ediliyor. Peki, demir eksikliği nasıl giderilir? İşte içerisinde demir bulunan besinler.

3.09.2018Sağlık
Huzursuz bacak sendromu nedir Neden olur

Huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

Huzursuz bacak sendromu nedir sorusu birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Kadınlarda, erkeklere kıyasla daha fazla görülen huzursuz bacak sendromunun neden olduğu merak ediliyor. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir? Neden olur?

2.09.2018Sağlık
Gluten nedir

Gluten nedir?

Gluten, son zamanlarda bazı hastalık grupları için özel hassasiyet gerektirmesi sebebiyle dikkat çekmiş ve merak edilmeye başlanmıştır. İçerdiği proteinler sebebiyle alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilen Gluten, ekmek haricinde bazı ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Peki, dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken Gluten nedir?, hangi ürünlerin içerisinde bulunur? ve kimler dikkat etmelidir? İşte, detaylı bilgiler…

23.07.2018Gündem
Ferritin nedir Ferritin eksikliği neden olur

Ferritin nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

Vücudumuzda önemli bir etkisi bulunan ferritinin ne olduğu vatandaşlar tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Beslenme bozuklukları, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar sistemdeki ferritin eksikliğine sebep olan durumlar arasında yer alıyor. Peki, ferritin nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

16.07.2018Sağlık
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır, yani ailevi kalıtım söz konusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi ilk seferde de aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Peki, çölyak hastalığı tam olarak nedir, belirtileri neler?

16.07.2018Gündem
Huzursuz Bacak Sendromu nedir

Huzursuz Bacak Sendromu nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur. Her iki bacakta huzursuzluk hissi veya karıncalanma, sızlama, ağrı, çekilme, itilme gibi hoş olmayan duyumlar ve bunlara eşlik eden dayanılmaz bir şekilde bacakları hareket ettirme isteğinin olduğu nörolojik bir hastalıktır. Peki Huzursuz Bacak Sendromu'nun detayları nedir?

12.07.2018Gündem
Demir eksikliği nasıl giderilir İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren besinler

Demir eksikliği nasıl giderilir sorusu gün içinde aşırı yorgunluk çeken vatandaşlar tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Peki, Demir eksikliği nasıl giderilir? İşte demir eksikliğini gideren besinler.

10.07.2018Sağlık
Ferritin eksikliği nedir Ferritin eksikliği neden olur

Ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

Ferritin nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Demir eksikliği ile bağlantısı olan ferritinin ne olduğu ve ferritin eksikliğinin neler yol açtığı merak ediliyor. Peki, ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

4.07.2018Gündem
Rapunzel sendromu nedir İşte tedavi yöntemleri

Rapunzel sendromu nedir? İşte tedavi yöntemleri

Rapunzel sendromu nedir sorusu binlerce kişi tarafından araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Toprak yeme hastalığına benzerliğiyle bilinen Rapunzel sendromu daha çok saç yutmakla alakalı bir hastalık. Peki, Rapunzel sendromu nedir? İşte tedavi yöntemleri.

3.07.2018Sağlık
Demir eksikliği nasıl anlaşılır Demir eksikliğini gidermenin yolları

Demir eksikliği nasıl anlaşılır? Demir eksikliğini gidermenin yolları

Demir eksikliği anemisi, en yaygın anemi tipidir ve vücudunuzda pek çok olumsuz sonuç doğurur. Demir eksikliği anemisi belirtileri ilk başta hafif olabilir ve hatta onları fark etmeyebilirsiniz. Amerikan Hematoloji Derneği'ne (ASH) göre, çoğu insan rutin kan testi yapana kadar hafif anemileri olduğunu bilmiyor. Peki demir eksikliği nasıl giderilir?

30.05.2018Sağlık
MCH nedir MCH düşüklüğü neden olur

MCH nedir? MCH düşüklüğü neden olur?

MCH düşüklüğü ve yüksekliği son günlerde merak edilmeye başlandı. Kan ile ilgili bir durum olan MCH eksikliği ya da düşüklüğünün neden olduğunu ve nasıl düzeleceğini merak eden vatandaşlar, bir yandan da MCH ne demek? sorusuna yanıt arıyor. Peki, MCH nedir? MCH yüksekliği ve düşüklüğü neden olur?

23.05.2018Sağlık
Demir eksikliği nasıl giderilir Neler yenmeli

Demir eksikliği nasıl giderilir? Neler yenmeli?

Demir eksikliği bulunan birçok vatandaş, bu eksikliğin nasıl giderileceğini araştırıyor. Demir eksikliği bulunan vatandaşlar birçok yararlı besinle beraber, vücutlarına yeteri kadar demir ihtiyacını katabilirler. Peki, Demir eksikliği nasıl giderilir? Neler yenmeli?

21.05.2018Gündem
Ferritin eksikliği nedir Ferritin eksikliği neden olur

Ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliği neden olur?

Eksikliği ya da yüksekliği bedensel bazı problemlerin işareti olan ferritinin ne olduğu son günlerde merak konusu oldu. Ferritin eksikliğinin ne olduğunu ve ferritin eksikliğinin nasıl giderildiğini merak eden vatandaşlar, ferritinin ne olduğuna dair bilgi edinmek için araştırma yapıyor. Peki, ferritin eksikliği nedir? Ferritin eksikliği nasıl giderilir?

11.05.2018Sağlık
Demir eksikliğine dikkat

Demir eksikliğine dikkat!

Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, çocuklardaki demir eksikliğinin büyüme ve zeka gelişimine olumsuz etkilerde bulunabileceğine dair uyarılarda bulundu.

1.02.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Tatlı krizlerini önlemenin 10 yolu

Tatlı krizleri kilo yönetimini güçleştirir. Sadece bununla kalsa neyse...

28.09.2018

Demir hapları şişmanlatır mı?

Demir hapları ne şişmanlatır, ne de zayıflatır. Bilinenin aksine iştah açmaz, kilo yapmaz. İşte detaylar...

27.09.2018

Süt mü yoğurt mu?

Kalsiyum her yaşın olmazsa olmazı. Ama süt bana göre bir yetişkin besini olmaktan daha çok bir çocuk besini. Yetişkinler sütü yoğurt, kefir, ayran ya da peynir olarak tüketmeli.

18.09.2018

Süt Proteini Alerjisi nedir? Teşhis nasıl koyulur?

Oğlum Ata’ya da doğduğunda 44 günlükken bu teşhis koyulunca çokça araştırma yapıp, emzirme sürecinde olduğum için de süt proteini diyetine girdim.

17.09.2018

Saç dökülmesinin nedeni demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği tüm nedenler arasında en sık gördüğümüz, en yaygın saç dökülme sebebi. Saçınız dökülüyorsa gidip mutlaka bir demir ölçümü yaptırın.

4.09.2018

Akciğer kanserinde erken teşhis

Doç. Dr. Levent Pelit önderliğinde yürütülen çalışmalarda, ‘sadece hastanın nefesinden akciğer kanseri tespiti yapılabilen biyomedikal cihaz’ geliştirildi.Akciğer kanseri, ölüm sebepleri arasında ilk sırada.

11.06.2018

İnanç ve oruç neden bir iç doktordur

Yaklaşık 15 yıldır sizlere bazı sağlık önerilerinde bulunuyor, “yapın” veya “yapmayın” şeklinde tavsiyeler veriyorum. Bu tavsiyelerden biri var ki hiç değişmiyor. O da şu: Bana “Oruç tutabilir miyim hocam?” diye soranlara, eğer önemli bir sağlık sorunu yoksa “evet” diyorum.

15.05.2018

Doğru besin zekâyı geliştirir

Beslenme alışkanlıklarımız hızla değişiyor. Her gün yeni bir yiyecek popüler oluyor, sonra modası geçiveriyor. Bebek ve çocuk beslenmesiyle yetişkin beslenmesi arasında farklar oluşuyor. Peki, bebekleri doğru beslemenin yolları nedir? Sağlıklı çocuk yetiştirmek için neler yapılmalı? Dr. Şirin Seçkin ile adım adım beslenme önerileri verdiği yeni kitabı ‘0-2 Yaş Doğru Beslenme’yi konuştuk.

4.05.2018

Demir eksikligi neden cok muhim?

Demir eksikliği yaygın ve mühim bir sağlık sorunu. Sadece kansızlık yapmıyor. Yalnızca saçınızı, tırnağınızı, cildinizi güçsüz bırakmıyor. Belleğinizi de bozabiliyor. Çocuklarda da bedensel gelişmeyi yavaşlatıp zekayı olumsuz yönde etkiliyor.

27.04.2018

Kalbinize sahip çıkın!

Kalbiniz müthiş bir organ. O yumruk büyüklüğünde bir kas yumağı ama her gün 96 km’lik kan damarları yoluyla 7 bin 500 litre kanı bıkıp usanmadan bedeninize pompalıyor.

13.04.2018

Yaşlanıyor muyum?

Orta yaş virajına genelde 50’li yaşları takiben giriliyor.

4.04.2018

5 mühim yorgunluk nedeni

Yorgunluk büyük dert. Hele bir de sizi daha sabah gözünüzü açar açmaz sarmalamışsa çok büyük bir problem. Farklı sebepleri var. Ben sık görülen en yaygın 5 nedeni özetlemeye çalıştım, buyurun...

2.04.2018

Sabah baş ağrılarının 10 nedeni

Baş ağrısının her türlüsü tatsızdır, tedirgin edicidir. Dahası keyif kaçırıcıdır. Ama en berbatı hemen her sabaha baş ağrılarıyla başlamaktır. Sabah baş ağrıları deyip geçmeyin, emin olun ki çoğunun arkasında bir sağlık sorunu vardır. Neler mi? Merak ediyorsanız buyurun ilk 10 nedene...

28.03.2018

Neden kansızım?

Kansızlık yaygın bir sorun. Özellikle 15-45 yaş aralığındaki kadınların mühim, can sıkıcı ve tekrarlayan problemlerinden biri.

23.03.2018

Saç dökülmesiyle savaşan 10 besin

Eğer son dönemlerde saçlarınızın inceldiğini veya eskisi kadar gür ve çekici görünmediğini fark ettiyseniz bunun nedeni belki de beslenme şekliniz... Doğru şampuan, maske veya saç kesimi hayallerinizdeki saç için yardımcı ama saç kalitenizde yedikleriniz de çok büyük rol oynuyor. Saçlarınıza gereken itinayı göstermek için protein ve sağlıklı yağ zengini yiyecekler tüketmeniz gerek. Hangileri mi?

27.01.2018

Çocuğunuzu demirden mahrum bırakmayın

Çocuklar yeterli miktarda demir kazanamadıklarında pek çok sistem olumsuz yönde etkileniyor.

19.01.2018