MENÜ

Danıştay

Danıştay ile ilgili tüm haberleri, son dakika Danıştay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Danıştay haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 18.254 Danıştay haberi bulunmuştur.

Danıştay Haberleri

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Adli Yıl Açılış Töreninde önemli mesajlar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Adli Yıl Açılış Töreni'nde önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan demokrasiyi güçlendirmek, vatandaşların adalet beklentisine en yüksek cevabı vermek, uluslararası alanda Türkiye'nin hukuk devleti niteliğini güçlendirmek amacıyla yeni reform hazırlıkları içinde olduklarını belirtti.

2.09.2019Gündem
TBB Başkanı Feyzioğlundan Adli Yıl Açılış Töreninde meslek sınavı çağrısı

TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan Adli Yıl Açılış Töreni'nde meslek sınavı çağrısı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye'nin normalleşme sürecinde Hakimler ve Savcılar Kurulunun yapısının kuvvetler ayrılığını tam olarak sağlayacak şekilde Meclisimizde uzlaşma ile yeniden düzenlenmesini öneriyoruz." dedi.

2.09.2019Gündem
Adli yıl töreni  üçüncü kez Beştepe’de

Adli yıl töreni üçüncü kez Beştepe’de

ADLİ tatil bugün sona erdi ve yarın 2019-2020 yeni adli yılı Cumhurbaşkanlığı’nda üçüncü kez düzenlenecek törenle başlayacak.

1.09.2019Gündem
Yeni adli yıl başlıyor

Yeni adli yıl başlıyor

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil sona ererken, yargılamalara pazartesi günü itibarıyla devam edilecek.

31.08.2019Gündem
‘Zabıta Mehmet’i yıprattınız’

‘Zabıta Mehmet’i yıprattınız’

Zabıta memuru Mehmet Yürekli, istemediği halde farklı kadrolara atandığını ve haksız yere çok sayıda disiplin cezasıyla karşı karşıya kaldığını iddia ederek Mamak Belediyesi’ne dava açtı. Ankara 8. İdare Mahkemesi emsal nitelikte bir karar vererek Yürekli’nin yıprandığına ve mobbing uygulandığına, kendisine tazminat ödenmesi gerektiğine hükmetti.

22.08.2019Gündem
Bodrumda lüks villaların yer aldığı dev projeye tepki

Bodrum'da lüks villaların yer aldığı dev projeye tepki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Bodrum'daki koylarda incelemelerde bulunduktan sonra, tartışılan The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 1611 konut ve 4 otel inşaatının durdurulduğunu açıkladı. İnşaat hafriyatıyla denizde 31 dönümlük dolgu alanıyla oluşturulan 365 villa ve bir otelin yer alacağı 'The Bo Viera' projesini tepki gösteren Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek, "Kıyı dolgusu kaçaktır. Çevre suçu işliyorlar. Görüntü her şeyi gösteriyor" dedi.

21.08.2019Gündem
Adli tatil ne zaman bitiyor

Adli tatil ne zaman bitiyor?

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil 20 Temmuz'da başladı. Adli tatilin ne zaman biteceği ise adliyelerde hukuki işlemleri olan pek çok vatandaş tarafından merakla araştırılıyor. Peki, adli tatil ne zaman bitiyor?

21.08.2019Gündem
Adli tatil dönemi ne zaman bitecek

Adli tatil dönemi ne zaman bitecek?

Hakim, savcı ve adliye çalışanlarının izinli olduğu dönem için adlandırılan adli tatilin biteceği tarih, yargı mercilerinde işlemleri olan vatandaşların gündeminde yer alıyor. Dava süreçlerine adli tatil dönemi dolasıyla ara verilen binlerce kişi internet üzerinden konuyla ilgili detayları araştırıyor. Peki, adli tatil dönemi ne zaman bitecek? Adli tatil kaç gün sürer? İşte, o konuya dair merak edilen bilgiler.

20.08.2019Gündem
Kızı itirafçı oldu, her şeyi anlattı: Babam FETÖ’nün beyin takımındaydı

Kızı itirafçı oldu, her şeyi anlattı: Babam FETÖ’nün beyin takımındaydı

FETÖ’ye ait Samanyolu TV’nin Genel Müdür Yardımcısı Faruk İlk’in doktor kızı Selma Eryılmaz itirafçı oldu: Babam FETÖ elebaşının eski arkadaşı. Örgütün beyin takımındaydı...

15.08.2019Gündem
Türkiye’de  2.6 milyon kişi tarikatlarla  ilişki içinde

Türkiye’de 2.6 milyon kişi tarikatlarla ilişki içinde

Bir önceki kitabı ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’nde tarikat yurtlarında ölüm, yaralanma ve istismar olaylarını yazan gazeteci İsmail Saymaz, bu kez dini grupların sosyal hayatta yarattığı tahribatı ele aldı. ‘Şehvetiye Tarikatı’nda, bir sözde evliya, bir üfürükçü ve dört merdivenaltı ‘şeyh’in müritlerini nasıl kandırdığını anlatan Saymaz’la “Her biri kendi ekonomisine sahip oldu” dediği bu yapıları konuştuk.

11.08.2019Hürriyet Pazar
Adli tatil ne zaman başlıyor ve bitiyor 2019-2020 adli tatil tarihleri

Adli tatil ne zaman başlıyor ve bitiyor? 2019-2020 adli tatil tarihleri

Adli tatilin başlangıç ve bitiş tarihlerine göre hukuki işlemlerinin takiplerini gerçekleştirecek olan vatandaşlar, internet üzerinden konuyla ilgili detayları sorgulamaya başladı. Peki, 2019-2020 yılı içerisinde adli tatil ne zaman başlıyor ve ne zaman bitiyor? İşte, birçok vatandaşın merak ettiği o konu hakkında bazı bilgiler

7.08.2019Gündem
FETÖnün YARSAV planı

FETÖ'nün 'YARSAV' planı

Kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği'ne (YARSAV) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in talimatıyla örgüt mensubu hakim ve savcıların üye olmalarının sağlandığı, özellikle 2015'ten sonra Türkiye ile ilgili uluslararası kuruluşlar nezdinde olumsuz algı oluşturulması için derneğin kullanıldığı tespit edildi.

2.08.2019Gündem
Adli tatil hangi tarihler arasında yapılıyor

Adli tatil hangi tarihler arasında yapılıyor?

Adli tatil tarihleri, dava süreçleri devam eden binlerce kişinin araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Adli tatil tarih bilgilerine göre dava süreçlerini daha yakından takip edecek olan vatandaşlar, resmi mercilerin bu hususta yaptığı açıklamaları internet üzerinden sorguluyor. Peki, adli tatil hangi tarihler arasında gerçekleşiyor? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

1.08.2019Gündem
Burka yasağına 53. madde tepkisi

Burka yasağına 53. madde tepkisi

Hollanda’da Müslümanlar, bugün yürürlüğe girecek burka yasağına uymayanlara Hollanda Ceza Kanunu’nun 53. maddesi uyarınca sivil halkın yasağa uymayanlara fiziki müdahalede bulunabileceğini yazan Algemeen Dagblad gazetesine tepki gösterdi.

1.08.2019Avrupa
Anayasa Mahkemesi’nden tartışılan karar

Anayasa Mahkemesi’nden tartışılan karar

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle, ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılan 10 akademisyenin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Oylama 8’e 8 çıkınca AYM Başkanı’nın oyu belirleyici oldu.

27.07.2019Gündem
AYM Başkanı Arslan: 190 binini karara bağladık

AYM Başkanı Arslan: 190 binini karara bağladık

AYM Başkanı Zühtü Arslan, "Bireysel başvuru hakkının tanındığı 23 Eylül 2012'den bugüne kadar 236 bin civarındaki başvurudan 190 binini karara bağladık." dedi.

25.07.2019Gündem
Adli tatil ne zaman bitecek

Adli tatil ne zaman bitecek?

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatilin 2019 etabı, 20 Temmuz Cuma günü başladı. Adliye işlemleri olan vatandaşlar şimdi, 'Adli tatil ne zaman bitecek?' ve 'Adli tatil hangi ay bitecek? gibi sorularına internette yanıt arıyor. İşte, konuya ilişkin tüm detaylar...

22.07.2019Gündem
Adli tatil bugün başladı

Adli tatil bugün başladı

Yargıda toplu izin kullanımı anlamına gelen adli tatil bugün başladı.

20.07.2019Gündem
Hollanda’da peçeli kadınlara para cezasını Türk ve Fas kökenli politikacılar ödeyecek

Hollanda’da peçeli kadınlara para cezasını Türk ve Fas kökenli politikacılar ödeyecek

Hollanda’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek olan burka ve peçe yasağı nedeniyle suçlu bulunan kadınlara verilecek para cezasını, Türkiye ve Fas kökenli politikacıların kurduğu Nida Partisi ödeyecek.

20.07.2019Avrupa
Adli tatil ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek

Adli tatil ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek?

Mahkemede işlemleri olan vatandaşlar, yaz aylarının gelmesiyle beraber 2019 adli tatil günlerini merak ederek araştırmaya başladı. Hakim, savcı ve adliye çalışanları, ülkemizde her yıl adli tatil sürecine girerek belli bir dönem izin yapıyor. Adli tatil süresince, Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtay’da nöbetçi heyetler görev yapıyor. Peki, adli tatil ne zaman başlayacak, ne zaman bitecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler.

16.07.2019Gündem
TBMMnin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

TBMM'nin tarihi 15 Temmuz mücadelesi

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi, dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında açılan Genel Kurul'da, farklı partilerden milletvekilleri FETÖ'nün bombardımanı altında tek ses oldu.

14.07.2019Gündem
3 yılın bilançosu... 29 bin 382 kamu görevlisine FETÖ davası

3 yılın bilançosu... 29 bin 382 kamu görevlisine FETÖ davası

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından bugüne kadar Türkiye genelinde kamu görevlisi ve sivil, toplam 223 bin 357 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. Bunlardan 29 bin 382 kamu görevlisi toplam 68 bin 606 kişi hakkında dava açıldı.

13.07.2019Gündem
Ankesörden bugüne kadar 13 bin 357 kişiye gözaltı

Ankesörden bugüne kadar 13 bin 357 kişiye gözaltı

FETÖ'nün "ankesörlü telefon ve ardışık arama" yönteminin deşifre edilmesinin ardından mahrem imamlarla irtibatı tespit edilen 14 bin 391 kripto örgüt mensubundan 13 bin 357'si gözaltına alındı.

12.07.2019Gündem
Mahkeme bitti gölet elde kaldı

Mahkeme bitti gölet elde kaldı

‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak nitelendirilen ve eşsiz güzelliğiyle dikkat çeken Salda Gölü’nü besleyen su kaynakları üzerine DSİ’nin yaptığı Kayadibi Göleti inşasına ilişkin Danıştay’ın bozma kararının ardından yerel mahkeme durdurma kararı verdi. Ancak karar çıkana kadar gölet tamamlandı. Karar üzerine gölette su tutulmayacak ama göletin ne olacağı da merak konusu. DSİ “Göleti yıkmayız. Gerekirse tortu tutucu, taşkın öteleme tesisi olarak kullanırız” açıklaması yaptı.

11.07.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi Muzaffer Özdemire 11yıl 8 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Muzaffer Özdemir'e 11yıl 8 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Muzaffer Özdemir, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 11 yıl 8 ay 7 gün hapis cezasına çarptırıldı.

9.07.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi Ali Şahine 6 yıl 10 ay 15 gün hapis

Eski Yargıtay üyesi Ali Şahin'e 6 yıl 10 ay 15 gün hapis

Eski Yargıtay üyesi Ali Şahin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

8.07.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacana FETÖden 10 yıl 6 ay hapis cezası

Eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan'a FETÖ'den 10 yıl 6 ay hapis cezası

Eski Yargıtay üyesi Hüseyin Güngör Babacan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

8.07.2019Gündem
Mısırda yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilecek

Mısır'da yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilecek

Mısır Meclisi, hükümet tarafından sunulan ve ülkede yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısını prensipte onayladı.

8.07.2019Dünya
AİHM törenine yüksek yargı çıkarması

AİHM törenine yüksek yargı çıkarması

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türk yargıcı olarak seçilen Saadet Yüksel (36) önceki gün yemin ederek göreve başladı. Türk yargısının en üst kademesi de Strasbourg’daki törene tam kadro olarak katıldı.

5.07.2019Dünya
Eski Yargıtay üyesi Ahmet Taşkına 7 yıl 6 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Ahmet Taşkın'a 7 yıl 6 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Ahmet Taşkın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

4.07.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi İsmail İnceoğluna 7 yıl 6 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi İsmail İnceoğlu'na 7 yıl 6 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi İsmail İnceoğlu, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

3.07.2019Gündem
Eski Yargıtay Üyesi Mehmet Arıya FETÖden 13 yıl 9 ay hapis

Eski Yargıtay Üyesi Mehmet Arı'ya FETÖ'den 13 yıl 9 ay hapis

Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nda başmüfettiş iken dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i "Ergenekon soruşturması kapsamında" dinlettiği belirtilen eski Yargıtay Üyesi Mehmet Arı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

2.07.2019Gündem
Ergenekon’dan çıktılar

Ergenekon’dan çıktılar

Bir ihbarla 2007 yılında başlayan, aradan geçen yıllarda yüzlerce insanın mağdur olduğu Ergenekon davası, dün verilen 235 beraat kararıyla resmen sona erdi. Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden görülen Ergenekon davası ikinci kez karara bağlandı. İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, tüm sanıkların ‘Ergenekon adı altında örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, örgüte yardım etmek’ suçlarından delil yetersizliğinden beraatına karar verdi. Savcı da mütalaasında örgütün varlığının ‘saptanamadığını’ söylemişti.

2.07.2019Gündem
Danıştay sözleşmeli personel alımı başvuruları devam ediyor Son gün ne zaman

Danıştay sözleşmeli personel alımı başvuruları devam ediyor! Son gün ne zaman?

Danıştay Başkanlığında çeşitli birimlerde görev yapacak 28 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Söz konusu alımlarda, 2018 KPSS (B) Grubu puanı şartı aranacak. Peki, Danıştay sözleşmeli personel alımı başvuruları ne zaman bitecek? Başvuru şartları neler?

29.06.2019Gündem
Tesettür mayo ile yüzdüler diye aşırı sıcaklara rağmen havuzlar kapatıldı

Tesettür mayo ile yüzdüler diye aşırı sıcaklara rağmen havuzlar kapatıldı

Fransa’nın güneyindeki Grenoble kentinde, Müslüman kadınların belediyenin havuzuna tesettür mayo ile girmesi gerekçe gösterilerek aşırı sıcaklara rağmen iki havuz kapatıldı.

28.06.2019Avrupa
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Kılıça 7 yıl 6 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Mustafa Kılıç'a 7 yıl 6 ay hapis

Yargıtay 9. Ceza Dairesince, meslekten ihraç edilen eski Yargıtay üyesi Mustafa Kılıç'a FETÖ üyeliği suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

27.06.2019Gündem
Son dakika... Kapatılan YARSAVın yöneticisine FETÖden 10 yıl hapis

Son dakika... Kapatılan YARSAV'ın yöneticisine FETÖ'den 10 yıl hapis

Yargıtay 9. Ceza Dairesince, kapatılan YARSAV'ın Başkan Yardımcısı ve eski Danıştay üyesi Oktay Aydın'a FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis cezası verildi.

27.06.2019Gündem
Eski Yargıtay üyesi Mustafa Yılmazele 6 yıl 3 ay hapis

Eski Yargıtay üyesi Mustafa Yılmazel'e 6 yıl 3 ay hapis

Meslekten ihraç edilen eski Yargıtay Üyesi Mustafa Yılmazel, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

27.06.2019Gündem
Eski HSYK üyesi Mahmut Şene FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

Eski HSYK üyesi Mahmut Şen'e FETÖ üyeliğinden 10 yıl hapis

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edilen ve tutuklu yargılanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Mahmut Şen, "FETÖ üyeliğinden" 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

26.06.2019Gündem
Danıştay personel alımı başvuruları başladı Başvuru şartları neler

Danıştay personel alımı başvuruları başladı! Başvuru şartları neler?

Danıştay Başkanlığında çeşitli birimlerde görev yapacak 28 sözleşmeli personel alımı yapılacak. Söz konusu alımlar için başvuru süreci dün başladı ve 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 17.00'de sona erecek. Söz konusu kurumda çalışmak isteyen vatandaşlar, Danıştay personel alımının detaylarını sorguluyor. Peki, Danıştay personel alımı başvuru şartları neler?

26.06.2019Gündem
Eski Danıştay üyesinin cezası belli oldu

Eski Danıştay üyesinin cezası belli oldu

Eski Danıştay üyesi İhsan Uluca'ya, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

24.06.2019Gündem
Danıştay 28 sözleşmeli personel alacak Başvuru şartları neler

Danıştay 28 sözleşmeli personel alacak! Başvuru şartları neler?

Danıştaş Başkanlığı'nda görevlendirilmek üzere, 28 sözleşmeli personel istihdamı yapılacak. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Danıştay Başkanlığında görev yapmak üzere 2018 KPSS (B) Grubu puanı ile kurum tarafından gerçekleştirilecek uygulama ve sözlü sınavı sonucuna göre sözleşmeli personel pozisyonunda 19 hizmetli, 2 sağlık teknisyen yardımcısı 3 aşçı, 2 garson ve 2 bulaşıkçı alınacak. Peki, Danıştay 28 sözleşmeli personel alımı başvuru şartları neler?

20.06.2019Gündem
Danıştay 28 sözleşmeli personel alacak

Danıştay 28 sözleşmeli personel alacak

Danıştay Başkanlığında çeşitli birimlerde görev yapacak 28 sözleşmeli personel alımı yapılacak.

20.06.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Adli yıl açıldı! Salon devlete ait

ADLİ yılın açılışı resmen yapıldı. Hayırlı uğurlu olsun.

3.09.2019

Badem cevize rakip - Adıyaman notları (2)

İşkadını Hayriye Ersoy, Adıyaman’a çok şeyler katıyor. Aile fertleri İstanbul’da yaşıyor ama kendisi çok sevdiği kenti terk etmiyor.

1.08.2019

Vatandaş sahile el koymuş halk denize giremiyor

Fazıl Say geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabı aracılığıyla Ege sahillerini gümbür gümbür kemiren ses kirliliğine karşı mini bir manifesto yayınladı.

9.07.2019

Limited şirket ortaklığı neden cazip değil?

Zaten dezavantajları vardı limited şirket patronu olmanın... En önemli dezavantaj da vergi konusunda. Limited şirket ortağı, paylarını satıp kazanç elde ettiğinde vergi ödemek zorunda. Anonim şirket (AŞ) patronu ise hisse senetini iki yıl elinde tutup sattığında, kazancı ne kadar milyon, ne kadar milyar olsa da vergi ödemiyor.

3.07.2019

İhracatçının ‘belgesiz gider’ avantajı

Öncelikle; ihracatçılar için Banka Sigorta Muamele Vergisi’ni (BSMV) sıfırlayan yeni düzenlemeden bahsedelim... 18 Haziran 2019 tarihinden itibaren döviz alımlarında BSMV ödenmeyecek.

26.06.2019