MENÜ

Daniel Boulud

Daniel Boulud ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Daniel Boulud haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 35 Daniel Boulud haberi bulunmuştur.

Daniel Boulud Haberleri

Yemekleriniz ünlü şeflerin elinden çıkmış gibi olsun

Yemekleriniz ünlü şeflerin elinden çıkmış gibi olsun

Dünyaca ünlü Fransız şef Daniel Boulud'un sizin için birkaç tavsiyesi var...

‘Sefiller’ tostu üzerine ‘Aşk’ tatlısı

‘Sefiller’ tostu üzerine ‘Aşk’ tatlısı

Oscar ödüllerinin verileceği törene dört gün kala, davetler de tüm hızıyla sürüyor. Fransız Şef Daniel Boulud, 24 Şubat akşamı 85’incisi düzenlenecek Akademi Ödül töreni öncesi New York’ta yapılacak gala için bir yemek menüsü hazırladı.

21.02.2013Seyahat
New York’ta 10 gün, 10 lezzet adresi

New York’ta 10 gün, 10 lezzet adresi

Dünyanın en büyük mutfağı, yeniliklerin merkezi New York lezzet avcılarının da gözdesi. Kimileri pizzanın en lezizinin, füzyon mutfağı ve Fransız restoranlarının en iddialılarının New York’ta olduğunu söylüyor. “Cibalikapı Balıkçısı’ndan” adlı kitabı iki ay önce yayımlanan okurumuz Behzat Şahin, New York’ta 10 günlük lezzet keşfine çıktı. En beğendiği 10 restoranı yazdı.

27.05.2012Seyahat
Çırağan’ın ‘Altın Kek’i dünyada ‘abartılı yemekler’ arasına girdi

Çırağan’ın ‘Altın Kek’i dünyada ‘abartılı yemekler’ arasına girdi

Forbes dergisinin hazırladığı “Dünya’nın en abartılı yemekleri” listesinde Çırağan Sarayı Kempinski Oteli’nde sipariş üzerine yapılan ve üzerine 24 ayar altın serpilen ‘Sultan’ın Altın Keki’ üçüncü sırada yer aldı.

9.12.2009Ekonomi
Hamburger deyince New York

Hamburger deyince New York

New York’a son gidişimde, yıldızı yeniden parlayan hamburgerin peşine düştüm. En leziz hamburgeri yapanları bulabilmek için bazen saatlerce yürüdüm. Keşiflerim sonunda, hamburgere “fast food” yakıştırması yapanların yanıldıklarını gördüm. Ardında yüzyıllık bir tarih, hazırlanmasında onca zahmet, malzemelerinde böylesine kalite olan bir yiyeceğe haksızlık yapıldığına karar verdim.

11.10.2009Kelebek
Chefs push Obama to improve food policies

Chefs push Obama to improve food policies

WASHINGTON - While former President George Bush didn't often talk about what he ate, Obama enjoys exploring different foods. The country's top chefs say Obama's flair for good food will encourage people to expand their horizons when it comes to what they eat

1.02.2009Gündem
Nuvel Türk Kuzini akımı başlamalı

Nuvel Türk Kuzini akımı başlamalı

Ben nerede yemek yemek isterim? Öyle çok yerde ki. Ama ve özellikle de yanımda yemekten anlayan yabancı bir misafirim varsa, kesinlikle bir ‘Geleneksel Türk Mutfağı’ lokantasında değil. Oysa, örneğin, Jean Georges Vongerichten’in Thai-füzyonu restoranlarından birisinde yepyeni bir tarza ulaştırılmış Tayland yemeğini büyük bir keyifle yiyebilirim.

7.08.2004Kelebek
Denizlerin en büyüğüyle 12 gün gezi 93 bin dolar

Denizlerin en büyüğüyle 12 gün gezi 93 bin dolar

Dünyanın şimdiye kadar yapılmış en büyük transatlantiği Queen Mary 2 ile 12 günlük bir gezide, iki kişilik oda fiyatları 8 bin 500 dolardan başlıyor. Konaklanan odanın özelliğine göre bu fiyat 93 bin 500 dolara kadar çıkıyor.

17.04.2004Ekonomi

Yazar Sonuçları

Baharatların aşkla dansı

Pop-up yemekleri her zaman heyecan verici buluyorum.

11.08.2017

Doğudan’ın uçan şefleri, Michelin yıldızına karşı

Gelirlerinin önemli bir kısmını business koltuklardan sağlayan havayolu şirketleri, şimdi de bu kabinlerde yemek ve şefleriyle fark yaratmanın peşinde. Türk Hava Yolları “uçan şefler” ile öne çıkarken, rakipleri “Michelin” yıldızlı şeflerle işbirliği yapıyor.

25.06.2016

Kanser mi, Fistula mı daha korkunç ?

Toplum sağlığını tehdit eden bazı hastalıklar vardır, tıp literatüründe adı geçmez.

6.12.2012

Ne Fransız ne İtalyan en sevdiğim mutfak Ege ve İzmir

Canım babamla tüm babaların‘Babalar Günü’ kutlu olsun

19.06.2010

Mahalle lokantasındaki zenginler ve röntgenciler

Tutması için hiçbir sebep yok aslında. Makarnasını New York’taki herhangi bir İtalyan’da yersiniz. Şarapları bulunmaz değil. Dekorasyon eskimiş.

17.04.2010

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Daha sade dille söylersek bu ünlü atasözümüz şunu diyor: Aynası yaptığı iştir kişinin, ettiği lafa kimse aldırmaz. Hepimiz yıllardır Antep’ten İstanbul’a, kentlerimizin özgün mutfak kültürleriyle övünürüz de bunları evrensel birer tanıtım etkinliğine nasıl dönüştürürüz konusunu nedense tartışmayız.

16.01.2010

Mükemmel burger için ipuçları

Geçenlerde balıkçımdan alışveriş yaparken bana “Hocam, lagos (lahoz) balığıyla ilgili bir şeyler yazsanız da satışlarımız iyileşse” temennisinde bulunduğunda, bu hafta sizlere harika lagos tarifleri vermeye niyetlenmiştim.

4.07.2009

Pekin’in Pekin ördeği pek güzel

Çin, ekonomisini iyi araştırdığım ve bildiğim, ‘Türkiye Nasıl Zenginleşir‘ isimli kitabımda bu ülkenin modern gelişme seyrini ayrıntısıyla anlattığım, ama görme zevkine daha yeni erişmiş olduğum bir ülke.

25.04.2009

Sous-vide devrimi, kaz ciğerinde tasarruf dürtüsüyle

başladıGeçen hafta bu sayfada sizlere, gastronomi alanında yakın tarihin en önemli gelişmelerinden biri kabul edilen sous-vide (basınçlı vakum altında) pişirme tekniğinden uzun uzun söz etmiştim.

7.03.2009

Yakın dönemin en önemli mutfak devrimi: Sous-Vide

Mutfak bilimi aslında henüz çok başlangıç düzeylerinde olan bir bilim dalı. Örneğin Mars yüzeyindeki toprağın alaşımını ayrıntılarıyla biliyoruz ama suflenin neden kabardığının geçerli bilimsel bir açıklaması henüz yok.

28.02.2009

175 dolarlık mönüye niye hücum ediyorlar

Amerika’daki reklam piyasasıyla ilgili bir analiz okumuştum.

14.02.2009

Yirminci yıldönümünde Charlie Trotter’s

ABD’de diğer memleketlerden göç edip çok başarılı olmuş bolca yıldız-şef var. Örneğin Fransız Jean Georges ve Eric Ripert, Avusturyalı Wolfgang Puck, Japon Nobu Matsuhisa gibi.

20.10.2007

Şef okulunda suyundan da koyuyoruz

Şef okullarında öğretilen temel mutfak tekniklerini konu alan yazı dizimin devam etmesini istediğinize dair sizden çok sayıda ısrarlı mektup aldım.

14.10.2006

Mönüyü görmeden lokantaya girme

New York’ta Roma’dan fazla pizzacı var. Amerika’daki 40 bini aşkın Çin lokantasının büyük kısmı bu kentte. Vasat New York’lu haftada asgari bir kere restoranda yemek yiyor.

12.03.2005

Modern bir mutfağın temel ilkeleri

Geçen hafta modern bir Türk yemeği tasarım öyküsünü anlatmış ve her yaratıcı mutfağın mutlaka kendine özgü bir ‘teorisi’ olması gerektiğini söylemiştim.

12.03.2005

Markalı köfte-ekmek 50 dolar

Ünlü Fransız şef Dainel Boulud'ün New York'taki lokantasında ‘‘Burger Royale’’ 50 dolar. Çocuk karışı kadar kalın olan bu köfte ekmeğin içinde neler yok ki? Havyar eklenirse fiyatı artıyor.

2.02.2003

Viski şehrinde içki yasağı

Amerika’nın ortabatısındaki Lyncburg kasabasının yaşam damarı viski. Viski olmasa haritadan silinecek bu kasabada musluktan bu sıvının akacağını düşünürsünüz değil mi? Oysa 1920’lerden kalma içki yasağı yüzünden, viskinin nasıl yapıldığını görüyor ve limonata içip dönüyorsunuz.

12.11.2010