MENÜ

Damak Tadı

Damak Tadı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Damak Tadı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.242 Damak Tadı haberi bulunmuştur.

Damak Tadı Haberleri

Trabzon kuymağına rakip kakışlı kuymak

Trabzon kuymağına rakip 'kakışlı kuymak'

Gümüşhane'de Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Karadeniz mutfağının vazgeçilmezi arasında yer alan ve özellikle yabancı turistlerin kahvaltıda tercih ettiği Trabzon kuymağını andıran yöreye has 'kakışlı kuymak' yaparak, hünerlerini sergiliyor. Kaşıkla üzerinde yapılan kakma hareketinden adını alan farklı lezzet, turistlerin yanı sıra müşterilerinden de tam not alıyor.

5.09.2019Seyahat
Almanya’dan gidip tesisi gezdiler: Talep patlaması yaşanıyor

Almanya’dan gidip tesisi gezdiler: Talep patlaması yaşanıyor

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde, Sakarya Nehri kıyısındaki verimli topraklarda üretilen domates ve biberlerden yapılan salçalar, Almanya’dan yüklü miktarlarda sipariş aldı.

28.08.2019Avrupa
Sakaryada yapılıyor Almanyadan talep yağıyor

Sakarya'da yapılıyor! Almanya'dan talep yağıyor

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, "Almanya'dan çok ciddi siparişler aldık. Bunları karşılamak için yeni yatırımlarla inşallah Almanya ve farklı ülkelere ihracat gerçekleştireceğiz" açıklamasında bulundu.

28.08.2019Ekonomi
Alev Alatlı: En büyük günah bilgisizlik değil kötülüktür

Alev Alatlı: En büyük günah bilgisizlik değil kötülüktür

Yazar Alev Alatlı, toplam 11 cildi bulacak ‘Nasihatnameler’in ilk iki cildi ‘Fesüphallah’ ve ‘Hafazanallah’ ile okurunun karşısına çıktı. Tarihin derinliklerine inerek Batı eleştirisi yapan yazara Shakespeare tartışmasını, damadını genel müdür yaptığı iddialarını, iktidara yakın durduğu için kendisine yöneltilen eleştirileri sordum. “İnsan mürekkep yalamış olduklarını varsaydığı insanların bu denli küçüldüklerini görmek istemiyor” diyen Alatlı anlatıyor: “Neden Latife Tekin değil de Orhan Pamuk Nobel aldı”, “Türkiye hangi dönemini yaşıyor”, “Bozlağı uzun havadan ayıramayan neden tarihçi olmaz?”

12.08.2019Gündem
CİMERden menemen sorusuna cevap: Biz soğansız tercih ediyoruz

CİMER'den menemen sorusuna cevap: Biz soğansız tercih ediyoruz

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı (CİMER), Arda isimli bir vatandaşın internet üzerinden yaptığı başvuruyla 'Menemen soğanlı mı olur, soğansız mı?' sorusunu esprili bir dille yanıtladı. CİMER'in sosyal medya hesabından yapılan paylaşım, kullanıcıları güldürdü.

23.07.2019Gündem
2019 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak Bayram tatili kaç gün

2019 Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Bayram tatili kaç gün?

2019 temmuz ayının son günlerini yaşayan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de Kurban Bayramı oldu. Dinimizde iki bayramdan biri olan ve çeşitli ibadetlerle geçen Kurban Bayramı aynı zamanda tatil fırsatı olarak görülüyor. Bu nedenle vatandaşlar haftalar öncesinden tarih detayını incelemeye başladı. Peki, 2019 Kurban Bayramı ne zaman?

18.07.2019Gündem
Yapamazsın dediler, aldırmadı, dördüncü kuşak olarak devam ediyor

'Yapamazsın' dediler, aldırmadı, dördüncü kuşak olarak devam ediyor

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, asırlık damak tadı tahin helvası üretimini 4’üncü kuşak olarak Figen Erbaş devam ettiriyor.

16.07.2019Nerede Ne Yenir
Kurban Bayramı ne zaman Kurbanlık fiyatları ne kadar

Kurban Bayramı ne zaman? Kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurban Bayramı için sayılı günler kala, hayvan pazarlarının kurulması ve kurbanlık fiyatlarına yönelik açıklamaların ardından, bayramla ilgili araştırmalar hız kazandı. Vatandaşların araştırmaları sürerken Kurban Bayramı günlerini Diyanet İşleri Başkanı internet sitesi üzerinden duyurdu. Peki, Kurban Bayramı ne zaman? Kurbanlık fiyatları ne kadar? İşte, konuya dair bilgiler.

15.07.2019Gündem
2019 Kurbanlık fiyatları ne kadar Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek

2019 Kurbanlık fiyatları ne kadar? Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek?

Temmuz ayının ilerlediği günlerde, yılın ikinci dini bayramı olan Kurban Bayramı'na yönelik araştırmalar hız kazandı. Özellikle kurbanlık alacak olanlar ya da şehir dışına çıkmayı planlayan vatandaşlar, hem 2019 kurbanlık fiyatlarını hem de Kurban Bayramı günlerini Diyanet İşleri Başkanlığı bilgisinde merak ediyor. Peki, 2019 Kurbanlık fiyatları ne kadar? Kurban Bayramı ne zaman idrak edilecek?

14.07.2019Ekonomi
Küçükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı ortalama 23 lira

Küçükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı ortalama 23 lira

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, "Küçükbaş kurbanlık fiyatları geçen yıla göre yüzde 5-10 civarında arttı. Canlı küçükbaş hayvanın kilogram fiyatı piyasada ortalama 23 liradan işlem görüyor. Fiyatlar bölgesel olarak değişiklik gösterebilir" açıklamasında bulundu.

13.07.2019Ekonomi
Boyoz nedir, nasıl yapılır Boyozun tarifi

Boyoz nedir, nasıl yapılır? Boyozun tarifi

İzmir ile ilgili üç şey saymak gerekse bunlardan biri de boyoz olur. Ege Bölgesi’nin incisi İzmir’in bize armağanı olan boyozu evde de yapabilmek mümkün. Peki, nasıl? İşte, 500 yıllık bir geçmişi olan boyoz için gerekli malzemeler ve boyozun yapılış aşamaları

Mutfakta gizli kültür tarihi

Mutfakta gizli kültür tarihi

‘İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni’, ismiyle uyumlu ama isminin söylediğinden çok daha fazla şeyi tatlı ve akıcı bir dille anlatan bir kitap. Marianna Yerasimos, güçlü anlatımı, entelektüel dikkati ve ayrıntıcılığıyla keyifle okunan, hemen mutfağa girip pişirmeye özendiren bir kitap yazmış.

9.05.2019Kitap Sanat
Her şeyin başı merak

Her şeyin başı merak

Kanal D’nin sevilen programı “Ayhan Sicimoğlu ile Renkler”, bugün yayınlanacak bölümünde Adriyatik kıyıları boyunca uzanan Puglia’yı ekrana taşıyacak. Yıllardır ülkeleri mutfağından kültürüne farklı yönleriyle tanıtmaya devam eden Sicimoğlu, bu maceranın “merak” dürtüsüyle başladığını söylüyor.

7.04.2019Televizyon
Maldivlere Türk muzu

Maldivler'e Türk muzu

Antalya Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, "Üretimin artmasıyla muz ithalatımız azalmaya başladı. İthalatın azalmasından öte yıllık 25 tona yakın bir ihracatımız söz konusu. Geçen yıl Maldivler'e muz ihraç ettik. Muz sektörü bu hızla gelişmeye devam ederse 5 yıl sonra muz ithalatını bitireceğimize dönük bir öngörümüz var" açıklamasında bulundu.

29.03.2019Ekonomi
Boyoz nedir Boyoz nasıl yapılır

Boyoz nedir? Boyoz nasıl yapılır?

İzmirlilerin 500 yıllık vazgeçilmez lezzeti boyoz, özellikle kahvaltı sofralarını şenlendirmeye devam ediyor. Haşlanmış yumurta ve çay eşliğinde tüketilen boyoz, İzmir'in vazgeçilmez lezzetleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Boyozun nasıl yapıldığını merak eden vatandaşlar, en pratik boyoz tarifini internette araştırıyor. Peki, boyoz nasıl yapılır?

Bizim yarışmamızda herkes okullu

Bizim yarışmamızda herkes okullu

Yemek yarışması “Lezzet Akademisi”nin sunucusu Sedef İybar ve ilk kez yarışmacılara şef koçluğu yapan Yılmaz Erdoğan’ın kızı Berfin Erdoğan ile bir araya geldik. Yemek ve program üzerine konuştuğumuz ikili, yarışmacıların eğitimli olduğunun altını çizdi.

4.03.2019Magazin
Yavru vatana hellim ticaretinde destek

Yavru vatana "hellim" ticaretinde destek

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz hellim peynirinin marttan itibaren raflarda yerini alacağını söyledi.

24.02.2019Ekonomi
’Çingene Kız’ın gözlerine ziyaretçi akını

’Çingene Kız’ın gözlerine ziyaretçi akını

Gaziantep'te kentin simgesi ’Çingene kız’ mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi’ni geçen yıl 266 bin 560 kişi ziyaret etti. Özellikle geçen yıl sonu Çingene Kız’ın ABD’den getirilen eksik parçalarıyla bünyesindeki mozaik sayısı artan müzeyi, bu yıl daha fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

23.01.2019Keyif
Çingene Kızı’na ziyaretçi akını

'Çingene Kızı’na ziyaretçi akını

GAZİANTEP’te, kentin simgesi ’Çingene kız’ mozaiğine ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi’ni geçen yıl 266 bin 560 kişi ziyaret etti. Özellikle geçen yıl sonu Çingene Kız’ın ABD’den getirilen eksik parçalarıyla bünyesindeki mozaik sayısı artan müzeyi, bu yıl daha fazla yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

23.01.2019Ekonomi
Erzurumdan Kuveyt ve Gürcistana su ihracatı

Erzurum'dan Kuveyt ve Gürcistan'a su ihracatı

Erzurum'da, 15 yıl önce bardak su ve damacana su üretimine başlayan, 2009 yılında ürün çeşitliliğini artıran firma, 60 ilin yanı sıra Kuveyt ve Gürcistan'a su satıyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demir: "Ülkenin doğu ve güneydoğusundaki bölgelere su gönderiyoruz. Yaz ve kış ortalama günlük 750 ton civarında üretim yapıyoruz." açıklamalarında bulundu. Fabrikanın ortağı ve satış sorumlusu Serhan Karabulut: "Kuveyt ve Gürcistan'a su ihracatına başladık. Ulusal marketlerle çalıştığımız için onların dağıtım sinerjisini de kullanıyoruz." ifadelerinde bulundu.

14.01.2019Ekonomi
Yabancı öğrenciler saray mutfağı lezzetlerini öğreniyor

Yabancı öğrenciler "saray mutfağı" lezzetlerini öğreniyor

Trakya Üniversitesi'nde (TÜ) öğrenim gören yabancı öğrenciler, adaptasyon projesi kapsamında 15. ve 16. yüzyıl Osmanlı saray mutfağının damak tatlarını öğreniyor.

Konyanın damak çatlatan lezzeti

Konya'nın damak çatlatan lezzeti

Etli ekmek diyarı Konya'da, Gaziantepli şef Mustafa Kemal Erhoylu'nun, memleketinin ünlü tatlısı katmeri zenginleştirerek patentini aldığı ‘Antep Bombası’, görselliği ve lezzeti ile hem göze hem de mideye hitap ediyor. Antep fıstığı, kaymağı, balı ve dondurmasıyla damaklarda unutulmayacak bir lezzet bırakan ‘Antep bombası’ tatlıseverlerden yoğun ilgi görüyor.

2.01.2019Seyahat
Kütahyanın yöresel damak tadı: Köpük helva

Kütahya'nın yöresel damak tadı: Köpük helva

Kütahya'da, adı kış ayları ile özdeşmiş olan, Osmanlı mutfağının vazgeçilmezlerinden yöresel lezzet 'köpük helva’ vatandaşların tatlı tercihleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Türkiyeden 64 ülkeye balık ihracatı

Türkiye'den 64 ülkeye balık ihracatı

Türkiye'den yılın 11 ayında 64 ülkeye 222 milyon 390 bin 102 dolarlık balık ihraç edildi.

18.12.2018Ekonomi
Türkiyeden 64 ülkeye balık ihracatı

Türkiye'den 64 ülkeye balık ihracatı

Türkiye'den ocak-kasım döneminde 64 ülkeye, 47 bin 267 ton balık ihraç edilerek karşılığında 222 milyon 390 bin 102 dolar gelir elde edildi. Söz konusu dönemde en fazla ihracat Hollanda, İtalya ve Rusya'ya gerçekleştirildi. DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan: "Bu dönemde geçen yılın aynı döneminde hiç ihracat yapılmayan Vietnam, Endonezya, Bahreyn, Moldova, Peru, Malezya, Nijerya, Türkmenistan ve İran'a da balık satıldı." açıklamalarında bulundu.

17.12.2018Ekonomi
Gaziantepin her mevsim vazgeçilmez lezzeti patlıcan kebabı

Gaziantep'in her mevsim vazgeçilmez lezzeti patlıcan kebabı

Gastronominin başkenti Gaziantep’te patlıcan kebabı, eşsiz lezzetiyle sofraları kış gelmesine rağmen süslemeye devam ediyor.

Bursalıların asırlık damak tadı tahinli pide

Bursalıların asırlık damak tadı tahinli pide

Bursa'da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi tahinli pide, lezzetini, taş fırındaki pişirilme yönteminden alıyor.

Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brükselde tanıtıldı

Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brüksel'de tanıtıldı

Şanlıurfa'da bulunan ve "tarihin başlangıç noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve eşsiz lezzetleriyle bilinen Anadolu mutfağı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de "Göbeklitepe: Kültürlerin Buluştuğu Topraklar-Tarihten Gastronomiye" etkinliğinde tanıtıldı.

En lezzetli Adana kebap işte böyle yapılır

En lezzetli Adana kebap işte böyle yapılır

Metrelik kebaplarıyla ustalığını konuşturan Kemal Dağlı ile mutfağa girdik, adım adım adana kebap yapılışına tanıklık ettik… Ve lezzetli kebabın sırlarını öğrendik.

Nişantaşındaki hayatını bıraktı köye yerleşti Arjantinli çiftle hayatı değişti

Nişantaşı'ndaki hayatını bıraktı köye yerleşti! Arjantinli çiftle hayatı değişti

Görmeyi istedikleri ülkelere seyahat ederek özellikle kırsal bölgelerde kısa süreli yaşam süren Arjantinli çift, Bilecik'in Vezirhan beldesine bağlı 10 haneli Zobran köyünde keçi yetiştiriciliği yapan Elif Karakaya'nın misafiri oldu.

8.08.2018Ekonomi
Kahvesini bile yaptılar

Kahvesini bile yaptılar!

Isparta’da son dönemde turizmiyle adından sıkça söz ettiren lavantadan üretilen kahve büyük ilgi görüyor. Kısa süre önce ürettiği gül kahvesinden sonra lavanta kahvesini de üreten Abdullah Alkan, Isparta’yı bu alanda söz sahibi yaparak yerelden küresele olarak yükselmeyi hedeflediklerini söyledi.

3.08.2018Ekonomi
Ağrıda sera domatesi bölgenin lezzeti oldu

Ağrı'da sera domatesi bölgenin lezzeti oldu

CEMİL KARİP - Ağrı'nın Diyadin ilçesinde jeotermal kaynaklarla ısıtılan seralarda üretilen domatesler, Doğu Anadolu Bölgesi'nin damak tadı haline geldi.

12.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Geleneksel mutfak neden can çekişiyor?

Çocukluğunuzun yemeklerini bulamamaktan mı şikâyetçisiniz? Yalnız değilsiniz. Damak tadı olan herkes aynı dertten muzsdarip. Hem bizde hem başka ülkelerde... Fransızların klasik yemeklerinin otantik halini de artık lokantalarda bulmak çok zor. Örneğin; balık çorbası...

6.10.2019

‘Kars gravyeri bebeğe benzer’

Kendini peynire ve Kars’a adayan İlhan Koçulu, dünya markası olduğu tescillenen Kars gravyerini işte böyle tanımlıyor. Öyle büyük özen ve dikkatle yapılıyor ki gravyer, her şey hassas bir dengenin ve Kars’ın muhteşem doğasının birleşiminden çıkan bir lezzet armağanı. Aslında sadece damak tadı deyip geçmemek gerek, peynirle birlikte bir kültürün de varlığı devam ediyor. Bu toprakların özgün zenginliğinin korunarak geleceğe taşınması çok önemli; bunun için verilen uğraş takdire değer. Bugün Anadolu Peynirleri Kars Buluşması etkinliğinin son günü. Boğatepe Köyü Peynir Müzesi de bu çabanın bir parçası.

7.07.2019

Çıtayı yükselten kruvasan

Nişantaşı’ndaki Kruvasan, hem kahvaltı hem öğle yemeği için ideal. Çeşitleri de Türk damak tadı ve beklentilerine bir şekilde uydurulmuş.

22.06.2019

Kadın gibi bir lokanta NICOLE

Ben ve dört arkadaşım, yemek sonunda notumuzu başparmaklarımızı yukarı kaldırarak verdik. Baştan sona ‘kadın gibi’ bir lokanta olmuş Nicole. Sadece yemek kalitesinden bahsetmiyorum. Her türlü detay.

15.06.2019

Bir ortaçağa masalına ışınlanmak: Dubrovnik

Meşhur kaleleri ve tüm şehri saran surlarıyla Adriyatik’in incisi Dubrovnik. Özellikle Game Of Thrones (Taht Oyunları) dizisinden sonra daha da popüler oldu. Surlarla örülü ‘Eski Şehir’de sarı duvarların arkasında geçirilen her dakika zaman yolculuğunun varlığını mümkün kılıyor. İşte Dubrovnik'e gidince yapılması ve görülmesi gereken yerler...

12.06.2019

Başarısı tesadüf değil ARPEGE Pastanesi

Tamam, Paris’tekiler gibi üst düzey bir pastane değil. Olamaz, çünkü orada, diyelim Pierre Hermé gibi bir tatlıcının bulduğu ürünleri bizde sürekli bulmaya imkân yok. Ama Arpège olabilecek en iyi ürünleri buluyor ve doğru teknikleri uygulayarak güzel makaron ve pastalar hazırlıyor. Ben denediğim beş pastayı da başarılı buldum.

20.04.2019

Çöp şişi ve bulgur pilavı için gidilir ÇETİN USTA

Güngören’de düzgün bir kebapçı Çetin Usta. Ülkemiz koşullarına göre fiyat-kalite oranı makul. Aşçısı işinin ehli bir kebap ustası. Standart etlerle çalışıyor ama sonuç hayli başarılı.

30.03.2019

#KadınOlmasa Aile Olmazdı

Toplumun en çekirdek sosyal kurumu ailedir. Ailede de kurumlardaki gibi bir düzen ve disiplin, sevgi ve saygı vardır. Ailedeki düzeni sağlayan en önemli unsur ise; kadındır.

7.03.2019

Bir güvercinin düşündürdükleri...

İtalya’da nefis bir güvercin tattım. Instagram’a koydum. Aldığım yorumlardan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim. Ülke mutfağının geleceği parlak gözükmüyor. Üç nedenle: 1. Geçmişi unuttuk. 2. Farklı mutfakları bilmiyoruz. 3. Merak yerine peşin yargı öne çıkıyor.

6.01.2019

Toprağında insanlık tarihinin izleri var

Yıl boyunca eksik olmayan güneşi, Akdeniz sıcaklığının her yere yayılan havası, sahil boyunca uzanan birbirinden güzel parkları, geniş bulvarları, koyları ve nefis doğası ile anlatılacak öyle çok şeyi var ki… Ama benim bu kez konum, biraz tarih biraz damak tadı. Farklı uygarlıklardan kalan izlerle geçmişe gidip, yerel lezzetlerin izini sürerek bugüne döneceğimiz bir Mersin keşfine ne dersiniz?

16.09.2018

Lüks lokantalarda böyle et bulamazsınız UĞUR BÜRYAN

Kuyuya sarkıtılan etin ateş değmeden, tuğla ısısıyla ağır ağır piştiği büryan, özel bir lezzet. İstanbul’da iyisi Fatih Kadınlar Pazarı’nda var. Bu kez Uğur Büryan’da denedim, memnun kaldım. Bir de besleme Balıkesir kuzusu yerine Toroslar’ın toklu kuzusu olsaydı...

7.09.2018