MENÜ

Dağlık Karabağ

Dağlık Karabağ ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dağlık Karabağ haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dağlık Karabağ haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.003 Dağlık Karabağ haberi bulunmuştur.

DAĞLIK KARABAĞ CUMHURİYETİ

Dağlık Karabağ, Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan bir bölgedir. Resmi dili Ermenice, başkenti ise Hankendi'dir. Sovyetler Birliği zamanında, 1923'ten 1989'a kadar Dağlık Karabağ Sovyet Sosyalist Özerk Bölgesi (oblast) adını taşımaktaydı fakat 10 Ekim 1991’de, Rusların desteğini alan bölgedeki Ermeniler tarafından "Dağlık Karabağ Cumhuriyeti" adıyla bağımsızılığı ilan etmiştir.

1990’ların başlarında bölgede etnik çatışmalar başladı; Ermenistan’ın Karabağ’ı kendi sınırlarına katma isteğini açıklamasının ardından bu çatışma Ermenistan ve Azerbaycan arasında savaşa dönüştü. 10 Aralık 1991'de Azerbaycanlıların boykot ettiği ve yalnız Ermenilerin katıldığı halkoylaması sonucuna göre bağımsızlık kararı alındı ve 6 Ocak 1992'de de bağımsızlık resmen ilan edildi. Fakat Ermenistan'da dahil olmak üzere hiçbir ülke veya uluslararası kuruluş Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımamıştır. 

Dağlık Karabağ Haberleri

Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığı Azerbaycana geçti

Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığı Azerbaycan'a geçti

Azerbaycan'da düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları 18. Zirve Toplantısında, kurumun dönem başkanlığı Venezuela'dan Azerbaycan'a geçti.

25.10.2019Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABDye yazılı nota ile ilettik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD'ye yazılı nota ile ilettik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör örgütü YPG/PKK elebaşlarından "Mazlum Kobani" kod adlı Ferhat Abdi Şahin'e ilişkin çıkarılan kırmızı bülten hakkında, "Mazlum Kobani bir teröristtir. Dolayısıyla hakkında arama ve kırmızı bülten olan bir teröristle müttefiklerimizin görüşmesi kabul edilemez. Hele hele üst düzeyde görüşmeler yapılması, böyle şey olmaz." dedi.

25.10.2019Dünya
Azerbaycandan Ermenistana BMde Dağlık Karabağ çağrısı

Azerbaycan'dan Ermenistan'a BM'de "Dağlık Karabağ" çağrısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov, Dağlık Karabağ sorununa ilişkin, “Ermenistan, uluslararası toplumu ve kendi halkını yanıltma girişimleriyle zaman harcamak yerine sürdürülmesi mümkün olmayan mevcut statükoyu devam ettirme girişimlerine son vermeli ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeli. Erivan, tahripkar siyasi ajandasına ne kadar erken son verirse halklarımız da barış, istikrar ve iş birliğinden o kadar çabuk yararlanır.” dedi.

29.09.2019Dünya
Ermenistan-Azerbaycan arasında gerginlik

Ermenistan-Azerbaycan arasında gerginlik

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Azerbaycan ordusundan bir asker, Ermeni keskin nişancıların açtığı ateş sonucu şehit oldu.

30.05.2019Dünya
Astana süreci çözüm için en uygun mekanizma

"Astana süreci çözüm için en uygun mekanizma"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana sürecinin Suriye meselesinde çalışmaya en uygun mekanizma olduğunu belirtti.

17.04.2019Dünya
Aliyev ve Paşinyan Viyanada bir araya gelecek

Aliyev ve Paşinyan Viyana'da bir araya gelecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 29 Mart'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da görüşecek.

27.03.2019Dünya
Ermenistan ordusu, Azerbaycan topraklarından çıkmalı

'Ermenistan ordusu, Azerbaycan topraklarından çıkmalı'

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, Azerbaycan'ın 25 yıldan fazladır Dağlık Karabağ sorununun barış yoluyla çözümünden yana olduğunu belirterek "Azerbaycan'ın da sabrının bir sınırı vardır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi taleplerine uygun olarak Ermenistan ordusu Azerbaycan topraklarından çıkmalıdır. Aksi halde Azerbaycan, her bir devlet gibi Birleşmiş Milletler nizamnamesinde gösterilen tüm hukuki haklarını kullanmak zorunda kalacaktır." dedi.

18.03.2019Dünya
Yirminci asrın vahşeti Hocalı Katliamı’nın kurbanları anılıyor

Yirminci asrın vahşeti Hocalı Katliamı’nın kurbanları anılıyor

26 Şubat 1992'de, 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiği Hocalı Katliamı'nın üzerinden 27 yıl geçti. Azerbaycanlılar, savunmasız 613 sivilin katledilişinin 27. yılında hayatını kaybedenleri anıyor.

26.02.2019Gündem
Hocalı şehitleri için Avrupa’da anma

Hocalı şehitleri için Avrupa’da anma

1992’de, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermenilerce katletilen 613 Azerbaycan vatandaşı, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde anıldı.

24.02.2019Avrupa
Gündem 24 Saat - 23.01.2019

Gündem 24 Saat - 23.01.2019

Gündem 24 Saat - 23.01.2019

23.01.2019Özet
Aliyev ve Paşinyan Davosta bir araya geldi

Aliyev ve Paşinyan Davos'ta bir araya geldi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, İsviçre'nin Davos kasabasında gayriresmi olarak bir araya geldi.

23.01.2019Dünya
Tural Genceliyevden önemli Dağlık Karabağ açıklaması

Tural Genceliyev'den önemli Dağlık Karabağ açıklaması

Dağlık Karabağ Azerbaycan Topluluğu Başkanı Genceliyev, "Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde çözüldükten sonra kendi topraklarımıza döneceğiz." dedi.

22.01.2019Dünya
Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 39. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

14.12.2018Dünya
Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini istiyoruz

'Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini istiyoruz'

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan, "Türkiye ile Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini istiyoruz." dedi.

11.12.2018Dünya
Paşinyan anayasal çoğunluğu kazandı

Paşinyan anayasal çoğunluğu kazandı

ERMENİSTAN’da pazar günü yapılan erken genel seçimlerde “Kadife devrim” lideri Nikol Paşinyan (43) ülke parlamentosunda anayasal çoğunluğu 88 sandalye ile sağlayarak nisan ayında ilan ettiği tüm hedeflere ulaşmış oldu.

11.12.2018Dünya
Hazırız dedi Türkiyeye bu mesajı yolladı

'Hazırız' dedi Türkiye'ye bu mesajı yolladı

Ermenistan’daki erken genel seçimin galibi Geçici Başbakan Nikol Paşinyan, "Türkiye ile ön şart olmadan doğrudan ilişki kurmaya hazırız. Umarım Türkiye de buna hazırdır." dedi.

10.12.2018Dünya
Ermenistanda halk sandık başına gidecek

Ermenistan'da halk sandık başına gidecek

Başbakan Nikol Paşinyan'ın ekim ayında görevinden istifa etmesi nedeniyle Ermenistan'da erken parlamento seçimi yapılacak.

8.12.2018Dünya
Ermenistan komşuluk siyaseti kuramazsa bağımsızlığı sorgulanır

'Ermenistan komşuluk siyaseti kuramazsa bağımsızlığı sorgulanır'

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mammadyarov, "Eğer Ermenistan, Türkiye ve Azerbaycan ile normal komşuluk siyaseti kuramazsa, Ermenistan'ın bağımsızlığı sorgulanır hale gelir." dedi.

30.10.2018Dünya
Ekonomi silah olarak kullanılamaz

Ekonomi silah olarak kullanılamaz

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ambargo ve kısıtlamaların ülkeleri yeni arayışlara sürüklediğini belirterek, “Türkiye olarak dış ticarette karşılıklı olarak ulusal para kullanılması teklifini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.

9.10.2018Gündem
Büyük tepki çekti... O toplantıda Sözde Ermeni soykırımı ve Karabağ krizi

Büyük tepki çekti... O toplantıda 'Sözde Ermeni soykırımı' ve 'Karabağ' krizi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Avrasya Meclis Başkanları 3'üncü Toplantısında Ermenistan temsilcisinin toplantıda ortaya attığı iddialarla ilgili olarak, “Küresel sorunlara çözüm aradığımız bölgede ve dünyada istikrarı önemsediğimiz bu toplantıda gerçekleri çarpıtan açıklamalarını kabul etmemiz mümkün değildir. Ermenistan, Türkiye ile ilişkilerinin gerçekten düzeltmek istiyorsa bu saçma sapan soykırım iddialarına bir son vermeli, tarihi olayları tarihçilerin incelemesine terk etmelidir.” dedi.

9.10.2018Gündem
Putin ve Aliyev Soçide görüştü

Putin ve Aliyev Soçi'de görüştü

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya'nın Soçi şehrinde görüştü.

1.09.2018Dünya
Merkelden büyük gaf Paylaştığı an olay yarattı

Merkel'den büyük gaf! Paylaştığı an olay yarattı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Güney Kafkasya ziyareti sırasında bir gafa imza attı. Merkel, Dağlık Karabağ yüzünden yıllardır süren bir anlaşmazlık yaşayan Azerbaycan'la Ermenistan'ı karıştırdı. Başbakan, Instagram hesabında Ermenistan'ın başkenti Erivan'ın görüntüsünün yer aldığı hikayesiyle birlikte 'Azerbaycan'dan günaydın' mesajı paylaştı.

28.08.2018Dünya
Bakü ziyaretinde Alman vekil krizi

Bakü ziyaretinde Alman vekil krizi

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, önceki günkü Ermenistan ziyaretinin ardından dün Azerbaycan başkenti Bakü’ye geçti.

25.08.2018Dünya
Merkel, Ermenistan’da o ifadeyi kullanacak mı

Merkel, Ermenistan’da o ifadeyi kullanacak mı?

Almanya Başbakanı Merkel, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan’ı kapsayacak üç günlük iş gezisine çıkıyor. Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 1915 olaylarında ölenlerin anısına adanmış Tsitsernakaberd anıtını ziyaret edecek olan Merkel’in ‘soykırım’ ifadesini kullanıp kullanmayacağı merak ediliyor.

21.08.2018Avrupa
İlk ziyarette flaş mesajlar Stratejik önem arz ediyor...

İlk ziyarette flaş mesajlar! 'Stratejik önem arz ediyor...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İlham Aliyev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında açıklama yaptı. Erdoğan açıklamasında TANAP Projesi'ne dikkat çekerek 'bizi ciddi bir şekilde ilgilendiriyor ve stratejik önem arz ediyor' dedi.

10.07.2018Gündem
Tarihte bir ilk Milli füze SOM-B1 Azerbaycan Ordusu’nun geçit töreninde

Tarihte bir ilk! Milli füze SOM-B1 Azerbaycan Ordusu’nun geçit töreninde

Azerbaycan Silahlı Kuvvetler Günü ve Azerbaycan ordusunun 100. kuruluş yıl dönümü, başkent Bakü'nün ünlü Azadlık Meydanı'nda, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımı ile düzenlenen askeri geçit töreni ile kutlandı. Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden ROKETSAN’ın ürettiği SOM-B1, Azerbaycan Ordusu’nun 100. yıldönümü kutlamaları sebebiyle düzenlenen geçit töreninde sergilendi.

26.06.2018Dünya
Paşinyan’dan Türkiye mesajı: Önkoşulsuz normalleşmeye hazırız

Paşinyan’dan Türkiye mesajı: Önkoşulsuz normalleşmeye hazırız

ERMENİSTAN’da halk protestolarında başı çekip parlamentodaki oylamada başbakan seçilen Nikol Paşinyan, Türkiye ile ilgili ilk açıklamasını yaptı. Paşinyan, Türkiye ile ilişkileri önkoşulsuz olarak normalleştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

9.05.2018Dünya
Ermenistanın yeni başbakanından ilk Türkiye açıklaması

Ermenistan'ın yeni başbakanından ilk Türkiye açıklaması

Ermenistan’da 26 gün içinde halk protestolarıyla Başbakan seçilerek yönetimin başına gelen muhalefet lideri Nikol Paşinyan, Ermeni işgali altında Dağlık Karabağ bölgesinde Türkiye ile ilgili ilk açıklamasını yaptı. Paşinyan, Türkiye ile ön şartsız ilişkileri normalleştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

9.05.2018Dünya
Ermenistan başbakanı Sarkisyan istifa etti: ‘Hatalıydım’

Ermenistan başbakanı Sarkisyan istifa etti: ‘Hatalıydım’

Ermenistan’da iktidarda kalmak için demokrasinin arka kapılarını zorlayan Serj Sarkisyan, kitlesel protestolara daha fazla dayanamadı ve hatasını kabullenerek istifa etti. Dün 11'inci gününe giren gösterilere üniformalarıyla askerler ve din adamları da katıldı. Ayrıca gözaltına alınan muhalif lider Paşinyan serbest bırakıldı.

23.04.2018Dünya
Azerbaycana tehdidin mutlaka karşılığı olur

Azerbaycan'a tehdidin mutlaka karşılığı olur

Başbakan Binali Yıldırım, “Karabağ meselesi Azerbaycan’ın haklı meselesidir. Bu sorunun çözülmesi için Türkiye Azerbaycan’ın yanındadır. Dost ve kardeş Azerbaycan’a bir tehdit vaki olursa karşılığı mutlaka olur” dedi.

15.03.2018Gündem
Türkiyeden Ermenistana terör örgütü PKK resti

Türkiye'den Ermenistan'a terör örgütü PKK resti!

Başbakan Binali Yıldırım, Azerbaycan'da, Ermenistan'ın işgali altındaki bölgelere terör örgütü PKK'nın yerleşeceği iddialarına cevap verdi.

15.03.2018Dünya
Ermenistan’dan protokollere iptal

Ermenistan’dan protokollere iptal

Ermenistan 2009 yılında Türkiye ile imza koyduğu protokolleri iptal etti.

1.03.2018Dünya
Viyana’da ‘Hocalı için adalet’ istediler

Viyana’da ‘Hocalı için adalet’ istediler

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Azerbaycan’da 26 Şubat 1992’de 613 kişinin Ermenilerce katledildiği Hocalı katliamında hayatını kaybedenlerin anısına ‘Hocalı için adalet’ gösterisi düzenlendi.

25.02.2018 Dünya
Azerbaycan ajansı: Kaçan PKKlılar oraya gidiyor

Azerbaycan ajansı: Kaçan PKK'lılar oraya gidiyor!

Terörle mücadele operasyonlarının ardından Türkiye’den kaçan PKK’lıların Ermenistan’a gittiği ileri sürüldü.

14.02.2018Dünya
Ermeni iddialarını takvime sokuyor

Ermeni iddialarını takvime sokuyor

Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin senelik yemek davetine katılan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, takvime ‘Ermeni soykırımını anma günü’nü ekleyeceğini açıkladı.

1.02.2018Dünya
4 ünlü isme soğuk duş Soruşturma açıldı

4 ünlü isme soğuk duş! Soruşturma açıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan makamlarının izni olmadan, Ermenistan'ın işgali altındaki Dağlık Karabağ'a giden siyasetçi Ufuk Uras, yazar Sait Çetinoğlu, gazeteciler Ali Bayramoğlu ve Erol Katırcıoğlu hakkında Türkiye'de de yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

30.11.2017Gündem
Erdoğan: Dağlık Karabağ meselesi hususi meselemizdir

Erdoğan: Dağlık Karabağ meselesi hususi meselemizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 33. Bakanlar Oturumu’nun ardından Azerbaycan Televizyonu muhabirinin sorusunu yanıtladı.

22.11.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Yeni Türkiye'nin 'Gözlüklü Sami'si

HOPPALLAAAA önceki gece durup dururken aklıma Gözlüklü Sami geldi.

2.10.2018

Ermenistan’da neler oluyor?

Geçen hafta Ermenistan basında gündemin ön planındaydı. Her yıl olduğu gibi Erivan’da bu 24 Nisan’da da 1915 Olaylarının yıl dönümü için bir anma töreni düzenlendi. Erivan’daki “Soykırımı” Anıtı’nda yapılan bu törene binlerce Ermeni katıldı. Ama ilgilenilen husus Erivan’daki bu anma töreninden çok ABD Başkanı Trump tarafından 1915 Olayları konusunda yayınlanan bildiri oldu.

30.04.2018

Ellere var da bize yok mu

Süper Ligimizde VAR (Video Asistant Referee) yani Video Yardımcı Hakem uygulamasına, ligin 2.yarısıyla birlikte başlanması bekleniyor. VAR; FIFA’nın Uluslararası organizasyonları dışında Almanya, İtalya, Hollanda, Portekiz gibi Avrupa Liglerinde de uygulanmaya başladı, İngiltere gol çizgisi teknolojisini yıllardır kullanıyor fakat en azından bu sezon sonuna kadar VAR sistemine geçmeyi düşünmüyorlar.

1.11.2017