MENÜ

Dağ Mantarı

Dağ Mantarı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Dağ Mantarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 68 Dağ Mantarı haberi bulunmuştur.

Dağ Mantarı Haberleri

Futbol topu büyüklüğündeki mantar şaşırttı

Futbol topu büyüklüğündeki mantar şaşırttı

BİTLİS’in Adilcevaz İlçesi’ndeki Süphan Dağı eteklerinde Eren Üniversitesi Adilcevaz Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi 42 yaşındaki Bahaddin Kavrat, tarafından bulunan futbol topu büyüklüğündeki mantar şaşkınlık yarattı.

2.06.2016Gündem
Fiyatı pirzoladan pahalı

Fiyatı pirzoladan pahalı

Erzurum ve yöresinde "göbek" adıyla anılan dağ mantarı, Et ve Süt Kurumunda kilosu 47 liradan satılan kuzu pirzoladan bile yüksek fiyatla alıcı buluyor.

30.05.2016Gündem
Lüks mekanlar sevgilileri bekliyor

Lüks mekanlar sevgilileri bekliyor

İstanbul'daki bazı lüks oteller, 14 Şubat Sevgililer Günü'nü büyülü ve unutulmaz kılmak isteyen çiftler için birbirinden romantik programlar hazırladı.

11.02.2012Gündem
Tarihi Efes’te defile arya ve Aşık Veysel

Tarihi Efes’te defile arya ve Aşık Veysel

Antik kentin mermerlerini podyum olarak kullanan ünlü mankenler, kütüphanede defile sunarken, Aşık Veysel bestelerini Cem Adrian yorumladı.

25.06.2007Ege
Kilosu 100 TLyi buluyor Vatandaşlar birbiriyle yarışıyor

Kilosu 100 TL'yi buluyor! Vatandaşlar birbiriyle yarışıyor

Denizli’nin Kale ilçesinde damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen ve ‘kuzu göbeği’ diye adlandırılan mantar toplama sezonunun açılması ile vatandaşlar dağ, tepe demeden yolları aşındırmaya başladı.

15.04.2019Ekonomi
Avusturalyanın keyif şehri: Adelaide

Avusturalya'nın keyif şehri: Adelaide

Eşsiz sanat eserleri, müzeleri, kiliseleri, plajları, üniversiteleri, şık butikleri, Kanguru Adası ve dünyaca ünlü şarap bağları ile şirin şehir Adelaide... Güney Avustralya eyaletinin en büyük şehri ve başkenti olan Adelaide farklı kültürlerin izlerini taşıyan mekanları, her daim yavaş ilerleyen gündelik yaşamı ile turistlerin uğrak noktası. İşte size Adelaide gezi rehberi

2.11.2017Seyahat
İnanması güç ama gerçek 256 yıl yaşayan adam…

İnanması güç ama gerçek! 256 yıl yaşayan adam…

Ortalama bir insanın yaşam ömrü 80 yıl diye biliniyor. Çinli dövüş sanatları ustası ve uzun yaşam araştırmacısı olarak nam salan Li Ching-Yuen'in 256 yıl yaşadığı iddia ediliyor. Li Ching Yuen, bu konu hakkında Time dergisine haber bile oldu. Çinli adam bu kadar uzun yaşamın 'Köpek, Güvercin ve Kaplumbağa' üçlüsünde yattığını dile getirdi. İşte 256 yıl yaşadığını iddia eden Li Ching Yuen’ın ilginç hayatı…

2.06.2017Seyahat
4 yıldır aradığı ‘reishi mantarı’nı buldu

4 yıldır aradığı ‘reishi mantarı’nı buldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde İlyas Mat adlı vatandaş, birçok hastalığı iyi geldiği belirtilen ve doğada nadir olarak bulunan reishi mantarını 4 yıllık aramaları sonucu ormanlık alanda buldu.

10.11.2016Gündem
Ölümsüzlüğün kaynağı Kazdağlarından çıktı

Ölümsüzlüğün kaynağı Kazdağlarından çıktı

Çanakkale sınırlarında kalan ve bünyesinde 32 endemik bitki türünü barındıran Kazdağlarında şimdi de ’ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen ’Reishi’ mantarı türüne rastlandı. Ancak uzmanlar uyarıyor, reishi mantarı kesinlikle yenmiyor ve bu şekilde satanlara da itibar edilmemesi gerekiyor. Ancak reishi mantarı ilaç sanayinde kullanılıyor. Bu yüzden köylüler için yeni bir kazanç kapısı olabilir.

4.12.2015Sağlık
Bir dağ, bir aşk ve bir kasaba

Bir dağ, bir aşk ve bir kasaba

Avrupa’nın ‘en bereketli bahçesine’ hayat veren, beyaz buhar soluyan bir dağ... O dağa âşık, on parmağında on marifet, bir acayip adam, dostum Turi ve güzeller güzeli Taormina...… Hastasıyım .

26.07.2015Seyahat
Almanya’da nasıl Alanyalı oldum

Almanya’da nasıl Alanyalı oldum?

Rotamı Almanya’ya çevirdim. Ama kendimi Almanya’da değil, Alanya’da buldum. Bunca yıl nasıl da ıskalamışım meğer!

27.03.2015Seyahat
Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Kastamonu sonbaharda daha güzel ve çok daha lezzetli

Sonbaharda gidilecek en cazip rota, Kastamonu ve çevresi. Çünkü ağaçlar bu aylarda renkli giysilerine bürünür, doğa bir tabloya döner. İnsan etrafını seyretmeye, fotoğraf çekmeye, renkli yaprakların örttüğü patikalarda yürümeye, ormanı koklamaya doyamaz. Bu hafta size, Kastamonu’da yaptığım yolculuğun lezzet bölümünü anlatacağım. Umarım aklınızı çelip, Kastamonu’ya gitmenizi sağlarım.

1.11.2014Seyahat
Spoleto’da mantar avı

Spoleto’da mantar avı

Chiacchiarini Ailesi, Spoleto’ya 30 kilometre uzaklıktaki dağ köyü Pettino’da yaşıyor. Geçimini hayvancılık ve ‘kara elmas’ olarak bilinen, yeraltında yetişen trüf mantarı toplayıcılığıyla kazanıyor. Meraklı turistler için trüf avı turları düzenliyor. Okurumuz Meltem Raifoğlu katıldı, izlenimlerini yazdı.

8.12.2013Seyahat

Köyceğiz’de dört mendirek

Biri, arkada eski adı Artemis olan Kızlan Dağı, biri göl, diğerleri Ölemez ve Sultaniye Kaplıcaları... Köyceğiz’in ‘Saklı Cennet’ dedikleri Tanrıçalar Vadisi’ndeyiz. Şimdi ruhunuzu istediğiniz mendireğe bağlayabilirsiniz.

11.08.2013Kelebek
Bir anda tehlike yaratabilir

Bir anda tehlike yaratabilir

Doğal ortamda yetişen mantar uzmanı Mikolog Jilber Barutçiyan, dünyanın en lezzetli ve pahalı mantarının bile bozulduğu andan itibaren insan için tehlike oluşturduğunu belirterek, o nedenle balıklarda olduğu gibi mantarın da alınan gün pişirilmesinin adet haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

12.03.2013Sağlık
Yağmurda coşan ölüm trompetleri

Yağmurda coşan ölüm trompetleri

İstanbul’un yanı başındaki Belgrad Ormanı’na piknik, spor için gidebilirsiniz. Bense yabani mantar toplamak için pazar sabahı gün doğarken sıcak yataktan kalkıp ormana koştum.

16.12.2012Seyahat
Fransanın kara elması trüf mantarı

Fransa'nın 'kara elması' trüf mantarı

Lalbenque, Fransa'nın güney batısında orta çağ mimarisini halen koruyan, güzel, sevimli bir köy. Salı günleri, burada pazar kuruluyor.

23.11.2012Seyahat
Kasımda Kuzey İtalya’da

Kasımda Kuzey İtalya’da

Piemonte ve Valle D’Aosta bölgeleri, yüksek dağların yanı başında. Emekli sistem uzmanı, yeni gezgin okurumuz Erdoğan Özen, geçen yıl gittiği bölgeyi yazdı.

21.10.2012Seyahat
Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Sonbaharın en güzel günlerini yaşıyoruz. Hava hâlâ yazı aratmayacak kadar sıcak. Uzun bir bayram tatili kapıda. Sizlere Türkiye ve yurtdışından beşer rota öneriyorum. Gözünüz kadar gönlünüz de doyacak, damağınız şenlenecek. Yazla vedalaşacaksınız ve kışa girerken enerji toplayacaksınız.

7.10.2012Seyahat
Hititlerin yurdunda 6 manzaralı patika / 6 unutulmaz lezzet

Hititlerin yurdunda 6 manzaralı patika / 6 unutulmaz lezzet

Çorum, Hitit başkenti Hattuşa ile 1986’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmişti. Kent valiliği uzun yıllar sonra kültür turizminde önemli bir hamle başlattı. Geçen yıl Hitit yerleşimlerinin çevresindeki eski yolları işaretlendi, toplamı 380 kilometreyi bulan 17 yürüyüş parkuru, 400 kilometrelik bisiklet parkuru oluşturuldu. Atılım bu yıl da gastronomi ve yürüyüş turizmine açılan Kızılırmak havzasıyla sürüyor. Çorum Gastronomi ve Yürüyüş Yolu için 25 güzergahta toplam 190 kilometrelik yürüyüş yolu işaretlendi. Ayrıca 606 kilometrelik bisiklet parkuru oluşturuldu, 1186 kilometrelik cip safari güzergahı, lezzet durakları belirlendi. 702 kilometrelik manzaralı araç yolu haritası hazırlandı. Ersin Demirel’in hazırladığı parkurların haritaları kitap ve web sitesine dönüştürüldü. Çorum şimdi bu zenginliğini 18 Mayıs’ta başlayacak üç günlük festivalle duyurmaya hazırlanıyor.

13.05.2012Seyahat
Her aktiviteye, her zevke, uygun Daday

Her aktiviteye, her zevke, uygun Daday

Daday, Kastamonu iline yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta. Ilgaz ile Küre Dağları arasında. Bir anlamda ülkemizin ‘oksijen çadırı’ olarak adlandırılan yöresinde. Öyle bir coğrafyada ki, burada her türlü turizme ve aktiviteye uygun tatil yapılıyor.

29.04.2012Seyahat
Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Dört bölgeden 40 bahar lezzeti

Bahar Türkiye’nin dört bir yanında sofralara bereket getirdi. Ege’de yabani otlardan yapılan, nadir rastlanan yemekler mutfakları şenlendirirken, İç Anadolu’da meşhur keme mantarı kebaplara lezzet taşıyor. Güneydoğu Anadolu’da bahar çiçeklerinin rayihasını taşıyan koyun kaymağından özel tatlılar üretilirken, Akdeniz’in doğu ucunda sakız ağacının mutluluk veren filizlerinden salatalar, kavurmalar hazırlanıyor. Hürriyet Seyahat yazarı Mehmet Yaşin, Mutfak Dostları Derneği Başkanı Ahmet Örs, Mutfak Kültürü dergisinin kurucularından aşçı Musa Dağdeviren ve yemek araştırmacısı Nevin Halıcı dört bölgeden nadide bahar lezzetlerini anlattı.

15.05.2011Seyahat
6 ay Ömrün kaldı denmişti

6 ay Ömrün kaldı denmişti

Genç yaşta art arda 5 organına yayılan kanser hastalığı nedeniyle 6 ay ömür biçilmesine rağmen 6 yılı aşkındır zamandır mücadele ederek binlerce hastaya motivasyon ve umut kaynağı olan Kansersiz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 32 yaşındaki Dida Kaymaz, kanserli hücreleri vücudunda 3 noktada yenmeyi başardı.

8.03.2011Gündem
Dersimiz pazar alışverişi

Dersimiz pazar alışverişi

İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencileri 20 liralık harcırahla pazarları dolaşıp doğal alışveriş yapıyor. Fast food’a karşı slow food hareketini yaymaya çalışan öğrencilerin hedefinde iyi birer şef olmak ve Türk mutfağını dünyaya tanıtmak varNuran ÇAKMAKÇI Fotoğraf: Selçuk ŞAMİLOĞLUYaklaşık 10 öğrenci, başlarında şefleriyle Tire pazarında dolaşıyor. Tarlasından ürününü koparıp getirip satan köylülerden hem bilgi alıyor hem de alışveriş yapıyorlar. Kasım ayının ilk yağmuruyla çıkmaya başlayan toz toprak içinde ve pek de iştah açıcı görünmeyen çintar mantarı onları heyecanlandırmaya yetiyor. Kırmızı, küçük dikenli dağ çileklerinden birkaç tane tatmak onların en büyük mutluluğu. Adları birbirinden ilginç otları gördükçe her biri bir yere koşuyor, birer demet alıyorlar. Kimi cücük olarak bilinen yabancı lahana cibezden yarım kilo tarttırıyor, kimi süt dikeni olarak bilinen şevketibostanı pazar boyunca arıyor, kimi de turp

4.12.2010Kelebek
Türkiyenin gizli zenginliği

Türkiye'nin gizli zenginliği

Türkiye'nin en büyük problemlerinden birisi olan işsizliğin yanı sıra çalışanların da bir çoğu düşük gelirden şikayetçi. Böyle bir durumda ek gelire sahip olabilmek çok büyük bir avantaj. Örneğin ek iş anlamında pek de fazla alternatifi olmayan kırsal kesimlerde yaşayanlar ve zamanı bol olanlar için günde 150-200 lira gelir elde edebilmeleri mümkün. Bu geliri sağlayabilecekleri iş ise mantar. Tabii ki çok dikkatli olmak gerekiyor.

25.01.2010Ekonomi
Festival bitti, mantar ve orkide şöleni sürüyor

Festival bitti, mantar ve orkide şöleni sürüyor

Yeşil Üzümlü Beldesi, Fethiye merkezinden 18 kilometre uzaklıkta, yüksek dağların eteğinde. Dört özelliğiyle ünlü: Kuru iklimi, yanı başındaki antik Kadyanda kenti, İngiliz nüfusu ve ormanların derinliklerindeki zenginlikleri... Bu zenginliğin en önemli kalemleri Fransa’ya Japonya’ya kadar gönderilen yabani mantarlar, doğa gözlemcilerini büyüleyen orkideler. Önceki hafta 1. Kuzu Göbeği Mantar Festivali düzenlenen beldede mantar ve orkide sezonu mayıs sonuna kadar sürüyor. 23 Nisan tatilinde Fethiye’ye yolunuz düşerse, uğrayın. Doğanın cömertliğinden payınızı alın.

19.04.2009Seyahat
Lüks merkezi Zürih’ten Hint deve panayırına kadar herkes kendine uygun bir adres bulacak

Lüks merkezi Zürih’ten Hint deve panayırına kadar herkes kendine uygun bir adres bulacak

Bu yıl Şeker Bayramı, çok isabetli bir tarihte başlıyor. Pazartesiye denk gelen 29 Eylül arife, yani uzun bir tatil olacak. Üstelik eylül sonu, ekim başı seyahat için de ideal bir dönem. Yaz sıcağının kaybolduğu, keskin soğukların kendini göstermediği, sararan yaprakların ortalığa romantik bir hava kattığı günler. Seyahat yazarlarından, tarihi de dikkate alarak sizin için tatil rotaları önermelerini istedik. Maceracılar, lezzet düşkünleri, romantikler, alışverişçiler...

14.09.2008Seyahat
Şarap şişesindeki o küçük mantarın 40 yıllık hatırı var

Şarap şişesindeki o küçük mantarın 40 yıllık hatırı var

Artan rekabetle, bu aralar kimi üreticiler, şarap maliyetlerinde büyük rol oynayan şişe kapaklarındaki mantarlara taktı. Mantara alternatif olarak, bazıları cam bazıları da plastik çözümler buldu. Gerçi hálá, ille de mantar olsun, diyenler çoğunlukta ama biz bu tartışma hazır başlamışken size mantar üretiminin hikayesini anlatalım istedik.

10.06.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Kuzey İtalya'daki Gümüşhane

Kuzey İtalya’nın Dolomit bölgesine ailece keşfe çıktık. Orayı gezerken aklıma memleketim Gümüşhane geldi... İşte İtalya gezimin detayları...

3.02.2018

Gıda atığı mı gıda israfı mı?

Son dönemde gıdanın sürdürülebilirliği konusunda düzenlenen etkinliklerde, konuşmalarda, çıkan haberlerde bakıyorum durmadan gıda atıklarından söz ediliyor.

20.10.2017

Leb-i Derya’da ikinci 15 yıla doğru...

Teras restoran ve modern meyhane geleneğinin ilk temsilcilerinden Leb-i Derya, 15 yılı geride bıraktı.

9.02.2019

Cennete açılan kapı ve iştahı şahlandıran tatlar

Geçen hafta cennetin kapısını araladım. Cennet dediğim yer, Kastamonu’nun Daday ilçesindeki ‘İksir Resort’tu. Onlar resort diyorlar ama ben ‘çiftlik’ tanımını daha çok yakıştırıyorum. Bir de Kastamonu’nun mutfağı var ki, bu kadar zengin ve güzel olup da şöhretten uzak olanı hiç görmedim.

21.04.2018

Malatya vejetaryen mutfağının merkezi olabilirdi

Ot yemeklerini alt alta sıralayınca Ege Mutfağı’nın Malatya’nın eline su dökemeyeceğini düşündüm. Bunların kimi kavrularak, kimi börek içinde, kimi pilavla, kimi salatayla, kimi çorbada, kimi de çiğ olarak yeniyor.

2.09.2017

Baharatların aşkla dansı

Pop-up yemekleri her zaman heyecan verici buluyorum.

11.08.2017

Apartman sakinleri burs verdikleri öğrencilerle piknikte buluştu

Bu uygulamayı İzmirliler yapıyordu. Demek iyi olan bir şey duyulunca başka yerlere de yayılıyor. Ne güzel olmuş. Bu köşenin amacı da bu. Burada okuduğunuz bir şeyi beğenip siz de uygularsanız veya paylaşırsanız ne iyi olur.

7.09.2016

Sonbaharda daha güzel daha lezzetli

Her rotanın bir mevsimi vardır. Kimi yerler güneşle güzelleşir, kimi yerler kar altında çekici olur. Kimi yerlerde ilkbahar güzelliğini başka türlü sergiler, kimi yerler de sonbaharda bir tabloya dönüşür. Bence sonbaharda gidilecek en cazip rota, Kastamonu ve çevresidir. Çünkü ağaçlar bu aylarda renkli giysilerine bürünürler, doğa bir tabloya döner. İnsan etrafını seyretmeye, fotoğraf çekmeye, renkli yaprakların örttüğü patikalarda yürümeye, ormanı koklamaya doyamaz. Bu hafta size, Kastamonu’da yaptığım yolculuğun lezzet bölümünü anlatacağım. Umarım aklınızı çelip, Kastamonu’ya gitmenizi sağlarım.

26.10.2014

Bayramda nereye gitmeli, ne yapmalı

Yılın en uzun tatili yaklaşıyor. Kışın soğuk, karanlık aylarına girmeden önce denizle vedalaşmak, açık havada iş hayatının stresinden arınmak, yeni keşiflerle dünyanızı zenginleştirmek için son fırsat. Tatil programınızı henüz yapmadıysanız işte size 10 fikir, 33 seçenek...

22.09.2013

Hatıralarımda Mebrure Hanım ve Antakya mutfağı

Babam her zaman bizim oralar haricinde yenebilecek en lezzetli tavuğun Antakya Harbiye’de yapıldığını söylerdi.

26.06.2007