MENÜ

Dağ Çileği

Dağ Çileği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Dağ Çileği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Dağ Çileği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 112 Dağ Çileği haberi bulunmuştur.

Dağ Çileği Haberleri

Samanlı Dağları’nda kışa veda safarisi

Samanlı Dağları’nda kışa veda safarisi

Yalova’dan Bolu’ya uzanan Samanlı Dağları’na bahar geldi. Zirvelerdeki beyaz kar örtüsü hızla kayboluyor. Baharı karşıladığımız şu günlerde Kocaeli’nin Başisleke ve Kartepe ilçeleri arasında çıkacağınız cip safarisinde son kez karlara dokunabilir, doğanın uyanışına tanık olabilirsiniz. Okurumuz Sibel Bal, dereleri, yaylaları aştı, izlenimlerini yazdı.

1.05.2011Seyahat
Dağ çileği her derde deva

Dağ çileği her derde deva

Muğla'da yılın son meyvesi olan dağ çileği dönemi başladı. Dağ çileği çocuk felci başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor.

24.12.2010Kelebek
Bu renkleri şimdi kaçırırsanız bir yıl daha beklersiniz

Bu renkleri şimdi kaçırırsanız bir yıl daha beklersiniz

Kastamonu ve Küre Dağları, yılın farklı dönemlerinde farklı güzellikler sunuyor. Mayıs sonunda endemik orkideleri görmeye, mantar zamanı mantar toplamaya, baharda uzun doğa yürüyüşlerine, kışın Ilgaz’da karın keyfini çıkarmaya gidebilirsiniz.

11.11.2010Seyahat
Şirindi Çirkince dediler, adı değişti ama güzelliği tehlikede

Şirindi Çirkince dediler, adı değişti ama güzelliği tehlikede

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı Şirince, Orta Ege’de yıldızı en hızlı parlayan kasaba. Bir zamanlar kuru incir ve şaraba dayanan ekonomisini şimdilerde turizmle döndürüyor. Butik otelleri 12 ay açık. Kışın bile hafta sonlarında İzmir ve İstanbul’dan gelenlerin akınına uğruyor. Yeni kitabı Derin Anadolu’da Çanakkale’den Hatay’a gezi izlenimlerini anlatan Nedim Gürsel, Şirince’ye de özel bir bölüm ayırdı. “Bu köyün eski adı Çirkince’ye hiç de yaraşmayan bir görünümü var” diyor.

24.10.2010Kelebek
Devlete hiç ilaç masrafım olmadı

Devlete hiç ilaç masrafım olmadı

Ahmet Maranki üniversitede okurken yaşadığı mide yanması şikayeti dışında hiçbir sağlık sorunu olmadığı söylüyor ve bunu da uyguladığı sağlıklı beslenme ve yaşam programına bağlıyor. Yemeği yemeyi de yapmayı sanat olarak gören Maranki’nin severek yaptığı 145 yemek tarifi var

14.08.2010Kelebek
Mor dağlarda, iki göl arasında

Mor dağlarda, iki göl arasında

Bolu’nun Göynük İlçesi’ndeki Kapı Orman Dağları’nda haziran morun mevsimi. Tepeler, çayırlar aynı rengin binbir tonunda çiçeklerle kaplanıyor. Bu bölgenin bir başka özelliği yemyeşil tepelerin arasına bir avuç pırlanta gibi serpiştirilen küçük göller. Haziranın ikinci haftasında Çubuk ve Sülüklü göl arasında bir gurup doğaseverle yürüdüm. Geyik koruma sahasından geçip geyik göremediysem de, çiçekler, göl manzaraları ve tattığım dağ çilekleri harikaydı.

27.06.2010Seyahat
İstiklal Yolu’nda yürüdüm

İstiklal Yolu’nda yürüdüm

Kastamonulular Cephane Yolu diyor. İnebolu’dan Ankara’ya uzanıyor. Deniz kıyısından başlayıp dik yokuşlarla dağları tepeleri, nehirleri aşıyor, bozkıra varıyor. Kurtuluş Savaşı’nda teknelerle gelen cephane, kağnılarla cepheye ulaştırılmış. Valilik yolun Kastamonu bölümünü düzenlendi, işaretleyip uluslararası yürüyüş yoluna dönüştürdü. Rota lezzet duraklarıyla da dikkat çekici.

9.06.2009Seyahat
Dünyanın en ünlü rock starları ROKA yiyor

Dünyanın en ünlü rock starları ROKA yiyor

Onun işi starları doyurmak. Metallica ve Depeche Mode gibi taptığı müzik gruplarını ağırladığı için ölse de gam yemeyeceğini söylüyor Arda Türkmen. Ve şirketi Roka ile tam beş yıldır Türkiye’ye yolu düşen rock starlarını o doyuruyor. Referans listesi epey etkileyici: 50 Cent’ten Norah Jones’a kadar 45 ünlü grup ve sanatçının boğazından geçen her yudumun ve lokmanın hesabı ondan soruldu. Türkmen’le rock starlarının ne yiyip ne içtiğini konuştuk.

1.05.2009Kelebek
Antalya’nın en özel 10 lezzeti

Antalya’nın en özel 10 lezzeti

Antalya Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biri. Dünyanın dört bir yanından insanlar geliyor bu güzel şehre. 30-40 yıl önce küçük bir Akdeniz kentiyken bugün bir marka oldu. Yerleşik nüfusunun yaklaşık 20 katı ziyaretçiyi ağırlıyor her sene. On binlerce yabancı, yerleşik hayat sürdürüyor burada. Bir o kadar da Türk, metropollerdeki sıkıntılarını unutmak için gidiyor. Böylece her sene yepyeni mekanlar açılıyor.

21.08.2008Kelebek
Batı Karadenizde 2008 yazı

Batı Karadeniz'de 2008 yazı

Batı Karadeniz plajlarının özelliği çoğunun yemyeşil ormanlarla içiçe olması. Gözalabildiğine uzanan sahillerinde altın sarısından volkanik siyaha kadar her çeşit kumsalı bulmak mümkün. Mavi bayraklı plajı olmasa da, deniz suyu Zonguldak hariç temiz. Doğu Karadeniz’deki gibi aniden derinleşen sahillerin sayısı az. Ağustosta denizsuyu sıcaklığı Bodrum, Kuşadası’ndaki gibi 25 derece. Yaylaları Doğu Karadeniz’den daha iyi korunmuş. Özellikle balık restoranları iddialı.

3.08.2008Seyahat
Koyu yeşilin peşinde

Koyu yeşilin peşinde

Doğu Karadeniz’de önümüzdeki hafta yağmur mevsimi sona eriyor. Yaklaşık iki ay boyunca yemyeşil dağlar, yaylalar güneşle kucaklaşacak. Avrupa’nın bitki çeşitliliği açısından en zengin ormanlarında tura çıkmanın tam zamanı. Atlas Dergisi’nin Karadeniz uzmanı fotoğrafçısı Yıldırım Güngör, Hürriyet Seyahat için yazdı ve fotoğrafladı.

13.07.2008Seyahat
Leyla Gencer’in köyünü yılda 30 bin kişi ziyaret ediyor

Leyla Gencer’in köyünü yılda 30 bin kişi ziyaret ediyor

Safranbolu’nun 11 kilometre doğusunda, Araç Çayı’na kuşbakışı konumlanmış bir Türkmen köyü Yörük. Geçmişi 500 yıl öncesine uzanıyor. Halkı yüzyıllar boyunca İstanbul’da suculuk, börekçilikten kazandığı parayla, içinde kitaplıkları, çalışma odaları bulunan köşkler inşa ettirmiş.

1.06.2008Kelebek
Dağ çileği yaşlanmayı geciktiriyor

Dağ çileği yaşlanmayı geciktiriyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, C vitamini deposu olan dağ çileğinin yaşlanmayı geciktirici antioksidanlar içerdiğini söyledi.

8.05.2008Sağlık
Püfür püfür tatiller

Püfür püfür tatiller

Yazın en sıcak günlerinde terlemeden gezebileceğiniz, ruhunuzu serinletebileceğiniz, içinizdeki kaşifi kıştırtabileceğiniz bir tatil rotası arıyorsanız çantanızı hazırlayın. Barhal Vadisi’nde bulutların üstündeki balkonlarda kahvaltı yapıp, yeşilin binbir tonunu keşfedeceksiniz. Kapuzbaşı Şelaleri’nde yeraltı nehirlerinin dağı yarıp fışkırdığı şelaleri gördüğünüzde şaşıracaksınız.

15.07.2007Seyahat
Kasım ayının 3’üncü perşembesi neden önemli

Kasım ayının 3’üncü perşembesi neden önemli

Kasım ayının 3’üncü perşembesi bu yıl 17 Kasım’a denk geldi. O gün tüm dünyada Primeur denilen taze şaraplar aynı anda satışa çıktı. Bütün dünyada aynı anda çıkan bu şaraptan Türkiye’de de üretiliyor. Primeur şarabı, Fransız Duboeuf Kardeşler’in bir buluşu. Bu taze şarap, diğer şaraplar gibi bir yıl bekletilmeden değişik bir fermantasyonla üretiliyor, 1-1,5 ay içinde satışa çıkıyor ve kısa sürede tüketilmesi gerekiyor. Yani size bir dükkanda raflarda kalmış geçen yıllara ait Primeur şarap verirlerse sakın almayın!

18.11.2005Kelebek
En iyi 10 kendin pişir kendi ye adresi

En iyi 10 kendin pişir kendi ye adresi

Biz milletçe severiz mangal başında saatlerce oturup, keyif yapmayı. Bu hal yurtdışında yaşayan Türkler için de aynıdır. Öyle ki, Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na karşı mangal yapmakta bile bir sakınca görmeyiz. Bu işin en keyifli anı da kömür ateşinde pişen etin kokusunun alındığı andır.

26.05.2005Kelebek
İftariyelik için en iyi 10 adres

İftariyelik için en iyi 10 adres

Ramazan ayı denince akla ilk gelen çeşit çeşit hurmalar, zeytinler, pastırmalar, peynirlerle donanmış iftar sofraları oluyor elbette. Tüm gün boyunca iple çekilen ve saati yaklaştıkça ritüellerle hazırlanan iftar sofralarında, ana yemekten önce atıştırılan şarküteri ürünleri ve hurma özenle seçilir.

14.10.2004Kelebek
Güneşi kontrol altına alın

Güneşi kontrol altına alın

3M Scotchtint güneş kontrol filmleri otel, alışveriş merkezi, işyeri ve evlerde kullanılabiliyor. Özel kaplamaları sayesinde cama vuran güneş ışığı ısısının yüzde 75’ini geri yansıtarak yaz günlerinde iç mekanda oluşan ısı artışını engelliyor. Böylece klima sistemlerinin işletme maliyetleri ciddi oranda düşüyor. Ürün ayrıca monitör ve ekranlarda meydana gelen parlamaları, döşeme ve mobilya renklerinin solmasını da engelliyor.

24.06.2004Kelebek
Erzurum: Dadaş’ın ilacı kar

Erzurum: Dadaş’ın ilacı kar

Yeni bir dünyayı tanımak güzel olur. Erzurum’dan başlayarak doğunun en uç noktasına kadar dolaşmak, tanımak ve oraları sevmek ne güzel bir duygu.

17.12.2003Spor Arena
Türkiye’nin en iyi semt pazarları

Türkiye’nin en iyi semt pazarları

İstediği kadar alışveriş merkezi açılsın... İnternet üzerinden alışveriş imkanı sağlayan web siteleri hayatımıza girsin... Yine de dünyanın en eski alışveriş geleneğini temsil eden semt pazarlarının pabucu dama atılmadı. Aksine yenilendiler, çeşitlendiler, kredi kartı kullanmaya başladılar, turistik özellikler bile kazandılar.

7.08.2003Seyahat
En iyi 10 yol lokantası

En iyi 10 yol lokantası

Eskiden en büyük şikáyetlerden biri, turistlere rezil olacağız korkusuyla yollardaki duraklama tesislerinin (bunlara dinlenme tesisi demek zordu) pisliğiydi. Ama artık bir turizm ülkesi haline gelen Türkiye'de karayollarındaki bu tesisler tüm işletmecilerin imrendiği mekánlara dönüştü.

15.05.2003Seyahat
Karısının anısına park yaptı

Karısının anısına park yaptı

Geçmiş zaman muhabbetiydi onlarınki. Ölüm onları ayırana dek, 45 yıl süren tam bir hayat yoldaşlığı. Nihat Gökyiğit, çocukluk, mahalle arkadaşı, sevgili eşi Nezahat Gökyiğit'i 11 Ocak 1995'te kaybetti.

31.05.2002Seyahat
Hormonu bırakın psikolojiyi bozmayın

Hormonu bırakın psikolojiyi bozmayın

Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, biberde zehirli madde, çilekte de hormon kullanıldığını söyleyenlere tepki gösterdi. Gökalp, ‘‘Tüketicinin psikolojisiyle oynamayın, çilekte, domateste hormon yok’’ dedi. Gökalp, Almanya'dan dönen biberde hatalı ilaç olduğunu söyledi.

4.05.2002Ekonomi
Ota da zam...

Ota da zam...

İlaç fiyatlarının yüksekliği nedeniyle alternatif tedavi yöntemi olarak şifalı otlara yönelen vatandaşlar, ilaç fiyatlarıyla yarışan etiketler karşısında şaşırıyorlar.

25.04.2002Spor Arena

Yazar Sonuçları

Finlandiya mutfağı

Fin mutfağı, basit yemekleriyle tanınıyor.

6.12.2010

Hıyar ve çilek

Radikal kararlar almaya başladım bir süredir... Bunlardan bir tanesi de kendimi “hıyar”dan “çilek”e terfi ettirmek!.. Hatta belki de en önemli kararım bu!

27.09.2009
Babanın Nerello’su

Babanın Nerello’su

Madem Babalar Günü, biz de Mario Puzo’nun izinden Baba’nın adasında alalım soluğu.

19.06.2009

Dağda dalga sesleri

Gerede ve Bolu çevresindeki yaylalarda yaptığım yolculuk sayesinde yaşam pilimi şarj ettim. Zirvelerdeki yaylalarda, ağustos ortasında üşüdüm. Ormanlardan gelen dalga seslerini dinledim. Zümrüt yeşili tepelerle çevrili göllerin kıyısında sessizliğin tadını çıkardım.

23.08.2003

Reşit, Banu ve ben, biz Eyvan’ın o halini sevdik

Yıl 1948

İstanbul'un en mutena semtlerinden Maçka'da, Bayıldım Yokuşu üstündeki Taşlık Terasında bir Şark Kahvesi açılır. Mimar, Sedad Hakkı Eldem, dönem Milli Şef dönemidir. Yani milli olan hemen her şeyin gözde olduğu, kutsandığı bir dönem.

11.01.2003