MENÜ

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 535 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi haberi bulunmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Haberleri

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu nasıl yapılır Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu nasıl yapılır? Başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine verilen burs, dönem başlangıcında merak konusu olmaya başladı. 8 ay boyunca aylık 250 lira eğitim bursu almaya hak kazanacak olan öğrenciler, VGM burs başvurusu için aşamaları sorguluyor. İşte, Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru işlemleri ve detaylı bilgiler

28.09.2018Eğitim
Dövizden TLye dönüşte en çok merak edilen konu: Arabuluculuk nasıl işleyecek

Dövizden TL'ye dönüşte en çok merak edilen konu: Arabuluculuk nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, Türkiye'de yerleşik kişilerin, bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile işi, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya döviz endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

26.09.2018Ekonomi
YÖK, atamalarda üniversitelere yetki devri hazırlığı yapıyor

YÖK, atamalarda üniversitelere yetki devri hazırlığı yapıyor

13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 17 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. maddesi ile 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11. maddesine "Öğretim elemanı kadrolarına, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimler, önlisans, lisans ve lisansüstü programların sayısı, niteliği ve öğrenci sayıları ile yükseköğretim kurumunun eğitim-öğretim dışında yürüttüğü hizmetler dikkate alınarak Yükseköğretim Kurulunca çıkarılan norm kadro yönetmeliğine göre ilgili devlet yükseköğretim kurumunca atama yapılır." hükmü eklenmişti.

20.09.2018Gündem
Rektör oldu

Rektör oldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son müsteşarı Yusuf Tekin, Resmi Gazete’de 14 Eylül’de yayımlanan kararla, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı.

15.09.2018Eğitim
Akademisyenlerin kadro sorunu kökten çözülüyor

Akademisyenlerin kadro sorunu kökten çözülüyor

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile üniversitelerin özerkliği ile ilgili önemli bir adım atıldı. 12 Eylül kalıntısı izin sistemi sonlandırılırken rektörlerin kadro işlemlerinin de objektif kriterlere bağlanmasının yolu açıldı.

13.09.2018Gündem
Rektörlükte 3 yıl profesörlük şartı kalktı

Rektörlükte 3 yıl profesörlük şartı kalktı

13 Eylül’de Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre rektörlük için üç yıl profesörlük şartı kaldırıldı.

13.09.2018Eğitim
Rektörlükte 3 yıl profesörlük şartı kalktı

Rektörlükte 3 yıl profesörlük şartı kalktı

13 Eylül'de Resmi Gazetede yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre rektörlük için 3 yıl profesörlük şartı kaldırıldı. Öğretim elemanı kadrolarına atamalarınsa YÖK tarafından çıkarılacak norm kadro yönetmeliğinde belirtilen esaslara göre üniversitelerce yapılmasına karar verildi. Ayrıca kadro, pozisyon ve görevlerin boşalması halinde YÖK Başkanı tarafından rektör görevlendirmesi de yapılabilecek. Bu görevlendirmeler, aynı gün Cumhurbaşkanlığına bildirilecek.

13.09.2018Eğitim
Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğünün ismi değişti

Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğünün ismi değişti

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğünün ismi "Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü" olarak değiştirildi.

13.09.2018Gündem
Dernekler Dairesinin adı değiştirildi

Dernekler Dairesi'nin adı değiştirildi

Dernekler Dairesi Başkanlığının adı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi. Kurumun adının "Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü" olarak değiştirilmesini içeren Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlandı

13.09.2018Gündem
6 gün devamsızlığı olana takdir yok

6 gün devamsızlığı olana takdir yok

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1.09.2018Gündem
MEBin sosyal etkinlikler yönetmeliği değişti

MEB'in sosyal etkinlikler yönetmeliği değişti

MEB tarafından okullarda sosyal etkinlikler kapsamında yürütülecek gezi araçlarını kullanacak sürücülerden, son beş yıl içinde alınmış ve halen geçerli olan ‘Psiko-teknik Raporu’ istenmesiyle ilgili düzenleme yapıldı. Ayrıca araç sürücüsü, muavin ve rehber kişi ile gezide görev alacak diğer personelin, Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde belirtilen suçları işlemediklerine ait beyanı gerekecek. MEB’in ‘Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’nde de değişiklikler yapıldı.

1.09.2018Eğitim
Devamsızlık yapmayan öğrenci ödüllendirilecek

Devamsızlık yapmayan öğrenci ödüllendirilecek

MEB tarafından yapılan yeni düzenlemeyle liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi almaları için başarı ortalamalarının yanında özürsüz devamsızlık sürelerinin beş günü geçmemesi gerekecek. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek. Yeni yönetmelikle il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, özel yetenekli öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirilmesi konusunda yeni yetkilere sahip oldu. Liselerdeki yazılı sınavlar, gerektiğinde okul, eğitim bölgesi, ilçe, il ve ülke genelinde ortak sınavlar şeklinde yapılabilecek.

1.09.2018Eğitim
Bakanlıktan yeni düzenleme Devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül geliyor

Bakanlıktan yeni düzenleme! Devamsızlık yapmayan öğrenciye ödül geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yapılan yeni düzenleme ile liselerde okuyan ve devamsızlık yapmayan öğrenciler için yeni bir ödül mekanizması hayata geçirilecek. Bu kapsamda, öğrencilerin teşekkür, takdir ve üstün başarı belgesi almaları için başarı ortalamalarının yanında özürsüz devamsızlık sürelerinin 5 günü geçmemesi gerekecek.

1.09.2018Gündem
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalından açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, dövizdeki hareketlilik, ABD'ye yönelik ek vergiler, F-35 kararı ve gündemdeki bir çok konuya ilişkin açıklama yaptı. Kalın, "Döviz kurundaki gerileme aldığımız tedbirlerin sonuç verdiğini gösteriyor. ABD'nin F-35 kararının somut bir karşılığı yok." dedi. Kalın ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel ve Macron ile görüşeceğini, ABD Başkanı Trump ile planlanan bir görüşme olmadığını söyledi.

15.08.2018Gündem
‘Çalışma’ya ‘aile’ eklendi

‘Çalışma’ya ‘aile’ eklendi

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın adı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak değiştirildi.

4.08.2018Gündem
Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın ismi değişti

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın ismi değişti

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’nın adının “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildiği bildirildi.

4.08.2018Gündem
Meclis ne zaman açılacak İşte TBMM açılış tarihi

Meclis ne zaman açılacak? İşte TBMM açılış tarihi

Meclis ne zaman açılacak sorusu milyonlarca vatandaş tarafından meraklanan araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Beklentilerini meclisin açılacağı tarihe göre şekillendiren vatandaşlar, meclisin hangi tarihte açılacağını merak ediyor. Peki, meclis ne zaman açılacak? İşte TBMM açılış tarihi

2.08.2018 Gündem
Yeni dönemde ilk kez toplanacak Dikkat çeken detaylar var...

Yeni dönemde ilk kez toplanacak! Dikkat çeken detaylar var...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesinin ardından gerçekleştirilecek ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı perşembe günü yapılacak. Orgeneral Yaşar Güler ilk kez Genelkurmay Başkanı göreviyle toplantı masasında olacak. Kara Kuvvetleri Komutanlığına atanan Orgeneral Ümit Dündar da ilk defa YAŞ'da görev yapacak.

31.07.2018Gündem
Yeni sistemin ilkler MGK’sı

Yeni sistemin ilkler MGK’sı

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak yeni sistemin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı ilklere sahne olacak.

29.07.2018Gündem
Nükleer Düzenleme Kurumunun görev ve yetkileri belirlendi

Nükleer Düzenleme Kurumunun görev ve yetkileri belirlendi

Nükleer Düzenleme Kurumu; çalışanların, halkın, çevrenin ve gelecek nesillerin radyasyondan korunmasından sorumlu olacak.

24.07.2018Ekonomi
Strateji ve Bütçe Başkanlığı kuruldu

Strateji ve Bütçe Başkanlığı kuruldu 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı kuruldu.

24.07.2018Ekonomi
Son dakika... İki yeni kararname yayınlandı, iki yeni başkanlık kuruldu

Son dakika... İki yeni kararname yayınlandı, iki yeni başkanlık kuruldu

İki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığı bünyesinde iki yeni başkanlık kuruldu. Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İletişim Başkanlığı'nın kurulduğuna dair karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yine Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle de RTÜK, Kültür ve Turizm Bakanlığıyla, TRT ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığıyla ilgilendirildi.

24.07.2018Gündem
Trabzonspordan kutlama mesajı

Trabzonspor'dan kutlama mesajı

Trabzonspor Kulübü, Gençlik ve Spor Bakanlığındaki üst düzey atamalara ilişkin kutlama mesajı yayımladı.

23.07.2018Futbol
Bakan yardımcılıklarına atama yapıldı

Bakan yardımcılıklarına atama yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile bazı bakanlıklara bakan yardımcısı ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlıklarına bakan yardımcıları atadı. Bakanlıkların bakan yardımcılığı görevlerine atanan isimler şu şekilde;

20.07.2018Gündem
Meclis ne zaman açılacak TBMM ne zaman açılır

Meclis ne zaman açılacak? TBMM ne zaman açılır?

Meclis ne zaman açılacak sorusu, yasama dönemini merakla araştıran binlerce kişinin sorguladığı konu oldu. TBMM'nin açılacağı tarihe göre hareket edecek olan vatandaşlar, beklentilerini edinecekleri bilgilere göre şekillendirecek. Peki, 2018/2019 yasama döneminde meclis ne zaman açılacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

16.07.2018Gündem
TSE, TÜRKPATENT, TÜBA ve TÜBİTAKın yapısında düzenleme

TSE, TÜRKPATENT, TÜBA ve TÜBİTAK'ın yapısında düzenleme

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) teşkilat ve görevlerine ilişkin esaslarda düzenlemeye gidildi.

16.07.2018Teknoloji
Son dakika: İki yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı

Son dakika: İki yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlandı

Resmi Gazete'de 11 ve 12 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlandı. 11 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile arşiv hizmet ve faaliyetlerini düzenlemek, kamuda belge yönetimini sağlamak üzere Cumhurbaşkanlığına bağlı Devlet Arşivleri Başkanlığı kuruldu. 12 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile de Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı kuruldu.

15.07.2018Gündem
Rektöre profesörlük şartı geri geldi

Rektöre profesörlük şartı geri geldi

CUMHURBAŞKANI Hükümet Sistemi’ne geçişin ardından yayımlanan 703 nolu kararnameyle rektörlük atamaları için profesör olmak şartının kaldırılması hükmünden vazgeçildi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre rektörler en az 3 yıl profesörlük yapanlar arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

15.07.2018Gündem
Hazine ve Eğitim Bakanı YAŞ üyesi

Hazine ve Eğitim Bakanı YAŞ üyesi

8 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Yüksek Askeri Şûra’nın (YAŞ) yapısı da yeniden düzenlendi. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğü hallerde YAŞ’a katılıp başkanlık edecek. Cumhurbaşkanı’nın katılmadığı durumlarda toplantıya görevlendireceği yardımcısı başkanlık yapacak.

15.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Nereden geldiğimi asla unutmadım

Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü bitirdi. Milli Güreşçi’ydi ama spor onun hayatını idame ettirmesine yetmedi. İlk olarak Devlet Demiryolları’nda işe girdi. Onu Emlak Bankası ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevleri takip etti. 2000’den fazla kez milli mayoyu giydi. “Asrın Güreşçisi” unvanını kazandı. Şimdi Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu’nun yardımcısı, aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı... Hamza Yerlikaya ile makamında buluştuk, “film yapılmalı” denen renkli yaşam öyküsünü konuştuk.

17.09.2018

Düşünce özgürlüğü fikri hiçbir zaman yenilmez

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın “BRICS Artı Zirvesi”ne katıldığı Johannesburg’a (Güney Afrika) hareketinden önce Esenboğa Havalimanı Büyük Şeref Salonu’nda Başdanışmanlarından Prof. Şükrü Karatepe, güncellediği bir kitabını verdi:

26.07.2018

Dışişleri Bakanlığı'nı riske atmak

BİRBİRİ ardına çıkan Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle Türkiye’de devlet teşkilatının yapısı baştan aşağı muazzam bir değişikliğe sahne olurken, yaşanan sarsıntının etkilerine açık hale gelen bakanlıklardan biri de Dışişleri.

17.07.2018

Sigortacılık, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlandı

2 Temmuz tarihli yazımda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra Hazine Müsteşarlığı çatısı altında olan sigortacılık ve bireysel emeklilik sisteminin yeni dönemde hangi bakanlığa ya da hangi kuruma bağlanacağını sormuş, bu konudaki duyumlarımı da paylaşmıştım.

15.07.2018