MENÜ

Çözüm Süreci

Çözüm Süreci ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çözüm Süreci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çözüm Süreci haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.863 Çözüm Süreci haberi bulunmuştur.

Çözüm Süreci Haberleri

Saldırganın içeriden yardım aldığı kesin

Saldırganın içeriden yardım aldığı kesin

Yoğun bir terör dalgasıyla sona eren 2016’nın ardından yeni yıla Reina katliamıyla başladık, İzmir Adliyesi’ne yapılan saldırıyla yine yasa boğulduk. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu çok taraflı ve asimetrik terör tehdidinin analizini ve çıkış yollarını eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş ile konuştuk. Kariyerini MİT’in İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak noktalayan Öneş’e göre içinde bulunduğumuz noktadan çıkışın anahtarı daha iyi istihbaratta değil nitelikli demokratikleşme adımlarında. ‘Barış’ kelimesini kullanmanın bile riskli olduğu bir dönemden geçtiğimizin farkındalığı içinde ancak yine de ‘toplumsal uzlaşmacı ve çözümcü’ pratiğe dönüşün elzem olduğuna inanıyor. Reina’daki katliamla ilgili ise IŞİD içindeki grupları yabancı ishihbarat servislerinin kullanma ihtimaline dikkat çekiyor.

8.01.2017Gündem
Demirtaş: PKK’nın ne yöneticisi, ne üyesi, ne sempatizanıyım

Demirtaş: PKK’nın ne yöneticisi, ne üyesi, ne sempatizanıyım

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne E Tipi Cezaevi’nde, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hakkında yürütülen ’Cumhurbaşkanı’na hakaret’ soruşturması kapsamında, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. Konuşmalarında hakaret unsuru olmadığını, barış mesajları verdiğini kaydeden Demirtaş, "Ben PKK’nın ne yöneticisi, ne üyesi, ne sözcüsü, ne de sempatizanıyım" dedi.

6.01.2017Gündem
ABD ve Batıya seslendi: Siz de aktif olun

ABD ve Batı'ya seslendi: Siz de aktif olun

Başbakan Binali Yıldırım ateşkesle birlikte Suriye’de kalıcı barış için zemin oluştuğunu söylerken diğer ülkelere de “Türkiye ve Rusya’nın inisiyatifine bırakmayın. Paydaşlar, ABD, koalisyon güçleri, bölge ülkeleri de aktif olsun” dedi. Yıldırım ateşkeste Türkiye’nin büyük katkısının olduğunu vurguladı.

30.12.2016Gündem
Rusyadan suikast açıklamaları

Rusya'dan 'suikast' açıklamaları

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından bir açıklama geldi ve "Türkiye ile Rusya’yı karşı karşıya getirmek istiyorlar." diye konuştu.

19.12.2016Dünya
MHP, tabanını ikna edecek

MHP, tabanını ikna edecek

AK Parti ile Anayasa değişikliği teklifi üzerinde mubakata varan MHP, tabanına süreçte aldığı rolü anlatmak için stratejisini belirledi. Parti yönetimi, “Tercih HDP olsaydı, ortada nasıl bir anayasa olurdu? Bu tercih Türkiye’yi bölünmeye götürürdü” izahında bulunacak.

13.12.2016Gündem
Cemaatçi denilen hâkime ‘Bu işler parayla değil, sırayla olur’ dedim. Şimdi Silivri’de

Cemaatçi denilen hâkime ‘Bu işler parayla değil, sırayla olur’ dedim. Şimdi Silivri’de

Sarp Kuray, 68’liler hareketinin önemli figürlerinden. Denizci teğmen olarak yayınladığı “Mustafa Kemal’in Harbiyelileri” başlıklı bildiri nedeniyle donanmadan atıldıktan sonra Dev-Genç’in kurucuları arasında yer aldı.

11.12.2016Gündem
Sırrı Süreyya Önder’e  40 yıl hapis istendi

Sırrı Süreyya Önder’e 40 yıl hapis istendi

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında 4 Kasım günü gözaltına alınıp, adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında ’Terör örgütü üyeliği’, ’Terör örgütü propagandası yapmak’ ve ’Halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik’ suçlarından 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

8.12.2016Gündem
PKK ile mücadelede yeni strateji: Sivil adım

PKK ile mücadelede yeni strateji: Sivil adım

Terör örgütü PKK ile mücadelede yeni strateji belgesi hazırlandı. Buna göre, aileler ve kanaat önderleri devreye sokulacak, alan çalışması yapılarak periyodik şekilde raporlar hazırlanıp örgütle mücadelede atılacak sivil adımlar belirlenecek.

6.12.2016Gündem
Daron Acemoğlu: Türkiyede umutlanacak şeyler de var

Daron Acemoğlu: 'Türkiye'de umutlanacak şeyler de var'

Dünyanın en çok alıntı yapılan 10 ekonomistinden biri. ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) iktisat profesörü. 2012’de, Harvard Üniversitesi’nden James A. Robinson ile ortak kaleme aldığı ‘Ulusların Düşüşü’ adlı kitap çok ses getirdi. Roma İmparatorluğu’ndan Mayalara, Ortaçağ Venedik’inden günümüz Amerika’sına uzandığı 15 yıllık araştırmayla, demokratik kurumların ekonomik refaha katkısını ortaya koydu. Bir gün Türkiye’ye üçüncü Nobel’i o getirebilir. Çünkü bu kitaptan sonra ismi Nobel Ekonomi Ödülü için geçmeye başladı. Daron Acemoğlu’yla ‘Perakende Günleri’ne geldiği İstanbul’da buluştuk. Türkiye ekonomisiyle ilgili açıkyürekli tespitlerine, uyarılarına kulak verdik.

26.11.2016Hayat
Liderlere mektup yazdı

Liderlere mektup yazdı

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulunda olduğu gerekçesiyle tutuklanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen yazar, dilbilimci Necmiye Alpay, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben iki mektup yazdı.

14.11.2016Gündem
Son Dakika: Fetullah Güleni dakika farkı ile kaçırdık. Evine gittiğimizde..

Son Dakika: 'Fetullah Gülen'i dakika farkı ile kaçırdık. Evine gittiğimizde..'

Darbe komisyonunda MİT eski Müsteşarı Emre Taner flaş açıklamalarda bulundu. FETÖ lideri Fetullah Gülen'in yurt dışına çıkmadan hemen öncesinde düzenlenen operasyondan bahsetti. Gülen'e yönelik yoğun baskısı olduğundan söz eden Taner, 'Ümraniye’de kaldığı eve saat farkıyla girdik, dakika farkıyla girdik; yatağı sıcaktı ama kendisi yoktu çünkü içeriden, polisten haber vermişlerdi' dedi.

11.11.2016Gündem
AK Partili Aktay: Dokunulmazlığı olmasa yargılanmayı hak eden konular

AK Partili Aktay: Dokunulmazlığı olmasa yargılanmayı hak eden konular

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, CHP'nin Parti Meclisi bildirisi için "Cürmü meşhut halindeki bir suçu örtbas etmeye çalışmak aslında Kılıçdaroğlu'nun skandal bir faaliyetidir" dedi. Aktöy şöyle konfuştu: "Kılıçdaroğlu bu şekilde kendini teröre aslında destek verme konumuna düşürmektedir ki Atatürk'ün partisi olduğunu iddia eden, Atatürk'ün partisini yönetiyor olduğunu iddia eden bir Genel Başkana bu kesinlikle hiç yakışmamaktadır. Aslında dokunulmazlığın olmasa şu anda sadece bu konular yargılanmayı hak eden konular. Çünkü bile bile yaptın."

11.11.2016Gündem
Oslo süreci ihanet değildir

'Oslo süreci ihanet değildir'

TBMM FETÖ ve 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nda konuşan eski MİT Müsteşarı Emre Taner, Oslo görüşmesiyle ilgili, “Biz Oslo sürecine, ‘yabancılar Kürt meselesini oyuncak yapmasın’ diye girdik. Ne kadar yabancı servis varsa PKK ile iç içe. ‘Müdahale etmemiz lazım’ dedik. Oslo ihanet değildir” diye konuştu.

9.11.2016Gündem
Hain bombalı saldırıdan sonra telsizdeki ihanet konuşmaları

Hain bombalı saldırıdan sonra telsizdeki ihanet konuşmaları!

Diyarbakır'da dün düzenlenen ve 2'si polis toplam 9 kişinin şehit olduğu bombalı saldırıda, yaralılardan 2 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 11'e yükseldi. Diyarbakır Valiliği, ''Kemal' kod adlı PKK'lı teröristin, 3 ton patlayıcı kullanarak, 'fedai eylemi' gerçekleştirdiğini açıklarken, patlama sonrası hainlerin telsiz konuşmaları yayınlandı.

5.11.2016Gündem
Erdoğandan flaş Münbiç açıklaması

Erdoğan'dan flaş Münbiç açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cerablus'tan sonra Dabık'ın aşıldığını, şimdi de El Bab'a doğru gidildiğini söyledi. Erdoğan, "Terör örgütü PYD – YPG ile de mücadele nerede karşımıza çıkarsa veriliyor. Şimdi El Bab’tan Münbiç’e doğru gidilecek. Şimdi Halep'le ilgili bir sorunumuz yok ama Halep'le ilgili itirazlarımız var. Sayın Putin ile görüştüm. Artık Halep halkını huzura kavuşturalım dedim. Halep Haleplilerindir. Bunu açıklamamız lazım. Halep üzerinden bir hesaba girmek doğru olmaz. Halep'le tarihi bağlarımız var" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birileri ÖSO ve Türkiye’si El Bab’tan uzak tutmaya çalışıyor. Biz DEAŞ, PYD – YPG terör örgütleriyle mücadelemizi sürdüreceğiz. En kısa sürede Münbiç’i PYD terör örgütünden temizlemekte kararlıyız. Ya gidecekler ya da gitmedikleri takdirde gereğini biz yapacağız." diye konuştu.

26.10.2016Gündem
MHPli vekilden başkanlık açıklaması

MHP'li vekilden 'başkanlık' açıklaması

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, partisinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemi açıklamasıyla, "330 ile biz sandalyeyi tamamlayalım ve referanduma gidelim" demediğini, "Tamamlayabiliyorsanız buyrun tamamlayın" dediğini ifade etti.

12.10.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Osmanlı ve başkanlık

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Meclis’e sundukları başkanlık sistemini savunurken şöyle diyor:

8.01.2017

Ne birleşik terör ne yaşam tarzı

IŞİD’i, PKK’sı, FETÖ’sü ortak çalışıyor, aynı merkezden kumanda ediliyor olsaydı...

6.01.2017

2017 nasıl görünüyor?

KAYGILI bir dönemden geçiyoruz. Gerginiz, önümüzdeki yıllara endişeyle bakıyoruz.

29.12.2016

Büyük resim

KOMANDO Tugayı bu defa sahada çarpışarak değil, Kayseri’de kalleşçe bir saldırı ile 14 şehit verdi. 6’sı ağır 55 yaralı var.

18.12.2016

Terör ve siyaset

ŞEHİTLER Tepesi’ne bitmeyen ziyaretler, her kesimden insanın teröre karşı gösterdiği aktif hassasiyet terörle mücadelenin en önemli unsurudur.

15.12.2016

Nedir Vatanseverlik?

2013-2014 yılları en az şehit verdiğimiz yıllardı.

14.12.2016

PKK ve dış güçler

ORTADOĞU coğrafyası toplumlardaki şiddetli kimlik depremleriyle yeniden şekillenirken, hangi “güç” buna ilgisiz kalabilir?

13.12.2016

Terörle mücadele

POLİS aileleri, er veya subay asker aileleri elleri yüreklerinde geziyor. Polis ya da asker şehit vermediğimiz gün geçmiyor. Ateş hepimizi yakıyor ama en çok düştüğü yürekleri yakıyor.

11.12.2016

Kıbrıs,Avrupa Birliği,Türkiye... Çözüm ne?

Kıbrıs sorununun çözüm süreci yine hayal kırıklığı ile kesintiye uğradı.

27.11.2016

Yasin Aktay, heyhat!

- Birikim dergisinde yazıları çıkardı.

12.11.2016

ABD’de sistem ‘Türk tipi’ olsaydı

BÖYLESİ başkanlara daha çok komedi filmlerinde rastlanırdı ama gerçek hayatta karşılıkları da vardı.

9.11.2016

Aman dikkat

TÜRKİYE terörle mücadelede yeni ve daha kritik bir aşamaya girdi; HDP’li 15 vekil gözaltına alındı, Selahattin Demirtaş dahil 9’u tutuklandı.

4.11.2016

Aynı hataya düşülmemeli

TÜRKİYE içte ve dışta tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşıyor.

31.10.2016

ByLock’tan siyasi kriz çıkmaz

KILIÇDAROĞLU, AK Parti içinde ByLock çatlağı çıkarmaya oynuyor. Israrla, inatla...

28.10.2016

Bahçeli neden böyle yapıyor?

MHP Lideri Devlet Bahçeli, geçen dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na başkanlık önerisi veren AK Parti’ye şiddetle muhalefet ettiği halde, bu kez neden “Millete sormakta sakınca yok, AK Parti önerisini getirsin” demeye başladı? 

25.10.2016

Türkiye ya büyüyecek ya küçülecek

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, Beştepe’deki son Bakanlar Kurulu toplantısının başında tarihi bir cümle sarf etmiş.

11.10.2016