MENÜ

Çölyak Hastalığı Nedir

Çölyak Hastalığı Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çölyak Hastalığı Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 55 Çölyak Hastalığı Nedir haberi bulunmuştur.

Çölyak Hastalığı Nedir Haberleri

Çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir

Çölyak hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır. Peki Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

30.09.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir

Çölyak hastalığı nedir, Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

Çölyak hastalığı dönem dönem internette aranan konular arasındaki yerini almaya devam ediyor. Çölyak hastalığı buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten isimli bir maddeye vücut bağışıklık sistemi tarafından verilen anormal yanıt sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Peki Çölyak hastalığının belirtileri nelerdir?

6.09.2019Gündem
Çölyak hastalığı nedir | Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir

Çölyak hastalığı nedir? | Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir?

Her yaştan insanda görülme olasılığı yüksek olan çölyak hastalığı, tedavi edilmediği takdirde ciddi boyutlara ulaşarak, sağlığı tehdit ediyor. Çölyak, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda ve gluten isimli proteine karşı duyarlılık sonucu ortaya çıkıyor. Peki, çölyak hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? Çölyakta hangi besinler tüketilmemelidir? İşte, çölyak hastalığı ile ilgili bilinmesi gerekenler...

11.04.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, yetişkinlerde ise kansızlık ile kendisini belli eden çölyak hastalığı, günümüzde internette en çok araştırılan hastalıkların başında geliyor. Çölyak, kişinin, glüten içeren yiyecekler yediği zaman bağırsak sistemlerinde oluşan sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Peki her yaşta görülebilen çölyak hastalığı nedir? İşte bazı bilgiler...

31.03.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı, genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan ve suda erimeyen glüten isimli proteine karşı duyarlılık sonucu gelişiyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de tanılanan 88 bin 790 Çölyak hastası bulunuyor. Çölyak hastalığında, bilinen tek tedavi glütenin ömür boyu diyetten çıkarılması olarak gösteriliyor. Peki, Çölyak hastalığı nedir?

13.02.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir Çölyak hastalarının yememesi gereken besinler neler

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalarının yememesi gereken besinler neler?

Çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmekle birlikte teşhisi zor olan hastalıklardan biridir. Çünkü belirtiler çoğunlukla ilişkili bir başka hastalığı da düşündürmektedir. 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü, ülkemizde ve dünyada değişik etkinlikler ve farkındalık çalışmaları ile hatırlatılmaktadır. Peki, çölyak hastalığı tam olarak nedir?

9.01.2019Sağlık
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır, yani ailevi kalıtım söz konusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildiği gibi ilk seferde de aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Peki, çölyak hastalığı tam olarak nedir, belirtileri neler?

16.07.2018Gündem
Çölyak hastalığı nedir İşte çölyak hakkında bilinmesi gerekenler

Çölyak hastalığı nedir? İşte çölyak hakkında bilinmesi gerekenler

Çölyak hastalığının tanımı merak konusu oldu. Genetik bir hastalık olarak tanımlanan çölyak, yaşam boyu devam ediyor ve tüketilen besinlere dikkat edilmediği takdirde hayatı çekilmez kılabiliyor. Peki ekmek, makarna, bisküvi ve diğer unlu mamullerden uzak durulmasına neden olan çölyak hastalığı tam olarak nedir?

29.01.2018Gündem
Çölyak hastalığı nedir

Çölyak hastalığı nedir?

Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar Gluten içerir. Ekmek, makarna, bisküvi ve diğer unlu mamüller…En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmak zorunda kalmanıza neden olabilecek bu hastalığın adı çölyak'tır

15.12.2017Gündem
Bu çocuklar yıllardır pasta, börek ve gofret yiyemiyor

Bu çocuklar yıllardır pasta, börek ve gofret yiyemiyor

Antalya'da Mehmet-Nuriye Eroğlu çiftinin 7 çocuğundan 4'ü, gluten proteini bulunduğu için hayatı boyunca ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve gofret yemelerini engelleyecek Çölyak hastalığıyla mücadele ediyor.

11.02.2015Sağlık
Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Son yıllarda; hastalıkların tedavisinde bilinen yöntemlere yardımcı olarak tercih edilen ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılıyor? Doç. Dr. Memet Işık, ozon tedavisi hakkında bilgiler verdi.

15.01.2020İyi Yaşam
Yeni düşman: Gluten

Yeni düşman: Gluten!

Glutensiz diyetler popüler beslenme modellerinden biri olarak benimseniyor. Çölyak hastası olsun olmasın çoğu insan ya glutensiz besleniyor ya da gluteni sınırlı şeyler yiyip içmeye çalışıyor.

A Vitamini Nedir Hangi Besinlerde Bulunur

A Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

A vitamininin hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcı olduğunu belirten Diyetisyen Banu Özbingül Arslansoyu, "Bu vitamin, kemik dokusunun ve üreme sisteminin gelişimine yardımcı oluyor. Bir antioksidan gibi çalıştığından çeşitli kanser türleri ile yaşlanmaya bağlı hastalıklara karşıda etki gösterebiliyor" dedi.

16.12.2019İyi Yaşam
Sedimantasyon nedir Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir

Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda en fazla sayıda bulunan hücre türüdür. Peki Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

5.11.2019Sağlık
B12 Hangi Besinlerde Yer Alır

B12 Hangi Besinlerde Yer Alır?

Birçok insan sabah uyandığında bile kendini yorgun hissettiğinden, dikkatini toplayamamaktan ve sürekli vücudunda gelişen şikayetlerden yakınır. Bu durumu ortaya çıkaran bir sürü neden olabilir ancak çoğu zaman en temel sebeplerden biri olan B12 vitamini eksikliği atlanır.İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli

Bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli?

Anne adayları ya da yeni anne olan kadınlar, yeni doğan bebek beslenmesi ile ilgili konuları sıklıkla merak ediyor. Anne sütü yeni doğmuş bebeğin tüm enerji ve besin ögelerini karşılayabiliyor. Uzmanlar özellikle bebeklerde ilk 6 ay sadece anne sütünü öneriyor. Ek gıda ile birlikte emzirmenin sürmesi çocuk sağlığı açısından önem taşır. Peki, bebeklere ek gıda ne zaman verilmeli? İşte, bebeklerde ek gıda dönemi ile ilgili merak edilenler..

24.04.2019Sağlık
Diyet değil yaşam hakkı

Diyet değil yaşam hakkı

“15 aylıktan beri diyet yapıyorum. Bana yasak olan ama sizin yediğiniz yemeklerin tadını çok merak ediyorum. Özellikle de peyniri” diyor Gül Güncür. 11 yaşındaki Gül, kısa adı PKU olan ‘fenilketonüri’ hastası. PKU, kalıtsal bir metabolizma bozukluğu ve ömür boyu düşük proteinli gıdalardan oluşan özel bir diyeti uygulamak zorundalar. Tedavi düzenli devam etmezse kalıcı beyin hasarına neden oluyor. Ömür boyu süren diyet için devlet 8-15 yaş için aylık 116 TL un parası veriyor. 0-8 yaş arası için verilen para 86.5 TL. Ancak bu çocukların yiyeceği ürünlerin fiyatı normalin çok üstünde. Aileler, “Ürünler pahalı, her istediğimizi alamıyoruz. Ülkemizde bulabildiğimiz ürünler de sınırlı. Biz devletten para istemiyoruz, gıda verilsin ya da ürün alabilecek bir kart verilsin” diyor.

27.01.2019Gündem
Gaps Diyeti Nedir Gaps Diyetinin Vücuda Faydaları Nedir

Gaps Diyeti Nedir? Gaps Diyetinin Vücuda Faydaları Nedir?

GAPS diyeti, psikolojik hastalıklara iyi gelmesi ile biliniyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Erdi Abdullah Uğur bu diyet hakkında merak edilenleri anlattı.

2019’un Beslenme Trendleri

2019’un Beslenme Trendleri

Tüm canlılar için en temel ihtiyaçlardan biri olan beslenme ihtiyacı, yıllar içinde değişen koşullarla birlikte birçok farklı tarz yarattı. Özellikle sosyal medyanın hayatımızda kapladığı yer arttıkça trendlerden de çok kolay etkilenir olduk. Birçok insan “sağlıklı beslenme” kaygısı taşımaya başladı ve birçok yeni yöntem gün yüzüne çıktı. Sofra/Compass Group Türkiye Ülke Diyetisyeni Emel Terzioğlu Arslan, yeni dönem beslenme trendlerini anlattı.

Gluten nedir

Gluten nedir?

Gluten, son zamanlarda bazı hastalık grupları için özel hassasiyet gerektirmesi sebebiyle dikkat çekmiş ve merak edilmeye başlanmıştır. İçerdiği proteinler sebebiyle alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilen Gluten, ekmek haricinde bazı ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Peki, dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken Gluten nedir?, hangi ürünlerin içerisinde bulunur? ve kimler dikkat etmelidir? İşte, detaylı bilgiler…

23.07.2018Gündem
Gluten nedir Glutenin zararları nelerdir

Gluten nedir? Gluten'in zararları nelerdir?

Gluten, son günlerde bazı hastalık grupları için özel hassasiyet gerektirmesi nedeniyle merak edilmeye başlanmıştır. İhtiva ettiği proteinler nedeniyle alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilen Gluten, ekmek dışında bazı ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Peki, dikkat edilmesi gereken Gluten nedir ve hangi ürünlerin içerisinde bulunur? İşte, detaylı bilgiler

2.01.2018Sağlık
Gluten nedir, Glutensiz ekmek olur mu

Gluten nedir, Glutensiz ekmek olur mu?

Gluten nedir sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Ayrıca Gluten konusunda merak edilen bir diğer hususta, Gluten'in hangi besinlerde bulunduğu ile ilgili. İşte konu hakkında detaylar

21.11.2017Gündem
Dünya ile iletişimimizi bağırsaklarımız sağlıyor

Dünya ile iletişimimizi bağırsaklarımız sağlıyor

Gülben Ergen bu hafta Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş ile bir araya geldi. Aktaş, “Mutluluk Kürleri” kitabında yer alan bilgilerden tüyolar verdi.

28.03.2017Magazin
Bir Gen Hastalığı: Çölyak

Bir Gen Hastalığı: Çölyak

İç Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr.Ahmet Hamidi bir gen hastalığı olan Çölyak hastalığı hakkında konuştu...

Çölyak diyetle tedavi edilebiliyor

Çölyak diyetle tedavi edilebiliyor

Çölyak ve non-çölyak glüten hassasiyeti son yılların en sık duyulan hastalıklarından.

11.08.2014Sağlık
Çölyak uyarısı

Çölyak uyarısı

İZMİR'deki Şifa Üniversitesi Bornova Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatrik Gastroentroloji uzmanı Doç. Dr. Coşkun Çeltik, çölyak hastalığının sanıldığı gibi az değil, ortalama 300 çocukta bir görüldüğünü söyledi.

13.08.2013Ege
Ömür boyu diyet gerektiren hastalık

Ömür boyu diyet gerektiren hastalık

Doktora götürmeyen karın ağrısı yaşatıyor. Tedavisi için buğday, arpa, çavdar ve yulaf dörtlüsünü ömür boyu terkettiriyor. Terketmezseniz ölümcül 4 kanser türünü tetikliyor. İşte görülme sıklığı her geçen yıl artan sinsi Çölyak hastalığıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

25.09.2010Kelebek
Ömür boyu diyet gerektiren hastalık

Ömür boyu diyet gerektiren hastalık

Doktora götürmeyen karın ağrısı yaşatıyor. Tedavisi için buğday, arpa, çavdar ve yulaf dörtlüsünü ömür boyu terkettiriyor. Terketmezseniz ölümcül 4 kanser türünü tetikliyor İşte görülme sıklığı her geçen yıl artan sinsi Çölyak hastalığıyla ilgili bilmeniz gerekenler:

23.08.2010Kelebek
Diyet mi mahrumiyet mi

Diyet mi mahrumiyet mi?

Kliniğimizdeki haftalık toplantıların favori konusu; “kilo programına katılanların karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri”dir. Bu haftaki toplantıda da ilk sırada aynı konu vardı. Kilo programlarına katılanların yaklaşık üçte birinde altıncı haftadan sonra bıkkınlık, bezginlik işaretleri başlıyor. Bunun başlıca nedeni de “mahrumiyet duygusu”!

2.12.2009Kelebek
Çölyak hastalığına dikkat

Çölyak hastalığına dikkat!

Gıda sanayiinde kıvam verici olarak kullanılan 'gluten' maddesi bazı kişilerde çölyak hastalığına neden olabiliyor

Çölyak nedir

Çölyak nedir?

Buğday, arpa, çavdar ve yulafın içerdiği bitkisel protein glutene karşı ömür boyu süren bir hassasiyetiniz mi var?...

Başkan, Nehir’e verdiği çikolata sözünü tuttu

Başkan, Nehir’e verdiği çikolata sözünü tuttu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir ay önce Çölyak ve Fenilketonüri (PKU) hastası çocuklara verdiği sözü tutarak yurtdışından 100 kilo özel çikolata getirtti.

2.11.2005Gündem

Yazar Sonuçları

Glütene hassas mısınız?

Size bugün “glütene hassas” kişilerde oluşabilecekleri yeniden hatırlatmak istedik. Aşağıdaki 8 işaretten 3 veya daha fazlası sizde de varsa glüten zengini tahıl içerikli besinlerden bir süre uzak durmanızda fayda var.

9.10.2019

Gıda intoleransı kilo aldırır mı?

Yanıtı hemen, anında verelim: A-L-D-I-R-M-A-Z! Ne gluten, inek sütü ne de yumurtaya duyarlı olduğunuz için kilo alabilirsiniz. Konu bu testleri pazarlayan ve bu diyetlerle para kazanan uyanıkların ortaya attığı asılsız, bilimsel temelleri olmayan bir şehir efsanesinden ibaret.

25.09.2019

Ekmek sağlığı bozar mı?

Ekmek yiyelim mi, yemeyelim mi? Azı ile mi yetinelim yoksa tamamen mi keselim? Peki “Ekmek parası” peşinde koşarken zorla ulaştığı o ekmekten bile “sağlığıma zarar verecek” diye korkan vatandaş ne yapacak? Çözüm ne?

22.03.2019

Glutation desteği cildi gençleştirebilir mi

Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırmada “ağız yoluyla glutation desteği alan kadınlarda cilt yaşlanmasının yavaşladığı, kırışıklığın azaldığı ve cilt renginin açıldığı” gösterildi.

21.11.2017

Glütensiz beslenenleri üzecek bir yazı

Alman filozof Feuerbach'ın 1860'larda kaleme aldığı "Spiritüalizm ve Materyalizm Hakkında" başlıklı denemesinde ortaya attığı bir fikir var: "İnsan ne yerse odur." Feuerbach bu ifadeyi birebir anlamından ziyade, yediklerimizin zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerindeki etkilerinin ne kadar büyük olduğunu anlatmak için kullanmış. Sonraki yüzyılda özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde "you are what you eat" düsturu sağlıklı beslenme gurularının diline pelesenk olmuş.

22.05.2017

Dünya ile iletişimimizi bağırsaklarımız sağlıyor

Gülben Ergen bu hafta Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş ile bir araya geldi. Aktaş, “Mutluluk Kürleri” kitabında yer alan bilgilerden tüyolar verdi.

28.03.2017

Diyet mi, mahrumiyet mi?

Kliniğimizdeki haftalık toplantıların favori konusu; “kilo programına katılanların karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri”dir. Bu haftaki toplantıda da ilk sırada aynı konu vardı. Kilo programlarına katılanların yaklaşık üçte birinde altıncı haftadan sonra bıkkınlık, bezginlik işaretleri başlıyor. Bunun başlıca nedeni de “mahrumiyet duygusu”!

1.12.2009

Besin alerjileri önemli olabilir Besin

Besin alerjileri sık görülen bir sorun olmasa da belirtileri ürkütücü olabiliyor.

29.10.2008

Çölyak hastalığı ; çok sık görülmez ama çok can sıkar

Okurlarımızdan gelen istekleri dikkate alarak bu gün çok sık görülmeyen ama çok can sıkan bir sağlık sorunundan, Çölyak hastalığından bahsedeceğiz.

5.05.2008

Kansızlık ciddi sorunların belirtisi olabilir

Kansızlık bazen tek başına tedavi edilmesi gereken bir hastalıktan çok, vücudumuzdaki çok daha önemli hastalıkların habercisi olabilir.

14.03.2006

Esrarengiz babalar

Bu mail bana bir iş arkadaşımdan geldi. Ben çok eğlendim. Biraz da dehşete düştüm. Dalga mı geçiyorlar, ciddi mi söylüyorlar bilemedim. Ama sanırım ciddiler.

4.12.2004