MENÜ

Çöl Tozu

Çöl Tozu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çöl Tozu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 42 Çöl Tozu haberi bulunmuştur.

Çöl Tozu Haberleri

Dikkat uyarı geldi ‘Tüm Türkiye’de hafta boyunca etkili olacak’

Dikkat uyarı geldi! ‘Tüm Türkiye’de hafta boyunca etkili olacak’

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros çok önemli bir uyarıda bulunarak" Atmosferik model sonuçlarına göre çöl tozu hafta boyunca batı illerinden başlayarak tüm Türkiye’de etkili olacak. Yağış alan bölgelerde çamurlu yağmur ile etkisi daha fazla görülebilecek" dedi.

20.05.2019Gündem
Türkiye hafta sonuna kadar çöl tozu etkisinde kalacak

'Türkiye hafta sonuna kadar çöl tozu etkisinde kalacak'

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Kuzey Afrika'dan gelen tozun Türkiye semalarını kapladığını belirterek, Atmosferik Sayısal Model sonuçlarına göre çöl tozunun etkisini hafta sonuna kadar sürdüreceğini bildirdi. Toros, ''Görüş mesafesinde düşüşler gözlenebilecek. Yağış alan bölgelerde cisimlerin, araçların yüzeylerinde çamur lekelerini görebileceğiz" dedi.

16.05.2019Gündem
Son dakika: İstanbula toz taşınımı uyarısı: Hafta sonuna kadar sürecek

Son dakika: İstanbul'a toz taşınımı uyarısı: Hafta sonuna kadar sürecek

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptığı son dakika açıklamasında "İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımı değerlendirmelerine göre, Türkiye'nin batısı sahradan gelen çöl tozu etkisinde. Avrupa genelinde görülen çöl tozu etkisi hafta sonuna kadar ülkemizin batı kesimlerinde yer yer etkin olarak hissedilecek. Yoğun ve uzun süreli toza maruz kalmak bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler" ifadelerini kullandı.

25.04.2019Gündem
Çok önemli uyarı Tehlikeli boyutlara ulaştı…

Çok önemli uyarı! Tehlikeli boyutlara ulaştı…

Bir süredir yurdun güneydoğu kesimlerinde etkili olan ve Ankara'ya kadar uzanan çöl tozları, şehirlerdeki hava kirliliğini de olumsuz etkiledi. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptığı açıklamasında “Çöl tozları, şehirlerde hava kirliliği artmasına sebep olabiliyor. Toz taşınımının etkisiyle İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz'de hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşların açık alanlarda uzun süre kalmamaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

17.10.2018Gündem
Kum fırtınası kazası: 2 kişi öldü, 20 yaralı

Kum fırtınası kazası: 2 kişi öldü, 20 yaralı

Fırtına tüm yurtta etkili oldu. Ankara'da fırtına nedeniyle İbn-i Sina Hastanesi'nin Büyük Acil Servisi'nin çatısı uçtu. Denizli'de lodos nedeniyle motosikletiyle şarampole yuvarlanan bir kişi öldü. Konya'da kum fırtınası nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında 2 kişi öldü, 20 kişi yaralandı Eskişehir, Isparta, Yalova'da fırtına nedeniyle 16 kişi yaralandı. Bursa'da da bir trafoda yangın çıktı, şehrin büyük bölümüne elektrik verilemiyor.

19.04.2012Gündem
Fırtına İzmiri felç etti

Fırtına İzmir'i felç etti

İzmir'de, sabah saatlerinde başlayan, yaklaşık yarım saat süren fırtına ve sağanak yağış, olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

18.04.2012Ege
Libya tozu İzmiri kapladı

Libya tozu İzmir'i kapladı

İZMİR'de sabaha karşı başlayan şiddetli lodosun ardından kentte gökyüzünü kaplayan toz etkili oldu.

6.03.2009Gündem
Bizi esas zehirleyen gözle görülmeyen toz parçacıkları

Bizi esas zehirleyen gözle görülmeyen toz parçacıkları!

Biz bugüne kadar iri toz parçacıklarıyla uğraşıp duruyor ve esas onların insanları zehirlediğini sanıyorduk; evet ama daha inceleri de çok tehlikeli: Özellikle de 0,1 mikrometreden daha küçük olan parçacıkların en tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

19.08.2005Spor
Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur

Toz taşınımı nedir ve nasıl oluşur?

Toz taşınımı, temel olarak kuraklık ve çölleşme temelli ortaya çıkmaktadır. Dünya üzerindeki bazı toz kaynakları olan Sahra Çölü, Gobi, Taklamakan gibi noktalar, toz taşınımının temelini oluşturmaktadır. Peki, toz taşınımı nasıl oluşur? İşte, bazı zamanlarda gündeme gelen o konu hakkında bazı bilgiler

23.04.2019Gündem
Toz taşınımı nedir, neden olur

Toz taşınımı nedir, neden olur?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı iller için toz taşınımı uyarısında bulundu. Uyarılar ve gündemdeki haberlerin ardından toz taşınımına dair soru işaretleri doğdu. Peki, toz taşınımı nedir, neden olur?

16.10.2018Gündem
Dikkat Bugünden itibaren tüm yurtta etkili olacak

Dikkat! Bugünden itibaren tüm yurtta etkili olacak

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Toros, atmosferik sayısal model sonuçlarına göre, bugünden itibaren cumartesiye kadar yurdun çölden gelen tozun etkisi altında kalacağını, yağış olan bölgelerde çamurlu yağmur görülebileceğini bildirdi.

16.05.2018Gündem
Star Wars yıldızları Hürriyete konuştu: Galaksinin geleceği şimdi onların elinde

Star Wars yıldızları Hürriyet'e konuştu: Galaksinin geleceği şimdi onların elinde!

Star Wars’un yeni filmi, dünyaya yeni bir yıldız armağan etti: Daisy Ridley. Şanslıydık, üzerine henüz şöhret tozu değmemişken Londra’da buluştuk. Nefes kesen güzelliğiyle hikâyenin esas kadını olmayı anlattı: “Mistik kahramanlık öykülerinde artık başkaldıran, savaşçı kadınlara da yer var. ‘Açlık Oyunları’ ile başlayan ve şimdi Star Wars ile katlanacak bir akım, hatta bir devrim bu. ‘Rey’ karakteri kadınların gözünde sembolik bir harekete dönüşebilir.”

19.12.2015Hayat
Seyahat 10. Yıl ödülleri

Seyahat 10. Yıl ödülleri

İşte 10. yılını kutlayan Hürriyet Seyahat'te ödül kazananlar.

3.07.2013Seyahat
SEYAHAT 10. YIL

SEYAHAT 10. YIL

Seyahat İlavesi 10 yıldır, yazarlarıyla, okurlarıyla dünyayı geziyor.

28.06.2013Advertorial
Nijer darbecileri kazandığına bin pişman

Nijer darbecileri kazandığına bin pişman

İki yıl süren çatışmaların ardından Nijer’de yönetimi ele geçiren Albay Guamsia yanlıları, o kadar zahmete değip değmediğinden emin olamıyor.

12.04.2013Gündem
Arıcılar çöl rüzgarına teslim oldu

Arıcılar çöl rüzgarına teslim oldu

Malatya'da yılda kovan başına 20 kilogram bal alan arı üreticileri, ilkbahar yağışlarının aniden kesilmesi ve Suriye üzerinden gelen çöl rüzgarı ve rüzgarın getirdiği toz bulutu nedeniyle verimsiz bir yıl yaşadı, kovan başına bal verimi 1 kilograma düştü.

19.08.2009Ekonomi
Migrenin şifresi çözülüyor

Migrenin şifresi çözülüyor

Türk araştırmacılar, toplumda yüzde 20 oranında görülen migren hastalığına büyük oranda neden olan bir faktörü ilk kez tanımladı.

29.06.2009Gündem
Tortum’da baraj endişesi

Tortum’da baraj endişesi

ERZURUM’un Tortum İlçesi'ndeki Tortumkale Deresi'nin kısmen boru içine alınarak özel Esendurak Hidroelektrik Santrali'ni (HES) kurma çalışmalarının başlatılması, doğa cenneti vadideki 5 köyün halkını tedirgin etti. Kazandere ve Yağcılar köylüleri, Dumlubaba yaylasından doğan derenin kurutulması halinde köylerde hayatın biteceğini, büyük kentlere göç etmek zorunda kalacaklarını söyledi.

4.10.2008Gündem
Gazzeye yardım heba oldu

Gazze'ye yardım heba oldu

Mısır ile Filistin sınırında bir yıldan fazla süre Gazze Şeridi'ne gönderilmek üzere bekletilen yaklaşık 80 ton tıbbi yardımın kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

22.08.2007Gündem
Güney Kore’de sarı kar yağdı

Güney Kore’de sarı kar yağdı

Güney Kore’de ender görülen doğa olaylarından biri yaşandı ve "sarı kar" yağdı.

13.03.2006Dünya
Genetik bilimi ormanları da değiştiriyor

Genetik bilimi ormanları da değiştiriyor

Genetikçilerin kalıtım sekanslarıyla oynayarak elde ettikleri kavak ağaçları böceklere karşı dirençli, donmayı önleyen genlerle donatılan vişne ağaçları donmuyor. Ve sırf kerestesinden yararlanmak için yetiştirilen ağaçlarda neredeyse hiç dal yok, olanlarda da kısa ve kalın.

16.12.2005Spor
PEYGAMBER DEVESİ

PEYGAMBER DEVESİ

İbrahim El Koni, ‘Erkeğin başına ne bela gelirse, kadın yüzündendir...’ diye düşünüyor. Bu ‘Altın Tozu’ adlı romanının kahramanı Uhayyed için de böyle, sevgili devesi ‘Lekeli’ için de. Hatta... peygamber devesi için bile!

1.08.2005Seyahat
Hummer, Land Rover, Harley Davidson savaş safarisinde

Hummer, Land Rover, Harley Davidson savaş safarisinde

İkinci Körfez Savaşı başladı. Ve bu savaşta başrolü oynayan uçaklar, füzeler, uçak gemileri hakkında detaylı illüstrasyonlar, açıklamalar yayımlanmaya başladı. Ama iki müttefik ABD ve İngiltere'nin tek gücü denizde ve havada değil.

22.03.2003Gündem
İşte nükleer tesisleri

İşte nükleer tesisleri

Stratejik uzman internet sitesi ‘globalsecurity.org’, Irak'ın geçmiş yıllarda atom bombası üretmeye çalıştığı ileri sürülen Tuvaytha nükleer araştırma tesisinin uydudan çekilen fotoğraflarını yayınladı.

8.09.2002Dünya
Aşırı uçlarda yaşam

Aşırı uçlarda yaşam

Yeryüzünün 1/3’den fazlası, iki kutup bölgesini hiç hesaba katmadan, çöllerle, çöl stepleriyle ve kuru savan bölgeleriyle kaplıdır.

1.02.2002Spor

Yazar Sonuçları

Çamur yağmuru sağlığı bozuyor

Sık aralıklarla yağan çamur yağmuru akciğer sağlığımızı tehdit ediyor. Çöl tozları doğa kaynaklı da olsa endüstriyel kaynaklı kirleticiler gibi zararlı.

31.03.2018

Yeni cehennem mi yoksa yeni bir cennet mi ?

Türk Hava Yolları’nın uçağı pist başına geldiğinde, business yolculardan biri kulağıma eğilip fısıltıyla konuşuyor:

13.04.2013

Yağmurcu geldi hanım!

‘Çin’de iki kent, yağmur hırsızlığı iddiasıyla birbirine girdi’ gibi ‘yağmur bombası’ haberlerini duymuşsunuzdur.

29.08.2004

Petra Dağı'nda at binmek

Ürdün’e zorunlu bir seyahat çıktığında pek memnun olmamıştım. Sadece iş için kısa bir ziyaret olacaktı üstelik Arap ülkesini defalarca ziyaret etmiştim. Kumlu, tozlu ve hiç de sıhhi olmayan bir ortamda yayılan et kokuları her defasında beni rahatsız etmişti. Yarı vejetaryen biri olarak çok fazla kırmızı et tüketilen bu ülkelerde nedense kendimi çok iyi hissetmem. Önyargı olabilir belki, ama daha ziyade ah şu deneyimlerim yok mu?

2.02.2018

“Kötü tecrübe yok yeni tecrübe var. Mış” diyerek koştuğum 80km İznik Ultra

İnsan aklına koyar, azmeder ve düzenli çalışırsa, her şeyi yapar.

28.04.2014

Gerçek Indiana Jones’lar ve Kristal Kafatasları’nın Sırrı

Indiana Jones filmlerinin ilki, Kutsal Hazine Avcıları’ydı. Onu, Lanetli Tapınak ve Son Macera izledi. Geçen haftalarda serinin dördüncüsü, Kristal Kafatası Krallığı seyircisiyle buluştu.

7.06.2008