MENÜ

Çocuklarda Ateş

Çocuklarda Ateş ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çocuklarda Ateş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çocuklarda Ateş haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 908 Çocuklarda Ateş haberi bulunmuştur.

Çocuklarda Ateş Haberleri

Bebek ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir Ateş nasıl düşürülür

Bebek ve çocuklarda ateşe ne iyi gelir? Ateş nasıl düşürülür?

Bebek ve çocuklarda yüksek ateş ebeveynlerin en çok paniklediği durumların başında geliyor. Ateşi düşürmek adına da birçok yönteme başvurdukları görülüyor. Peki çocuklarda ateş neyin işaretidir? Ebeveynler bu konuda nasıl hareket etmeli, ne zaman hekime başvurmalı? Konuyla ilgili tüm soruların yanıtlarını Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar yanıtladı.

Nezle nasıl geçer Nezleye ne iyi gelir

Nezle nasıl geçer? Nezleye ne iyi gelir?

Kış aylarında yoğunlukla olmak üzere yılın her dönemi görülebilen nezle, alerjik, kısa süreli ve kronik olarak çeşitlenebilmektedir. Nezleye iyi gelebilecek pek çok yöntem bulunurken, bu rahatsızlığın neden olduğu ve nasıl geçtiği de karşılaşan kişiler için önemli konular arasında yer alıyor. Peki, nezle nasıl geçer ve nezleye ne iyi gelir? İşte, nezleye iyi gelebilecek yöntemler

5.12.2019Sağlık
Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nedir

Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nedir?

Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) nadir görülen hastalıklardan biridi. Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tanısı konulan çocuklarda ateş, solukluk, infeksiyon, kanama veya organomegali bulguları görülebilir. Peki, Juvenil Myelomonositik Lösemi (JMML) tam olarak nedir?

21.11.2018Sağlık
Kış aylarının baş belası

Kış aylarının baş belası

Sonbahardan kışa geçerken soğuk algınlığı ve gribin en yaygın olarak görüldüğü dönemlerdir.

26.11.2013Kelebek
Ölümcül menenjitin sorumlusu meningokok virüsü

Ölümcül menenjitin sorumlusu "meningokok" virüsü

Ölüme ve kalıcı sakatlıklara yol açabilen meningokok virüsü, Türkiye'deki menenjit vakalarının yüzde 61'inden sorumlu tutuluyor. Hastalıktan, bebeklere 9 aylıktan itibaren uygulanabilen ve 4'lü konjuge meningokok aşısı ile korunmanın sağlanabileceği belirtiliyor.

21.04.2013Gündem
Bu hatayı sakın yapmayın

Bu hatayı sakın yapmayın

Vücut ısısının yükselmesine neden olan ateşli hastalıklar karşısında ebeveynlerin, büyük korku ve endişe yaşamaları nedeniyle büyük bir çoğunlukla toplumda kuşaktan kuşağa aktarılan yanlış tedavi yöntemlerine yöneldikleri bildirildi.

4.12.2012Sağlık
Ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin

Ateşini düşürmek isterken yükseltmeyin

Çocuklarda ateş düşürmek için ailelerin kullandığı birçok metodun, çocuğun ateşini düşürmek isterken yükseltebileceği, ateş düşürmek için kolonya, alkol, sirke ve buz kullanılmaması gerektiği bildirildi.

9.11.2012Sağlık
Serinlemek isterken hastalanmayın

Serinlemek isterken hastalanmayın

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Külahlı, kirli, yeterli soğutma tertibatına sahip olmayan, güneş ışığından ve tozdan korunmayan dolaplarda satışa sunulan dondurmaları tüketen kişilerde enfeksiyon riskinin arttığını söyledi.

19.07.2012Sağlık
Yaz aylarında bunlara dikkat

Yaz aylarında bunlara dikkat

Her çocuk güneşli havalarda zamanının çoğunu açık havada geçirmek ister.

9.07.2012Kelebek
Yaz aylarında bunlara dikkat

Yaz aylarında bunlara dikkat

Her çocuk güneşli havalarda zamanının çoğunu açık havada geçirmek ister.

8.07.2012Sağlık
Çocuk Sağlığı

Çocuk Sağlığı

Çocuk sağlığı, gelişimi, beslenmesi ve büyüme çağı...Ailelerin dikkat etmesi gerekenler...

23.03.2008Sağlık
Kızamık virüsü yok edilecek

Kızamık virüsü yok edilecek

Sağlık Bakanlığı, uzun yıllardır minikleri yatağa düşüren ve tedavisi mümkün olmayan kalıcı hastalıklara yol açan kızamık virüsünün 2010 yılına kadar yok edilmesini hedefliyor.

4.03.2008Sağlık
Soğukalgınlığı mevsimi açıldı

Soğukalgınlığı mevsimi açıldı

Gözümüzden sürekli akan yaşlar, elimizden düşmeyen mendiller ve havuç gibi kızarmış bir burun. Kışın alametleri hiç değişmiyor.

Dünyanın ruh sağlığı bozuk çıktı

Dünyanın ruh sağlığı bozuk çıktı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 121 milyon kişi depresyonda, 24 milyon kişi şizofren.

121 milyon kişi depresyonda

121 milyon kişi depresyonda

Dünyada şu anda 121 milyon kişinin depresyonda olduğu tahmin ediliyor. 24 milyon kişi şizofren ve hastalık erkeklerle kadınlarda eşit sıklıkta görülüyor.

3.02.2004Gündem
Sağlık

Sağlık

13.01.2000Kelebek
Her baş ağrısı sinüzit demek değil

Her baş ağrısı sinüzit demek değil

Baş ağrısı ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkan sinüzit, özellikle kış aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisi ile birlikte şiddetini artırıyor. Baş ağrısı ile yaşam kalitesini düşüren sinüzit tedavisinde, öncelikle burun içi-sinüslerdeki iltihap ve ödem ortadan kaldırılıyor.

16.01.2020Sağlık
Sinüzit nedir Sinüzitin belirtileri nelerdir Sinüzit nasıl tedavi edilir

Sinüzit nedir? Sinüzitin belirtileri nelerdir? Sinüzit nasıl tedavi edilir?

Sinüzit nedir? Sinüzitin belirtileri nelerdir? Sinüzit nasıl tedavi edilir? Sinüzit için ne iyi gelir? Burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzde tıkanıklık hissi gibi şikayetlerinizin nedeni sinüzit olabilir. Özellikle de kapalı alanlarda çok fazla zaman geçirilen şu günlerde toplu taşımalar ve alışveriş merkezleri üst solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarıyor. Bağışıklık sistemini destekleyen besinler tüketerek ve bol su içerek sinüzitten korunmanın mümkün olduğunu söyleyen  Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Koray Cengiz, sinüzit ile ilgili merak ettiklerimizi anlatıyor

16.01.2020Sağlık
Anne adaylarına grip aşısı uyarısı

Anne adaylarına 'grip aşısı' uyarısı

Türkiye Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Uğur Muşabak, grip mevsimi boyunca gebelerin grip aşısı yaptırmalarının doğacak bebeğin de korunmasını sağladığını bildirdi.

14.01.2020Sağlık
Bronşit belirtileri nelerdir Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bronşit belirtileri nelerdir? Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir?

Kışın en sık karşılaşılan hastalıklarından biri bronşittir. Bronşit nedir? Bronşit neden olur? Bronşit belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kanan Abbaslı, bronşit ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

13.01.2020Sağlık
Sıtma hastalığı nedir, belirtileri neler Sıtma bulaşıcı mı

Sıtma hastalığı nedir, belirtileri neler? Sıtma bulaşıcı mı?

Sıtma hastalığı seyahat hastalıklarından biri. Sıtma; kuluçka süresi ortalama 7 gün olan akut ateşli bir hastalıktır. Hastalık insanlara, parazitle enfekte olmuş dişi anofel sivrisineğinin ısırığıyla bulaşmaktadır. Sıtma hastalığı nedir, belirtileri neler?

11.01.2020Sağlık
Domuz gribi çocukları da tehdit ediyor

Domuz gribi çocukları da tehdit ediyor

Halk arasında domuz gribi olarak bilinen influenza A (H1N1) tipi virüsün bulaştığı yüzeyde 2 ila 8 saat boyunca canlılığını koruyacağını belirten Uzm. Dr. Ceyda Kapıcıoğlu, “Yatak istirahati yapılmalı, bol sıvı alınmalı, eller sık sık yıkanmalıdır. Bakteriyel enfeksiyon gelişmedikçe antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur” dedi.

Uzun süreli öksürük ve yorgunluk verem işareti olabilir

Uzun süreli öksürük ve yorgunluk verem işareti olabilir

Verem hastalığının en sık akciğerlerde görüldüğünü belirten Prof. Dr. Serdar Erturan, "2-3 haftadan uzun süre öksürük, balgam, ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, soluk darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, akciğer dışı verem hastalığı olanlar da o organa ait farklı belirtiler olabilir" dedi.

8.01.2020Sağlık
Çocuğunuzu beta enfeksiyonundan nasıl korumalısınız

Çocuğunuzu beta enfeksiyonundan nasıl korumalısınız?

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle okul ve kreşlerde yaygın olarak görülen Beta enfeksiyonu gerekli önlemler alınmazsa salgınlara neden olabiliyor. Genellikle 3-15 yaş arasında görülen Beta enfeksiyonu bulaşıcı olduğu için yetişkinlerde de görülebiliyor.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl tedavi edilir

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Çocukluk çağı hastalıkları arasında üst solunum yolu enfeksiyonları (ÜSYE) sıkça görülüyor. Kış aylarında belirgin bir artış gösteren, viral ya da bakteriyel kökenli olabilen bu hastalıkların tedavisinde, nedenin çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Çünkü gereksiz antibiyotik kullanımı florayı baskılayarak; antibiyotik kaynaklı ishale, ileride daha dirençli enfeksiyonlara, alerjik ve otoimmün-romatolojik hastalıklara yol açabiliyor.

Ateşli havale ailelerin en büyük endişesi

Ateşli havale ailelerin en büyük endişesi

Bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş, anne babaları en çok endişelendiren durumlardan biri. “Ya havale geçirirse” diye başlayan endişenin aileleri hata yapmaya sürüklediğini dile getiren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Dr. Ebru Gözer ve Dr. Mehmet Kılıç, “Ateş bir hastalık değil, bir belirtidir. Esas tedavi edilmesi gereken, ateşe neden olan hastalıktır. Ateş tedavisinde temel amaç çocuğun rahatlatılması. Büyük çocukların kendini iyi hissettiği, küçük çocukların ise rahatladığı bir vücut ısı düzeyi tedavi için yeterlidir” dedi.

Gece Terörü hastalığı ve belirtileri nedir

Gece Terörü hastalığı ve belirtileri nedir?

Gece Terörü, çoğunlukla çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman basit kabuslarla karıştırılan bu bu hastalık, iki yaşın üstündeki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Atak şeklinde ortaya çıkan gece terörü hastalığı, bağırma ile ortaya çıkmaktadır. Gece Terörü, uykuya dalınmasından 1-2 saat sonrasında başlamaktadır. 10 ila 30 dakikaya kadar da sürebilmektedir. Peki, Gece Terörü belirtileri nelerdir? İşte, o hastalık hakkında bazı bilgiler

24.12.2019Sağlık
Sümbül nedir Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır

Sümbül nedir? Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır?

Tarihte en çok kullanılan bitkilerden birisi sümbül çiçeğidir. Çünkü güzel bir kokusu vardır. Kolayca bakılabilen bir çiçektir. Yeniden doğuş manasına gelen sümbül, hem geçmiş yıllarda hem şimdi en çok tercih edilen ev bitkileri arasında yerini alır. Peki, sümbül nedir? Sümbül çiçeği bakımı nasıl yapılır?

18.12.2019Gündem
Menenjit aşısı ne zaman yapılır Menenjit bulaşıcı mıdır, belirtileri nelerdir

Menenjit aşısı ne zaman yapılır? Menenjit bulaşıcı mıdır, belirtileri nelerdir?

Beyni ve omuriliği kaplayan meninks ismindeki zarın iltihaplanması ile ortaya çıkan menenjit hastalığı acil müdahale gerektiren tehlikeli hastalıklar arasında yer alır. Yüksek ateş ve kusma ile kendisini gösteren hastalık, her yaştan kişide görülebilir. Ülkemizde yapılan menenjit aşısını erken yaşlarda uygulamak ise hastalığı korumak adına büyük önem taşıyor. Peki, menenjit aşısı ne zaman yapılır? Menenjit bulaşıcı mıdır, belirtileri nelerdir?

17.12.2019Sağlık
Uçuğa ne iyi gelir Dudaktaki uçuk kaç günde geçer

Uçuğa ne iyi gelir? Dudaktaki uçuk kaç günde geçer?

Dudakta çıkan uçuğa ne iyi gelir sorusu, bu durumla karşılaşan pek çok kişinin araştırdığı önemli hususlardan birisi olmaya devam ediyor. Uçuk virüsüyle oluşan enfeksiyonun ağızda tutunması, lezyonların oluşmasına neden oluyor. Peki, uçuğa ne iyi gelir ve dudaktaki uçuk kaç günde geçer? İşte, uçuğa ne iyi gelir ve belirtileri nelerdir sorusunun cevabı

9.12.2019Sağlık
Güneş çarpması belirtileri nelerdir Güneş çarpmasına ne iyi gelir

Güneş çarpması belirtileri nelerdir? Güneş çarpmasına ne iyi gelir

Güneş çarpması güneş altında uzun süre vakit geçirerek, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına sebep olan klinik bir sonuçtur. Hava sıcaklarının birden bire yükselmesi ile beraber sıcak çarpması şikayetlerinde de yoğunlaştığı görülür.

9.12.2019Sağlık
Sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer

Sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer?

Her mevsimde görülse de en çok kış aylarında ortaya çıkan ve genellikle burun- geniz akıntısı ile kendisini belli eden sinüzit, tedavi edilmediği takdirde kişilerin günlük yaşam kalitesini düşürüyor. Sinüs boşluklarının iltihaplanması olarak tanımlanan sinüzite evde uygulayacağınız bazı yöntemler iyi gelebilir. Peki, sinüzite ne iyi gelir, sinüzit nasıl geçer? İşte, sinüzit hastalığı ve tedavisi hakkında detaylar.

8.12.2019Sağlık
Ses kısıklığına ne iyi gelir Ses kısıklığı nasıl geçer Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi

Ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi

Çevresel ya da bazı hastalıklar ile ortaya çıkan ses kısıklığı, her yaştan kişide görülebilen sağlık sorunlarında biridir. Ses kısıklığı grip nezle gibi hastalıklar ile ortaya çıkabilirken, bazı durumlarda da daha ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Peki, ses kısıklığına ne iyi gelir? Ses kısıklığı nasıl geçer? İşte, ses kısıklığı nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilen bilgiler.

8.12.2019Sağlık
Bronşit belirtileri neler Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bronşit belirtileri neler? Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir?

Kış mevsiminin kendini hissettirmesi ile birlikte çocuklarda çok sık meydana gelen bronşit, yetişkinlerin de başına gelebilmektedir. Akut ve kronik olarak iki farklı tipte bronşitin meydana gelmesi kişide; geçici olabilirken başka başka hastalıklara da yol açmaktadır. Kronik olma olasılığı olan bronşit için mutlaka doktora danışmanız gereklidir. Bronşit belirtileri, bronşit nasıl geçer, bronşite ne iyi gelir ve bronşit neden olur sorularının yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

7.12.2019Sağlık
Kuduz nedir, belirtileri nelerdir Kuduz nasıl bulaşır

Kuduz nedir, belirtileri nelerdir? Kuduz nasıl bulaşır?

Kuduz, insan ve memeli hayvanların çoğunda beyin dokusunda iltihap meydana getiren, zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) bir hastalıktır. Köpek, kedi, keçi, at, eşek, inek gibi evcil hayvanlar ile kurt, tilki, çakal, domuz, ayı, sansar, kokarca, gelincik, kirpi, köstebek gibi yabani hayvanlar kuduza yakalanabilir. Peki, kuduz nedir, belirtileri nelerdir? Kuduz nasıl bulaşır?

5.12.2019Sağlık

Yazar Sonuçları

Kirli havuz göz enfeksiyonu yapıyor

Yazın viral göz enfeksiyonları artıyor. En önemli bulaşma yolu yüzme havuzları. Unutmayın ki kalabalık, düzenli kontrol ve temizliği yapılamayan havuzlar kirli denizlerden daha tehlikeli.

26.05.2013

ÇOCUKLARDA ATEŞLİ HASTALIKLAR

Bu hafta konumuz, “çocuklarda ateşli hastalıklar...”

17.05.2013

Çocuklarda yaz ishallerine dikkat

Çocuklarda görülen bulaşıcı hastalıklar arasında ilk sırada yer alan ishalin görülme sıklığı yazın artıyor.

13.07.2008

İhtiyaçları karşılayan değil, hayalleri gerçekleştiren dernek

Bir Dilek Tut Derneği ile ilgili ilk haberi gazetede gördüğüm zaman, gerçekten değişik ve farklı bir şey yapıldığına inanarak size bu kuruluş hakkında ufak bir haber vermiştim.

19.01.2007

Uzun uçuşlardan soğuk algınlığıyla dönmeyin

Soğuk algınlığı ya da daha sık bilinen adıyla üşütmek, içinde bulunduğumuz mevsimin klasiklerinden.

15.10.2006

Tropik bölgelere gidenlere Dengue hatırlatması!

Adını çoğunuzun ilk kez duyduğu ancak özellikle Afrika’da 100’den fazla ülkede, Amerika kıtası, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik’te sık görülen bir hastalıktan söz etmek istiyoruz bu hafta: Dengue Hemorajik Ateşi.

6.03.2005

Seyahatten hasta dönmeyin

Yazın bitmesiyle birlikte soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanma riski de artıyor.

3.10.2004