MENÜ

Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çocuk Gelişimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çocuk Gelişimi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.019 Çocuk Gelişimi haberi bulunmuştur.

Çocuk Gelişimi Haberleri

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi sayısı 2 bin 178

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi sayısı 2 bin 178

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, ’Özel Eğitimde Rehabilitasyon Merkezlerinin Rolü ve Eğitim Niteliklerinin Artırılması’ sempozyumunda konuştu. Müsteşar Tekin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, engelli bireylerin yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmak, temel öz bakım ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek ve topluma uyumlarını sağlamak amacıyla faaliyet gösteren önemli özel öğretim kurumları olduğunu belirtti. Tekin, “Bu kurumlarımızda görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik ve ruhsal olmak üzere 7 engel türünde bireylere destek eğitim programları uygulanıyor. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi sayısı ise 2 bin 178 ”dedi.

8.10.2017Eğitim
Gençler TV’de ne izliyor

Gençler TV’de ne izliyor

Hacettepe Üniversitesi’nde doktora çalışması kapsamında lise ve ortaokuldan 3 bin 654 gençle yapılan araştırma çarpıcı rakamlar ortaya koydu.

7.10.2017Eğitim
Uzmanlardan ‘soru sormayan çocuk’ uyarısı

Uzmanlardan ‘soru sormayan çocuk’ uyarısı

Uzmanlar, çocukların gelişimsel özelliklerinden birinin meraklı olmak olduğunu söylüyor. Eğer çocuğunuz soru sorup öğrenmek istemiyorsa, bunun hiç de normal bir durum olmadığını ve anne babaların önce kendilerini sorgulaması gerektiğini belirterek aileleri uyarıyorlar: Otoriter, kısıtlayıcı ve ilgisiz anne baba tutumlarına maruz kalan çocukların da merak duyguları zedeleniyor.

3.10.2017Eğitim
Küçük Alpereni öldüren ihmalde kan donduran ifade Kaç öğrenci aldığımızı saymazdık

Küçük Alperen'i öldüren ihmalde kan donduran ifade! 'Kaç öğrenci aldığımızı saymazdık'

İZMİR’in Çiğli İlçesi’nde geçen 17 Ağustos’ta, 3 yaşındaki Alperen Sakin’in uyuduğu kreş servis minibüsünde havasızlıktan yaşamını yitirmesiyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu ve 17 yaşında eğitim verilmeden çalıştırılan D.K.’nın anlattıkları, ihmaller zincirini ortaya çıkardı. Servis görevlisi D.K. "Sabahları öğrencileri okula getirirken, kaç öğrenci aldığımızı saymazdık. Bu yüzden inerken de herhangi bir yoklama alınmazdı. Araçtan öğrenciler indikten sonra küçük çocuklarla okula gittiğim için aracın içini kontrol etmezdim. Bunu aracı kilitleyen T.İ yapardı" diye konuştu.

25.09.2017Gündem
Okul servisinde ölümde korkunç ifadeler: Hemen çık yoksa hapse gireriz

Okul servisinde ölümde korkunç ifadeler: Hemen çık yoksa hapse gireriz

İZMİR’in Çiğli İlçesi’nde geçen 17 Ağustos’ta, 3 yaşındaki Alperen Sakin’in uyuduğu kreş servis minibüsünde havasızlıktan yaşamını yitirmesiyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu ve 17 yaşında eğitim verilmeden çalıştırılan D.K.’nın anlattıkları, ihmaller zincirini ortaya çıkardı.

25.09.2017Gündem
Veliler dikkat.. Öğrencileri okuldan neler soğutuyor

Veliler dikkat!.. Öğrencileri okuldan neler soğutuyor?

Öğrenciler, uzun bir yaz tatilinden sonra yeni eğitim–öğretim dönemine başlıyor. Anaokulu, ilkokul birinci, ortaokul beşinci ve lise dokuzuncu sınıflar bu hafta okula uyum programına katılıyor. Ancak okullar açılıp, dersler başladıktan sonra bazı çocuklarda öğrenme güçlüğü görülebiliyor. Uzmanlara göre, öğrenme güçlüğü yaşayan ve erken tanı konulmayan öğrencilerin sıkıntıları yıl içerisinde artabilir ve okuldan uzaklaşabilirler. Bu dönemde en büyük görev, eğitimcilere ve ailelere düşüyor.

12.09.2017Eğitim
Donanımlı sağlık personeline ihtiyaç artıyor

Donanımlı sağlık personeline ihtiyaç artıyor

Hekimle hasta arasında köprü vazifesi görüp sağlık hizmetlerini en kaliteli şekilde sunmaları amacıyla hem teorik hem de uygulama imkanları verilen SHMYO öğrencileri, Sağlık Bilimleri Fakülteleri’ne dikey geçiş yapma imkanına da sahip oluyor.

5.09.2017Kampüs
#Akademisyenanne ile çocuk gelişimi ve oyuna dair …

#Akademisyenanne ile çocuk gelişimi ve oyuna dair …

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal hem bir akademisyen hem de deyim yerindeyse geniş kitleleri etkileyebilen bir sosyal medya fenomeni. Kendisiyle ebeveynlere yaptığı kılavuzluğuna dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

28.08.2017Keyif
Simgenin paslı kerpeten davası

Simge'nin paslı kerpeten davası

GEÇEN hafta sonu yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS), Sivas’ta bir aday piercing’iyle alınırken İstanbul’daki bir adayın ise tüm hazırlıkları boşa gitti.

28.07.2017Gündem
Üniversite adaylarının rehberi YÖK Atlas oldu

Üniversite adaylarının rehberi YÖK Atlas oldu

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) hizmete sunulan YÖK Atlas Sistemi, 2017 tercih döneminde üniversite adaylarının yoğun şekilde başvurduğu bilgi kaynaklarından oldu.

23.07.2017Eğitim
‘Kaleminden başka neyi vardı oğlumun’

‘Kaleminden başka neyi vardı oğlumun’

Terör örgütü PKK’nın şehit ettiği öğretmen Necmettin Yılmaz’ın Gümüşhane’deki köyünde matem var. 10 yıldır baktığı köpeği Kral da köye getirip beste yaptığı elektrogitar da sahipsiz artık.

19.07.2017Gündem
Üniversiteye 5 yeni bölüm açılıyor

Üniversiteye 5 yeni bölüm açılıyor

Harran Üniversitesi’nde 2017-2018 yeni eğitim-öğretim yılında 5 yeni bölüm açılacak.

18.07.2017Eğitim
20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor

20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor

İlk kurulan vakıf üniversitelerimizden olan Doğuş Üniversitesi; İstanbul’un Anadolu yakasında eğitim öğretim hizmeti sunuyor. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Doğuş, 20’inci yılını yeni bölüm ve programlarıyla kutluyor.

17.07.2017Advertorial
Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık

Kız öğrencilere pozitif ayrımcılık

İstanbul’un merkezinde bu yıl öğrenci alımına başlayacak olan İstanbul Kent Üniversitesi, her öğrencisine yüzde 50 burs veriyor. Bu üniversiteyi ilk 5 tercihinde yazan kız öğrencilere ise yüzde 80 oranında indirim uygulanıyor. Üniversitenin Mütevelli Heyet Üyesi ve Kurucu Rektörü Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, “Kız öğrencilerimize pozitif ayrımcılık uyguluyoruz” dedi.

16.07.2017Gündem
İki yeni bölüm yüzde 100 burslu

İki yeni bölüm yüzde 100 burslu

4 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü bir vakıf üniversitesi, bu yıl yeni açılan mekatronik mühendisliği ile iş sağlığı ve güvenliği bölümlerine yüzde 100 burslu öğrenci alacak.

15.07.2017Eğitim
YGS-5 ve YGS-6 bölümleri hangileridir Taban puanları nedir

YGS-5 ve YGS-6 bölümleri hangileridir? Taban puanları nedir?

YGS-5 ve YGS-6 bölümleri, tercih döneminin başlamasına yakın gündemde yer alan konulardan birisi oldu. YGS-5 ve YGS-6 bölümleri kapsamında başarı sıralamalarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirecek olan adaylar, taban puanları ve sıralama detaylarını sorgulamaya başladı. Peki, YGS-5 ve YGS-6 ile alan bölümler hangileridir? İşte, detaylı bilgiler

12.07.2017Gündem
YGS-3 ve YGS-4 ile alan bölümler hangileri

YGS-3 ve YGS-4 ile alan bölümler hangileri?

YGS-3 ve YGS-4 bölümleri, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok aday tarafından sorgulanmaya başlandı. YGS-3 ve YGS-4 bölümleri kapsamında almış oldukları puanı değerlendirmek isteyen adaylar, hangi bölümlerde tercih yapabileceklerini sorgulamaya başladı. Peki, YGS-3 ve YGS-4 bölümleri ile alan bölümler hangileridir? İşte, bölümlerini seçmek isteyen üniversite adaylarının merak ettiği bölüm detayları

12.07.2017Gündem
TM-1, TM-2 ve TM-3 ile alan bölümler hangileri Türkçe Matematik bölümleri

TM-1, TM-2 ve TM-3 ile alan bölümler hangileri? Türkçe Matematik bölümleri

Üniversite alan sınavları açıklandı, tercih yapacak olan adaylar TM-1, TM-2 ve TM-3 bölümlerini araştırmaya başladı. Ekonomi, Finansal Ekonometri, Enerji yönetimi… TM-1, TM-2 ve TM-3 puanları ile alan birçok bölüm bulunuyor. Peki o bölümler hangileri? TM-1, TM-2 ve TM-3 ile alan bölümlerin listesi!

12.07.2017Gündem
200 adımda çocuğunuzu doğru yetiştirin...

200 adımda çocuğunuzu doğru yetiştirin...

Türkiye’nin en kapsamlı çocuk yetiştirme rehberi Hürriyet Kitap etiketiyle yayınlandı.

21.06.2017Kitap Sanat
Üniversitede sağlık bilimleri fakültesi açıldı

Üniversitede sağlık bilimleri fakültesi açıldı

Ankara’da bulunan bir vakıf üniversitesi bünyesindeki fakültelerin arasına Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni de ekledi.

19.06.2017Eğitim
Bırakın tatilde oyun oynasınlar

Bırakın tatilde oyun oynasınlar

Yazla birlikte artısıyla eksisiyle 180 gün yani bir yılın yarısı eden uzun bir okul yılı ardımızda kalır. Bu mevsim, giderek şehirleşen Türkiye nüfusu için iş, okul rutinini az da olsa kırabilme umudu. Rahat bir nefes almak için güneşe, doğaya, şanslıysak köyümüze koştuğumuz mevsim. Unutmayın, çocuklar ne kadar koşarsa, ağaca tırmanırsa, hoplarsa, zıplarsa o kadar çok düşünme gelişiyor.

19.06.2017Eğitim
Çocukların resim yapması neden önemli

Çocukların resim yapması neden önemli?

Çocuk Gelişimi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Yavuzer, çocukların resim yapmasının önemini anlatıyor.

15.06.2017Anne Baba

Yazar Sonuçları

Önemi kadar gündem olmayan bir sorunumuz; Özel gereksinimli çocukların eğitimi…

Yeni eğitim öğretim yılına girdiğimiz şu günlerde tartışılan birçok konu var. Fakat ben bugün sizinle tartışılmayan bir konuyu paylaşmak istiyorum.

24.09.2017

Çizgi filmler ve çocuk gelişimi

Çocukların hayal dünyasını genişletmekte, “doğru” seçilmiş çizgi filmlerin katkısı büyük.

19.09.2017

Çocuğunuza 'Senin için saçımı süpürge ettim' demeyin

Ebeveynlerin çocuklarla iletişim kurarken yaptıkları hataların başında, onları kendi çocuklukları ile kıyaslamak geliyor. Anne babanın çocuğa sık sık kendi fedakârlıklarını hatırlatması, ona nasihat vermesi ve onu eleştirmesi çocuğa birçok açıdan zarar veriyor. Sebeplerini Çocuk Gelişimi Uzmanı Doç. Dr. Arzu Yükselen ile konuştuk.

14.07.2017

Eğitilmeyen Suriyeli mülteci çocuklar karşımıza Taliban olarak çıkabilir!

Şahane hoca! Profesör Selçuk Şirin… Benim ufkumu açtı, bir saatlik konuşmadan inanılmaz çok şey öğrendim. Ondan öğrenecek daha çok şey var.

8.07.2017

Çocuk gelişimi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Uzmanlar, çocuk yetiştirme konusunda neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilimsel yöntemlerle araştırmaya devam ediyor ve aileleri yanlış yöntemler ile ilgili uyarıyor. En doğrusu nedir bilemesek de yanlış yapmadığımıza emin olmak ve çocuğumuza zarar vermediğimizi bilmek belki içimizi rahatlatabilir.

16.06.2017