MENÜ

Çocuk Edebiyatı

Çocuk Edebiyatı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuk Edebiyatı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.597 Çocuk Edebiyatı haberi bulunmuştur.

Çocuk Edebiyatı Haberleri

Çocuk edebiyatı Doğu Ekspresi’nde

Çocuk edebiyatı Doğu Ekspresi’nde

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara’dan Kars’a kadar nostaljik bir seyahat sağlayan Doğu Ekspresi’nde çocuklara yönelik ‘Çocuk Edebiyatı Vagonu’ projesi başlatacak.

1.06.2019Gündem
Çocuklar için nisanın en güzel haftası

Çocuklar için nisanın en güzel haftası!

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşıyor, birbirinden eğlenceli ve heyecanlı çocuk kitapları raflarda çocuk ve genç okurlarını bekliyor. Çocuk edebiyatı yazarımız Devrim Yılmaz, nisanın en güzel haftası olan 23 Nisan haftasında okunabilecek en güzel kitapları derledi.

18.04.2019Kitap Sanat
Berbat karakterlerin eğlenceli öyküsü

'Berbat' karakterlerin eğlenceli öyküsü

Komedyenliğini besleyen yerinde ve ince mizah anlayışıyla David Walliams’ın yazarlık yetenekleri ve hikâye anlatmadaki ustalığı birleşince ortaya çocuk edebiyatının sınırları içine sığamayacak kadar eğlenceli kitaplar çıkıyor. 'Dünyanın En Berbat Çocukları' da böyle bir iş olmuş.

28.02.2019Kitap Sanat
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
23. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali başlıyor

23. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi adına Bursa Kültür Sanat Ve Turizm Vakfı tarafından ve ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi sanatsal desteğiyle düzenlenen Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, 22 Ekim Pazartesi günü başlıyor.

16.10.2018Seyahat
Tolkien’in mirası okurun emaneti

Tolkien’in mirası okurun emaneti

İthaki Yayınları, Tolkien’in eserlerini farklı formatlar ve edisyonlarla yayımlamaya devam ediyor. ‘Tolkien Mirası’ adıyla hazırlanan ve yazarın beş farklı kurgu eserini kapsayan özel bir sette Tom Bombadil’den Roverandom’a birçok Tolkien efsanesi bir araya getiriliyor.

9.08.2018Kitap Sanat
Cahit Zarifoğlu kimdir Cahit Zarifoğlu ölüm yıl dönümünde kendi sözleriyle anılıyor

Cahit Zarifoğlu kimdir? Cahit Zarifoğlu ölüm yıl dönümünde kendi sözleriyle anılıyor

47 yaşında hayata gözlerini yuman Cahit Zarifoğlu, ölüm yıl dönümünde unutulmadı. Yedi Güzel Adam, Yaşamak: günlük , Bir değirmendir bu dünya gibi kitaplarıyla tanınan Cahit Zarifoğlu, kendi sözleri ve şiirleriyle anılıyor. İşte Cahit Zarifoğlu’nun hayatına ilişkin bilgiler ve ince ince ruhumuza işleyen sözleri!

7.06.2018Gündem
Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Antemlerim 55 yıldır çocuklar için açık

Edebiyat hayatının 55’inci yılını ‘A Takımı/İz Sürücü Köpekler’ dizisi ile kutlayan çocuk edebiyatının usta ismi Gülten Dayıoğlu, her yaştan okurunu minik bir seslenişle selamlıyor: “Kitap aşı gibidir. Aşı nasıl mikroplara karşı bağışıklık kazandırırsa, kitaplar da yaşamın her türlü haline karşı bizlerde bağışıklık oluşturur.”

31.05.2018Kitap Sanat
Okuyan çocuk başarılı oluyor

Okuyan çocuk başarılı oluyor

“Okumak uçmak gibidir” diyor W. Fahrmann. Gerçekten de okuma alışkanlığı gelişmiş bireylerin kendi gerçeğine uzaktan bakabildiklerini, daha sağlıklı toplumsal ilişkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.

26.03.2018Eğitim
İnsanlığın şifası farklılıklarımızda

İnsanlığın şifası farklılıklarımızda

Çocuk edebiyatı alanına güçlü bir şekilde giren Tuba Sevde Okçu’nun son kitabı ‘Kartopu Panda’ toplumda kabul görmeyen herhangi birini temsil ediyor. Öykünün sonunda farklılığı sarıp sarmalayışın birbirimize nasıl can suyu olduğunu anlıyoruz. O can suyunda insanlığın şifası var.

22.02.2018Kitap Sanat
Yapı Kredi Yayınlarından 5 bininci kitap

Yapı Kredi Yayınları'ndan 5 bininci kitap

2017'de beş milyona yakın kitap basan Yapı Kredi Yayınları, bugün başlık sayısında 5000'inci kitabını yayımlayarak bir rekora imza attı. 5000'inci kitap olarak büyük şair Nâzım Hikmet’in 'Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları(1937 – 1942)'nı seçen yayınevi, bunu çarşamba akşamı Yapı Kredi Kültür Sanat’ta düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

19.01.2018Kitap Sanat
Üniversiteliler miniklere kitap okudu

Üniversiteliler miniklere kitap okudu

Ana sınıfı öğrencileri, çocuk gelişimi programı öğrencilerinin okuduğu hikayeleri ilgiyle dinledi. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Betül Özkul Cura, okul öncesi dönemde çocukların gelişiminde kitapların büyük rol oynadığını belirtti.

1.01.2018Eğitim
‘Çocukların Şövalyesi’ne saygı

‘Çocukların Şövalyesi’ne saygı

Beşiktaş Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ustalara Saygı’ etkinliği, 18 Aralık Pazartesi saat: 20.00’da Akatlar Kültür Merkezi’nde Yalvaç Ural için gerçekleştirilecek.

13.12.2017Kitap Sanat
Korsanlar’ ve  tüm nesillerin  ortak paydası absürt

'Korsanlar!’ ve tüm nesillerin ortak paydası absürt

Kana susamış yağmacılar gibi poz kesmelerinin üzerinden dakika geçmeden, suratlarına dinozor maskeleri geçirip yarı kükremeye, yarı kıkırdamaya başlayan bir tayfa: ‘Korsanlar!’ Gideon Defoe bu tuhaf tayfayı bir Darwin’le, bir Marx’la, bir Nietzsche’yle, bir Ahab’la aynı macerada buluşturuyor...

20.11.2017Kitap Sanat
Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan, Astrid Lindgren Ödülü’ne aday

Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan, Astrid Lindgren Ödülü’ne aday

Türkiye’den Çocuk Vakfı ve yazar Fatih Erdoğan, İsveçli dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren’in anısına verilen ‘Astrid Lindgren Ödülü’ için, aday gösterildi.

17.10.2017Dünya
Hoş geldin Yapıkredi Kültür Sanat

Hoş geldin Yapıkredi Kültür Sanat!

Yapı Kredi Kültür Sanat hem koleksiyonlarına sıcak bir yuva hem yaşayan yeni sanat etkinlikleri için mükemmel olanakları olan şahane bir kültür kompleksi yaratmayı başarmış görünüyor.

25.09.2017Keyif
Korkuları yenmenin en keyifli yolu, korku edebiyatı

Korkuları yenmenin en keyifli yolu, korku edebiyatı

Çocuk edebiyatı içinde korku türünde yazılan kitapların sayısı her geçen gün artıyor. Kitap sayısı ile birlikte bu türün çocuklardan gördüğü ilginin de artması “Çocuklara uygun mu?” tartışmasını beraberinde getiriyor haliyle... Korku-gerilim kitaplarının çocuklar üzerindeki etkisini bu alanın en çok okunan yazarları Miyase Sertbarut, Hanzade Servi, Koray Avcı Çakman ile konuştuk.

21.09.2017Kitap Sanat
Okullar açıldı,  kitaplara hücum...

Okullar açıldı, kitaplara hücum...

Günışığı Kitaplığı’nın kurucularından, yayın yönetmeni Müren Beykan çocuklar için, ‘keyifle okunacak kitaplar’ı yazdı...

21.09.2017Kitap Sanat
#Akademisyenanne ile çocuk gelişimi ve oyuna dair …

#Akademisyenanne ile çocuk gelişimi ve oyuna dair …

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal hem bir akademisyen hem de deyim yerindeyse geniş kitleleri etkileyebilen bir sosyal medya fenomeni. Kendisiyle ebeveynlere yaptığı kılavuzluğuna dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

28.08.2017Keyif
Pati izleri okuru nereye götürüyor

Pati izleri okuru nereye götürüyor?

Tolga Meriç’in ‘Pati İzleri’ adlı kitabı, bir anne kediyle yavrusu üzerinden evrensel ayrılıktaki evrensel sevgiyi anlatıyor. Çocuklar kadar, yetişkinlere de hitap eden bir kitabın okuru hayatla barıştırmak gibi gizil bir gücü de var.

17.08.2017Kitap Sanat
Çocuklar zannedildiği  kadar kitaplardan kaçmıyor

Çocuklar zannedildiği kadar kitaplardan kaçmıyor

Çocuklar için 30 senedir üreten bir isim Sevim Ak. Onun çocuk karakterleri keşfetmek, büyüklerin köşeli dünyasının sınırlarını hayal güçleriyle zorlamaktan çekinmiyor; şaşırıyor, yeri geliyor hayal kırıklıklarına da uğruyor. Çocuk edebiyatındaki 30’uncu yılı şerefine Sevim Ak’a sorduk.

17.08.2017Kitap Sanat
Okumanın ve okutmanın ustası

Okumanın ve okutmanın ustası

Cemal Süreya’nın kendisini layık gördüğü ‘lord’ unvanından ‘kültür sanatın cumhurbaşkanı’na onlarca sıfat sayabiliriz Doğan Hızlan için. Yıllardır çalıştığı Hürriyet’teki günlük kültür-sanat yazılarından haftalık/aylık dergilerdeki ‘oylumlu’ makalelere okuruna ‘hata yaptırmayan’ bir kılavuz o. 80’inci yaşını kutladığı şu günlerde art arda çıkan dört kitabı vesilesiyle ‘Doğan Hızlan dili ve edebiyatı’na buyurun...

13.07.2017Kitap Sanat
Kelly Barnhillden yeni roman

Kelly Barnhill'den yeni roman

Yazdığı kitaplarla dünyada büyük ilgi ile karşılanan Kelly Barnhill'in yeni romanı Türkçeye çevrildiği ve 'Ay Işığını İçen Kız' adıyla ve Hep Kitap etiketi ile yayınlandı. New York Times gazetesi onun kitabı için "Elinizden bırakamayacaksınız... Ay Işığını İçen Kız, çocuk klasikleri Peter Pan ve Oz Büyücüsü kadar heyecan verici" diyor. Barnhill ile kitabını, öyküsünü ve karakterlerini macerasını konuştuk.

12.06.2017Keyif
Gülten Dayıoğlu : Ülkemizde öğretim var eğitim yok

Gülten Dayıoğlu : Ülkemizde öğretim var eğitim yok

Gülben Ergen bu hafta, çocuk edebiyatının Türkiye’deki en önemli isimlerinden Gülten Dayıoğlu ile buluştu ve Dayıoğlu’nun yazar olma hikayesinden kurduğu vakfa kadar bilinmeyenleri dinledi.

9.05.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Çocuk kitapları üzerine

NOTOS dergisinin soruşturmalarını her zaman yanıtlamışımdır. Yeni sayısının konusu eli kalem tutan herkesin ilgisini çekti, çekmeliydi de. Çocuk kitaplarının beni ilgilendiren yanı ileride bir edebiyat okuru kimliği kazanmasını istediğimiz çocuğun okuma altyapısını düzenlemek.

8.02.2019

Ömer Seyfettin özel sayısı

DERGİLERİN hazırladıkları özel sayıların eleştirmenler, edebiyat tarihçileri için önem taşıdığını biliriz. Çünkü o sayılarda birçok kişi bir edebiyatçıyı farklı yaklaşımlarla değerlendirir.

31.01.2019

Kitaplıklar; şehrin, betonların arasındaki en aydınlık yerler...

Çocuk kitapları yazarı Burcu Aktaş son kitabında ‘öteki’ kavramını yaşlı bir kadının gözünden aktarıyor. Aktaş’la İstanbul’un gökdelenlerini arkamıza aldık, yeni kitabı ‘Vahşi Şeyler’i konuştuk.

26.01.2019

Gülten Dayıoğlu’nun yeni dizisi

GÜLTEN DAYIOĞLU’nun önce bir öyküsüyle tanışmıştım. Yunus Nadi Ödülü’nün ön seçicisi olarak ‘Döl’ü okuduğumda ünlenecek bir yazar olacağı inancını taşıdım.

30.05.2018

Çocukların kitap sevmesini istiyorsak, onlara iyi edebiyat sunmalıyız

Çocuklar için üretilen kitaplar büyük bir tartışma konusu. Kimi “Bir disiplin kurulu oluşturulsun” diyor, kimi “Çocuk kitaplarını aileler denetlesin” diyor, kimi ise “Çocuklara eğitici ve öğretici bilgiler verilmeli” diyor. Dinozor Çocuk Yayınları editörü Nihal Ünver ise dikkat çekici, bilimsel ve değerlendirmeye değer çok güzel önerilerde bulunuyor. Ünver ile buluştuk, çocuk kitapları içeriklerini ve son dönem tartışmalarını masaya yatırdık.

9.01.2018

Çocuk kitaplarını denetlemek aileye düşer

Son günlerde bazı çocuk kitaplarındaki zararlı içerikler yüzünden bütün çocuk kitaplarının pedagog onayından geçmesi için sosyal medya kampanyaları düzenlenmeye başladı. İçeriği sakıncalı birkaç kitap yüzünden bütün kitapların denetlenme önerisinin ‘sansür’ olduğunu belirten yazar, yayıncı ve uzmanlar anne babalara çağrı yapıyor: “Çocuklarınızın okuduğu kitapları bilin, onları önce siz okuyun!”

24.11.2017