MENÜ

Cloud

Cloud ile ilgili tüm haberleri, son dakika Cloud haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Cloud haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 643 Cloud haberi bulunmuştur.

Cloud Haberleri

Bomonti: 130 yıllık tarih... Bira Bahçesi’nden ‘yeni Maslak’a

Bomonti: 130 yıllık tarih... Bira Bahçesi’nden ‘yeni Maslak’a

1890’lı yıllarda Feriköy’ün göbeğine bir bira fabrikası kuruluyor. Fabrika semte adını veriyor ve bir zamanlar dutluk olan Bomonti’nin tarihi böyle başlıyor: Bir yanda sanayi ve gecekondular, bir yanda Rumlar, Ermeniler gibi azınlıklar, onların görkemli eğlence hayatı, kabareleri ve maalesef 6-7 Eylül Olayları... Manzaraya en son eklenenlerse rezidanslar ve şehrin popüler yeme-içme mekânları. Rotamızı şehrin bu yükselen semtine çevirdik. İşte tarihi ve yeni sosyalleşme kültürüyle Bomonti cep haritanız..

Citrix, Amazon Web Services ile Bağlarını Güçlendiriyor

Citrix, Amazon Web Services ile Bağlarını Güçlendiriyor

Hibrit ortamlar günümüzde bilgi işlemin gerçeğini oluşturuyor. Citrix Systems, hibrit ortamların yönetimini hiç olmadığı kadar kolay hale getiriyor. Şirket Citrix ADC’nin hibrit ortamlarda devreye alınmasında işletmelere daha fazla esneklik ve daha çok seçenek, ayrıca kullanıcıları etkileşimde tutan, onların en iyi performansla çalışmalarını sağlayan güvenli, güvenilir bir deneyim sunmaya yönelik rahat ve kolay bir yol sağlamak için Amazon Web Services (AWS) ile ilişkisini güçlendirdiğini duyurdu.

6.12.2019Teknoloji
Fidye yazılımları yedeklenen verileri hedef almaya başladı

"Fidye yazılımları yedeklenen verileri hedef almaya başladı"

Kaspersky araştırmacıları yeni bir tür fidye yazılımı saldırısının popüler hale geldiğini keşfetti. Ağa bağlı depolama (NAS) cihazlarını hedef alan bu saldırılar, çoğunlukla bu tip cihazlarda saklanan yedek veriler için risk teşkil ediyor. NAS genellikle güvenli bir teknoloji olarak kabul edildiğinden kullanıcılar da saldırılara hazırlıksız yakalanarak verilerini riske atıyor.

5.12.2019Teknoloji
Veeam 2020 Teknoloji Öngörüleri

Veeam 2020 Teknoloji Öngörüleri

Teknoloji 2019 yılı boyunca, gerek işletmeleri gerekse de toplumları dönüştürmeye devam etti. 5G'nin ilk defa kullanılmaya başlanmasından işletmelerin yapay zekayı nasıl işlerine yararlı şekilde kullanacaklarını keşfetmelerine kadar birçok ilerlemenin gerçekleştiği bir yıl oldu.

5.12.2019Teknoloji
Kullanıcılar ilgi göstermedi, Google fişini çekmeye karar verdi

Kullanıcılar ilgi göstermedi, Google fişini çekmeye karar verdi

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Google, ilgi görmeyen servislerini bir bir kapatmaya devam ediyor. Şirket, son olarak Cloud Print platformunun kapısına kilit vurmaya karar verdi.

26.11.2019Teknoloji
Türkiye iş dünyasını dijital dünyaya taşımayı hedefliyor

Türkiye iş dünyasını dijital dünyaya taşımayı hedefliyor

Global ara bağlantı ve veri merkezi şirketi Equinix, veri merkezi üzerinden gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayan, geliştirilmiş bağlantı opsiyonlarının açılışını duyurdu.

25.11.2019Teknoloji
Sönmez: Hitachi Vantara olarak yüzde 30 büyüme hedefliyoruz

Sönmez: Hitachi Vantara olarak yüzde 30 büyüme hedefliyoruz

Japon veri depolama şirketi Hitachi Vantara, geçtiğimiz günlerde İstanbul'da gerçekleştirdiği Partner Day kapsamında önemli bir etkinlik düzenledi. Bu yılki faaliyetlerini anlatan şirketin Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, gelecek yılki hedefleri dahil birçok konuda Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.

24.11.2019Teknoloji
Google Stadia kötü başladı: Oyunlardaki gecikme can sıkıyor

Google Stadia kötü başladı: Oyunlardaki gecikme can sıkıyor

Google'ın yeni video oyun platformu Stadia, bugün itibarıyla 14 ülkede hizmete girdi. Şirketin Mart ayında tanıtımını yaptığı ve bulut teknolojisiyle çalışan yeni oyun platformu Stadia, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında satışa çıktı.

24.11.2019Teknoloji
Veri depolama pazarı regülasyonların etkisiyle büyüyor

Veri depolama pazarı regülasyonların etkisiyle büyüyor

Yeni nesil veri depolama uygulamalarının toplam pazar büyüklüğünün regülasyonların ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle 2025'te 114,9 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.

24.11.2019Teknoloji
Nutanix, Türkiye Ülke Müdürü olarak Tarık Ertuğrul’u atadı

Nutanix, Türkiye Ülke Müdürü olarak Tarık Ertuğrul’u atadı

Bulut bilişim alanında bilinen isimlerden Nutanix, Nutanix Türkiye Ülke Müdürü olarak Tarık Ertuğrul’u atadığını duyurdu.

18.11.2019Teknoloji
Veeam,  Microsoft bulut platformları için yeni çözümlerini duyurdu

Veeam, Microsoft bulut platformları için yeni çözümlerini duyurdu

Veeam, ‘’Microsoft Office 365 için Veeam Backup'’ın yeni sürümünü ve sektördeki ilk bulut maliyet öngörüsü özelliğini taşıyan Microsoft Azure için Bulutsal Veeam yedekleme çözümlerini tanıtı.

12.11.2019Teknoloji
Çok önemli uyarı: O tarihe dikkat

Çok önemli uyarı: O tarihe dikkat!

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, indirimli "Bekarlar Günü" alışverişlerinde "finansal kimlik avı saldırılarına" karşı uyardı. Kaspersky araştırmacıları, Asya ülkelerinde Bekarlar Günü olarak anılan 11 Kasım’ın aktif satış döneminde e-ticaretle ilgili sahtekarlıklarda büyük bir artış olduğuna dikkat çekti.

8.11.2019Ekonomi
Dijital dönüşümünde bulut yatırımlarının rolü

Dijital dönüşümünde bulut yatırımlarının rolü

Küresel rekabet ortamında daha güçlü görünen ülke ve kuruluşlar, istisnasız olarak eğitim, Ar-Ge ve bilişime en çok yatırım yapanlar. Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz “dijital dönüşüm” kavramını kurumsal ve toplumsal hayata hızla adapte etme başarısı gösteren kuruluşlar; rekabetçi avantajlarını hemen her şeyin bulut tabanlı olarak çalışacağı geleceğin dijital dünyasında da korumayı ve geliştirmeyi başaracaklar.

8.11.2019Teknoloji
VMware, yeni teknolojik ürün ve hizmetlerini tanıttı

VMware, yeni teknolojik ürün ve hizmetlerini tanıttı

VMworld 2019 Avrupa’da VMware Inc. (NYSE: VMW) yeni teknolojik ürün ve hizmetlerinin yanı sıra stratejik iş ortaklıklarını tanıtarak her uygulamanın her bulut üzerinden her cihazda çalışmasını sağlayan yazılım mimarisi vizyonunu güçlendirdi. VMware’ın teknoloji portföyünde yapılan güncellemeler, şirketin yerleşik güvenlik vizyonunun yanı sıra şirketlerin Kubernetes üzerinden yazılım kurma, yürütme ve yönetme şekillerinin dönüşümüne ışık tutuyor.

6.11.2019Teknoloji
Adobe Photoshop, iPad için App Storeda

Adobe Photoshop, iPad için App Store'da!

iPad kullanıcıları tarafından uzun süredir beklenen Adobe Photoshop artık App Store'dan indirilebiliyor. Böylece, iPad kullanıcıları da Adobe Photoshop'tan faydalanabilecek.

4.11.2019Teknoloji
Mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları risk altında

Mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları risk altında!

Uzak ofisler, mobil çalışanlar ve bulut uygulamaları şirketlerin verimlilik, çeviklik ve yenilikçilik konusunda hızlı ilerlemelerini sağlarken, siber güvenlik tehditlerinin yüzeyini artırıyor. Forcepoint, Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı ve Web Security araçlarıyla yeni nesil çalışma biçimlerinin de güvende kalmasını sağlıyor.

4.11.2019Teknoloji
Microsoft’tan Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na destek

Microsoft’tan Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na destek

Microsoft Türkiye’nin ana sponsor olduğu, Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı Ankara’da gerçekleşiyor. Ankara ATO Congresium’da 31 Ekim’de başlayan fuar, 3 Kasım’a kadar devam etti.

4.11.2019Teknoloji
Trend Micro, Cloud Conformityyi satın aldı

Trend Micro, Cloud Conformity'yi satın aldı

Trend Micro, bulut güvenliği durumunun yönetimine (Cloud Security Posture Management – CSPM) olanak tanıyan ürünlere sahip Cloud Conformity'yi satın aldığını duyurdu.

23.10.2019Teknoloji
Huawei, 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Huawei, 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Huawei, 2019 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Bu yılın ilk üç çeyreğinde yıllık bazda yüzde 24,4 artışla 610,8 milyar CNY gelir elde eden Huawei'nin net kar marjının yüzde 8,7 olduğu belirtildi.

16.10.2019Teknoloji
Googlenin bulut yatırımı 47 milyar dolara çıktı

Google'nin "bulut" yatırımı 47 milyar dolara çıktı

Google Cloud, Yapay Zeka teknolojisinin kazandığı ivme ile sürekli gelişerek verimlilik, birlikte çalışma, güvenlik ve daha pek çok konudaki yeni nesil ihtiyaçlara yepyeni çözümler getiriyor. İnovasyonu günlük hayatın bir parçası haline getiren ürün ve teknolojiler ile bu alanda dünyada yaşanan en son gelişmeler, 3 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen Google Cloud Day İstanbul etkinliğinde konunun uzmanları tarafından kapsamlı şekilde ele alındı.

4.10.2019Teknoloji
Bulut servislerinin barındıran sunucuların yurt içinde olması neden avantajlı

Bulut servislerinin barındıran sunucuların yurt içinde olması neden avantajlı?

Kullanımı hızla yayılan bulut servisleri, dünyanın neredeyse bütün bilişim şirketlerinin farklı şekil ve miktarlarda yatırım yaptığı oldukça önemli bir alan. Servislerin barındırıldığı sunucu tesisleri ise birkaç metrekarelik soğutmalı odalardan binlerce metre uzunluktaki dev sunucu tarlalarına kadar farklı ölçeklerde olabiliyor.

27.09.2019Teknoloji
Huawei ve HAVELSANdan teknolojik iş birliği

Huawei ve HAVELSAN'dan teknolojik iş birliği

Huawei ve HAVELSAN, Huawei platformlarında video cloud ve big data çözümlerinde iş birliği yapma amacıyla iyi niyet sözleşmesi imzaladı.

26.09.2019Teknoloji
Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey

'Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey'

Şirketlerin dijitalleşme yolculuğuna destek veren GlassHouse'un genel müdürü Alp Bağrıaçık, "Dijitalleşen dünyada veri kaybetmekle para kaybetmek aynı şey. Şirketlerin hızlı bir şekilde dijitalleşmesi gerekiyor ve dijitalleşmeyen şirketler yok olmaya mahkum olacaklar." dedi.

26.09.2019Teknoloji
Dijital dönüşümü yönlendiren kadınlar bir araya geldi

Dijital dönüşümü yönlendiren kadınlar bir araya geldi

Amazon Web Services (AWS) ve Teknolojide Kadın Derneği (WTech), 18 Eylül'de AWS Pop-up Loft İstanbul etkinlikleri kapsamında We Power Tech oturumunu düzenledi. Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde dijital dönüşümü yönlendiren kadınları bir araya getiren oturumda, çeşitlilik ve katılımın desteklediği bir inovasyon kültürünün nasıl geliştirildiği tartışıldı.

23.09.2019Teknoloji
Girişimciler havalandı

Girişimciler havalandı

‘Milli Teknoloji Hamlesi’ sloganıyla düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, tüm hızıyla üçüncü gününde devam etti. Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen festival 7’den 77’ye ziyaretçilerin yoğun ilgisi var. İlk 2 günde 250 binden fazla ziyaretçinin katıldığı TEKNOFEST’in üçüncü gününe damga vuran konu ise girişimcilik zirvesi ‘Take Off’ oldu.

20.09.2019Ekonomi
Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarındaki artış dikkat çekerken, WEF (World Economic Forum) tahminlerine göre küresel sağlık harcamalarının 2020 yılına kadar 10 trilyon ABD Doları’na çıkacağı öngörülüyor. Dünya Bankası ise 2030 yılına kadar yaklaşık 8,5 milyara ulaşması beklenen küresel nüfus nedeniyle, günümüz sağlık hizmetlerinin orta ila uzun vadede sürdürülebilir olamayacağına dikkat çekiyor. Temelde yatan bu sebep başta olmak üzere sağlık alanını daha iyi ve ulaşılabilir kılmak için şirketler dijital sağlık dönüşümüne yatırım yapıyor.

12.09.2019Teknoloji
5G Drone üzerinden 10 bin kişiyle 4K yayın paylaştı

5G Drone üzerinden 10 bin kişiyle 4K yayın paylaştı

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, Avrupa’nın önde gelen mobil operatörlerinden Orange ile iş birliğine giderek Romanya’da 5G Drone üzerinden 10 bin kişiye düşük gecikme ile 4K yayın aktaran teknolojiye imza attı.

29.08.2019Teknoloji
Türkiye’de Windows XP ve Windows 7 kullanımı halen yaygın

Türkiye’de Windows XP ve Windows 7 kullanımı halen yaygın!

Kaspersky'nin araştırmasına göre, Türkiye'deki tüketicilerin yüzde 38'i desteklenmeyen işletim sistemlerini kullanıyor.

29.08.2019Teknoloji
HyperXten yeni oyuncu kulaklığı: Cloud Alpha S

HyperX'ten yeni oyuncu kulaklığı: Cloud Alpha S

HyperX, Gamescom’da Cloud Alpha S oyuncu kulaklığını tanıttı. Yeni oyuncu kulaklığında bas ayar sürgüleri, özel ayarlanmış HyperX 7.1 çevresel ses ve çift odacık teknolojisi yer alıyor.

20.08.2019Teknoloji
Elektrikli araç bataryalarının kullanım ömrünü uzatacak

Elektrikli araç bataryalarının kullanım ömrünü uzatacak

Stres, hücrelerin hızlı yaşlanmasına neden oluyor. Genetikçilerin uzun zamandır insan vücuduyla ilgili anlattığı bu durum, elektrikli araçların batarya hücreleri için de geçerli. Bataryalar ne kadar eskirse performansları ve kapasiteleri o kadar düşüyor ve aracın sürüş menzili kısalıyor. Peki elektrikli araç bataryalarının kullanım ömrü uzayabilir mi?

19.08.2019Teknoloji
Cloud Atlastan Türkiyedeki kurumlara siber saldırı

"Cloud Atlas"tan Türkiye'deki kurumlara siber saldırı

Kaspersky araştırmacıları tarafından "Cloud Atlas" isimli siber casusluk operasyonu düzenleyen tehdit grubunun, son dönemde Türkiye, Ukrayna ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkede uluslararası finans ve havacılık sektörleri ile devlet kurumları ve dini kuruluşları hedef aldığı belirlendi.

15.08.2019Teknoloji
Huawei Y9 Prime 2019 Türkiyede satışa çıktı

Huawei Y9 Prime 2019 Türkiye'de satışa çıktı

Ön kamera, kulaklık ve ortam ışığı sensörünün yerlerinin değiştiği, 16 MP açılır kameraya sahip Y9 Prime 2019, Türkiye'de satışa sunuldu. İşte Huawei Y9 Prime 2019'un özellikleri ve Türkiye fiyatı...

7.08.2019Teknoloji
SAP SE, ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

SAP SE, ikinci çeyrek ve yarıyıl finansal sonuçlarını açıkladı

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında önde gelen isimlerden biri olan SAP SE, 30 Haziran 2019’da sona eren ikinci çeyreğe dair finansal sonuçlarını açıkladı.

6.08.2019Teknoloji
macOS Catalina yüklü MacBooklarda yüzlerce uygulama çalışmayacak

macOS Catalina yüklü MacBook'larda yüzlerce uygulama çalışmayacak

MacBook sahiplerinin dört gözle beklediği macOS Catalina sürümünün, cihazlara yüklenmesiyle birlikte yüzlerce uygulamayı çalıştıramayacağı ortaya çıktı. Yeni macOS sürümünde bazı uygulamalar artık desteklenmeyecek.

2.08.2019Teknoloji
İş dünyasının veri hakimiyetini artırmayı hedefliyor

İş dünyasının veri hakimiyetini artırmayı hedefliyor

Büyüyen şirketlerin ürettiği kurumsal verinin hacmi her geçen gün artarken, bu veriyi farklı bulut ve sınır bilişim ortamlarında daha etkin yönetme ihtiyacı da derinleşiyor. Sahip oldukları veriden daha fazla katma değer elde etmek isteyen kurumlar, Hitachi Vantara’nın yakın zamanda yeni sürümünü yayınladığı veri entegrasyon ve analitik platformu yazılımı Pentaho 8.3 ile çalışıyor.

18.07.2019Teknoloji
PUBG Nations Cup takım kadroları açıklandı

PUBG Nations Cup takım kadroları açıklandı

9-11 Ağustos tarihleri arasında PUBG’nin Güney Kore’deki küresel etkinliği için takımlar belirlendi.

17.07.2019Teknoloji
Milli teknolojiler NATOda kendini ispatladı

Milli teknolojiler NATO'da kendini ispatladı

Türk savunma sanayisi tarafından son dönemde geliştirilen milli teknoloji ürünler, NATO tatbikatından başarıyla geçti.

11.07.2019Teknoloji
Türk bilişim sektörü son derece hareketli ve dijital eğilim devam edecek

"Türk bilişim sektörü son derece hareketli ve dijital eğilim devam edecek"

Rusya’nın en büyük şirketlerinden Sberbank Group’un Teknolojiden Sorumlu Başkanı (CTO) David Rafalovskiy, Türkiye’de bilişim teknolojileri pazarının son derece hareketli olduğunu belirterek, “Rusya’da olduğu gibi yoğun talebi arz karşılayamıyor ve bu durum dijital eğilimlerin devam edeceğine işaret ediyor.” dedi.

28.06.2019Teknoloji
HMD Global, Google ve CGI ile Anlaştı

HMD Global, Google ve CGI ile Anlaştı

HMD Global, Nokia kullanıcılarına daha güvenli ve iyi bir akıllı telefon deneyimi sunmak için veri depolama merkezini Finlandiya'ya taşıdı.

20.06.2019Teknoloji
Sahte temizleme yazılımı kurbanlarının sayısı bir yılda ikiye katlandı

Sahte temizleme yazılımı kurbanlarının sayısı bir yılda ikiye katlandı

Uzmanlar, sahte sistem temizleme programlarının saldırısına uğrayan kullanıcı sayısında iki kat artış olduğunu tespit etti.

20.06.2019Teknoloji
Huaweiden bulut uygulamalarının gelişimine destek

Huawei'den bulut uygulamalarının gelişimine destek

Huawei, düzenlediği Idea Cloud yarışmasıyla bulut uygulamalarının gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

19.06.2019Teknoloji
Google Stadia ne zaman çıkacak İşte fiyatı

Google Stadia ne zaman çıkacak? İşte fiyatı

Google, Mart ayında tanıtımını yaptığı yeni bilgisayar oyunu platformu Stadia'nın Kasım ayından itibaren 14 ülkede hizmete gireceğini duyurdu.

8.06.2019Teknoloji
Son dakika... Google Stadianın çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

Son dakika... Google Stadia'nın çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu

Google, Mart ayında tanıtımını yaptığı yeni bilgisayar oyunu platformu Stadia'nın Kasım ayından itibaren 14 ülkede hizmete gireceğini duyurdu.

7.06.2019Teknoloji
Dell Technologies ve Microsoft, Bulut ortaklığını genişletiyor

Dell Technologies ve Microsoft, Bulut ortaklığını genişletiyor

Müşterilerin dijital dönüşümü hızlandırmalarına yardımcı olmak için ortaklıklarını genişleten iki şirket, yeni Azure VMware Çözümleri ile daha fazla seçenek ve esneklik sunuyor. Microsoft ve VMware, dijital çalışma alanı teklifleri ve geleceğin bulut entegrasyonları için iş birliği yapıyor.

30.05.2019Teknoloji
Citrix hibrit çoklu bulutta yeni özellikleri tanıttı

Citrix hibrit çoklu bulutta yeni özellikleri tanıttı

Citrix, hibrit çoklu bulut yolculuğuna devam eden müşteriler için seçeneklere ve kullanım kolaylığına sahip olmanın önemli olduğunun farkında. Şirket, Citrix Synergy 2019'da, nerede ve nasıl devreye almaya karar verdiğiniz fark etmeksizin, uygulamalarınızı etkili bir biçimde teslim edebilmenize olanak sağlayan yeni yetenekleri tanıttı.

29.05.2019Teknoloji
Citrix, Workspace for Google Cloudu ortaya çıkardı

Citrix, Workspace for Google Cloud'u ortaya çıkardı!

Citrix’in bu kritik hamle şirketlere üstün dijital çalışma deneyimine olanak sağlanmasında daha fazla esneklik ve seçenek sağlayacak.

23.05.2019Teknoloji

Yazar Sonuçları

Kara cumacılar mı daha çok gigabyte harcar fetvacı mı

Diyanet İşleri Vakfı iki yıl önce “çok özel bir iş” için Microsoft’un kapısını çaldı.

4.12.2019

Katar ile ‘veri’ ortaklığı

Ne altın, ne petrol ne de başka kıymetli bir maden...

8.11.2019

Dün sabah saat 02:23 Darth Vader Jedi'a karşı: Ölümcül vuruş

Haber benim cep telefonuma Türkiye saati ile 02.23’te düştü...

27.10.2019

Küçük ülkenin büyük güzellikleri

Singapur’da sekiz gün kaldım ve nasıl geçti zaman anlamadım. Her santimetrekaresi altın değerinde olan bir diyarın nasıl yemyeşil yapılabildiğini gördüm. Her dilin her dinin nasıl kardeşçe birlikte yaşadığına hayran kaldım. Ve yasaklarıyla ünlü ülkede vatandaşların, her kuralın gönüllü takipçisi oluşuna saygı duydum. Dünyamızın bu küçük ülkeden alacağı büyük dersler var.

2.07.2019