MENÜ

Cittaslow

Cittaslow ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Cittaslow haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 357 Cittaslow haberi bulunmuştur.

Cittaslow Haberleri

Türkiyenin yeni turizm gözdesi Sakin şehir ağına hazırlanıyor...

Türkiye'nin yeni turizm gözdesi! 'Sakin şehir' ağına hazırlanıyor...

Uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapan doğa harikası Bursa, turizm anlamında marka şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Doğal yapısı ve tarihi değerlere sahipliğiyle ön planda olan ulu şehir şimdi ise ‘cittaslow’a (Sakin şehir) hazırlanıyor.

13.09.2019Seyahat
Sürücülere zor anlar yaşatıyordu Yıl sonunda ışık görünecek...

Sürücülere zor anlar yaşatıyordu! Yıl sonunda ışık görünecek...

Erzurum-Artvin kara yolunda dik yokuşları ve keskin virajlarıyla özellikle kış aylarında sürücülere zor anlar yaşatan Pirinkayalar Geçidi'nde yapımı devam eden 2 bin 246 metrelik tünelde delme işlemi sene sonunda tamamlanacak.

26.08.2019Ekonomi
Gökçeada berrak deniziyle dalış tutkunlarını ağırlıyor

Gökçeada berrak deniziyle dalış tutkunlarını ağırlıyor

Doğal ve kültürel güzellikleriyle adından söz ettiren "sakin şehir" Gökçeada, berrak bir suya sahip deniziyle de dalış amacıyla gelenlerden de ilgi görüyor.

20.08.2019Seyahat
Türkiyenin en uzun cam terası adrenalin tutkunlarını cezbediyor

Türkiye'nin en uzun cam terası adrenalin tutkunlarını cezbediyor

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince (Cittaslow) "sakin şehirler" ağına dahil edilen Erzurum'un Uzundere ilçesindeki Tortum Gölü karşısına yapılan, 12,3 metre uzunluğundaki Türkiye'nin en uzun ve geniş alanlı cam seyir terası, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

19.08.2019Seyahat
Yüksekten Anadolu

Yüksekten Anadolu

Türkiye, ortalama 1300 metre yüksekliğe sahip, çok farklı özellikleri bir arada sunabilen bir coğrafya. Bu güzellikleri görebilmenin en iyi yolu ise yükseğe çıkmak. Sayıları son yıllarda giderek artan seyir teraslarının en güzellerini sıraladık.

28.07.2019Seyahat
Sörf tutkunlarının yeni adresi Gökçeada

Sörf tutkunlarının yeni adresi Gökçeada

Doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra son yıllarda adını "windsurf" ve "kiteboard" gibi rüzgar sporlarında duyuran Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi, yaz aylarında yerli ve yabancı sörf tutkunlarından ilgi görüyor.

17.07.2019Seyahat
Arsiyan yaylasındaki yüzen adalara ziyaretci akını

Arsiyan yaylasındaki yüzen adalara ziyaretci akını

Artvin’in 'Sakin Şehir' (Cittaslow) unvanlı Şavşat ilçesinin Arsiyan Yaylası'ndaki 12 yüzen ada, yaz aylarında ziyaretçi akına uğruyor.

27.06.2019Seyahat
Arsiyan Yaylasındaki yüzen adalar keşfedilmeyi bekliyor

Arsiyan Yaylası'ndaki yüzen adalar keşfedilmeyi bekliyor

Artvin’in 'Sakin Şehir' (Cittaslow) unvanlı Şavşat ilçesinin Arsiyan Yaylası'ndaki 12 yüzen ada, keşfedilmeyi bekliyor.

26.06.2019Ekonomi
Ziyaretçi akınına uğruyor Aynı bölgede 12 tane...

Ziyaretçi akınına uğruyor! Aynı bölgede 12 tane...

Artvin’in 'Sakin Şehir' (Cittaslow) unvanlı Şavşat ilçesinin Arsiyan Yaylası'ndaki 12 yüzen ada, yaz aylarında ziyaretçi akına uğruyor.

26.06.2019Ekonomi
Artvinin sakin şehri Şavşatta ilkbahar bir başka güzel

Artvin'in sakin şehri Şavşat'ta ilkbahar bir başka güzel

‘Sakin Şehir’ (Cittaslow) ünvanlı Artvin'in Şavşat ilçesi bölgede çetin geçen kışın ardından ilkbaharla birlikte oluşan renk cümbüşüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Şavşat'ta kaydedilen görüntüleri ressamların yağlı boya tablolarını andırıyor.

2.05.2019Seyahat
Daha yavaş, daha yerel, daha yaşanılabilir...

Daha yavaş, daha yerel, daha yaşanılabilir...

Muğla’nın, geçen ay ‘Sakin Şehir’ (Cittaslow) listesine giren ilçesi Köyceğiz, doğal güzellikleri, mimarisi, tarihi ve yaşam standartlarıyla yeni unvanının hakkını veriyor. Dünyanın 252’nci Sakin Şehri’ni yakından tanımaya ne dersiniz? Bu yazıyı okuyunca, neden insanda buraya yerleşme isteği uyandırdığını daha iyi anlayacaksınız.

28.04.2019Seyahat
Türkiye’nin yeni sakin şehri

Türkiye’nin yeni sakin şehri

Köyceğiz, Muğla'ya bağlı sevimli ve küçük bir ilçe. Dört mevsim sakinlik ve doğayla iç içe olmak isteyenlerin ideal rotası… Zaten İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı’nda Bitlis'in Ahlat ilçesiyle birlikte sakin şehir seçildi. Böylelikle Türkiye’deki sakin şehir sayısı 17 oldu. Şu sıralar Köyceğiz’e gitmenin tam zamanı… Peki bir zamanlar İskitler, Asurlular, Dorlar, Persler, Helenler, Seleykoslar, Romalılar, Menteşoğulları ve Osmanlılar'ın egemenliğinde olan bölgede nereleri gezmeli, neler yapmalı? Detaylar haberimizde…

24.04.2019Seyahat
Kaya mezarlarında tarihi ayıp

Kaya mezarlarında tarihi ayıp

MUĞLA'nın Ula ilçesinin doğal güzellikleri, denizi ve dünyaca ünlü Kadın Azmağı ile ön plana çıkan Akyaka Mahallesi'ndeki M.Ö. 4'üncü yüzyıla ait olan ve İyon düzeninde yapılan kaya mezarlarının hali yürek burkuyor. Ziyaretçiler etrafı çöplüğe dönen tarihi mezarlardaki çatlaklara da dikkati çekip, bir an önce önlem alınmasını istedi.

2.04.2019Gündem
Türklerin Anadoluya giriş kapısı Ahlat ziyaretçilerini bekliyor

Türklerin Anadolu'ya giriş kapısı 'Ahlat' ziyaretçilerini bekliyor

İtalya'da bu yıl gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda "sakin şehir" kabul edilen Bitlis'in Ahlat ilçesi, tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgi görüyor.

29.03.2019Seyahat
CHPnin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer kimdir

CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer kimdir?

Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Tunç Soyer oldu. CHP'den seçime girecek olan Mustafa Tunç Soyer’in hayatı ve siyasi kariyeri tüm seçmenler tarafından merak ediliyor. Peki, CHP'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer kimdir?

27.03.2019Gündem
Selçuklu mirası Ahlat sakin şehir oldu

Selçuklu mirası 'Ahlat' sakin şehir oldu

İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda; Muğla'nın Köyceğiz ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinin ‘Sakin Şehir’ üyelikleri kabul edildi.

25.03.2019Seyahat
Türkiyeden iki yer daha sakin şehir ağına girdi Sayı 17ye yükseldi...

Türkiye'den iki yer daha 'sakin şehir ağına' girdi! Sayı 17'ye yükseldi...

İtalya'nin Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda Muğla'nın Köyceğiz ve Bitlis'in Ahlat ilçelerinin üyeliği kabul edildi. İlk olarak 1999'da İtalya'da başlayan 'sakin şehir' uygulaması, Köyceğiz ve Ahlat ile Türkiye'de 17 yerleşime ulaştı.

21.03.2019Seyahat
Türkiyenin 16. sakin şehri Köyceğiz

Türkiye'nin 16. 'sakin şehri' Köyceğiz

İtalya'da yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısında, Muğla'nın Köyceğiz ilçesi üyeliğe kabul edildi.

16.03.2019Ekonomi
Doğanın içinde saklı cennet Tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız...

Doğanın içinde saklı cennet! Tüm yorgunluğunuzu unutacaksınız...

Geçtiğimiz yılın mart ayında Türkiye’nin 15. Cittaslow’u (Sakin Şehir) ilan edilen Mudurnu, hafta sonu İstanbul’a yakın sakin yer arayışında olanlar için cevap niteliğinde… Mudurnu denince aklımıza ilk olarak yörenin nam salmış lezzetli tavukları gelse de, ilçenin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri de gezginleri fazlasıyla memnun etmeye yetiyor. 700 yıllık bir gelenek olan Ahi duasını izlemek ise yaşanmaya değer bir deneyim…

20.02.2019Seyahat
Tunç Soyer, 12 Eylül sorusuna yanıt verdi

Tunç Soyer, '12 Eylül' sorusuna yanıt verdi

CHP'nin 31 Mart yerel seçimi için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Tunç Soyer, CNN TÜRK'te Buket Aydın'la 40 programına katıldı. Soyer, "12 Eylül dönemini yaşamış insanları nasıl ikna etmeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna yanıt verdi. Soyer, "İzmir'de seçime giriyoruz. Ve bu yerel seçimlerde adayların 12 Eylül'de nerede durdukları, 12 Eylül'de ne yaptıkları veya babalarının atalarının ne yaptığı oylanmayacak. 12 Eylül'deki performanslar, konumlar oylanmayacak. İzmirli seçmen, gerçekten içinde yaşamaktan gurur duyduğu bir kent haline getirecek mi bu aday, getirmeyecek mi bunu oylayacak." ifadelerini kullandı.

13.02.2019Gündem
Türkiyenin en mutlu şehri Ziyaretçi sayısı açıklandı, rakam sizi çok şaşırtacak...

Türkiye'nin en mutlu şehri! Ziyaretçi sayısı açıklandı, rakam sizi çok şaşırtacak...

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2016 yılı araştırmalarına göre Türkiye’nin en mutlu ve yaşam memnuniyeti en yüksek şehri Sinop… İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, 2018’de şehre gelen ziyaretçi sayısını açıkladı ve rakam sizi çok şaşırtacak… İşte 1999 yılında İtalya’da kurulan ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) ağına da dâhil olan Sinop ile ilgili detaylar…

2.02.2019Seyahat
Türkiyenin en sakin şehirleri Hepsi özel olarak seçildi...

Türkiye'nin en sakin şehirleri! Hepsi özel olarak seçildi...

İtalya'da 1999 yılında başlayan Cittaslow 'sakin şehir' hareketi günümüzde 30 ülkeye yayılmış durumda. Türkiye de geleneksel yaşam ve üretim biçimlerini koruyan şehirlerin yer aldığı bu ağa dâhil. Bizde Türkiye'nin en sakin şehirlerini sizler için derledik. İşte Türkiye'nin en sakin şehirleri...

1.02.2019Seyahat
CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer kimdir Tunç Soyerin biyografisi

CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer kimdir? Tunç Soyer'in biyografisi

Tunç Soyer'in biyografisi, CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının ardından araştırılmaya başladı. 2009'dan bu yana Seferihisar Belediye Başkanı olan Tunç Soyer şimdi İzmir Büyükşehir Belediyesi için aday oldu. Peki, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer kimdir?

28.01.2019Gündem
Hafta sonunun en huzurlu adresi Dünyaca ünlü ‘sakin şehir’ ağında yer alıyor...

Hafta sonunun en huzurlu adresi! Dünyaca ünlü ‘sakin şehir’ ağında yer alıyor...

İpek Yolu’nun Kuzeybatı Anadolu’daki güzergâhında önemli yol duraklarından birisi Göynük… Kervanların konakladığı, hem ticaret hem de askerî yol üzeri olmasından dolayı bölge, tarih boyunca daima hareketliliğe sahip olmuş. Hafta sonu için sessiz sakin bir adres arıyorsanız en doğru yer burası çünkü ilçe 2016 yılında Cittaslow (sakin şehir) ağına katıldı. İşte size Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde geçen Göynük gezi rehberi…

11.01.2019Seyahat
Yarıyıl tatilinin kültürel rotası: Gaziantep ve Şanlıurfa

Yarıyıl tatilinin kültürel rotası: Gaziantep ve Şanlıurfa

Lezzetli ve gösterişli sofralarıyla adeta birbiriyle yarışan Gaziantep ve Şanlıurfa, sahip oldukları tarihi ve kültürel değerlerle de yarıyıl tatilini değerlendirmek isteyenleri bekliyor.

7.01.2019Seyahat
Türkiye’nin ‘sakin şehri’ Diziyle popüler oldu, şimdi ise...

Türkiye’nin ‘sakin şehri’! Diziyle popüler oldu, şimdi ise...

2011 yılında Uluslararası Cittaslow Birliği’ne kabul edilen Taraklı, ülkemizin beşinci sakin beldesi. Taraklı, özellikle tahta kaşık ve tarak yapımıyla ünlenmiş. Son yıllarda kültür ve termal turizmi denilince de ilk akla gelen yerlerden birisi olmuş. Dizi ve filmlerin de vazgeçilmez adresinden… Bu hafta sonu biraz olsun kafa dinlemek istiyorsanız burası tam size göre, üstelik pek fazla cep de yakmıyor. İşte size Taraklı gezi rehberi…

4.01.2019Seyahat
Sakin Şehir kış aylarının vazgeçilmezi

'Sakin Şehir' kış aylarının vazgeçilmezi

Doğası, ahşap mimarisi, sessizliği, kültürü, müziği ve doğal yaşamıyla dikkati çeken Artvin'in ‘Sakin Şehir’ unvanlı ilçesi Şavşat, yağan karın ardından ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor.

18.12.2018Seyahat
Bolunun şirin ilçesi Göynük

Bolu'nun şirin ilçesi Göynük

Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Bolu’nun şirin ilçesi Göynük, yüksek tepeler arasında, akarsuların geçtiği vadilerde, karşılıklı yamaçların tabanına ve eteklerine kurulmuş tipik bir Osmanlı kasabası.

4.12.2018Seyahat
Mudurnu evlerinin ahı tuttu... Yüzyılların mimarisi dururken  bunları yapıp iflas ettiler

Mudurnu evlerinin ahı tuttu... Yüzyılların mimarisi dururken bunları yapıp iflas ettiler

Şato tipi mimarisiyle Türkiye’nin gündemine oturan Bolu’nun Mudurnu ilçesindeki Burj Al Babas projesi, ekonomik nedenlerden dolayı durdu. İstanbul 3’üncü Asliye Ticaret Mahkemesi iflas kararı verdi. Piyasaya 27 milyon dolar borçları olduğunu belirten Sarot Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen ise karara itiraz edeceklerini söyledi.

25.11.2018Gündem
Diyarbakır Travel Turkey Fuarının partner ili seçildi

Diyarbakır "Travel Turkey Fuarı"nın partner ili seçildi

Diyarbakır, bu yıl yürütülen başarılı çalışmalar sonucu, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde 6-8 Aralık'ta İzmir'de gerçekleştirilecek "Travel Turkey Fuarı"nın partner ili seçildi.

16.11.2018Ekonomi
Hiiiç aceleleri yok

Hiiiç aceleleri yok

Türkiye’nin ‘Yavaş (Sakin) Şehir’ listesine Muğla’nın Köyceğiz, Erzincan’ın Kemaliye ile Bitlis’in Ahlat ilçeleri de aday gösterildi. Biz Kemaliye ve Ahlat’ı gidip yerinde gördük, ne kadar sakin olduklarını sakinlerine sorduk. Emekli olduktan sonra Kemaliye’ye yerleşen Nermin Taştan şehirdeki yaşamı, “Bir işimiz olunca zamana yayarak yapıyoruz. Hiç acele etmiyoruz. Burada ölüm dışında her şey yavaş ilerliyor” sözleriyle özetliyor. Ahlat’ta monoton bir hayatları olduğunu söyleyen şehir sakinleri ise “Biz bu monotonluktan çok memnunuz” diyor.

6.10.2018Gündem
Kemaliye’de ’sakin şehir’ adaylığı sevinci

Kemaliye’de ’sakin şehir’ adaylığı sevinci

İtalya’nın Torino kentinde gerçekleştirilen Cittaslow (sakin şehir) Koordinasyon Toplantısı’nda, Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin ’sakin şehir’ adayı olması, büyük sevinçle karşılandı. Uzun zamandır ilçeyi kültür ve doğa turizmi şehri yapmak için uğraştıklarını ifade eden Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, en yüksek puanı tutturacaklarını söyledi.

2.10.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kuzey Kıbrıs seyahatinizde gerçekleştirmeniz gereken 6 deneyim

Kuzey Kıbrıs, ülkemizde dokuz ayrı havaalanından direkt uçuş gerçekleştirilen, kimlikle giriş rahatlığına sahip, para biriminin TL ve konuşulan dilin Türkçe olması gibi birçok avantaj sayesinde gün geçtikte ülkemizden ve dünyanın farklı noktalarından turist çeken ilginç bir destinasyon. Kıbrıs’ın sadece kumarhanelerden ibaret olmayıp çok önemli tarihi eserlere ev sahipliği yaptığı, yerel ruhla ama uluslararası düzeyde şiir vb. festivalleri barındırdığı, sıcağı yaksa da berrak suyuyla ferahlatan deniziyle misafirlerini beklediğini söylemekte fayda var. İşte Kuzey Kıbrıs seyahatinizde gerçekleştirmeniz gereken 6 deneyim…

26.06.2019

Beş yıl çabuk geçer

 İSTANBUL’daki seçim sonuçları ve itirazların heyecanından, İzmir 15 yıl sonra gelen yeni ‘Başkan’ına henüz odaklanamadı.

8.04.2019

İyi projeler 1 Nisan’dan sonra da hayat bulmalı

7 Şubat’ta sahnede AK Parti’nin İzmir büyükşehir adayı Nihat Zeybekci vardı.

27.02.2019

İyi insanlar siyasetten uzak kaldığı için bu durumdayız!

DÜN başlayan CHP İzmir belediye başkan adayı Tunç Soyer röportajı bugün de devam ediyor.İki dönem başkanlık yaptığı Seferihisar, adı sanı bilinmeyen küçücük bir ilçeyken Türkiye’de örnek ilçe oldu. “Yavaş şehir” kavramını hayatımıza soktu. Balık üretim çiftlikleriyle, çevrecilerle birlikte omuz omuza mücadele etti. Tarım kooperatifleri kurarak Seferihisar mandalinasını tescilli marka haline getirdi. Tohum Bankası kurup, genetiğiyle oynanmamış 280 çeşit yerli tohumu çoğaltıp 1 milyonun üzerinde tohum dağıttı. 500 yaşın üzerindeki zeytin ağaçlarından elde edilen zeytinyağını müzayedelerde en yüksek fiyatlara satıp üreticisine gelir sağladı. Kadın ve küçük üreticileri seferber ederek gelir elde etmelerini sağladı. Bir de herkesin bayıldığı Seferihisar Çocuk Meclisi var. Ve daha neler neler... O, “Başka bir siyaset anlayışı mümkün” dedi. Sonucu hep birlikte göreceğiz...

1.02.2019

Türkiye’nin ilk sakin şehri: Sığacık

Seferihisar’ın şirin mahallesi 500 yıllık Kaleiçi evleri ve huzur veren sokaklarıyla tam bir cennet… Huzurlu bir hafta sonu için Sığacık sizi bekliyor. İşte size Sığacık gezi rehberi…

24.01.2019

İzmir’in esnaf lokantalarını keşfe çıkmaya ne dersiniz?

Havasından mı suyundan mı bilmem ama İzmir’de yediğim her şeyin tadı bir başka güzel geliyor. Kim bilir belki de otu etle, balığı limonla bozmadıklarından, en güzel böreğin lodosta değil de poyrazda açıldığını söyleyen güzel insanların elinden çıktığındandır…

16.01.2019

Zamanın durduğu kasaba: Greve in Chianti

 Zamanın durduğu anda yaşamanın yaşam tarzı olduğu, Cittaslow akımının öncü şehri Greve in Chianti’de bir gün geçirerek zamanı durdurmaya ne dersiniz? Toscana’nın bu şirin kasabası beni çok eskilere götürdü. İşte size Greve in Chianti gezi rehberi…

28.12.2018

Gökova’da yeşilin elli tonu: Akyaka

Gözlerimizi kapatalım; Okaliptüs ağaçlarının arasından yürüyerek azmak kıyısına vardınız, ayaklarınız serin azmak sularının içerisinde, karşınızda göz alabildiğine çam ormanı, bir tarafınızda uçsuz bucaksız Ege Denizi… Etrafınızda onlarca yaban ördeği ve kaz sürüsü, yemyeşil suyun içinde ağaç boyu su bitkilerini, onların arasında yüzen balıkları görebiliyorsunuz. Şırıl şırıl akan azmak suyunun huzur veren sesi, havada mis gibi toprak kokusu. Hadi açın gözlerinizi; Hoş geldiniz! Akyaka’dasınız.

21.12.2018

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat  

Sinop, Türkiye’nin en huzurlu şehirlerinden biri... Bunu da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), araştırma sonuçlarıyla ortaya koymuş durumda. Hatta şehir o kadar huzurlu ki, 1999 yılında İtalya’da kurulan ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) ağına dahil oldu… İşte size Sinop gezi rehberi…

23.11.2018