MENÜ

Çimento

Çimento ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çimento haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çimento haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.061 Çimento haberi bulunmuştur.

Çimento Haberleri

Fransa YPG/PKK için çöpçatanlık yapıyor

Fransa YPG/PKK için "çöpçatanlık" yapıyor

Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın işgal ettiği alanlarda askeri varlığını sürdüren Fransa, yakın ilişkiler içerisinde olduğu örgüt ile muhalif Kürtler arasında ara buluculuk yapmaya çabalıyor.

10.07.2019Dünya
Plastik şişelerden ev inşa etti Görenleri şaşkına çevirdi...

Plastik şişelerden ev inşa etti! Görenleri şaşkına çevirdi...

Nijeryalı mimar Dr. Muhammed Sani, doğayı ve insan sağlığını korumak için plastik şişeleri eve dönüştürüyor.

3.07.2019Seyahat
TİM Başkanı Gülle: Daha az iş gününde daha yüksek performansla ihracat gerçekleştirdik

TİM Başkanı Gülle: Daha az iş gününde daha yüksek performansla ihracat gerçekleştirdik

TİM Başkanı İsmail Gülle "Haziranda, dokuz günlük uzun bayram tatili nedeniyle, daha az iş gününde, daha yüksek günlük performansla ihracat gerçekleştirdik" dedi.

2.07.2019Ekonomi
301 günde 500 maden

301 günde 500 maden

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu yıl 2 bin 19 maden sahasını ihale edecek. İlk çeyrekte 419 sahayı ihale eden Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), 1 Temmuz’da ise 60 ilde 500 maden sahası için ihale sürecini başlatacak. Bu sahalara ilave olarak yıl sonuna kadar 1100 maden sahasını daha ihaleye çıkarmayı hedefleyen Enerji Bakanlığı, toplamda 2 bin 19 maden sahasını ihaleye çıkarmış olacak.

19.06.2019Ekonomi
Mahalleliler tarafından bulundu Keşfedilmeyi bekliyor...

Mahalleliler tarafından bulundu! Keşfedilmeyi bekliyor...

Trabzon'un Araklı ilçesindeki Taşönü mahallesinde mahalleliler tarafından bulunan mağara keşfedilmeyi bekliyor.

18.06.2019Seyahat
Güçlü kadın için imza yarışı

Güçlü kadın için imza yarışı

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni imzalayan şirketlerin sayısı 180’i aşınca Türkiye, BM Global Compact’ta bölgesinde 1., Avrupa’da 8. oldu. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nde (WEPs) ise Türkiye, 300’ün üzerinde şirket imzasıyla dünyada birinci.

12.06.2019Ekonomi
Pençe Harekatında bulundu 4 girişi, 13 odası var…

Pençe Harekatı'nda bulundu! 4 girişi, 13 odası var…

Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde süren Pençe Harekatı'nda terör örgütü PKK'ya ait EYP ve mühimmat imha ediliyor, sığınak, barınak ve mağaralar kullanılamaz hale getiriliyor

9.06.2019Gündem
20 milyar dolar çamurda gizli

20 milyar dolar çamurda gizli

DÜNYADA enerji kaynaklarının kullanımı gittikçe daha da önemli bir hal alıyor. Özellikle fosil kaynakların tüketimi noktasında önümüzdeki dönemde yaşanacak belirsizlik ve bu kaynakların çevreye verdiği zarar dünyanın geleceği için büyük tehlike oluşturuyor.

6.06.2019Ekonomi
İhracat artışında lider savunma ve havacılık

İhracat artışında lider savunma ve havacılık

Savunma ve havacılık, ocak-mayıs döneminde yüzde 37 ile ihracatını en fazla artıran sektör oldu. Sektör ihracatı bu dönemde 1 milyar 74 milyon 424 bin dolara ulaştı.

4.06.2019Ekonomi
Beton mikseri yolu çökertti

Beton mikseri yolu çökertti!

Hatay’da, beton mikseri geçişi sırasında yol çöktü. Beton mikserinin yarısının çukurda kaldığı kazayı araç sürücüsü yara almadan atlattı.

29.05.2019Gündem
Perlit nedir Perlit nerede kullanılır

Perlit nedir? Perlit nerede kullanılır?

Perlit, inci benzerliği taşıması dolayısıyla aynı anlama gelen perla kelimesinden türemiştir. İnşaat, tarım ve sanayi sektöründe kullanılan perlit, birçok amaca hizmet etmektedir. Peki, perlit tam olarak ne işe yarıyor? İşte, perlit nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabı ve kullanım alanları hakkında bazı bilgiler

26.05.2019Gündem
Paris’in yanı başı, binbir hayal bahçesi...

Paris’in yanı başı, binbir hayal bahçesi...

İstanbul, Tokyo, Berlin gibi şehirlerle karşılaştırıldığında bir avuca sığan bir büyük şehirdir Paris ve Parisliler için hayat bu küçücük alanda döner. Öyle ki Paris’ten birkaç km uzaklaştıklarında kendilerini çok uzaklara gitmiş gibi hisseder, gördükleri her şeyden neredeyse bir yabancı turist kadar etkilenirler. Fransız dilinde ‘banliyö’ olarak anılan, ‘büyük bir şehrin yanı başındaki yeni ya da eski yerleşim yeri’ şeklinde tanımlanabilecek bu minik şehirlerden birinde, Malakoff’da gittiğimiz ressam evi ve bahçesi, sadece Parisli gazeteci arkadaşlarım için değil, benim için de bir sürprizdi! Ve bir kez daha, “Paris’in yakın çevresinde de keşfedecek ne çok yer var” dedirtti.

16.05.2019 Seyahat
Türk çimento sektöründen 1,3 milyar dolarlık ihracat hedefi

Türk çimento sektöründen 1,3 milyar dolarlık ihracat hedefi

Çimento üretiminde Avrupa'da birinci sırada yer alan ve geçen yıl 614 milyon dolarlık ihracat yapan Türk çimento sektörü, 2019'da 1,3 milyar dolarlık dış satım hedefliyor.

15.05.2019Ekonomi
Türkiyenin çimento ihracatı 600 milyon doları aştı

Türkiye'nin çimento ihracatı 600 milyon doları aştı

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyyaz Ünal "İhracatı geçen yıl 600 milyon doları aşan sektörümüz çimento üretiminde dünyanın merkezlerinden biri haline geldi. Türk çimentosu da ülkemiz ihracat kalemleri arasında stratejik bir konuma yükseldi" dedi.

9.05.2019Ekonomi
TCDDden ilaçlama uyarısı

TCDD'den ilaçlama uyarısı

Sakarya, Bilecik ve Eskişehir'deki demir yolu hat ve istasyonlarında, otla mücadele çalışmaları kapsamında 6-22 Mayıs tarihlerinde ilaçlama yapılacak.

3.05.2019Ekonomi
Omurga Metastazında Ağrısız Tedavi Mümkün

Omurga Metastazında Ağrısız Tedavi Mümkün

Girişimsel nöroradyoloji ile, hastaların yaşam kalitesini düşüren ve yoğun ağrılar sebep olan omurga metastaz tümörlerinin tedavisi mümkün olabiliyor. Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Eren Erdem, merak edilenleri açıkladı.

ABD ile ticareti artırmak için çalışma grubu hazır

ABD ile ticareti artırmak için çalışma grubu hazır

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "İki ülke arasındaki ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarma hedefi doğrultusunda ABD Ticaret Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında ortak çalışma grubu kuruyoruz" dedi.

20.04.2019Ekonomi
Atalay Şahinoğlu, hayatını kaybetti

Atalay Şahinoğlu, hayatını kaybetti

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) eski başkanlarından Atalay Şahinoğlu hayatını kaybetti.

18.04.2019Gündem
TMSF, Uzan Grubuna açtığı davayı kazandı

TMSF, Uzan Grubu'na açtığı davayı kazandı

TMSF, Uzan Grubu’na yönelik yürütülen hukuksal süreçte olumlu sonuç alındığını duyurdu.

17.04.2019Ekonomi
Türkiyenin ilk çeyrek ihracatına Sakarya dopingi

Türkiye'nin ilk çeyrek ihracatına Sakarya dopingi

Türkiye'nin otomotiv ihracatında önemli yere sahip olan ve martta şubat ayına göre ihracatını yüzde 12 arttırarak yükseliş çizgisini sürdüren Sakarya, yılın ilk çeyreğinde ülke ihracatına yüzde 3,6 katkı sağladı.

14.04.2019 Ekonomi
0.5’lik mart rekoru

0.5’lik mart rekoru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, genel ticaret sistemine göre martta ihracatın yüzde 0.5 artışla 16.3 milyar dolara çıktığını ve bunun en yüksek mart ayı verisi olduğunu söyledi. Pekcan, martta dış ticaret açığının da 1.9 milyar dolara gerileyerek Türkiye’nin dış finansman ihtiyacını 4 milyar dolar aşağı yönlü çektiğini kaydetti.

5.04.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sürpriz programda çok çarpıcı mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sadece sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek sürpriz bir programda gençlerle buluştu. Erdoğan dövizde yaşanan dalgalanmaya değinerek, "Tüm bunlar Batı'nın, başta Amerika'nın, Türkiye'yi sıkıştırma operasyonlarıdır.  Şimdi son olarak döviz, faiz kur sıkıştırma operasyonları ne oldu? Ters tepti. Şimdi Türk Lirası bulamıyorlar. Ödeme yapma noktasında sıkıntıya düştüler. İş ters döndü. Bunu yapamayınca da şu anda Türk Lirası prim yaparken, dolar düşmeye yöneldi" dedi.

28.03.2019Gündem
İstanbulda önemli açılış

İstanbul'da önemli açılış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Son 17 yılda, 55 bine yakın engelli memur istihdam edildi. Bu, 55 bin kişiyi kendi öz güveniyle buluşturmak, bağımlılık zincirlerini kırmak demek. Engelli memurlarımız artık istedikleri yere tayin edilebiliyorlar. Özel sektörde daha çok istihdam ediliyorlar. İstihdama giden yolda en önemli adım ise, eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktır. Bütün bunlar, engelli kardeşlerimiz için bir lütuf değil, insan hakkının teslimi demektir." dedi.

25.03.2019Gündem
Çimsa İspanya’da fabrika alıyor

Çimsa İspanya’da fabrika alıyor

Çimsa İspanya’da SABANCI Holding iştiraklerinden Çimsa, 180 milyon dolara Meksikalı Cemex’in İspanya’daki beyaz çimento fabrikası Bunol’u satın alıyor.

22.03.2019Ekonomi
Çimsadan 180 milyon dolarlık satın alma

Çimsa'dan 180 milyon dolarlık satın alma

Çimsa, Meksikalı çimento devi Cemex’in, İspanya Bunol Fabrikası’nı 180 milyon dolara satın alıyor.

21.03.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Seçimden sonra milletin önüne gelince çok ciddi bedel ödeyecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Seçimden sonra milletin önüne gelince çok ciddi bedel ödeyecek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayında soruları yanıtladı. Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen saldırıya ilişkin "50 Müslüman orada şehit ediliyor, bunların cezası, azami 15 yıl olacak. Böyle bir şey olabilir mi? Bu kabul edilebilir mi?" açıklamasında bulunan Erdoğan, "Bu olayda Avrupa'nın sesi çıktı mı? Hayır. Batı medyası işi tamamen sinsice götürüyor." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Mansur Yavaş’la ilgili iddialar için de “Seçimden sonra bunun dokunulmazlığı da yok, bunlar milletin önüne gelecek. O zaman çok ciddi bedeli kendisi ödeyeceği gibi maalesef Ankaralı hemşehrilerimizi ödetme durumuna düşürür” dedi.

18.03.2019Gündem
TCDD’ye göre Çorlu’nun yedi nedeni

TCDD’ye göre Çorlu’nun yedi nedeni

ÇORLU’da 25 vatandaşın hayatını kaybettiği tren kazasına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan raporda, facianın yedi nedeni açıklandı.

12.03.2019Gündem
İhracatta cumhuriyet tarihinin en iyi başlangıcı

İhracatta cumhuriyet tarihinin en iyi başlangıcı

Türkiye dış ticarette 2019 yılına oldukça hızlı başladı. Ocak ve Şubat aylarında toplam ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7 artarak 26 milyar 772 milyon dolara ulaştı.

7.03.2019Ekonomi
Omurga Çökme Kırığı Kabusunuz Olmasın

Omurga Çökme Kırığı Kabusunuz Olmasın

Omurga, omuriliğin içinde korunduğu vücudun temel kemik yapısıdır. Kemik erimesinin etkisiyle, ağır veya hafif travmalar sonrasında, omurga metastaz tümörleri nedeniyle veya omurga kemiklerinde kırılmalar meydana gelebilmektedir. Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Eren Erdemi, bel omurlarının çökmesi ile oluşan kırıkları anlattı.

Merkez Bankası enflasyonu değerlendirdi

Merkez Bankası enflasyonu değerlendirdi

Merkez Bankası enflasyona yönelik olarak önemli açıklamada bulundu. Merkez, temel mallar yıllık enflasyonundaki yavaşlamanın alt grupların geneline yayıldığını söyledi.

5.03.2019Ekonomi
Sahte vekâletle milyarlık devir

Sahte vekâletle milyarlık devir

İş adamı Enver Paralı’nın mal varlığı, Paralı ailesini karşı karşıya getirdi. İstanbul Adliyesi’nde milyarlık mirasın sahte belgelerle baba ölmeden çocukları tarafından ele geçirilme iddiasına ilişkin önemli bir soruşturma yürütülüyor. Bir tarafta 30 yaşındaki torun Ömerhan Kuru, diğer tarafta ise ‘nitelikli dolandırıcılık’ ile suçlanan dayısı Ahmet Galip Paralı, annesi Hanife Gonca Kuru, anneannesi Nesrin Paralı ve iki teyzesi var.

2.03.2019Gündem
Çimento sektöründen 2018de 614 milyon dolar ihracat

Çimento sektöründen 2018'de 614 milyon dolar ihracat

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2018 yılında çimento sektörünün toplam ihracatının bir önceki yıla göre ton bazında yüzde 7, değer bazında da yüzde 16 artışla 614 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

28.02.2019Ekonomi
Raydan çıkan vagonlar yük trenine çarptı

Raydan çıkan vagonlar yük trenine çarptı

Malatya'da manevra yapan yük treninden çıkan 2 vagon seyir halindeki başka bir yük trenine arkadan çarptı. Kimsenin yaralanmadığı kazada maddi hasar oluştu.

27.02.2019Gündem
Sakarya üretiyor, dünya sürüyor

Sakarya üretiyor, dünya sürüyor

Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 19,6'sını karşılayarak yılın ilk ayında önemli bir dış satım gerçekleştiren Sakarya, ürettiği 21 bin 766 aracın yaklaşık yüzde 86'sını ihraç etti. Son 5 yıla oranla dış satımda yüzde 24'lük artış gerçekleştiren kent, İstanbul, Kocaeli ve Bursa'nın ardından otomotiv ihracatındaki yükselişini sürdürüyor.

25.02.2019Ekonomi
Depreme dayanıklı mimaride yeni trend: Ahşap binalar

Depreme dayanıklı mimaride yeni trend: Ahşap binalar

Dünya genelinde depremden korunma ve sürdürülebilir çevre yönetimi açısından inşaat malzemelerinin, betonarme ve çelikten ahşaba evrildiği belirlendi.

22.02.2019Teknoloji
Adanada feci ölüm Arkadan çarptı...

Adana'da feci ölüm! Arkadan çarptı...

Adana’nın Ceyhan ilçesinde TIR'ın önünde ilerleyen TIR'a arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada, çarpan aracın sürücüsü yaşamını yitirdi.

19.02.2019Gündem
Rekabet ihlallerinin önlenmesi 3 yılda 10 milyar lira kazandırdı

Rekabet ihlallerinin önlenmesi 3 yılda 10 milyar lira kazandırdı

Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak: "Bugüne kadar yaklaşık 3 binden fazla karar alındı. Yaptığımız bir çalışmada 2014-2016 yılları arasındaki 26 kararımızın tüketici refahına yaklaşık 10 milyar lira kazanç oluşturduğunu görüyoruz" açıklamasında bulundu.

19.02.2019Ekonomi
‘İnek’ uyarısı

‘İnek’ uyarısı

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, eşi Melinda ile birlikte yayımladığı yıllık mektubunda tarım ve inşaat sektörünün küresel ısınmaya etkilerine dikkat çekti.

19.02.2019Dünya
3 boyutlu iş sağlığı

3 boyutlu iş sağlığı

Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS) 1 milyon lira yatırımla iş sağlığı ve güvenliği merkezi kurdu. ÇEİS Genel Sekreteri Serdar Şardan, “İlk kez bir sektörde çalışan herkes, özel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alacak. 1 yıl içinde tüm çalışan temsilcileri eğitimden geçecek” dedi.

19.02.2019Ekonomi
Gates: İneklerin çıkardığı gazlar dünya için büyük kabus

Gates: İneklerin çıkardığı gazlar dünya için büyük kabus

Microsoft'un kurucusu Bill Gates, küresel ısınmadaki payları nedeniyle, ineklerin çıkardığı gazların dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyledi.

19.02.2019Teknoloji
Çarklar yavaşladı

Çarklar yavaşladı

Sanayi üretimi 2018’in son ayında yüzde 9.8 ile ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde daraldı. TÜİK verilerine göre 2018’in tamamında sanayi üretimindeki yükseliş ise sadece yüzde 1.8 oldu. Sanayide özellikle yılın son çeyreğinde yaşanan sert düşüş ekonomik faaliyetlerdeki daralmanın kuvvetli olduğunu ortaya koydu. Özellikle inşaata yönelik üretim yapan sektörlerdeki üretim kaybı dikkat çekici.

15.02.2019Ekonomi
İhracatta sınır aşan başarı

İhracatta "sınır aşan" başarı

Türkiye geçen yıl ihracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarken, ülkede üretilen ürünler Togo, Surinam, Antigua ve Barbuda, Laos, Eritre, Mayotte, Yeni Kaledonya, Belize, Komorlar, Barbados gibi adı pek duyulmayan, haritada dahi zor bulunan yerlere kadar ulaştı.

13.02.2019Ekonomi
En yüksek bütçeli düğün 3 gün 3 gece sürdü

En yüksek bütçeli düğün! 3 gün 3 gece sürdü

Hindistan'da çimento sektöründe faaliyet gösteren Ahluwalia ve Khaitan ailelerinin kızları Medha ve oğulları Nalin, Antalya'da 3 gün 3 gece süren "masal gibi" düğünle evlendi.

9.02.2019Gündem
Köpek saldırısından kaçarken feci ölüm

Köpek saldırısından kaçarken feci ölüm

Muğla’nın Bodrum ilçesinde köpeklerin saldırısından kaçmak isterken yola çıkan inşaat işçisi Onur Sağır (25), çimento yüklü TIR'ın altında kaldı. Sağır, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

8.02.2019Gündem
Trakyanın ihracat rakamlarında artış

Trakya'nın ihracat rakamlarında artış

Trakya'nın ihracatı ocakta, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,15'lik artış kaydetti.

6.02.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ben bu seçimlerden altı önemli sonuç bekliyorum

Hızlı ve uzun bir seçim kampanyasından sonra...

31.03.2019

İzmir Ticaret Odası hakem oldu inşaatçı-çimentocu krizi çözüldü

ÖNCE geçen ay çimentoya yüzde 40 zam yapılacağı haberi yayılmıştı. İnşaatçılar zamma büyük tepki göstermiş, konuyu Rekabet Kurulu’na götüreceklerini duyurmuştu.

26.02.2019

Mirasa sahip çıkalım

Dünyanın hiçbir yerinde bir bölgeyi beslemeye başlayan turizm gibi endüstrinin dayandığı bitki örtüsü veya panorama, tabii ve tarihi kalıntılar ve görünümler yok edilmez, çünkü arkası geliverir. Size açık söyleyeyim: Göreme ve Kapadokya denen vadi halen güzel ama 1970’lerdeki gibi değil artık... Eski ve dolma yakışıksız yapılar çıkmaya başladı. Böyle giderse ömrü çok uzun olmaz. İstanbul’un da bu hale gelmesi 60 yıldan beri yönetenlerin suçudur. Bari hiç değilse Suriçi İstanbul’unu sakinlerine bırakınız, yani İstanbul’un sahiplerine...

17.02.2019