MENÜ

Çifte Vatandaşlik

Çifte Vatandaşlik ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çifte Vatandaşlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çifte Vatandaşlik haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 888 Çifte Vatandaşlik haberi bulunmuştur.

Çifte Vatandaşlik Haberleri

‘Türkland’ Almanya turnesinde

‘Türkland’ Almanya turnesinde

Güzel oyuncu Dilşad Budak Sarıoğlu’nun otobiyografik eserinden uyarlanan multimedya okuma performansı ‘Türkland’, Nürnberg, Saarbrücken, Ludwigshafen ve Berlin’de sahnelenecek.

14.11.2019Avrupa
Kırgın rakiplerin intikam atağı

Kırgın rakiplerin intikam atağı

Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Thüringen’de geçen hafta sonu yapılan seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) bir önceki seçimlere göre yüzde 11.7 oranında oy kaybederek ilk sırayı Sol Parti’ye kaptırması, hatta sağ popülist Almanya için Alternatif’ten (AfD) daha az oy alması üzerine partide adeta bir ‘iç savaş’ yaşanmaya başladı.

2.11.2019Avrupa
İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Fransa-İran vatandaşı kadın akademisyen Feriba Adilhah'ın gözaltına alındığını doğruladı ancak detay vermedi.

16.07.2019Dünya
Kızı sarı bültenle aranıyor Mesajı görünce çılgına döndüm...

Kızı sarı bültenle aranıyor! 'Mesajı görünce çılgına döndüm...'

Antalya’da evlendiği Ukraynalı eşinin, kızlarını 3 yıl önce ülkesine götürdüğünü ve kendisinden koparmak istediğini söyleyen Türk baba İsmail Yüce, Ukrayna’da hukuk mücadelesi veriyor. “Çocuğum Ukrayna’da illegal olarak alıkonuluyor” diyen acılı baba, Kiev’deki duruşma sonrası konuştu.

4.07.2019Gündem
Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Almanya, bu ülkede doğup büyüyen, burada yaşayan ve çalışan göçmen kökenlilere Alman vatandaşlığının önünden önce bir engeli kaldırıyor. Hemen arkasından başka engeller getiriyor. Bir adım ileri, iki adım geri misali.

24.06.2019Avrupa
Atatürke, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Atatürk'e, Türklüğe ve dini inançlara hakaret eden kadın serbest

Antalya'da dün özel halk otobüsünde yolcular ile çifte vatandaşlığı bulunan bir kadın arasında Türklüğe, Atatürk'e ve dini inançlara hakaret ettiği iddiasıyla tartışma çıkmıştı. Şoför ve yolcularla tartışıp "Yine Türkiye'ye geldiğimi hissettirdiniz. Türkleşmeyin, barbarsınız" dediği iddiasıyla gözaltına alınan, İsviçre kimliği de bulunan çifte vatandaş S.Y. (39), polis merkezindeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

9.05.2019Gündem
Türkler Schröder’e çok şey borçlu

Türkler Schröder’e çok şey borçlu

Eski başbakanlardan Gerhard Schröder sözleri, yaşam tarzı ve kararlı tavrıyla hiç gündemden düşmedi. Pazar günü 75 yaşını kutlayan Schröder, 7 yıllık başbakanlığı döneminde övgüye değer kararların yanında elbette eleştirilecek siyasi kararlara da imza attı.

9.04.2019Avrupa
Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’nın Slovenya sınırında yer alan Mogersdorf kasabasında, 1664 yılında meydana gelen Raab Suyu Savaşı’nın 350. yılı anısına 2015 yılında TİKA tarafından inşa edilen Türk Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “İki ülke arasındaki ilişkilerin olumsuz bir gündem üzerinden değil de olumlu bir gündem üzerinden ilerlemesini tercih ederiz ama artan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının maalesef Avusturyalı bazı siyasileri tesiri altına aldığını üzülerek kaygıyla takip ediyoruz” dedi.

28.03.2019Avrupa
Norveç’ten çitfe vatandaşlığa izin çıktı

Norveç’ten çitfe vatandaşlığa izin çıktı

NORVEÇ hükümetinin resmi internet sayfasından yapılan açıklamada, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren Norveç vatandaşlığına başvuranlar için çifte vatandaşlık hakkı tanındığı belirtildi.

27.03.2019Avrupa
Bir annenin feryadı

Bir annenin feryadı

Münih’te genç bir Türk anneye rastladım. Kendisi Almanya doğumlu. Eşi Türkiye kökenli Alman vatandaşı. Bir yaşında bir kız çocukları var. Anne, işi gereği çok seyahatler ediyor. Türk pasaportuyla hep bir vize sorunu yaşadığı için Alman vatandaşlığına geçmeye karar vermiş.

16.03.2019Avrupa
Dövizle askerliğe zam, kime yarar

Dövizle askerliğe zam, kime yarar

Avrupa’da yaşayan Türk gençleri, yıllardır tüm baskı ve eleştirilere rağmen Türk kimliğini korumaya çalıştı. Yaşadığı ülke kamuoyunu ve siyasetini “Benim iki kimliğim var. İkisini de korumak istiyorum. Tek kimliğe zorlanırsam, diğer kimliğimi inkar etmiş olurum. Bunu anlayışla karşıla” diye ikna etmeye uğraştı.

14.03.2019Avrupa
Çifte vatandaşlık Almanya’ya yaradı

Çifte vatandaşlık Almanya’ya yaradı

Almanya’da hükümetin büyük ortağı CDU/CSU, çifte vatandaşlığın her zaman karşısındaydı. Ancak şimdi teröristlerin Alman vatandaşlığını iptal edebilmek için çifte vatandaşlık bayramı yapıyor.

5.03.2019Avrupa
Türk toplumunun ihtiyaçları Türklere danışılarak giderilmeli

Türk toplumunun ihtiyaçları Türklere danışılarak giderilmeli

Avusturya’da Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Johannes Peterlik ile Türk toplumunun sorunlarını görüşen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, “Kendilerine 300 bin nüfusa sahip Türk toplumunun sorunlarını ilettik ve bu sorunların yine Türklere sorularak giderilmesini gerektiğini net şekilde söyledik” dedi.

26.01.2019Avrupa
Türkiye bölge için istikrar Avrupa için güvenli bir kale

Türkiye bölge için istikrar Avrupa için güvenli bir kale

Türkiye ve Avusturya arasındaki ikili ilişkileri değerlendiren Avusturyalı bağımsız Milletvekili Martha Bissman, “İkili ilişkilerin geliştirilmesinde dürüst ve eşit düzeyde bir diyalog oluşturulması gerekiyor. Türkiye gibi önemli bir müttefike çeşitli nedenlerden ötürü sırt dönülmemeli” dedi.

23.01.2019Avrupa
Engin Altan Düzyatan merak edilenleri anlattı: Amerika’ya çocuk orada doğsun diye gitmedim

Engin Altan Düzyatan merak edilenleri anlattı: Amerika’ya çocuk orada doğsun diye gitmedim

Birbirinden farklı karakterleri canlandırdı; kâh romantik bir delikanlı oldu, kâh bir pilot... Oynadığı reklamlar ve yaptığı seslendirmeler hep akılda kaldı; sesini ezbere bildiğimiz oyunculardan biri oldu. Beş yıldır reyting birincisi olan ve şimdilerde son sezonu yayımlanan ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisiyle ekranda. İşi gündemden düşmüyor, evliliği ve çocukları da... Ama o çoğunlukla sessiz kalmayı tercih ediyor. Engin Altan Düzyatan, uzun süren sessizliğini nihayet bozdu. “Ne yaparsam yapayım bir şekilde eleştirilir oldum” diyen oyuncuyla hakkındaki tüm iddiaları konuştuk.

20.01.2019Hürriyet Pazar
Hollanda, çifte pasaporta sahip 15 kişinin vatandaşlığını iptal etti

Hollanda, çifte pasaporta sahip 15 kişinin vatandaşlığını iptal etti

Hollanda, "terör suçlarından mahkûm edilen veya terör örgütlerine katılmak için yurtdışına giden" 15 cihatçının vatandaşlığını iptal etti.

9.01.2019Dünya
Avusturya Anayasa Mahkemesinden çifte vatandaşlık kararı

Avusturya Anayasa Mahkemesi'nden çifte vatandaşlık kararı

Avusturya Anayasa Mahkemesi, yayımlanan bir listede adı olduğu gerekçesiyle çifte vatandaş olduğu iddia edilen Türkiye kökenli bir kişinin Avusturya vatandaşlığından çıkarılması yönünde verilen kararı bozdu.

18.12.2018Dünya
Avusturya’da çifte vatandaşlık mağdurları için tarihi karar Belge güvenilir değil...

Avusturya’da çifte vatandaşlık mağdurları için tarihi karar! Belge güvenilir değil...

Avusturya Anayasa Mahkemesi, Türkiye’deki seçimler için hazırlanan seçmen listesinde ismi bulunduğu ileri sürülen bir kişinin, çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle idari mahkeme tarafından Avusturya vatandaşlığından çıkarılması kararını bozdu. Karara gerekçe olarak da belgelerin gerçek ve güvenilir olmaması gösterildi.

18.12.2018Avrupa
Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü 1955’te başladı. O zamanlar ‘Gastarbeiter’ olarak nitelenen ilk ‘misafir işçiler’ İtalya’dan geldi. 1960’da Yunanistan ve İspanya, 1961’de Türkiye, 1963’te Fas, 1964’de Portekiz, 1965’te Tunus ve 1968’de de eski Yugoslavya ile imzalanan anlaşmalar yoluyla yüz binlerce ‘misafir işçi’ Almanya’ya geldi.

15.12.2018Avrupa
Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’da en büyük sorun, çifte vatandaşlık

Avusturya’daki Türk toplumunun en büyük sıkıntılarından birinin çifte vatandaşlık olduğunu belirten Avusturya Türk Federasyonu Başkanı Ali Can, “Yaklaşık 30 bin kişinin Avusturya vatandaşlığından çıkarılacağıyla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz. Toplumumuz da ciddi manada gergin, psikolojik sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

6.12.2018Avrupa
Herkes mutlu olsun güzel şeyler olacak

Herkes mutlu olsun güzel şeyler olacak

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Almanya ve Avusturya ziyaretlerinin ardından döndüğü Ankara Yenimahalle’de Prof. Dr. Mehmet Haberal Yüzme Havuzu’nun açılışını yaptı. Kılıçdaroğlu, ittifak soruları üzerine “Ankara’da, İstanbul’da, Adana’da, Mersin’de her yerde güzel şeyler olacak. Demokrasiyi yerelde topluma göstereceğiz. Herkes mutlu olsun, güzel şeyler olacak” dedi.

2.12.2018Gündem
Viyanada Avusturya hükümetine söyledi: Türkleri mağdur eden uygulamalardan rahatsızız

Viyana'da Avusturya hükümetine söyledi: Türkleri mağdur eden uygulamalardan rahatsızız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Viyana'da Avusturya hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde başta çifte vatandaşlık konusu olmak üzere Türkleri mağdur eden uygulamalardan rahatsız olduklarını söyledi.

1.12.2018Avrupa
Merkel’in partisi nereye gidiyor Lider adayları endişe yarattı

Merkel’in partisi nereye gidiyor? Lider adayları endişe yarattı

Almanya'da Başbakan Merkel'in CDU koltuğu için yapılacak kurultay yaklaşıyor. Bu sadece CDU için değil Almanya için de yeni bir dönemin başlangıcı. Ancak adayların aşırı sağcı AfD’ye giden oyları geri kazanma amacıyla verdiği mesajlar, endişelere neden oluyor.

24.11.2018Avrupa
Yine mi çifte vatandaşlık

Yine mi çifte vatandaşlık?

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in CDU genel başkanlığını bırakacağını açıklamasının hemen ardından partide koltuk kavgası başlatan üç aday da sığınmacı, göç ve uyum politikasını ön plana çıkararak ‘oy avcılığı’ yapıyor.

24.11.2018Avrupa
Çifte vatandaşlık yine hedefte

Çifte vatandaşlık yine hedefte

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi başkanlığı koltuğuna aday olan siyasetçilerden Annegret Kramp-Karrenbauer, Türklere çifte vatandaşlık hakkını kaldırmak istiyor.

19.11.2018Dünya
Bir yıllık mücadelenin sonunda kazandı

Bir yıllık mücadelenin sonunda kazandı

Türkiye kökenli Avusturya vatandaşı Çiğdem Schiller, Avusturya basınına yaptığı açıklamada, Salzburg Göç, Vatandaşlık ve Nüfus Dairesi tarafından çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle hakkında başlatılan vatandaşlıktan çıkartılma işlemine karşı verdiği mücadeleyi kazandığını söyledi.

8.11.2018Avrupa
Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Merkel’in koltuğu için üç kişi adaylağını açıkladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in aralık ayındaki kurultayda aday olmayacağını açıklamasının ardından CDU liderliği için kıyasıya bir yarış başladı. Şimdiden üç politikacı resmi olarak adaylığını açıkladı.

30.10.2018Avrupa
‘300 bin vatandaşımız, Avusturya için yük değil bir kazanım’

‘300 bin vatandaşımız, Avusturya için yük değil bir kazanım’

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirdiği temaslar ve bu ülkede yaşayan Türk toplumunun sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Avusturya’da çifte vatandaşlık sorununa değinen Kıran, “Avusturya’da yaşayan yaklaşık 300 bin vatandaşımız Avusturya-Türkiye ilişkilerinde yük değil bir kazanım, zenginliktir” dedi.

21.10.2018Avrupa
Avusturyada çifte vatandaşlık sorunu çözüme kavuşturulmalı

'Avusturya'da çifte vatandaşlık sorunu çözüme kavuşturulmalı'

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran, Avusturya-Türkiye ilişkilerinde en önemli başlıklar arasında çifte vatandaşlık konusunun geldiğini vurguladı.

20.10.2018Dünya
Bu mu sizin eşitlik anlayışınız

Bu mu sizin eşitlik anlayışınız?

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in genel başkanlığını yaptığı CDU, durduk yere ‘çifte vatandaşlık’ tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini bahane ederek, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenlilerin ‘çifte vatandaşlığının’ tekrar gözden geçirilmesini önerdi.

13.10.2018Avrupa
Türk aday: İki kızımı ve eşimi öldürmekle tehdit ettiler

Türk aday: İki kızımı ve eşimi öldürmekle tehdit ettiler

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde 14 Ekim’de yapılacak eyalet meclisi seçimlerine SPD ve FDP’den aday olan Arif Taşdelen, Bülent Ekrem ve Ümit Sormaz, MÜSİAD Kuzey Bavyera tarafından düzenlenen toplantıda vatandaşlara çalışmalarını ve yapmak istediklerini anlattı.

3.10.2018Avrupa
Köklü Türk-Alman dostluğunu perçinledik

Köklü Türk-Alman dostluğunu perçinledik

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Köln’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi’nin açılışını yaptı. Almanya temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Bu ziyaretle Türk Alman dostluğunu daha da perçinledik” dedi.

29.09.2018Dünya
Ruhani: ABD mutlaka müzakere masasına dönecek

Ruhani: "ABD mutlaka müzakere masasına dönecek"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilen Washington yönetiminin er ya da geç müzakere masasına döneceğini ve kendilerinin tavrının da ABD'ye bağlı olduğunu söyledi.

26.09.2018Dünya
ABye Sophia ve Frontex çağrısı

AB'ye Sophia ve Frontex çağrısı

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ağustos ayında Akdeniz sularında Afrikalı göçmenlerin Diciotti adlı gemi tarafından kurtarılması sonrası yaşanan gelişmeleri anımsatarak, "Başka bir Diciotti vakası daha istemiyorsak, Avrupa'nın cevap vermesine ihtiyacımız var." dedi. Conte "Sophia ve Frontex gibi misyonların, haziran ayındaki Avrupa Konseyinin sonuçları ışığında güncellenmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

18.09.2018Dünya
İsveçte heyecan dorukta: 40ın üzerinde Türkiye kökenli aday yarışıyor

İsveç'te heyecan dorukta: 40'ın üzerinde Türkiye kökenli aday yarışıyor

10 milyon nüfusa sahip Avrupa ülkesi İsveç, bugün sandık başında. 7 milyon seçmen, yerel ve genel seçimler için oy kullanıyor. 40’ın üzerinde Türkiye kökenli siyasetçi de milletvekili olmak için yarışıyor.

8.09.2018Avrupa
İsviçre, el sıkışmayan çifte vatandaşlık vermedi

İsviçre, el sıkışmayan çifte vatandaşlık vermedi

İsviçre'den vatandaşlık talep eden Müslüman çift, karşı cinsle el sıkışmayı reddettikleri gerekçesiyle reddedildiler.

18.08.2018Avrupa
Buraka çifte vatandaşlık

Burak'a çifte vatandaşlık

Karadağ Yargıtay Başkanı Vesna Medenica, hayranı olduğu Burak Özçivit’e ulaşarak çifte vatandaşlık teklifinde bulundu.

22.06.2018Magazin
İsveç nüfusunun yüzde 25i göçmen kökenli

İsveç nüfusunun yüzde 25'i göçmen kökenli

Devlet İstatistik Kurumu’nun (SCB) yayımladığı rakamlara göre, İsveç’te göçmen kökenlilerin sayısı 4 yıl içinde yüzde 8 artarak 2 milyon 400 bine yükseldi.

15.06.2018Avrupa
SP’den ‘Avrupalı Türkler’ için rapor

SP’den ‘Avrupalı Türkler’ için rapor

Saadet Partisi (SP), Avrupa’da yaşayan Türklerin sorunlarını içeren bir rapor hazırladığını açıkladı. Rapor, 21 başlık altında kamuoyu ile paylaşıldı.

31.05.2018Avrupa
Oradan da, buradan da koparamazsınız...

Oradan da, buradan da koparamazsınız...

Geçen ayın sonlarına doğru Megastar Tarkan, Berlin’deydi. Stuttgart, Frankfurt, Rotterdam, Düsseldorf, Münih ve Hamburg’u da içeren fizy Tarkan Konserleri turnesinin ilk ayağı Berlin’di. Max Schmeling Halle tıklım tıklımdı.

21.04.2018Avrupa
Şartları uyuyor ama 1.5 milyon Türk, Alman olmak istemiyor

Şartları uyuyor ama 1.5 milyon Türk, Alman olmak istemiyor!

Alman Focus dergisinin internet sayfasında yayınlanan bir habere göre ülkede yaşayan Türkler, Alman vatandaşı olmak istemiyor.

12.04.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

Avusturya seçimlerinin şifreleri

Merkez sağ parti % 37.1’e yükselmiş, aşağı yukarı 4 puan fark. Sosyalist parti tarihinin en büyük yenilgisini aldı (% 21.5) ve onun hitap edemediği kitleler Yeşiller’e ağırlık verdiler ve oyu % 10 arttı. Bunda Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen’in sempatik, mutedil, herkesi hayran bırakan kişiliğinin de tavrı var. Çifte vatandaş Türklerin seçimlere katılma oranı ise % 7. Hiçbir yerde görülmeyen ibretlik bir durum.

6.10.2019