MENÜ

Chiquita

Chiquita ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Chiquita haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 36 Chiquita haberi bulunmuştur.

Chiquita Haberleri

Çilek tadında muz

Çilek tadında muz

ABD’nin Cincinatti kentinde faaliyet gösteren ve tüm dünyaya muz ihracatı yapan ‘Chiquita’ firması, muzların artık sıkıcı olmaya başladığı düşüncesiyle yeni tatlar arayışına girdi. Firma ilk etapta çilek tadında muz üretmeye başlayacağını açıkladı.

7.07.2004Gündem
Çilek tadında muz

Çilek tadında muz

Tüm dünyaya muz ihracatı yapan ‘Chiquita’ firması, muzların sıkıcı olmaya başladığı düşüncesiyle yeni tatlar arayışına girdi. Firma ilk etapta çilek tadında muz üretmeye başlayacağını açıkladı.

8.07.2004Gündem
İthalatın simgesi ’çikita muz’ Türkiye’de üretime geliyor

İthalatın simgesi ’çikita muz’ Türkiye’de üretime geliyor

Bir zamanlar Türkiye’de adeta ithalatın simgesi haline gelen Chiquita (Çikita) muzları Türkiye’de üretim yapmak için düğmeye basmaya hazırlanıyor.

21.06.2007Gündem
Chiquita muza 8 milyar dolarlık dava

Chiquita muza 8 milyar dolarlık dava

Çikita olarak bilinen markasıyla ünlü Chiquita Brands International muz şirketine, 393 Kolombiyalı çalışanı dava açtı.

15.11.2007Gündem
Demir çelikte büyük ortaklık

Demir çelikte büyük ortaklık

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal ile Türk şirketi Dayen, Kuzey Irak'ta yaklaşık 130 milyon dolarlık bir yatırıma ortak olarak imza atıyor. Bu ortaklığın ilginç tarafı; ArcelorMittal'in Türkiye temsilcisinin Galatasaray'ın başkan adayı Adnan Öztürk, Dayen'in sahibinin de Öztürk'ün listesindeki Reşit Sinanlı olması.

16.03.2010Ekonomi
Türkiyede nar ve vişne konuşulacak

Türkiye'de nar ve vişne konuşulacak

Uluslararası Meyve Suyu Üreticileri Federasyonu'nun(IFU), Meyve Suyu Endüstrisi Derneği(MEYED) ev sahipliğinde düzenlediği 16'ncı Dünya Meyve Suyu Kongresi 4-5 Mayıs 2010 tarihinde İstanbul’da yapılacak.

13.04.2010Ekonomi
Kilosu sadece 50 kuruşa geliyor

Kilosu sadece 50 kuruşa geliyor

Ekvator'dan ithal edilen muzun kolisi için sadece 5.5 dolar (9.6 lira) ödeniyor. 20 günde gemi ile Türkiye'ye gelen muzun kolisi market rafında 68 liraya çıkıyor. Sayıları 15'i bulan ithalatçı firmalardan üçünün Gümrük'te kayırıldığı iddiası ise sektörü ayağa kaldırdı: "Gümrük'teki oyun bir çok firmanın batmasına yol açtı. Herkes eşit vergi ödesin."

3.05.2012Ekonomi
‘Muz Cumhuriyeti’ çöktü

‘Muz Cumhuriyeti’ çöktü

Berk Muz’un iflas erteleme istemesi, 6 yıl önce yüzde 30’luk pazar payı ile sektörün lideri olan ‘Everfresh’in zor durumda olması, muz ithalatçıları arasında geçen yıl başlayan ‘Bir firma gümrükte korunuyor’ tartışmasını yeni boyuta taşıdı. İthalat aynı seviyesini korumasına rağmen bir çok firmanın daha darboğaz içinde olduğu belirtiliyor.

19.04.2013Ekonomi
Karekod soruları

Karekod soruları

GIDA Bakanlığı, karekod işini Hakan Bilal Kutlualp’in sahibi olduğu tek bir firmaya verince, sektör temsilcileri Danıştay’a başvurdu. Danıştay da Bakanlığa “İhale yapıldı mı, sektörden görüş alındı mı” sorularını yöneltti.

24.01.2014Ekonomi
1 milyar dolarlık Çikita

1 milyar dolarlık 'Çikita'

İrlandalı meyve şirketi Fyffes ile ABD'li rakibi Chiquita birleşerek dünyanın en büyük muz şirketini yarattı. Yeni şirket ChiquittaFyffes tam 1 milyar dolar değerinde...

10.03.2014Ekonomi
Çikita muzda büyük kavga

Çikita muzda büyük kavga

Muz şirketi Chiquita'yı almak için gerçekleşen mücadele alevlendi. İrlandalı Fyffes şirketinin 1 milyar dolarlık teklifine karşılık iki dev Brezilyalı aile 1.25 milyar dolarlık teklif yaptı. İki aile temsilciler hissedarları ikna etmek için dün gece telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

17.08.2014Ekonomi
Chiquita Brezilyalılara satıldı

Chiquita Brezilyalılara satıldı

Dünya gıda sektöründe sürpriz bir satın alma işlemi gerçekleşti. Dünyanın en büyük portakal suyu üreticisi olan Brezilyalı Cultrale Grup ile Safra Grup ortaklığı, yine dünyanın en büyük muz üreticisi olan ABD'li Chiquita'yı 681 milyon dolar karşılığında satın aldı. Chiquita'nın daha önce İrlandalı meyve şirketi Fyffes'e satışı gündeme gelmiş ancak muz üreticisinin hissedarları Cuma günü bu teklifi reddetmişti.

28.10.2014Ekonomi
Sabiha Gökçende kontrol Malaysia Airportsda

Sabiha Gökçen'de 'kontrol' Malaysia Airports'da

Rekabet Kurulu, Sabiha Gökçen Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme AŞ ile LGM Havalimanı İşletmeleri AŞ'nin tam kontrolünün Malaysia Airports Holdings Berhad tarafından devralınması işlemine izin verdi.

8.12.2014Ekonomi

Yazar Sonuçları

Çikita muz nasıl çöktü?

FORTUNE Dergisi'nin 3 Aralık 2001 tarihli sayısında okudum. Bir zamanların güçlü Amerikan markası, ki dünyanın her yerini kapladığı ve güney Amerika'da devlet başkanlarını bile yerinden edebildiği için‘‘ahtapot’’ diye anılırdı, çökmüş..

5.01.2002

Muz cumhuriyetlerine ne diyeceğiz

Nesli tükenmiş tropikal diktatörlük. Muzun hayatını kurtaracak önlemler ivedi bir şekilde alınmadığı takdirde ahbap-çavuş ilişkileriyle yönetilen muz cumhuriyetlerinin gelecekteki adı bu olacak.

22.02.2003

Diyarbakır cazibesi

OĞULLARIMIN annesi Fransızdı ve Brejnev döneminde, beş yıl boyunca bir Paris gazetesinin Moskova temsilciliğini yapmıştı. Tanışmamızdan önce de Türkiye’yi biliyordu.

6.06.2005

Boncuklarla Çin tarihi

1997’den beri tarihi Çin boncuk işlemeleri üzerinde araştırmalar yapan Valerie Hector, değerli metal ve boncuklar kullanarak yarattığı özel tasarımlarını İstanbul’da sergileyecek.

17.01.2007

Metreküpü 1 dolara içilebilir deniz suyu ister misiniz

BEYLİKDÜZÜ Tüyap’taki ’Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi Fuarı’nı gezerken bir Arap grubunu gördük; Mekke Belediye Başkanı Dr. Ossama Albar imiş, atık depolama konusunda firmaların neler ürettiklerini görmek için gelmiş. Şaşırdık; bizimkiler yoktu.

22.06.2007

Nehirlerimiz de ’satılıyor’...

TELEFONDA bir ses; kendisini tanıttıktan sonra "PETKİM’in satılmasına kahroldum.

6.07.2007

İkinci adam

SEZAR’ın hakkı Sezar’a, hiç şüphesiz ki Şevket Süreyya Aydemir Cumhuriyet İdeolojisi’nin en kalburüstü ve en bilgili aydınları arasında yer alır. İdealist bir entelektüeldir.

18.04.2008

Bu adam krizde 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor

DEDEMAN Holding’e bağlı Dedeman Otelleri’nin Suriye’de işletmeye başladığı 3 otelin devir töreni için Şam’a gitmeden iki gün önceydi. O sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yurtdışında bulunan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’la telefon görüşmesi yaptım, Şam programımdan söz ettim:

24.05.2009

Arcelor-Mittal, Süleymaniye’ye Türk işadamıyla ortaklaşa 145 milyon dolarlık yatırım yapacak

CHIGUITA muzlarının Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan ve Irak temsilcisi Dayen Dış Ticaret’in patronu Reşit Sinanlı, 12 yıldır beton santralıyla bulunduğu Süleymaniye’de (Irak) demir-çelik yatırımı için nabız yoklerken, sektördeki dostlarına da danışmak istedi.

11.03.2010

Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı...

İlkokulun en eğlenceli yanlarından biri, belirli günler ve haftalardı; özellikle de Yerli Malı Haftası. Ders saatinde beslenme teneffüsü yapmak gibi bir şeydi. Çoğunlukla sadece bir gün kutlanırdı ama ne gün! Öğretmene bağlı olarak hamur işlerinden kuru yemişlere, zeytinyağlı yaprak sarmadan çeşitli meyvelere herkesin okula bir yiyecek getirdiği ve getirdiklerini arkadaşlarıyla paylaşıp döke saça yediği bir güzel gündü. Arada da kompozisyonlar, şiirler, herkesin bir yurdum meyvesi kılığına girip kendini övdüğü o meşhur ront…

13.02.2017

Bu motelde huzur yok

Tekinsiz bir motel ve kimin doğruyu söylediği belli olmayan bir grup müşteri... ‘Film-noir’ tatlara sahip ‘El Royale’de Zor Zamanlar’, arkaplanında 60’lar sonuyla 70’ler başı Amerika’sının sosyopolitik panoramasına göndermelerde bulunuyor.

12.10.2018