MENÜ

Chemnitz

Chemnitz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Chemnitz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 208 Chemnitz haberi bulunmuştur.

Chemnitz Haberleri

Almanya’da 6 kentte bomba alarmı Binalar boşaltıldı, trafik durdu, tramvaylar kapatıldı

Almanya’da 6 kentte bomba alarmı! Binalar boşaltıldı, trafik durdu, tramvaylar kapatıldı

Almanya’da 6 kent için gece yarısı bomba tehditli mailler atıldı. Augsburg, Göttingen, Rendensburg, Chemintz, Kaiserslautern ve Neunkirchen kentlerinde belediye binaları boşaltıldı, araç ve yaya trafiği durduruldu, binalara ulaşan tramvay hatları kapatıldı. Polis, dedektör köpeklerle binalarda bomba arıyor.

26.03.2019Avrupa
Son dakika... Almanya’da 6 şehirde bomba alarmı

Son dakika... Almanya’da 6 şehirde bomba alarmı

Almanya’da 6 şehirde bomba ihbarı verildi. Alarma geçen polis, belediye binalarını boşalttı.

26.03.2019Dünya
Zorlu dava başladı

Zorlu dava başladı

Geçen yıl Almanya’nın Chemnitz kentinde çıkan olaylarda 35 yaşındaki Daniel Hillig’in öldürülmesiyle ilgi davada Suriyeli Alaa S.’nin yargılanmasına başlandı.

18.03.2019Avrupa
Sokakta insan avına çıkılan Chemnitz davası başlıyor

Sokakta insan avına çıkılan Chemnitz davası başlıyor

Chemnitz’de bir Alman’ı öldürmekle suçlanan mülteci Alaa S.’nin mahkemesi geniş güvenlik önlemleri altında yarın başlıyor. Olayı bahane eden ırkçıların sokakta yabancı avına çıkması ve haftalarca süren gösteriler, tüm dünyanın tepkisini çekmişti.

17.03.2019Avrupa
Almanya, Londra, Avusturya ve Hollanda ırkçılığa karşı yürüdü

Almanya, Londra, Avusturya ve Hollanda ırkçılığa karşı yürüdü

Başta Almanya olmak üzere Londra, Avusturya ve Hollanda’da ırkçığa karşı protestolar düzenlendi, binlerce kişi sokağa döküldü. Almanya’nın başkenti Berlin’de Yeni Zelanda’daki iki camiye düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu.

17.03.2019Avrupa
Yeni NSU korkusu

Yeni NSU korkusu

Almanya’da 13 yıl boyunca şehir şehir dolaşarak, Türk avına çıkan neonazi terör örgütü NSU’nun şimdi yeni bir hücresi ‘NSU 2.0’ adıyla siyasetçilere, avuktlara, gazetecilere, sanatçılara tehdit mektupları yağdırıyor.

15.03.2019Avrupa
Statta gövde gösterisi Golcü futbolcuya para cezası

Statta gövde gösterisi! Golcü futbolcuya para cezası

FC Chemnitz taraftarlarının ölen bir neonazi için düzenledikleri anmaya destek veren takımın golcüsü Daniel Fahn, para cezası aldı. Önce anmayı savunan kulüp yönetimi ise tepkiler artınca inceleme başlattı.

11.03.2019Avrupa

Merkel’den Chemnitz’e sürpriz ziyaret

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aylar önce verdiği sözünü tuttu. Chemnitz’e giden Merkel, Niners basketbol takımının maçını izledi.

4.03.2019Avrupa
Makine ihracatı 1,3 milyar doları geçti

Makine ihracatı 1,3 milyar doları geçti

Türkiye'nin makine ihracatı Ocak ayında 1,3 milyar doları geçti. Sektörün 2018 yılı Ocak ayına göre yüzde 12 daha yüksek performans gösterdiğine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, "2018 yılında ihracatını en fazla artıran sanayi gruplarından biri olan makine sektörü, bu yıl için belirlediğimiz 20 milyar dolar ihracat hedefine uygun olarak, iyi bir başlangıç yaptı" dedi.

12.02.2019Ekonomi
Beate Zschaepe Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi

Beate Zschaepe Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi

Almanya’da 2000-2007’de 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren NSU terör örgütünün ömür boyu hapis cezasına mahkûm üyesi Beate Zschaepe, Saksonya Eyaletindeki Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi.

4.02.2019Avrupa
NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevine nakledildi

NSU davası hükümlüsü Zschaepe, Chemnitz Cezaevi'ne nakledildi

Almanya'da 2000 - 2007'de 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün ömür boyu hapis cezasına mahkum üyesi Beate Zschaepe, Saksonya eyaletindeki Chemnitz Cezaevi’ne nakledildi.

4.02.2019Dünya
Alman istihbaratının iki numarası artık Türk

Alman istihbaratının iki numarası artık Türk

Almanya'da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkan Yardımcılığına Türk kökenli Sinan Selen görevlendirildi.

21.01.2019Dünya
Almanya’da AfD bürosuna saldırı

Almanya’da AfD bürosuna saldırı

Almanya’nın Saksonya Eyaletine bağlı Döbeln kasabasındaki AfD bürosu önünde şiddetli bir patlama meydana geldi.

4.01.2019Avrupa
Almanyada AfD bürosuna saldırı

Almanya'da AfD bürosuna saldırı

Almanya’nın Saksonya eyaletinde Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) bürosu önünde şiddetli bir patlama meydana geldi.

4.01.2019Dünya
Neonazilerin pankartından bu kez bakın ne çıktı

Neonazilerin pankartından bu kez bakın ne çıktı?

Almanya’nın Chemnitz kentinde terör estiren ve gösterilerinde sürekli Müslümanları kötü göstermeye çalışan aşırı sağcıların bir oyunu daha ortaya çıktı. Neonazilerin, Müslümanlar tarafından şiddet görmüş gibi gösterdikleri yüzü kanlı kadının, ABD’de yaşayan porno yıldızı Shawna Lenee olduğu belirlendi.

1.01.2019Avrupa
Beate Zschaepe, Chemnitz’teki cezaevine mi gidiyor

Beate Zschaepe, Chemnitz’teki cezaevine mi gidiyor?

Bild, NSU davasında ömür boyu hapis cezası alan Beate Zschaepe’nin, Münih’te kaldığı cezaevinden kendi memleketi Chemnitz’deki cezaevine nakledilmesi için görüşmelerin sürdüğünü yazdı.

4.12.2018Avrupa
5 yıl, 438 duruşma, 600 tanık ve bilirkişiler... İşte 5 ciltlik NSU kitabı

5 yıl, 438 duruşma, 600 tanık ve bilirkişiler... İşte 5 ciltlik NSU kitabı

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunlarını gerçekleştiren NSU terör örgütü davasında mahkeme, tutanak tutulmasına izin vermedi. Ancak dört gazeteci, NSU davasındaki her sözcüğü bir bir not etti. Tarihi belge değerindeki notlar şimdi beş cilt halinde kitap olarak yayınlandı.

4.12.2018Avrupa
Göç sorunu Almanya’nın gözünü kör etti

Göç sorunu Almanya’nın gözünü kör etti

Chemnitz, Almanya’nın en eski kentlerinden. Adını, ortasından geçen Chemnitz Nehrinden alıyor. Slavca adı Kamenica. ‘Taşlı Dere’ anlamına geliyor.

20.11.2018Avrupa
‘Alman istihbaratına Türkiye kökenli başkan yardımcısı’

‘Alman istihbaratına Türkiye kökenli başkan yardımcısı’

Alman Focus dergisinin internet sitesinde yer alan bir haberde, Almanyaiç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başkan yardımcılığı görevine Sinan Selen’in getirileceği iddia edildi.

17.11.2018Dünya
Merkel aylar sonra olay kentte: Biraz geç kalmadın mı

Merkel aylar sonra olay kentte: Biraz geç kalmadın mı

Almanya Başbakanı Merkel, yabancı avına çıkılan ve hükümeti de dağılmanın eşiğine getiren olayların yaşandığı olay kent Chemnitz’i aylar sonra ziyaret etti. “Biraz geç kalmadın mı” eleştirilerinin hedefindeki ziyaret, İslam ve yabancı düşmanı, aşırı sağcı parti ve örgütlerin de tepkisini çekti.

16.11.2018Avrupa
Camilerin saldırılara uğraması skandaldır

'Camilerin saldırılara uğraması skandaldır'

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Almanya’da camilere yönelik saldırıların arttığını belirterek, “Camilere nefret söylemlerinin yazılması veya bundan daha ağır saldırılara uğraması bir skandaldır” dedi.

10.11.2018Avrupa
Almanya’da mültecileri hedef alan saldırılar arttı

Almanya’da mültecileri hedef alan saldırılar arttı

Almanya’da yıllardır gerileme eğiliminde olan mültecilere yönelik saldırılar yeniden yükselişe geçti. Neue Osnabrücker Zeitung gazetesinin Sol Parti’nin federal hükümete yönelttiği soru önergesine verilen yanıta dayandırdığı haberine göre, Temmuz ile Eylül ayları arasında mülteci yurtlarına yapılan saldırılar bir önceki yılın aynı dönemine göre 35’ten 37’ye çıktı.

8.11.2018Avrupa
AfD korkuttu ‘Pro Chemnitz’i kara listeye aldı

AfD korkuttu! ‘Pro Chemnitz’i kara listeye aldı

Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen’in emekliye sevk edilmesi, AfD’lileri korkuttu. AfD yönetimi, bazı üyelerini gönüllü olarak partiden çıkarmaya çalışacağını açıklarken, bazı radikal sağ örgütlerle de birlikte çalışmama kararı aldı.

6.11.2018Avrupa
Seehofer: ‘Konuşma metni kabul edilemez ifadeler içeriyor’

Seehofer: ‘Konuşma metni kabul edilemez ifadeler içeriyor’

Önce Başbakan Angela Merkel’le ‘sürekavı’ polemiğine giren ardından da hükümetteki SPD’lileri ‘aşırı sol’ olarak niteleyen Almanya iç istihbaratı ‘Anayasayı Koruma Teşkilatı’ Başkanı Hans Georg Maassen görevden tamamen alındı. Kararı, Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer açıkladı.

5.11.2018Avrupa
Bu kez de SPD’lileri kızdırdı

Bu kez de SPD’lileri kızdırdı

Almanya iç istihbaratı ‘Anayasayı Koruma Teşkilatı’ Başkanı Hans Georg Maassen, son yaptığı konuşmayla bu kez de SPD’lilerin tepkisini çekti. Hükümetteki Sosyal Demokratları ‘sol radikal güçler’ olarak niteleyen Maassen’in bir an önce görevden alınması istendi.

5.11.2018Avrupa
Cumhurbaşkanı Steinmeier, Dresden ve Chemnitz’i gezdi

Cumhurbaşkanı Steinmeier, Dresden ve Chemnitz’i gezdi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yabancı ve İslam karşıtı PEGIDA’nın kurulduğu Dresden ile aşırı sağcıların yabancılara karşı sürekavına çıktığı Chemnitz’i gezdi. “Sizi dinlemeye geldim” diyen Steinmeier, demokrasi için her gün mücadele etmek gerektiğini söyledi.

1.11.2018Avrupa
Özgürlük gösterilerinden kin ve nefret gösterilerine

Özgürlük gösterilerinden kin ve nefret gösterilerine

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti (DDR), 7 Ekim 1949’da Sovyetler Birliği’nin (SSCB) işgalindeki bölgede kuruldu.

22.10.2018Avrupa
Almanya’da Türk restoranı ‘Mangal’ kundaklandı

Almanya’da Türk restoranı ‘Mangal’ kundaklandı

Almanya’nın Saksonya eyaletinin Chemnitz kentinde Mehmet Ali Tulasoğlu’na ait ‘Mangal’ adlı dükkan, kimliği belirsiz kişiler tarafından kundaklandı.

18.10.2018Avrupa
Chemnitz’de ırkçı saldırılar durmuyor

Chemnitz’de ırkçı saldırılar durmuyor

Almanya’nın Chemnitz kentinde ırkçı saldırılara bir yenisi daha eklendi. Aşırı sağcılar bu kez İranlı bir ailenin işlettiği restorana saldırdı.

9.10.2018Avrupa
Aşırı sağ, Almanya’da en çok orta tabakadan ilgi görüyor

Aşırı sağ, Almanya’da en çok orta tabakadan ilgi görüyor

Almanya’da Bertelsmann Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre seçmenler arasında popülist eğilimler giderek artıyor. En tehlikelisi ise popülizm orta katmanlarda yayılıyor.

4.10.2018Avrupa
Birleşme gününde  10 bin kişiden protesto

Birleşme gününde 10 bin kişiden protesto

Almanya’nın birleşmesinin 28’nci yıl dönümünde Mannheim kentinde ırkçılığa karşı büyük bir gösteri düzenlendi. 10 bin kişinin katıldığı gösteri Mannheim Sarayı’nın bahçesinde sona erdi.

4.10.2018Avrupa
Almanya’da Neonazi hücreye baskın

Almanya’da Neonazi hücreye baskın

Almanya’da Federal Başsavcı Peter Frank’ın yürüttüğü soruşturma çerçevesinde pazartesi sabahı Bavyera ve Saksonya eyaletlerinde çok sayıda eve baskınlar yapıldı.

1.10.2018Dünya
Saldırıya hazırlanan neonazilere baskın

Saldırıya hazırlanan neonazilere baskın

Alman polisi, bu sabah Bavyera ve Saksonya Eyaletlerinde neonazilere baskın düzenledi. Baskınlarda ‘Chemnitz Devrimi’ (Revolution Chemnitz) üyesi ırkçı örgüt mensubu altı neonazi gözaltına alındı.

1.10.2018Avrupa
Merkelin sağ kolu seçimi kaybetti

Merkel'in sağ kolu seçimi kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesi Berlin’de siyaset karıştı. Almanya Başbakanı Merkel’in parlamentodaki sağ kolu Grup Başkanı Volker Kauder, parti içindeki oylamada sürpriz bir şekilde 13 yıllık koltuğunu kaybetti.

26.09.2018Dünya
Merkel özür diledi koalisyon kurtuldu

Merkel özür diledi koalisyon kurtuldu

Almanya Başbakanı Merkel, açıklamalarıyla aşırı sağcıları yüreklendirdiği gerekçesiyle görevden alınan istihbarat başkanının terfi ettirilmesiyle ilgili ‘özür dileyerek’ koalisyon hükümetini şimdilik kurtardı.

24.09.2018Dünya
Almanya’da koalisyonun geleceği sallantıda

Almanya’da koalisyonun geleceği sallantıda

Almanya’da koalisyon hükümeti kuruluşundan 6 ay sonra ‘ölüm-kalım’ savaşı veriyor. Yabancılara saldırıları önemsiz gösteren iç istihbarat şefi Maassen’in görevden alındıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey pozisyona getirilmesiyle ülkede erken seçim sesleri yükselmeye başladı.

24.09.2018Dünya
İlk uzlaşma için ‘Üzgünüm’ dedi

İlk uzlaşma için ‘Üzgünüm’ dedi

Almanya'da iç istihbarat şefine yeni görev konusunda krize giren koalisyon ortakları son anda uzlaştı. Başbakan Merkel, ilk uzlaşıda hata yaptığını belirterek, ‘çok üzgün olduğunu’ söyledi

24.09.2018Avrupa
İstihbarat başkanının yeni görevi belli oldu

İstihbarat başkanının yeni görevi belli oldu

Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan Anayasayı Koruma Teşkilatı (İç İstihbarat Servisi) Başkanı Hans-Georg Maassen’nin İçişleri Bakanlığında ‘özel danışman’ olacağı bildirildi.

24.09.2018Avrupa
‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

‘Sorunların Babası’ Seehofer’e açık mektup: Sorun ben değilim

Almanya’da yalnız muhalefet partilerinden değil, hemen her kesimden tepki gören ve “Yeter artık, istifa et git” çağrıları alan ‘sorunların babası’ Seehofer’e, 45 yıldan fazladır burada ‘yurdunda’ yaşayan biri olarak bir mektup da benden.

24.09.2018Avrupa
Almanya’da koalisyonun geleceği sallantıda

Almanya’da koalisyonun geleceği sallantıda

Almanya’da koalisyon hükümeti kuruluşundan 6 ay sonra ‘ölüm-kalım’ savaşı veriyor. Yabancılara saldırıları önemsiz gösteren iç istihbarat şefi Maassen’in görevden alındıktan sonra İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey pozisyona getirilmesiyle ülkede erken seçim sesleri yükselmeye başladı.

23.09.2018Dünya
Hükümetin geleceği Maassen’a bağlı

Hükümetin geleceği Maassen’a bağlı

Almanya'da Başbakan Merkel hükümeti kuruluşundan 6 ay sonra üçüncü bir krize girdi. Yabancılara saldırıları küçük gösteren İç istihbarat başkanının mükafatlandırılması, hükümeti böldü. Erken seçim sesleri yükselmeye başladı.

23.09.2018Avrupa
Hükümet dağılacak mı

Hükümet dağılacak mı

Almanya’da büyük koalisyon hükümeti ve SPD Genel Başkanı Andrea Nahles’in kaderi pazartesi belli olacak. Hükümet ortağı SPD kaynıyor.

22.09.2018Avrupa
Gel de güven

Gel de güven

Dünyanın çeşitli kesimlerinde olduğu gibi, Almanya’da da, hem kurumlara hem de parti ve politikacılara ciddi bir biçimde güven kaybı yaşanmaya başladı.

22.09.2018Avrupa
Almanya’da koalisyon krizi

Almanya’da koalisyon krizi

Almanya’da eski Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen’in Chemnitz’deki aşırı sağcılar hakkındaki yorumlarının ardından görevden alındıktan kısa süre sonra terfi ettirilmesi koalisyonda kriz çıkardı.

21.09.2018Dünya
Herkes eleştirdi ama kazanan yine o oldu

Herkes eleştirdi ama kazanan yine o oldu!

Chemnitz’deki neoazi sürek avı konusunda Merkel’i ve bazı bakanları yalanlayan, koalisyon ortaklara arasında sıkıntıya yol açan Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başkanı Maassen görevinden alınıp, terfi ettirildi. Görevde bulunduğu süre boyunca eleştirilere maruz kalan Maasen, yeni işinde daha fazla maaş alacak.

20.09.2018Avrupa
Biz daha çoğuz

Biz daha çoğuz

Yalnız Almanya’da değil, diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de, özellikle son dönemlerde yabancılar, göçmenler, göçmen kökenliler ve sığınmacılar ile ilgili haberleri okurken, görüntüleri izlerken içim kararıyor. Gerçekten kara bir tablo yansıtılıyor.  Hem de kapkara bir tablo.

19.09.2018Avrupa
Görevinden alınıp, terfi ettirildi

Görevinden alınıp, terfi ettirildi!

Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Başkanı Maassen’ın görevinden alınıp İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlığa atanması eleştirilere yol açtı. Koalisyon ortağı SPD ve muhalefet, Maassen’ın görevinden alınmasını talep ediyordu.

19.09.2018Avrupa
Chemnitz hamlesi: Görevden alındı

'Chemnitz' hamlesi: Görevden alındı

Almanya’da aşırı sağla mücadelede yetersiz kalmakla suçlanan İç İstihbarat Servisi Başkanı Hans-Georg Maassen görevinden alındı.

18.09.2018Dünya
Aşırı sağcılar, milis gücü oluşturup kimlik kontrolüne başladı

Aşırı sağcılar, milis gücü oluşturup kimlik kontrolüne başladı

Almanya’nın Chemnitz kentinde kimlik kontrolü yapmak isteyen ve bir İranlıyı yaralayan aşırı sağcı grubun üyeleri tutuklandı.

17.09.2018Avrupa
‘Mevlüde genç ‘İki suçlu yaptı’ dedi, Chemnitz’deki ırkçılar bütün mültecileri suçladı’

‘Mevlüde genç ‘İki suçlu yaptı’ dedi, Chemnitz’deki ırkçılar bütün mültecileri suçladı’

Almanya’da uyuma yönelik çalışmalar yapan ve göçmen kökenli gençleri kendi alanında başarıya ulaşmış kişilerle buluşturan Almanya Uyum Vakfı, kuruluşunun 10. yılını kutladı. Kutlama gecesinde konuşan KRV Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Chemnitz ve Köthen’de yaşanan ırkçı saldırılara karşılık Mevlüde Genç’in tutumunu örnek gösterdi.

16.09.2018Avrupa