MENÜ

Cezeri

Cezeri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Cezeri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Cezeri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 151 Cezeri haberi bulunmuştur.

Cezeri Haberleri

Cezeri Kasımpaşa Camisinden 500 milyarlık çini çalındı

Cezeri Kasımpaşa Camisi'nden 500 milyarlık çini çalındı

Eyüp'te Cezeri Kasımpaşa Camisi'ndeki sekiz parça tarihi çini pano çalındı. Uzmanlar, panonun en az 500 milyar lira değerinde olduğunu söylediler. Çini hırsızlığını soruşturan polis, iki müezzini gözaltına aldı. Daha sonra tutuklanan müezzinler, cezaevine gönderildi.

26.08.2003Gündem
Irakta Saddam sonrası ilk kabine

Irak'ta Saddam sonrası ilk kabine

Irak'ta ABD'nin kurduğu Geçici Yönetim Konseyi, hükümet üyelerini belirledi. Saddam sonrasının ilk kabinesi 25 üyeden oluşuyor. Başbakan bulunmadığı kabinede Dışişleri Bakanlığı KDP'nin sözcüsü Hoşyar Zebari'ye Bilim ve Teknoloji Bakanlığı da Türkmen Raşid Mindan Ömer'e verildi.

1.09.2003Dünya
Çiniler, vicdan azabı sayesinde bulundu

Çiniler, vicdan azabı sayesinde bulundu

Eminönü’ndeki Yeni Cami Hünkar mahfili’nden geçen yıl ocak ayında çalınan 17’nci yüzyıla ait tarihi İznik çinilerinin 60 parçalık bölümü, geçen cuma gecesi bulundu.

13.04.2004Gündem
Necef’te yine silah sesleri

Necef’'te yine silah sesleri

ABD'ye karşı direnmeyi sürdüren Şii lideri Mukteda El Sadr’a destek veren binlerce Iraklı Necef kapılarına gelirken, kentte çatışmalar bugün yeniden başladı.

14.08.2004Gündem
30 medeniyetin izini taşıyan, görmüş geçirmiş kent DİYARBAKIR

30 medeniyetin izini taşıyan, görmüş geçirmiş kent DİYARBAKIR

‘’Kadim’’ sıfatı Diyarbakır’dan daha çok hangi kente yakışır bilmiyorum. Mezopotamya topraklarında, siyah bazalt surların içindeki bu 5000 yıllık tarihin sahibi eski Diyarbekir, dünyanın en ünlü turistik kentlerinden biri olabilirdi. Ne var ki, ahir zamanlardan kalma bu görmüş geçirmiş kent, bir süredir turistin güzergahının dışında.

3.10.2004Seyahat
İşte CIAdeki terör zanlıları

İşte CIA'deki terör zanlıları

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) yurtdışında bulunduğu iddia edilen gizli işkence merkezlerinde tutulan ve terör eylemlerine karışmakla suçlanan 26 terör zanlısının kimliklerini açıkladı.

1.12.2005Dünya
İstanbulda Saddam protestosu

İstanbul'da Saddam protestosu

Cağaloğlu'nda cuma namazından çıkan bir grup, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in asılarak idam edilmesini protesto etmek istedi.

5.01.2007Gündem
İTÜ Robot Olimpiyatları

İTÜ Robot Olimpiyatları

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübünce düzenlenen “Robot Olimpiyatları” bugün başlıyor.

1.05.2008Teknoloji
Dünyanın ilk sibernetik bilgini Cizrede anıldı

Dünyanın ilk sibernetik bilgini Cizre'de anıldı

Dünyanın ilk sibernetik bilgini ve 60 makinenin mucidi İsmail Ebul-İz El-Cezeri, Şırnak'ın Cizre ilçesinde anıldı.

3.05.2009Gündem
İtalyan kravat kumaşı markası oldu, Ruslara 1200 dolara takım satıyor

İtalyan kravat kumaşı markası oldu, Ruslara 1200 dolara takım satıyor

İtalyan kravat kumaşı markası Romano Botta’nın isim hakkını izinli olarak 1990’dan beri kullanan Halil Kanpak, Rusya’da kendisine ait 10 mağaza ve 80 bayide 700-1200 dolara takım elbise, 250-500 dolara ayakkabı ve 150 dolar ve üstü fiyatlara gömlek satıyor.

22.06.2009Ekonomi
İslam dünyasının icatları sergileniyor

İslam dünyasının icatları sergileniyor

Londra’da açılan 1001 İcat sergisi Müslümanların bıraktığı bilimsel mirası konu alıyor. Sergilenen eserler arasında 13. yüzyıldan kalma su ile çalışan fil saati ve Mimar Sinan’ın tasarladığı avize de yer alıyor.

2.02.2010Gündem
Diyarbakır bilişim üssü olmaya aday

Diyarbakır bilişim üssü olmaya aday

Diyarbakır, Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından çalışmaları devam eden “Dicle Teknokent” ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bilişim üssü olmak istiyor.

15.06.2010Gündem
Londradan sonra İstanbulda

Londra'dan sonra İstanbul'da

1000 yıllık tarihi süreçte İslam Medeniyetinin dünya bilim ve teknolojisine yaptığı katkının interaktif olarak aktarıldığı “1001 İcat” adlı sergi, Londra’dan sonra İstanbul’da açılıyor.

17.08.2010Gündem
1001 İcat Sergisi kapılarını açtı

"1001 İcat" Sergisi kapılarını açtı

İslam medeniyetinin altın çağını yaşadığı 7 ile 17. yüzyıl arasındaki bin yıllık tarihi süreçte bilim ve teknolojik gelişmelerin aktarıldığı “1001 İcat” sergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

18.08.2010Teknoloji
1001 İcat Sergisi İstanbulda

1001 İcat Sergisi İstanbul'da

Bilim ve Teknolojinin 1000 yıllık serüvenini aktaran Uluslararası sergi 18 Ağustos Çarşamba günü İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda açılıyor.

18.08.2010Teknoloji
Erdoğan 1001 İcat Sergisini açtı

Erdoğan 1001 İcat Sergisi'ni açtı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam medeniyetinin altın çağını yaşadığı 7 ile 17. yüzyıl arasındaki bin yıllık tarihi süreçte bilim ve teknolojik gelişmelerin aktarıldığı “1001 İcat Sergisi”ni açtı.

18.08.2010Gündem
Mardin Valisi: Medresede cami var ama defile yapılacak

Mardin Valisi: Medresede cami var ama defile yapılacak

SURİYE'de bulunan Mardin Valisi Hasan Duruer, kentte tartışma ve protestoya neden olan modacı Cemil İpekçi’nin Kasımiye Medresesi'nde yapmak istediği defileye ilişkin, “Burada bir cami var. Ancak defile belirlenen tarihte yapılacak” dedi.

22.09.2010Gündem
İpekçinin defile yaptığı medrese müze olacak

İpekçi'nin defile yaptığı medrese müze olacak

MARDİN'de, bazı kesimlerin tepkilerine rağmen, modacı Cemil İpekçi’nin defile düzenlediği Kasımiye Medresesi'nin müzeye dönüştürülmesi kararlaştırıldı. Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, medresinin müzeye dönüştürülmesi fikrine Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da destek verdiğini belirterek, “Burada fiilen kullanılan bir cami var. Buna da saygı göstermek gerekir” dedi.

9.10.2010Gündem
Eski askeri kışla gramofon müzesi oluyor

Eski askeri kışla gramofon müzesi oluyor

Mardin Valisi Hasan Duruer, Mardin Müzesinin yanında bulunan ve şu anda restorasyonu yapılan eski askeri kışlanın bir bölümünü Gramofon Müzesi yapacaklarını söyledi.

7.01.2011Gündem
Genç bilginlerin el kitabı

Genç bilginlerin el kitabı

Gökbilim ve matematik alanında çalışmalar yapan hükümdar Uluğ Bey'in, 1417 yılında "Astronomi Araştırma Merkezi" olarak kullanmak üzere bir rasathane yaptırdığını duymuş muydunuz? Leonardo Da Vinci’den asırlar önce yaşamış olan bilgin El-Cezeri'nin "İslam dünyasının Leonardo'su" olduğunu...

14.02.2011Gündem
Çocuklar Herotürk ile tanışacak

Çocuklar "Herotürk" ile tanışacak

Yazar Fehmi Demirbağ'ın oluşturduğu kahraman “Herotürk”, roman, çizgi film, çizgi roman ve animasyon filmiyle çocukların karşısına çıkacak.

4.05.2011Gündem
Bakanı Ergün: Anadolunun şehirleri artık dünyaya açılıyor

Bakanı Ergün: "Anadolu'nun şehirleri artık dünyaya açılıyor"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Biz potansiyeli harekete geçirmek istiyoruz. İşte teşvik sistemleri bu potansiyelleri harekete geçirmek için mekanizmalardır” dedi.

21.04.2012Ekonomi
Bilim-teknoloji merkezi oluyor

Bilim-teknoloji merkezi oluyor

Arturklu hükümdarı Cihangiroğlu Sultan Kasım döneminde, 1400’lü yılların sonunda tamamlanan Mardin’deki Kasımiye Medresesi, Güneydoğu’da El-Cezeri ruhunun yeniden canlandırılması için Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne dönüşecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette şunları söyledi:

2.09.2012Gündem
Tarihimizi Haremden ibaret sanıyorlar

Tarihimizi Haremden ibaret sanıyorlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, medeniyetimizin kendi elimizle yok edilmeye çalışıldığını belirterek, “Tarihimize yön vermiş nice büyük âlimler, gönül insanları var. Bizden olmayan birileri, tarihimizin savaştan, kılıçtan, entrikadan, iç çekişmelerden, maalesef Harem’den ibaret olduğunu iddia ediyor. Ama bizim başımız hiçbir zaman öne eğilmeyecek” dedi.

6.12.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Hasankeyf'e sadakat

Bu haftaki yolculuğumuzu Atlas Dergisi ile yapacağız. Konumuz ise bir zamanlar Mezopotamya'da erişilmesi en güç kentlerden biri Hasankeyf.

1.11.2003

Müslüman bilim adamları bizden hesap soracaklar

SON zamanlarda sıkça Müslüman bilim adamlarının, insanlığın bilimsel geçmişine katkıları sorgulanmaktadır. Bazılarına göre İslam álimleri dünyanın bilimsel geçmişine herhangi bir katkıda bulunmamışlardır. Bazılarına göre ise Batı’daki modern Rönesans hareketi, Endülüs Emevi Devleti’nin (İspanya) yıkılıp yüz binlerce Arapça kitabın çalınarak Latince’ye tercümesinden sonra başlamıştır.

8.01.2009

Sir Ben Kingsley Müslüman imajını değiştirebilir mi?

Bir kaba yarım litre ‘Harry Potter’, yarım litre de oksidentalizm (en basit haliyle oryantalizm’in tersi, Doğu’nun Batı’yla ilgili klişeleşmiş fikirleri, önyargıları) ekleyin. Buyrun size ‘1001 İcat’ sergisinin ve dolayısıyla İslam Medeniyeti’nin altın çağının lezzetli kısa filmi

21.08.2010

İslami yayın gettosunda

GÜNDEMDEKİ “getto” polemiğine şöyle bir sürtünerek ifade etmek gerekirse “salı günü yayıncılık dünyasının İslami tarafının gettosunu” ziyaret ettim.

10.08.2011

Barış kapıyı çaldı, şimdi doğuyu keşfetme zamanıdır

Doğu Anadolu veya Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne doğru hiç yolculuk yaptınız mı? Yaptıysanız bilirsiniz, o ıssız yollar öylesine çok şey çağrıştırır ki. Hele yolculukta yalnızsanız. Baharda yeşillerle süslenmiş, yazın sarının tonlarına bürünmüş, kışın bembeyaz örtüsünün altına gizlenmiş bu ıssız topraklar insanı bereketli kollarıyla içine çeker.

31.03.2013