MENÜ

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.352 Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı haberi bulunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye Cumhuriyeti hükûmetine bağlı olarak çalışan ve çevre ve şehircilik işlerinden sorumlu olan bakanlık. 3 Mayıs 1920 tarihinde kurulan Bayındırlık Bakanlığı ile 13 Ekim 1923 tarihinde kurulan İmar ve İskân Bakanlığı 'nın 1983 yılında birleştirilmesi ile kurulmuştur. 29 Haziran 2011 tarihinde ismi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak değiştirilmiştir.


Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Haberleri

Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okul başvurdu

Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okul başvurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya siteleri Twitter ve Instagram hesaplarından Sıfır Atık Projesi’yle ilgili paylaşımlarda bulundu.

23.08.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okul başvurdu

Bakan Selçuk: Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okul başvurdu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sıfır Atık Projesi’ne 32 bin okulun başvurduğunu açıkladı. Projeyle doğal varlıkların korunması, çevre dostu tüketim alışkanlıklarının kazandırılması ve atık yönetimiyle ilgili konularda çocuklara farkındalık sağlanması hedefleniyor.

22.08.2019Eğitim
3 bin 200 kaçak yapı yıkılacak

3 bin 200 kaçak yapı yıkılacak

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kaçak yapılarla mücadele süreci hız kazandı. Bodrum koylarında 1611 konut ve 4 otelden oluşan 8 inşaat projesi önceki gün mühürlenirken, sahada çalışmalar arttırıldı.

22.08.2019Ekonomi
Bodrumda lüks villaların yer aldığı dev projeye tepki

Bodrum'da lüks villaların yer aldığı dev projeye tepki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün Bodrum'daki koylarda incelemelerde bulunduktan sonra, tartışılan The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 1611 konut ve 4 otel inşaatının durdurulduğunu açıkladı. İnşaat hafriyatıyla denizde 31 dönümlük dolgu alanıyla oluşturulan 365 villa ve bir otelin yer alacağı 'The Bo Viera' projesini tepki gösteren Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek, "Kıyı dolgusu kaçaktır. Çevre suçu işliyorlar. Görüntü her şeyi gösteriyor" dedi.

21.08.2019Gündem
TOKİ 20 ilde 212 arsayı açık artırmayla satışa sunuyor

TOKİ 20 ilde 212 arsayı açık artırmayla satışa sunuyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), ülke genelinde 20 ayrı şehirde bulunan, yaklaşık 2 milyon 426 bin 58 metrekare büyüklüğüne sahip 212 arsayı “açık arttırma” yöntemi ile satışa sunuyor.

19.08.2019Ekonomi
40 bin konut dönüşecek

40 bin konut dönüşecek

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 17 Ağustos Depremi’nin 20’nci yılında düzenlediği basın toplantısında depreme yönelik yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi.

17.08.2019Ekonomi
Akyakaya turist akını Nüfus patladı, araba koyacak yer kalmadı

Akyaka'ya turist akını! Nüfus patladı, araba koyacak yer kalmadı

Muğla’nın ilk ‘Sakin Kent’ unvanlı Akyaka Mahallesi'nin nüfusu Kurban Bayramı dolayısıyla 25 katına çıktı.

13.08.2019Ekonomi
4 milyon ton sıfır atık

4 milyon ton sıfır atık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında 4 milyon ton atık toplanarak ekonomiye kazandırıldı. Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’nin cam, plastik, metal ve kâğıttan oluşan sıfır atık bilançosu ise 200 bin tona ulaştı.

13.08.2019Gündem
Suriyede taşınmazı kalan Türkler için çözüm umudu

Suriye'de taşınmazı kalan Türkler için çözüm umudu

SURİYE’de 53 yıl önce devlet tarafından mülklerine el konulan Türk vatandaşlarının mallarına karşılık Türkiye’de verildiği ifade edilen arazi ve iş yerleri için başlatılan hukuk mücadelesinde çözüme yaklaşıldığı belirtildi. Suriye'de Emlakı Kalanlar Derneği Genel Başkanı Celal Erbayır, "Cumhurbaşkanlığının talimatıyla bakanlık çalışma başlattı. İlk aşamada 1200 ailenin hak kaybının giderilmesi bekleniyor. Mülklere karşılık, hazine arazilerinin 10 yıllığına kiralanması formülü üzerinde çalışılıyor" dedi.

12.08.2019Ekonomi
Köpekbalıklarına tahsisli koy

Köpekbalıklarına tahsisli koy

Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, mayıs ayında Marmaris kıyılarında görülen köpekbalıklarını markalamak için harekete geçti. Köpekbalıklarının yüzgeçlerine çip takılarak rotaları uydudan takip edilecek. Akdeniz Koruma Derneği Başkanı Zafer Kızılkaya, projenin detaylarını Hürriyet’e anlattı.

12.08.2019Gündem
YLSY başvuruları başladı

YLSY başvuruları başladı

MEB, Türkiye’nin nitelikli insan ihtiyacını karşılamak amacıyla yetiştirilmek üzere 1195 öğrenciyi yurtdışına gönderecek. Öğrenciler YLSY’ye başvurularını 26 Ağustos’a kadar yapabilecek.

8.08.2019Eğitim
Nemrut Kalderası UNESCO ağına dahil edilecek

Nemrut Kalderası UNESCO ağına dahil edilecek

Bitlis'te doğal güzelliğinin yanı sıra bilimsel öneme sahip Nemrut Kalderası'nı da kapsayan "Bitlis Nemrut-Süphan Potansiyel Jeopark Alanı"nın UNESCO'nun Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesi için çalışma başlatıldı.

8.08.2019Seyahat
Bakanlık uyardı Sokakta kurban kesimine ceza

Bakanlık uyardı! Sokakta kurban kesimine ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, belediyelerin gösterdiği yerler dışında park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri ve meydan gibi umuma açık yerlerde kurban satışı ve kesimi yapanlara 287 lira idari para cezası verileceği bildirildi.

8.08.2019Ekonomi
Bursa TOKİ çekilişi ne zaman, saat kaçta yapılacak

Bursa TOKİ çekilişi ne zaman, saat kaçta yapılacak?

TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) Bursa Nilüfer İrfaniye projesi hak sahibi belirleme kurasının tarih bilgisi geldi. Türkiye'nin dört bir yanında projelerini gerçekleştiren TOKİ, kura tarihini resmi sayfası üzerinden duyurdu. Bursa Nilüfer İrfaniye projesinde satışa sunulan 280 konut için toplam 46 bin 137 başvuru yapılmıştı. Peki, Bursa TOKİ çekilişi ne zaman, saat kaçta yapılacak?

8.08.2019Ekonomi
Çevre Bakanlığı:  ‘Hassas alan’ olacak

Çevre Bakanlığı: ‘Hassas alan’ olacak

TÜRKİYE’nin ve dünyanın en önemli doğal alanlarından olan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki, birinci derece sit alanı Kelebekler Vadisi’nin statüsü değiştirildi.

7.08.2019Gündem
Körfezdeki renk değişiminin nedeni belli oldu

Körfez'deki renk değişiminin nedeni belli oldu

Fethiye Körfezi'nin yeşil renge bürünmesine neden olan Alg patlamasının denizdeki fosfor ve azot oranının aşırı artışından kaynaklandığı bildirildi.

2.08.2019Gündem
Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışına yeni düzenleme

Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışına yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Tebliği’nde değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle birlikte satış için ortaya çıkan rayiç bedelin yüzde 50’si ödenerek arazi satın alınabilecek.

2.08.2019Ekonomi
Nemrut Kalderası UNESCO ağına dahil edilecek

Nemrut Kalderası UNESCO ağına dahil edilecek

Bitlis'te doğal güzelliğinin yanı sıra bilimsel öneme sahip Nemrut Kalderası'nı da kapsayan "Bitlis Nemrut-Süphan Potansiyel Jeopark Alanı"nın UNESCO'nun Küresel Jeopark Ağı'na dahil edilmesi için çalışma başlatıldı.

26.07.2019Seyahat
Dönüşüme yeni ortak

Dönüşüme yeni ortak!

Riskli bir yapıda hak sahiplerinin 3’te 2’si dönüşüme evet derse, 3’te 1’in payı satılıyor. Geçmişte Hazine’nin alımına açık olan bu hisseler artık 3’üncü kişilere de satılacak. Yapılan düzenlemeye göre malikler arasında bu hisseleri alan çıkmazsa dışarıdan bir yatırımcıya satılabilecek. Satışlar ihaleyle yapılıp gelir hisse sahibine verilecek. Bu satışla kilitlenen dönüşüm projelerinin tamamlanması hedefleniyor.

12.07.2019Ekonomi
Yapı kooperatifleri artık e-Devlet üzerinden kurulabilecek

Yapı kooperatifleri artık "e-Devlet" üzerinden kurulabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan değişiklikle, yapı kooperatifleri artık il müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan "e-Devlet kapısı" üzerinden kurulabilecek.

10.07.2019Ekonomi
Tapu ve imar kanunlarında değişiklik Resmi Gazetede

Tapu ve imar kanunlarında değişiklik Resmi Gazete'de

Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

10.07.2019Ekonomi
Bakan duyurdu... 29 bin personel KPSS ile alınacak, mülakat olmayacak

Bakan duyurdu... 29 bin personel KPSS ile alınacak, mülakat olmayacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2019'da 29 bin 689 sağlık personeli alımı olacağını belirterek, "12 bin sağlık personelinin alımı, bugüne kadar olduğu şekliyle KPSS ile olacak. İkinci etabı ise yani 29 bin 689 sağlık personelin alımını tamamlayacak olan 17 bin 689 personeli de muhtemelen Eylül-Ekim'de ÖSYM'nin takvimine göre planlamış olacağız." dedi.

7.07.2019Gündem
Eski müsteşar yardımcısı intihar etti

Eski müsteşar yardımcısı intihar etti

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşar yardımcısı Bünyamin Karaca (60), İzmit’teki evinde intihar etti.

6.07.2019Gündem
TOKİ, 6 ayda 21 bin konut teslim etti

TOKİ, 6 ayda 21 bin konut teslim etti

Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca inşa edilen 20 bin 918 konut, yılın 6 ayında hak sahibi vatandaşlara teslim edildi. İnşası tamamlanan bin 697 konutun hak sahipleri ise bu ay yeni yuvalarına kavuşacak.

6.07.2019Ekonomi
Kişi başı poşet kullanımı 10 adete düştü

Kişi başı poşet kullanımı 10 adete düştü

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği gereğince, satış noktalarında plastik poşetlerin ücretlendirilmesi sonrası aylık kişi başı poşet kullanımı 35'ten 10'a geriledi.

6.07.2019Ekonomi
Kentsel dönüşüme yeni kurallar

Kentsel dönüşüme yeni kurallar

KENTSEL dönüşüm alanları ile afet riski altındaki bölgeleri doğrudan ilgilendiren tapu ve imar yasalarında değişiklik düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

5.07.2019Ekonomi
Eskişehirde TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi

Eskişehir'de TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi

TOKİ'nin Eskişehir'de inşa edeceği bin sosyal konut için kura çekimi yapıldı.

4.07.2019Ekonomi
Kentsel dönüşüm düzenlemesi yasalaştı

Kentsel dönüşüm düzenlemesi yasalaştı

KENTSEL dönüşüm alanları ile afet riski altındaki bölgeleri doğrudan ilgilendiren tapu ve imar yasalarında değişiklik düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

4.07.2019Ekonomi
TOKİ Başakşehir kura sonuçları açıklandı TOKİ Ayazma ve Hoşdere çekiliş sonucu sorgulama

TOKİ Başakşehir kura sonuçları açıklandı! TOKİ Ayazma ve Hoşdere çekiliş sonucu sorgulama

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından düzenlenen Ayazma-Hoşdere Sosyal Konut Projesi için kura çekimi, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde başlayan çekilişin ardından, 587 daire için 50 bine yakın başvurunun yapıldığı projede Ayazma 2+1, 3+1 ve Hoşdere 2+1, 3+1 konutlar sahiplerini buldu. İşte, TOKİ Başakşehir Ayazma ve Hoşdere çekiliş sonuçları ve çekiliş sorgulama ekranı.

2.07.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı 16 alan o listeye girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı! 16 alan o listeye girdi

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla, 2016 yılından beri Türkiye'de 16 alan, 'kesin korunacak hassas bölge' listesine alındı. Son olarak Kaş'taki Saklıkent'in de hassas bölge ilan edilmesiyle Antalya, 6 bölge ile liste başı oldu.

2.07.2019Ekonomi
Başakşehirdeki TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi

Başakşehir'deki TOKİ konutlarının hak sahipleri belirlendi

TOKİ'nin Başakşehir'de Ayazma ve Hoşdere projeleri kapsamında inşa edeceği 587 sosyal konut için kura çekimi yapıldı.

2.07.2019Ekonomi
İzdiham yaşandı 68 yaşına kadar hiç evim olmadı

İzdiham yaşandı! '68 yaşına kadar hiç evim olmadı'

TOKİ 50 bin konut projesinin İstanbul Tuzla için noter huzurunda yapılan kura çekilişinde izdiham yaşandı.

1.07.2019Ekonomi
Meclis’in gündemi imar ve spor: Dönüşüm sigortası

Meclis’in gündemi imar ve spor: Dönüşüm sigortası

Meclis yaz mesaisinin bu haftaki bölümünde sporda şiddetin cezalarını ağırlaştıran teklif ile imar hukukundaki değişiklikleri görüşecek. Kentsel dönüşüm mağduriyetlerini önlemek amacıyla bazı şartlar getiriliyor. Müteahhitler, yapının yüzde 80’ini tamamlamadan satış yapamayacak.

1.07.2019Gündem
60 başvuru yapıldı: 8 ilde siyanür endişesi

60 başvuru yapıldı: 8 ilde 'siyanür' endişesi

KÜTAHYA'nın Gediz ilçesi Murat Dağı’nda özel bir şirkete ait tesislerde siyanür kullanılarak altın ve gümüş araması yapılması için hazırlanan ÇED raporunun onaylanması endişe yarattı. Siyanürün Eskişehir'de Porsuk Çayı’nın yanı sıra Gediz, Banaz çaylarıyla Ankara'nın aralarında bulunduğu 7 kenti etkileyeceği öne sürülürken, raporun iptali için Kütahya Bölge İdare Mahkemesine aralarında Ak Partili Gediz Belediye Başkanlığı'nın bulunduğu 60 başvuru yapıldığı belirtildi.

29.06.2019Gündem
İmar barışı ödemeleri için kamu bankaları hafta sonu açık

İmar barışı ödemeleri için kamu bankaları hafta sonu açık

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'İmar Barışı'nda yapı kayıt belgesi bedellerinin son ödeme tarihi 30 Haziran olarak açıklandı. 29 Haziran Cumartesi ve 30 Haziran Pazar günü saat 10:00 ve 16:30 arasında kamu bankaları açık olacak.

29.06.2019Ekonomi
Emine Erdoğandan G20 Liderler Zirvesinde Sıfır Atık mesajı

Emine Erdoğan'dan G20 Liderler Zirvesi'nde "Sıfır Atık" mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Doğanın korunması söz konusu olduğunda, ülkeler arasındaki sınırların kalkması ve ortak bir vicdanla hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum." dedi.

29.06.2019Gündem
Acil durumda zorunlu dönüşüm... Bakan Kurum, can riski bulunan alanlarda dönüşümün detaylarını verdi

Acil durumda zorunlu dönüşüm... Bakan Kurum, can riski bulunan alanlarda dönüşümün detaylarını verdi

Kentsel dönüşümün aksayan noktaları için kanun teklifi hazırlandığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bundan sonra yarım kalan dönüşüm projesi olmayacağını söyledi. Acil dönüşüm gereken noktalarda yeni bir süreç başlayacağını açıklayan Kurum, “Önceliğimiz vatandaşın canı. Çok acil hareket edilmesi gereken yerlerde vatandaşın onayı beklenmeyecek. Bina yıkılıp yenisi yapılacak” dedi.

28.06.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Kentsel dönüşüme DASK desteği

Eylül ayında detaylı bir kentsel dönüşüm planı açıklanacak. 35 milyar liralık sigorta güvencesi sağlayan DASK’ta ise halen iki konuttan biri sigortasız ve zorunluluğun dışında düzenli sigorta yaptıranların oranı sadece yüzde 4’ler civarında. Kentsel dönüşüm planı ile DASK birlikte yürütülebilir. Hatta bu konuda hazırlanmış proje de var.

19.08.2019

Bu doğa katliamına SON VERİLMELİ!

HEPİMİZ sosyal medyadan Kazdağları’ndaki doğa katliamını takip ediyoruz. İçimiz sızlıyor. Hakikaten üzülüyoruz. Olacak iş değil. İsyan etmemek mümkün değil. İstedim ki durumun vehametini bizzat orada yaşayan ve fiilen mücadele eden Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan’dan dinleyelim. Sordum, bakın neler anlattı...

8.08.2019

Bakanlık bile görüşe açtı

Sanayi Bakanlığı 25 Temmuz’da internet sitesinde ilginç bir konuyu görüşe açarak, tartışma başlattı. OSD üyesi bazı firmaların daha önce bir yıl ertelenen ‘yeni emisyon müktesebatı’na geçişi 1.5 yıl daha ertelemek istediklerini duyurdu. Halihazırda 1 yıldır Avrupa’ya istenilen nitelikte yeni faz motorlu araç üretip ihraç eden bu şirketler, iç pazarda ise eski faz motorları satıp ilave 10-12 bin TL maliyet avantajı elde etmeyi amaçlıyor.

29.07.2019

Sıfır atık, sıfır organizasyon olmasın

Ümit ve heyecan veren huzur, refah, barış ve kalkınma hikâyesi yazılmalı.

28.06.2019