MENÜ

Çev Sanat

Çev Sanat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çev Sanat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 176 Çev Sanat haberi bulunmuştur.

Çev Sanat Haberleri

Çev Sanat’ın genç yetenekleri Venedik’te

Çev Sanat’ın genç yetenekleri Venedik’te

ÇEV Sanat 'Genç Yetenekler' Cemal Aliyev, Elvin Ganiyev, Iraz Yıldız, Berfin Aksu ve Kenan Tatlıcı San Clemente Palace Kempinski’de 76’ncı Venedik Film Festivali sırasında resitaller vererek dinleyicilerden büyük alkış aldı.

17.09.2019Kitap Sanat
Çev Sanat’ın gençleri Venedik’te

Çev Sanat’ın gençleri Venedik’te

ÇEV Sanat’ın “Genç Yetenekler Projesi “kapsamında eğitimlerine devam eden yetenekli genç sanatçılar 76. Venedik Film Festivali sırasında bir dizi resital verecek.

26.08.2019Kitap Sanat
ÇEV Sanat’ın Genç Yeteneklerinden Venedikte Klasik Müzik Günleri

ÇEV Sanat’ın Genç Yeteneklerinden Venedik'te Klasik Müzik Günleri

ÇEV Sanat ‘’Genç Yetenekler’’ Cemal Aliyev, Elvin Ganiyev, Iraz Yıldız, Berfin Aksu ve Kenan Tatlıcı; 76’ncı Venedik Film Festivali sırasında; yaklaşık bin yıllık bir kiliseyi de barındıran kentin önemli sanat etkinliklerinin de yapıldığı San Clemente Palace Kempinski’de resitaller serisi verecek.

Genç yetenekler Macaristan’dan iki ödülle döndü

Genç yetenekler Macaristan’dan iki ödülle döndü

Macaristan’da düzenlenen Uluslararası Ilhona Feher Keman Yarışması’nda ÇEV Sanat Genç Yetenekleri 19 yaşındaki Doğa Altınok ve 10 yaşındaki Defne Güngör Türkiye’ye iki ödül kazandırdı.

16.08.2019Kitap Sanat
13 yaşındaki Türk piyanist birincilik ödülü kazandı

13 yaşındaki Türk piyanist birincilik ödülü kazandı

ÇEV Sanat'ın genç yetenekleri arasında yer alan 13 yaşındaki piyano sanatçısı Tarık Kaan Alkan, '9. Maria Herrero Uluslararası Piyano Yarışması'nda birinci oldu. Alkan, ABD'deki Hotchkiss Okulu'nda eğitim hakkı kazadı.

10.08.2019Eğitim
Kusursuz kulak,  Fazıl Sayla buluştu

'Kusursuz kulak', Fazıl Say'la buluştu

KUSURSUZ kulak olarak da bilinen absolut kulak yeteneğine sahip 7 yaşındaki Bager Çalışcı, en büyük hayali olan ünlü piyanist Fazıl Say'la buluştu. Muş'un Ağartı köyünde yaşayan Bager Çalışcı absolut kulak olarak da bilinen duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip. Doğuştan görme engelli Çalışcı, müzik öğretmenin de desteğiyle, köyünde verdiği konser sonrası sosyal medyanın ilgi odağı olmuştu. Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) Sanat aracılığıyla Fazıl Say ile buluştu. Fazıl Say o anları sosyal medya hesabında paylaştı. Görüntülerde Bager ile birlikte 'Katibim' parçasını çalan Say, 'Piyano eğitimi uzun bir yoldur, 10-15 yıl, merdivenlerden çıka çıka. Bager bu yolu katedecektir, yeteneğine inancımız sonsuz, çok emek ve çok çalışma ile. En iyi hocalar ile ilerlemesi için ben de yol göstericisi olacağım" şeklinde paylaşımda bulundu.

29.06.2019Haber
Sosyal medyada çok konuşulmuştu Kusursuz Kulakın hayali gerçek oldu

Sosyal medyada çok konuşulmuştu! 'Kusursuz Kulak'ın hayali gerçek oldu

KUSURSUZ kulak olarak da bilinen absolut kulak yeteneğine sahip 7 yaşındaki Bager Çalışcı, en büyük hayali olan ünlü piyanist Fazıl Say’la buluştu. Fazıl Say o anları sosyal medya hesabında paylaştı. Görüntülerde Bager ile birlikte ’Katibim’ parçasını çalan Say, "Piyano eğitimi uzun bir yoldur, 10-15 yıl, merdivenlerden çıka çıka. Bager bu yolu katedecektir, yeteneğine inancımız sonsuz, çok emek ve çok çalışma ile. En iyi hocalar ile ilerlemesi için ben de yol göstericisi olacağım" şeklinde paylaşımda bulundu.

29.06.2019Gündem
Biz çocuklara inanın

Biz çocuklara inanın

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Türkiye’yi küçük yaşlarına rağmen uluslararası arenalarda başarıyla temsil eden çocuklara yer verdik. Kimi piyano çalarak dünyayı kendine hayran bıraktı, kimi satrançta rakiplerine fark atarak. Kimi kemanıyla dinleyenleri büyülerken, kimi artistik buz pateninde dünya rekoru kırdı. Yetenekli çocuklara 23 Nisan mesajlarını, Türkiye’den ve dünyadan beklentilerini sorduk. Okullardaki sosyal aktivitelerin artmasını isteyen de var, büyüklerin kendilerine güvenmesini dileyen de. İşte o çocukların mesajları:

23.04.2019Eğitim
Yarışmalara Fazıl Sayın hediyesiyle hazırlanacak

Yarışmalara Fazıl Say'ın hediyesiyle hazırlanacak

3’üncü sınıf öğrencisi Arya Su Gülenç, New York'taki ABD merkezli Crescendo Uluslararası Müzik Yarışması'nda piyanoda kendi yaş grubunda birinci oldu. Elde ettiği başarılarla ‘piyanonun çocuk yeteneği’ olarak nitelendirilen dokuz yaşındaki Arya Su Gülenç, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın hediye ettiği enstrümanla uluslararası yarışmalar için çalışmalarını sürdürecek.

18.02.2019Eğitim
Viyolonselde Çekya’nın birincisi oldu

Viyolonselde Çekya’nın birincisi oldu

Bilkent Üniversitesi Müzik Ortaokulu altıncı sınıf öğrencisi Nehir Nisa Alemdar, Çekya’nın başkenti Prag’da 17-20 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen 13. Jan Vychytil Uluslararası Viyolonsel (çello) Yarışması’nda üçüncü kategoride birincilik elde etti.

6.02.2019Kitap Sanat
10uncu yıl kutlaması

10'uncu yıl kutlaması

ÇEV Sanat Genç Yetenekler projesi, 10’uncu yılını önceki akşam Zorlu PSM’deki konserle kutladı.

9.01.2019Magazin
7 Ocak’ta sahnede

7 Ocak’ta sahnede

“ÇEV Sanat Genç Yetenekler” projesi, 10’uncu yılını konserle kutlamaya hazırlanıyor.

4.01.2019Magazin
Genç yetenekler için sahnede

Genç yetenekler için sahnede

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in de aralarında olduğu ünlü oyuncular, ÇEV Sanat’ın ‘Genç Yetenekler’ adlı projesinin 10’uncu yıl etkinliğinde sahneye çıkacak. Genç müzisyenlere destek veren isimler, onlarla birlikte şarkı söyleyecek.

26.12.2018Magazin
Üç genç yetenek New York Carnegie Hallda konser verdi

Üç genç yetenek New York Carnegie Hall'da konser verdi

Çev Sanat’ın Genç Yeteneklerinden Emre Engin, Yiğit Karataş ve Emirhan Tunca  New York Carnegie Hall’ da Türk Japon dostluğu adına New Manhattan Senfoni Orkestrası ile ‘’Dünya Barışı için Çağrı’’ adlı konseri verdiler.

7.12.2018Kitap Sanat
Çev Sanatın üç genç yeteneğinden Dünya Barışı için Çağrı konseri

Çev Sanat'ın üç genç yeteneğinden 'Dünya Barışı için Çağrı' konseri

Çev Sanat’ın genç yeteneklerinden Emre Engin, Yiğit Karataş ve Emirhan Tunca, New York Carnegie Hall’da Türk-Japon dostluğu adına New Manhattan Senfoni Orkestrası ile ‘’Dünya Barışı için Çağrı’’ adlı konseri verdi.

6.12.2018Gündem
Üstün yeteneklerin kaybolmasına izin vermiyorlar

Üstün yeteneklerin kaybolmasına izin vermiyorlar

ÇEV (Çağdaş Eğitim Vakfı) Sanat’ın QNB Finansbank anasponsorluğunda yürüttüğü ‘Genç Yetenekler Projesi’ dokuz senedir üstün yetenekli küçük sanatçıları keşfediyor, onlara müzik kariyerlerinde destek sunuyor. Bu sene 44 genci kapsayan proje, aynı zamanda Almanya’nın önemli klasik müzik vakfı Villa Musica ile de bir işbirliği anlaşması imzaladı. Projeyi ÇEV Sanat Başkanı Berrin Yoleri ve sanat kurulunda görev alan keman sanatçısı Cihat Aşkın’dan dinledik.

19.07.2018Kitap Sanat
Genç yetenekler yarıştı

Genç yetenekler yarıştı

Çağdaş Eğitim Vakfı’nın (ÇEV) genç yeteneklere destek olmak amacıyla başlattığı “ÇEV Sanat Genç Yetenekler Projesi” kapsamında önceki gün Swiss Otel’de burs seçmeleri yapıldı. 90 yetenekli genç burs almak için sahneye çıktı.

26.06.2018Magazin
Gençlerle aynı sahnede

Gençlerle aynı sahnede

Çağdaş Eğitim Vakfı müzik konusunda yetenekli gençlere destek olmak amacıyla Zorlu PSM’de konser düzenledi. Konserde ünlü oyuncu Halit Ergenç de gençlerle sahneye çıktı.

16.01.2018Magazin
Bu çocuklar bizden farklı, dünya da aynı dünya değil

Bu çocuklar bizden farklı, dünya da aynı dünya değil

‘Vatanım Sensin’in Cevdet’i Halit Ergenç, 15 Ocak akşamı sekiz genç sanatçıyla sahneye çıkacak. Çağdaş Eğitim Vakfı’nın bursuyla yurt dışında okuyan geleceğin Suna Kan’ları, İdil Biret’leri, Fazıl Say’larına eşlik edecek, şarkılar söyleyecek, şiir okuyacak. Konservatuarda opera bölümünde okuyan Halit Ergenç ile bu konserden yola çıktık, bugünün gençlerini konuştuk. Onları nasıl dinleyeceğiz, nasıl anlayacağız ve en önemlisi nasıl elimizde tutacağız?

2019 Avrupa Voleybol Şampiyonası 150 ülkeye ulaştı

2019 Avrupa Voleybol Şampiyonası 150 ülkeye ulaştı

Türkiye Voleybol Federasyonu, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı grup müsabakaları ve finallerle ilgili sunum yayımladı

18.09.2019Voleybol
MEB’e müzik eğitimi çağrısı: Her çocuk bir Mozart olabilir

MEB’e müzik eğitimi çağrısı: Her çocuk bir Mozart olabilir

PİYANİST Fazıl Say, Milli Eğitim Bakanlığı’na okullardaki müzik eğitiminin evrensel standartlara getirilmesi konusunda öneride bulundu.

25.05.2019Eğitim
Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri?

Burs veren kurumlar ve vakıflarla ilgili araştırmalar milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. Üniversite sınavını kazanıp, ailesinin yanından ayrılarak başka bir şehre eğitimleri için giden öğrenciler, eğitim hayatları için maddi destek alabilmek adına burs veren kurumları sorguluyor. Peki, burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri?

2.10.2018Gündem
Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi

Burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri sorusu yüz binlerce öğrenci tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Okulların açılmasına çok az bir zaman kala üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrenciler, maddi destek alabilmek amacıyla kurum ve vakıflara burs başvurusu yapıyor. Peki, burs veren kurumlar ve vakıflar hangileri? İşte 2018 burs veren kurumların listesi.

10.09.2018Gündem
Burs veren kurumlar ve vakıflar Hangi vakıf ne kadar burs verecek

Burs veren kurumlar ve vakıflar! Hangi vakıf ne kadar burs verecek?

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar ve vakıflar, okulların açılmasına çok az bir süre kala belirlendi. Belirledikleri kontenjanda öğrencilere burs veren vakıflar ve kurumlar, yapacakları aylık ödemeleri ise belirli kriterlere göre gerçekleştiriyor. Peki, üniversiteye ilk kez başlayacak ve ara sınıf öğrencilerinin merakla araştırdığı burs veren kurumlar arasında hangileri yer alıyor? İşte, Hurriyet.com.tr'nin derlediği 2018-2019 eğitim öğretim dönemi için burs veren yerler ve ödeme miktarları

7.09.2018Eğitim
Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Üniversitelilerin can simidi: Burslar

Kayıtların 7 Eylül’de bitmesiyle üniversiteli olanlar burs arayışına hız verecek. Birçok kurum öğrencilere destek oluyor. Ancak bundan faydalanmak için başvuru tarihini kaçırmamak gerekiyor. İşte burs veren birkaç kurum ve şartları:

5.09.2018Eğitim
Edebiyata Necmiye Alpay bakışı

Edebiyata Necmiye Alpay bakışı

Necmiye Alpay’ın edebiyat/sanat eseri ile politika ilişkisinin neliğine ilişkin görüşlerinin temelinde oyun teorisi yer alır. Ona göre sanat alanı, kültürleri ve siyasal dönemleri aşan bir özerklik ve özgürlük alanına sahiptir. ‘Yaklaşma Çabası’nda Alpay edebiyatın farklı türlerine bakıyor...

31.05.2018Kitap Sanat
Oku ve dinle

Oku ve dinle!

Geçen yazdan bu yana müzikle ilgili önemli kitaplar birbiri ardına yayımlanıyor. Okuru sevindiren yayın yağmuruyla gelenler arasında referans niteliğinde araştırma kitapları, biyografiler, anılar var. Son dönemde çıkan müzik kitaplarını derledik...

1.02.2018Kitap Sanat
İş Sanatta iddialı açılış

İş Sanat'ta iddialı açılış

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, bu akşam saat 20.30’da güzel bir program, kaliteli bir uluslararası şef (Eivind Gullberg Jensen), billur sesli bir soprano (Mari Eriksmoen) ve iki pırlanta solistimizle (Yiğit Karataş ve Umut Sağlam) birlikte, İş Sanat’ın yeni sezonunu açacak.

3.11.2017Kitap Sanat
Bankalardan kültür-sanata büyük destek

Bankalardan kültür-sanata büyük destek

- Bankalar, açtıkları kültür merkezlerinden galerilere, yayınladıkları kitaplardan sahibi oldukları koleksiyonlara, sahneledikleri tiyatrolardan sinema gösterimlerine, düzenledikleri konserlerden ev sahipliğini yaptıkları sergilere kadar kuruluşlarından bu yana kültür-sanata olan desteklerini sürdürüyor.

1.10.2017Ekonomi
Wittgenstein’ın aRbsi

Wittgenstein’ın 'aRb'si

Kerem Ozan Bayraktar, Şeref Erol ve Yağız Özgen’in çalışmalarından oluşan ‘aRb’ isimli sergi, Sanatorium’da devam ediyor. ‘aRb’, insan zihninin kavrayabileceği şeyin, yalın nesneler olamayacaklarını ancak nesneler ya da ögeler arasındaki ilişkilerle birlikte bir bağlam olduğuna işaret ediyor. Serginin dayandığı kavramları ve sergilenen işlerin yaklaşımlarını sanatçılara sorduk.

18.07.2017Kitap Sanat
Çizgi roman sanattır

Çizgi roman sanattır

Akademisyen Bart Beaty, ‘Sanat Karşısında Çizgi Roman’ adlı incelemesinde hem çizgi romanın kültürel olarak değersiz görülmesine sebep olan süreçleri hem de yakın dönemdeki öne çıkışının nasıl gerçekleştiğini sorguluyor.

29.06.2017Kitap Sanat
Sessizlik bazen cesur bir tercihtir

Sessizlik bazen cesur bir tercihtir

Türkiye’de bugüne dek pek tanınmayan Çin kökenli Kanadalı yazar Madeleine Thien’den geleceğe kalacak, müthiş bir roman: ‘Bundan Sonra Her Şey Biziz’. Mao’nun Çin’ine ve Kültür Devrimi’ne farklı bir perspektiften bakan, üzerinden silindir gibi geçilen klasik müzik sanatçılarının dramını tartışmaya açan romanı, yazarından dinledik...

8.06.2017Kitap Sanat
‘İnsanın esareti’ nerede başlar, nerede biter

‘İnsanın esareti’ nerede başlar, nerede biter?

İnsanın esareti hayatın hangi evresinde başlar? Bu sorunun cevabı W. Somerset Maugham’ın ‘İnsanın Esaret’i romanında kendine yanıt buluyor. Maugham’ın otobiyografik öğeler taşıyan romanı okuyucuları, Philip ile birlikte zorlu bir yolculuğa çıkarıyor.

1.06.2017Kitap Sanat
Soluk soluğa eleştiri

Soluk soluğa eleştiri

Kuramsal ve eleştirel bir çalışmanın soluk soluğa okunduğunu söylemek abartılı bulunabilir. Orhan Koçak’ın ‘Tehlikeli Dönüşler’inin en belirgin özelliği, sanırım soluk soluğa okunmasında ortaya çıkıyor.

18.05.2017Kitap Sanat
Çağdaş olan vakitsiz olandır

Çağdaş olan vakitsiz olandır

Giorgio Agamben’in ‘Çıplaklıklar’ı çağdaşlık, kimlik ve kişilik, çıplaklık ve beden sorunu yanında yaratma ve şefaat gibi pek çok konuda engin düşünsel dalışlar içeren bir toplam.

6.04.2017Kitap Sanat
Stefan Zweigın yeniden parladığı an

Stefan Zweig'ın yeniden parladığı an

Son haftalarda ‘çok satanlar’ listelerinde en az üç eseriyle karşımıza çıkıyor. 1881 Viyana doğumlu öncü düşünür, üretken edebiyatçı Stefan Zweig’a olan ilgi dikkat çekici derecede yoğunlaşmış durumda. Romanları, öyküleri, gezi notları, günlükleri, anıları, denemeleri ve tarihten önemli kişilerin biyografileriyle insanlık tarihine yalın hümanizmin temsilcisi olarak geçmiş, savaş karşıtı ve iyimser bir yazar olan Zweig’ın alametifarikası nedir?

16.03.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Küçük bir ölüm ilanının arkasındaki büyük hikâye

2 Mart 2019 günü Venedik’te bir mahalle kilisesinin kapısına küçük bir ölüm ilanı asıldı.

17.09.2019

Fazıl Say’ın piyanosu ile Suna Kan’ın kemanı kimlerdeymiş buldum

BUNCA yıldır İstanbul’da yaşıyorum, bildiğim, her hafta gittiğim Bebek semtinin hemen üst tarafında Bebekköy diye bir yerin bulunduğunu ilk defa geçen hafta perşembe günü öğrendim.

6.01.2019

42 genç müzisyen ÇEV Sanat’la emin adımlarla yürüyor

Çev (Çağdaş Eğitim Vakfı) Sanat Kurucu Başkanı Berrin Yoleri, gönüllü danışmanı Müge Sevil’le birlikte gazeteye geldi, önce şu duyuruyu verdi:

24.12.2018

Hasankeyf batıyor Mezopotamya’nın Da Vinci’si yükseliyor

Biliyorum bu yazı Hasankeyf gönüllülerinin gönüllerini kıracak, çok da kızdıracak.

3.03.2019

24 yaş fark olunca kahvaltı masasındaki durumumuz şu

Fransa’nın yeni first lady’si Brigitte Macron’a soruyorlar... “Sabah kahvaltınızı eşinizle mi yaparsınız?”

20.10.2018

Küçük şey yoktur

Birçok kimliğim var: Sanatçı, eğitimci, vatandaş, baba…

2.06.2018

1027 rakımlı tepedeki on bir aslana andımız

Dün 1027 rakımlı tepede kaybettiğimiz on bir evladımız...

10.02.2018

Forte 24 Genç Yetenek ’lere tam destek!

Forte 24 Genç Yetenek yani Harika Yetenekler Projesi. ÇEV, Çağdaş Eğitim Vakfı öncülüğünde yürütülen şahane bir proje.

25.12.2017

'Vatan aşkıyla' vatan kundaklayan Şaban

ŞU iki fotoğrafa iyi bakın... Çok iyi bakın...

24.02.2017