MENÜ

Centcom

Centcom ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Centcom haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 230 Centcom haberi bulunmuştur.

Centcom Haberleri

CENTCOMdan Münbiç açıklaması

CENTCOM'dan Münbiç açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Münbiç saldırısında ikisi asker, biri sivil Savunma Bakanlığı personeli, biri sözleşmeli güvenlik personeli olmak üzere 4 Amerikalı'nın öldüğünü açıkladı.

17.01.2019Dünya
ABD duyurdu: Ölen askerler...

ABD duyurdu: Ölen askerler...

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Menbiç’teki saldırıda iki ABD askerinin yanı sıra, Savunma Bakanlığı’nda çalışan bir sivil personel ile ABD ordusuna destek veren bir sözleşmeli çalışanın öldüğünü açıkladı.

16.01.2019Dünya
CENTCOMda görev değişimi

CENTCOM'da görev değişimi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel'in yerine atanacak Korgeneral Kenneth McKenzie, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'ne ifade verdi.

5.12.2018Dünya
CENTCOMdan skandal kitapçığa özür

CENTCOM'dan skandal kitapçığa özür

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Suudi Arabistan'a sevk edilecek askerler için hazırladığı kitapçıkta yer alan ifadelerden ötürü özür diledi.

2.11.2018Dünya
Dağlıcadaki hain ABDlilerle ortak operasyon yönetecek

Dağlıca'daki hain ABD'lilerle ortak operasyon yönetecek

ABD’li generallerin helikopterde gezdirdiği Dağlıca ve Aktütün saldırılarını yöneten 104 Mehmetçiğin katili Çiya Kobani kod adlı Suriyeli terörist Azad Simi, PKK/YPG’nin hibrit operasyonlarının başına getirildi.

31.10.2018Gündem
ABDden flaş Türkiye açıklaması

ABD'den flaş Türkiye açıklaması

Ankara’nın ABD’nin geçen haziranda iki ülkenin üzerinde mutabakata vardığı Menbiç yol haritasının uygulanmasını  yokuşa sürdüğüne ilişkin şikayetine ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel’den yanıt geldi.

4.10.2018Dünya
Amerikalı general Votel Menbiçte

Amerikalı general Votel Menbiç'te

TSK’nın 3 gün önce sınırında devriyeye başladığı Suriye’nin Menbiç kentinde dün ABD’nin Merkez Kuvvetler (Centcom) Komutanı General Joseph Votel’in başkanlığındaki bir heyet incelemelerde bulundu.

21.06.2018Dünya
Pompeo yeni İran stratejisini açıkladı

Pompeo yeni İran stratejisini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bugün Washington’da Trump yönetimiyle birlikte yıldızı parlayan muhafazakar düşünce kuruluşlarından Heritage Vakfı’nda ülkesinin İran’la nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından yürürlüğe sokacakları yeni stratejiyi açıkladı. Pentagon’un Ortadoğu ve CENTCOM’u ilgilendiren dosyaların bakan sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine- Galloway ise, DEAŞ karşıtı koalisyonun Suriye ve Irak’taki misyonunun değişmediğini bildirdi

21.05.2018Dünya
İncirlikten çekiliyor iddiasına ABDden çifte açıklama

'İncirlik'ten çekiliyor' iddiasına ABD'den çifte açıklama

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD'nin İncirlik ve Katar'da bulunan El Udeyd hava üslerinden ayrılacağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

25.03.2018Dünya
Türk tarafı toplantıda bastırdı.. ABD ile Menbiç için prensipte anlaştı

Türk tarafı toplantıda bastırdı.. ABD ile Menbiç için prensipte anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 23 Şubat’taki Ankara buluşmasında iki ülke arasındaki Suriye düğümünü çözmek için kurulması kararlaştırılan ortak çalışma komisyonlarının en önemlisi olan Suriye komisyonu Washington’daki ilk toplantılarını geçen Cuma günü tamamladı. ABD, Ankara'nın terör örgütü YPG'nin Menbiç'ten çıkarılması ısrarına prensipte olumlu yanıt verdi.

11.03.2018Dünya
Pentagon ve CENTCOMdan Afrin açıklaması

Pentagon ve CENTCOM'dan Afrin açıklaması!

Türkiye’nin Suriye’de Afrin’e yönelik Zeytin Dalı Operasyonu’na başlamasının ardından ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan ilk açıklama geldi. Açıklamada, "Türkiye’nin ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak tanınan PKK’ya ilişkin güvenlik kaygılarını anlıyoruz" denildi. Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel de, Afrin'in kendileri için bir operasyon alanı olmadığını ve Türkiye'nin Afrin'e düzenlediği operasyon konusunda kendilerine bilgi verdiğini kaydetti.

20.01.2018Dünya
‘YPG’ye ordu’ krizini başlatan açıklamayı yapan Ryan Dillon’dan yeni açıklama

‘YPG’ye ordu’ krizini başlatan açıklamayı yapan Ryan Dillon’dan yeni açıklama

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Türkiye saatiyle gece yarısından sonra gelen Ankara’yı rahatlatmaya dönük son açıklamasının bir benzeri geçen Pazar krizi başlatan ilk açıklamayı yapan isimden de geldi. DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyonun Amerikalı Sözcüsü Albay Ryan Dillon, Perşembe günü e-posta yoluyla gönderdiği açıklamada Pazar günü kendisinin ‘sınır güvenlik gücü’ olarak adını koyduğu şeyin bir ‘ordu’ ya da geleneksel bir ‘sınır muhafaza gücü’ olmadığını söyledi.

18.01.2018Dünya
Müthiş iddia: S-400’lerden önce Rus askeri gelecek

Müthiş iddia: S-400’lerden önce Rus askeri gelecek

Rusya savunma şirketi Rostech’in başkanı Sergey Çemezov, S-400 savunma sisteminin kurulmasından önce Türkiye ile askeri-teknik işbirliği anlaşmasının imza edileceğini açıkladı. Askeri-teknik işbirliği anlaşmasına göre Rusya'nın S-400’lerin teslimatından önce Türkiye’de askerini konuşlandıracağı üs talep edebileceği iddia ediliyor. Daha önce Yunanistan ve İran’a S-300 satan Rusya, askeri liman, askeri havalimanı ve bazı askeri geçiş hakları sağlamıştı. Türkiye’den de benzer talepleri olabilir.

14.12.2017Gündem
‘PYD’nin 13 ana silah deposu var’

‘PYD’nin 13 ana silah deposu var’

Anadolu Ajansı’na (AA) göre ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nın (CENTCOM), terör örgütü DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’ye verdiği silahlar Suriye’nin kuzeyinde 13 ana depoda saklanıyor. Ajans, Afrin’de silah üretildiğini belirtti.

1.12.2017Dünya
Türkiye sınırında rezalet 13 ayrı noktaya yığdılar

Türkiye sınırında rezalet! 13 ayrı noktaya yığdılar

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM), terör örgütü DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle PYD/PKK’ya verdiği silahlar terör örgütü tarafından işgal bölgelerine göre belirlenmiş 13 ana depoda saklanıyor. Terör örgütü üyelerine silah dağıtımını bu depolar üzerinden gerçekleştiriyor. Örgütün konvoylarla gelen askeri yardımların büyük bölümünü henüz kullanmadığı belirtildi. Anadolu Ajansı'nın haberinde Afrin'de örgütün mühimmat imalathanesinin de bulunduğu yer alıyor. Depolananlar arasında ağır silahlar, mayına dayanıklı muharip zırhlı araçlar, mühimmat, hafif silahlar, yakıt ve askeri amaçla kullanılan prefabrik konteynırların olduğu iddia ediliyor. DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle depoladıklarının büyük kısmını henüz kullanmayan örgüt, silahları saklıyor.

1.12.2017Gündem
ABDden bir Öcalan posteri açıklaması daha

ABD'den bir 'Öcalan posteri' açıklaması daha!

Irak'ta DEAŞ'tan SDG'nin eline geçen Rakka şehrinde Öcalan posteri açıklması ile ilgili ABD'den bir açıklama daha geldi.

20.10.2017Dünya
TSKdan Kuzey Irakta terörü bitirmek için yeni strateji

TSK'dan Kuzey Irak'ta terörü bitirmek için yeni strateji

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik hava operasyonlarını sistematik hale getirdi. Uygulanan stratejinin terör örgütü PKK’yı baskılayıp sınırlama, 25 Eylül’de yapılması planlanan Kuzey Irak bağımsızlık referandumu öncesi baskıyı artırma amacını taşıdığı öğrenildi.

4.07.2017Gündem
Tacizleri durdursunlar

'Tacizleri durdursunlar'

ABD ordusunun Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırının çok yakınına zırhlı araçlar konuşlandırarak terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG ile birlikte devriyeye çıkması bölgedeki Türk güvenlik kaynakları tarafından da doğrulandı.

29.04.2017Gündem
ABD açıkladı: Türkiye-Suriye sınırında nöbet tutuyorlar

ABD açıkladı: Türkiye-Suriye sınırında nöbet tutuyorlar

Terör örgütü PYD'nin Türkiye sınırlarındaki hudut karakollarına saldırmasının ardından koalisyon güçleri sınır hattında devriye nöbeti tutmaya başladı.

29.04.2017Dünya
Washington Posttan çirkin propaganda

Washington Post'tan çirkin propaganda!

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve DEAŞ'a karşı PKK/PYD saflarında savaşmaya giden iki komünist Amerikalının yaşadıklarının aktarıldığı haber terör örgütünü "meşru" ve "barışçıl" gösterdiği gerekçesiyle tepki çekti.

3.04.2017Dünya
ABDli PYDlileri böyle haber yaptılar

ABD'li PYD'lileri böyle haber yaptılar!

Amerikan Washington Post gazetesinde PKK/PYD saflarına katılan iki Amerikalının yaşadıkları anlatıldı.

2.04.2017Dünya
ABDli generalin gergin basın toplantısı

ABD'li generalin gergin basın toplantısı

ABD öncülüğündeki DEAŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Stephen Townsend'in basın toplantısı gergin anlara sahne oldu. Basın toplantısında bulunan AA muhabirinin sorusuna “Sanırım senin politik bir ajandan var" diye cevap veren Townsend, Amerikan basınına da "DEAŞ'ın öldürdüğü siviller yerine ABD saldırılarında ölen sivillerle bu kadar ilgileniyor olmasından dolayı" tepki gösterdi. Salih Müslim’in "Rakka’nın, DEAŞ’tan kurtarılmasından sonra terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde inşa ettiği kantonlara katılmasını beklediklerine" ilişkin sözleri hakkındaki soruya cevap veren Townsend, Kürtlerin Suriye’nin kuzeyinde sadece yüzde 10 nüfusa sahip olduğunu ve bu kadar az bir nüfusla o bölgede federatif bir yapı inşa edemeyeceklerini öne sürdü.

28.03.2017Dünya
ABD, 200 kişinin hayatını kaybettiği Musul saldırısını üstlendi

ABD, 200 kişinin hayatını kaybettiği Musul saldırısını üstlendi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 17 Mart'ta Musul'da sivillerin ölümüne yol açan hava saldırısının Irak güvenlik güçlerinin talebi sonucu gerçekleştirildiğini açıkladı.

25.03.2017Dünya
ABD DEAŞ’a karşı 928 günde 11,7 milyar dolar harcadı

ABD DEAŞ’a karşı 928 günde 11,7 milyar dolar harcadı

ABD'nin DEAŞ ile mücadele kapsamında Irak ve Suriye’de icra ettiği operasyonlarda şubat sonu itibariyle 11 milyar 700 milyon dolar harcadığı bildirildi.

28.02.2017Dünya
Son dakika haberi: ABD ordusundan tepki çeken tweetler

Son dakika haberi: ABD ordusundan tepki çeken tweet'ler

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) bugün attığı üç tweet büyük tepki çekti. Tweetlerde görülen kişilerin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG saflarında yer aldığı, ABD ordusunun bu tweetlerle terör propagandası yaptığı iddia edildi. Bazı kullanıcılar fotoğraflarda görülenlerin çocuk yaşta olduğunu belirtirken başkaları da "Yüzleri açık fotoğraflarını yayınlayarak onların can güvenliğini riske atıyorsunuz" diye ABD'ye tepki gösterdi.

28.02.2017Dünya
ABD uçak gemisi DEAŞ operasyonları için Akdenizde

ABD uçak gemisi DEAŞ operasyonları için Akdeniz'de

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), George W.H. Bush uçak gemisinin 13 Şubat itibarıyla Akdeniz'den DEAŞ karşıtı operasyonlara katıldığını açıkladı.

13.02.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin Washington’daki muhatapları değişirken

Türkiye’de Kurban Bayramı, Amerika’da ise Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in savcılıkla işbirliği yaparak 2016’daki seçim kampanyası sırasında yaşananları ve Başkan hakkında bildiği her şeyi anlatmaya hazır olduğunu açıklaması sayesinde Ankara-Washington hattı nispeten sakin bir haftayı geride bıraktı.

24.08.2018

Washington’ı meşgul eden soru: Ankara’nın anlaşabileceği Suriyeli Kürtler kimdir?

Trump yönetiminin geçen haftaki ‘Türk-Amerikan ilişkilerindeki açık yaraya pansuman’ refleksiyle tasarlanmış diplomatik atağı kanamayı geçici olarak da olsa durdurmayı başardı.

22.02.2018

Megafon diplomasisi müzakereyi rehin alırken

ABD tarafı nihayet Türk-Amerikan ilişkilerinin dik bir yokuştan aşağı kontrolsüz yuvarlanmakta olduğuna ve acilen frene basılmazsa o yokuşun sonunda Amerikan çıkarlarını ağır bir enkazın beklediğine uyandı.

15.02.2018

ABD, Menbiç’te Türk askeriyle mi savaşacak?

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bizi ikna etmek için gelmesinler” dedi ama ABD’liler geliyor.

14.02.2018

YPG’den sınır ordusu makyaj tutar mı?

Türk-Amerikan ilişkilerini bir savaşın alenen iki karşıt tarafı olma noktasına doğru sürükleyen ‘YPG’ye 30 bin kişilik sınır ordusu’ adımının ardından Washington’dan en son gelen ‘yok siz yanlış anladınız’ minvalindeki açıklamalar sayesinde haftayı topluca sersemlemiş bir şekilde tamamlıyoruz.

18.01.2018

Erdoğan’ın Trump ile büyük sorunu

Ayrıntıya girmemize gerek yok ama saymak gerekirse Suriye-PKK ve Fethullah Gülen’in iadesi üzerine bir de korumalar hakkında tutuklama kararı ve onun üzerine Zafer Çağlayan aleyhine tutuklama kararı çıktı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile görüşmesinde iki ayrı sorun daha var ve bunlardan birisini aşmak için ne Erdoğan ne bir başkasının yapabileceği bir şey var.

11.09.2017

ABD ile ilişkilerde ezber bozan yaklaşım

TÜRK-Amerikan ilişkilerinde ezber bozan ve önümüzdeki günlere ışık tutmasını beklediğim bir değerlendirmeyi paylaşmak istiyorum.

17.07.2017

Suriye cephesinde işler fena karıştı

18 Haziran Pazar öğleden sonra Suriye hava kuvvetlerine bağlı Su-22 savaş uçağı, Rakka civarında bombalarını bıraktıktan kısa süre sonra bir Amerikan F-18 savaş uçağı tarafından düşürüldü.

19.06.2017

Suriye’de siyasi zemin kayıyor mu?

Türk, Amerikan ve Rus genelkurmay başkanlarının 7 Mart sabah Antalya’da buluştukları haberi doğrusu sadece haber merkezlerine değil, Suriye’yle ilgili çoğu ülke için sürpriz oldu.

9.03.2017

Trump, Obama’nın paşalarına inanacak mı?

Şimdi başlığı okuyup ‘Bize ne? Bununla bizi neden oyalıyorsun?” diyenleriniz çıkabilir.

2.03.2017

Fırat Kalkanı oyunu bozdu bozmasına ya…

Fırat Kalkanı Harekâtı 24 Ağustos 2016’da, IŞİD’in Gaziantep’te intihar saldırısıyla 59 kişiyi öldürmesinden dört gün sonra başlatıldı.

28.02.2017

Amerika PYD’den vazgeçer mi?

ABD Türkiye’nin ısrarı ile IŞİD’e karşı savaşında PYD’den vazgeçer mi?

16.02.2017