MENÜ

Cemal Süreya

Cemal Süreya ile ilgili tüm haberleri, son dakika Cemal Süreya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Cemal Süreya haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.047 Cemal Süreya haberi bulunmuştur.

Cemal Süreya

Cemal Süreya asıl adıyla Cemalettin Seber, 1931 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiştir. Türk Edebiyatının en usta isimlerinden olan şairimizin babasının ismi Hüseyin annesinin ismi ise Gülbeyaz’dır. Çocukluğunun ilk yıllarını Erzincan’da geçirmiş ardından 1938 yılında yaşanan Dersim İsyanı sonrasında ailesi ile birlikte Bilecik’e sürgün edilmiştir. Bu sürgünle birlikte ailenin başka şehre gitmeleri de yasaklanmıştır.

Annesi erken yaşta ölen Cemal Süreya’nın eğitimini devam ettirebilmesi için İstanbul’a gönderilir. 1942 yılına kadar İstanbul’da eğitim gören Süreya 1942 yıllarında Bilecik’e geri getirilir. Bu yıllarında annesinin ölümünün ardından, babası Hüseyin Bey bir başka hanımla evlenir ancak Süreya bu durumdan hiç memnun değildir.

Ortaokul yılları sırasında ilk eşi olacak Seniha Nemli ile sınıf arkadaşı olur ve ona şiirler yazmaya başlar. Cemal Süreya’nın edebiyat merak salması ortaokul yıllarında başlamış aynı zamanda bu yıllarda Fransızca da öğrenmeye başlamıştır.

Ortaokulun ardından babasına haber vermeden parasız yatılı sınava girer ve başarı elde ederek Haydarpaşa Lisesi’ni kazanır. Lise yıllarında tamamen edebiyata yönelir, bu yıllarda 1.Yeni şiiri ile ilgilenmeye başlar.

Üniversite yıllarında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Maliye ve İktisat Bölümü’nde okumaya başlayan Süreya bu yıllarda Muzaffer Erdost, Sezai Karakoç, Nihat Kemal Eren ve Hasan Basri gibi tanınmış isimlerle yakın arkadaş olur.  

Edebiyata olan ilgisiyle 1953 yılında ilk şiiri Mülkiye Dergisi’nde yayımlanır. Bu yıllarda dergilerde karikatürleri de yayımlanan Cemal Süreya, kendisini tam olarak şiirleriyle edebiyat dünyasına duyurmuştur. Ortaokulda sınıf arkadaşı olan Seniha Nemli ile evlenen Cemal Süreya 1954 yılında okuldan da mezun olur ancak yaşamın da getirdiği zorluklarla evlilikleri sarsılmaya başlar. 1955 yılında kızı Ayçe doğar ve Cemal Süreya bu günlerde Müfettiş Yardımcısı olarak İstanbul’a atanır. Evlilikleri dünyaya gelen kızları için bir süre daha sürse de yaşanan sorunların önüne geçilemez ve evlilikleri tamamen biter.

Cemal Süreya Haberleri

Lokman Kasidesi: Bir yas bayrağı

Lokman Kasidesi: Bir yas bayrağı

Mehmet Said Aydın’ın ‘Lokman Kasidesi’, göndere çekilmiş bir yas bayrağı gibi. Ölüm yarıya inse de, gözyaşları hep göndere çekili. Yası yüksekte tutuyor, gözyaşlarını da.

9.05.2019Kitap Sanat
Benzemez kimse sana...

Benzemez kimse sana...

Adı marşlara yazılan, futbolun Sinyor’u Can Bartu cuma günü 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. O belki de kibrin ve asaletin tek yakıştığı insandı. Futbolu seven sevmeyen herkesin karşısında önünü iliklediği, efsanevi hikâyelerini dinlediği büyük çınar artık yok. (Bağış Erten yazdı)

14.04.2019Hürriyet Pazar
İki büyük şairin buluşması ‘Ben Kolay Ölmem’i önce Londra izledi

İki büyük şairin buluşması ‘Ben Kolay Ölmem’i önce Londra izledi

Yazdığı tek bir kitapla edebiyat dünyasının ustaları arasına girin Ahmed Arif ile yaşadığı sıkıntıları satırlarında ince bir ustalıkla dile getiren Cemal Süreya’yı bir araya getiren ‘Ben Kolay Ölmem’ oyunu Avrupa ve Türkiye turnesinden önce Londra Arcola Tiyatro’da sahnelendi.

15.03.2019Avrupa
Deniz Çakır: Bana bir şans verin, belki de seversiniz

Deniz Çakır: Bana bir şans verin, belki de seversiniz

Ekranın en beğenilen oyuncularından Deniz Çakır şimdilerde ‘Vurgun’ dizisinde ve ‘Beyaz’ isimli oyunda rol alıyor. “Bir daha dünyaya gelsem, yine kadın olmak isterdim. Ben zaten zor şeyleri sever ve seçerim” diyen Çakır’la buluştuk, hakkında çıkan iddiaları, yaşadıklarını, aşkı ve hayatı konuştuk.

9.03.2019Hürriyet Cumartesi
Ömer Erdem’in İstanbul’a şiiri var

Ömer Erdem’in İstanbul’a şiiri var

“İstanbul’a” kitabıyla okur karşısına çıkan Ömer Erdem, dünyayı, ülkeyi, evi güzelleştiren şairlerden. Hâlâ dünyada, Türkiye’de, İstanbul’da, evde ve şiirde hayret edilecek, şaşılacak, sevinilecek yeni şeyler gördüğü, bulduğu ve yazdığı için...

27.02.2019Kitap Sanat
Türkiyede kullanıcılar Googleda en çok neleri arıyor

Türkiye'de kullanıcılar Google'da en çok neleri arıyor?

Google, Türkiye genelinde en yoğun yapılan aramaları listeledi. İlk sırada annesini kaybeden Hande Erçel yer alırken, Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma araması da yoğun ilgi gördü.

14.01.2019Teknoloji
Şiir der ki ‘İstanbul’a ateş etmeyiniz’

Şiir der ki ‘İstanbul’a ateş etmeyiniz’

Bugünün İstanbul’u, bir şikâyet öznesi. Başımıza gelen pek çok şeyden yarı yarıya da o suçlu sanki... Oysa önemli şairlerimizin İstanbullu şiirleri, ‘şehre biraz insaflı olun’ der gibi... İş Sanat’ın 14 Ocak’taki ücretsiz şiir dinletisinde başrolde İstanbul var.

9.01.2019Kitap Sanat
Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Bugün, İkinci Yeni akımının en tanınan ve en sevilen isimlerinden Cemal Süreya’nın ölüm yıl dönümü. Cemal Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde 59 yaşındayken şeker komasından hayatını kaybetmişti. İşte, vefatının üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen gönüllerde taht kurmaya devam eden Cemal Süreya’nın hayatı ve sözlerinden bazıları...

9.01.2019Gündem
Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi Ka­de­rini ke­ndi  çizdi bu kız

Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi! 'Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız'

Sanatçı Gülriz Sururi bu hafta, yılın son günü aramızdan ayrıldı. Tiyatromuzun önde gelen isimlerinden olan Sururi’yi büyük şair Cemal Süreya’nın satırlarıyla uğurluyoruz. Süreya’nın 1 Mayıs 1988 tarihli yazısı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘99 Yüz, İzdüşümler-Söz Senaryosu’ isimli kitabında yer alıyor. Ünlü şair yazısında Sururi için, “Ressam bir tanrıya düşmüş” diyor ve Haldun Taner’in şu sözlerini alıntılıyor: “Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız. Ka­ra­rını­ ve­rdi. Ge­rçe­kle­şt­irdi. Sı­rf ira­de­s­i ile­. Doğuşta­n ye­t­e­ne­kle­rine­ he­r gün ye­ni bir şe­yle­r ka­t­a­ra­k, t­a­ a­rka­la­rda­n ge­ldi, Türk t­iya­t­ros­unun e­n ö­nde­ ge­le­n ka­dın s­a­na­t­çılar­ı a­rasında­ ye­rini a­lı­ve­rdi.”

6.01.2019Hürriyet Pazar
Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi

Süren dergi mi yaşar, devrin ruhu olabilen mi?

Aslı Uçar ‘1950’ler Türkiye’sinde Edebiyat Dergileri’ çalışmasında dergileri bir bir incelerken kültür ve edebiyat hayatımızın tarihsel atmosferini çizmeye çalışıyor.

2.01.2019Kitap Sanat
‘Ne yazık ki hep gölgede kalmıştır...’

‘Ne yazık ki hep gölgede kalmıştır...’

Muzaffer Buyrukçu neden gölgede kaldı ya da gölgede bırakıldı? Şüphesiz, edebiyatımızın nankörlüklerinden biri onu önce gölgede bırakmak, git git unutmak... Buyrukçu’yu yolun başındayken okumuştum, Vedat Günyol salık vermişti.

19.12.2018Kitap Sanat
Borusan Contemporarye uluslararası ödül

Borusan Contemporary'e uluslararası ödül

Borusan Contemporary, pptArt tarafından verilen ‘Corporate Art Awards’ta ‘çok platformlu program’ı dolayısıyla ödüle değer görüldü.

18.12.2018Kitap Sanat
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
‘Şiir anlayana açık anlamayana kapalı bir kapı’

‘Şiir anlayana açık anlamayana kapalı bir kapı’

Kaan Sabancı henüz 15 yaşında olmasına rağmen ikinci şiir kitabı ‘Belki de Dönecektim’le okuyucu karşısına çıktı. Sabancı ile yeni kitabını ve şiirle ilişkisini konuştuk.

28.11.2018Kitap Sanat
Kaleci kimseye sırtını dönmez

Kaleci kimseye sırtını dönmez

Lefter’in şutunu kurtardığında henüz 10 yaşında olan Sunay Akın, son kitabı ‘Kalede 1 Başına’da şimdiye kadar biriktirdiği kaleci hikâyelerini okuyucuyla paylaşıyor. Bu sadece bir futbol kitabı değil. Kitapta Vecihi Hürkuş’tan Yaşar Kemal’e, Che Guevara’dan Fatma Girik’e nice isim, hayatlarının bir döneminde illaki bir kaleciyle karşı karşıya kalıyor.

28.11.2018Kitap Sanat
Tarık Buğra’nın En Kapsamlı Biyografisi

Tarık Buğra’nın En Kapsamlı Biyografisi

Prof. Dr. Mehmet Tekin’in “Tarık Buğra: İtaatsiz Bir Taşralının Entelektüel Portresi” isimli biyografi kitabı Ötüken Yayınları tarafından basıldı. Kitap, Tarık Buğra hakkındaki en kapsamlı çalışma olarak öne çıkmakta.

26.11.2018Kitap Sanat
Tereyağından yumurtaya her şeyiyle nefis bir kahvaltı menüsü

Tereyağından yumurtaya her şeyiyle nefis bir kahvaltı menüsü

Boşuna dememiş büyük şair Cemal Süreya, "Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı" diye. Günün bu en güzel ve en faydalı öğününün tadı özellikle hafta sonları bir başka oluyor. Siz de aynı fikirdeyseniz enfes tariflerden oluşan bu kahvaltı menüsüne mutlaka bir göz atmalısınız. Ev yapımı fındık kremasından nefis yumurtalara ne yok ki bu kahvaltıda...

16.11.2018Lezizz Menüler
Onur gecesi

Onur gecesi

Tüyap kültür fuarları onur ödülleri, dün gece düzenlenen törenle Selim İleri, Alev Ebüzziya, Prof. Meral Özbek, Açık Radyo ve Erol Tabanca’ya sunuldu. Onur yazarı Selim İleri, törende yaptığı konuşmada “Ben hep ezilenler için yazdım. Sırtımdaki görünmeyen kamburu başkalarıyla paylaşabilmek için yazdım” dedi.

13.11.2018Kitap Sanat
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
Bir zamanlar Bâb-ı Âli’deki yayınevleri

Bir zamanlar Bâb-ı Âli’deki yayınevleri

Yeni bir kitap fuarının açılması beni anılarımda kalmış, artık yaşamayan yayınevlerinin olduğu hayali bir kitap fuarına götürdü...

7.11.2018Kitap Sanat
İçinden şiir geçen şarkılar

İçinden şiir geçen şarkılar

Grup Gündoğarken ile oyunculuk, seslendirme ve yazarlığının yanı sıra illüzyonist olarak da adını duyuran Altuğ Yücel, 23 Ekim Salı günü Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde aynı sahnede buluşacak.

21.10.2018Keyif
‘Kaybeden bir peygamberi anlatmak istedim’

‘Kaybeden bir peygamberi anlatmak istedim’

Yeni romanı ‘Peygamberin Endişesi’nde günümüzde peygamber olduğunu ve vahiy beklediğini iddia eden bir karakter üzerinden can alıcı sorular soran Yavuz Ekinci: “Başarılı olamayan, vahiy bekleyen, tutunamayan, kaybeden bir peygamberi anlatmak istiyordum. Yeraltı barlarında, dernek köşelerinde, mültecilerin yüzlerinde, kaybeden siyasetçilerde hep Mehdi’yi aradım” diyor.

10.10.2018Kitap Sanat
Sergi sezonu kullanma kılavuzu

Sergi sezonu kullanma kılavuzu

20-23 Eylül arası düzenlenecek Contemporary İstanbul ve 22 Eylül’de başlayacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin rüzgârını arkasına alan sanat galerileri yeni sezona en iddialı sergileriyle hazırlanıyor. Müze ve galerilerin sezon açılış sergilerini derledik...

30.08.2018Kitap Sanat
‘Anılar anılar belki hepsi bir kelime’

‘Anılar anılar belki hepsi bir kelime’

Şiirimizin son ‘genç şair’lerinden, usta isim Refik Durbaş tatlı diliyle edebiyat belleğimizi zenginleştirmeyi sürdürüyor. ‘Edebiyat Anılarda Yaşar’da, Yaşar Kemal’den Can Yücel’e edebiyatçılarımızın anı ve kimi kişisel özelliklerini hemen hepsi de deneme tadındaki anılarda okuyor, edebiyat sosyolojisi için de yararlı kaynaklarla karşılaşıyoruz.

26.07.2018Kitap Sanat
Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Zarafet sınırlarının aşılmasına tahammül edemiyorum

Doğan Hızlan ile Hürriyet’te çalışmaya başladığım günden bugüne, yani altı yıldır hemen her gün görüşüyoruz. Ben onun beşinci kattaki odasına gidiyorum, yaklaşık 10-15 dakika edebiyattan siyasete günlük sohbetler yapıyoruz. Siz buna dedikodu da diyebilirsiniz rahatlıkla... Yeni kitabı ‘Yazı Kalır’ın çıktığını görünce yine kapısını çaldım. Kitap, adeta bir edebiyat belgeseli, Hızlan’ın edebiyatçılarla geçmişte yaptığı söyleşilerden oluşuyor. Adalet Ağaoğlu’ndan Yaşar Kemal’e kimler yok ki içinde? Kitaptan yola çıktık, yazın dünyasının içine daldık...

29.06.2018Hürriyet Cumartesi
Sinemanın şiiri

Sinemanın şiiri

Usta şair-yazar Haydar Ergülen, sinema yazılarından oluşan ‘Sonradan Görme’ kitabında sinemanın şiirselliğinden çok, filmleri anlamlandırmamızda şiirin nasıl bir olanağa dönüşebileceğini göstermek istiyor sanki.

28.06.2018Kitap Sanat
Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ‘Gölgeler’de edebiyat tarihimizin önemli isimlerinin müstearları bir araya gelip uzun bir öykü anlatıyorlar. Artık gölgeler diyarında olan isimler İstanbul’u yanlarına alıp şehre kâh hüzünlü kâh keyifli bir saygı duruşunda bulunuyorlar.

14.06.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

O sarp dağlara bakarken tek istediğim, türkü dinlemek oldu

Yerel seçim sonuçlarıyla birlikte Tunceli bir anda Türkiye gündemine oturdu. Beş senedir Ovacık’ta yürüttüğü sosyal belediyecilik çalışmaları kamuoyunun yakın takibinde olan ‘Komünist Başkan’ Fatih Mehmet Maçoğlu, artık Tunceli Belediye Başkanı. Benim şehirle yüz yüze tanışmam ise bu son gelişmelerden biraz daha önce, 2018 Ekim sonunda, küçük bir grup olarak yaptığımız üç günlük bir geziyle oldu.

8.04.2019

Böyle bir kadının aşk mektupları yakılır mı

 Bu haftanın en güzel mülakatını “Tuhaf” dergisinde okudum.

17.03.2019

O önemli servise yardım konseri

TEPECİK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Servisi’nin yenilenmesine katkıda bulunmak amacıyla 12 Mart’ta Karşıyaka Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde, “2. Uluslararası Genç Yetenekler Müziğin Umuda Kitaplarla Dokunuşu Piyano Konseri” düzenleniyor.

9.03.2019

“Çeyrek Asır”dan 1 fazla...

“Son birkaç yılı kapsayan” gelişigüzel haberler; sıradan bir “arama motoru”nda,“26 yıl vurgusuyla” irdelenince, her telden, ilginç başlıklar çıkıyor ortaya...

25.02.2019

Sevgililer Günü’nde ne armağan etmeli

CEVABIM net ve kesin. Kitap armağan etmeli.

14.02.2019

Popüler dergilerin içeriği

POPÜLER kültür dergilerinin işleviyle eksikliğine daha önceleri de değinmiştim. Birçok yazarı, şairi daha geniş bir okur kitlesine ulaştırdığı iddia edilebilir. Rakamlarla bunu ispatlayamasalar da diyelim ki bu doğru olsun.

15.01.2019

‘Palu Ailesi’ne operasyon yapılırken sayıklamalarım

Ve işte sonunda bizim federaller, “Palu family”e canlı yayında, stüdyoda baskın verdi! Olur böyle vakalar, federaller yakalar!

10.01.2019

Her gördüğün iddiayı Kabataş yalanı belleme!

KABATAŞ yalanı, gerçekten de bu ülkenin tarihinde yer almış en namlı, en rezil, en kötü yalanlarının başında yer alır.

6.01.2019

Bugün İlhan Berk’i konuşacağız

BUGÜN Arel Üniversitesi’nde iyi şair İlhan Berk Sempozyumu gerçekleştiriliyor.

20.12.2018

Sezer Tansuğ’un anısına...

Tepebaşı’nda ARTON Galerisi’nde sanat tarihçisi ve resim eleştirmeni Sezer Tansuğ’un anısına, onun projesi olan 99 Kare Cumhuriyet’in Değerleri adlı bir sergi açıldı.

6.12.2018

Bence Nilgün Bodur doğru söylüyor

Başkasına ait sözleri kendisininmiş gibi kullandığı için eleştiriliyordu. Yaptığı açıklama insanları hepten çıldırttı. Çünkü o bölümü anonim sandığını iddia etti.

4.10.2018

Çevirmenleri hatırlamak/hatırlatmak

BAZI tekrarları yapmanın gereğine inanırım. Yinelemeler sayesinde bazı meslek sahipleri unutulmaz, bilmeyenler de bilir, bilinir hale getirilir.

1.10.2018

İstanbul sanat sezonuna hızlı bir giriş yaptı

YILLARDAN beri evde biriktirdiğim gazetelerden, kesip sakladığım yazılardan yavaş yavaş ayrılmaya karar verdim.

18.09.2018

Bize bunlarla gel Mevlüt Başkan

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesine bayıldım, tek kelimeyle ba-yıl-dım!

7.09.2018

Sanatlı günler başlıyor

Yaz mevsimini sevmem, avareliğin insanları dinlendirdiğine inanmam. Gerçi artık yazlık yörelerde resim sergileri açılıyor, konserler veriliyor ama yaz atmosferi bana dokunur

6.09.2018

Yok mu bir Cavit Çağlar devreye girecek

Rusya ile yaşadığımız uçak krizinde Cavit Çağlar devreye girmişti.

22.08.2018

‘Süreya Kuaför Salonu’na hoş geldiniz!

Şebnem Burcuoğlu son kitabıyla bize yeniden mahalle sıcaklığını yaşatıyor... Bu kitap yazın kitabı olacak filmi de yapılacak

19.08.2018

Hisli Sözler Daire Başkanlığı

“UĞRUNA ölmekse seni yaşatmak bin kere ölürümde adına leke sürdürmem, gururdur namustur bayrak ve sancak, aksa da kanım zalimi güldürmem!”

25.07.2018

Hangi genel yayın yönetmeni bana takma isimle yazdırdı

HAFTA başında Zülfü Livaneli’nin, ünlü yazarların takma isimleri üzerine kurulu yeni kitabı “Gölgeler”i okudum.

6.07.2018