MENÜ

Çed

Çed ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çed haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çed haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 348 Çed haberi bulunmuştur.

Çed Haberleri

Son dakika... Bakan açıkladı Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı

Son dakika... Bakan açıkladı! Kanal İstanbul ÇED raporu onaylandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kanal İstanbul ÇED Raporu'nu bugün itibarıyla onayladıklarını bildirdi. Ayrıca Kurum "100 Bin Sosyal Konut Projesi"ne 1 milyon 209 bin başvuru yapıldığını açıkladı.

17.01.2020Ekonomi
İletişim Başkanı Fahrettin Altundan Kanal İstanbul açıklaması: Boğaz’ın özgürlük projesidir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan 'Kanal İstanbul' açıklaması: Boğaz’ın özgürlük projesidir

İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından Kanal İstanbul ile ilgili bir dizi paylaşımda bulundu. Altun, "Kanal İstanbul, Boğaz’ın özgürlük projesidir." dedi.

26.12.2019Gündem
Kurum: (Kanal İstanbul) Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor

Kurum: "(Kanal İstanbul) Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor''

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Kanal İstanbul'a ilişkin basın toplantısı düzenledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: "(Kanal İstanbul'a ilişkin) ÇED sürecini çevre hassasiyetimizi en üst düzeyde tutarak yürüttük." Kurum: "(Kanal İstanbul) İstanbul Büyükşehir Belediyesinin temsilcisi ÇED Raporu'nun altına imza atmıştır. Belediye Başkanımız çıkıp itiraz ediyor. Daha elemanının ne yaptığının farkında değil. Buraya gelip, ÇED Raporu'na imza atıyorsunuz, hiçbir şerh bildirmiyorsunuz, ondan sonra da çıkıyorsunuz 'Ben bu rapora itiraz ediyorum.' diyorsunuz."

26.12.2019Ekonomi
ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

ÇED’de Montrö tespitleri: Hukuki statü değişmemeli

Kanal İstanbul’un Montrö Anlaşması’nı tartışmaya açacağı ileri sürülürken ÇED raporunda Boğazlar Kanunu ve Montrö Kapsamında Yapılacak İşler Başlığı altında bu konuya değinildi.

25.12.2019Gündem
Kanal İstanbulun ÇED raporu için son söz 15 gün sonra söylenecek

Kanal İstanbul'un ÇED raporu için son söz 15 gün sonra söylenecek

Kanal İstanbul Projesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu sürecinde son söz 15 gün sonra söylenecek.

24.12.2019Ekonomi
Kanal İstanbulda ÇED raporu kabul edildi

Kanal İstanbulda ÇED raporu kabul edildi

Kanal İstanbul için Ulaştırma, Haberleşme ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu yeterli bulunarak kabul edildi.

24.12.2019Gündem
Son dakika... Kanal İstanbulda önemli gelişme

Son dakika... Kanal İstanbul'da önemli gelişme

Kanal İstanbul projesiyle ilgili son şekli verilen ÇED raporu inceleme ve değerlendirmesi komisyonca kabul edildi.

23.12.2019Ekonomi
‘Kanal susuzluk yaratmayacak’

‘Kanal susuzluk yaratmayacak’

‘Kanal İstanbul projesiyle susuzluk ortaya çıkacak’ iddialarını yalanlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kanal İstanbul’un yapılmasıyla susuzluğun artması söz konusu değil. Kanal İstanbul Projesi, Boğaz’ın koruma, kurtarma ve özgürlük projesidir. Boğazımızın yükünü hafifleteceğiz, trafiğini azaltacağız, hem hava hem su kalitesini iyileştirmiş olacağız” dedi. Kurum, önümüzdeki hafta ÇED raporunun çıkacağını da duyurdu.

20.12.2019Ekonomi
12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define talanının ardından... ÇED duvarı

12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define talanının ardından... ÇED duvarı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümüşhane’de 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ün define aramak için boşaltılarak yok edilmesinin ardından define aramalarını ÇED kapsamına aldı. Çevre Mühendisleri Odası, kararı “Doğal ve tarihi varlıklarımızın tahribinin önlenmesi için önemli bir adım. Bu sayede kimin nerede, hangi defineyi aradığını öğrenebileceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

29.11.2019Gündem
Avrasya’dan 48 milyon araç geçti

Avrasya’dan 48 milyon araç geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2020 yılı bütçesinin sunumunu yaptı.

29.11.2019Gündem
Resmi Gazetede define detayı... Dipsiz Göl için bakanlık harekete geçti

Resmi Gazete'de define detayı... Dipsiz Göl için bakanlık harekete geçti!

12 bin yıllık Dipsiz Göl'de define arayanlar gölü kuruttu ve florasını bozdu. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı define aramalarına ilişkin olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nde değişikliğe gitti.

28.11.2019Ekonomi
Bakan talimat verdi Süreç durduruldu

Bakan talimat verdi! Süreç durduruldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Şile'ye yapılması planlanan "Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi"ne ilişkin ÇED sürecini durdurdu.

6.11.2019Ekonomi
‘En uygun malzeme ormandan’ dendi... Gelibolu’ya taşocağı

‘En uygun malzeme ormandan’ dendi... Gelibolu’ya taşocağı

KARAYOLLARI Genel Müdürlüğü, Kınalı-Çanakkale otoyolu için Gelibolu’ya taşocağı açacak. Yeniköy mahallesindeki ocağın tamamı orman alanı içinde 23 hektarı kapsayacak. Söz konusu proje Çanakkale Valiliği’ne sunulurken iki gün önce ÇED süreci başladı.

18.10.2019Gündem
Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğinde değişiklik

Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde değişiklik

Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) tabi projeler için alınan "ÇED Olumlu Kararı" mücbir sebepler dışında, bir yıl içinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunulacak.

23.08.2019Ekonomi
Heybeliada nerede Heybeliadanın tarihçesi

Heybeliada nerede? Heybeliada'nın tarihçesi

Heybeliada, İstanbul'un gezilecek en önemli merkezleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Büyükada'nın ardından İstanbul'un en büyük adası olan Heybeliada, 7 bin kişilik nüfusa sahiptir. Peki, Heybeliada harita üzerinde nerede yer almaktadır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

29.06.2019Gündem
Doğanın dört zaferi

Doğanın dört zaferi

Bu yıl, bizim de sayfalarımızda sık sık yer verdiğimiz çevre sorunlarında, azımsanamayacak dört başarı kazanıldı. Devamının hiç kesilmeden gelmesini dileyerek, 2019’u son dönemde yüzümüzü güldüren haberlerle karşılıyoruz.

30.12.2018Hürriyet Pazar
Danıştaya inat 4. izin

Danıştay'a inat 4. izin

İzmir Çeşme’ye bağlı Germiyan Mahallesi’ndeki taş ocağına verilen ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değildir’ kararı İzmir 5. İdare Mahkemesi’nce iptal edildi. Karar, Danıştay tarafından da onandı. 3. kez ÇED’i iptal edilen taş ocağı için, mahkeme kararlarıyla alay edercesine 4. kez ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Detaylar şöyle:

5.10.2018Gündem
ÇED’siz ‘kalker’ içme suyuna komşu oldu

ÇED’siz ‘kalker’ içme suyuna komşu oldu

Ömerli Barajı’nın yakınında Şile’nin Yeşilvadisindeki 93 hektarlık alanın 24.67 hektarına kalker ocağı açılıyor. Daştan Madencilik’in yılda 550 bin ton kalker çıkarma hedefiyle izin istediği saha için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi. Projenin ömrü 24 yıl olarak hesaplandı.

30.08.2018Ekonomi
Artık madenlere ÇED zorunlu

Artık madenlere ÇED zorunlu

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’ın, 25 hektarın altındaki maden sahaları için ÇED aranmayacağı hükmünün yürütmesini durdurması üzerine ilgili yönetmeliği yeniden düzenledi. ÇED yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile artık maden şirketleri, “24 hektarlık sahalarda çalışma yapıyoruz” diyerek ÇED almamazlık edemeyecek, alan ilaveleri de hesaba dahil edilecek.

14.06.2018Ekonomi
400 dönüm meşe ormanı yok oldu Havalimanı inşaatı değil TürkAkım

400 dönüm meşe ormanı yok oldu! Havalimanı inşaatı değil TürkAkım

Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Projesi’nin deniz ayağı bitti ve turizm cenneti balıkçı kasabası Kıyıköy’den karaya çıktı. Üç kısımdan oluşan proje, geçimi doğanın nimetlerine bağlı Kıyıköy halkının hayatını beş kısımda etkiliyor: Tarım, hayvancılık, balıkçılık, turizm ve çevre. İnşaat gürültüsünden balıkların kaçtığını, yuvalarının üzerine dolgu yapıldığını, 400 dönüm meşelik ormanın yok olduğunu, büyükbaş hayvanlarını meraya salamadıklarını, turistlerin akın ettiği plajın inşaat alanına döndüğünü anlatıyorlar.

Bu kez de Danıştay’dan o ÇEDe ret

Bu kez de Danıştay’dan o ÇED'e ret

Danıştay, Barhal Vadisi’nde planlanan İkizkavak HES Projesi için Rize İdare Mahkemesi tarafından verilen “İPTAL” kararını yerinde buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazını değerlendiren Danıştay, yerel mahkemenin kararının bozulmasını gerektirecek bir neden olmadığına karar verdi. İşte detaylar:

8.06.2018Gündem
‘Canlı bomba’ Barbie ile ırkçılık

‘Canlı bomba’ Barbie ile ırkçılık

Hollanda’da sığınmacılara yönelik dil kursunda, ırkçı ve müstehcen ifadeler içeren görüntüler sunuldu.

1.06.2018Avrupa
Kocaoğlu’ndan KİK eleştirisi: KİK sabah akşam bizi kikliyor

Kocaoğlu’ndan KİK eleştirisi: "KİK sabah akşam bizi kik'liyor"

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantısının Nisan ayı ilk oturumu, gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin denetim raporu görüşüldü. Meclis oturumunda yatırımların yarım kaldığına dair eleştirileri yanıtlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, Kamu İhale Kurumu’nu (KİK) eleştirerek, "KİK sabah akşam bizi kik’liyor" dedi.

9.04.2018Gündem
Kanal İstanbul’da ÇED gerginliği

Kanal İstanbul’da ÇED gerginliği

İSTANBUL’DA 4 ilçe sınırında 37 mahallede 373 bin hanede 996 bin kişiyi ilgilendiren Kanal İstanbul’a ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkililerince dün Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya yetkililerin dışında çok sayıda vatandaş katıldı.

27.03.2018Ekonomi
Çevreci çiftin öldürüldüğü bölgeyle ilgili yeni iddia

Çevreci çiftin öldürüldüğü bölgeyle ilgili yeni iddia!

Antalya'da öldürülen çevreci çiftin karşı çıktığı taş ocaklarının çevresine mermer ocağı kapasite artışı ve kırma eleme tesisi açılacağı iddialarına tepki gösterildi. Bakanlık yetkilileri, henüz alınmış bir ÇED kararı olmadığını, bölge halkının görüşleri doğrultusunda hazırlayacakları raporu ilgili makamlara sunacaklarını bildirdi.

22.03.2018Gündem
Galataport Projesinde ÇED başladı

Galataport Projesi'nde ÇED başladı

Kamuoyunda "Galataport" olarak bilinen "Salıpazarı Kruvaziyer Limanı 500 Bin Metreküp Denizel Kökenli Malzemenin Dip Tarama Projesi"ne ilişkin ÇED süreci başladı

9.03.2018Ekonomi
Bakanlıktan 431 projeye ÇED olumlu kararı

Bakanlıktan 431 projeye "ÇED olumlu" kararı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl 431 faaliyeti Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) bakımından "olumlu" olarak değerlendirdi.

19.02.2018Ekonomi
Kanal İstanbul’da ÇED bilmecesi

Kanal İstanbul’da ÇED bilmecesi

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul’un güzergahını 15 Ocak’ta açıklasa da henüz ÇED dosyası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmedi.

15.02.2018Ekonomi
Karaburunda %71 isyanı

Karaburun'da %71 isyanı

İzmir’in Karaburun ilçesinin neredeyse tüm dağlık alanlarını kapsayacak ölçüde 6 firmaya, Rüzgar Enerji Santralleri (RES) üretim lisansı verildi. ÇED’e gerek görülmeyen projeler, 415 kilometrekarelik yarımadanın yüz ölçümünün % 71´ini kapsıyor. Detaylar şöyle:

13.02.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet yok!

BODRUM Engelliler Sağlık Vakfı’na beni Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras götürdü. Onun sayesinde o müthiş merkezle ve onu yaşatan insanlarla tanışmış oldum. Başkan o vakfın çok büyük destekçisi. O vakfın her sorununa yetişen de o. Turgutreis’e giderken Bodrum’daki belalı kaçak yapılaşma sorununu da konuştuk. Açıksözlü ve direkt biri Ahmet Aras. Ben bu mücadelede samimi olduğuna inanıyorum. Bakın neler anlattı?

28.08.2019

İsim değil tarif

Geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önemli açıklamaları vardı.

25.12.2018

Gıda İhtisas OSB olmazsa olmazımızdır

Orhangazi’de Yerel yönetim ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın son yıllarda verdiği bir mücadele var.

17.10.2018