MENÜ

Çalışma Meclisi

Çalışma Meclisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Çalışma Meclisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Çalışma Meclisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 12.764 Çalışma Meclisi haberi bulunmuştur.

Çalışma Meclisi Haberleri

Bakan Selçuk: Türkiye insan kaynağı açısından şanslı bir ülke

Bakan Selçuk: Türkiye insan kaynağı açısından şanslı bir ülke

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Türkiye, insan sermayesi söz konusu olduğunda, güçlü bir kaynağa sahip olduğundan bu açıdan oldukça şanslıdır. 82 milyon nüfusa sahip olan ülkemizde ortalama yaşam beklentisi 76 yıldır. Nüfusumuzun yaklaşık yüzde 40'ı 24 yaşın altındadır. İş gücümüz 32 milyondan fazladır ve bu rakam dünyadaki 175 ülkenin nüfusundan daha fazla" dedi.

13.06.2019Ekonomi
Microsoft 12. Çalışma Meclisi’nde geleceğin mesleklerini tanıttı

Microsoft 12. Çalışma Meclisi’nde geleceğin mesleklerini tanıttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12’ncisi gerçekleştirilen Çalışma Meclisi, iş hayatına dair politikaların belirlenmesi amacıyla bütün tarafları buluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katıldığı etkinlikte Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Kamu Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. R. Erdem Erkul ana konuşmacı olarak yer aldı. Erkul, geleceğin iş dünyası ve yeni teknolojilerle şekillenecek meslekler hakkında öngörülerini paylaştı.

24.05.2019Teknoloji
Sömürge aydınlarıyla mücadele ettik

"Sömürge aydınlarıyla mücadele ettik"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’yi önümüzdeki dönemde tüm bilim insanları için çok daha önemli bir cazibe merkezi haline getireceklerini belirterek, “İlme sevdalıysanız, ilim adamlarının önünü açacaksınız. Biz bunları yaparken eski dönemin bakiyesi bağnazlıklarla, kendi kültürüne husumeti çağdaşlık zanneden sömürge aydınlarıyla mücadele ettik” dedi. Erdoğan, 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı dolayısıyla Beştepe’de düzenlenen anma programında özetle şunları söyledi:

24.05.2019Gündem
Bakan Selçuk: 10 yılda iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlandı

Bakan Selçuk: 10 yılda iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Son 10 yılda aktif iş gücü programlarımızdan 3 milyon 300 bini aşkın kişi yararlanmış durumda. Özel sektörde İŞKUR aracılığıyla 2019'un ilk 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 26 artışla 416 bin işe yerleştirme gerçekleştirdik. Politikalarımızın ana eksenini yine gençlerimizin çağın gerektirdiği niteliklerle donatılması oluşturuyor. Bu çabamızın belki de en çarpıcı örneği Haziran ayında uygulamaya geçecek olan 'Gençler İçin Sosyal Çalışma Programıdır" açıklamasında bulundu.

23.05.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Çalışma Meclisi Toplantısında flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çalışma Meclisi Toplantısı'nda flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu.

23.05.2019Haber
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Çalışma Meclisi Toplantısında flaş açıklamalar

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çalışma Meclisi Toplantısı'nda flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATO Congresium’da düzenlenen 12. Çalışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küresel ekonomide en sert fırtınaların estiği dönemlerde dahi biz dimdik ayakta durmayı başardık. Bugün de maruz kaldığımız tüm ekonomik saldırılara rağmen hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz" dedi.

23.05.2019Ekonomi
12nci Çalışma Meclisi yarın toplanıyor

12'nci Çalışma Meclisi yarın toplanıyor

İşçi, işveren ve çalışma hayatının tüm paydaşları 4 yıl sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un çağrısı ile tekrar toplanıyor.

22.05.2019Ekonomi
Kıdemde yüzde 4 kesinti formülü

Kıdemde yüzde 4 kesinti formülü

Kıdem tazminatında fon düzenlemesi için çalışmalar yoğunlaştı.

8.05.2019Ekonomi
Türkçe artık AKPM’de ‘çalışma dili’ olmayacak

Türkçe artık AKPM’de ‘çalışma dili’ olmayacak

HUKUKUN üstünlüğü, insan hakları ve demokrasi alanında yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle tam üyesi olduğu Avrupa Konseyi (AK) ile ilişkileri son dönemde ciddi düzeyde gergin olan Türkiye’nin ‘büyük donör’ olmaktan vazgeçmesinin ilk kurbanı Türkçe oldu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkçe’nin çalışma dili olmaktan çıkarılması yönünde karar aldı. Karara gerekçe olarak tasarruf tedbirleri gösterildi.

19.03.2018Dünya
2016 asgari ücret koşulları netleşiyor

2016 asgari ücret koşulları netleşiyor

Seçimler öncesinde gündeme gelen ‘Asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılması’ konusu hala belirsizliğini koruyor. Her gün yeni bir açıklama yapılan asgari ücrette koşullar netleşmeye başladı. İşçi ve işveren temsilcileri, 2016 asgari ücret için taahhüt edilen ücretten dolayı oluşacak bütün yükü hükümetin üstlenmesini istiyor.

26.12.2015Gündem
Belediye, taşeronu kaldırıyor ücretleri artırıyor

Belediye, taşeronu kaldırıyor ücretleri artırıyor

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Genel-İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesinde taşeron işçilere ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Başkan Hazinedar, taşeronu kaldıracağını, sendikal hakların kazandırılacağını, işçilerin mesai ücretlerini alacağını açıkladı.

25.12.2015Ekonomi
Başbakan Davutoğlu’dan asgari ücret desteği için net mesaj

Başbakan Davutoğlu’dan asgari ücret desteği için net mesaj

Başbakan Ahmet Davutoğlu işçi ve işverenin asgari ücrette anlaştıklarını vurgulayarak “O da asgari ücretten kaynaklanan yükü üstlenmemiz yönünde. Ancak tüm yükü karşılayamayız” diye konuştu.

24.12.2015Ekonomi
Başbakan Davutoğlu: Yeni bir gelenek başlatmak istiyoruz

Başbakan Davutoğlu: 'Yeni bir gelenek başlatmak istiyoruz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Umut tekrar bütün ülkede olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da parlayan bir güneş gibi yükselecek, emek ve üretim geri gelecek, alın teri geri gelecek. Vicdan ve akıl hâkim olacak” dedi.

23.12.2015Gündem
2016’nın ilk zammı açıklandı

2016’nın ilk zammı açıklandı

İngiltere’de yeni yılın ilk zammı toplu taşıma araçlarına...Aralarında belediyeye ait metro, otobüs, tramvay ve trenlerin de yer aldığı toplu halk taşıma araçları biletlerine zam yapıldığı bildirildi.

16.11.2015Avrupa
Kıdem Tazminatı için taraflar son kez toplanacak

Kıdem Tazminatı için taraflar son kez toplanacak

Bireysel hesaba dayanan Kıdem Tazminatı Fonu sistemi oluşturulması için taraflar bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplanacak. Kıdem tazminatı, çalışma hayatında uzun süredir tartışılan konuların başında geliyor ve bu uygulama yaklaşık 11 milyon çalışanı ilgilendiriyor.

10.11.2013Ekonomi
Kıdem tazminatında en kritik gün

Kıdem tazminatında en kritik gün

Bireysel hesaba dayanan Kıdem Tazminatı Fonu sistemi oluşturulması için taraflar yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında bir araya gelecek.

10.11.2013Ekonomi
Patronları usta giderse telaşı sardı

Patronları 'usta giderse' telaşı sardı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kıdem tazminatı fonu kurulması konusunda sosyal tarafları uzlaştırma çabası devam ediyor. Ancak son toplantıda ne işçi ne işveren 'fon kurulsun' diyemedi. TOBB, "Kıdem süresi 15 güne düşsün, fon da kurulmasın, işçi de kendi isteğiyle işyerinden ayrılamasın" görüşünde ısrar etti.

24.10.2013Ekonomi
Memura part-time çalışma bilmecesi

Memura part-time çalışma bilmecesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma hayatındaki en önemli sorunların başında gelen kıdem tazminatı, taşeron işçilik sorununa çözüm bulmak için hazırladığı paket tartışılmaya devam ediyor. Üçüncü çocuğu doğuran kadının süt izni 20 saate mi çıkacak? Devlet memurları da isterlerse 'part time' çalışabilecek mi'? İşte tüm bu soruların yanıtı...

7.10.2013Ekonomi
Kimse huzurunu bozup emekliliğe falan müracaat etmesin

"Kimse huzurunu bozup emekliliğe falan müracaat etmesin'

Türk-İş Genel Başkanı Atalay: "Kimse huzurunu bozup emekliliğe falan müracaat etmesin. Biz bununla ilgili geriye gidecek hiçbir şeyin içinde olmayız. Bunun altına ne imza atarız, ne o toplantıya katılırız, buna da şiddetle karşı çıkarız" -"Bununla ilgili bir geriye gidiş olduğu zaman Türk-İş bununla ilgili en sert şekilde bunun adı genel grev mi olur, başka bir şey mi olur biz bunu yapmak durumundayız. Şu anda kamuoyunda, televizyonlarda, gazetelerde yer aldığı şeklinde bir belge ve bilgi bizim elimizde yok. Biz Türk-İş olarak buna karşıyız" dedi.

3.10.2013Ekonomi
Tazminatta bir iyi bir kötü

Tazminatta bir iyi bir kötü

Kıdem tazminatı sistemi silbaştan kuruluyor. İşveren yükünün azalmasını istiyor işçi tarafı ise çok hassas. Türk-İş herhangi bir değişikliği genel grev sayacağını belirtti. Hükümet ise ‘aranızda anlaşın’ dedi. Peki ama, üzerinde çalışılan ve tartışılan düzenlemeler ne? İşte ipuçları...

2.10.2013Ekonomi
Kıdem tazminatı Erdoğana gidiyor

Kıdem tazminatı Erdoğan'a gidiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu, taşeron işçilik, esnek çalışma ve uzaktan çalışma gibi konuları içeren kapsamlı bir çalışmanın Ekim'in son haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını belirterek, "Sendikalar da çalışıyor, işverenler de çalışıyor. Çalışma Meclisi'nde bunlar tartışıldı, Tekrar nihai olarak taraflarla bir görüşeceğiz. Biz de mutfakta çalışmamızı, bürokrasi ve bütün bakanlıklar ile yaptık. İşçi ve işveren taraflarıyla görüşeceğiz, sonra Başbakan'a sunacağız" dedi.

2.10.2013Gündem
O sendika hangisi

O sendika hangisi?

Başkent, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e, "Madem kıdem tazminatını işçilerin yüzde 10'u alıyor, yüzde 90'ı alamıyor; bu yüzde 90'ına da verelim, o halde süreyi 30 gün değil, 20 gün yapalım” diyen sendikanın kim olduğunu merak ediyor.

2.10.2013Ekonomi
20 zor görünüyor

20 zor görünüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışan kadınların doğum izinlerinin artırılmasıyla ilgili, "Doğum izinleri şuan zaten 16 hafta olarak uygulanıyor, bunun 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. '20 hafta' diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor" dedi.

2.10.2013Sağlık
Anne adaylarına müjde

Anne adaylarına müjde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışan kadınların doğum izinlerinin artırılmasıyla ilgili, "Doğum izinleri şuan zaten 16mhafta olarak uygulanıyor, bunun 18 haftaya çıkarılması talep ediliyor. '20 hafta' diyenler, ağırlıklı o görüşten vazgeçtiler, çünkü istihdamda sorun olabiliyor" dedi.

1.10.2013Gündem
Bakan Çelikten kıdem tazminatı açıklaması

Bakan Çelik'ten 'kıdem tazminatı' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bazı işçilerin kıdem tazminatı alamamasına ilişkin, "Bu konuyla ilgili çalışan kesimler var. Önerilerini getirecekler. 'Hak nedir?', 'Hak kaybı nedir, var mıdır, yok mudur?', hepsini masaya yatırıp ona göre çözüm yolu bulacağız" dedi.

29.09.2013Ekonomi
Paket şaşırtabilir

Paket şaşırtabilir

Başbakan Tayyip Erdoğan, “Bu ülkede çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. Eğer yumruklar sıkılı olursa el sıkışamayız” dedi. Erdoğan, hafta başı açıklaması beklenen demokratikleşme paketi için de, “11 yıllık sürecin devamı olan bir paket. Birçok kesimi şaşırtabilir” yorumu yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 10. Çalışma Meclisi toplantısına katılan Erdoğan’ın mesajları şöyle:

26.09.2013Gündem
Aranızda anlaşın

Aranızda anlaşın

Kıdem tazminatında başından beri bir uzlaşma, anlaşma olmasını beklediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Ben diyorum ki aranızda anlaşın. Bizim açımızdan hiçbir sorun yok. Siz aranızda anlaşın biz üzerimize düşeni anında yerine getirmeye hazırız. Mevsimlik işçi de bir gün dahi çalışsa o onun kıdem hesabına girer” dedi.

26.09.2013Ekonomi
Verelim asgari ücreti geçinin

Verelim asgari ücreti geçinin

Kıdem tazminatı, taşeronluk ve esnek çalışma gündemiyle toplanan Çalışma Meclisi’nde hareketli dakikalar yaşandı.

26.09.2013Ekonomi
Patron kürsüyü işçiye verdi

Patron kürsüyü işçiye verdi

Taşeron işçi, kürsüyü patrondan aldı. "Yatlarınız, katlarınız yetsin artık; biraz da biz kazanalım, paramız olsun ki; sizin sattıklarınızı alabilelim" dedi ardından da Bakan Faruk Çelik'e seslendi: "Buyurun asgari ücretle bir ay siz geçinin."

26.09.2013Ekonomi
Patron kürsüyü işçiye verdi

Patron kürsüyü işçiye verdi

Taşeron işçi, kürsüyü patrondan aldı. "Yatlarınız, katlarınız yetsin artık; biraz da biz kazanalım, paramız olsun ki; sizin sattıklarınızı alabilelim" dedi ardından da Bakan Faruk Çelik'e seslendi: "Buyurun asgari ücretle bir ay siz geçinin."

26.09.2013Ekonomi
Başbakan Erdoğandan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 10. Çalışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada 30 Eylül pazartesi günü açıklayacağı Demokratikleşme Paketi ile ilgili konuştu. Başbakan Erdoğan, açıklayacağı paketin bir çok kesimi şaşırtacağını söyledi.

26.09.2013Gündem
Erdoğan kıdem tazminatı ile ilgili net konuştu

Erdoğan kıdem tazminatı ile ilgili net konuştu

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren ancak sosyal tarafların bir türlü üzerinde anlaşamadığı için Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından rafa kaldırılan kıdem tazminatı “Çalışma Meclisi”yle yeniden masaya geldi.

26.09.2013Ekonomi
‘Taşeron’ asıl işi yapamayacak

‘Taşeron’ asıl işi yapamayacak

Bakan Çelik, bugün Çalışma Meclisi’ne götüreceği dosyayı açıkladı.

25.09.2013Ekonomi
Patronların Çin balonu söndü

Patronların Çin balonu söndü

Türkiye'de kıdem tazminatı almak için 1 yıl çalışmak gerekirken, Çin'de 6 ay çalışmak yeterli.

25.09.2013Ekonomi
Bu bir ‘çalışma’ haberidir

Bu bir ‘çalışma’ haberidir

Çalışma Bakanlığı, 2004’ten beri çalışmayan Çalışma Meclisi’ni yenide toplamaya hazırlanıyor.

9.05.2013Ekonomi
Pantolon ceket devrimi masada

Pantolon ceket devrimi masada

Yeni anayasa hazırlıklarına paralel olarak sürdürülecek olan TBMM içtüzük taslağı çalışmalarında, kadın milletvekillerinin pantolon giymesi konusu da masaya yatırılacak. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, kadın vekillere “pantolon-ceket” formülüne sıcak bakıyor.

13.08.2011Gündem
TkMM’nin gündemi: Sivil Anayasa

TkMM’nin gündemi: Sivil Anayasa

AK Parti Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TkMM) Girişimi’nce, “2011 yılının sadece seçim yılı değil, sivil anayasa yılı olsun” başlığı adı altında bir sürecin başlatılacağını bildirdi.

29.12.2010Gündem
Parlamenterler golf turnuvasında buluştu

Parlamenterler golf turnuvasında buluştu

ANTALYA'ya, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri (GDAU) toplantısı için gelen meclis başkanları, senatörler, parlamenterler, belediye başkanları, bürokratlar ve golf sporu ile ilgilenen yerli ve yabancı oyuncular, Belek'te bulunan National Golf Club'te parlamentolar arası golf turnuvasında bir araya geldi.

8.06.2010Ekonomi
Osman Can: Yargı kafes içinde

Osman Can: "Yargı kafes içinde"

ANAYASA Mahkemesi Raportörü Doç.Dr. Osman Can, yargıçların toplum ile ilişki kurmasının mümkün olmadığını anlatırken, “Yargı ve yargıçlar adeta kafes içinde” dedi. Can, yargının toplumun dışında olduğunu öne sürdü.

10.01.2010Gündem
Adana Forumu’nda milletvekillerinin koltukları yine boş kaldı

Adana Forumu’nda milletvekillerinin koltukları yine boş kaldı

SİVİL toplum kuruluşları ile milletvekillerini bir araya getirip Adana’nın sorunlarına çözüm bulmayı amaçlayan TBMM Ortak Çalışma Grupları Adana Forumu’nun bu ayki toplantısına yine milletvekilleri ilgi göstermedi. Toplantıya 14 Adana milletvekilinden sadece CHP’li Gaye Erbatur katıldı.

4.04.2009Gündem
Adana sorunlarına vekillerden ilgisizlik

Adana sorunlarına vekillerden ilgisizlik

TBMM Ortak Çalışma Grupları Adana Forumu’nun sivil toplum kuruluşları (STK) ile milletvekilleri bir araya getirip, kentin sorunlarına çözüm arama toplantılarına bu ay 14 milletvekilinden sadece CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur katıldı. Bazı STK temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda katılımcılar, gelmeyen milletvekillerini protesto edeceklerini söyledi.

7.02.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Bu yasalar neden çıktı

CHP Balıkesir Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu üyesi Ahmet Gümüş, Başbakan Erdoğan ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e iki soru yöneltiyor.

21.09.2011