MENÜ

Çağdaş Sanat

Çağdaş Sanat ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çağdaş Sanat haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 7.233 Çağdaş Sanat haberi bulunmuştur.

Çağdaş Sanat Haberleri

‘Düzgün şeyler yapınca insanlar geliyor’

‘Düzgün şeyler yapınca insanlar geliyor’

Önemli çağdaş sanat sergilerinden film gösterimlerine, konferanslardan dans ve çocuk atölyelerine her yıl 1000’in üzerinde etkinlik düzenleyen Akbank Sanat’ın 25’inci yılını genel müdürü Derya Bigalı’yla konuştuk.

19.1.2018Kitap Sanat
Kraft Junior Güzel Sanatlarda eğlenceli ve yaratıcı bir yarıyıl tatili

Kraft Junior Güzel Sanatlar'da eğlenceli ve yaratıcı bir yarıyıl tatili

Kraft Junior Güzel Sanatlar'da eğlenceli ve yaratıcı bir yarıyıl tatili

18.1.2018Merkez
Bir ‘garip meyve’yim sanat yolunda

Bir ‘garip meyve’yim sanat yolunda

Çağdaş sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Akbank Sanat; kuruluşunun 25. yılını sanatçı Susie MacMurray’nin ‘Garip Meyve’ adlı sergisiyle kutluyor. Küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi sanat-kadın ilişkisini irdeliyor.

12.1.2018Hürriyet Cumartesi
İlkyazın Kırk Yama Kırk Hikaye isimli resim sergisi açıldı

İlkyaz'ın 'Kırk Yama Kırk Hikaye' isimli resim sergisi açıldı

İlkyaz'ın 'Kırk Yama Kırk Hikaye' isimli resim sergisi açıldı

7.1.2018Ankara
Saldırıya uğrayan ‘Türk Lokumu’ Hamburg’ta

Saldırıya uğrayan ‘Türk Lokumu’ Hamburg’ta

11 yıl kadar önce Viyana’da sergilendiği sırada iki kez saldırıya uğrayan heykeltıraş Olaf Metzel’in ‘Turkish Delight’ (Türk Lokumu) adlı eseri, şimdi de Almanya’nın Hamburg kentindeki en büyük sanat galerilerinden biri olan Hamburger Kunsthalle’de sergileniyor.

6.1.2018Dünya
‘Heykeller bilinçaltının gammazcıları gibidir’

‘Heykeller bilinçaltının gammazcıları gibidir’

Heykel pratiğini seramiğe aktaran işleriyle tanınan Elsa Sahal, ‘Soft is the new Strong’ isimli Türkiye’deki ilk sergisiyle The Pill’e konuk oluyor. Sahal ile Louvre Müzesi bahçesinde yer alan ‘Fountain’ adlı ünlü heykelinin de yer aldığı sergisini konuştuk.

4.1.2018Kitap Sanat
Kopenhag’da modern sanat; Louisiana

Kopenhag’da modern sanat; Louisiana

Avrupa'nın en iyi modern sanat müzesi olan Louisiana, 1954 senesinden günümüze kadar tüm tarzlardaki çağdaş sanat eserlerine sahip. Louisiana, sergilenen eserlerin yanı sıra manzarası ve bahçesi ile de göz kamaştırıyor. Bahçesinde Joan Miro, Alexander Calder, Max Ernst gibi sanaçtıların eserlerini içeren bir heykel sergisinin yanı sıra, Louisiana'da Yayoi Kusama, Marina Abramovic ve Andy Warhol gibi sanatçıların eserleri de sergileniyor. Yolunuz Kopenhang'a düşmüşse Louisiana Modern Sanat Müzesi'ne uğramadan geçmeyin...

20.12.2017Seyahat
Cappadox 2018 haziranda

Cappadox 2018 haziranda

Kapadokya’nın benzersiz coğrafyasında sıra dışı bir müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava deneyimi sunan Cappadox’un dördüncüsü 14-17 Haziran 2018 tarihlerinde düzenlenecek.

18.12.2017Kitap Sanat
‘Bana Bak’ kendini gör

‘Bana Bak’ kendini gör!

Pera Müzesi’nde açılan ‘Bana Bak: la Caixa Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar’ sergisinde izleyicinin bakışı ile portrelerden etrafa yayılan bakış kesişiyor. İzleyici eserlere bakarken kendi konumunu sorguluyor ve doğrudan izlenen pozisyonuna geliyor.

14.12.2017Kitap Sanat
Yaşarken anıtlaşmış bir efsane: Adnan Çoker

Yaşarken anıtlaşmış bir efsane: Adnan Çoker

90’ıncı yaşını kutlayan Adnan Çoker, Bizans, Selçuklu Osmanlı mimari formlarını resimsel konturlara dönüştürerek Türk resim tarihinde benzersiz bir estetik üslup yarattı. Bu stil taklidi bile yapılamayacak kadar özgün ve güçlüdür. Çoker, Türk plastik sanatlarında bir eşi daha bulunmayan resimsel yapısını kurarak şimdiden anıtlaşmıştır.

14.12.2017Kitap Sanat
Dünyanın ‘En İyi 200 Koleksiyoncusu’ belli oldu Türkiyeden baba-oğul listeye girdiler...

Dünyanın ‘En İyi 200 Koleksiyoncusu’ belli oldu! Türkiye'den baba-oğul listeye girdiler...

Sanat dünyasının nabzını tutan Amerikan dergisi ARTnews’ün yaptığı “En İyi 200 Koleksiyoncu” listesinde, Türk işadamı Halit Cıngıllıoğlu ve oğlu Kemal Cıngıllıoğlu da yer aldı. 32’nci sırada bulunan baba ve oğul, dünyanın en cömert sanatseverleri arasında gösterildi.

2.12.2017Ekonomi
Dünyanın en iyi müze restoranları

Dünyanın en iyi müze restoranları

Bazı müzeler sadece sanatsal koleksiyonlarıyla değil, etkileyici atmosferleri içerisindeki çok özel restoranlarında sundukları lezzetleriyle de ziyaretçilerini etkiliyor.  Hem sanat hem lezzet düşkünüyseniz bu müzeler tam da size göre… İşte size yurtdışı seyahatlerinizde görmeden, gezmeden ve tatmadan dönmemeniz gereken en iyi müze restoranları…

2.12.2017Seyahat
İşte yeni İstanbul Modern

İşte yeni İstanbul Modern

Mimarlık dünyasının zirvesindeki isimlerden Renzo Piano tarafından tasarlanacağı konuşulan yeni İstanbul Modern projesiyle ilgili görseller Instagram’da ortaya çıktı.

28.11.2017Kitap Sanat
36 saatte Osaka

36 saatte Osaka

Asya ülkelerinin turistleri durumu fark etti bile: Japonya’da görülmesi gereken yeni şehir Osaka. Ziyaretçi sayısı hızla artıyor. Rehber kitaplardaki öneriler doğrultusunda Kyoto ve Nara’yı tercih edenler ülkenin üçüncü büyük şehrini yenilenen yüzüyle göremiyor. Sadece Japonya’ya özgü etkinlikler, kültürel zenginliklerin yanı sıra güzel kafeler, barlar, restoranlar, butiklere bakılırsa Osaka’nın yıldızının gittikçe parlamasına şaşırmamak lazım.

28.11.2017Seyahat
Bienali 440 bin kişi gezdi

Bienali 440 bin kişi gezdi

12 Kasım’da sona eren 15. İstanbul Bienali’ne 8 haftada 440 bin ziyaretçi katıldı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sergileri ziyaret edenlerin yüzde 43’ünü gençlerin oluşturduğunu söyledi.

21.11.2017Kitap Sanat
Yamalı pankart

Yamalı pankart!

Güneş Terkol’un Art Night Londra için hazırladığı ve Türkiye’de ilk kez Krank Art Gallery’de sergilenen pankart projesi ‘Evim Kalbimdir’, farklı dokulardan kumaşların bir araya getirildiği bir sokak ‘patchwork’ü (yama işi)... Proje, ev içine dair malzemenin işlevinden uzaklaştırıldığı bir sokak şölenine zemin sağlıyor.

16.11.2017Kitap Sanat
Bedri Baykam’la sanat sohbeti

Bedri Baykam’la sanat sohbeti

Siyah Beyaz’ın düzenlediği ‘Bar Sohbetleri’nin ilk konuğu, ressam Bedri Baykam oldu. Baykam, “Henüz Türkiye’de batı seviyesinde koleksiyonerler yok. Bizdeki koleksiyonerler, ucuza eser alma peşinde” dedi.

16.11.2017Ankara
Eczacıbaşı, Kadın Sanatçılar Fonu’nun kurumsal destekçisi oldu

Eczacıbaşı, Kadın Sanatçılar Fonu’nun kurumsal destekçisi oldu

Eczacıbaşı, Kadın Sanatçılar Fonu’nun kurumsal destekçisi oldu

8.11.2017Merkez
Hollywood’da 8 dolara yıldızlarla dolu bir gün

Hollywood’da 8 dolara yıldızlarla dolu bir gün

Los Angeles denilince akla ilk gelen Lee Dağı’nda bulunan ‘Hollywood’ yazısı oluyor... Tam dokuz harften oluşan bu ikon tüm dünyadan milyonlarca turisti kendisine çekmeye devam ediyor.Benim Los Angeles günlerim de Hollywood aşkıyla başladı. Yaklaşık 14 saat süren yolculuğum sonrası şehre tepeden baktığımda gördüğüm ilk şey trafikti. Bir İstanbullu olarak bile trafik daha inmeden gözümü korkutmaya yetti. Şehir hem büyük hem de bir o kadar kalabalıktı.

29.10.2017Seyahat
İlk bakışta aşk

İlk bakışta aşk!

Oktay Rifat’ın bir şiirinden esinle kurgulanan Borusan Contemporary’deki ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisini küratörü Necmi Sönmez yazdı: Bir sanat eseriyle diyalog kurabilmemiz, bilgimizden çok hislerimize bağlıdır. ‘İlk bakışta aşk’ her zaman mümkündür; işte François Morellet’nin kırmızı neon eseri, işte Boo Moon’un fotoğrafları, işte Rick Silva’nın dijital videosu...

26.10.2017Kitap Sanat
Anafartalar’da sanat etkinliği

Anafartalar’da sanat etkinliği

Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında yıkılacak yapılardan Anafartalar Çarşısı ve Ulus İşhanı, sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. 

22.10.2017Ankara
Boğaz’ın sesini New York’ta duymak

Boğaz’ın sesini New York’ta duymak

Borusan Contemporary Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserlerden bir seçki sunan ‘Uvertür’ sergisi New York’ta, Manhattan’ın Lower East Side bölgesindeki 208 Bowery’deki galeride açıldı. Yaklaşık 900 parçadan oluşan koleksiyonun özeti sayılabilecek sergi, Allard van Hoorn’un ‘Songline’ (Water Score) adlı eseriyle Boğaz’ın sesini New York’a taşıyor.

19.10.2017Kitap Sanat
36 saatte Ljubljana

36 saatte Ljubljana

On yıl önce Ljubljana’nın tarihi merkezindeki Arnavut kaldırımı sokaklar yayalaştırıldı. 289 bin nüfuslu kentin ortaçağdan kalma bölgesi huzura kavuştu. Barok yapılar, efsanelere konu olmuş Sava Irmağı köprüleri ortaya çıktı. 2016’da Avrupa’nın En Yeşil Başkenti seçilip Slovenya’ya gurur kazandıran Ljubljana’da kişi başına düşen yeşil alan 2700 metrekare (İstanbul 8 metrekare!). Nehir kıyısındaki yürüyüş yolları boyunca kaliteli pub ve elişi ürünler satan butikler sıralanmış. Dünya başkentlerini kopyalamak yerine sürdürülebilir şehircilikle restorasyonlar yürütülüyor. “Bu konudaki kararlılığımız kentteki yaşam kalitesini artırıyor” diyor Belediye Başkanı Zoran Jankovic.

16.10.2017Seyahat
Geleceğin sanatçıları Perili Köşk’te buluşuyor

Geleceğin sanatçıları Perili Köşk’te buluşuyor

Borusan Contemporary’nin çocuk atölyeleri daha renkli bir programla 15 Ekim’de kaldığı yerden devam ediyor.

13.10.2017Kitap Sanat
Meditasyon ‘cep’te

Meditasyon ‘cep’te

Günlük hayatta yaşadığımız stres, endişe ve uyku sorunu gibi problemler için harekete geçen Longi adındaki girişim, ‘Meditasyon’ uygulamasını hayata geçirdi. Kullanıcıların 10 dakikada meditasyon yapmasını sağlayan uygulama, 6 ayda 200 bin kullanıcıya ulaştı.

11.10.2017Ekonomi
Folkartta iki sergi birarada

Folkart'ta iki sergi birarada

Folkart'ta iki sergi birarada

6.10.2017İzmir
Katalonyada bağımsızlık referandumundan sonra genel grev

Katalonya'da bağımsızlık referandumundan sonra genel grev

İspanya'nın Katalonya bölgesinde düzenlenen tartışmalı referandumun ardından, bölgenin büyük bir bölümünde bugün genel greve gidiliyor.

3.10.2017Dünya
Bodrumda 23 ülkeden 80 sanatçıyı buluşturan bienal

Bodrum'da 23 ülkeden 80 sanatçıyı buluşturan bienal

Bodrum'da 23 ülkeden 80 sanatçıyı buluşturan bienal

1.10.2017Bodrum

Bu hafta görmeniz gereken beş sergi

15. İstanbul Bienali’nin de etkisiyle sergi sezonu hızlı başladı. Pek çok galeri, bienal döneminde en güzel sergileriyle izleyici karşısına çıktı. Bu hafta devam edenlerden beşini seçtik.

29.9.2017Hürriyet Cumartesi
2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde jüri üyeleri açıklandı

2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde jüri üyeleri açıklandı

Dünyanın önde gelen fotoğraf yarışmalarından 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin jüri üyeleri bugün World Photography Organization (Dünya Fotoğraf Organizasyonu) tarafından duyuruldu. Bu vesile ile, Açık yarışma bölümüne katılan fotoğraflardan bir seçki yayınlandı ve yeni jüri üyeleri ödül organizasyonuna katılanlara tavsiyelerde bulundu.

28.9.2017Teknoloji
Bodrumda sanatla dolu bir ay başlıyor

Bodrum'da sanatla dolu bir ay başlıyor

Bodrum'da sanatla dolu bir ay başlıyor

26.9.2017Bodrum
Dünyadaki son beyaz gergedan Perili Köşk’te

Dünyadaki son beyaz gergedan Perili Köşk’te!

Borusan Contemporary’de açtığı ‘Kaçak Dünya’ başlıklı sergide soyu tükenmekte olan hayvanlara çağdaş sanat penceresinden bakan Amerikalı sanatçı Diana Thater, dünyadaki son beyaz gergedanı görüntülerkenki duygularını “Onunla vakit geçirmek çok zevkliydi. Fakat aynı zamanda melankolik ve üzücüydü” diyor.

21.9.2017Kitap Sanat
Karaköy’e sanatı yeniden getirdiler

Karaköy’e sanatı yeniden getirdiler

Bir zamanlar sanat galerilerinin art arda açıldığı, sonrasında aynı hızla kapandığı Karaköy eski günlerine dönüyor. İstanbul’un önde gelen çağdaş sanat galerilerinden Pi Artworks, Galeri Nev İstanbul, artSümer ve Mixer’i bünyesinde bulunduran Juma Art binası hafta başında kapılarını açtı. Karaköy’de yeniden yeşerecek sanat ortamına can suyu veren oluşumu kahramanlarıyla konuştuk.

21.9.2017Kitap Sanat
Contemporary Istanbul 12. yılında 80 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı

Contemporary Istanbul 12. yılında 80 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı

Contemporary Istanbul 12. yılında 80 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı

20.9.2017Merkez
Özyeğin Ailesinden sanata destek

Özyeğin Ailesi'nden sanata destek

Özyeğin Ailesi'nden sanata destek

20.9.2017Merkez
Çağdaş Sanat rekor kırdı

Çağdaş Sanat rekor kırdı

Contemporary İstanbul’u beş günde 80 binden fazla kişi gezdi. Fahrelnisa Zeid’in otoportresi 500 bin dolara (1 milyon 730 bin TL) satılarak fuarın rekor kıran eserleri arasında yer aldı.

18.9.2017Kitap Sanat
Contemporary Istanbulu 80 binden fazla kişi ziyaret etti

Contemporary Istanbul'u 80 binden fazla kişi ziyaret etti

Contemporary Istanbul'u 80 binden fazla kişi ziyaret etti

18.9.2017Merkez
Artnivo sanatçıları Londra’da

Artnivo sanatçıları Londra’da

Bu yıl 4.’sü düzenlenen START Art Fair Londra’daki sanat izleyicileriyle buluştu. 14-17 Eylül tarihlerinde düzenlenen fuar kapsamında artnivo sanatçıları Refik Anadol, Alper Aydın, Özlem Demirel ve Onur Hastürk Saatchi Gallery’de işlerini sergiledi.

18.9.2017Kitap Sanat
Contemporary Istanbul’da kaçırmamanız gereken 10 eser

Contemporary Istanbul’da kaçırmamanız gereken 10 eser

Dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce sanatçıyı buluşturan çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul iki gün önce başladı. Bu sene 12’ncisi düzenlenen çağdaş sanat fuarında mutlaka görmeniz gereken eserleri çağdaş sanat uzmanı jürimiz seçti.

15.9.2017Hürriyet Cumartesi
Bienal Midilli’ye de uzanıyor

Bienal Midilli’ye de uzanıyor

Sanatçı Volkan Aslan’ın 15. İstanbul Bienali’nin ana sergisinde yer alan ‘Evim Evim Güzel Evim’ adlı üç kanallı videosu, The ONE Derneği’nin katkılarıyla Can ve Sevda Elgiz’in Midilli’deki aile evi Halim Bey Konağı’nda da sergileniyor.

14.9.2017Kitap Sanat
En izleyici dostu bienal

En izleyici dostu bienal

Sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde ‘İyi Bir Komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali, pekâlâ tarihe, bugüne kadar yapılmış en izleyici dostu, gezmesi basit, idraki hızlı, olumlu light bienal olarak geçebilir... Ağır felsefi metin göndermeleri yok. Alabildiğine izleyici yanında. Alabildiğine izleyicinin kendisi hatta. Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, bienalden 11 eser seçti.

14.9.2017Kitap Sanat
Contemporary Istanbul sokağa taştı

Contemporary Istanbul sokağa taştı

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Contemporary Istanbul (CI) çağdaş sanat fuarı dün kapılarını açtı. İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen fuara sanatseverler yoğun ilgi gösteriyor. 17 Eylül’e kadar devam edecek fuara bu sene 21’i ilk kez olmak üzere 73 galeri katılıyor.

14.9.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Portreniz nasıl olmalı

PERA MÜZESİ’nde açılan ‘Bana Bak!’ adlı sergide ‘la Caixa’ Çağdaş Sanat Müzesi Sanat Koleksiyonu’ndan ‘Portreler’i görebilirsiniz.

18.12.2017

Miami’ye İstanbul çıkarması

SİYASİ iklim ne kadar yeni fırtınaların işaretini verse de, ekonomi 2018 yılı için ne kadar belirsizlikler içerse de sanatın yeri ayrı ve güçlü bir oyuncu olarak kalmaya devam edecek.

8.12.2017

Sanat Fuarı’nı ihmal etmeyin

TÜYAP Kitap Fuarı’nı gezdikten sonra Artist 2017/27. İstanbul Sanat Fuarı’nı da görmelisiniz.

2.11.2017

Gecikmeli merhaba

Sezona geç başladığımızın farkındayım. Ama Türkiye’nin yoğun gündeminde hobi olarak ilgilendiğim plastik sanatlara zaman ayırmada inanın çok zorlanıyorum. Kimi zaman insana 24 saat bile yetmiyor.

15.10.2017

Alsancak’taki silo otelle sanat merkezi olabilir

ÇETİN Erokay... Bir dönem reklam ve halkla ilişkilerde en önemli isimlerden birisiydi.

13.10.2017

Göcek her mevsimde bir başka güzel

Tam bir Türkiye aşığı olan, yıllardır Ege ve Akdeniz’de yelken yapan Michael Buerk, dört yıl önce The Telegraph’taki köşesinde Göcek için “Tam benim tarzım kasaba” demiş.

15.9.2017

Contemporary Istanbul’u gezdim

BU yıl 12’ncisi düzenlenen Contemporary Istanbul (CI) ziyarete açıldı. Sanatseverlerin yoğun ilgisine bizzat şahit oldum açılış için gittiğimde.

14.9.2017