MENÜ

Büyükelçi

Büyükelçi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Büyükelçi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Büyükelçi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 19.809 Büyükelçi haberi bulunmuştur.

Büyükelçi Haberleri

THYden Sırbistanın başarılı seyahat acentelerine ödül

THY'den Sırbistan'ın başarılı seyahat acentelerine ödül

Sırbistan'da 2018 yılının başarılı seyahat acenteleri, Türk Hava Yolları (THY) tarafından ödüllendirildi.

16.04.2019Ekonomi
BNetZa: Huawei’de bir risk göremedik

BNetZa: Huawei’de bir risk göremedik

Almanya Federal Ağ İdaresi (BNetzA) Başkanı Jochen Homann, Çin merkezli Huawei dahil herhangi bir 5G ekipman sağlayıcısının Almanya’nın tüm standart ve güvenlik gereksinimlerine uyması halinde ‘özel’ olarak dışlanmaması gerektiğini söyledi.

15.04.2019Avrupa
Büyükelçi Türk şirketlerine seslendi: Almanya’da emlak açığı var

Büyükelçi Türk şirketlerine seslendi: Almanya’da emlak açığı var

MÜSİAD’ın düzenlediği ‘İnşaat ve Emlak Fuarı 19’u açan Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, fuara katılan 80 Türk şirketine Almanya’nın son yıllarda konut, hastane, okul, kamu binalarına yatırımlar yaptığını, Türk şirketlerinin de bu pazarı araştırması gerektiğini söyledi.

14.04.2019Avrupa
Benzemez kimse sana...

Benzemez kimse sana...

Adı marşlara yazılan, futbolun Sinyor’u Can Bartu cuma günü 83 yaşında hayata gözlerini yumdu. O belki de kibrin ve asaletin tek yakıştığı insandı. Futbolu seven sevmeyen herkesin karşısında önünü iliklediği, efsanevi hikâyelerini dinlediği büyük çınar artık yok. (Bağış Erten yazdı)

14.04.2019Hürriyet Pazar
‘Türkiye Almanya ilişkileri çok köklü ve derin’

‘Türkiye Almanya ilişkileri çok köklü ve derin’

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Frankfurt’ta yaşayan Türk basın mensuplarıyla bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile Almanya arasındaki sorunlu dönemin geride bırakıldığını belirten Aydın, “İki ülke arasındaki ilişkiler çok köklü ve derin. Günlük yaşanan sorunlara bakarak iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirmemek lazım” dedi.

13.04.2019Avrupa
THYden Kırgızistanda yeni ofis

THY'den Kırgızistan'da yeni ofis

Türk Hava Yollarının Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki yeni merkez ofisi törenle açıldı.

12.04.2019Ekonomi
ABDden skandal Türkiye açıklaması

ABD'den skandal Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye Büyükelçiliğine aday gösterdiği David Michael Satterfield, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alma konusunda bir seçim yapması gerektiğini belirterek, “Türkiye, F-35 programına katılımını büyük riske atıyor ve yaptırımlarla karşı karşıya.” dedi.

11.04.2019Dünya
Türkiye ile Yunanistan arasında siyasi istişareler yapılacak

Türkiye ile Yunanistan arasında siyasi istişareler yapılacak

Türkiye ile Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişareler gerçekleştirilecek.

10.04.2019Dünya
Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’: Libya’da topyekûn iç savaş korkusu sürüyor

Hafter’e karşı ‘Öfke Volkanı’: Libya’da topyekûn iç savaş korkusu sürüyor

Libya’nın Tobruk bölgesinde konuşlu General Hafter’in BM destekli Trablus yönetimine doğru harekât başlatmasının ardından gerilimin büyümesinden endişe duyuluyor. Türkiye başta birçok ülke itidal çağrısı yaparken, Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Serhat Aksen, Hürriyet’e Trablus yönetiminin ‘Öfke Volkanı’ isimli bir operasyon başlattığını, önemli başarılar elde ettiklerini söyledi.

9.04.2019Dünya
AB, PKKyı terör örgütü olarak ilan etmekten fazlasını yapmalıdır

"AB, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmekten fazlasını yapmalıdır"

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, "PKK, AB'nin terör örgütleri listesinde olmasına rağmen birçok AB ülkesinde kampanya yürütebiliyor. AB, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmekten fazlasını yapmalıdır." dedi.

8.04.2019Dünya
Rus Büyükelçi Yerhov Hürriyete konuştu: Aynı sayfadayız

Rus Büyükelçi Yerhov Hürriyet'e konuştu: Aynı sayfadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Nisan’daki Moskova ziyareti öncesinde Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Hürriyet’e konuştu. Yerhov, ABD ile krize neden olan Rusya’dan S-400 füze alımıyla ilgili “Bence Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dinlemeli, ona güvenmeliyiz” dedi. Yerhov, Suriye’de de Rusya ile Türkiye’nin ‘kesinlikle aynı sayfada olduğunu' belirterek “Hatta tarihin aynı tarafındayız, aynı gemideyiz” yorumunda bulundu.

5.04.2019Dünya
Viyana’da Türkiye oturumu: Yatırıma en uygun ülke

Viyana’da Türkiye oturumu: Yatırıma en uygun ülke

Avusturya-Türk Ekonomik Forumu, Viyana Ekonomi Odası ve Vakıfbank International AG tarafından ortak düzenlenen açık oturumda, Avusturya’nın alanında en saygı isimleri seçimden sonra Türkiye’de yatırım koşullarını konuştu. Tüm katılımcılar, Türkiye’nin bölgede yatırıma en uygun ülkesi olduğu konusunda birleşti.

4.04.2019Avrupa
Mahathir, D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar ile görüştü

Mahathir, D-8 Genel Sekreteri Ku Jaafar ile görüştü

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, ülkeye ziyarette bulunan Gelişen 8 Ülke Ekonomik İşbirliği Örgütü (D-8) Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari ile görüştü.

3.04.2019Dünya
Büyükelçi Oktay’dan Macar Parlamentosuna ziyaret

Büyükelçi Oktay’dan Macar Parlamentosuna ziyaret

Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay ve büyükelçilik yetkilileri, Macaristan Ulusal Meclisi bünyesindeki Macaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubunu ziyaret etti.

3.04.2019Avrupa
Türk girişimcilerin  Londra buluşması

Türk girişimcilerin Londra buluşması

İngiltere’de faaliyet gösteren Kıbrıslı Türk girişimciler ile Avrupalı Türk Markalar Birliği (ATMB) üyeleri, işbirliği yaparak daha geniş pazarlara ulaşabilmek için Londra’da buluştu.

1.04.2019Avrupa
Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği sağlandığı sürece her türlü yeni fikre açığız

'Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği sağlandığı sürece her türlü yeni fikre açığız'

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık Hudut Genel Müdür Vekili Büyükelçi Erciyes, "Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliği ve güvenlik ihtiyaçları sağlandığı sürece her türlü yeni fikre açığız." dedi.

1.04.2019Dünya
Savunmada sanayisinde Malezya ile 10 imza atıldı

Savunmada sanayisinde Malezya ile 10 imza atıldı

Türk savunma sanayisi firmaları, LIMA 2019'da çeşitli alanlarda bilgi paylaşımı, teknoloji transferi ve ortak üretime yönelik olarak Malezyalı şirket ve kuruluşlarla 10 mutabakat metni imzaladı.

31.03.2019Ekonomi
O ülkeden turist yağacak

O ülkeden turist yağacak

Çin'in Ankara Büyükelçisi Dıng Li, "Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısının katlanarak artmasını bekliyoruz. 2021 yılında Türkiye'nin Çin'e ihracatını 8 milyar dolara, Çin'in Türkiye'ye yatırımını 6 milyar dolara, Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısını 1 milyon seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

30.03.2019Ekonomi
Latin Amerikada Atak... Görücüye çıktı

Latin Amerika'da Atak... Görücüye çıktı

Latin Amerika'nın en büyük savunma sanayi fuarı LAAD'da görücüye çıkacak T129 Atak helikopteri ile Brezilya'da gösteri uçuşu gerçekleştirildi.

29.03.2019Ekonomi
S.O.S Çocuk Yurdu yararına toplandılar

S.O.S Çocuk Yurdu yararına toplandılar

İngiltere Kıbrıs Türk Mühendisler Birliği (TCEA), S.O.S Çocuk Yurdu yararına West End’teki Kibele Restaurant’ta 33. Kuruluş Balosu düzenlendi. Geceye, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Oya Tuncalı, eşi Tuncel Tuncalı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ödüllendirilen mühendisler de katıldı.

28.03.2019Avrupa
Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’daki Türk şehitleri anıldı

Avusturya’nın Slovenya sınırında yer alan Mogersdorf kasabasında, 1664 yılında meydana gelen Raab Suyu Savaşı’nın 350. yılı anısına 2015 yılında TİKA tarafından inşa edilen Türk Şehitliği’nde tören düzenlendi. Törende konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “İki ülke arasındaki ilişkilerin olumsuz bir gündem üzerinden değil de olumlu bir gündem üzerinden ilerlemesini tercih ederiz ama artan yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığının maalesef Avusturyalı bazı siyasileri tesiri altına aldığını üzülerek kaygıyla takip ediyoruz” dedi.

28.03.2019Avrupa
Oymaka Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanı

Oymak'a 'Sanat ve Edebiyat Şövalyesi' nişanı

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından verilen Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görüldü.

27.03.2019Kitap Sanat
Dışişlerinden Türkiye-Peru görüşmeleri açıklaması

Dışişleri'nden Türkiye-Peru görüşmeleri açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, 27 Mart 2019 tarihinde Peru'nun başkenti Lima’da gerçekleştirilecek olan Türkiye-Peru görüşmeleri hakkında açıklamada bulundu.

27.03.2019Dünya
Büyükelçi Karlov suikastı davasında ara karar

Büyükelçi Karlov suikastı davasında ara karar

Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un öldürülmesine ilişkin, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 28 sanıklı davada tutuklu sanıklar Ufuk Gül ve Hasan Tunç'un adli kontrol şartıyla tahliyeleri kararlaştırıldı.

26.03.2019Gündem
Büyükelçi Karlov suikastı davası

Büyükelçi Karlov suikastı davası

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 kişinin yargılandığı davaya sanık savunmalarıyla devam ediliyor.

25.03.2019Gündem
Filistinin BM Büyükelçisinden Bachelete İsraili UCMye taşı çağrısı

Filistin'in BM Büyükelçisi'nden Bachelet'e 'İsrail'i UCM'ye taşı' çağrısı

Filistin'in BM Cenevre Ofisi nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Khraishi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet'e, "Büyük Dönüş Yürüyüşü"nde suç işleyen İsraillilerin UCM'de yargılanması çağrısı yaptı.

24.03.2019Dünya
BM İnsan Hakları Konseyinin 40. oturumuna İsraile tepki damga vurdu

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumuna İsrail'e tepki damga vurdu

Dün sona eren BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumuna İsrail aleyhine kabul edilen 5 karar tasarısı damga vurdu.

23.03.2019Dünya
İstenmeyen Büyükelçi Grenell

İstenmeyen Büyükelçi Grenell

ABD’nin Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, geçen yıl mayıs ayında Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e güven mektubunu sunarak başkent Berlin’de göreve başladı.

23.03.2019Avrupa
Büyükelçi Göktaştan Papaya güven mektubu

Büyükelçi Göktaş'tan Papa'ya güven mektubu

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Lütfullah Göktaş, Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'a güven mektubunu sundu.

22.03.2019Gündem
Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısından Haluk Levente teşekkür

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı'ndan Haluk Levent'e teşekkür

Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters, şarkıcı Haluk Levent'e, Çanakkale konserinin gelirini Yeni Zelanda'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına bağışladığı için teşekkür etti.

22.03.2019Dünya
Uyuşturucuyla mücadelede uluslararası başarı

Uyuşturucuyla mücadelede uluslararası başarı

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Maddeler Komisyonu toplantısı Viyana’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı’nın koordinesindeki toplantıya Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Daire Başkanlığı uzmanları da katıldı. Türk uzmanların yaptıkları sunum ve paylaşımlar büyük ilgi ve takdir ile karşılandı.

22.03.2019Gündem
Otobüste genç kızı taciz ettiği iddia edilmişti Yeni gelişme...

Otobüste genç kızı taciz ettiği iddia edilmişti! Yeni gelişme...

ANKARA'da EGO otobüsünde K.K. (19) adlı kıza tacizde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan S.B., savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

22.03.2019Gündem
Japonya, Cumhurbaşkanı Erdoğanın ziyaretlerine hazırlanıyor

Japonya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretlerine hazırlanıyor

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl Japonya'yı 2 defa ziyaret edeceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı düzeyinde daha önce yılda 2 defa ziyaret olmamıştı. Dolayısıyla bunun en verimli bir şekilde gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağız." dedi.

22.03.2019Dünya
Nevruz’a Cenevre’de ortak kutlama

Nevruz’a Cenevre’de ortak kutlama

Nevruz Bayramı, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilciliği ve bazı ülkelerin ev sahipliğinde İsviçre’nin Cenevre kentinde coşkuyla kutlandı.

22.03.2019Avrupa
Büyükelçi Lütfullah Göktaş, Papa’ya güven mektubunu sunacak

Büyükelçi Lütfullah Göktaş, Papa’ya güven mektubunu sunacak

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçiliği'ne atanan Lütfullah Göktaş, yarın güven mektubunu sunacak.

21.03.2019Gündem
Almanya’dan tepki ‘İstenmeyen adam’ ilan edilsin

Almanya’dan tepki! ‘İstenmeyen adam’ ilan edilsin

Almanya’nın savunma bütçesi planını yetersiz bulan ABD Berlin Büyükelçisi Richard Grenell, hem koalisyon hükümetini hem de muhalefeti kızdırdı.

20.03.2019Avrupa
Ankarada belediye otobüsünde şoke eden olay Genç kız çığlık atınca....

Ankara'da belediye otobüsünde şoke eden olay! Genç kız çığlık atınca....

Ankara'da EGO otobüsünde elle tacize uğradığını öne süren K.K. (19) adlı kızın çığlıkları üzerine şoför aracın kapılarını kilitleyip polis çağırdı. Gelen polis ekipleri, şüpheliyi gözaltına alındı.

20.03.2019Gündem

Yazar Sonuçları

İsmet Birsel’in insan sevgisi

İki yıl önce kaybettiğimiz emekli büyükelçi İsmet Birsel’in diplomatlığının yanı sıra bir başka mesleği daha vardı: Ressamlık.

15.04.2019

Gül Baba, UNESCO listesine alınır mı

Türkiye-Macaristan İş Konseyi ve merkezi Budapeşte’de bulunan Gül Baba Vakfı Başkanı Adnan Polat aradı:

12.04.2019

Büyükelçinin fotoğraf merakı

Dünya Mayın Tehlikelerine Karşı Korunma Günü’nde Türkiye’nin insani mayın temizleme çabalarını anlatan “Tehlikeli Mayın” filminin galası Ankara’da yapıldı.

9.04.2019

Hangisi daha güzel (6)

Dışişleri Bakanlığı’nda diplomat olarak görev gördüğüm 37 yıllık süre içinde yaptığım görevler, bulunduğum ülkeler ve şehirlerle ilgili bazı düşünce ve anılarımı aktarmaya başladığım yazı dizime bugün de devam ediyorum.

9.04.2019

Bu imparatorluk olmasaydı Mimar Sinan olmazdı

Devşirme asker kayıtlarından etnik gerçekler pek çıkmaz. Rumeli ve Anadolu’dan devşirildiği belirtilir. Sinan’ın her zaman akrabalarıyla ile ilişkisi vardı ama bu isimlerin Kapadokya’nın hangi gayrimüslim zümresine dahil olduğu bilinmiyor. Şurası bir gerçek: Bu imparatorluk olmasa böyle bir mimar da olmazdı. Zaten olamadığı da görülüyor. Bazı şeyler ve bazı adamlar belirli dönemlerin ürünüdür.

7.04.2019

Diplomatik başarı

Kırım Savaşı’nı bir diplomatik başarı olarak değerlendirmek durumundayız. Osmanlı İmparatorluğu’nun diplomatları ve ordusu Rusya’yı 21 yıl için durdurmuşlardır. Bu süre, 19. asırda çok önemli bir süredir. Bu süre içerisinde Osmanlı askeri teşkilatı da daha büyük atılımlarla savunmasını geliştirebildi, bilhassa kurmay sınıfını iyi yetiştirebildi.

31.03.2019

Golan, Trump ve büyük Cyrus

ABD Başkanı Trump işaretini geçen hafta verdiği gibi İsrail’in Golan Tepeleri’ni ilhakını tanıdı ve Golan Tepelerini İsrail toprağı sayan “Başkanlık Kararını” imzaladı.

28.03.2019

Golan'dan Brezit'e

Geçen hafta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi toplantısı İstanbul’da yapıldı. İİT İstanbul Toplantısı’nın amacı esasen Yeni Zelanda’da Cristchurch şehrinde 2 camiye yapılan ve 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıydı.

26.03.2019

Fransız mutfağı Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın kanatları altında

TÜRKİYE sayıları şükür ki, giderek artmakta olan gastronomi kurumlarının, şeflerin, iş insanlarının desteğiyle Türk Mutfağı’nın tanıtımı için nihayet yol almaya başlamışken dünyanın en ünlü mutfağına sahip Fransa “nasılsa dünya benim mutfağımı tanıyor” diye boş durmuyor.

24.03.2019