MENÜ

Büyük Sinagog

Büyük Sinagog ile ilgili tüm haberleri, son dakika Büyük Sinagog haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Büyük Sinagog haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 653 Büyük Sinagog haberi bulunmuştur.

Büyük Sinagog Haberleri

Heveslenmeyin, Budist tapınağı yapmaya yetecek bağış sözünü aldık

Heveslenmeyin, Budist tapınağı yapmaya yetecek bağış sözünü aldık!

İTÜ Rektörü Mehmet Karaca, üniversitenin yayın organlarından birinde kampüse cami inşa etmeyi planladıklarını söyledi ve ekledi: “İsterlerse sinagog da açarız.” Bu sözler üzerine öğrencilerden Zeynep Özkatip, geçen hafta change.org’da ‘İTÜ’ye Budist Tapınağı istiyoruz!’ adlı bir kampanya başlattı; imzaların sayısı da kısa sürede 20 bine yaklaştı. İnşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Özkatip, o gün bugündür tehditler alıyor.

5.04.2015Hayat
Vali oturup izledi konuşmadı

Vali oturup izledi konuşmadı

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’ya postallarıyla girmesine tepki olarak sinagogun sadece 'müze' olacağını açıklayan ve gelen tepkiler üzerine özür dileyen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’e açılışta konuşma verilmedi.

26.03.2015Gündem
Bülent Arınç: Avrupa’nın bizden geride olduğunu görüp üzülüyoruz

Bülent Arınç: Avrupa’nın bizden geride olduğunu görüp üzülüyoruz

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’de din ve vicdan özgürlüğünün diğer Avrupa ülkelerine göre çok ileri seviyede olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de antisemitizm yoktur. Batıda olduğu gibi İslamofobinin karşıtı olan başka bir fobi yoktur. Türkiye’de ırkçılık yoktur. Yani tabanda zemin bulamamıştır. Bugün Avrupa’da ve başka ülkelerde yaşananlara baktığımız zaman bizden ne kadar geride olduklarını görüyor ve gerçekten üzülüyoruz" dedi.

26.03.2015Gündem
Struma faciasına 73 yıl sonra ilk resmi tören

Struma faciasına 73 yıl sonra ilk resmi tören

2. Dünya Savaşı yıllarında Nazi soykırımından kaçan Yahudi göçmenleri taşıyan 'Struma' adlı geminin Karadeniz'de Sovyet denizaltısı tarafından batırılmasının neden olduğu facianın 73. yıldönümünde hayatını kaybeden 768 Musevi vatandaşı için ilk kez devlet düzeyinde düzenlenen resmi törenle anıldı.

24.02.2015Gündem
Başbakan Davutoğlu, Brükselde konuştu

Başbakan Davutoğlu, Brüksel'de konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği ile "Friends of Europe" tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda konuştu.

15.01.2015Dünya
İzmirden barış mesajı

İzmir'den barış mesajı

İZMİR’de görev yapan diplomatik temsilciler, kentteki hoşgörü ortamını dünyaya örnek gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Ayavukla Kilisesi, Beith Hillel Sinagou ve Emir Sultan Türbesi’ni aynı anda restore ettiklerini hatırlatarak, "İzmir’de terörün beslenebileceği bir kaynak yok" dedi.

14.01.2015Ege
Edirne Valisi: Haberi manşet olan gazeteciye küçük altın vereceğim

Edirne Valisi: Haberi manşet olan gazeteciye küçük altın vereceğim

Yaptığı açıklamalarla sık sık gündem olan ve tepki çeken Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, yine çok konuşulacak sözler söyledi. Vali Şahin, haberleri ulusal gazetelerin manşetinde yer alan Edirmeli gazetecilere küçük altın hediye edeceğini duyurdu. Şahin'in ismi daha önce sinagogu müze yapmaya kalkması ve kanser açıklaması yapan doktora kızıp görevden almasıyla da gündeme gelmişti. Vali Şahin, Giresun Valisi olduğu dönemde de kameraların kayıtta olduğunu farketmeyerek gazetecilere ''Ben vereyim sana o parayı, yazmasan. Giresun’u Türkiye’ye olumsuz yansıtmasan" demiş ve sözleri uzun süre tartışılmıştı.

7.01.2015Gündem
Moussi, Soma’ya gelmek istiyor

Moussi, Soma’ya gelmek istiyor

İngiltere’de futboldan kazandığı parasının bir bölümünü Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) oluşturduğu Soma Umut Fonu’na bağışlayan Birmingham oyuncusu Guy Moussi, “Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilerin çocuklarıyla tanışmak için Soma’ya gelmek istediğini” söyledi.

7.01.2015Avrupa
Papa Francesco Sultanahmet Camiinde dua etti

Papa Francesco Sultanahmet Camii'nde dua etti

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi, 17 Kasım'da Katolik Hristiyanların ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco'nun Sultanahmet ve Ayasofya'da dua edip etmeyeceğine ilişkin sorulara "Bir Hristiyan'ın, bir camide dua etmesinden bahsedilemez" diye cevap verdi. Ancak Papa Francesco, bahsi söz konusu olmayanı gerçekleştirdi ve bugünkü Sultanahmet Camii gezesi sırasında dua etti.

29.11.2014Gündem
Yahudi kuruluşundan Edirne Valisine tepki

Yahudi kuruluşundan Edirne Valisi'ne tepki

Edirne Valiliği’nin kentteki sinagogu müzeye dönüştürme çağrısının yankıları sürüyor. Merkezi ABD’de bulunan İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği kuruluşu (ADL) önceki gün Edirne Valisi Dursun Şahin’in sözlerini kınayan bir açıklama yayınladı.

24.11.2014Dünya
Utandıran açıklama ortalığı karıştırdı

Utandıran açıklama ortalığı karıştırdı

Edirne Valisi Dursun Şahin'in, şehirde restorasyonu devam eden sinagogu müze olarak kulllanmaya karar verdiklerini açıklamasından sonra tepkiler art arda geldi. Valinin ibadethaneyi İsrail'in Mescid'i Aksa'ya düzenlediği baskına kızıp müzeye çevirmek istemesine ilk yanıt Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden geldi. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, bir açıklama yaparak sinagog ile ilgili tasarrufun kendilerinde olduğunu hatırlatarak Edirne Büyük Sinagogu'nun ibadethane olarak hizmet vereceğini bildirdi.Bu açıklamadan sonra Vali Dursun Şahin çark etti, binanın kullanım şekliyle ilgili kararın Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olduğunu söyledi. Türkiye Hahambaşılığı ve Türk Musevi Cemaati de bir yazılı açıklama yaparak "Bu tür bir söylemin devletimizi temsil eden bir valimiz tarafından ifade edilmesinden dolayı hicap duymaktayız" ifadelerini kullandı.

23.11.2014Gündem
Vatikanın arazisinde sinagog bulundu

Vatikan'ın arazisinde sinagog bulundu

Vatikan'ın Hristiyan hacılar için İsrail'in kuzeyindeki Tiberias (Taberiye) Gölü kenarında yapımına başladığı beş yıldızlı otel inşaatının temel kazısında 1'inci yüzyıla ait bir sinagog bulundu.

16.11.2014Dünya
Alman bakanlar cuma namazına gidecek

Alman bakanlar cuma namazına gidecek

Alman bakanlar cuma namazına gidip şiddet ve terörü kınayacak

16.09.2014Avrupa
Balçovaya 4 termal otel ortasına da dinler bahçesi

Balçova'ya 4 termal otel ortasına da dinler bahçesi

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı’nın İnciraltı Turizm Merkezi Tevsii Balçova Kaplıcaları Kesimi 1/25 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’na uygun şekilde Balçova Belediyesi’nce hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı tamamlandı. Askıya çıkan plan Mithatpaşa Caddesi, Hüseyin Öğütcen Caddesi, Balçova Termal ve Ilıca Deresiyle sınırlanan Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi karşısındaki 270 bin metrekarede neler yapılabileceğini belirledi.

1.09.2014Ege
Almanyada 2012den bu yana camilere 78 saldırı

Almanya'da 2012'den bu yana camilere 78 saldırı

Avrupa ülkelerinde Müslüman nüfusla paralel olarak artan cami ve mescitler, ırkçı ve Müslüman karşıtı grupların saldırılarına hedef oluyor.

21.08.2014Avrupa
Berlin’de dinler BULUŞMASI

Berlin’de dinler BULUŞMASI

PETRIPLATZ (Petri Meydanı), eski Doğu Berlin sınırları içinde kalan bir alan.

13.06.2014Gündem
Beit Hillel Sinagogu hayata dönüyor

Beit Hillel Sinagogu hayata dönüyor

İZMİR'de Kemeraltı Çarşısı'ndaki, yangında çatısı zarar gören, sonrasında duvarları yıkılan Beit Hillel Sinagogu ayağa kaldırılıyor.

25.11.2013Ege
Odessa kışı karşılıyor

Odessa kışı karşılıyor

Zonguldak’ın karşı kıyısındaki Odessa, Ukrayna’nın üçüncü büyük şehri. Parkları, kültür mekânları göz kamaştırıyor. Okurumuz, gezgin müzisyen Attila Atasoy gitti. Sonbahar renklerinde saklanmış hüzünlerin izini sürdü.

3.11.2013Seyahat
Cemevi için kanun teklifi

Cemevi için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, cemevlerinin belediyelerin imar planlarına ‘ibadethane’ olarak işlenmesi için kanun teklifi verdi.

25.10.2013Gündem
Camide tiyatro

Camide tiyatro

Münih Oda Tiyatrosu sanatçıları, dinlerarası diyalog temalı ‘Urban Prayers’ (Kentsel Dualar) adlı eseri Mehmet Akif Camisi’nde sergiledi. Yaklaşık dört yüz Alman’ın izlediği gösteride din görevlisi Hüseyin Acar da Kuran okudu.

23.06.2013Gündem
Balkanlar’ın 5 güzeli

Balkanlar’ın 5 güzeli

Balkanlar’ı hep oradan gelen soğuk hava dalgasıyla anacak değiliz ya.

31.05.2013Seyahat
Gülriz Sururi, Bilim ve İslamiyet

Gülriz Sururi, Bilim ve İslamiyet

Bilim tarihçileri, sosyologlar, gelişme teorisyenleri ve günümüz düşünürleri, yeniçağ döneminde insanlığın yarattığı tüm değerleri hümanizme bağlarlar.

14.03.2013Teknoloji

Karayipler’in tropik Hollanda bahçesi

Hollanda Antilleri’nin kendi küçük, şöhreti büyük adası Sint Eustatius, Venezuela’ya kuş uçumu 750 kilometre uzakta. Yağmur ormanları, yanardağı, mercan kayalıkları meraklı gezginleri keşfe kışkırtıyor.

20.01.2013Seyahat
Yavaş şehir, yavaş yemek, büyük keyif TORİNO

Yavaş şehir, yavaş yemek, büyük keyif TORİNO

Geçmişin başkenti, otomotiv endüstrisinin kalbi Torino bugün İtalya’nın en önemli lezzet duraklarından. Slow Food ve Slow City akımının uluslararası merkezi. Yeni yılı Tango Festivali’yle karşılamıştı, bu hafta Işık Festivali’ni yaşıyor.

6.01.2013Seyahat
Trastevere’de her pazar şenliktir

Trastevere’de her pazar şenliktir

Roma’da Tiber Nehri’nin batı yakasında, Vatikan’ın güneyinde kalan semtin ismi Trastevere.

23.12.2012Seyahat
Psidia Antioch’dan Yalvaç’a

Psidia Antioch’dan Yalvaç’a

Isparta’nın Yalvaç ilçesi yakınlarındaki Psidia Antioch, İncil’e aşina olanlar için önemli bir yerleşim. Bu antik kenti mutlaka görün.

14.10.2012Seyahat
75. Ayet’le gidiyorlar

75. Ayet’le gidiyorlar

Suriye’de kaçırılarak 2 ay hücrede tutulan gazeteci Adem Özköse, Hürriyet’e 50’nin üzerinde Türk’ün Suriye’ye Esad rejimine karşı savaşmak için gittiğini, 4 Türk vatandaşının öldüğünü anlattı. Sayının ilerleyen günlerde artabileceğini de söyleyen Özköse, “Mücahitleri motive eden Nisa Suresi’nin 75’inci Ayeti” dedi.

24.08.2012Gündem
Bekir Bozdağdan önemli açıklamalar

Bekir Bozdağ'dan önemli açıklamalar

Türkiye’nin iç politik gündeminde öne çıkan baslıklar, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması, Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ile TBMM'nin tatile girmeden önce çıkardığı son yargı reform paketi sayesinde tutuklu vekil ya da üst düzey bürokratların tahliye olup olmayacakları.

13.07.2012Gündem
Millerle Şili’den Moğolistan’a 4 kıtada 11 yolculuk

Millerle Şili’den Moğolistan’a 4 kıtada 11 yolculuk

Havayolu ve bankaların harcamaları uçak biletine dönüştüren yeni kampanyaları millere rağbeti artırdı. Sadece THY’nin mil programına katılanlar bile son üç yılda yüzde 60’lık sıçramayla 2.5 milyon kişiye ulaştı. Rekabetin keskinleşmesi tüketiciye yeni seçenekler getiriyor. Alışveriş ve uçuş puanlarını kullanmakta ustalaşan 12 gezgin, mil kullanma alışkanlıklarını, unutamadıkları gezilerini anlattı.

24.06.2012Seyahat

Yazar Sonuçları

Fransa'nın terör sicili

FRANSA'da terör saldırılarının tarihi Cezayir savaşının olduğu 1960'lı yıllara dayanıyor. 1960 yılından bu yana geçen 55 yılda kaç terör saldırısı oldu? Terör saldırılarını kimler ve hangi örgütler yaptı? Bu saldırılarda kaç kişi öldü? İslam korkusunun İslam düşmanlığına dönüşeceğini 22 yıl önce kim öngördü?

23.01.2015

Valinin kötüsü Edirne'de, Kaymakamın iyisi Yüksekova'da

Edirne valisi kötü bürokrata bir örnek. Aynı günlerde ülkemizin en sıkıntılı bölgelerinden birisinde ise başka bir bürokrat, halkın sempatisini kazanıyor. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden söz ediyorum.

25.11.2014

O vali orada kalmamalı

NORMAL ve medeni bir ülkede yaşıyor olsaydık, Edirne Valisi Dursun Şahin şimdiye kadar çoktan görevinden alınmış olurdu.

23.11.2014

İlahi Bay Steinmeier

“ÖNCE gazetecilik, gazetecilerin görevini gereği gibi yerine getirmesini sağlamak hepimizin görevi. Gazetecilik başka mesleklere benzemez. Gazetecilere çok ihtiyacımız var”.

22.11.2014

Muhteşem üçlü ya da bir magazin enstalasyonu

Caner, Asena ve Berkay... Şu gergin günlerin kendi aralarında gerilip duran muhteşem üçlüsü.

29.03.2014

Görevimiz halıda hijyenik secde

Alman Potema’nın Türkiye temsilcisi olan eski milletvekili İsmail Amasyalı, cami halılarında kuru temizleme dönemini başlattıklarını ve Beyoğlu’nda 90 caminin halı temizliğini gerçekleştirdiğini aktarıyor.

22.12.2013

Vergi mükellefi Alevilere büyük haksızlık

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül tarafından geçen hafta onaylanarak yürürlüğe giren, yerel yönetimlere ilişkin düzenlemeler içeren 6360 sayılı yasanın taşıdığı hükümler arasında belediyelerin mabetlere sağlayacağı imkânlar da yer alıyor.

12.12.2012

Mahalle fırınından balık-ekmeğe bizim keyifli mutfağımız

En büyük dileğim nasıl biz evimizde pizza, spagetti yapıyorsak, başkalarının da bizim yemeklerimizi mutfaklarında yapmaları. Geçen hafta Amerika’nın önemli yemek yüzlerinden Sara Moulton’a Kuzguncuk’ta lezzet rehberliği yaptım. Sara’yla geçirdiğim günü sizle de paylaşmak isterim

12.10.2012

İzmir baharı

Türkiye’den sıkıldığım zaman... İzmir’e giderim ben.

10.08.2012

İsim veremiyoruz, adres vereyim...

Kemal Kılıçdaroğlu, Türkçe Olimpiyatları’na gelen çocukları kabul etti, “isim vermeden” tebrik etti. Deniz Baykal, Türkçe Olimpiyatları’na mesaj gönderdi, “isim vermeden” şükranlarını sundu. Cumhurbaşkanı, Türkçe Olimpiyatları’ndan ödül aldı, “isim vermeden” teşekkür etti. Başbakan, Türkçe Olimpiyatları’na katıldı, “isim vermeden” dön çağrısı yaptı.

15.06.2012