MENÜ

Büyük Sinagog

Büyük Sinagog ile ilgili tüm haberleri, son dakika Büyük Sinagog haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Büyük Sinagog haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 653 Büyük Sinagog haberi bulunmuştur.

Büyük Sinagog Haberleri

Muğla’nın ilk cemevi, Datça’da açıldı

Muğla’nın ilk cemevi, Datça’da açıldı

Muğla'nın Datça İlçesi’nde, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi tarafından yaptırılan cemevi törenle hizmete açıldı.

30.07.2017Gündem
S-400 imzası tamam

'S-400 imzası tamam'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, ABD ile gerilime yol açan Rus S-400 füzelerine ilişkin, “İmzalar atıldı ve inşallah S-400’leri ülkemizde göreceğiz” dedi. Erdoğan, partililerin, “Ümmetin gururu Erdoğan”, “Kudüs bizimdir bizim kalacak” sloganları attığı AK Parti grubunda özetle şunları söyledi:

25.07.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan flaş S-400 açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti grup toplantısında, "Şu an yapılan terörle mücadele bahanesiyle Mescid-i Aksa'yı Müslümanların elinden alma çabasıdır. Metal detektörlerin kaldırılma kararını duyduk ümit ederiz bunun devamı da gelir" dedi. Erdoğan, "Tüm Müslümanlara çağrıda bulunuyorum. İmkanı olan herkes Kudüs’ü Mescid-i Aksa’yı ziyaret etsin. Gidemeyenler de oradaki kardeşlerimize yardım göndersinler. Ama tıpkı Mekke’ye Medine’ye sahip çıkar gibi çıkalım. Ne Hristiyanların ne de Musevilerin inançları ibadetleri ve ibadethaneleriyle bir sorunumuz yoktur" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan S-400'ler için "Biz şu anda Rusya Federasyonu ile bu konuyla ilgili adımları attık. İnşallah S-400 füzelerini ülkemizde göreceğiz ve bunları ortak üretimle de süreci işleteceğiz" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı, Almanya ile yaşanan gerilim için "Ya müttefiklik yapacaksınız ya da her saygısızlığın cevabını alacaksınız" dedi. Gelen ekonomik yaptırım mesajları için "Tehdit ederseniz siz kaybedersiniz" diye konuştu. Erdoğan, AK Parti teşkilatına da uyarılarda bulunarak şöyle konuştu: "Teşkilatlar ve belediyeler eğer bizim dava idrakiyle hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar demektir. Zarar veren kardeşlerimize söylüyorum biz uyarmadan kendileri uyarsınlar ve bu adımı atsınlar"

25.07.2017Gündem
Tehlikeli tırmanış

Tehlikeli tırmanış

El Aksa gerilimi tırmanıyor. Önceki gün Kudüs’te Mescid-i Aksa’nın girişine metal dedektörler yerleştirilmesini protesto sırasında 3 Filistinlinin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinin ardından akşam da bir Filistinli, aynı aileden üç Yahudi yerleşimciyi öldürdü. Filistin lideri Abbas, İsrail ile ilişkileri kesti. İsrail, Batı Şeria’ya binlerce asker yolladı.

22.07.2017Dünya
Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Akademisyen “Biz çocukluktan itibaren kimseye karışmamayı öğreniyoruz” diye anlatıyor. Öğretmen “Burada kadın olmak özgürlük demek” diyor. Gazeteci “İşin sırrının acele etmemek” olduğunu söylüyor. Burası Trakya. Telaşsız, stressiz, hırçınlıktan azade insanlar, hayattan daha çok tat almanın yollarını arayıp buluyor. ‘Trakya kafası’ neden huzur vaat ediyor?

15.07.2017Hürriyet Pazar
Ryan Giggs ve Gary Neville’ın projesi Manchester’a zarar verecek mi

Ryan Giggs ve Gary Neville’ın projesi Manchester’a zarar verecek mi?

Manchester United tarihine damga vuran futbolculardan Ryan Giggs ve Gary Neville'ın 200 milyon sterlinlik (yaklaşık 910 milyon TL) "kentsel dönüşüm" planına karşı kampanya başlatıldı.

17.02.2017Dünya
İsveçli mobilya devi ilk kez Türk tasarımcıyla çalıştı

İsveçli mobilya devi ilk kez Türk tasarımcıyla çalıştı

İsveçli mobilya devi Ikea ilk kez bir Türk tasarımcıyla çalıştı. Babası Turkcell’in ilk Genel Müdürü olan 31 yaşındaki Pınar Demirdağ, 2017 koleksiyonu için Ikea’ya masa örtüleri, çarşaflar, tabaklar, tepsiler ve yastıklar tasarladı.

26.10.2016Ekonomi
Büyük sinagogda üç din iftar açtı

Büyük sinagogda üç din iftar açtı

EDİRNE’de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün restorasyonu sonrası ibadete açılan tarihi büyük sinagogda Türk Musevi Cemaati, önceki akşam bin kişilik iftar yemeği düzenledi.

10.06.2016Gündem
Bir semt: Edirnekapı ve üç ibadethane

Bir semt: Edirnekapı ve üç ibadethane

Edirnekapı... İstanbul’da yüzyılların biriktirdiği kozmopolit dokuyu görmek için gitmeniz gereken yer tam olarak burası. Üç ayrı inancın eşsiz tarihi mirası bu semtte buluşuyor. Mimar Sinan dehasından miras Osmanlı’yı, ülkemizin nadir ahşap sinagoglarından İştipol’ü ve Bizans’ın yadigârı muhteşem Kariye burada.

22.01.2016 Seyahat
Üç günde bir kundaklama

Üç günde bir kundaklama

Pro Asyl'in başkan yardımcısı Bernd Mesovic 2015 yılında mültecilerin kaldıkları binalara yönelik 126 kundaklama olayı yaşandığını kaydediyor. Mülteci yurtlarına yönelik saldırılar da bir önceki yıla göre 4 kat arttı.

18.01.2016Dünya
Dinçer Güner Ayşe Armana anlattı: 2016da Türkiyede neler olacak

Dinçer Güner Ayşe Arman'a anlattı: 2016'da Türkiye'de neler olacak?

Şike davasının sonucundan Kâbe’deki faciaya, uçak düşmesinden depreme pek çok şeyi öncesinde köşesinde yazan Dinçer Güner’in yeni kitabı ‘Zamanlamanın Gücü’ rafta. Astrolog Güner, önümüzdeki yıl neler öngördüğünü Ayşe Arman’a anlattı.

16.10.2015Hayat
Türkiyenin en kanlı terör saldırısı

Türkiye'nin en kanlı terör saldırısı

Türkiye, bugün Ankara'da yaşanan terör saldırısıyla sarsıldı. Hükümetten yapılan son açıklamalara göre 95 kişinin yaşamını yitirdiği ve 246 kişinin de yaralı olduğu bombalı saldırı, Cumhuriyet tarihinde yaşanan en kanlı terör eylemi olarak tarihe geçecek. İşte Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan ve akıllara kazınan terör saldırılarından bazıları:

10.10.2015Gündem
Barış için müzik

Barış için müzik

Konak Belediyesi’nin Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında Tarihi Kemeraltı Çarşısı içindeki La Sinyora Sinagogu’nda düzenlediği etkinlikte barışa olan özlem müzikle dile getirildi.

3.09.2015Ege
Kahramanlıktan kanun kaçağına bir Zekeriya Öz portresi

Kahramanlıktan kanun kaçağına bir Zekeriya Öz portresi

Onu İtalya’da Gladio’yu yıkan Felice Casson’a benzetenler, “heykeli dikilecek adam” diyenler vardı. Türkiye’de hukuk sistemini yerle yeksan ettiğini söyleyenler de... Sonuç: Zekeriya Öz, Türkiye’nin firar eden ilk savcısı oldu. Onun ‘kahramanlık’tan kanun kaçakçılığına hikâyesi, memleket hukukundaki savrulmanın da hikâyesi.

21.08.2015Hayat
Yargıtaydan cemevi kararı

Yargıtay'dan cemevi kararı

YARGITAY Hukuk Genel Kurulu’nun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) dayanarak, cemevi yaptırmak üzere dernek kurulabileceğine karar vermesinin ardından Yargıtay 3. Hukuk Dairesi de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına dayanarak, “Cemevi ibadethanedir. Aydınlatma giderleri ödenmelidir” kararı verdi.

17.08.2015Gündem
TBMM’ye “cemevi ibadethanedir” kanun teklifi sunuldu

TBMM’ye “cemevi ibadethanedir” kanun teklifi sunuldu

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi, TBMM’ye cemevlerinin ibadethane olarak kabulü için bugün kanun teklifi sundu.

27.07.2015Gündem
Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk gözaltında (Halis Bayuncuk kimdir)

Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk gözaltında (Halis Bayuncuk kimdir?)

Sabah saatlerinde 16 ilde terör örgütlerine yönelik yapılan eşzamanlı operasyonlarda El Kaide yöneticisi olmakla suçlanan ve bir süre tutuklu kalan Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayuncuk da gözaltına alındı. Ramazan'da IŞİD propagandasıyla bayram namazı kıldıran Bayuncuk, cihat çağrısı yapmış ve Türkiye'ye tehdit niteliğinde sözler söylemişti.

24.07.2015Gündem

Yazar Sonuçları

Bu sözün mahcubiyetini kırk yıl yaşama başkan

(DİYANET İşleri Başkanlığı) “Bir daha sapkın hiçbir dini yapı konusunda 40 yıl gecikmiş olmanın mahcubiyetini yaşamamalıdır...”

1.08.2017

Kırkpınar’ın şehrinde, tarihin izinde

Yağlı güreş Edirne ile özdeşleşen bir spor. Geleneksel Kırkpınar Müsabakaları bu yıl 656. kez yapılacak. 14-15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek yarışlar, aynı zamanda şehri festival havasıyla da renklendirecek. İşte gitmişken görmeden, tatmadan dönmemeniz gerekenler.

16.07.2017

Roma diye yazılır, baharda 'Aşk' diye okunur

Üç bin yıllık bir tarihe sahip Roma’ya aşık olmamak imkansız, tıpkı Roma’ da aşık olmamanın imkansızlığı gibi. Bir şehir düşünün ki aşkı tarihinin her köşesinde yaşamış, düşünün ki aşkı tanrılarına adamış. Tanrıçasını yaratmış mitolojisinde... Göklere sığdıramamış Venüs’ünü, şehrin her yerine nakşetmiş. Roma’yı tersinden okuduğunuzda bir sürprizle karşılaşıyorsunuz: 'Amor' yani aşk... İşte size Roma gezi rehberi...

14.03.2017

Balat'taki İstanbul / Balat'ta gezilecek yerler

Kentin açık hava fotoğraf atölyesi olan Balat, profesyonel makinelerini boynuna asan herkesin mutlaka uğradığı ve poz vermeyi çoktan öğrenmiş Balat'ın çocuklarının gönüllü asistanlığı ile ilk fotoğrafların çekildiği yer. Peki Balat'ta gezilecek yerler nereleri? Balat'ta nereye gitmeli? Balat'ta nerede fotoğraf çekmeli?

11.01.2017

Küçük dokunuşlar

İZMİR çok güzel bir kent.

11.12.2016

Sultan Alp Arslan’a suikast

13 Kasım 1072 tarihinde Türkiye tarihinin bilinen en önemli siyasi suikastı sonucu Anadolu’nun kapılarını ulusumuza açan Sultan Alp Arslan tarihe göçtü. Kurucu hükümdar Alp Arslan hakkında bu kadar az tetkik yazmamız normal mi?

19.11.2016

Hırvatistan’ın olmazsa olmazları

1667’de büyük bir deprem, 1990’ların başında savaş atlatmış bir ülke.

1.10.2016

Kalbimi bırakarak ayrıldığım şehir

Hatay her gidişimde tarihine, hoşgörü atmosferine, kozmopolit dokusuna ve eşsiz lezzetlerine ilk kez keşfeder gibi hayran olduğum bir kent.

8.06.2016

Kalbimi bırakarak ayrıldığım şehir: Hatay / Antakya

Hatay her gidişimde tarihine, hoşgörü atmosferine, kozmopolit dokusuna ve eşsiz lezzetlerine ilk kez keşfeder gibi hayran olduğum bir kent. Hatay yemekleri, bu güzel kentin tarihi, Hatay'da nerede kalınır, nereleri gezilir gibi ipuçları bu yazıda...

8.06.2016

Balkanlar’a açılan tarihi kapı: Edirne

Adım adım tarihin izini sürmek için en güzel şehirlerden biridir Edirne. Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapan Edirne'de gezilecek yerler nereleri, Edirne'ye gitmişken nerede, ne yenir? Tüm ipuçları bu yazıda

6.06.2016

Balkanlar’a açılan tarihi kapı

Adım adım tarihin izini sürmek için en güzel şehirlerden biridir Edirne.

1.06.2016

Modern bir dervişin müthiş öyküsü! Museviydi, sufi oldu

Derviş Baba Deliler, Abdallar, Meczuplar ve Âşıklar Kahvehanesi’nde tanıştık.

27.11.2015

Oy ve ötesi seçimin kaderini belirleyecek

Dinçer Güner. Burcu Boğa, yükseleni Akrep olan bir astrolog. 31 yaşında. Yeni kitabı ‘Zamanlamanın Gücü’nde 2016’da neler olacağını anlatıyor...

17.10.2015

Cami de biziz, kilise de... Sinagog da biziz, tapınak da

Ali Canip Olgunlu, Mimar Sinan Üniversitesi mezunu bir Türkolog. 26 yıldır Anadolu’yu dolaşıyor. Ben hayatımda bu topraklara bu kadar aşkla bağlı başka kimseyi görmedim. Mitoloji, arkeoloji, sanat tarihi, tasavvuf... Sonsuza kadar anlatabilir... Müthiş birikimli, kitapları da çok güzel, ‘Ana tanrıçadan Mevlana’ya yıkılıyor, bir insan bu kadar mı güzel anlatır bu topraklardan gelip geçen medeniyetleri...

26.09.2015

İşte 'Utanç Gecesi'nin tartışılan gazetesi

Türkiye Cumhuriyeti tarihine 'Utanç gecesi' olarak geçen 6-7 Eylül 1955, başta İstanbul'da yaşayan Rumlar olmak üzere azınlıklara yönelik saldırı ve yağma olaylarının gerçekleştirildiği tarih olarak hafızalara kazındı. Bu olaylar sırasında ikinci baskı yaparak "Atamızın evi bomba ile hasara uğradı" manşetiyle duyuran 'İstanbul Ekpres' gazetesinin ilk ağızdan hikâyesi

6.09.2015

Tekirdağ Asyaport ve King Abdullah Economic City...

BAŞBAKAN Davutoğlu önceki akşam İzmir’de geniş katılımlı yemekte toplantıda, ‘Tekirdağ’ adını verek Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı olacak Asyaport’a atıf yaptı.

25.05.2015

Renklerin gücü adına

Daha önceki yazılarımdan birinde Hatay’a gidip Marshall’ın Renk Hareketi Projesi kapsamında binaları boyayacağımızdan söz etmiştim.

21.05.2015