MENÜ

Brandenburg

Brandenburg ile ilgili tüm haberleri, son dakika Brandenburg haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Brandenburg haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.263 Brandenburg haberi bulunmuştur.

Brandenburg Haberleri

Almanya’da ilk kez yapıldı: Türk okçuluğu turnuvası

Almanya’da ilk kez yapıldı: Türk okçuluğu turnuvası

Berlin’de geleneksel Türk okçuluğunu yaşatmak amacıyla kurulan Kemankeş Germania okçuluk kulübünün ilk turnuvası büyük ilgi gördü. 50’den fazla yarışmacının katıldığı turnuvanın birincilerine ok sehpası ile tezhipli ok hediye edildi.

14.10.2019Avrupa
CDU’da isyan hazırlığı

CDU’da isyan hazırlığı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimleri ile Eyalet Parlamentosu seçimlerinde Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) büyük ölçüde oy kaybına uğraması üzerine, 2000 yılından beri sürdürdüğü genel başkanlığı bıraktı.

9.10.2019Avrupa
Yeni tarih belli oldu

Yeni tarih belli oldu!

Yapımına 2006’da başlanan ve açılışı sürekli ertelenen Berlin Brandenburg Havaalanı için bu kez tarih verildi. Havaalanı Şefi Engelbert Lütke Daldrup, “Gelecek yıl ekim ayında havaalanını açıyoruz. Tam tarihi ise önümüzdeki ay denetleme kurulu toplantısında duyuracağız” dedi. İlk açılışı 2012’de planlanan havaalanı, 2020’de açılması durumunda 8 yıl sonra hizmete girmiş olacak.

7.10.2019Avrupa
Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış

Azılı neonazi eşi bakanlığa sızmış!

Almanya’da Çevre, Doğayı Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nda neonazi skandalı yaşanıyor. 20 Kasım 2015’te Brandenburg Eyaleti’ndeki mülteci yurduna bombalı saldırı düzenleyenlerden neonazi Eric J.’nin karısı, Nicole S.’nin bakanlıkta çalıştığı ortaya çıktı. Kadının evinde yapılan aramalarda ise hükümetin önemli dosyalarına rastlandı.

4.10.2019Avrupa
Cadı Üçlemesi başlıyor

'Cadı Üçlemesi' başlıyor

Ceylan Özgün Özçelik’in senaristi ve yönetmeni olduğu Cadı Üçlemesi, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddete dair şifa öyküleri anlatan, farklı türde üç filmden oluşuyor.

1.10.2019Kitap Sanat
‘Operasyonların şeffaflığı için üniformalara isim yazılsın’

‘Operasyonların şeffaflığı için üniformalara isim yazılsın’

2013’te yürürlüğe giren polislerin üniformasının üzerine isim veya sicil numarasının yazılması uygulamasının iptali için Brandenburg Eyaleti Polis Teşkilatı’nda iki polis dava açmıştı. Berlinxipzig’deki Federal İdare Mahkemesi, polisin isminin veya sicil numarasının bulunmasının operasyonların şeffaflığını ve vatandaşla daha çok yakınlaşmasına hizmet edeceğini gerekçe göstererek polislerin başvurusunu reddetti.

27.09.2019Avrupa
Berlin’de milletvekili maaşına yüzde 60 zam

Berlin’de milletvekili maaşına yüzde 60 zam

Berlin Eyalet Meclisi, milletvekilleri maaşlarına yüzde 60 zam yaptı. Şimdiye kadar 3 bin 944 Euro olan vekil maaşları, 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olmak üzere 6 bin 250 Euro’ya yükseldi. Vekil maaşına zam tasarısını iktidar partileri SPD, Yeşiller ve Sol parti ile muhalefette yer alan CDU ve FDP grupları uzlaşarak hazırlamıştı.

27.09.2019Avrupa
Brandenburg Kapısı’nda İsrail’e protesto, Berlin’e tepki

Brandenburg Kapısı’nda İsrail’e protesto, Berlin’e tepki

İsrail’in Filistin topraklarını işgale devam etmesi Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen gösteri ile protesto edildi. Berlin hükümetinin, Shadi el Bourini ve Shadi el Najjar’ın rap konseri iznini son anda iptal etmesi ise tepki çekti.

26.09.2019Avrupa
İzmir’den dünyaya yayıldı: Süslü kadınlar 16 ülke 115 şehirde sokaklara çıktı

İzmir’den dünyaya yayıldı: Süslü kadınlar 16 ülke 115 şehirde sokaklara çıktı

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında iklim değişikliğine dikkat çekmek ve şehirlerde daha çok bisiklet kullanımını teşvik etmek isteyen ‘süslü kadınlar’ 16 ülkenin 115 şehrinde sokaklara çıkarak pedal çevirdi.

23.09.2019Avrupa
Park edeceklerdi Dönüşte yan yattı

Park edeceklerdi! Dönüşte yan yattı

Berlin’de tarihi Brandenburg Kapısı yanındaki lüks otel Adlon’da bir müşteri, Mercedes marka cipini garaja götürülmesi için teslim etti.

22.09.2019Avrupa
Brandenburg’da ‘Kenya Koalisyonu’

Brandenburg’da ‘Kenya Koalisyonu’

Brandenburg Eyaleti’nde koalisyon öncesi yapılan ön görüşmeler tamamlandı. 1 Eylül’de yapılan eyalet parlamento seçimlerinde sandıktan birinci çıkan SPD önümüzdeki beş yıl boyunca eyaleti CDU ve Yeşiller’le birlikte yönetecek. Üç parti koalisyon görüşmelerini başlatma konusunda uzlaştı.

20.09.2019Avrupa
Çev Sanat’ın genç yetenekleri Venedik’te

Çev Sanat’ın genç yetenekleri Venedik’te

ÇEV Sanat 'Genç Yetenekler' Cemal Aliyev, Elvin Ganiyev, Iraz Yıldız, Berfin Aksu ve Kenan Tatlıcı San Clemente Palace Kempinski’de 76’ncı Venedik Film Festivali sırasında resitaller vererek dinleyicilerden büyük alkış aldı.

17.09.2019Kitap Sanat
Türk hamam ürünleri Berlin pazarında

Türk hamam ürünleri Berlin pazarında

Brandenburg’da yaşayan Türk girişimci Ali İleri, Türk hamamlarının hijyenik ürünlerini, Berlin’in en çok ziyaretçi alan alışveriş merkezine taşımaya hazırlanıyor.

17.09.2019Avrupa
‘Veliler bize soruyor gerekçeleri açıklayın’

‘Veliler bize soruyor gerekçeleri açıklayın’

Berlin Brandenburg Türk Veliler Birliği Başkanı ve Almanya Veli Birlikleri Federasyonu Eş Başkanı Berrin Arukaslan, görevden alınan Johanna Eck Okulu müdürü Mengü Özhan Erhard’la ilgili bir açıklama yaptı. Erhard’ın neden görevden alındığıyla ilgili net bir açıklama yapılmasını isteyen Arukaslan, şunları söyledi:

11.09.2019Avrupa
30 milyon kiracıya kötü haber Berlin’in önerisine destek yok

30 milyon kiracıya kötü haber! Berlin’in önerisine destek yok

Berlin hükümetinin, ev vergilerinin kiracılar yerine ev sahipleri tarafından ödenmesi için Eyaletler Meclisi’ne yaptığı öneriye, diğer eyalet hükümetleri sıcak bakmıyor. 30 milyon kiracının kira yükünü hafifletecek öneriye Brandenburg, Thüringen destek vereceğini açıklarken, diğer 13 eyaletten ‘destek’ açıklaması gelmedi.

11.09.2019Avrupa
Demokrasi düşmanlarına tam destek

Demokrasi düşmanlarına tam destek

Daha önceleri de yazdım. İşte yine yazıyorum. Şu, ‘Bizim Almanlar’ı anlamak kolay değil. Hem de hiç kolay değil. Hatta zor... Zaman zaman ise imkânsız...

11.09.2019Avrupa
Koalisyonlar ülkesi Almanya

Koalisyonlar ülkesi Almanya

Almanya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana iki ya da üç, hatta bazı dönemlerde daha fazla partili koalisyon hükümetleriyle yöneltiliyor. Şimdi ise 16 eyaletin tamamında koalisyon hükümetleri var.

8.09.2019Avrupa
Yine mi gecikecek

Yine mi gecikecek

Almanya’nın başkenti Berlin’de 13 yıl önce yapımına başlanan, sürekli çıkan hatalar ve eksiklikler nedeniyle açılışı ertelenen BER Havalimanı’nın, belirlenen yeni tarihte de hizmete giremeyeceği ileri sürüldü. Ağustos ayı sonunda yapılan denetlemelerde çok sayıda eksiklik ve yanlışlıkların tespit edildiği belirtildi.

8.09.2019Avrupa
Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

Atatürk’ümüzü Berlin’de de görmek istiyoruz

1970’li yılların sonlarında Bochum Ruhr Üniversitesi’nde öğrenciyken tanıştığım, sonraları Almanya’da Berlin, Köln, Karlsruhe, Stuttgart Türk Başkonsolosluklarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi olarak görev yapan Metin Erdoğan’la yıllar sonra Berlin’de karşılaştık.

7.09.2019Avrupa
Brandenburg’da görüşmeler başladı

Brandenburg’da görüşmeler başladı

1 Eyül Pazar günü yapılan seçimlerden birinci parti çıkan SPD, 30 yıldır yönettiği Brandenburg’da koalisyon ortağı arıyor. SPD’li Brandenburg Eyalet Başbakanı Dietmar Woidke, önümüzdeki beş yıl eyaleti yönetecek hükümeti kurmak için öngörüşmelere başladı.

6.09.2019Avrupa
Senatörlük söylentilere son vermeli: Müdür, Türk kökeninden dolayı mı görevden alındı

Senatörlük söylentilere son vermeli: 'Müdür, Türk kökeninden dolayı mı görevden alındı'

TBB, Berlin Eğitim Senatörlüğü'ne mektup yazarak Berlin Johanna Eck Okulu Müdürü Mengü Özhan Erhard'ın Türk kökeninden dolayı mı görevden alınıp alınmadığının açıklanmasını istedi.

6.09.2019Avrupa
Mültecilere 6 ayda 609 saldırı

Mültecilere 6 ayda 609 saldırı

Sol Parti Federal Meclis Grubu’nun soru önergesini cevaplandıran hükümet, yılın ilk 6 ayında mültecilere yönelik hakaret ve yaralama dahil polis kayıtlarına geçen saldırı sayısının 609 olduğunu açıkladı. Cevapta, saldırıların kayıtlara, ‘ırkçı suç’ olarak geçtiği belirtildi.

5.09.2019Avrupa
Sevindiren yenilgi mi

Sevindiren yenilgi mi?

Almanya’da yapılan genel seçimlerin yanı sıra eyalet parlamentosu ve Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarını, yıllarca Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Berlin’deki genel merkezi Konrad Adenauer Evi’nde izledim.

4.09.2019Avrupa
‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız’

‘AfD’ye giden oyları nasıl geri alırız?’

Yabancı ve İslam karşıtı AfD’nin, Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlerden ikinci büyük parti çıkmasının yankıları sürüyor. Yeni tartışma konusu ise AfD’ye yönelik tutumun ve AfD seçmeni için kullanılan dilin değişmesi. Siyasi partilerin hedefi, AfD’ye kaptırdıkları seçmeni geri kazanmak.

3.09.2019Avrupa
Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi

Almanya’da aşırı sağcı AfD’nin yükselişi!

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD) kurulduktan sonra girdiği her seçimde oylarını yükseltmeye devam ediyor. Hafta sonu Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde yüzde 27.5’lik oy oranıyla şimdiye kadarki en yüksek oya ulaşan AfD’nin bu başarısı, ülkede aşırı sağın yükselişini gözler önüne serdi.

3.09.2019Avrupa
‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

‘Almanya’da aşırı sağın çıkışı yeni normal oldu’

Eski Doğu Almanya’nın iki kritik eyaletindeki seçimlerde radikal sağcı AfD ikinci olsa da oy oranını önemli oranda arttıran tek parti oldu. Spiegel’e göre henüz en kötü senaryolar gerçekleşmese de bu durum ülkede ‘yeni bir normal’e işaret ediyor.

3.09.2019Dünya
‘Her seçmen için mücadele edeceğiz

‘Her seçmen için mücadele edeceğiz

Saksonya’da sandıktan birinci çıkmasına rağmen hem bu eyalette hem de Brandenburg’da ciddi oy kaybına uğrayan CDU’nun Genel Başkanı Annegret Kramp Karrenbauer (AKK) seçim sonuçlarını değerlendirdi.

2.09.2019Avrupa
‘Biz bayrağımızı rüzgârdan sonra asanlardan değiliz’

‘Biz bayrağımızı rüzgârdan sonra asanlardan değiliz’

Saksonya ve Brandenburg seçimlerinde oyunu artıran bir diğer parti ise Yeşiller oldu. Yeşiller liste başı adayı Ursula Nonnemacher seçimlerle ilgili yaptığı değerlendirmede “Brandenburg’da tarihi bir başarı elde ettik. Hiç bu kadar yüksek oy almamıştık” dedi.

2.09.2019Avrupa
AfD ile kesinlikle...

AfD ile kesinlikle...

SPD’nin geçici üç genel başkanından biri olan Manuela Schwesig, Berlin’deki parti genel merkezinde Saksonya ve Brandenburg seçimlerini değerlendirdi. Schwesig’e, Brandenburg Eyalet Başbakanı ve SPD’nin liste başı adayı Dietmar Woidke ile Saksonya Eyaleti liste başı adayı Martin Dulig de eşlik etti.

2.09.2019Avrupa
Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Aşırı sağcı parti AfD Eş Genel Başkanı Alexander Gauland ile Jörg Meuthen, pazar günü yapılan seçimlerin ardından Saksonya Eyaleti liste başı adayı Jörg Urban ve Brandenburg Eyaleti liste başı adayı Andreas Kalbitz ile sonuçları değerlendirdi.

2.09.2019Avrupa
Orta yaş ‘AfD’ dedi

Orta yaş ‘AfD’ dedi

Almanya’nın Sakyonya ve Brandenburg eyaletlerinde pazar günü yapılan seçimlere katılım yüksek oldu. Bir önceki seçimlerde yüzde 48 katılım olan Brandenburg’da, 2.1 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 60’ı sandığa gitti. Saksonya’da ise iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana en yüksek katılım gerçekleşti. 3.3 milyon kayıtlı seçmenin yüzde 65’i oyunu kullandı.

2.09.2019Avrupa
İki eyalette de üç partili koalisyon geliyor

İki eyalette de üç partili koalisyon geliyor

Almanya’nın iki doğu eyaleti Saksonya ve Brandenburg’da pazar günü yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre iktidar partileri büyük hüsran yaşadı. Saksonya’da CDU ve SPD, Brandenburg’da ise SPD ve Sol Parti ağır darbe aldı. Aşırı sağcı AfD ise 2014 seçimlerine göre oylarını Saksonya’da üç, Brandenburg’da iki kat artırdı.

2.09.2019Avrupa
Merkel hükümetine çifte darbe

Merkel hükümetine çifte darbe

Almanya'nın doğusundaki Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde parlamento üyelerini belirlemek için yapılan seçimlerde aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisi oylarını artırdı.

2.09.2019Dünya
Sonuçlar geldi... AfDde dikkat çeken yükseliş

Sonuçlar geldi... AfD'de dikkat çeken yükseliş

Almanya'nın Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerinde Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) oy kaybetmesine rağmen yüzde 32 oy alarak birinci çıkarken, Brandenburg Eyalet Meclisi seçimlerinde hükümetin ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 27,2 oy oranıyla birinci oldu. Aşırı sağcı popülist "Almanya için Alternatif" (AfD) Partisi, bir önceki seçimlere göre oylarını yüzde 17,6 artırarak yüzde 27,3 ile ikinci oldu.

1.09.2019Dünya
Almanya’da 5.5 milyon seçmen sandık başında

Almanya’da 5.5 milyon seçmen sandık başında

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde yaşayan 5 milyon 500 bin seçmen, parlamento üyelerini belirlemek için sabah saatlerinde sandık başına gitti. Saat 18.00’e kadar oy verme işleminin süreceği seçimlere katılımın yüksek olması bekleniyor. Aşırı sağcı AfD’nin zafer beklediği Saksonya’da, belediye seçimleri için de oy kullanılıyor.

1.09.2019Avrupa
Sandık öncesi iki eyalette son durum

Sandık öncesi iki eyalette son durum

Almanya’nın Brandenburg ve Saksonya eyaletlerinde siyasi partiler haftalardır kıyasıya bir seçim mücadelesi yürüttü. Doğu’da aşırı sağ AfD’nin güçlü olması ve sandıktan birinci parti çıkacağı tahminleri, sadece hükümet partilerini değil, işverenleri de endişelendirdi.

30.08.2019Avrupa
Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin Brandenburg Eyalet seçimlerinde liste başı adayı Andreas Kalbitz’in, aralarında NPD Lideri Udo Voight’un da bulunduğu 13 aşırı sağcı Almanla birlikte 2007 yılında Atina’daki neonazilerin yürüyüşüne katıldığı ortaya çıktı. Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) belge ve raporlarına göre Kalbitz, yürüyüşte gamalı haç da taşıdı.

30.08.2019Avrupa
‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

‘Biz Doğu Almanlar, sırtımızda iki çanta taşıyoruz’

Pazar günü Almanya’nın iki doğu eyaleti Brandenburg ve Saksonya’da seçim var. AfD’nin sandıktan zaferle çıkmasından korkuluyor. Almanya’nın birleşme sürecindeki aktörlerinden, Doğu Almanya Sosyal Demokrat Parti başkanlığı ve Federal Meclis Başkanlığı yapan Wolfgang Thierse, Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilere Doğu Almanya’daki gelişmeleri değerlendirdi.

29.08.2019Avrupa
Ocaklar kapanacak ama...

Ocaklar kapanacak ama...

Federal hükümet, Saksonya ve Brandenburg Eyalet parlamento seçimlerine dört gün kala taş kömürü ocaklarının kapatılmasını onayladı. Hükümet, karardan etkilenecek eyaletlere milyarlarca Euro para yardımı yapacak.

28.08.2019Avrupa
‘Sadece imajına değil, ekonomiyi de zarar verir’

‘Sadece imajına değil, ekonomiyi de zarar verir’

Almanya’da ekonomi çevreleri pazar günü doğu eyaletleri Brandenburg ve Saksonya’da yapılacak seçimlerde aşırı sağ parti AfD’nin sandıktan güçlü çıkmasından endişe ediyor. Alman Sanayiciler Birliği Başkanı Dieter Kempf, “Bunun sadece ülke imajına değil, ekonomisine zararı büyük olur” diye uyarıyor.

27.08.2019Avrupa
‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

‘Maassen yeteri kadar baş ağrıttı’

Chemnitz olaylarında yaptığı açıklamalarla Başbakan Angela Merkel ve hükümetle ters düşen Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) eski başkanı Hans Georg Maassen, şimdi de parti içinde krize neden oldu.

26.08.2019Avrupa
Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘kansız devrim’ yoluyla tarihe karışmasında, Leipzig ve Dresden başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ‘Pazartesi Gösterileri’ etkin rol oynadı.

26.08.2019Avrupa
Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30. yılına özel konser

Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30. yılına özel konser

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılı nedeniyle Berlin Filarmoni Orkestrası tarihi Brandenburg Kapısı’nda özel bir konser verdi. Berlin Filarmoni’sinin yeni Şefi Kirill Petrenko’nun yönetimindeki orkestra Ludwig van Beethoven’ın 9. Senfonisini çaldı.

25.08.2019Avrupa
35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

35 bin kişi seçim öncesi sokağa çıktı: AfD’yi durdurun

Almanya’nın Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde haftaya pazar seçimler var. Anketlere göre aşırı sağcı AfD, bu eyaletlerde oy patlaması bekliyor. Seçimler öncesi halkı aşırı sağa karşı uyarmak isteyen 35 bin kişi, Almanya’da yükselen ırkçılığı protesto etti ve aşırı sağcı partilere oy verilmemesi çağrısı yaptı.

25.08.2019Avrupa
Doğu eyaletlerinde kim kazanacak

Doğu eyaletlerinde kim kazanacak?

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD, Almanya’nın iki doğu eyaletinde gelecek hafta sonu yapılacak seçimlerden birinci çıkmayı istiyor. Bunun için de tüm gücünü seferber etmiş durumda. Koalisyon ortakları CDU ile SPD ise hem birinci parti konumunu hem de iktidarı kaybetme korkusu yaşıyor.

23.08.2019Avrupa
‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

‘Bu konuda konuşmam’ dedi, cevap vermedi

Almanya Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, SPD Genel Başkanlığını paylaşmak istediği Klara Geywitz ile Berlin’de basının karşısına çıktı. İki eş başkan adayı, sadece SPD’yi güçlendirmek için aday olduklarını vurguladı.

21.08.2019Avrupa
Baskın günü: Yüzlerce ev, iş yeri ve şantiyeye bin 900 polisle operasyon

Baskın günü: Yüzlerce ev, iş yeri ve şantiyeye bin 900 polisle operasyon

Almanya’ya kaçak yollarla getirilen insanların yine kaçak olarak çalıştırıldığı bilgisini alan polis Berlin, Brandenburg ve Saksonya Anhalt Eyaletleri ile eyaletlere bağlı bir çok kentte gün boyu süren baskınlara imza attı. Bin 900 polisin katıldığı operasyonlarda yüzlerce ev, iş yeri ve şantiyeler arandı.

21.08.2019Avrupa
Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Olaf Scholz, eş genel başkanını buldu

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz, Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) Brandenburg Eyalet Meclis milletvekili Klara Geywitz ile eş genel başkan olarak yönetmek istiyor.

20.08.2019Avrupa
Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Almanya’da hükümet ortakları CDU/CSU ve SPD, Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde seçimlere iki hafta kala ülke gündeminden düşmeyen kira artışı ve yeni konut üretimi konularında anlaşmaya vardı. Kira artışlarını yüzde 10’la sınırlandıran tasarıya göre yüksek kira ödeyenler geçmişe dönük farkı ev sahibinden geri talep edebilecek. Komusyoncu payları yeniden düzenlenecek.

19.08.2019Avrupa
Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu

Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu!

Almanya’da dün akşamüstü aniden etkili olan yağış ve fırtına, hayatı olumsuz etkiledi. Ülkenin birçok yerinde tren seferleri yapılamadı, Frankfurt Havaalanı’nda bir süreliğine uçuşlar durdu. Devrilen ağaçlar elektrik hatlarına zarar verirken, yolların da kapanmasına neden oldu. Fırtına nedeniyle iki kişi yaralandı.

19.08.2019Avrupa