MENÜ

Borusan Contemporary

Borusan Contemporary ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Borusan Contemporary haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 78 Borusan Contemporary haberi bulunmuştur.

Borusan Contemporary Haberleri

2019’un en iyi 15 sergisi

2019’un en iyi 15 sergisi

‘7. Kıta’ temalı 16. İstanbul Bienali ve art arda açılan yeni müzelerle hayli hareketli bir yılı geride bırakırken yılın en iyi sergilerini 11 kişiden oluşan sanat yazarları jürisi değerlendirdi. Jürinin ‘ilk 10 sergi’ sıralamasına göre yaptığımız puanlamanın sonunda, Arter’de açılan Altan Gürman retrospektifi ilk sıraya yerleşti. İşte, 2019’un en iyi 15 sergisi...

26.12.2019Kitap Sanat
Tatil için en iyi 10 etkinlik Hem öğrensinler hem eğlensinler

Tatil için en iyi 10 etkinlik! Hem öğrensinler hem eğlensinler

Gazeteci, gezgin ve yazarlardan oluşan jürimiz çocukların dokuz gün sürecek tatilde yapabilecekleri etkinlikleri seçti. İşte onları sanat, doğa ve bilimle buluşturmanın yolları...

Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Teknoloji Bill Viola’ya yetmiyordu

Bill Viola, video sanatının öncü ve dünyadaki en önemli isimlerinden biri. Borusan Contemporary’de açılan ‘Bill Viola: Geçici’, efsane sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi. 40 yılı aşkın süredir insan olmanın gizemlerini, bu süreçte hızla gelişen teknolojiyi kullanarak inceleyen ve şu sıralar sağlık sorunları yaşayan Bill Viola’yı, Bill Viola Studio’nun idari direktörü Kira Perov’la konuştuk.

17.10.2019Kitap Sanat
16 adımda 16’ncı İstanbul Bienali

16 adımda 16’ncı İstanbul Bienali

16’ncı İstanbul Bienali bugün kapılarını açıyor. ‘Yedinci Kıta’ başlığıyla 10 Kasım’a kadar sürecek olan ve küratörlüğünü Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği bienaldeki eserler ücretsiz görülebilecek. İşte ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve etkinlik programı...

Bill Viola ilk defa İstanbul’da

Bill Viola ilk defa İstanbul’da

Borusan Contemporary yeni sanat sezonunda, iki yeni sergiyi sanatseverlere sunacak. 14 Eylül cumartesi ziyarete açılacak sergilerden ilki, medya sanatının öncü isimlerden Bill Viola’nın İstanbul’daki ilk kişisel sergisi ‘Bill Viola: Geçici’ olacak. Diğer yeni sergi ise Dr. Necmi Sönmez küratörlüğündeki ‘Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II’.

12.09.2019Kitap Sanat
İki sıradışı sergi

İki sıradışı sergi

Borusan Contemporary, 14 Eylül’de iki yeni sergiyi sanatseverlere sunuyor. Medya sanatının öncülerinden Bill Viola’nın kişisel sergisi ‘Bill Viola: Geçici’ ve şair Turgut Uyar’dan alınan ilhamla yaratılan Dr. Necmi Sönmez küratörlüğündeki ‘Söylenir ve Yarım Kalır Bütün Aşklar Yeryüzünde II’.

Her yer sanat: Altın sezon

Her yer sanat: Altın sezon

İki yeni müze, bir bienal, bir sanat fuarı, onlarca sergi ve etkinlik... Sanat sezonu en çarpıcı ve yoğun açılışlarından birini yapıyor eylül ayında. Alanında dünyanın en saygın etkinlikleri arasında yer alan ve uluslararası sanat profesyonellerini Türkiye’ye çeken İstanbul Bienali yaklaşırken Contemporary İstanbul’un yanı sıra müze ve galeriler de en iddialı sergilerine hazırlanıyor. Bu yılın heyecanını artıran önemli gelişme ise merakla beklenen iki yeni müzenin; Arter ve Odunpazarı Modern Müze’nin art arda açılıyor olması. İşte sanat dünyasının altın sezonu...

30.08.2019Kitap Sanat
‘Boğaziçi’ büyülü bir tecrübeydi

‘Boğaziçi’ büyülü bir tecrübeydi

Büyük boyutlu ve etkileyici doğa manzaralarıyla tanınan Güney Kore’nin önemli fotoğraf sanatçılarından Boomoon, Boğaziçi’nde ürettiği çalışmalarla Borusan Contemporary’de. Boomoon, “Boğaz’da suyun hiç durmadan hareket eden yüzeyi ve onun üzerindeki yansımalar beni çekti. Büyülü bir tecrübeydi ve hafızamda derin etkiler yaptı” diyor.

20.06.2019Kitap Sanat
Teknolojinin samimi ve duygusal yüzü

Teknolojinin samimi ve duygusal yüzü

Borusan Contemporary’de açılan ‘Akışkan Bedenler’ başlıklı sergide insan davranışları ve teknoloji arasındaki ilişkiyi inceleyen küresel sanatçı kolektifi Universal Everything’in kurucusu Matt Pyke, “Gelişen teknolojilere adapte olmayı öğrenmekten başka çaremiz yok. Teknoloji sayesinde insanlığı aslında daha iyi ‘yarın’lar bekliyor diye düşünüyorum” diyor.

2.01.2019Kitap Sanat
Borusan Contemporarye uluslararası ödül

Borusan Contemporary'e uluslararası ödül

Borusan Contemporary, pptArt tarafından verilen ‘Corporate Art Awards’ta ‘çok platformlu program’ı dolayısıyla ödüle değer görüldü.

18.12.2018Kitap Sanat
Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu kitaplarının üçüncüsü çıktı

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu kitaplarının üçüncüsü çıktı

Medya sanatı meraklıları için önemli bir kaynak sunan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu kitaplarının üçüncü cildi yayımlandı.

11.10.2018Kitap Sanat
Sergi sezonu kullanma kılavuzu

Sergi sezonu kullanma kılavuzu

20-23 Eylül arası düzenlenecek Contemporary İstanbul ve 22 Eylül’de başlayacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin rüzgârını arkasına alan sanat galerileri yeni sezona en iddialı sergileriyle hazırlanıyor. Müze ve galerilerin sezon açılış sergilerini derledik...

30.08.2018Kitap Sanat
Rüyada gelen ‘Alacakaranlık’

Rüyada gelen ‘Alacakaranlık’

Borusan Contemporary’de ‘Mika Tajima: Esir’ sergisiyle eşzamanlı ziyarete açılan ‘Alacakaranlık’ sergisini, küratörü Dr. Necmi Sönmez’le konuştuk. Sönmez’in son üç yıldır Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserlerle hazırladığı, edebiyat ve medya sanatı arasında diyalog zemini kuran sergilerin devamı niteliğindeki ‘Alacakaranlık’, şair ve ressam Metin Eloğlu’na selam gönderiyor.

14.06.2018Kitap Sanat
Perili Köşk’te teknolojik hayalet avı

Perili Köşk’te teknolojik hayalet avı

Japon asıllı ABD’li sanatçı Mika Tajima’nın Borusan Contemporary’deki sergisi ‘Esir’, davranışımızı düzenleyen görünmez güçlerin hayatımızı nasıl etkilediğiyle ilgilenen dört farklı işi bir araya getiriyor. Mekânın yer aldığı Perili Köşk, Tajima’nın teknolojik hayalet avı için muhtemelen en uygun ortamlar arasında.

8.03.2018Kitap Sanat
Sinan’ın ışığı Boğaz’dan Helsinki’ye uzanıyor

Sinan’ın ışığı Boğaz’dan Helsinki’ye uzanıyor

Borusan Contemporary’nin siparişiyle fotoğraf sanatçısı Ola Kolehmainen tarafından üretilen ve geçen sezon Perili Köşk’te sergilenen Sinan Projesi’nden üç eser, HAM Helsinki Art Museum’da açılan sergiyle Finlandiyalı sanatseverlerle buluşuyor.

7.12.2017Kitap Sanat
İlk bakışta aşk

İlk bakışta aşk!

Oktay Rifat’ın bir şiirinden esinle kurgulanan Borusan Contemporary’deki ‘Ağaç, Gölge, Deniz, Ay’ sergisini küratörü Necmi Sönmez yazdı: Bir sanat eseriyle diyalog kurabilmemiz, bilgimizden çok hislerimize bağlıdır. ‘İlk bakışta aşk’ her zaman mümkündür; işte François Morellet’nin kırmızı neon eseri, işte Boo Moon’un fotoğrafları, işte Rick Silva’nın dijital videosu...

26.10.2017Kitap Sanat
Boğaz’ın sesini New York’ta duymak

Boğaz’ın sesini New York’ta duymak

Borusan Contemporary Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndaki eserlerden bir seçki sunan ‘Uvertür’ sergisi New York’ta, Manhattan’ın Lower East Side bölgesindeki 208 Bowery’deki galeride açıldı. Yaklaşık 900 parçadan oluşan koleksiyonun özeti sayılabilecek sergi, Allard van Hoorn’un ‘Songline’ (Water Score) adlı eseriyle Boğaz’ın sesini New York’a taşıyor.

19.10.2017Kitap Sanat
Geleceğin sanatçıları Perili Köşk’te buluşuyor

Geleceğin sanatçıları Perili Köşk’te buluşuyor

Borusan Contemporary’nin çocuk atölyeleri daha renkli bir programla 15 Ekim’de kaldığı yerden devam ediyor.

13.10.2017Kitap Sanat
Dünyadaki son beyaz gergedan Perili Köşk’te

Dünyadaki son beyaz gergedan Perili Köşk’te!

Borusan Contemporary’de açtığı ‘Kaçak Dünya’ başlıklı sergide soyu tükenmekte olan hayvanlara çağdaş sanat penceresinden bakan Amerikalı sanatçı Diana Thater, dünyadaki son beyaz gergedanı görüntülerkenki duygularını “Onunla vakit geçirmek çok zevkliydi. Fakat aynı zamanda melankolik ve üzücüydü” diyor.

21.09.2017Kitap Sanat
Uzaydan Perili Köşk’e...

Uzaydan Perili Köşk’e...

Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni katılan Zimoun ve Marco Brambilla imzalı iki önemli eser, sezon sergilerinin de açılacağı 16 Eylül itibariyle Borusan Contemporary’de izlenebilecek. Zimoun’un konteyneri Perili Köşk’ün terasına yerleştirilirken, Brambilla’nın NASA’nın Ay fotoğraflarından ürettiği videosu binanın dış cephesine yansıtılacak.

30.08.2017Kitap Sanat
Borusan Contemporaryden yeni sezon ipuçları

Borusan Contemporary'den yeni sezon ipuçları

Borusan Contemporary yeni sezona Diana Thater'ın 'Kaçak Dünya' ve Dr. Necmi Sönmez'in 'Ağaç, Gölge, Deniz, Ay' adlı sergileriyle giriş yapacak.

3.08.2017Kitap Sanat
Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Bunlar samimi çalışmalar, yalan söylemiyorlar

Hafta sonları gezilebilen Türkiye’nin ilk ve tek ofis müzesi Borusan Contemporary’de devam eden ‘Günlerin Tortusu’ sergisini küratörü Dr. Necmi Sönmez’le konuştuk.

15.06.2017Kitap Sanat
Borusan’ın Amerika çıkarması

Borusan’ın Amerika çıkarması

Borusan Contemporary Sanat Koleksiyonu’ndan seçilen yapıtlar, üç ayrı sergiyle Michigan Üniversitesi Sanat Müzesi’nde (UMMA) Amerikalı izleyicilerle buluşuyor. Ekim ayında ise New York’ta geçici bir mekânda koleksiyondan yapılan başka bir seçki sergilenecek.

25.05.2017Kitap Sanat
Sinan’a bambaşka gözle bakmak

Sinan’a bambaşka gözle bakmak

Form ve ışık üzerine yoğunlaşan soyut çalışmalarıyla tanınan çağdaş fotoğrafın önde gelen ismi Ola Kolehmainen, Borusan Contemporary’nin siparişi üzerine gerçekleştirdiği ve Mimar Sinan’ın yapılarına bambaşka bir gözle bakmamızı sağlayan ‘Sinan Projesi’yle Perili Köşk’te.

3.03.2017Kitap Sanat
Turizm ve gastronomi sektörü ilgimizi bekliyor

Turizm ve gastronomi sektörü ilgimizi bekliyor

Çevremizi saran, hatta kapıları zorlayan savaşlar ve terörün darbe vurduğu turizm sektörünün girdiği darboğaz doğal olarak yeme-içme sektöründe de etkisini gösteriyor. İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’deki oteller, pansiyonlar, tatil köyleri ve restoranlar son 10 yıldır olmadığı kadar boş.

29.04.2016Magazin
İstanbul müzelerindeki en iyi restoranlar

İstanbul müzelerindeki en iyi restoranlar

Şehrin müzelerinde yalnızca zihin açan sergiler var sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü artık her birinin restoranı en az düzenledikleri sergiler kadar iddialı. Kimi menüye ilhamını sanattan alan dokunuşlar katıyor, kimi sizi geçmişe doğru uzun yolculuklara çıkarıyor. Saatlerce oturmak isteyeceğiniz müze restoranlarına alalım sizi.

İstanbulda Bienal hareketi

İstanbul'da Bienal hareketi

Dünya sanat ortamının İstanbul’a akın edeceği 14. İstanbul Bienali’nin eylül başına denk gelen açılış haftasında müzeler ve galeriler de en iddialı sergileriyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. İşte önümüzdeki hafta açılacak 5 önemli sergi...

29.08.2015Keyif
Somalı çocukların İstanbul hayali gerçek oldu

Somalı çocukların İstanbul hayali gerçek oldu

Kız Kulesini de gördüler, İstanbul Boğazını da… Saltanat kayığında gezdiler, Topkapı Sarayı’nda büyülendiler, Sultanahmet’te dua ettiler.

17.08.2015Gündem
İstanbul Champions Cup şampiyonları belli oldu

İstanbul Champions Cup şampiyonları belli oldu!

20’den fazla şirketten 200’e yakın çalışanın katıldığı İstanbul Champions Cup Tenis turnuvasında mutlu sona ulaşan isimler ödüllerini aldı.

5.06.2015Diğer
Hafife alınmayacak bir ‘Ağır’lık

Hafife alınmayacak bir ‘Ağır’lık

Canan Tolon’un ‘Ağır’ adlı sergisi, daha önce hiç yapmadığı devasa boyutlarda resimlerden oluşuyor. İçine dalıp ‘her şeyi ne kadar hafife aldığımıza’ dair düşünmeye davet eden resimler bunlar.

11.04.2015Keyif
‘Çirkin ve değersizim’

‘Çirkin ve değersizim’

Kendini çirkin ve değersiz hisseden çocuğa söylenmesi gereken 5 şeyi Doç. Dr. Dilek Ertürk açıkladı.

10.04.2015Hayat
Bu şirkette inovasyon yasak

Bu şirkette inovasyon yasak!

Borusan Grubu CEO’su Agah Uğur, 3 yıldır grupta inovasyon kelimesini yasakladığını söyledi. Uğur, “İnovasyonun yerine üretim bandı gibi işleyen yeni ürün, hizmet ve iş modeli geliştirme sistemi kurduk. Ar-Ge ile birlikte bu yıl 30 milyon dolarlık bütçemiz var” dedi.

22.02.2015Ekonomi
Günbatımından sonra gidin

Günbatımından sonra gidin

Bu sene 70’inci yaşına giren Borusan, yönetim merkezi Perili Köşk’te özel bir çalışmaya imza attı. Çağdaş sanatçı Thierry Dreyfus’un, Borusan’ın 70’inci yılı için ürettiği ‘Our Dreams Remain Our Dreams’ adlı video işi, tarihi binanın dış cephesinde sergileniyor.

18.01.2014Kelebek
Borusan 70inci yaşını sanatın ışığıyla kutluyor

Borusan 70'inci yaşını sanatın ışığıyla kutluyor

2014 yılında 70’inci yaşına girmenin mutluluğunu yaşayan Borusan, yönetim merkezi olan Perili Köşk’te özel bir çalışmaya imza attı. Çağdaş sanatçı Thierry Dreyfus’un, Borusan’ın 70’inci yılı için ürettiği ‘Our Dreams Remain Our Dreams’ adlı video eseri, tarihi binanın dış cephesinde sergileniyor.

9.01.2014Kelebek
Bayram tatilinde çağdaş sanat turu

Bayram tatilinde çağdaş sanat turu

Çağdaş sanatçı Rafael Lozano-Hemmer’ın ‘Vicious Circular Breathing’ sergisi ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan ‘Segment #4’ seçkisi Borusan Contemporary’de bayram tatili boyunca ziyarete açık.

16.10.2013Kelebek
Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bayram tatilini evde geçirmeyin

Bayram, çalışmak zorunda olmayanlara yine şahane tatil imkânı sunuyor.

12.10.2013Kelebek

Yazar Sonuçları

İlişki kurma ve rahatlama zamanı

Bu yıl uygulanmaya başlayan ara tatillerden ilki bu hafta başlıyor. Peki çocuklar bu bir haftalık süreyi nasıl değerlendirmeli? Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’a sorduk.

16.11.2019

İstanbul çağdaş sanatın başkenti  Bienal ile birlikte şehirde yüze yakın sanat etkinliği var

Dünyanın her hangi bir merkezinde bu aralar İstanbul’daki kadar yoğun bir sanat gündemi olduğunu sanmıyorum.

15.09.2019

İstanbul sanat sezonuna hızlı bir giriş yaptı

YILLARDAN beri evde biriktirdiğim gazetelerden, kesip sakladığım yazılardan yavaş yavaş ayrılmaya karar verdim.

18.09.2018

Sanatlı günler başlıyor

Yaz mevsimini sevmem, avareliğin insanları dinlendirdiğine inanmam. Gerçi artık yazlık yörelerde resim sergileri açılıyor, konserler veriliyor ama yaz atmosferi bana dokunur

6.09.2018

Boğaz’da sanatlı bir gün

BUGÜN Boğaz’a giderseniz, mutlaka Perili Köşk’e uğrayıp çağdaş sanatın en seçkin örneklerini görünüz.

28.11.2015

‘Benim için çok özel bir kadın’ İstanbul’a gelecek, nereye götüreyim?

İtiraf ediyorum: “Doğum günümü kutlayacağım, nereye gitsem?” ya da “Bir iş yemeğim var, nereyi önerirsin?” tarzı mailler geldiği vakit acayip sıkılıyorum.

20.11.2015

Türkiye’ye hizmete adanmış bir ömür

YAKINDAN tanıdığım, saydığım Asım Kocabıyık’ın Perili Köşk’teki anı odasının açılışında bulundum.

19.01.2015

Perili Köşk’te mini bir Asım Kocabıyık Müzesi

HAFTA sonları Borusan Contemporary müzesi olarak gezebildiğimiz, Borusan Holding’in merkezi Perili Köşk’te “Asım Kocabıyık:88&Sonsuzluk” Anı Odası açıldı.

27.12.2014