MENÜ

Boğaziçi Üniversitesi

Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Boğaziçi Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 11.819 Boğaziçi Üniversitesi haberi bulunmuştur.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

Boğaziçi Üniversitesi ya da kısaca BOUN, İstanbul, Türkiye'deki bir devlet üniversitesi. 16 Eylül 1863'te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından Robert Kolej adıyla kuruldu. Yüz yılı aşkın bir süre bu adla bugünkü Güney Kampüsü'nde eğitim verdikten sonra, üzerinde bağımsız bir üniversite kurulması için 10 Eylül 1971'de Türkiye Hükûmeti'ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi adını aldı. Günümüzde toplam 1.672.106 m2'lik alana sahip olan ve altı yerleşkesi bulunan Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce eğitim verir.


Boğaziçi Üniversitesi Haberleri

Çanakkalede korkutan görüntü Denizin ortasında belirdi...

Çanakkale'de korkutan görüntü! Denizin ortasında belirdi...

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde bu sabah denizde, kıyıdan 75 metre açıkta yaşanan iki patlama ve ardından bölgede oluşan bembeyaz köpük korkuttu. O anlar, 47 yaşındaki Hasan Durmaz, tarafından cep telefonu ile görüntülendi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, bu bölgede herhangi bir deprem kaydedilmediğini söyledi.

28.6.2017Gündem
Ayvacık sahilinde denizde ürküten görüntü

Ayvacık sahilinde denizde ürküten görüntü

Ayvacık sahilinde denizde ürküten görüntü

28.6.2017Ayvacık
Boğaziçiden insanlığa bir hizmet daha

Boğaziçi'den insanlığa bir hizmet daha

Tedavi edilmediğinde kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına yol açan Obstrüktif Uyku Apnesi sendromuna etkili ve kullanımı rahat yeni bir çözüm Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde görev yapan Türk bilim insanları tarafından geliştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Özgür Kocatürk, Doç. Dr. Albert Güveniş ve doktora öğrencisi Sefa Zülfikar’ın geliştirdikleri ağız içi aparat kolay kullanımı ile hastalığın çok daha kolay tedavi edilmesini sağlıyor. Dünyada başka bir örneği olmayan, uyku konforundan ödün vermeden kullanılabilen ürün, horlamaların şiddetini de büyük oranda azaltıyor.

28.6.2017Kampüs
Müzik ve bilim sevgisi bir arada

Müzik ve bilim sevgisi bir arada

Müzik ve bilim sevgisi bir arada

28.6.2017İzmir
Sanalda başladı 12 mağaza oldu

Sanalda başladı 12 mağaza oldu

Dört yıl önce online mobilya ticaretine başlayan Vivense, kısa sürede 12 mağazalı bir mobilya perakende zinciri haline geldi. Yıl sonuna kadar mağaza sayısını 30’a çıkarmayı hedefleyen firmanın kurucusu Kemal Erol, cironun bu yıl 100 milyon lira olacağını söylüyor.

27.6.2017Ekonomi
Türkiyenin enerji akademisi kuruldu

Türkiye'nin 'enerji akademisi' kuruldu

Limak Enerji, hem genç işsizliğine karşı bir çözüm üretmek hem de özelleştirme sonrası enerji sektörünün üretim, dağıtım ve pazarlama ihtiyacına uygun kalifiye işgücünün yetiştirilmesi amacıyla Türkiye’nin Enerji Akademisi’ni kurdu. Akademi ilk mezunlarını temmuz ayında vermeye hazırlanıyor.

26.6.2017Ekonomi

Karacabey’de 3.2 büyüklüğünde deprem

Karacabey’de 3.2 büyüklüğünde deprem

25.6.2017Karacabey
Türkiye’nin ilk Instagram fenomeni araştırması yapıldı

Türkiye’nin ilk Instagram fenomeni araştırması yapıldı

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden bu yıl mezun olan Yavuzhan Yılancıoğlu ve altı arkadaşı, Instagram’da beğeni ve takipçi sayılarını etkileyen faktörler üzerine istatistiksel bir çalışma yaptı. Türkiye’nin çeşitli illerinden 7 bin fotoğraf üzerinde yapılan değerlendirme, Türk Instagram kullanıcılarının ‘fenomenik’ eğilimlerini ortaya koyan ilk veriler.

23.6.2017Hayat
Konuşkan müfredat

Konuşkan müfredat

Milli Eğitim Bakanlığı, istenilen düzeye ulaşması için İngilizce eğitimini yeniden ele aldı ve taslak program yayınladı. 5’inci sınıfların yabancı dil hazırlık sınıfına dönüştürülmesi kapsamında hazırlanan programa göre 10 olan ünite sayısı 40’a çıkarıldı. Öğrencilerin daha fazla konuşma ve yazmasına yönelik program oluşturulacak. İngilizcenin daha fazla kullanılması amaçlanıyor.

22.6.2017Eğitim
Manisada 4 büyüklüğünde deprem

Manisa'da 4 büyüklüğünde deprem

Manisa'da 4 büyüklüğünde deprem

22.6.2017Manisa
Gülse Birselin konuşmacı olduğu törende 2.339 Boğaziçili 150. kez kep attı

Gülse Birsel'in konuşmacı olduğu törende 2.339 Boğaziçili 150. kez kep attı

150. Mezuniyet Töreni’nde 2.339 Boğaziçili ‘’yarından sonrası’’ için kep attı

22.6.2017Kampüs
Boğaziçinde protestolu mezuniyet

Boğaziçi'nde protestolu mezuniyet

Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. mezuniyet törenine protestolar damga vurdu. Uçaksavar Spor Tesisleri’nde dün gerçekleştirilen törende, Rektör Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın konuşma yaptığı sırada yeni mezunların çoğu ayağa kalkarak kürsüye sırtını döndü. Alkışlar ve “Kayyum rektöre hayır”, “Mehmed Özkan rektörümüz değildir” sloganları atan mezunlar, Özkan’ın konuşması boyunca protestoyu sürdürdü. Protestoya töreni izleyen veliler de destek verdi.

22.6.2017Haber
Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreninde rektöre protesto

Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreninde rektöre protesto

Boğaziçi Üniversitesi mezuniyet töreninde rektöre protesto

22.6.2017İstanbul
Ege Denizinde 5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 5 büyüklüğünde deprem

22.6.2017Karaburun

İzmir'de son depremler korku yarattı!

İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında gerçekleşen son depremler, bölgede yaşayan vatandaşlarda endişeye neden oldu. Karaburun açıklarında 5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, kısa süreli paniğe neden oldu. İşte, İzmir ve diğer illerde gerçekleşen son depremler listesi

22.6.2017Gündem
Boğaziçinde protestolu mezuniyet

Boğaziçi'nde protestolu mezuniyet

Boğaziçi Üniversitesi’nin 150. mezuniyet törenine protestolar damga vurdu.

21.6.2017Eğitim
Can dostlar abonesi

Can dostlar abonesi!

Dijital dünyanın öne çıkan iş modelleri arasında yer alan aylık ödeme sistemine sahip olan abonelik modeli, evcil hayvan ürünlerini de kapsamaya başladı. ‘Banamama’ adındaki girişim, evcil hayvan sahiplerinin belirli bir ürünü düzenli olarak tedarik etmesini sağlıyor.

21.6.2017Ekonomi
Üniversite tanıtım dönemi başlıyor

Üniversite tanıtım dönemi başlıyor

Boğaziçi Üniversitesi’nin tanıtım dönemi bu yıl 3 Temmuz’da başlıyor. Üniversite tercihinde bulunacak adaylar, Boğaziçi Üniversitesi Tanıtım ve Bilgilendirme Ofisi’ni ziyaret ederek bölümler hakkında bilgi alabilecek.

19.6.2017Eğitim
Geleceğin teknolojisi için Boğaziçi’nden “akıllı” merkez

Geleceğin teknolojisi için Boğaziçi’nden “akıllı” merkez

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Kampüsü, Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurulan Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TETAM) ile bir araştırma kampüsüne dönüşüyor. Kampüste doktora düzeyindeki araştırmacılar kadar lisans öğrencileri de yeni teknolojileri hem üretme hem de laboratuvar ortamında uygulama imkanına kavuşuyor.

19.6.2017Kampüs
İzmirden deprem haberleri gelmeye devam ediyor (son depremlerin listesi)

İzmir'den deprem haberleri gelmeye devam ediyor (son depremlerin listesi)

Ege Bölgesi’nden deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Ege Denizi'nde 5.3 ve 4.2 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi! Geçtiğimiz 12 Haziran tarihinde de yine aynı bölgede 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. İzmir’deki son depremler başta İstanbul ve birçok ilden hissedildi. İşte son deprem hakkında detaylı bilgiler!

18.6.2017Gündem
Ege Denizinde 5.3 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 5.3 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 5.3 büyüklüğünde deprem

17.6.2017İzmir
Son Dakika: Egede deprem İstanbuldan hissedildi

Son Dakika: Ege'de deprem! İstanbul'dan hissedildi

Ege Denizi'nde 5.3 ve 4.2 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi! Depremler başta İzmir olmak üzere İstanbul ve birçok ilden hissedildi.

17.6.2017Gündem
Ege Denizinde 4.7 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 4.7 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 4.7 büyüklüğünde deprem

17.6.2017Karaburun
İzmirde korkutan deprem

İzmir'de korkutan deprem

EGE Denizi’nde İzmir’in Karaburun açıklarında saat 06.40’ta Richter ölçeğine göre 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

17.6.2017Gündem
Teknolojinin kadın liderleri kadınlara sesleniyor: Biz yapabildiysek siz de yapabilirsiniz

Teknolojinin kadın liderleri kadınlara sesleniyor: Biz yapabildiysek siz de yapabilirsiniz

Türkiye’de teknoloji alanında çalışan kadınları daha fazlasını başarmaları teşvik etmek amacıyla geçen yıl Microsoft tarafından hayata geçirilen Teknolojinin Kadın Liderleri Yarışması’nın ikincisi geöen pazartesi günü gerçekleşti. Kimi turnike ve AKBİL’siz geçiş sistemi tasarladı kimi lüks ofisini bırakıp yerin altında madencilerle çalışarak onların güvenliklerini sağladı, kimi de kadınların erkeklerden talimat almadan çalıştığı bir dijital restoran kurdu. İşte dokuz farklı kategoride yüzlerce kadının yarıştığı gecede ödül alanlar...

16.6.2017Hayat
İzmir’de 3.9 büyüklüğünde deprem

İzmir’de 3.9 büyüklüğünde deprem

İZMİR’in Urla İlçesi açıklarında bugün saat 12.46’da Richter ölçeğine göre 3.9 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi.

16.6.2017Gündem
İzmirde 3.9 büyüklüğünde deprem

İzmir'de 3.9 büyüklüğünde deprem

İzmir'de 3.9 büyüklüğünde deprem

16.6.2017İzmir
Ege Denizinde 3.9 şiddetinde deprem

Ege Denizi'nde 3.9 şiddetinde deprem

Ege Denizi'nde 3.9 şiddetinde bir deprem meydana geldi.

16.6.2017Gündem
Geleceğin evi tasarlanıyor

Geleceğin evi tasarlanıyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışmalarını 2013’ten beri sürdüren Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (TETAM) bilim insanları geleceğin teknolojileri üzerinde çalışıyor.

14.6.2017Eğitim
Enis Berberoğluna 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

Enis Berberoğlu'na 25 yıl hapis... Valilikten son dakika yürüyüş açıklaması

MİT TIR’larına ait görüntüleri gazeteci Can Dündar’a verdiği gerekçesiyle yargılanan gazetemizin eski genel yayın yönetmenlerinden CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, ‘casusluk’ suçlamasıyla ömür boyu hapse çarptırıldı. Cezası 25 yıla indirilen Berberoğlu, tutuklandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bugün saat 11.00’de Ankara’dan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatacağını açıkladı. Kılıçdaroğlu'nun günde 18 km katedeceği, yürüyüşün 28 gün sürmesi bekleniyor. Ankara Valiliği'nin yürüyüşle ilgili yaptığı açıklamada ise, "Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir" denildi.

14.6.2017Gündem
TGC Sedat Simavi Ödüllerine başvurular başladı

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

TGC Sedat Simavi Ödülleri'ne başvurular başladı

14.6.2017Merkez
Van’da 3.5 büyüklüğünde deprem

Van’da 3.5 büyüklüğünde deprem

Van’ın Özalp ilçesinde 3.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

14.6.2017Gündem
Ege Denizi’nde 4.5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi’nde 4.5 büyüklüğünde deprem

EGE Denizi’nde İzmir’in Karaburun açıklarında saat 07.35’te Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

14.6.2017Gündem
Ege Denizinde 4.5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 4.5 büyüklüğünde deprem

Ege Denizi'nde 4.5 büyüklüğünde deprem

14.6.2017Karaburun
Teknolojinin kadın liderleri ilham verdi

Teknolojinin kadın liderleri ilham verdi

Microsoft Türkiye, KAGİDER ve Aydın Doğan Vakfı, Türkiye’nin teknoloji alanındaki rol modeli kadınlarını seçti. 'Teknolojinin Kadın Liderleri' ödül töreninde finalistlerin birbirinden ilginç ve örnek olacak ilham verici öyküleri de paylaşıldı.

13.6.2017Ekonomi
Egede dünden bu yana 280 artçı sarsıntı oldu

Ege'de dünden bu yana 280 artçı sarsıntı oldu

EGE Denizi’nde İzmir’in Karaburun açıklarında dün saat 15.28’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.2 büyüklüğünde depremin ardından, bu sabaha kadar bölgede 2’si 4.9 büyüklüğünde olmak üzere toplam 280 artçı sarsıntı oldu.

13.6.2017Gündem
Ege gece boyu beşik gibi sallandı

Ege gece boyu beşik gibi sallandı

Ege gece boyu beşik gibi sallandı

13.6.2017İzmir
Olası Marmara depremi için ürküten sözler...

Olası Marmara depremi için ürküten sözler...

İzmir Karaburun'da dün yaşanan ve çok sayıda ilde hissedilen 6.2'lik depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'den önemli açıklamalar geldi. Ege Denizi ve Midilli'inin güneyi için 6,2 büyüklüğündeki bir depremin normal olduğunu belirten Özener, "Olağan bir deprem, oradaki fayların özelliğinden dolayı 6-6,5 büyüklüğünde depremlerin olması gayet doğal. Bir hafta, 15 gün, bir ay sürecek artçıları beklememiz doğal. 5-,5,5 büyüklüğünde artçılar gelebilir" dedi. Özener, olası Marmara depremi için "Dünyadaki bilim insanlarının hemfikir olduğu konu, Kuzey Anadolu Fayı içindeki bir sonraki deprem Marmara Denizi'nde olacak. İstanbul merkezli ve 7'nin üzerinde bir büyüklükten bahsediyoruz" dedi. Olası depremin büyüklüğünün vatandaş önünde tartışılmaması gerektiğini kaydeden Özener, "herkesin Marmara'da büyüklüğü 7 civarında bir deprem beklenildiğini bilmesi ve önlemlerin alınması gerektiğini" söyledi. Özener, "Psikolojimizi bozmamamız, yarın olacakmış gibi de hazır olmamız lazım. '6 ay sonra, 1 sene sonra olacak, 2050'ye kadar olmaz' gibi şeylere kulak asmamamız lazım. Bunları söylemek çok anlamlı değil. Tarih vermek bilimsellikten uzaklaştırıyor gibi" diye konuştu.  

13.6.2017Gündem
Egedeki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiyenin batısını sarstı (8)

Ege'deki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiye'nin batısını sarstı (8)

Ege'deki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiye'nin batısını sarstı (8)

12.6.2017İzmir
Kadın Girişimci Yönetici Okulu mezunları buluştu

Kadın Girişimci Yönetici Okulu mezunları buluştu

Kadın Girişimci Yönetici Okulu mezunları buluştu

12.6.2017Eskişehir
Türkülerle yeni nesil arasındaki bağ çok kuvvetli

'Türkülerle yeni nesil arasındaki bağ çok kuvvetli'

Sibel Sezal, Elçin Dönmez, Barış Bahçeci ve Devrim Ünay'dan oluşan 4 Vokal, ikinci stüdyo albümü 'Başka' yı yayınladı. Albümde beşi anonim olmak üzere 5/8’lik toplam 8 eser dinleyicilerle buluşuyor.

12.6.2017Keyif
Egedeki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiyenin batısını sarstı

Ege'deki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiye'nin batısını sarstı

Ege'deki 6.2 büyüklüğünde deprem, Türkiye'nin batısını sarstı

12.6.2017İzmir
Son dakika... Egede deprem İzmir, İstanbul, Bursada da hissedildi...

Son dakika... Ege'de deprem! İzmir, İstanbul, Bursa'da da hissedildi...

Ege Denizi Karaburun açıklarında saat 15.28'de 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem İzmir'in yanı sıra İstanbul, Bursa, Yalova, Çanakkale, Edirne, Manisa gibi çok sayıda ilde şiddetli şekilde hissedildi. Deprem sonrası vatandaşlar panikle sokağa döküldü. İlk depremin ardından AFAD verilerine göre saat 15.35'te 4.9, 15.47'de ise 4.5 büyüklüğünde sarsıntılar kaydedildi. İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında 21.25 ve 21.29'da 4.0 büyüklüğündeki 2 deprem de korkuya sebep oldu. AFAD verilerine göre ilk depremin ardından 20'den fazla artçı sarsıntı kaydedildi. İzmir Valisi, şu ana kadar kendilerine ulaşan bir can kaybı olmadığını duyurdu. Çalışmalar devam ediyor. AFAD da son durumla ilgili açıklama yaptı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Özener ise "Sığ, yüzeye yakın bir deprem olması nedeniyle de 400-500 kilometre uzaklıklardan, İstanbul'dan da hissedildiğini" kaydetti. Özener, olası İstanbul depremiyle ilgili de önemli açıklamalar yaptı.

12.6.2017Gündem
Tatili verimli geçirmeyen bir aylık bilgiyi unutuyor

Tatili verimli geçirmeyen bir aylık bilgiyi unutuyor

Okulların kapanmasıyla üç aylık tatil süreci başladı. Peki, tatil nasıl verimli geçirilir? Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Mine Göl Güven, tatili verimli geçirmek için ailelere önerilerde bulundu. Güven’in verdiği bilgilere göre, yaz tatilinde aile tarafından desteklenmeyen çocuklar matematik becerilerinde bir okul ayını kaybediyor.

12.6.2017Eğitim
Sınavı bitiren denize koştu

Sınavı bitiren denize koştu

ANTALYA’da, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında yapılan LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı’na giren adaylar, sınavdan sonra soluğu sahilde aldı. Konyaaltı Sahili’nde sınav stresini atan öğrenciler öz çekim yaptı, yüzdü.

10.6.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Zor bir haftadan ‘hayat bilgisi’ dersleri

Zor bir haftadan ‘hayat bilgisi’ dersleri!

BAYRAM dün bitti. Muhtemeldir, herkes bayram neşesi ve gevşekliğinden yeni çıkmış olacak. Belki yıllık izninden 2 gün çalıp bu tatile katmış olanlarsa hâlâ deniz kıyılarında, evlerinde rehavet içinde oturuyor olacak.

27.6.2017Gülse BİRSEL
Oleeeeeey Anne yemeği Fast food’a meydan okuyor

Oleeeeeey! Anne yemeği Fast food’a meydan okuyor!

YOKSA yoksa, siz MamaMe’yi bilmiyor musunuz?

20.6.2017Ayşe ARMAN
Müzik dinlerken ruhumuz da dinlenir

Müzik dinlerken ruhumuz da dinlenir

TÜRK musikisinin müzik tarihinde yer almış bestecilerin değerini ancak iyi icracılardan dinlediğimizde idrak edebiliriz.

17.6.2017Doğan HIZLAN
O ağacın altını şimdi anıyor musun

O ağacın altını şimdi anıyor musun?

GEÇEN yıl Gülay Barbarosoğlu Hoca, New York’taki Boğaziçi Üniversitesi balosuna davet etmişti. Zevkle katılıp eski arkadaşlarımla, hocalarımla hasret gidermiştim.

13.6.2017Gülse BİRSEL
Japonlar, suşiyi bulgurla yapar mı

Japonlar, suşiyi bulgurla yapar mı

KARAMAN merkezli Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru, Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu oğlu Ziya Duru’nun pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olmasıyla birlikte yurtdışı tanıtımına ağırlık verdi.

10.6.2017Vahap MUNYAR