MENÜ

Bmgk

Bmgk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bmgk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 969 Bmgk haberi bulunmuştur.

Bmgk Haberleri

‘Ayrılıkçı dil, çok tehlikeli bir oyun’

‘Ayrılıkçı dil, çok tehlikeli bir oyun’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yaptığı konuşmada, Avrupa’da aşırıcılığın yükselişinin bir nedeni olarak gösterdiği “bazı politikacılarca kullanılan ayrılıkçı dilin tehlikeli bir oyun olduğunu” söyledi.

24.4.2018Avrupa
Gerilimin gölgesinde Almanya ile kritik görüşme: Masada 2 konu

Gerilimin gölgesinde Almanya ile kritik görüşme: Masada 2 konu

‘Barışı İnşa ve Barışın Sürdürülmesi” konulu BM Genel Kurulu Yüksek Düzeyli Toplantısı’na katılmak üzere New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TSİ 23:15’de Almanya Dışişleri Bakanı Maas ile görüşecek. Görüşmede yabancı siyasetçilerin Almanya’da seçim kampanyası yürütmesini yasaklama kararı gündeme gelecek. Almanya ise 2019-20 BMGK adaylığı için Türkiye’nin desteğini isteyecek.

23.4.2018Dünya
BMGK Suriye’yi çiftlikte konuştu

BMGK Suriye’yi çiftlikte konuştu

BM Güvenlik Konseyi, Suriye kriziyle ilgili yeni bir toplantı yaptı. Ancak bu kez toplantıda konuşulanlardan çok toplantı mekanı dikkat çekti. Bu tür toplantılarını New York’taki BM Genel Merkezi’nde yapan BMGK üyeleri, bu kez İsveç’teki bir çiftlikte bir araya geldi.

21.4.2018Dünya
Duma’daki koşullar incelemeyi engelliyor

Duma’daki koşullar incelemeyi engelliyor

Suriye’nin Duma kentinde 7 Nisan’da kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine bölgeye giden Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) incelemeleri, salı günü BM güvenlik ekibinin ziyareti sırasında bölgede ateş açılmasının ardından ertelendi. Erteleme nedenlerini ve sürecin nasıl işleyeceğini OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü’ye sorduk.

19.4.2018Dünya
Rusya: Rakkada tek bir bina ayakta değil

Rusya: Rakka'da tek bir bina ayakta değil

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD öncülüğündeki koalisyonun geçen yılki Rakka operasyonunu eleştirerek, "Rakka harabeye dönüştü, tek bir bina ayakta değil. Enkazın altında hala binlerce ceset gömülü, cesetlerden dağ oluştu ve insanlar her gün mayınlar yüzünden ölüyor." dedi.u

18.4.2018Dünya
Krizde yeni saha BMGK

Krizde yeni saha BMGK

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’deki kimyasal tesisleri önceki gün füzelerle vurmasının ardından yakın zamanda yeni bir saldırı beklenmezken, kriz diplomasi alanına taşındı. Rus basını ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de ateşkes için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ortak bir girişimde bulunacağını yazdı. BMGK’nın geçen şubat ayındaki ateşkes kararı hayata geçmemişti.

15.4.2018Dünya
Ankara operasyon öncesi Batı’nın mesajını Putin’e iletti: Hedef Rusya değil Şam rejimi

Ankara operasyon öncesi Batı’nın mesajını Putin’e iletti: 'Hedef Rusya değil Şam rejimi'

ABD, Fransa ve İngiltere’nin Esad rejimine yönelik operasyonu öncesinde Ankara yoğun diplomasi trafiği yaşamıştı. Ankara taraflar, özellikle ABD ve Rusya arasında “arabulucu mu” sorusu gündeme gelmişti. Ankara “arabulucu” iddiasına ne “evet” ne de “hayır” demişti. Operasyon sonrası Ankara’nın rolü netleşmeye başladı.

15.4.2018Gündem
Son dakika ABD Fransa ve İngiltereden yeni Suriye hamlesi

Son dakika! ABD Fransa ve İngiltere'den yeni Suriye hamlesi

Suriye'deki bazı askeri hedefleri Cumartesi sabaha karşı düzenledikleri ortak operasyonla vuran ABD, İngiltere ve Fransa, kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nezdinde yeni bir girişim başlattı. Üç ülke tarafından ortak hazırlanan karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

15.4.2018Dünya
ABDnin vurduğu hedefler ilk kez uydudan görüntülendi

ABD'nin vurduğu hedefler ilk kez uydudan görüntülendi

Suriye’de 7 Nisan’da Esad rejiminin Duma’da en az 80 kişinin öldüğü hava saldırısında kimyasal silah kullandığı şüphesiyle başlayan gerilim devam ederken ABD, İngiltere ve Fransa, dün sabaha karşı Suriye’de önceden belirlenmiş hedeflere füze saldırısı düzenledi. Şam ve Humus’taki üç hedef 105 füzeyle vuruldu. Saldırı, Trump’ın 11 Nisan’da “Füzeler geliyor, yeni ve akıllı” diye attığı tweet’ten üç gün sonra geldi. ABD merkezli ABD merkezli CNN International ise ABD'nin Suriye'de hedef aldığı bölgelerin uydudan çekilme görüntülerine yer verdi.

14.4.2018Dünya
Macron, Trump ve May ile görüştü

Macron, Trump ve May ile görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştüğü bildirildi.

14.4.2018Dünya
Son dakika: Rusyanın tasarısı BMGKde kabul edilmedi

Son dakika: Rusya'nın tasarısı BMGK'de kabul edilmedi

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK), Suriye'de rejimin kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısı düzenleyen ABD, İngiltere ve Fransa'nın kınamasını talep ettiği karar tasarısı, 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.

14.4.2018Dünya
Rusya çağrı yapmıştı... BMGKda Suriye toplantısı

Rusya çağrı yapmıştı... BMGK'da Suriye toplantısı

Son dakika haberi! BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki operasyonun ardından Rusya'nın çağrısı üzerine toplandı.

14.4.2018Dünya
Zeytin Dalı Harekatında 4 bin 157 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda 4 bin 157 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda 4 bin 157 terörist etkisiz hale getirildi

14.4.2018Gaziantep
TSK’dan son dakika açıklaması 67 terörist öldürüldü…

TSK’dan son dakika açıklaması! 67 terörist öldürüldü…

TSK yaptığı son dakika açıklamasında 7-13 Nisan'da Tunceli, Diyarbakır, Şırnak ve Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda 67 terörist etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

14.4.2018Gündem
BMGKda yüksek gerilim: Her şey kontrolden çıktı

BMGK'da yüksek gerilim: Her şey kontrolden çıktı!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tüm üye devletleri bu tehlikeli durumlarda sorumlu davranmaya çağırarak “Bu tam olarak bugün karşı karşıya olduğumuz risktir - her şey kontrolden çıktı. Bunu durdurmak bizim ortak görevimizdir” dedi. Rusya'dan "Egemen bir devlete karşı tehlikeli askeri hazırlıklar yapıldığını gözlemlemeye devam ediyoruz ve bu ülkelerin liderlerine durumu derhal gözden geçirmeleri çağrısı yapıyoruz" açıklaması gelirken ABD ise "Başkanımız Suriye'ye olası askeri müdahale hakkında henüz bir karar vermedi ancak ABD ve müttefikleri Suriye'de eyleme geçmeye karar verirse bu hepimizin uzlaştığı bir ilke olacak" ifadelerini kullandı.

13.4.2018Dünya
Suriyeye operasyonu hangi ülkeler destekliyor hangileri desteklemiyor

Suriye'ye operasyonu hangi ülkeler destekliyor hangileri desteklemiyor?

Suriye ordusunun başkent Şam yakınlarındaki Duma'da kimyasal silah kullandığı iddiaları üzerine bazı ülkeler Suriye'ye saldırıyı desteklediklerini açıklarken, bazıları da buna karşı çıktı. Kararını açıklayan ülkelerden Çin'in, Suriye'de Rusya ile birlikte Suriye hükümetine destek veren ülkelerden biri olmasına rağmen ABD'nin BMGK'daki Suriye teklifini veto etmeyerek çekimser oy kullanması dikkat çekti.

13.4.2018Dünya
Kremlin duyurdu... Rusyadan Fransaya uyarı

Kremlin duyurdu... Rusya'dan Fransa'ya uyarı!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye'de barış ve istikrarı sağlamak için iki ülke arasında diyaloğun artırılmasını istediği bildirildi. Rusya'dan yapılan açıklamada ise Putin'in Macron'u Suriye'de 'tehlikeli' bir eyleme imza atmama konusunda uyardığı ifade edildi.

13.4.2018Dünya
Son dakika Rusyadan Suriye açıklaması: Libya tarzı bir maceraya girilmesin

Son dakika! Rusya'dan Suriye açıklaması: "Libya tarzı bir maceraya girilmesin"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'de Libya tarzı bir maceraya girilmemesi gerektiğini söyledi. Lavrov, Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik müdahalesinin büyük bir göç dalgasına neden olabileceğini öne sürdü.

13.4.2018Dünya
İki ülke arasında dikkat çeken görüntü

İki ülke arasında dikkat çeken görüntü!

ABD ile Rusya ilişkilerinin çok gergin olduğu ve Suriye’de iki ülkenin doğrudan çatışması senaryolarının tartışıldığı bir dönemde Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ve ekibi ile normal ilişkileri olduğunu, Haley’le selamlaşırken yanaktan öpüşüp tokalaştığını söyledi.

12.4.2018Dünya
Savaş hazırlığı tam gaz

Savaş hazırlığı tam gaz

ABD Başkanı Donald Trump dün yeni açıklamalar yaparken Batılı ülkelerin, kimyasal silah saldırısı düzenlediği gerekçesiyle Esad rejimine yönelik bir saldırıya geçmek için hazırlıkları tam gaz sürüyor. Trump, dün yakında Suriye ile ilgili karar alınacağını belirtirken İngiltere Başbakanı savaş kabinesini topladı. Fransa da hazırlık yapıyor. Almanya operasyonda yer almayacak. Suriye rejimi ve Rusya ise önlem alıyor.

12.4.2018Dünya
Son dakika: Rusyadan BMGKya toplantı çağrısı

Son dakika: Rusya'dan BMGK'ya toplantı çağrısı

Rusya, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesi nedeniyle artan gerginlik üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) toplantıya çağırdı.

12.4.2018Dünya
İngiltere, BM’yi toplantıya çağırdı

İngiltere, BM’yi toplantıya çağırdı 

İngiltere, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün Ajan Skripal ve kızını zehirleyen maddeyle ilgili raporunu açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler’i (BM) toplantıya çağırdı.

12.4.2018Dünya
Rusyadan son dakika Suriye açıklaması: Çok tehlikeli

Rusya'dan son dakika Suriye açıklaması: Çok tehlikeli

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, ABD'nin Suriye'ye olası askeri müdahalesine ilişkin, "Artan tehlikeli gerginlikten son derece endişeliyiz. Umarız geri dönüşü olmayan bir noktaya varılmaz ve ABD ve müttefikleri egemen bir devlete askeri müdahaleden kaçınır. Acil önceliğimiz bu durumda savaş tehdidini engellemek." dedi.

12.4.2018Dünya
Son dakika İngiltereden BMGKya toplantı çağrısı

Son dakika! İngiltere'den BMGK'ya toplantı çağrısı

İngiliz hükümeti, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) İngiltere'de Rus ajana yönelik sinir gazı ile düzenlenen saldırıdan elde ettiği bulguları görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) acil toplanma çağrısında bulundu.

12.4.2018Dünya
Son dakika... Almanya ve İtalya Suriye kararını açıkladı

Son dakika... Almanya ve İtalya Suriye kararını açıkladı!

Almanya Başbakanı Merkel, olası bir Suriye müdahalesinde yer almayacaklarını açıkladı. Almanya'nın ardından İtalya da Suriye'de herhangi bir operasyona katılmayacağını duyurdu. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise ülkesinin Suriye'de düzenlenecek olası bir askeri harekata anlayış gösterdiğini ancak bunun orantılı olması gerektiğini söyledi.

12.4.2018Dünya
Son dakika Trumptan dünyayı ayağa kaldıran yeni tweet

Son dakika! Trump'tan dünyayı ayağa kaldıran yeni tweet

ABD Başkanı Donald Trump, dakikalar önce attığı tweet ile yeniden soru işaretleri yarattı. Trump, dün attığı tweet'de kullandığı 'Bizi bekle Rusya, füzelerimiz geliyor' ifadesine açıklama getirerek ABD'nin Suriye'ye ne zaman saldıracağını söylemediğini ifade etti. Trump, Suriye'ye yönelik planlanan füze saldırısının çok yakın zamanda ya da hiç de yakın olmayan bir zamanda meydana gelebileceğini açıkladı.

12.4.2018Dünya
ABD-Rusya gerilimi sürerken Dışişlerinden açıklama var

ABD-Rusya gerilimi sürerken Dışişleri'nden açıklama var

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "7 Nisan'da Duma'ya yapılan saldırının rejim tarafından gerçekleştirdiği yönünde güçlü şüpheler var. Kimyasal silah saldırıları insanlığa karşı suç teşkil eder, tekrarlanmaması için de cezalandırılması gerekiyor" dedi.

12.4.2018Gündem
Suriye gerilimi

Suriye gerilimi

Suriye’nin Duma kentinde en az 80 kişinin öldüğü rejimin hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaları araştırmaya dönük BM Güvenlik Konseyi oturumunun sonuçsuz kalmasının ardından dün ABD-Rusya ekseninde gerilim gün boyu sürdü. Rus yetkililerin tehditleri üzerine ABD Başkanı Donald Trump, “Hazır ol Rusya, (füzeler) geliyor, yeni ve akıllı” diye tweet attı. İlerleyen saatlerde ise Rusya Devlet Başkanı Putin’den “Sağduyunun galip gelmesini umuyoruz” şeklinde daha düşük tonlu bir açıklama geldi.

11.4.2018Dünya
Doğu Guta nerede Kimyasal saldırı ile gündeme gelmişti

Doğu Guta nerede? Kimyasal saldırı ile gündeme gelmişti

Doğu Guta, bölgede yaşanan kimyasal silah ve ölüm haberlerinin ardından araştırılmaya başlandı. On binlerce sivilin ikamet ettiği Doğu Guta, yaşanan saldırılar dolayısıyla zor zamanlar geçiriyor. Suriye'nin doğusunda bulunan bölge, askeri muhalifler tarafından rejime karşı savunuluyor. Peki, Doğu Guta nerede yer almaktadır? İşte, bölge hakkında merak edilen detaylı bilgiler

11.4.2018Gündem
Son dakika Dünya dehşet içinde Trump 40 dakika arayla attığı 2 tweetle ortalığı karıştırdı

Son dakika! Dünya dehşet içinde! Trump 40 dakika arayla attığı 2 tweet'le ortalığı karıştırdı

Suriye'deki saldırının ardından "büyük bir karar vereceğini" açıklayan ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün attığı "Füzelerimiz geliyor, hazır ol Rusya" şeklindeki tweet, gerilimi iyice artırdı. Trump bu sert mesajından 40 dakika sonra bir tweet daha attı. ABD Savunma Bakanlığı James Mattis, askeri seçenekleri Trump'a sunmaya hazır olduklarını açıkladı. Mattis, Esad'ı kesin olarak suçlayacak kanıt bulunup bulunmadığı sorusu için "Bu konu üzerinde hâlâ çalışıyoruz" dedi. Bu arada Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Esad rejiminin başlıca havaalanları ve askeri üsleri ABD saldırısı tehlikesi nedeniyle boşalttığını aktardı.

11.4.2018Dünya
Gözler ABD’nin alacağı kararda... Suriye alarmı

Gözler ABD’nin alacağı kararda... Suriye alarmı

Suriye’de Esad rejiminin kuşatması altındaki başkent Şam yakınlarındaki Duma'ya hafta sonu düzenlediği hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığı şüphesinin yol açtığı gerilim yükseliyor. Moskova’nın ılımlı açıklamalarına karşın ABD Başkanı'nın önceki gün Suriye ile ilgili ‘24 ila 48 saat içinde büyük bir karar alınacağı’ sözleri ve Latin Amerika ziyaretini iptali harekât ihtimalini artırdı.

10.4.2018Dünya
Son dakika Tüm gözler oradaydı: Rusyadan flaş karar

Son dakika! Tüm gözler oradaydı: Rusya'dan flaş karar

Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırı üzerine ABD’nin başını çektiği ve Türkiye’nin desteklediği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), karar tasarısı Rusya’nın vetosuna takıldı. Rusya'nın da kabul edilmesi beklenmeyen tasarısı veto edildi.

10.4.2018Dünya
Lübnan İsraili BMGKya şikâyet edecek

Lübnan İsrail'i BMGK'ya şikâyet edecek

Lübnan'ın, Suriye'ye saldırmak için hava sahasını kullandığı gerekçesiyle İsrail'i, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) şikayet edeceği bildirildi.

10.4.2018Dünya
Son dakika Tansiyon yükseldi, 3 ülke salonu terk etti

Son dakika! Tansiyon yükseldi, 3 ülke salonu terk etti!

ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için yeni bir BM mekanizması kurulmasını talep eden karar tasarısını BMGK'ye sundu. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise tasarıyı değerlendireceklerini söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'nin Duma kentinde yaşanan kimyasal saldırıyı görüşmek üzere New York'ta toplandı. Toplantıda ABD ve Rusya arasında sert tartışmalar yaşanırken ABD'li temsilci Haley karar ne olursa olsun saldırıya karşılık verileceğini söyledi. Rusya ise olası bir müdahalenin ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladı. BM Suriye özel temsilcisi de kritik bir uyarıda bulunarak "ilk kez sadece bölgesel, ulusal ya da Suriye'nin güvenliği değil uluslararası güvenlikten endişe duyduğum bir noktaya ulaştı" ifadelerini kullandı. Kürsüye Suriye Büyükelçisi'nin çıktığı sırada ABD, İngiltere ve Fransa'nın temsilcilerinin salonu terketmesi dikkat çekti.

9.4.2018Dünya
Son dakika... Suriyede askeri havaalanı vuruldu

Son dakika... Suriye'de askeri havaalanı vuruldu

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin merkezindeki Tayfur askeri havaalanına füze saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. SANA "Tayfur havaalanını birden fazla füze vurdu" ifadelerini kullandı. Rusya saldırının Lübnan hava sahası içerisinden, İsrail savaş uçakları tarafından düzenlendiğini duyurdu. Rusya, iki İsrail savaş uçağı tarafından atılan 8 füzeden 5'inin Suriye hava savunma savunma sistemleri tarafından engellendiğini duyurdu. Suriye ise Rusya'nın ardından yaptığı açıklamada İsrail'i suçladı. Suriye devlet medyasında "T-4 Havaalanına Lübnan hava sahasından gerçekleşen saldırı birkaç füze ateşleyen F-15 hava araçları tarafından düzenlendi" ifadesi yer aldı. Öte yandan, İsrail'in hava saldırısından önce ABD'li yetkilileri bu konuda bilgilendirdiği ortaya çıktı.

9.4.2018Dünya
Rusya kırmızı alarma geçti ABD müdahale ederse vuracaklar

Rusya kırmızı alarma geçti! ABD müdahale ederse vuracaklar

Doğu Guta'daki kimyasal saldırının ardından Rusya, ABD tarafından füze saldırısı ya da başka müdahaleye karşı Suriye'de askeri pozisyonunu değiştiriyor.

8.4.2018Dünya
9 ülke çağrı yapmıştı... BMGK, yarın toplanıyor

9 ülke çağrı yapmıştı... BMGK, yarın toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesindeki kimyasal silah saldırısı üzerine yarın acil toplanacağı duyuruldu.

8.4.2018Dünya
Tansiyon yüksek: Kuşatılan Duma’ya kimyasal saldırı şüphesi

Tansiyon yüksek: Kuşatılan Duma’ya kimyasal saldırı şüphesi

Rejimin geçen cuma yeniden operasyon başlattığı Duma’da önceki gece yapılan saldırıda muhalifler, kimyasal silah kullanıldığını açıkladı. En az 42 kişi öldü. Muhalifler, zehirlenen insanların görüldüğü videoları da sosyal medyadan paylaştı. Şam, iddiayı reddetti. Çok sert tweet’ler paylaşan ABD Başkanı Trump ise, Esad’ın ‘büyük bedel’ ödeyeceğini söyledi.

8.4.2018Dünya
Fransadan BMGKya acil toplantı çağrısı

Fransa'dan BMGK'ya acil toplantı çağrısı

Fransa, Suriye'de rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'nın Duma ilçesinde 78 kişinin ölümüne neden olan kimyasal silah saldırısı üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil toptantıya çağırdı.

8.4.2018Dünya
Zeytin Dalı Harekatında 3 bin 991 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda 3 bin 991 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı'nda 3 bin 991 terörist etkisiz hale getirildi

7.4.2018Gaziantep
TSK: 4ü lider kadrodan 108 terörist öldürüldü...

TSK: 4'ü lider kadrodan 108 terörist öldürüldü...

TSK’dan yapılan son açıklamada "Terörle Mücadele Harekâtında, 31 Mart-06 Nisan 2018 tarihleri arasında, 4’ü sözde lider kadroda olmak üzere toplam 108 terörist etkisiz hale getirilmiş, muhtelif tipte toplam 34 silah ele geçirilmiş, 59 el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.TSK’dan yapılan bir diğer açıklamada ayrıca "Irak kuzeyi/Hakurk’ta icra edilen hava harekatında 6 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir" denildi.

7.4.2018Gündem
ABden Kuzey Koreye ek yaptırım

AB'den Kuzey Kore'ye ek yaptırım

Avrupa Birliği (AB), nükleer ve balistik füze deneyen Kuzey Kore'ye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla uyumlu olarak yaptırımların genişletildiğini bildirdi.

6.4.2018Dünya
Rusyadan Çinle temas sonrası dikkat çeken ABD çıkışı

Rusya'dan Çin'le temas sonrası dikkat çeken ABD çıkışı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye meselesinde ABD’nin pozisyonunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oy birliğiyle alınan kararların uygulanmasında zorluklar yarattığını belirterek, "Washington, insani yardımları sadece Suriye topraklarında yarı devlet yaratma planlarını geliştirdiği muhaliflerin olduğu bölgeye gerçekleştiriyor" dedi.

5.4.2018Dünya
Rusyadan flaş BMGK hamlesi

Rusya'dan flaş BMGK hamlesi

Rusya, İngiltere'nin Salisbury kentindeki eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızı Yulia'nın zehirlenmesi olayındaki suçlamalarını görüşmek üzere Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK) toplantı talep etti.

4.4.2018Dünya
Cenevre tıkanınca, Astana kaçınılmaz oldu

Cenevre tıkanınca, Astana kaçınılmaz oldu

Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransa Ulusal Meclisi Dışişleri Komisyonunda yaptığı konuşmanın ardından milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Suriye’de yaşananlarla ilgili Cenevre sürecinin ilerlemediğini belirten Büyükelçi Musa, Astana sürecinin başladığını söyledi.

4.4.2018Avrupa
ABDden BMGKda İsraile kalkan

ABD'den BMGK'da İsrail'e kalkan

 ABD'nin, İsrail'in Gazze'de orantısız güç kullanımı nedeniyle 18 Filistinin hayatını kaybettiği şiddet olaylarına ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesini isteyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) talebini reddettiği bildirildi.

2.4.2018Dünya
Doğu Guta tamamen Esad’a kalıyor: Son tahliye

Doğu Guta tamamen Esad’a kalıyor: Son tahliye

Suriye içsavaşında dün önemli bir gelişme yaşandı. Geçen şubatın başında başlayan rejimin Doğu Guta harekâtında bu bölgede muhaliflerin elinde kalan son yerleşim Duma’da da tahliye anlaşmasına varıldı. Muhalifler ağır silahları bırakarak İdlib’e gitmeyi kabul etti. İsteyen siviller de ayrılacak. Böylece Doğu Guta’nın tamamının rejimin eline geçmesinin yolu açılmış oluyor.

1.4.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Öncesi ve Sonrasıyla Suriye Operasyonu

Daha iki hafta önce ABD Başkanı Donald Trump, “Suriye’de başarısız olmuşuz (Obama yönetimini kastederek), her şey kötüye gitmiş, oradan çıkmayı düşünüyorum.” dedi.

16.4.2018

Türkiye’nin dış politikası İnönü dönemindekine benziyor

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’de Esad rejimine yönelik düzenlediği ‘Tek seferlik’ füze saldırısının ardından  Türkiye’deki herkesin aklında şu soru var: Türkiye, Suriye konusunda Batı’yla olan NATO ortaklığıyla Rusya ve İran’la olan ortaklığının arasında kalacak mı?

16.4.2018

Birleşmiş Milletler’de reform girişimleri...

Suriye’de Duma’da kimyasal silah kullanılması ve Birleşmiş Milletler’in (BM) bu duruma ortak bir yanıt verememesi dikkatleri bir kez daha bu örgütün uluslararası barışı korumadaki başarısızlığı üzerine topladı.

16.4.2018