MENÜ

Bmgk

Bmgk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bmgk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.052 Bmgk haberi bulunmuştur.

Bmgk Haberleri

TSK: Son bir haftada, üçü sözde lider kadroda olmak üzere 56 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: Son bir haftada, üçü sözde lider kadroda olmak üzere 56 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: Son bir haftada, üçü sözde lider kadroda olmak üzere 56 terörist etkisiz hale getirildi

21.09.2018Ankara
Türkiye ve Rusya ezber bozdu İlk kez yan yana operasyon…

Türkiye ve Rusya ezber bozdu! İlk kez yan yana operasyon…

Türkiye, bölgesel bir savaş başlatma riski olan İdlib krizini, ısrarlı diplomatik çabalarla çözerken, ezberleri de bozdu. Suriye’de NATO ve ABD’nin 6 yıldır yanaşmadığı “güvenli bölge” Rusya’nın desteğiyle kuruldu. NATO üyesi Türkiye ilk kez Rusya ile yan yana operasyon yürütecek.

19.09.2018Gündem
Önce İsrail şimdi ABD: Fatura İrana

Önce İsrail şimdi ABD: Fatura İran'a!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye'de düşürülen Rus askeri uçağının, bölgedeki sorunlara yönelik kalıcı, barışçıl ve siyasi çözümler bulmanın önemini hatırlattığını savundu. Pompeo açıklamasında "Yaşanan olay, bölgeyi tehdit eden İran'ın tehlikeli silah sistemlerini bir şekilde Suriye'ye yöneltmesine son verilmesinin önemini göstermektedir." ifadelerini kullandı. İsrail de bugün yaptığı değerlendirmede suçlamaları reddederek olaydan Suriye rejimi güçleri ile İran ve Hizbullah'ın sorumlu tutmuştu.

18.09.2018Dünya
Son dakika ABDden İdlib mutabakatına ilk yorum

Son dakika! ABD'den İdlib mutabakatına ilk yorum

ABD Dışişleri Bakanlığından, Suriye'de şiddeti azaltacak her türlü samimi çabadan memnuniyet duyacakları belirtilerek, "Umarız (İdlib'deki) çatışmasızlık kalıcı olur." açıklaması yapıldı.

17.09.2018Dünya
ABD BMGKyi acil toplantıya çağırdı

ABD BMGK'yi acil toplantıya çağırdı

ABD, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların "baltalandığı" gerekçesiyle BMGK'yi acil toplantıya çağırdı

15.09.2018Dünya
İşte ABD’nin Suriye önerileri

İşte ABD’nin Suriye önerileri

Suriye’de yeni bir anayasa hazırlığı için kurulması öngörülen komisyon başta olmak üzere sürecin ana parametrelerinin belirlenmesi için dün Cenevre’de BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından düzenlenen son tur görüşmelerde ABD kapsamlı bir çerçeve öneri sundu.
Hürriyet’in bir kopyasına ulaştığı belge ABD’nin Suriye’de Esad’lı geçişi ve bölgesel yönetimleri dışlamadığına yönelik önemli ipuçları taşıyor. ABD, kurulacak anayasa komisyonunda ‘kuzeydoğu Suriye’den de temsilciler bulunmasını istiyor. ‘Kuzeydoğu Suriye’, terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’nin ana unsur olduğu SDG’nin kontrolünde bulunuyor.

14.09.2018Dünya
TSK’dan son dakika açıklaması: 54 terörist…

TSK’dan son dakika açıklaması: 54 terörist…

TSK'nın 7-13 Eylül'de Şırnak, Siirt, Hakkari, Diyarbakır, Mardin ile Irak’ın kuzeyindeki operasyonlarında 54 terörist etkisiz hale getirildi.

14.09.2018Gündem
Hariri suikastı davasında son aşamaya gelindi

Hariri suikastı davasında son aşamaya gelindi

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 13 yıl önce öldürüldüğü suikastla ilgili BM'ye bağlı özel mahkemede görülen davada karar öncesi son duruşmaya geçildi.

12.09.2018Dünya
BMGKda peş peşe açıklamalar: Son verin çağrısı

BMGK'da peş peşe açıklamalar: 'Son verin' çağrısı

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya ve Esad rejiminin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Haley "Rusya ,İran ve Esad rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib'de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye'nin bu teklifini kabul etmedi" iddiasında da bulundu. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da BM Güvenlik Konseyinde İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı. İngiltere temsilcisi de Erdoğan'ın İdlib ile ilgili kaleme aldığı makaleye atıfta bulunarak “Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kesinlikle katılıyoruz.” dedi.

11.09.2018Dünya
BM tarihinde bir ilk... Tam 2,6 trilyon dolar

BM tarihinde bir ilk... Tam 2,6 trilyon dolar!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yolsuzluğunun çatışmaları tetiklediğini, uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiğini belirterek, “Dünya Ekonomik Forumunun tahminlerine göre, yolsuzluğun maliyeti en az 2,6 trilyon doları ya da küresel gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 5'ini buluyor. Dünya Bankasına göre ise işletmeler ve bireyler her yıl bir trilyon dolardan fazla rüşvet veriyor.” dedi.

10.09.2018Dünya
Üç lider Tahran’da İdlib için buluştu: Ateşkes çağrısı

Üç lider Tahran’da İdlib için buluştu: Ateşkes çağrısı

Türkiye, Rusya ve İran dün Suriye’nin geleceği için Tahran Zirvesi’nde masaya oturdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvede Putin ve Ruhani’yle ayrı ayrı görüştü. Zirve sonunda yayınlanan bildiriden “Astana ruhu devam edecek” mesajı çıktı.
Erdoğan bildiride İdlib için “ateşkes” ifadesinin yer alması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, “Nusra olsun, HTŞ olsun, hepsi için bir defa silahı bırakın. Silahı bırakın ki buraya sulh gelsin. Bu çağrıyı zirveden yapmış olalım” dedi.

7.09.2018Dünya
Türkiye, İdlibteki sivilerin seslerini duyurmasını sağlayabilir

"Türkiye, İdlib'teki sivilerin seslerini duyurmasını sağlayabilir"

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İdlib'teki nüfusun çoğunluğunu oluşturan sivillerin seslerini duyurmak istediklerine işaret ederek, "Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İdlib'teki potansiyel bir felaketten endişe ettiklerini söyledi. Türkiye bölgede hem etkili hem de kimin nerede olduğunu biliyor ve sivillerin sesini duyurmasını sağlayabilir." diye konuştu.

7.09.2018Dünya
TSKdan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

TSK'dan Zeytin Dalı Harekatı açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yapılan açıklamada "Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 573'e ulaştı" denildi.

7.09.2018 Gündem
AB üyesi 8 ülkeden Türkiyeye destek

AB üyesi 8 ülkeden Türkiye'ye destek

Avrupa Birliği (AB) üyesi 8 ülke, bugün toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) öncesi İdlib konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye ve Birleşmiş Milletlerin (BM) acil diplomatik çözüm çabalarına destek verdiklerini açıkladı.

6.09.2018Dünya
BMGKda Suriyede kimyasal silah tartışması

BMGK'da "Suriye'de kimyasal silah" tartışması

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) Suriye'deki kimyasal silah varlığı üzerine düzenlenen oturum, Rusya ile İngiltere ve ABD temsilcilerinin tartışmasına sahne oldu.

6.09.2018Dünya
‘İran oturumunu Trump yönetecek’

‘İran oturumunu Trump yönetecek’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bu ay içinde yapılacak İran oturumunu yöneteceği açıklandı.

5.09.2018Dünya
BM’de kritik oturum: Trump yönetecek, Ruhani konuşacak

BM’de kritik oturum: Trump yönetecek, Ruhani konuşacak

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu bu yıl kritik toplantılara sahne olacak.

5.09.2018Dünya
Son dakika: ABDden Suriye açıklaması: Kimyasal silah kullanılırsa....

Son dakika: ABD'den Suriye açıklaması: Kimyasal silah kullanılırsa....

Beyaz Saray Sözcülüğü bugün yaptığı yazılı açıklamada, rejimin Suriye'de tekrar kimyasal silah kullanması durumunda ABD ve müttefiklerinin hızlı ve uygun bir şekilde cevap vereceğini söyledi. Öte yandan ABD'nin BM Temsilcisi de BM Güvenlik Konseyi'nin İdlib konusunda cuma günü toplanacağını açıkladı.

4.09.2018Dünya
‘Mülteci çocukların gözünde kendi çocuğumu gördüm’

‘Mülteci çocukların gözünde kendi çocuğumu gördüm’

BİRLEŞMİŞ Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün New York’ta Myanmar gündemiyle toplantı.

29.08.2018Dünya
Dünyaca ünlü yıldız anlattı: Onların hikayesini asla unutamam

Dünyaca ünlü yıldız anlattı: Onların hikayesini asla unutamam

Birleşmiş Milletler'in Myanmar'da öldürülen ve göçe zorlanan Arakan Müslümanları ile ilgili yayımladığı raporun ardından, bölgede yaşanan zulümlere siyaset ve sanat dünyasının önemli isimlerinden tepkiler geldi.

29.08.2018Dünya
Yüksek gerilim: O iddia tartışma çıkarttı

Yüksek gerilim: O iddia tartışma çıkarttı

Suriye'deki son durumu görüşmek üzere toplanan BMGK'da Rusya ve İngiltere arasında Moskova'nın bazı Batılı devletlerin İdlib'te kimyasal saldırı düzenleyeceği yönündeki iddiaları konusunda tartışma yaşandı. BM Genel Sekreteri Guterres ise Suriye'nin kuzeybatısında artan askeri gerginliğin korkunç sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulundu. Öte yandan ABD Savunma Bakanı Mattis, Pentagon'da yaptığı değerlendirmede 'Bizim yönetimimizin kimyasal kullanımına verdiği tepkiyi iki defa gördünüz' ifadesiyle 'vururuz' mesajı verdi. ABD Dışişleri de olası bir saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutacaklarını vurguladı. Rusya ise 'Beyaz Miğferliler'in Suriye'nin Serakib kentine kimyasal madde getirdiğini öne sürdü.

28.08.2018Dünya
BMden flaş uyarı: Gazze Şeridinde yeni bir savaş çıkabilir

BM'den flaş uyarı: Gazze Şeridi'nde yeni bir savaş çıkabilir

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Gazze Şeridi'nde yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulunuldu.

22.08.2018Dünya
BMden ABDye sert tepki: Adaletsiz

BM'den ABD'ye sert tepki: Adaletsiz

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü İdris Jazairy, ABD'nin İran'a karşı yaptırımlarının "adaletsiz" ve "zararlı" olduğunu belirterek, bu ülkeye karşı genel bir ekonomik savaş başlatılmaması gerektiğini belirtti.

22.08.2018Dünya
TSK: 39 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 39 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 39 terörist etkisiz hale getirildi

10.08.2018Ankara
TLye karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklacıya bakmamız gerekiyor

"TL'ye karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklacıya bakmamız gerekiyor"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, "Türk lirasına karşı yürütülen sert fiyatlandırmada kuklaya değil, kuklacıya bakmamız gerekiyor." dedi.

10.08.2018Ekonomi
Son dakika... AB ülkelerinden çok önemli İran açıklaması

Son dakika... AB ülkelerinden çok önemli 'İran' açıklaması

AB, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan ortak İran'a yaptırım açıklaması: "AB hukuku ve BMGK kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız."

6.08.2018Ekonomi
BM’den çarpıcı rapor: ‘Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini durdurmadı

BM’den çarpıcı rapor: ‘Kuzey Kore nükleer faaliyetlerini durdurmadı

BİRLEŞMİŞ Milletler (BM), ABD ile son dönemde müzakere etme kararı alarak ‘dünyaya açılma’ politikası başlatan Kuzey Kore’ye ilişkin çok çarpıcı bir rapor yayımladı.

4.08.2018Dünya
Bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

Bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

Bir haftada 44 terörist etkisiz hale getirildi

27.07.2018Gaziantep
Dışişlerinden BMye Kıbrıs çıkışı: Peşin hükümler.... Anlam taşımıyor

Dışişleri'nden BM'ye Kıbrıs çıkışı: Peşin hükümler.... Anlam taşımıyor

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Misyonu'nun (UNFICYP) görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını isteyen karar tasarısı, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi. Dışişleri Bakanlığı, misyonun görev süresinin uzatılmasına ilişkin son karar metnindeki ifadelere tepki gösterdi.

26.07.2018Dünya
Bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirildi

Bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirildi

Bir haftada 43 terörist etkisiz hale getirildi

20.07.2018Gaziantep
TSK: Zeytin Dalı Harekâtının başlangıcından itibaren 4 bin 545  terörist etkisiz hale getirildi

TSK: Zeytin Dalı Harekâtının başlangıcından itibaren 4 bin 545  terörist etkisiz hale getirildi 

TSK: Zeytin Dalı Harekâtının başlangıcından itibaren 4 bin 545  terörist etkisiz hale getirildi 

20.07.2018Ankara
TSK: Son 1 haftada 76 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: Son 1 haftada 76 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: Son 1 haftada 76 terörist etkisiz hale getirildi

13.07.2018Ankara
TSKdan flaş açıklama... Bir haftada 76 terörist etkisiz hale getirildi

TSK'dan flaş açıklama... Bir haftada 76 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), son bir haftada PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Şırnak, Hakkari, Kars, Ağrı, Mardin, Bitlis ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen büyük ve orta çaplı operasyonlarda 3'ü sözde lider kadroda olmak üzere, toplam 76 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

13.07.2018Gündem
Çinin Kuzey Koreden ithalatında keskin düşüş

Çin'in Kuzey Kore'den ithalatında keskin düşüş 

Çin'in, Pyongyang yönetiminin nükleer ve füze programını durdurmak için uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Kuzey Kore'den ithalatının haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 92,6 düştüğü bildirildi.

13.07.2018Ekonomi
İsveç BMGK dönem başkanlığını devraldı

İsveç BMGK dönem başkanlığını devraldı

İsveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) bir aylık dönem başkanlığını devraldı.

2.07.2018Dünya
Hamas BMden adil olmasını talep etti

Hamas BM'den 'adil' olmasını talep etti

Hamas, Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov'un İsrail yanlısı tutumundan vazgeçerek Filistin halkına karşı adil olmasını istedi.

24.06.2018Dünya
PKKya büyük darbe 87 terörist öldürüldü

PKK'ya büyük darbe! 87 terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetlerince 15-21 Haziran'da Şırnak ile Irak’ın kuzeyinde yürütülen operasyonlarda 87 terörist etkisiz hale getirilirken, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 4509 oldu.

22.06.2018Gündem
ABD ile pazarlık yapmayacağız

"ABD ile pazarlık yapmayacağız"

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan ayrılarak küresel sorunları diplomasiyle çözme yönündeki çabalara darbe indirdiğini ifade etti.

21.06.2018Dünya
BMGK’dan Yemen için ‘liman’ uyarısı

BMGK’dan Yemen için ‘liman’ uyarısı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun desteklediği Yemen güçlerinin, Şii Husilerin elindeki Hudeyde kentine saldırısı sürerken, Hudeyde’deki limanın açık tutulması çağrısı yaptı. Ancak İsveç’in çatışmaların durması şeklindeki ifadenin metne alınması önerisi reddedildi.

15.06.2018Dünya
TSK: 3ü sözde lider kadroda olmak üzere 93 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 3'ü sözde lider kadroda olmak üzere 93 terörist etkisiz hale getirildi

TSK: 3'ü sözde lider kadroda olmak üzere 93 terörist etkisiz hale getirildi

15.06.2018Ankara
BM Genel Kurulu, İsrailin hukuk tanımazlığını tescil etti

"BM Genel Kurulu, İsrail'in hukuk tanımazlığını tescil etti"

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) veto edilen Filistin tasarısının BM Genel Kurulunda kabul edilmesine ilişkin, "BM Genel Kurulu, İsrail’in hukuk tanımazlığını tescil etti." ifadesini kullandı.

14.06.2018Dünya
TSKdan gece yarısı Kandil operasyonu

TSK'dan gece yarısı Kandil operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetlerince gece yarısı Irak'ın kuzeyinde düzenlenen hava harekatında 12 hedef isabetle vuruldu. Kandil başta olmak üzere Hakurk, Avaşin-Basyan'a yönelik hava harekatları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından harekat merkezinden takip edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, "Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok" dedi.

12.06.2018Gündem
Singapur şartlı Beyaz Saray daveti

Singapur şartlı Beyaz Saray daveti

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran'da Singapur'da yapacağı zirvenin beklediği gibi geçmesi durumunda daha sonra Kim'i Beyaz Saray'a davet edebileceğini açıkladı.

7.06.2018Dünya

Hindistan duyurdu: Provoke edilirsek karşılık veririz

Hindistan Savunma Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan ordusunun, Pakistan tarafından provoke edilmesi halinde karşılık vereceğini ifade etti.

5.06.2018Dünya
Peugeotdan İran kararı

Peugeot'dan İran kararı

Fransız otomobil üreticisi PSA, ABD yönetiminin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra bu ülkedeki faaliyetlerinin 6 Ağustos'a kadar askıya alındığını açıkladı.

4.06.2018Ekonomi
Peugeotdan İran kararı

Peugeot'dan İran kararı

Fransız otomobil üreticisi PSA, ABD yönetiminin İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararından sonra bu ülkedeki faaliyetlerinin 6 Ağustos'a kadar askıya alındığını açıkladı.

4.06.2018Ekonomi
Amerikan vetosuna Filistin’den tepki

Amerikan vetosuna Filistin’den tepki

FİLİSTİN Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, ABD’nin, Filistin halkı için koruma talep eden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tasarısını veto etmesini, “ahlaki çöküş ve siyasi körlük” olarak nitelendirdi.

2.06.2018Dünya
ABDden tepki çekecek BMGK çağrısı

ABD'den tepki çekecek BMGK çağrısı

ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) “Gazze'den İsrail'e saldırılar olduğu” gerekçesiyle acil toplantıya çağırdı.

29.05.2018Dünya
Rusya’dan Trump’ı kızdıracak açıklama: “Akıllı Tomahawk şifresini çözdük”

Rusya’dan Trump’ı kızdıracak açıklama: “Akıllı Tomahawk şifresini çözdük”

Rusya askeri sanayi yetkililerinden Vladimir Miheyev, ABD, İngiltere ve Fransa’nın 14 Nisan’da Suriye’ye yönelik düzenledikleri harekat sırasında kullanılan Tomahawk füzelerinin şifrelerini çözdüklerini ve onlara karşı koyacak elektronik muharebe araçları geliştirmeye hazır olduklarını açıkladı.

29.05.2018Dünya
Türk gemisine saldırıyla ilgili Beyaz Saraydan açıklama

Türk gemisine saldırıyla ilgili Beyaz Saray'dan açıklama

 Beyaz Saray, Yemen açıklarında bir Türk kargo gemisine yapılan saldırıyı "Husilerin füzelerle gerçekleştirdiğini" ve bundan dolayı alarma geçtiğini açıkladı.

25.05.2018Dünya