MENÜ

Biyografi

Biyografi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Biyografi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Biyografi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.445 Biyografi haberi bulunmuştur.

Biyografi Haberleri

Bir mecra olarak çizgi roman

Bir mecra olarak çizgi roman

Çizgi romanlar uzun süredir farklı anlatım türlerinde araç olarak kullanılıyor. Gazetecilikte de belgeselde de bir mecra olarak kabul görür oldular. Üstelik sevindirici bir şekilde Türkçeye çevrilme hızlarında da ciddi bir artış var. Tarihe yön veren devrimler, direnişler, ikonik isimler, yakın tarihin olayları ya da sanatçılar çizginin diliyle çıkıyor karşımıza...

15.02.2018Kitap Sanat
Kırlangıç çevikliğiyle...

Kırlangıç çevikliğiyle...

Şair, başka şairi çözdükçe kendisinde ilerler. Haydar Ergülen’in Cemal Süreya’dan kalkarak yaptığı da böylesi bir eğitim. Ergülen, ‘Cemal Süreya için 59 Kırlangıç’ta biyografik bilgiyi kendi akışında eritirken yepyeni bir portre çizmeye koyuluyor.

15.02.2018Kitap Sanat
Sistemin mezarını kazan Kazmacılar

Sistemin mezarını kazan Kazmacılar!

ABD’de 60’larda etkili olan sistem karşıtı Kazmacılar hareketinin öncülerinden Emmett Grogan’ın kendi deneyimlerinden yola çıkarak 1972 yılında kaleme aldığı ‘Ölüm Kalım Oyunu’, 1960’lar Amerika’sının yeraltı kültürünü anlatıyor. Kimilerine göre bu konuda yazılmış en iyi kitap...

8.02.2018Kitap Sanat
Alija 3. yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Alija 3. yeni bölüm fragmanı yayınlandı

Alija dizisinin yeni bölüm fragmanı kısa sürede izleyicilerle paylaşıldı. TRT 1 ekranlarında yayınlanan Alija’nın 6 Şubat tarihli bölümünde Alija ve arkadaşları için sorgulanma süreci başlatılmıştı. Peki yeni bölümde neler olacak? Alijaa İzzetbegoviç özgürlüğüne kavuşabilecek mi? İşte Alija 3. bölümünden ilk görüntüler!

7.02.2018Televizyon
Bir Yeşilçam hikâyesi: Hürrem Erman

Bir Yeşilçam hikâyesi: Hürrem Erman

Rıza Kıraç son çalışması ‘Hürrem Erman/İzlenmemiş Bir Yeşilçam Filmi’nde Türk sinema tarihinin önde gelen yapımcılarından Hürrem Erman’ı, ailesinin kökenlerine de inerek anlatıyor. Kitap, Yeşilçam’ın bir dönemine ışık tutuyor...

1.02.2018Kitap Sanat
Beckett: Sanatta arafta olma hali

Beckett: Sanatta arafta olma hali

Andrew Gibson, kaleme aldığı Samuel Beckett biyografisinde, İrlanda’dan başlayarak çocukluğundan ölümüne kadar Beckett’in hayatına, eserine ve düşüncesine etki eden sebepleri sorguluyor. Çalışma, Beckett’in öngörüleri eşliğinde modern dünyayı ve modern bireyi alttan alta incelemeye alıyor.

1.02.2018Kitap Sanat
Dünyaca ünlü iki profesör, Üsküdarda ders verecek

Dünyaca ünlü iki profesör, Üsküdar'da ders verecek

Duke Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Miriam Cooke ve Prof. Dr. Bruce Lawrence, Tasavvuf ve Dinler Tarihi dersini vermek üzere Nisan ayında Üsküdar Üniversitesi'ne geliyor.

19.01.2018Kampüs
Her Türk aydını Atatürk için yazmalı

Her Türk aydını Atatürk için yazmalı

Profesör Dr. İlber Ortaylı’nın, ilk biyografi kitabı olan ‘Gazi Mustafa Kemal Atatürk kitabı önceki akşam Taksim Pera Palace Hotel’de yapılan özel bir toplantıyla tanıtıldı.

17.01.2018Kitap Sanat
Ortaylı: O ruhu borçlu olduğumuz bir adam var

Ortaylı: O ruhu borçlu olduğumuz bir adam var

Tarihçi, akademisyen, yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'nin, bir şeyler yapan, ortalığı karıştıran, sağa sola giden, kimsenin keyif için bile gezmeye cüret edemeyeceği, cesaret gösteremeyeceği, Sibirya'nın steplerini aşıp iş arayan, iş yaratan insanlar ülkesi haline geldiğini belirterek, "Bütün bunlarda bir ruh var ve o ruhu borçlu olduğumuz bir adam (Atatürk) var." dedi.

16.01.2018Gündem
Kötülük evrensel bir problemdir

Kötülük evrensel bir problemdir!

Olgular değişince fikirlerimizin de değişmesi gerektiğine odaklanan Tony Judt, tarihi, geçmiş üzerinden günümüze kadar getiriyor... Judt denemeleri ‘Olgular Değişince’de Yahudi Soykırımı’ndan ‘kötülük sorunu’ olarak bahsediyor...

11.01.2018Kitap Sanat
‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

‘Churchill dürüst bir devlet adamı değildi’

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çukurova Kitap Fuarı’nda ‘Atatürk ve Cumhuriyet’ konulu konferans verdi. Cumhuriyetin en demokratik rejim olmadığını belirten Ortaylı, ünlü İngiliz devlet adamı Winston Churchill’i de sert sözlerle eleştirdi.

10.01.2018Dünya
Aydın Boysan son yolculuğuna uğurlanıyor

Aydın Boysan son yolculuğuna uğurlanıyor

Mimar, gazeteci ve yazar Aydın Boysan için Mimarlar Odası'nda tören düzenlendi. Boysan'ın oğlu Burak Boysan, “Babam 97 yaşındaydı, 100 yaşını geçmesini ummuştuk, çok dolu dolu bir hayat yaşadı. Çok harika bir hayatı oldu. Çok özleyeceğiz ve çok üzüldük ama onu içimizde de yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

8.01.2018Gündem
Türk şiirine Murat Belge bakışı

Türk şiirine Murat Belge bakışı

Murat Belge yeni kitabı ‘Şairaneden Şiirsele/Türkiye’de Modern Şiir’de konvansiyonel bir edebiyat incelemesinin ötesine geçip, Türkçe şiirin modernleşme serüvenine öznellik boyutu ve yer yer anılarını da katarak bakıyor. Kitapta, modern Türkçe şiirin belli başlı şairlerine ilişkin incelemelerde sıklıkla karşılaşılan övgü ve güzellemeleri boşa düşüren oldukça cesur eleştiriler de mevcut...

4.01.2018Kitap Sanat
Ölüme hazırlanmak: Paralimpik atlet Vervoort ötanazi bekliyor

Ölüme hazırlanmak: Paralimpik atlet Vervoort ötanazi bekliyor

Olimpiyat madalyalı Belçikalı paralimpik atlet Marieke Vervoort, tedavisi olmayan kas erime hastalığı nedeniyle ötanaziyle yaşamına son vermeye hazırlanıyor.

22.12.2017Dünya
Yazarlık Okulu’nda ilk ders zili çaldı

Yazarlık Okulu’nda ilk ders zili çaldı

Geleceğin yazarları, Yazarlık Okulu’nda ilk derse girdi. Liselilere yönelik uygulamada alanında uzman şair ve yazar kadrosu tarafından eğitimlere başlandı. Verilen eğitimlerin sonunda öğrencilerin tamamladığı eserlerden oluşan kitap hazırlanacak.

20.12.2017Eğitim
Anılar gerçekten paramparça

Anılar gerçekten paramparça!

Suat Derviş’in kendi hayatını anlattığı ‘Anılar, Paramparça’yı okumanızı, mutlaka okumanızı isterim. Edebiyatımızın yitik yazarlarını, hiç değilse şimdiden sonra koruyabilmek için. Koskoca bir çağdaş edebiyatı güncel şöhretli iki-üç yazarla sınırlama hastalığından belki kurtulabiliriz.

14.12.2017Kitap Sanat
Dian Fossey neden öldürüldü

Dian Fossey neden öldürüldü

70 ve 80’li yıllarda gorillerin yaşam alanlarını korumak adına Ruanda’da yaptığı önemli çalışmalarla bilinen ve 1985 yılında vahşi bir cinayete kurban edilen ünlü primatolog Dian Fossey’nin hayatı belgesel oldu. James Marsh, baş yapımcılığını yaptığı bu üç bölümlük belgeseli anlattı.

8.12.2017Magazin
David Blattden açıklama Hayal kırıklığını yaşıyorum...

David Blatt'den açıklama! Hayal kırıklığını yaşıyorum...

Darüşşafaka Basketbol Takımı Başantrenörü David Blatt, bu sezon THY Avrupa Ligi'nde yer almamalarının hayal kırıklığını yaşadığını söyledi.

4.12.2017Basketbol
Safiye Aylâ biyografisi

Safiye Aylâ biyografisi

Murat Bardakçı’nın Safiye Aylâ biyografisi son yıllarda okuduğum en güzel biyografi; yaşamöyküsü edebiyatımızda bir başyapıt. Bugüne kadar bilgi kirliliğinde kalakalmış ‘Türk musikisinin Cumhuriyet dönemi’ serüveni de ilk kez Bardakçı’nın emeğiyle gün ışığına çıkıyor.

30.11.2017Kitap Sanat
Tüm zamanların en iyi 4 biyografik filmi

Tüm zamanların en iyi 4 biyografik filmi

Sinemanın en ilgi çekici türleri arasında yer alan biyografiler ancak doğru bilgiler ışığında büyük bir ustalıkla çekildiklerinde değer buluyorlar. Ancak bunun yanında bir de bir insanın hayatını dahiyane bir şekilde ele alan usta yönetmenler var. İşte sinema tarihinin en farklı ve önemli 4 biyografik filmi ve hayatımıza kattığı lezzetler;

29.11.2017Hayat
Ketum ve oyunbaz bir  sanatçının biyografisi

Ketum ve oyunbaz bir sanatçının biyografisi

Murat Bardakçı, kültür tarihimizin çarpıcı şahsiyetlerinden Safiye Ayla’nın hayatını dört farklı dönemde değerlendiriyor ‘Safiye’de. Bardakçı bu vesileyle Türk musikisinin Cumhuriyet dönemi serüveninden de bahsediyor.

16.11.2017Kitap Sanat
Heyecan dolu bir yol

Heyecan dolu bir yol

‘Lion-Eve Giden Yol’u kaleme alan Saroo Brierley, ‘Lion’ adıyla sinemaya da uyarlanan bir hikâyenin gerçek kahramanı. Hindistan’da beş yaşındayken evinden kilometrelerce uzağa düşüp kaybolan ve Avustralya’da yeni bir hayata başlayan bir çocuğun nefes kesen öyküsü bu...

7.11.2017Kitap Sanat
Leo Löwenthal nihayet...

Leo Löwenthal nihayet...

Alman sosyolog Leo Löwenthal’in ‘Edebiyat, Popüler Kültür ve Toplum’u nihayet Türkçede. Löwenthal’a göre, roman gibi sanatsal edebiyat ürünleri, toplum imgelerini anlamak bakımından birincil kaynaklar niteliğindedir.

3.11.2017Kitap Sanat
Heyecan dolu bir yol

Heyecan dolu bir yol

‘Lion-Eve Giden Yol’u kaleme alan Saroo Brierley, ‘Lion’ adıyla sinemaya da uyarlanan bir hikâyenin gerçek kahramanı. Hindistan’da beş yaşındayken evinden kilometrelerce uzağa düşüp kaybolan ve Avustralya’da yeni bir hayata başlayan bir çocuğun nefes kesen öyküsü bu...

2.11.2017Kitap Sanat
Usame bin Ladinin bilgisayarından çıkanlar şoke etti

Usame bin Ladin'in bilgisayarından çıkanlar şoke etti

ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), 2011'de El-Kaide elebaşı Usame bin Ladin'in öldürüldüğü Özel Kuvvetler operasyonunda ele geçirilen bilgisayarlardaki dosyaların listesini yayınladı. Bir dönemin en çok aranan teröristi olan Ladin'in bilgisayarlarında bulunan 470 bin dosya arasında, Tom ve Jerry'nin yanı sıra çok sayıda çizgi film, cep telefonu için melodiler ve infaz videoları da bulunuyor. Dosyalar, El Kaide içerisinde düşünce eksenli ayrılıkların yanı sıra 11 Eylül saldırılarının 10. yıl dönümü hazırlıkları, El Kaide'nin Arap Baharı'na yönelik stratejisi gibi birçok konuya yönelik bilgi içeriyor.

1.11.2017Dünya
Atilla Demircioğlu kimdir, kaç yaşındadır

Atilla Demircioğlu kimdir, kaç yaşındadır?

Attila Demircioğlu, son günlerde magazin dünyasını merakla takip edenlerin araştırdığı isimler arasında yer aldı. Peki Attila Demircioğlu kimdir? İşte, merak edilen isim hakkında detaylı bilgiler

22.10.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Altın Küre’den sonra şimdi sıra Oscar’da!

Ve, Oscar yarışının sinemaları ele geçirmeye başladığı haftalara hoş geldiniz. En İyi Film dalının güçlü adaylarından “Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri” ve Gary Odlman’a erkek oyuncu dalında Oscar heykelciği getirecek görünen “En Karanlık Saat”, yarışı yakından takip eden sinemaseverlerin kaçırmaması gereken yapımlar. Fatih Akın’ın Oscar’a aday olamasa da Altın Küre’yi kapan filmi “Paramparça”, İsrail yapımı etkileyici dram “Foxtrot” ve tatlı vizyon sürprizi “Babasının Kızı”, haftanın diğer seçenekleri...

1.02.2018

Yunus Emre insanlığa armağandır

Gülben Ergen, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Erol Parlak ile bir araya geldi. Bugün gerçekleşecek “Yunus Dilinden” konserinin detaylarını ve bu projeyi konuştu.

23.01.2018

Animasyon Oscar’ı Coco’nun

Mart ayında dağıtılacak Oscar Ödülleri’nde, ‘En İyi Animasyon Ödülü’nü garantilemiş görünen “Coco”, animasyon tutkunlarının kaçırmaması gereken bir yolculuk sunuyor. Tony Gatlif’in İstanbul’da geçen müzikli draması “Aman Doktor” ve ödüllü Lübnan filmi “The Insult: Hakaret”, haftanın diğer seçenekleri...

18.01.2018

Spielberg’ün 2018 Oscar'ı

Steven Spielberg’ün oscarlık son filmi “The Post”, Meryl Streep ve Tom Hanks’i bir araya getiriyor.

11.01.2018

Robot 216 Türkiye’ye ışınlanıyor

Bu hafta sinemaları Cem Yılmaz’ın yeni filmi ‘Arif V 216’ işgal ediyor. Ünlü komedyenin senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı komedi filminde, ‘G.O.R.A’ karakteri ‘Robot 216’ Türkiye’ye ışınlanıyor.

4.01.2018

Bak bir varmış bir yokmuş...

Derya Bengi’nin ‘60’lı Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük-Durmadan Dünya Dönüyor’ isimli kitabı anılarımı tazeleme fırsatı verdi. Böyle kitapları alıp kitaplığınıza koyacak, zaman zaman açıp okuyacaksınız.

22.12.2017

Woody Allen New York’a geri dönüyor!

Woody Allen’ın 6 yıl sonra New York’a geri döndüğü filmi “Dönme Dolap”, 50’ler Amerika’sında geçen hüzünlü ve melankolik bir aşk hikâyesi. Jake Gyllenhaal’u bu yılki Oscar yarışına üst sıralardan sokacak görünen “Pes Etme”, devam komedisi “Eyvah Annem Dağıttı! 2”, sevimli animasyon “Ferdinand” ve oyuncularıyla dikkat çeken “Martıların Efendisi”, haftanın diğer seçenekleri.

21.12.2017

Güç bizimle olmaya devam ediyor!

Star Wars hayranları için beklenen gün geldi çattı! Bu kez Rian Johnson’a emanet olan yeni Star Wars filmi “The Last Jedi”, serinin hayranları için ‘Prenses Leia’ Carrie Fisher’ı son kez perdede görmek için de bir fırsat. 68 olayları sırasında Jean Luc Godard’ı izleyeceğimiz “Godard ve Ben”, Sally Potter komedisi “The Party” ve Evan Peters ile Al Pacino’nun oyunculuklarıyla dikkat çeken “Somali Korsanları”, haftanın diğer seçenekleri.

14.12.2017

Ödül kazanan gençlerin bestelerini dinledim

BESTE yarışmalarının yeni yeteneklerin tanınmasındaki yararını her zaman savundum.

9.12.2017

Bu kasabada ters giden bir şeyler var!

George Clooney’nin Coen kardeşlerin senaryosundan çektiği “Suburbicon”, her ne kadar Coen filmi havasında ilerlese de, amacına ulaşamayan ve yalpalayan bir kara komedi. Gerçek olaylara dayanan kahramanlık hikâyesi “Korkusuzlar”, bir grup çocuk pehlivanın yaşadıklarını anlatan “Genç Pehlivanlar” ve Ezgi Mola’lı komedi “Maide’nin Altın Günü”, haftanın diğer seçenekleri...

7.12.2017

Oğuz Atay’ı anarken

OĞUZ ATAY aramızdan ayrılalı 40 yıl olmuş.

4.12.2017

Ömer Seyfettin’i tanıyor musunuz?

Bu kitapla yalnızca bir edebiyatçının yaşamını değil, yaşadığı dönemi ve yazdıkları arasındaki gelgitleri de öğreneceksiniz.

1.12.2017

Peki ODTÜ’lü ve Boğaziçili hoca görecek miyiz?

FUTBOLU artık Oxford’lu ve Cambridge’liler yazacak” diyen İngiliz yazar Jonathan Wilson’ın pasını alan Ertuğrul Özkök, sordu: “Peki biz de ODTÜ’lü ve Boğaziçili spor yazarı görecek miyiz?”

9.11.2017

AKM’yi beğendim

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kültür Merkezi’nde yeni AKM’nin tanıtımını yaptı. Gerçekten de böyle bir binaya İstanbul’un ihtiyacı vardı.

8.11.2017